Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος γιατί δεν με αφήνει από την 11.0.2.2.in11aa (με αυτήν ήρθε το κινητό) να πάω στην 11.0.2.2.in11ba που βάσει αυτών που γράφει η ιστοσελίδα της εταιρείας ενημερώθηκε 7/12?

Γνωρίζω ότι η AA είναι για Αμερική ενώ η BA για Ευρώπη. Ενώ την έχω περάσει στο κινητό δεν με αφήνει να κάνω local upgrade.

Υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ αμερικανικης και ευρωπαϊκής?a8ef0661324df0bfa21b2a6d41aadab0.jpg

 

Sent from my IN2020 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα μου ηρθε το ΙΝ2023 12/256 σε πράσινο από την ίδια την oneplus με δώρο τη θήκη του.

Ωραίο τηλέφωνο δείχνει, έχω κάποιες απορίες που θα τις ψάξω αλλά σε πρώτη επαφή είναι πολύ συμπαθητικό!

Edit: Τράβηξα βίντεο σε εσωτερικό χώρο χθες το βράδυ και δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα.

Έκανα επιπλέον δοκιμές απόψε σε σχέση με το P20 Pro και στις αναλύσεις 1080 30 FPS και 60 FPS και αν υπάρχει διαφορά με το 8 pro είναι μικρή.

Υπάρχει τρόπος για βελτίωση των λήψεων βίντεο στο oneplus ή είναι θέμα hardware;

Edited by zagoreos
GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους. Για όσουςπαρέλαβαν απο Banggood, απο ποιο courier παραλάβετε? Παρήγγειλα 27 Νοέμβρη (από αποθήκη Τσεχία) και μόλις έμαθα τον αριθμό αποστολής αλλά δεν ξέρω courier. Εν ολίγοις προσπαθώ να καταλάβω γιατί τόση καθυστέρηση. Edited by trouman
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους. Για όσουςπαρέλαβαν απο Banggood, απο ποιο courier παραλάβετε? Παρήγγειλα 27 Νοέμβρη (από αποθήκη Τσεχία) και μόλις έμαθα τον αριθμό αποστολής αλλά δεν ξέρω courier. Εν ολίγοις προσπαθώ να καταλάβω γιατί τόση καθυστέρηση.

Δοκίμασε εδώ μπας και στο βρει

 

https://www.aftership.com/

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους. Για όσουςπαρέλαβαν απο Banggood, απο ποιο courier παραλάβετε? Παρήγγειλα 27 Νοέμβρη (από αποθήκη Τσεχία) και μόλις έμαθα τον αριθμό αποστολής αλλά δεν ξέρω courier. Εν ολίγοις προσπαθώ να καταλάβω γιατί τόση καθυστέρηση.
Η εδώ https://www.17track.net/en

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε εδώ μπας και στο βρει

 

https://www.aftership.com/

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μου έβγαλε μια εταιρεία, http://www.flytexpress.com/ αλλά μετά δε βρίσκω καμιά άλλη πληροφορία. Δεν το εντοπίζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το είχα χρησιμοποιήσει, από το κινητό όμως και δεν είχα καταλάβει ότι το "Flyt" που έβγαζε ήταν εταιρεία. Αλλά άκρη δε βγαίνει, δεν το εντοπίζει.

Θα ξαναεπικοινωνήσω με Banggood.

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο μερικες ημερες απεκτησα ενα μεταχειρισμενο OP 8.

Το κινητο ειχε ξεκλειδωτο Bootloader αλλα οχι root. Tου ειχε γινει εργοστασιακη επαναφορα πριν μου παραδοθει. (ζητουσε επιλογη γλωσσας, χωρας κλπ κλπ)

Aυτα για την ιστορια.

 

Εβαλα λιγες βασικες εφαρμογες και δοκιμασα να βαλω και καποια εφαρμογη ad block. Δοκιμασα την adaway αλλα ηθελε root. (απο εκει καταλαβα οτι δεν ειμαι root) Δεν το εγκατεστησα.

 

Τελικα μιας και χρησιμοποιω firefox, του εβαλα ενα προσθετο το uBlock origin.

Eβαλα και το youtube vanced για να ξεφορτωθω κι εκει τις διαφημισεις και σταματησα προς ωρας εκει.

Τελος, εγκατεστησα και το Bitdefender μιας και ειχα αδεια για αυτο.

 

Και τωρα το ωραιο....

 

Μια απο τις εφαρμογες που χρησιμοποιω ειναι το tapatalk (free version)

Παρατηρησα εκπληκτος πως δεν εχει καθολου διαφημισεις αναμεσα στα νηματα.

 

Το adaway δεν ειναι εγκατεστημενο, το ublock origin επεμβαινει μονο στον firefox browser, το vanced στον εαυτο του και τελος το bitdefender δεν βλεπω να εχει καποια επιλογη για γενικο ad block.

 

Πως στο καλο ξαφνικα δεν εχω διαφημισεις μεσα στο tapatalk στο oneplus 8. ? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους. Για όσουςπαρέλαβαν απο Banggood, απο ποιο courier παραλάβετε? Παρήγγειλα 27 Νοέμβρη (από αποθήκη Τσεχία) και μόλις έμαθα τον αριθμό αποστολής αλλά δεν ξέρω courier. Εν ολίγοις προσπαθώ να καταλάβω γιατί τόση καθυστέρηση.

Παραγγελία 2/12/2020 με EU Priority Mail και track number της μορφής CQ6128xxxxxDE, ήρθε μέσω Γερμανίας με DHL και παρέλαβα 22/12/2020 επίσης από DHL, σε κωμοπολη επαρχίας που φυσικά δεν έχει υποκατάστημα (μόνο στην πρωτεύουσα του νομού έχει) και παραξενεύτηκα μάλιστα γιατί σε προηγούμενη παραγγελία είχα παραλάβει από Speedex,αλλά το δέμα τότε είχε έρθει από Hong Kong με EU Priority Line.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία 2/12/2020 με EU Priority Mail και track number της μορφής CQ6128xxxxxDE, ήρθε μέσω Γερμανίας με DHL και παρέλαβα 22/12/2020 επίσης από DHL, σε κωμοπολη επαρχίας που φυσικά δεν έχει υποκατάστημα (μόνο στην πρωτεύουσα του νομού έχει) και παραξενεύτηκα μάλιστα γιατί σε προηγούμενη παραγγελία είχα παραλάβει από Speedex,αλλά το δέμα τότε είχε έρθει από Hong Kong με EU Priority Line.

 

 

EU Priority κι εγώ αλλά χωρίς track number (ο αριθμός που μου δώσανε είναι ένας απλός αριθμός αποστολής, χωρίς δυνατότητα παρακολούθησης)

 

Τελικά, δεν ξέρω τι πήγε λάθος στη συνεννόηση και μου είπαν ότι έβαλαν τα λεφτά πίσω, θα τα δω Δευτέρα μάλλον. Και το ερώτημα είναι πως από ό,τι κατάλαβα με ρωτάνε-ζητάνε να μη δεχτώ το κινητό αν τελικά έρθει. Σας έχει τύχει;

Edited by trouman
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρει, παραγγελία με eu priority line από HK. Έφτασε Puurs, Βέλγιο. Μετά με GLS Γερμανία και μέσω Ρουμανίας και Βουλγαρίας έφτασε Θεσσαλονίκη, όπου το παρέλαβε η ACS και το έφερε Αθήνα. Εδώ έκανε 7 μέρες ταξίδι μέχρι να μου παραδωθεί.

Περασμένη Global rom (NA).

 

Sent from my OnePlus 8 Pro using Tapatalk

Edited by diosak
Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και Καλη χρονια ,κατοχος oneplus 8 OS 11.0.2.2 IN21BA στη φωτο θα δειτε τις συσκευες που ειναι συνδεδεμενες με bluetooth,εχω προβλημα με το αμαξι {εχει media Pumpkin2 Din 7''Car Radio Android 8.0 Car DVD Player Bluetooth GPS 4G RAM Qcta-core Car Stereo Audio },με την android 11 ενω συνδεεται κανονικα με το αμαξι το κινητο οταν καλω απο την οθονη του αμαξιου καλει και μετα γυριζει ο ηχος στο κινητο με εχει σπασει τα νευρα πρεπει καθε φορα να δινω τον ηχο στο αμαξι ενω παλια δουλευε κανονικα,αν μπορει ας με βοηθησει καποιος,υποψη τα ακουστικα oneplus z ειναι κλειστα.

https://photos.app.goo.gl/dAcykWUEcoinCXup9

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο μερικες ημερες απεκτησα ενα μεταχειρισμενο OP 8.

Το κινητο ειχε ξεκλειδωτο Bootloader αλλα οχι root. Tου ειχε γινει εργοστασιακη επαναφορα πριν μου παραδοθει. (ζητουσε επιλογη γλωσσας, χωρας κλπ κλπ)

Aυτα για την ιστορια.

 

Εβαλα λιγες βασικες εφαρμογες και δοκιμασα να βαλω και καποια εφαρμογη ad block. Δοκιμασα την adaway αλλα ηθελε root. (απο εκει καταλαβα οτι δεν ειμαι root) Δεν το εγκατεστησα.

 

Τελικα μιας και χρησιμοποιω firefox, του εβαλα ενα προσθετο το uBlock origin.

Eβαλα και το youtube vanced για να ξεφορτωθω κι εκει τις διαφημισεις και σταματησα προς ωρας εκει.

Τελος, εγκατεστησα και το Bitdefender μιας και ειχα αδεια για αυτο.

 

Και τωρα το ωραιο....

 

Μια απο τις εφαρμογες που χρησιμοποιω ειναι το tapatalk (free version)

Παρατηρησα εκπληκτος πως δεν εχει καθολου διαφημισεις αναμεσα στα νηματα.

 

Το adaway δεν ειναι εγκατεστημενο, το ublock origin επεμβαινει μονο στον firefox browser, το vanced στον εαυτο του και τελος το bitdefender δεν βλεπω να εχει καποια επιλογη για γενικο ad block.

 

Πως στο καλο ξαφνικα δεν εχω διαφημισεις μεσα στο tapatalk στο oneplus 8. ? :)

Αν πέρα από το Tapatalk, δεν βλέπεις διαφημίσεις ούτε σε άλλα apps, μήπως έχεις μπει κάποιος dns server που τα κόβει?

 

Το ιδανικό για κόψιμο διαφημίσεων είναι το adaway γιατί δεν επιβαρύνει καθόλου το σύστημα

 

Αλλά αν δεν θες να κάνεις ρουτ, μπορείς να βάλεις έναν dns server (settings, wifi & network, private dns) που τα κόβει (αν δεν είναι αυτό που έχρις κάνει ήδη), γιατί έτσι κόβονται από όλα τα apps και όλους τους browsers

Link to comment
Share on other sites

Αν πέρα από το Tapatalk, δεν βλέπεις διαφημίσεις ούτε σε άλλα apps, μήπως έχεις μπει κάποιος dns server που τα κόβει?

 

 

Το ad away πηγα να πρωτοβαλω και οταν ειδα οτι ζηταει root δεν εψαξα για κατι αλλο.

Μονο το ublock origin που δουλευει μονο στον browser.

 

Εφαρμογες πολλες δεν εχω ακομη για να κοιταξω αν κοβονται κι αλλου.

 

Το κουφο ειναι στο tapatalk επειδη μια στο τοσο, παρατηρησα οταν το ανοιγω οτι πεταει μια αρχικη μπλε οθονη με διαφημιση να το αγορασω για να μην εχω ad.

Οταν ομως μπω στο tapatalk, δεν εχω τις διαφημισεις που εμφανιζονταν σαν posts αναμεσα στα νηματα.

 

Εβαλα τωρα μια δωρεαν εφαρμογη dns checker και αφ'ενος το app ειχε διαφημισεις, αφ'ετερου δεν εχει αλλαχθει ο dns server.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Το ad away πηγα να πρωτοβαλω και οταν ειδα οτι ζηταει root δεν εψαξα για κατι αλλο.

 

Μονο το ublock origin που δουλευει μονο στον browser.

 

 

 

Εφαρμογες πολλες δεν εχω ακομη για να κοιταξω αν κοβονται κι αλλου.

 

 

 

Το κουφο ειναι στο tapatalk επειδη μια στο τοσο, παρατηρησα οταν το ανοιγω οτι πεταει μια αρχικη μπλε οθονη με διαφημιση να το αγορασω για να μην εχω ad.

 

Οταν ομως μπω στο tapatalk, δεν εχω τις διαφημισεις που εμφανιζονταν σαν posts αναμεσα στα νηματα.

 

 

 

Εβαλα τωρα μια δωρεαν εφαρμογη dns checker και αφ'ενος το app ειχε διαφημισεις, αφ'ετερου δεν εχει αλλαχθει ο dns server.

Δεν χρειάζεσαι κάποια εφαρμογή, αν δεν κάνεις root για adaway βάλε το dns.adguard.com στα settings του private dns server
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος με Oneplus 8 pro και με πάροχο την Vodafone που να έχει ήδη δει στο κινητό σύνδεση 5G μιας που η Vodafone ανακοίνωσε ότι λειτουργεί ήδη σε κάποιες περιοχές το δίκτυο 5G ?

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος με Oneplus 8 pro και με πάροχο την Vodafone που να έχει ήδη δει στο κινητό σύνδεση 5G μιας που η Vodafone ανακοίνωσε ότι λειτουργεί ήδη σε κάποιες περιοχές το δίκτυο 5G ?

 

Το oneplus 8 pro όπως έχει συζητηθεί και παραπάνω δεν έχει έτοιμο ενεργοποιημένο το 5G

(τουλάχιστον στην τελευταία έκδοση της ρομ, μπορεί να γίνει μελλοντικά)

 

Οπότε χρειάζεται πρώτα να ακολουθήσεις την εξής διαδικασία:

https://forums.oneplus.com/threads/enable-5g-for-android-11-on-oneplus-8-series-and-oneplus-7-5g.1345340

 

Αφού κάνεις αυτήν την διαδικασία, αν το oneplus8pro δεν είναι στις πιστοποιημένες συσκευές της vodafone ελλάδος, ίσως χρειάζεται να βάλεις την σιμ σε μια συσκευή από τις πιστοποιημένες και να τους ζητήσεις να το ενεργοποιήσουν.

 

Οι πιστοποιημένες συσκευές 5G είναι το Samsung Galaxy Z Fold 2, το Apple iPhone 12 mini, το Samsung Galaxy A42 5G και το Xiaomi Mi 10 Lite

(και υποτίθεται ότι η λίστα θα φτάσει τις 20 συσκευές σε δύο μήνες)

 

Επίσης η vodafone γράφει ότι "Σύντομα θα υπάρχουν διαθέσιμα εμπορικά πακέτα 5G"

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/diktyo/diktyo-5g/

Άρα πιθανόν για να έχεις 5G να πρέπει να πάρεις και το σχετικό εμπορικό πακέτο

 

Edit: οκ τους ρώτησα στο τσατ, λένε το εξής: το oneplus 8 pro είναι πιστοποιημένη αλλά δεν είναι ενεργοποιημένη ακόμα. Προς το παρόν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη μόνο σε μικρό εύρος συσκευών. Σταδιακά θα ενεργοποιείται και σε περισσότερες συσκευές αυτόματα. Όταν ενεργοποιηθεί για το oneplus8pro, θα λάβουμε μήνυμα στο κινητό. Και δεν χρειάζεται κάποια περαιτέρω ενέργεια.

Edited by Nikos2k5
Link to comment
Share on other sites

Το oneplus 8 pro όπως έχει συζητηθεί και παραπάνω δεν έχει έτοιμο ενεργοποιημένο το 5G

(τουλάχιστον στην τελευταία έκδοση της ρομ, μπορεί να γίνει μελλοντικά)

 

Οπότε χρειάζεται πρώτα να ακολουθήσεις την εξής διαδικασία:

https://forums.oneplus.com/threads/enable-5g-for-android-11-on-oneplus-8-series-and-oneplus-7-5g.1345340

 

Αφού κάνεις αυτήν την διαδικασία, αν το oneplus8pro δεν είναι στις πιστοποιημένες συσκευές της vodafone ελλάδος, ίσως χρειάζεται να βάλεις την σιμ σε μια συσκευή από τις πιστοποιημένες και να τους ζητήσεις να το ενεργοποιήσουν.

 

Οι πιστοποιημένες συσκευές 5G είναι το Samsung Galaxy Z Fold 2, το Apple iPhone 12 mini, το Samsung Galaxy A42 5G και το Xiaomi Mi 10 Lite

(και υποτίθεται ότι η λίστα θα φτάσει τις 20 συσκευές σε δύο μήνες)

 

Επίσης η vodafone γράφει ότι "Σύντομα θα υπάρχουν διαθέσιμα εμπορικά πακέτα 5G"

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/diktyo/diktyo-5g/

Άρα πιθανόν για να έχεις 5G να πρέπει να πάρεις και το σχετικό εμπορικό πακέτο

 

Edit: οκ τους ρώτησα στο τσατ, λένε το εξής: το oneplus 8 pro είναι πιστοποιημένη αλλά δεν είναι ενεργοποιημένη ακόμα. Προς το παρόν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη μόνο σε μικρό εύρος συσκευών. Σταδιακά θα ενεργοποιείται και σε περισσότερες συσκευές αυτόματα. Όταν ενεργοποιηθεί για το oneplus8pro, θα λάβουμε μήνυμα στο κινητό. Και δεν χρειάζεται κάποια περαιτέρω ενέργεια.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Είμαι ενήμερος για την διαδικασία που έχει αναφερθεί για την ενεργοποίηση του 5G στο 8 pro αλλά διατηρώ την ελπίδα ότι τελικά ίσως να μην χρειάζεται. Θα δούμε τι ισχύει τελικά όταν η Vodafone το ενεργοποιήσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παράθεση από terry39>

Oneplus Bullets Wireless Z Bluetooth Headphones Bluetooth Headset (Black) 23,84 EUR (amazon.de)

 

Να σαι καλά για την ενημέρωση. Μπήκα, τα είδα, έγραφε "1 τελευταίο κομμάτο διαθέσιμο" και το χτύπησα χωρίς καθυστέρηση. Τελικό κόστος 22,57 €. Στην αναμονή τώρα για παραλαβή, η amazon λέει "Arriving 8 Jan 2021 - 26 Jan 2021" :)

 

Από την μέρα που έκανα την παραγγελία, 24/12ου περίμενα να δω να γίνεται shipping. Και σήμερα με ειδοποίησε η Amazon.de ότι ακύρωσαν την παραγγελία μου "Due to a lack of availability, we will not be able to obtain the following item from your order. We've canceled the item and apologize for the inconvenience"

Τώρα περιμένω το refund... "ωραίοι" τύποι... :mad:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ενεργοποίησα 5G με sms 5G στο 1333 σε iphone 12 φίλου.

 

Έβαλα τη sim στο 8pro και ακολούθησα τη διαδικασία https://forums.oneplus.com/threads/enable-5g-for-android-11-on-oneplus-8-series-and-oneplus-7-5g.1345340/

 

Όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όποιος δεν το κατέχει το θέμα με τον υπολογιστή για να ενεργοποιήσει το 5g δεν θα έχει; γιατί δεν αναφέρεται ότι μελλοντικά θα το φτιάξουν με αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ενεργοποίησα 5G με sms 5G στο 1333 σε iphone 12 φίλου.

 

Έβαλα τη sim στο 8pro και ακολούθησα τη διαδικασία https://forums.oneplus.com/threads/enable-5g-for-android-11-on-oneplus-8-series-and-oneplus-7-5g.1345340/

 

Όλα καλά!

Φίλε καλησπέρα και καλή χρονιά. Έκανα το ίδιο σήμερα με iPhone 12 mini φίλης, έστειλαν ότι θα ενεργοποιηθεί σε λίγα λεπτά και ύστερα από 2.5 ώρες δεν είχε γίνει η ενεργοποίηση. Μετά από πόση ώρα σού ήρθε έγκριση και τι ακριβώς έλεγε το sms της ενεργοποίησης;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ κ λίγες μέρες το 8pro στα χέρια μου! Ωραίο, σβέλτο, ελάχιστη διαφορά θεωρώ από το 7pro που το είχα λατρέψει! Αλλά ρε φίλε αυτή η μπαταρία στα ίδια! Τελικά μια ζωή θα έχω θέμα με τη διάρκεια της μπαταρίας στις συσκευές μου!

 

Στάλθηκε από το IN2020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε φίλε, μήπως τα δικαιώματα που δίνεις κατά το στήσιμο της συσκευής?

Εγώ παρέμεινα με το 7 Pro παρέα όμως με το Mi 10 T (απρόσμενα ευχαριστημένος με ατελείωτη μπαταρία). Να το χαρείς!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...