Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τι καθομαστε και ασχολουμαστε. Αντε καλα χριστουγεννα:)

 

Αγαπητέ φίλε,

 

Ζητώ συγνώμη εάν σπαταλώ το χρόνο σου αλλά ειλικρινά δεν σε υποχρεώνει κανείς να ασχοληθείς με αυτά που γράφω. Άστο να το κάνει κάποιος άλλος που πιθανόν να έχει την όρεξη να ασχοληθεί και με αυτά τα ταπεινά θέματα.

Καλά Χριστούγεννα και σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ φίλε,

 

Ζητώ συγνώμη εάν σπαταλώ το χρόνο σου αλλά ειλικρινά δεν σε υποχρεώνει κανείς να ασχοληθείς με αυτά που γράφω. Άστο να το κάνει κάποιος άλλος που πιθανόν να έχει την όρεξη να ασχοληθεί και με αυτά τα ταπεινά θέματα.

Καλά Χριστούγεννα και σε σένα.

 

Εγω καταλαβα το παιδι για ποιο λογο μιλησε ετσι. Προφανως οταν εχεις πολυ πιο σοβαρα πραγματα οπως ενα τρακαρισμα, τετοια θεματα σου φαινονται αστεια....

 

Οσο για το κερωμα, οχι τα αμαξια δεν ερχονται ακερωτα. ποιος το λεει αυτο? κερωμα ειναι καλο να γινεται καθε 4-6 μηνες αν θες να διατηρηθει το χρωμα οπως ειναι στην αρχη. ασπρο δεν εχεις?? δεν χρειαζεσαι τοσο συχνο ισως, γιατι δεν ειναι τοσο ευαισθητο χρωμα.

Τα 80 ευρω που λες για να στο κερωσουν ειναι ληστεια...σαν να κλεβεις παγωτο απο παιδακι. ειναι κατι που μπορεις να κανεις απο μονος σου αρκει να ξερεις να το κανεις σωστα. αγορασε τα καταλληλα προιοντα και κερωσε το απο μονη σου οποτε θελεις αφου σου δειξει καποιος καλος ανθρωπος πως γινεται.

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα το παιδι για ποιο λογο μιλησε ετσι. Προφανως οταν εχεις πολυ πιο σοβαρα πραγματα οπως ενα τρακαρισμα, τετοια θεματα σου φαινονται αστεια....

 

Οσο για το κερωμα, οχι τα αμαξια δεν ερχονται ακερωτα. ποιος το λεει αυτο? κερωμα ειναι καλο να γινεται καθε 4-6 μηνες αν θες να διατηρηθει το χρωμα οπως ειναι στην αρχη. ασπρο δεν εχεις?? δεν χρειαζεσαι τοσο συχνο ισως, γιατι δεν ειναι τοσο ευαισθητο χρωμα.

Τα 80 ευρω που λες για να στο κερωσουν ειναι ληστεια...σαν να κλεβεις παγωτο απο παιδακι. ειναι κατι που μπορεις να κανεις απο μονος σου αρκει να ξερεις να το κανεις σωστα. αγορασε τα καταλληλα προιοντα και κερωσε το απο μονη σου οποτε θελεις αφου σου δειξει καποιος καλος ανθρωπος πως γινεται.

Ετσι ακριβως ειναι και ας μη το καταλαβε η zouzouna_2:(. Οσο αφορα το κερωμα εχεις απολυτο δικαιο σε αυτο που γραφεις. Τα αμαξια δεν ερχονται ακερωτα

Link to comment
Share on other sites

θα το καταλαβεις ποτε χρειαζεται κερωμα το αυτοκινητο , οταν σταματησουν να δημιουργουνται μεγαλες σταγονες επανω του οταν το πλενεις.

Ο τυπος θα θελε τα 80 ευρω στη τσεπη του

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα το παιδι για ποιο λογο μιλησε ετσι. Προφανως οταν εχεις πολυ πιο σοβαρα πραγματα οπως ενα τρακαρισμα, τετοια θεματα σου φαινονται αστεια....

 

Οσο για το κερωμα, οχι τα αμαξια δεν ερχονται ακερωτα. ποιος το λεει αυτο? κερωμα ειναι καλο να γινεται καθε 4-6 μηνες αν θες να διατηρηθει το χρωμα οπως ειναι στην αρχη. ασπρο δεν εχεις?? δεν χρειαζεσαι τοσο συχνο ισως, γιατι δεν ειναι τοσο ευαισθητο χρωμα.

Τα 80 ευρω που λες για να στο κερωσουν ειναι ληστεια...σαν να κλεβεις παγωτο απο παιδακι. ειναι κατι που μπορεις να κανεις απο μονος σου αρκει να ξερεις να το κανεις σωστα. αγορασε τα καταλληλα προιοντα και κερωσε το απο μονη σου οποτε θελεις αφου σου δειξει καποιος καλος ανθρωπος πως γινεται.

 

Ετσι ακριβως ειναι και ας μη το καταλαβε η zouzouna_2:(. Οσο αφορα το κερωμα εχεις απολυτο δικαιο σε αυτο που γραφεις. Τα αμαξια δεν ερχονται ακερωτα

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι το κέρωμα του αυτοκινήτου είναι απλά ''πταίσμα'' μπροστά σε ένα τρακάρισμα και μακάρι να μη συνέβαινε ποτέ και σε κανέναν μας. Όμως το σχόλιο (το οποίο ίσως και να μη κατάλαβα) μου φάνηκε ειρωνικό και ειλικρινά στεναχωρήθηκα από την άδικη επίθεση.:(

Anyway, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας οι οποίες επιβεβαίωσαν αυτό που υποψιαζόμουν. Μερικοί άνθρωποι όταν βλέπουν γυναίκα οδηγό χοροπηδούν απ'τη χαρά τους πιστεύοντας ότι λόγω άγνοιας μπορούν να τη δουλεύουν όσο θέλουν. Έλα όμως που για όλα υπάρχει λύση . . . ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην στενοχωριεσαι και σε εχουμε και μονακριβη!

Που να δεις τι γινεται σε αλλα φορουμ.

Πολεμος.

Παντως επειδη ειχα ασπρο (Corrado G 60) το κερωμα ειναι απαραιτητο τουλαχιστον

2-3 φορες το χρονο.

Εξαρταται ποσο συχνα πλενεις το αυτοκινητο, γιατι με καθε πλυσιμο το κερωμα φευγει και απο λιγο, ποσο εκτεθειμενο ειναι το αυτοκινητο στον ηλιο κλπ.

Παντως ισχυει το τεστ με το νερο που πρεπει να διαχωριζεται σε σταγονες και να κυλαει οταν ειναι κερωμενο και οταν οχι τοτε χρειαζεται.

Ολα τα μη μεταλλικα χρωματα θελουν περισσοτερη περιποιηση για να αντεξουν στον χρονο γιατι χανουν την στιλπνοτητα τους, κατι που δεν γινεται ευκολα με τα μεταλλικα/περλε.

Εγω το εκανα μονος μου με δικο μου κερι, αλλα ειναι λιγο κουραστικο αν θελεις να γινει καλα γιατι πρωτα το περνας με κρεμα για να φυγουν τα υπολοιπα απο το προηγουμενο κερωμα και μετα βαζεις το κερι το οποιο θελει λιγο υπομονη (και γερα χερια).

Συμβουλη μου να το κερωνεις εξω, αλλα καπου που να κανουν καλη δουλεια (και οχι ακριβη) και να αποφευγεις να το αφηνεις στον ηλιο, ιδιως το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Τα 80 ευρω που λες για να στο κερωσουν ειναι ληστεια...σαν να κλεβεις παγωτο απο παιδακι. ειναι κατι που μπορεις να κανεις απο μονος σου αρκει να ξερεις να το κανεις σωστα. αγορασε τα καταλληλα προιοντα και κερωσε το απο μονη σου οποτε θελεις αφου σου δειξει καποιος καλος ανθρωπος πως γινεται.

 

 

 

ποσο κοστίζει δλδ ?

 

 

αμα σου δοσω 80 ευρω θα μου κερώσεις το δικο μου ?

Link to comment
Share on other sites

Μην στενοχωριεσαι και σε εχουμε και μονακριβη!

Που να δεις τι γινεται σε αλλα φορουμ.

Πολεμος.

Παλι καρφια εναντιον μου που σου τη λεω για το DSG?:lol:

Αστειευομαι:p

Link to comment
Share on other sites

Μην στενοχωριεσαι και σε εχουμε και μονακριβη!

Που να δεις τι γινεται σε αλλα φορουμ.

Πολεμος.

Παντως επειδη ειχα ασπρο (Corrado G 60) το κερωμα ειναι απαραιτητο τουλαχιστον

2-3 φορες το χρονο.

Εξαρταται ποσο συχνα πλενεις το αυτοκινητο, γιατι με καθε πλυσιμο το κερωμα φευγει και απο λιγο, ποσο εκτεθειμενο ειναι το αυτοκινητο στον ηλιο κλπ.

Παντως ισχυει το τεστ με το νερο που πρεπει να διαχωριζεται σε σταγονες και να κυλαει οταν ειναι κερωμενο και οταν οχι τοτε χρειαζεται.

Ολα τα μη μεταλλικα χρωματα θελουν περισσοτερη περιποιηση για να αντεξουν στον χρονο γιατι χανουν την στιλπνοτητα τους, κατι που δεν γινεται ευκολα με τα μεταλλικα/περλε.

Εγω το εκανα μονος μου με δικο μου κερι, αλλα ειναι λιγο κουραστικο αν θελεις να γινει καλα γιατι πρωτα το περνας με κρεμα για να φυγουν τα υπολοιπα απο το προηγουμενο κερωμα και μετα βαζεις το κερι το οποιο θελει λιγο υπομονη (και γερα χερια).

Συμβουλη μου να το κερωνεις εξω, αλλα καπου που να κανουν καλη δουλεια (και οχι ακριβη) και να αποφευγεις να το αφηνεις στον ηλιο, ιδιως το καλοκαιρι.

 

Φίλε Kirra,

 

Για ακόμα μια φορά σ'ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές σου. Η αλήθεια είναι ότι και γω για κέρωμα είχα ακούσει για 2 φορές το χρόνο τουλάχιστον. Τώρα όσον αφορά το να το κάνω μόνη μου μάλλον χλωμό το βλέπω αφού άλλωστε δεν ξέρω και κάποιον που να μπορεί να μου δείξει. Το χειρότερο όμως είναι ότι το πάρκινγκ της πολυκατοικίας μου είναι υπαίθριο που σημαίνει ότι το αμάξι θα είναι εκτεθειμένο 12 μήνες το χρόνο:( . Εκτός εάν φυτέψω κανένα δέντρο αλλά έτσι εκτός από σκιά θα έχω και επιπλέον κουτσουλιές !

Πάντως αν κάποιος από εδώ μέσα γνωρίζει κάποιο αξιόπιστο συνεργείο / πλυντήριο που να μπορώ να πάω το αμάξι γι'αυτή τη δουλειά, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν είχε την ευγενή καλοσύνη να μου το πει. Έστω και με pm για να μη ζαλίζουμε και τους υπόλοιπους.

 

Υ.Γ. Kirra, το προβληματάκι με τη πρώτη που δεν έμπαινε όσο πάει και διορθώνεται . . .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν κάποιος από εδώ μέσα γνωρίζει κάποιο αξιόπιστο συνεργείο / πλυντήριο που να μπορώ να πάω το αμάξι γι'αυτή τη δουλειά, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν είχε την ευγενή καλοσύνη να μου το πει. Έστω και με pm για να μη ζαλίζουμε και τους υπόλοιπους.

 

Υ.Γ. Kirra, το προβληματάκι με τη πρώτη που δεν έμπαινε όσο πάει και διορθώνεται . . .

BP Γλυφαδας, Northbound before BCA on your right hand side, Poseidonos & Xanthou:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

BP Γλυφαδας, Northbound before BCA on your right hand side, Poseidonos & Xanthou:rolleyes:

 

Thanx :) Θα κάνω μια βόλτα το Σάββατο να δω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

ποσο κοστίζει δλδ ?

 

 

αμα σου δοσω 80 ευρω θα μου κερώσεις το δικο μου ?

 

Με 80 Ευρω σου βαζω και 10 Ευρω βενζινη :lol: Πριν λιγο καιρο αγορασα ενα κερι-παστα της Meguiar's με 15 Ευρω (οχι απο Ελλαδα φυσικα) και πιστευω θα μου βγαλει ανετα 5-6 κερωματα (μπορει να λεω και λιγα). Τωρα αν θες εσυ να δωσεις 80 Ευρω για κατι που τους κοστιζει 1-2 Ευρω :O Και δεν πιστευω να βαζουν τοσο επωνυμα προιοντα.

Link to comment
Share on other sites

Με 80 Ευρω σου βαζω και 10 Ευρω βενζινη :lol: Πριν λιγο καιρο αγορασα ενα κερι-παστα της Meguiar's με 15 Ευρω (οχι απο Ελλαδα φυσικα) και πιστευω θα μου βγαλει ανετα 5-6 κερωματα (μπορει να λεω και λιγα). Τωρα αν θες εσυ να δωσεις 80 Ευρω για κατι που τους κοστιζει 1-2 Ευρω :O Και δεν πιστευω να βαζουν τοσο επωνυμα προιοντα.

 

+1 :D Πες τα ρε φιλε....γιατι καποιοι νομιζουν οτι τους δουλευουμε...

 

Μα ειναι δυνατον ακομα και με βαση τη λογικη να κανει ενα κερωμα 80 ευρω??? ειναι παραλογο. θυματα ψαχνουν και εμεις πρεπει να φροντιζουμε να μην τους κανουμε τη χαρη.

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Thanx :) Θα κάνω μια βόλτα το Σάββατο να δω τι παίζει.

Σαββατο αν δε σε ξερουνε δε θα το παρουνε για πλυσιμο εκτος αν πας κατα τις 9-9.30 το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, επειδη εγω κερωνα το πρωην αυτοκινητο μου οπως προειπα, δεν ειναι και τοσο ευκολη δουλεια αν θελεις βεβαια να γινει σωστα.

Ουτε βεβαια τα 80 ειναι λιγα γιατι 2-3 το χρονο πας στα 200+ που δεν λεει καθολου

(γι'αυτο και παντα προτεινω μεταλλικο/περλε χρωμα για οποιον αγοραζει καινουργιο, γιατι τα εξοδα συντηρησης του απλου ειναι πολυ περισσοτερα απο το κοστος αγορας μεταλλικου. Το μονο ειναι οτι σε ασπρο λιγοι εχουν περλε και συνηθως κοστιζει αρκεταπιο ακριβα απο το μεταλλικο).

Και συνεχιζω, θελεις τουλαχιστον 3 ωρες γιανα γινει, γιατι πρεπει να το πλυνεις καλα, να το στεγνωσεις καλα, και οχι σε ηλιο, να το περασεις με την πρωτη κρεμα και να το τριψεις για να βγουν τα θπολειμματα απο το πρωην κερωμα και τελος να το κερωσεις που και αυτο ειναι περασμα και τριψιμο και να καθαρισεις τα ασπραδια απο τα μαυρα πλαστικα. Ειναι μεγαλη διαδικασια.

Το εκανα σχεδον 10 χρονια στο αυτοκινητο μου και πιστεψτε με ειναι πολυ κουραστικο, και ημουν και νεωτερος.

Μονο αν καποιος το εχει κανει (και σωστα) μπορει να καταλαβει.

Παντως το ολικο βαψιμο του αυτοκινητου μου δεντο γλυτωσα οθτως η αλλως μετα απο 7 χρονια, αν και περισσοτερο γιατι το ηθελα οχι οτι το χρειαζοτανε τοσο.

Τελος παντων, τα McGuire ειναι πολυ καλα, οπως και τα Mother's (με φυσικο carnauba κερι) που χρησιμοποιουσα εγω, αλλα παντα χρειαζεται την κρεμα καθαρισμου πριν.

Το θεμα δεν ειναι το κοστος του κεριου αλλα το κοστος εργασιας που θα πληρωσεις, και κυριως αμα το κανεις εξω δεν ειναι τοσο τα λεφτα αλλα το να γινει οπως πρεπει η δουλεια.

Γι'αυτο και προς το παρον μακρυα απο ηλιο/δεντρα (η κουκουλα βοηθαει πολυ)

και οπου βρεις σκια ιδιως το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό το κέρωμα 2-3 φορές το χρόνο.Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω!

 

Και κάτι άλλο,για όσους πλησιάζει το service όπως το δημοσίευσα δίπλα...

Πριν μια βδομάδα έκανα το service των 30000χλμ στο Φιλοσίδη με δικά μου "υλικά" χωρίς καμία αντίρρηση από τους υπευθύνους,επιβλέποντας τις εργασίες.

 

Έχουμε λοιπόν:

-Εργασία + κάρτα καυσαερίων----------- =139

-Λάδια Aral Supertronic longlife 5W-30-- = 49

-(1λιτρο = 13)

-Φίλτρο λαδιού ------------------------------- = 8

-Φίλτρο βενζίνης ---------------------------- = 18

-Φίλτρο αέρος ------------------------------- = 10

-Φίλρο καμπίνας -----------------------------= 11

 

 

-Σύνολο -------------------------------------- = 244

 

Όλα τα παραπάνω γνήσια της MANN,αγορασμένα από γνωστό μαγαζί στον Αγ.Στέφανο.

Αν δεν είχα και το άγχος της σφραγίδας θα μου τα άλλαζε δωρεάν αυτός και θα τελείωνε η υπόθεση με μόλις 99,5! συν τα 10 για την κάρτα καυσαερίων σε ένα οποιοδήποτε συνεργείο...

Αντίστοιχα οι διάφοροι αντιπρόσωποι που πήρα τηλ. ζητούσαν από 350-380.

Αυτά προς ενημέρωση και καλές γιορτές σε όλους!!!:)

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, επειδη εγω κερωνα το πρωην αυτοκινητο μου οπως προειπα, δεν ειναι και τοσο ευκολη δουλεια αν θελεις βεβαια να γινει σωστα.

Ουτε βεβαια τα 80 ειναι λιγα γιατι 2-3 το χρονο πας στα 200+ που δεν λεει καθολου

(γι'αυτο και παντα προτεινω μεταλλικο/περλε χρωμα για οποιον αγοραζει καινουργιο, γιατι τα εξοδα συντηρησης του απλου ειναι πολυ περισσοτερα απο το κοστος αγορας μεταλλικου. Το μονο ειναι οτι σε ασπρο λιγοι εχουν περλε και συνηθως κοστιζει αρκεταπιο ακριβα απο το μεταλλικο).

Και συνεχιζω, θελεις τουλαχιστον 3 ωρες γιανα γινει, γιατι πρεπει να το πλυνεις καλα, να το στεγνωσεις καλα, και οχι σε ηλιο, να το περασεις με την πρωτη κρεμα και να το τριψεις για να βγουν τα θπολειμματα απο το πρωην κερωμα και τελος να το κερωσεις που και αυτο ειναι περασμα και τριψιμο και να καθαρισεις τα ασπραδια απο τα μαυρα πλαστικα. Ειναι μεγαλη διαδικασια.

Το εκανα σχεδον 10 χρονια στο αυτοκινητο μου και πιστεψτε με ειναι πολυ κουραστικο, και ημουν και νεωτερος.

Μονο αν καποιος το εχει κανει (και σωστα) μπορει να καταλαβει.

Παντως το ολικο βαψιμο του αυτοκινητου μου δεντο γλυτωσα οθτως η αλλως μετα απο 7 χρονια, αν και περισσοτερο γιατι το ηθελα οχι οτι το χρειαζοτανε τοσο.

Τελος παντων, τα McGuire ειναι πολυ καλα, οπως και τα Mother's (με φυσικο carnauba κερι) που χρησιμοποιουσα εγω, αλλα παντα χρειαζεται την κρεμα καθαρισμου πριν.

Το θεμα δεν ειναι το κοστος του κεριου αλλα το κοστος εργασιας που θα πληρωσεις, και κυριως αμα το κανεις εξω δεν ειναι τοσο τα λεφτα αλλα το να γινει οπως πρεπει η δουλεια.

Γι'αυτο και προς το παρον μακρυα απο ηλιο/δεντρα (η κουκουλα βοηθαει πολυ)

και οπου βρεις σκια ιδιως το καλοκαιρι.

 

 

 

γιατι το έβαψες ?

Link to comment
Share on other sites

Σαββατο αν δε σε ξερουνε δε θα το παρουνε για πλυσιμο εκτος αν πας κατα τις 9-9.30 το πρωι

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Προβλέπω ''χαρούμενο'' ξύπνημα το Σάββατο !

Link to comment
Share on other sites

(γι'αυτο και παντα προτεινω μεταλλικο/περλε χρωμα για οποιον αγοραζει καινουργιο, γιατι τα εξοδα συντηρησης του απλου ειναι πολυ περισσοτερα απο το κοστος αγορας μεταλλικου. Το μονο ειναι οτι σε ασπρο λιγοι εχουν περλε και συνηθως κοστιζει αρκεταπιο ακριβα απο το μεταλλικο).

 

 

Έλα όμως που το λευκό στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι τόσο όμορφο γιατί κάνει ωραία αντίθεση με τη μαύρη μουρίτσα του :love: (προσωπική άποψη πάντα).

Πάντως η αμέσως επόμενη επιλογή μου θα ήταν σε ασημί αλλά δε ξέρω αυτό το άσπρο εμένα μου έκανε κλικ από την αρχή αν και ήξερα τι πρόκειται να τραβήξω.

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που το λευκό στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι τόσο όμορφο γιατί κάνει ωραία αντίθεση με τη μαύρη μουρίτσα του :love: (προσωπική άποψη πάντα).

Πάντως η αμέσως επόμενη επιλογή μου θα ήταν σε ασημί αλλά δε ξέρω αυτό το άσπρο εμένα μου έκανε κλικ από την αρχή αν και ήξερα τι πρόκειται να τραβήξω.

 

Oτι κανει αντιθεση κανει.....αν και πιστευω οτι το ασπρο ειναι καταλληλο για ακομα πιο σπορ αμαξια οπως και το Scirocco. Το λευκο παει σε αμαξια οπου δε θες να τονισεις τοσο το χρωμα οσο το αμαξωμα...δηλαδη σε ομορφο αεροδυναμικο αμαξωμα. Δηλαδη πιστευω οτι αν και δινει μια ωραια αισθηση το λευκο, δεν δινει μια σπορ χροια στο αμαξωμα του Γκολφ το οποιο δεν ειναι ιδιαιτερως αεροδυναμικο.

 

Πιστευω οτι το καλυτερο χρωμα για το Golf 5 ειναι το κοκκινο για τα GT sport/GTI και μπλε για R32. Το κοκκινο κανει ωραια αντιθεση με τα μαυρα της μασκας, τα φιμε τζαμια και τα ασημι αυτοκολλητα Golf κτλ στο πισω μερος. παραλληλα δινει μια νεανικοτητα, ζωντανια και σπορ χαρακτηρα στο σχετικα συντηρητικο αμαξωμα του. Σκεπαζει δηλαδη το αμαξωμα και μιλαει το χρωμα απο μονο του... Για σπορτιφ εμφανιση ειναι το καλυτερο για μενα. ;)

 

Τωρα για πιο κλασσικη αλλα παραλληλα ομορφη εμφανιση παμε σε λευκο και μαυρο περλα κατα εμενα. :)

Der Golf !!!

 

Der Mythos lebt weiter....

Link to comment
Share on other sites

Το Corrado το ξαναεβαψα γιατι ειχα μια μικρη επαφη μπροστα (προφυλακτηρας, καπω) και επ'ευκαιρια και για να μην φαινεται η διχρωμια εδωσα κατι παραπανω και το εκανα ολο (ειχα και μεικτη και καπως το χρηματικο 'κανονιστηκε΄).

 

Το ασπρο μου αρεσει, οπως εχω ξαναπει στο gt sport/gti/gt λογω και της αντιθεσης με την μασκα. Το Corrado ασπρο ηταν.

Τωρα εχω ασημι, κυριως λογω του οτι δεν εβγαινε περλε ασπρο και ηθελα μεταλλικο χρωμα και το καλυτερο εμφανισιακα μετα το ασπρο ηταν το ασημι (για μενα). Επειδη δε ειναι πενταπορτο δεν θα τολμουσα να το παρω σε κοκκινο που παλι μου αρεσε, αλλα παει περισσοτερο στα τριπορτα, οπως και το ασπρο.

Ο αδερφος μου που παραλαμβανει το Scirroco του αυτες τις μερες το παιρνει σε ασπρο, κατοπιν επιμονης μου κυριως, γιατι για μενα παλι ειναι το χρωμα που ταιριαζει περισσοτερο στο συγκεκριμενο αμαξωμα και μετα το κοκκινο.

Τα σκουρα δεν του ταιριαζουν, παλι κατα την γνωμη μου, οπως τα παραπανω, καπου κρυβουν το σχεδιασμο του. Το ασημι παλι δεν ειναι τοσο επιβλητικο γιατι δεν εχει αντιθεση στη μασκα οπως το Γκολφ.Τα εχω δει ολα τα χρωματα απο κοντα.

Βεβαια ο καθενας εχει τα δικα του γουστα, αλλα ενας τροπος ειναι να βλεπουμε και τα χρωματα που συνηθως λανσαρεται διαφημιστικα καθε αυτοκινητο, οχι βεβαια οτι ειναι κανονας, απο την καθε εταιρια. Ειναι ενα μετρο συγκρισης παντως.

Παρ'ολα αυτα παντα να κρινουμε με το τι πραγματικα αρεσει προσωπικα στον καθενα μας και οχι τι λενε οι αλλοι.

(Τωρα θυμηθηκα, ελπιζω να μην το μετανοιωσει ο αδερφος μου!)

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλα χριστουγεννα:)

 

 

Ηλία,αυτόν εδώ http://www.parts.gr μου τον σύστησε πριν λίγο ένας φίλος που είδε ότι σου έγραφα δίπλα.

Τον πήρα τηλ. και δες τιμές:

 

Προφυλακτήρας εμπρός : 154€

Σπόιλερ : 63€

Καπό --: Εuρωπαικο 126€ , Ταιβάν 86€

Μετώπη : -->>-- 120€ , -->>-- 83€

Φτερό : 43€

Ψυγείο 65χ40 : 152€

 

Αυτά ενδεικτικά.Δε χάνεις τίποτα να περάσεις από 'κεί.

Μου είπε ότι στις τιμές αυτές επειδή είσαι και "καλός" πελάτης,θα κάνει και έκπτωση.;)

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Ηλία,αυτόν εδώ http://www.parts.gr μου τον σύστησε πριν λίγο ένας φίλος που είδε ότι σου έγραφα δίπλα.

Τον πήρα τηλ. και δες τιμές:

 

Προφυλακτήρας εμπρός : 154€

Σπόιλερ : 63€

Καπό --: Εuρωπαικο 126€ , Ταιβάν 86€

Μετώπη : -->>-- 120€ , -->>-- 83€

Φτερό : 43€

Ψυγείο 65χ40 : 152€

 

Αυτά ενδεικτικά.Δε χάνεις τίποτα να περάσεις από 'κεί.

Μου είπε ότι στις τιμές αυτές επειδή είσαι και "καλός" πελάτης,θα κάνει και έκπτωση.;)

Σε ευχαριστω για δευτερη φορα. Σου απαντησα στο vwclub αλλα αυτος εδω ειναι αλλος που μου γραφεις. Αυριο πρωι θα τον παρω να δω τι εχει. Αυτα που μου γραφεις παραπανω ειναι αυθεντικα VW?

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι την ώρα που με ενημέρωσε ο φίλος,ήμουν εδώ,όπου και στο postara,γνωρίζοντας από παλιά ότι έτσι κι αλλιώς το παρακολουθείς.

Τα συγκεκριμένα λοιπόν δεν είναι αυθεντικά γι αυτό και η διαφορά τιμής.

Ένα "μαμά" φτερό έχει 125,ενώ συγκριτικά το άλλο 43.

Έχει διαφορά στη τιμή,ελπίζω όμως όχι και στην ποιότητα,η οποία πολλές φορές άλλωστε δεν είναι συνάρτηση της πρώτης...

Δες τα και αν τελικά αγοράσεις κάποια από εκεί,ρώτα και την πολιτική επιστροφής της εταιρείας σε περίπτωση που κάποιο το βρεις μεταχειρισμένο αυθεντικό την τελευταία στιγμή ή αν για κάποιο λόγο δε σου κάνει.

Από τη μεριά μου απλά σου προτείνω λύσεις,γιατί το έχω περάσει παλιότερα και ξέρω τι τραβάς...:)

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...