Jump to content

Samsung Galaxy Watch 3


kek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link;

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

 

https://drive.google.com/file/d/1TDvDCkruVFWE-h2Ysr4Hc_CXIhkop7dq/view?usp=drivesdk

Αυτό είναι το λινκ για το αρχείο BP.tpk το οποίο το βάζεις στο ρολόι με την διαδικασία που έβαλες το ECG.tpk.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις:

"Device Manager", δεξί κλικ your device, επιλέγεις "open shell"

και γράφεις την εντολή:

pkgcmd -u -t tpk -n com.samsung.health.samd.bp το τρέχει κάνει απεγκατάσταση το ήδη υπάρχων κρυφό DP από το ρολόι. Και μετά κανεις install και επιλέγεις το DP. tkp και θα το δεις θα εμφανιστεί στο ρολόι σου

αυτά που τα έχει ; στο τηλέφωνο , στο ρολόι ή στο pc ;

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις:

"Device Manager", δεξί κλικ your device, επιλέγεις "open shell"

και γράφεις την εντολή:

pkgcmd -u -t tpk -n com.samsung.health.samd.bp το τρέχει κάνει απεγκατάσταση το ήδη υπάρχων κρυφό DP από το ρολόι. Και μετά κανεις install και επιλέγεις το DP. tkp και θα το δεις θα εμφανιστεί στο ρολόι σου

αυτά που τα έχει ; στο τηλέφωνο , στο ρολόι ή στο pc ;

Με το αρχείο που ανέβασα δεν χρειάζεται να κάνεις την διαδικασία αυτή. Κανείς signe το παραπάνω αρχείο, το εγκαθιστας και τέλος.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις:

"Device Manager", δεξί κλικ your device, επιλέγεις "open shell"

και γράφεις την εντολή:

pkgcmd -u -t tpk -n com.samsung.health.samd.bp το τρέχει κάνει απεγκατάσταση το ήδη υπάρχων κρυφό DP από το ρολόι. Και μετά κανεις install και επιλέγεις το DP. tkp και θα το δεις θα εμφανιστεί στο ρολόι σου

αυτά που τα έχει ; στο τηλέφωνο , στο ρολόι ή στο pc ;

 

Στο PC.. Με το ρολοι και το PC να είναι συνδεόμενα μεταξύ τους μέσο wifi δηλαδή να είναι ταυτόχρονα στο ίδιο wifi... Αν μπεις και διαβάσεις το πιο πάνω link θα δεις ακριβώς τα βήματα

Link to comment
Share on other sites

Στο PC.. Με το ρολοι και το PC να είναι συνδεόμενα μεταξύ τους μέσο wifi δηλαδή να είναι ταυτόχρονα στο ίδιο wifi... Αν μπεις και διαβάσεις το πιο πάνω link θα δεις ακριβώς τα βήματα

Ευχαριστώ, το εγκατέστησα, δε μου τα ζήτησε αυτά, το τηλέφωνο μου είναι Νote 10+. Μια χαρά δουλεύουν και οι δύο εφαρμογές. Έκανα και calibration με πιεσόμετρο και πέφτει πολύ κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα έπρεπε να έχει μεγαλύτερη μπαταρία, αλλά προσωπικά προτιμώ να το φορτίζω ανα δύο μέρες παρά να κουράζεται το χέρι μου από το βάρος. Μεγάλο πλεονέκτημα φυσικά το πιεσόμετρο και το καρδιογράφημα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το εγκατέστησα, δε μου τα ζήτησε αυτά, το τηλέφωνο μου είναι Νote 10+. Μια χαρά δουλεύουν και οι δύο εφαρμογές. Έκανα και calibration με πιεσόμετρο και πέφτει πολύ κοντά.

 

Μια χαρά!! Ναι αν έχεις samsung κινητά γίνεται πολυ εύκολα.. Το πιεσομετρο όντως κι εγώ που το τεσταρα με ένα της OMRON έπιανε σχεδόν αν όχι ακριβώς τα ίδια ας όλες τις μετρήσεις που δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

έχουμε ενημέρωση το πότε θα δοθεί επίσημα το καρδιογραφημα και το πιεσομετρο;

Το καρδιογράφημα έχει δοθεί σε κάποιες χώρες ήδη, τώρα περιμένουμε να εγκριθεί το πιεσόμετρο, άγνωστο το πότε.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέτε πιεσόμετρο εννοείται το γνωστό πιεσόμετρο??:blink:

 

Δηλ συγνώμη βασίζεστε να μετρήσετε την πίεση με ένα ρολόι που είναι εντελώς ακατάλληλο για αυτό?

Εδώ τα πιεσόμετρα καρπού που λειτουργούν με την μέθοδο που φουσκώνει με αέρα για να μετρήσουν και είναι σχετικά αναξιόπιστα και θα βασιστείτε σε ένα ρολόι? Μόνο τα καλά μπράτσου ενδείκνυται για αυτό. Πίεση στο περίπου που σίγουρα θα μου πείτε κάποιοι δεν υπάρχει. Οι τιμές που θα δίδονται θα πρέπει να είναι ΑΚΡΙΒΕΙΣ! . και -

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέτε πιεσόμετρο εννοείται το γνωστό πιεσόμετρο??:blink:

 

Δηλ συγνώμη βασίζεστε να μετρήσετε την πίεση με ένα ρολόι που είναι εντελώς ακατάλληλο για αυτό?

Εδώ τα πιεσόμετρα καρπού που λειτουργούν με την μέθοδο που φουσκώνει με αέρα για να μετρήσουν και είναι σχετικά αναξιόπιστα και θα βασιστείτε σε ένα ρολόι? Μόνο τα καλά μπράτσου ενδείκνυται για αυτό. Πίεση στο περίπου που σίγουρα θα μου πείτε κάποιοι δεν υπάρχει. Οι τιμές που θα δίδονται θα πρέπει να είναι ΑΚΡΙΒΕΙΣ! . και -

 

Αν το καλιμπραρεις (μια φορά το μήνα θέλει) δείχνει ακριβώς ότι του καρπού. Φυσικά ένα γκατζετ είναι και τίποτε άλλο.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέτε πιεσόμετρο εννοείται το γνωστό πιεσόμετρο??:blink:

 

Δηλ συγνώμη βασίζεστε να μετρήσετε την πίεση με ένα ρολόι που είναι εντελώς ακατάλληλο για αυτό?

Εδώ τα πιεσόμετρα καρπού που λειτουργούν με την μέθοδο που φουσκώνει με αέρα για να μετρήσουν και είναι σχετικά αναξιόπιστα και θα βασιστείτε σε ένα ρολόι? Μόνο τα καλά μπράτσου ενδείκνυται για αυτό. Πίεση στο περίπου που σίγουρα θα μου πείτε κάποιοι δεν υπάρχει. Οι τιμές που θα δίδονται θα πρέπει να είναι ΑΚΡΙΒΕΙΣ! . και -

 

Καλά δεν σου είπε κανεις φυσικά να εμπιστευτείς ένα πιεσόμετρο ρολογιού για να πάρεις την πιεση σου ποσο μάλλον αν έχεις και προβλημα.. Ουτε φυσικά και το καρδιογράφημα θα αντικαταστήσει το κανονικό που θα γίνει σε κάποιο ιατρείο.. Πέραν αυτου όπως είπα και πιο πανω το έχω τεστάρει με κανονικό πιεσόμετρο μπράτσου της OMRON και όποιος ξέρει από πιεσομετρα γνωρίζει το Brand αυτό και την σχέση του με τα πιεσομετρα.. 10 φορές που έκανα ταυτόχρονα μέτρηση με το ρολόι όλες τις φορές οι μετρήσεις σε μικρή μεγάλη και παλμους ήταν ακριβώς η ίδια... Τα χαρακτηριστικά αυτά είναι καλά για να έχεις μια εικόνα στο περίπου και άμεσα στο χέρι σου όπου και αν βρίσκεσαι.. Όταν πας στο σπίτι σου κανεις μια μέτρηση με το κανονικό πιεσομετρο το βράδυ και το πρωί που θα ξυπνήσεις ή όταν δεν νιώθεις καλά.. Δεν βγήκαν τα ρολόγια για να αντικαταστήσουν τα επαγγελματικα όργανα..

Link to comment
Share on other sites

Και μένα το πιεσόμετρο του ρολογιού και το πιεσόμετρο μπράτσου omron βγάζουν ακριβώς τις ίδιες μετρήσεις. Με καλιμπράρισμα 1 φορά το μήνα
Link to comment
Share on other sites

Το λέω γιατί διαβάζω μεγάλη προσμονή του χαρακτηριστικού αυτού.

 

Ναι γιατί είναι στην ουσία τα μόνα χαρακτηριστικά επιπλέον που προστίθενται σε σχέση με το προηγουμενο galaxy watch και θεωρητικά ανεβάζουν την τιμή του 3 κατά πολυ και το θέμα είναι πως πληρώνεις μια συσκευή η οποία ακόμα δεν είναι πλήρεις σε σχέση με το peomotion που έχει κάνει, διότι ακόμα αυτές οι λειτουργίες δεν έχουν δωθεί από την Samsung και ψάχνουμε πανεντες για να της περασουμε στο ρολόι.. γι αυτό η τόση κουβέντα γι αυτά κυρίως όλα τα αλλά είναι γνωστά πάνω κάτω για τις λειτουργίες του ρολογιού και τον αισθητήρων, ποιότητα λειτουργίες, αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Το λέω γιατί διαβάζω μεγάλη προσμονή του χαρακτηριστικού αυτού.

Οντως, σωστή παρατηρηση...

Περιέργεια θα έλεγα εγω...

Βρηκα τρόπο να τα εγκαταστήσω και τα δυο, απλως βάζοντας τα apk τους, χωρις αλλαγές region που απαιτούσαν κάποιοι αλλοι τρόποι αρχικα. Και συνεχιζω να αναρωτιέμαι πως μετράει την πιεση, ενω δεν εχει cuff... Οσο για το καρδιογράφημα, με μια μονο απαγωγή, προφανως μονο ως παιχνιδι μπορεί να αντιμετωπιστεί. Εγω παντως για να παίξω και για να λύσω την περιέργειά μου τα εβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέτε πιεσόμετρο εννοείται το γνωστό πιεσόμετρο??:blink:

 

Δηλ συγνώμη βασίζεστε να μετρήσετε την πίεση με ένα ρολόι που είναι εντελώς ακατάλληλο για αυτό?

Εδώ τα πιεσόμετρα καρπού που λειτουργούν με την μέθοδο που φουσκώνει με αέρα για να μετρήσουν και είναι σχετικά αναξιόπιστα και θα βασιστείτε σε ένα ρολόι? Μόνο τα καλά μπράτσου ενδείκνυται για αυτό. Πίεση στο περίπου που σίγουρα θα μου πείτε κάποιοι δεν υπάρχει. Οι τιμές που θα δίδονται θα πρέπει να είναι ΑΚΡΙΒΕΙΣ! . και -

 

Θα σου απαντήσω εγώ που έχω πίεση και παίρνω χάπι για να την ρυθμίζω καθημερινά.

Όσες φορές έχω δει τις τιμές που δίνει συγκριτικά με πιεσόμετρο πολύ καλής μάρκας μπράτσου, είναι σχεδόν ίδιες.

Και λέω σχεδόν γιατί δεν είναι για παράδειγμα 11,5 αλλά 11,3 ή 11,7. Για μένα λοιπόν είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο το οποίο συνεχώς εξετάζω και αξιολογώ. Έχω βάλει τις 2 εφαρμογές εδώ και αρκετό καιρό και ακόμη το τσεκάρω. Για την ώρα, θεωρώ οτι έιναι σαν έχω πιεσόμετρο μαζί μου!

Και για να μην παρεξηγηθώ, εννοείται πως δεν εφησυχάζομαι μετρώντας την πίεσή μου μόνο σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ενεργοποιηθεί το google pay και στην Ελλάδα. Ξέρετε πως θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το ρολογακι μας για πληρωμες;
Link to comment
Share on other sites

Έχει ενεργοποιηθεί το google pay και στην Ελλάδα. Ξέρετε πως θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε το ρολογακι μας για πληρωμες;

Το ρολογάκι μας υποστηρίζει Samsung Pay, όχι Google Pay, οπότε, δεν μπορείς.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αντικατασταση από το galaxy watch ήρθα και εγω στο 3.

Δε νομιζω οτι ειναι ξένο ρολοι συγκριτικα με το παλιό στη χρήση του. Μακαρι να είχε μεγαλύτερη μπαταρια μόνο..

 

Συγγνώμη, από που το είχες αγοράσει και σου έκαναν αντικατάσταση και μετά από πόσες ημέρες χρήσης;

Εμένα, αγορασμένο από e-shop (galaxy watch), μετά από 1,5 χρόνο και 3 εμφανίσεις βλάβης στο αλτίμετρο, μου έκαναν πίστωση του ποσού για να αγοράσω κάτι άλλο, ΔΕΝ δέχτηκαν την αντικατάστασή του με καινούριο (watch 3) διότι το καινούριο είναι κατά πολύ ακριβότερο.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι έχει βγει update εδώ και καιρό αλλά εδώ ακόμα τίποτα...κλασική Samsung, τα ίδια εκανε και με το πρώτο galaxy watch, updates όποτε και όπως της καπνίσει.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, από που το είχες αγοράσει και σου έκαναν αντικατάσταση και μετά από πόσες ημέρες χρήσης;

Εμένα, αγορασμένο από e-shop (galaxy watch), μετά από 1,5 χρόνο και 3 εμφανίσεις βλάβης στο αλτίμετρο, μου έκαναν πίστωση του ποσού για να αγοράσω κάτι άλλο, ΔΕΝ δέχτηκαν την αντικατάστασή του με καινούριο (watch 3) διότι το καινούριο είναι κατά πολύ ακριβότερο.

 

Το πήρα από το kaiser (skroutz) και ειχα άλλους 2 μηνες εγγύηση. Το είχα πάρει 250 ευρω αν θυμάμαι καλά και το πρόβλημα με το αλτιμετρο συνεχιζε λιγο μετα την κάθε επισκευή. Τους εκανα καταγγελια στο συνήγορο βάζοντας ολα τα έγγραφα από τις επισκευές και ζήτησα τα λεφτα μου πισω. Μετά από 1 βδομάδα ακριβώς μου δώσανε το 3ρι το οποίο έκανε 450 ευρω. Δε μίλησα ποτε μαζι τους και όλα γινονταν εγγραφως (η επικοινωνία). Βασικά ηταν πολυ εξυπηρετικοί σε μένα

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα από το kaiser (skroutz) και ειχα άλλους 2 μηνες εγγύηση. Το είχα πάρει 250 ευρω αν θυμάμαι καλά και το πρόβλημα με το αλτιμετρο συνεχιζε λιγο μετα την κάθε επισκευή. Τους εκανα καταγγελια στο συνήγορο βάζοντας ολα τα έγγραφα από τις επισκευές και ζήτησα τα λεφτα μου πισω. Μετά από 1 βδομάδα ακριβώς μου δώσανε το 3ρι το οποίο έκανε 450 ευρω. Δε μίλησα ποτε μαζι τους και όλα γινονταν εγγραφως (η επικοινωνία). Βασικά ηταν πολυ εξυπηρετικοί σε μένα

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ας μου επιτρέψει η κοινότητα να γράψω και εγώ την εμπειρία μου, για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης και να μπορούν να αποφασίζουν οι "συνάδελφοι" καταναλωτές από που θα επιλέγουν να ψωνίζουν.

 

Εγώ το πήρα όπως είπα από το e-shop.gr και μετά από 3 βλάβες (υπολειπόταν ακόμη 6 μήνες εγγύησης) ζήτησα αντικατάσταση από τη Smartec. Κάθε φορά το έστελνα χωρίς να μεσολαβήσει το e-shop, απευθείας στη Smartec, της οποίας η εξυπηρέτηση ήταν πάντα άψογη, γρήγορη και ευγενική.

Στην 3η εμφάνιση βλάβης (γνωρίζοντας από εδώ μέσα ότι σου το είχαν αντικαταστήσει εσένα), ζήτησα να μου αντικατασταθεί το ρολόι με το καινούριο μοντέλο και ξεκαθάρισα ότι δεν επιθυμώ τα λεφτά μου πίσω, αφού το καινούριο βγήκε πολύ ακριβότερο. Η Smartec μου το επέστρεψε χωρίς αντίρρηση, με ένα καρτελάκι που έγραφε επιστροφή συσκευής για αντικατάσταση και με παρέπεμψε στο κατάστημα από όπου το αγόρασα, για να γίνει η ανταλλαγή-αντικατάσταση.

Απευθυνόμενος εγώ με τη σειρά μου στο e-shop.gr και μετά από σχεδόν 1 μηνός ταλαιπωρία, με ενημέρωσαν ότι πίστωσαν το αρχικό ποσό του ρολογιού για να κάνω νέα αγορά. Μίλησα με τον υπεύθυνο και μου είπε ότι το καινούριο ρολόι βγαίνει πολύ ακριβότερο από το παλιό και πως "δεν μπορούν να βάλουν από την τσέπη τους τη διαφορά"!!! Μάταια προσπάθησα να τον μεταπείσω λέγοντας μεταξύ άλλων, ότι η Smartec ενέκρινε την αντικατάστασή του και όχι επιστροφή χρημάτων.

Τελικά για την κοροϊδία που έζησα, έκανα και καταγγελία στον Συνήγορο του καταναλωτή με όλη τη σειρά εγγράφων και email μεταξύ εμού και της Smartec αλλά και μεταξύ εμού και του e-shop. Ακόμη και σήμερα, 3 βδομάδες μετά την καταγγελία, δεν έχω νέα ούτε από τον Συνήγορο του καταναλωτή, ούτε καν ότι η καταγγελία μου έλαβε αριθμό πρωτοκόλλου, ΤΙΠΟΤΕ.

Μεγάλη πικρία μου άφησε η ιστορία αυτή, μετά από 10 χρόνια και πλέον πελάτης του e-shop, σταματώ κάθε αγορά από αυτό και επιπλέον ενημερώνω όπου μπορώ για τη συμπεριφορά του, ώστε να γνωρίζουν όλοι την απαξίωση που δείχνει προς τους καταναλωτές.

Ευχαριστώ που με διαβάσατε και ζητώ και πάλι την κατανόηση της κοινότητας για την μακροσκελή ανάρτηση.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ας μου επιτρέψει η κοινότητα να γράψω και εγώ την εμπειρία μου, για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης και να μπορούν να αποφασίζουν οι "συνάδελφοι" καταναλωτές από που θα επιλέγουν να ψωνίζουν.

 

 

 

Εγώ το πήρα όπως είπα από το e-shop.gr και μετά από 3 βλάβες (υπολειπόταν ακόμη 6 μήνες εγγύησης) ζήτησα αντικατάσταση από τη Smartec. Κάθε φορά το έστελνα χωρίς να μεσολαβήσει το e-shop, απευθείας στη Smartec, της οποίας η εξυπηρέτηση ήταν πάντα άψογη, γρήγορη και ευγενική.

 

Στην 3η εμφάνιση βλάβης (γνωρίζοντας από εδώ μέσα ότι σου το είχαν αντικαταστήσει εσένα), ζήτησα να μου αντικατασταθεί το ρολόι με το καινούριο μοντέλο και ξεκαθάρισα ότι δεν επιθυμώ τα λεφτά μου πίσω, αφού το καινούριο βγήκε πολύ ακριβότερο. Η Smartec μου το επέστρεψε χωρίς αντίρρηση, με ένα καρτελάκι που έγραφε επιστροφή συσκευής για αντικατάσταση και με παρέπεμψε στο κατάστημα από όπου το αγόρασα, για να γίνει η ανταλλαγή-αντικατάσταση.

 

Απευθυνόμενος εγώ με τη σειρά μου στο e-shop.gr και μετά από σχεδόν 1 μηνός ταλαιπωρία, με ενημέρωσαν ότι πίστωσαν το αρχικό ποσό του ρολογιού για να κάνω νέα αγορά. Μίλησα με τον υπεύθυνο και μου είπε ότι το καινούριο ρολόι βγαίνει πολύ ακριβότερο από το παλιό και πως "δεν μπορούν να βάλουν από την τσέπη τους τη διαφορά"!!! Μάταια προσπάθησα να τον μεταπείσω λέγοντας μεταξύ άλλων, ότι η Smartec ενέκρινε την αντικατάστασή του και όχι επιστροφή χρημάτων.

 

Τελικά για την κοροϊδία που έζησα, έκανα και καταγγελία στον Συνήγορο του καταναλωτή με όλη τη σειρά εγγράφων και email μεταξύ εμού και της Smartec αλλά και μεταξύ εμού και του e-shop. Ακόμη και σήμερα, 3 βδομάδες μετά την καταγγελία, δεν έχω νέα ούτε από τον Συνήγορο του καταναλωτή, ούτε καν ότι η καταγγελία μου έλαβε αριθμό πρωτοκόλλου, ΤΙΠΟΤΕ.

 

Μεγάλη πικρία μου άφησε η ιστορία αυτή, μετά από 10 χρόνια και πλέον πελάτης του e-shop, σταματώ κάθε αγορά από αυτό και επιπλέον ενημερώνω όπου μπορώ για τη συμπεριφορά του, ώστε να γνωρίζουν όλοι την απαξίωση που δείχνει προς τους καταναλωτές.

 

Ευχαριστώ που με διαβάσατε και ζητώ και πάλι την κατανόηση της κοινότητας για την μακροσκελή ανάρτηση.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι ξαναενεπλακει το e-shop μετά από έγκριση αντικατάστασης. Εγω παρέλαβα την αντικατάσταση (active watch 2, αφού δεν είχε βγει το watch 3 ακομα) από την ίδια την smartec.

 

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ας μου επιτρέψει η κοινότητα να γράψω και εγώ την εμπειρία μου, για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης και να μπορούν να αποφασίζουν οι "συνάδελφοι" καταναλωτές από που θα επιλέγουν να ψωνίζουν.

 

Εγώ το πήρα όπως είπα από το e-shop.gr και μετά από 3 βλάβες (υπολειπόταν ακόμη 6 μήνες εγγύησης) ζήτησα αντικατάσταση από τη Smartec. Κάθε φορά το έστελνα χωρίς να μεσολαβήσει το e-shop, απευθείας στη Smartec, της οποίας η εξυπηρέτηση ήταν πάντα άψογη, γρήγορη και ευγενική.

Στην 3η εμφάνιση βλάβης (γνωρίζοντας από εδώ μέσα ότι σου το είχαν αντικαταστήσει εσένα), ζήτησα να μου αντικατασταθεί το ρολόι με το καινούριο μοντέλο και ξεκαθάρισα ότι δεν επιθυμώ τα λεφτά μου πίσω, αφού το καινούριο βγήκε πολύ ακριβότερο. Η Smartec μου το επέστρεψε χωρίς αντίρρηση, με ένα καρτελάκι που έγραφε επιστροφή συσκευής για αντικατάσταση και με παρέπεμψε στο κατάστημα από όπου το αγόρασα, για να γίνει η ανταλλαγή-αντικατάσταση.

Απευθυνόμενος εγώ με τη σειρά μου στο e-shop.gr και μετά από σχεδόν 1 μηνός ταλαιπωρία, με ενημέρωσαν ότι πίστωσαν το αρχικό ποσό του ρολογιού για να κάνω νέα αγορά. Μίλησα με τον υπεύθυνο και μου είπε ότι το καινούριο ρολόι βγαίνει πολύ ακριβότερο από το παλιό και πως "δεν μπορούν να βάλουν από την τσέπη τους τη διαφορά"!!! Μάταια προσπάθησα να τον μεταπείσω λέγοντας μεταξύ άλλων, ότι η Smartec ενέκρινε την αντικατάστασή του και όχι επιστροφή χρημάτων.

Τελικά για την κοροϊδία που έζησα, έκανα και καταγγελία στον Συνήγορο του καταναλωτή με όλη τη σειρά εγγράφων και email μεταξύ εμού και της Smartec αλλά και μεταξύ εμού και του e-shop. Ακόμη και σήμερα, 3 βδομάδες μετά την καταγγελία, δεν έχω νέα ούτε από τον Συνήγορο του καταναλωτή, ούτε καν ότι η καταγγελία μου έλαβε αριθμό πρωτοκόλλου, ΤΙΠΟΤΕ.

Μεγάλη πικρία μου άφησε η ιστορία αυτή, μετά από 10 χρόνια και πλέον πελάτης του e-shop, σταματώ κάθε αγορά από αυτό και επιπλέον ενημερώνω όπου μπορώ για τη συμπεριφορά του, ώστε να γνωρίζουν όλοι την απαξίωση που δείχνει προς τους καταναλωτές.

Ευχαριστώ που με διαβάσατε και ζητώ και πάλι την κατανόηση της κοινότητας για την μακροσκελή ανάρτηση.

 

Νομιζω οτι κακώς έδειξες ανθρώπινο ενδιαφέρον για να λύσεις το πρόβλημα σου. Εμενα ουτε με είδαν ποτε ουτε μίλησα ποτε μαζι τους. Όλα γινονταν εγγράφως σε κόσμιο επίπεδο με αποδείξεις. Το ρολόι που μου έδωσαν οταν πηγα στην smartec να το πάρω (μετα απο email αφου το τηλ δεν το σηκωνα) ειπαν ότι ήταν από την επίσημη αντιπροσωπεία της Samy και οτι εχει 2 χρονια εγγύηση. Όλα αυτά εγινα πολυ πριν λάβουν τα έγγραφα από το συνήγορο. 2 βδομάδες που είχα το ρολόι μου ήρθε ενημερωτικό από το συνήγορο οτι κίνησαν τις διαδικασίες και περιμένουν απάντηση εντός 10 ημερών από την smartec (στην οποία στραφηκα)

Φαντάσου φιλε μου να πήγαινα στο kaiser το ομονιακο που πηρα το ρολόι να τα κάνω όλα αυτά..

Επίσης κοινοποίησα ολα τα έγγραφα και στην samsung και ζήτησα από όλους όσους έλαβαν τα έγγραφα να επικοινωνούν μαζί μου μόνο με email για λόγους αποδείξεις που ίσως να χρησιμοποιήσω στο μέλλον εναντίον τους.

Εφαγα λίγη ώρα να τα ετοιμάσω αλλα βγηκα κερδισμένος με ένα νεότερο μοντέλο κόστους 200 ευρω περισσότερων από αυτά που πλήρωσα για να παρω το παλιό το οποίο ήταν 22 μηνών παλιό. Νομίζω τους γαμ...α

χαχαψαψαχχ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...