Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά παιδιά από την εμπειρία σας θα δώσουν ενημέρωση για την ενεργοποιήση του 5g η oneplus η θα γίνεται από τον υπολογιστή ή διαδικασία ; είδα σε φίλο κολλητό το 5g σε iPhone Κ πάει όντως μπάλα. Τι λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να πιστεύω ότι από την στιγμή που έχουν μπορεί κάποια παιδιά να επικοινωνήσουν με την εταιρία 1+ θα βγει κάποιο update το οποίο θα δίνει την δυνατότητα της αυτόματης ενεργοποίησης του 5G.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν τελικά χρειάζεται να γίνει όλη αυτή η διαδικασία σε pc στα 8 για να ενεργοποιηθεί το 5G θα είναι πολύ μεγάλο, τεράστιο θα έλεγα φάουλ από την Oneplus. Μιλάμε για καραμπινάτη περίπτωση εξαπάτησης των πελατών της. Θα είναι απορίας άξιον αν η υπόθεση περάσει έτσι, δηλαδή θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση αν δεν τεθεί νομικό θέμα. Και αυτή η "ησυχία" που υπάρχει διεθνώς γι' αυτό το θέμα (εκτός και κάνω λάθος και δεν είμαι ενημερωμένος) είναι που με κάνει ακόμα να ελπίζω ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα...

 

Δηλαδή είναι σαν να αγοράζεις ένα αυτοκίνητο (πανάκριβο κιόλας) που το πλασάρει η εταιρεία για 4κίνητο και να σου λένε μετά ότι πρέπει με ειδική διαδικασία και επέμβαση (καθόλου απλή στον μέσο αγοραστή) στα ηλεκτρονικά του να ενεργοποιήσεις εσύ την 4κίνηση !! :mad:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι εάν αυτό το πρόβλημα ( την ενεργοποίηση του 5G από τον χρήστη) είναι γενικό ή εντοπίστηκε εδώ στην Ελλάδα. Εάν είναι γενικό τότε λογικά θα έπρεπε η 1+ να βγάλει ένα update το οποίο θα ξεκλειδώσει την δυνατότητα επιλογής του.

Αλλά... εάν το πρόβλημα εντοπίζεται στην Ελλάδα και μόνο στην Ελλάδα τότε μην περιμένετε να γίνει τίποτα απολύτως από την εταιρεία. Είμαστε πολύ μικρή αγορά για αυτούς που θα τους υποχρεώσεις να δημιουργήσουν ένα λογισμικό κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω δεν είναι μόνο στην Ελλάδα. Έχουν ανεβάσει Κ βιντεακι πως να κάνεις την διαδικασία αλλά εγώ επειδή δεν το κατέχω μου φαίνεται βουνό.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω δεν είναι μόνο στην Ελλάδα. Έχουν ανεβάσει Κ βιντεακι πως να κάνεις την διαδικασία αλλά εγώ επειδή δεν το κατέχω μου φαίνεται βουνό.

 

Τότε είναι τεράστιοι μλκς εκεί στην 1+.

Εάν σπονσοάρουν μια συσκευή ως 5G και χρειάζεσαι έναν χάκερ για να το ενεργοποιήσει τότε μιλάμε για απάτη.

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές από banggood δεν εχουν 5g επιλογή?

 

Στάλθηκε από το IN2020 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Gshock : το θέμα είναι ότι το ζαχαρωνω για αγορά προς τον Απρίλιο που πιστεύω μέχρι τότε θα δείξει αν με update το φτιάξουν . Γιατί είναι κρίμα μια τέτοια καταπληκτική συσκευή που κάνει 900 ευρώ να μην στα παρέχει χωρίς κόπο Κ μιλάμε για λογισμικό πολύ καλό. Δυστυχώς αν μέχρι τότε δεν το φτιάξουν δεν ξέρω προς τα που να κοιτάξω Κ δεν θέλω καθόλου χιαομι λόγο λογισμικού Κ samsoung λόγο επεξεργαστη...
Link to comment
Share on other sites

Παντως επισημα απο σημερα στην Α1 Βουλγαριας υποστηριζεται το oneplus 8 pro 5G

 

Πέρα από το ότι το υποστηρίζει η εταιρία κινητής, η διαδικασία στην συσκευή που έχει αναφερθεί παραπάνω δεν χρειάζεται να γίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Και η Vodafone προσφερει 5G, αλλα εμεις θα κοιταμε παλι απο μακρια !!!!

 

giga-5g-tile-unlimited-data-662.jpg

 

Ευχαριστουμε Oneplus :mad: ........

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το ότι το υποστηρίζει η εταιρία κινητής, η διαδικασία στην συσκευή που έχει αναφερθεί παραπάνω δεν χρειάζεται να γίνει ?

 

Όπου υποστηρίζεται επίσημα όχι.

Η συσκευή αναγνωρίζει όταν συνδέεις sim παρόχου με ενεργοποιημένο 5G και εμφανίζει τις επιλογές.

Οπότε πρέπει σε επόμενο update να προστεθούν στην σχετική λίστα οι Ελληνικοί πάροχοι.

Link to comment
Share on other sites

Και η Vodafone προσφερει 5G, αλλα εμεις θα κοιταμε παλι απο μακρια !!!!

 

 

 

giga-5g-tile-unlimited-data-662.jpg

 

 

 

 

Ευχαριστουμε Oneplus :mad: ........

Ηρεμήστε παιδιά! 4G+ ταχύτητες θα έχετε με την μόνη διαφορά ότι θα γράφει 5G. Υπομονή μερικά χρόνια ακόμη μέχρι να δείτε τις ταχύτητες που διαφημίζουν.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμήστε παιδιά! 4G+ ταχύτητες θα έχετε με την μόνη διαφορά ότι θα γράφει 5G. Υπομονή μερικά χρόνια ακόμη μέχρι να δείτε τις ταχύτητες που διαφημίζουν.
Ασχετο. Η ουσια ειναιοτι αγοραζεις και πληρωνεις για κατι που απλα δεν ειναι αμεσα διαθεσιμο. Το αν οι ταχυτητες ειναι αποδεκτες η οχι για 5G, ειναι δευτερευουσας σημασιας. Σοβαροτερο ολων ειναι η παραπλανηση του καταναλωτη !!!!

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο. Η ουσια ειναιοτι αγοραζεις και πληρωνεις για κατι που απλα δεν ειναι αμεσα διαθεσιμο. Το αν οι ταχυτητες ειναι αποδεκτες η οχι για 5G, ειναι δευτερευουσας σημασιας. Σοβαροτερο ολων ειναι η παραπλανηση του καταναλωτη !!!!
Έχει τόση σημασία αν θα περιηγηθείς στο internet με ένα σηματακι που θα λέει 5G, ενώ η ταχύτητα θα είναι ίδια με τώρα; Είναι ψυχολογικό δηλαδή το θέμα; Γιατί αν είναι να βλέπεις ταχύτητες 150 και όχι 1gbps, μάλλον για κάτι τέτοιο πρόκειται.

 

Χωρίς να παίρνω το μέρος της OnePlus, γιατί παρόμοιο θέμα υπάρχει και στα Google Pixel 5, θεωρώ ότι αργά η γρήγορα θα δώσει την δυνατότητα κι εδώ. Άλλωστε δεν πήρες OnePlus 8/8pro για έξι μήνες αλλά για πολύ παραπάνω.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τόση σημασία αν θα περιηγηθείς στο internet με ένα σηματακι που θα λέει 5G, ενώ η ταχύτητα θα είναι ίδια με τώρα; Είναι ψυχολογικό δηλαδή το θέμα; Γιατί αν είναι να βλέπεις ταχύτητες 150 και όχι 1gbps, μάλλον για κάτι τέτοιο πρόκειται.

 

Χωρίς να παίρνω το μέρος της OnePlus, γιατί παρόμοιο θέμα υπάρχει και στα Google Pixel 5, θεωρώ ότι αργά η γρήγορα θα δώσει την δυνατότητα κι εδώ. Άλλωστε δεν πήρες OnePlus 8/8pro για έξι μήνες αλλά για πολύ παραπάνω.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ μου, δεν εξεταζουμε τις δυνατοτητες του 5G δικτυου, αλλα της συσκευης που αγορασαμε. Και εδω μας παραπλανησε η Oneplus, οτι και να παιζει προς το παρον με το δικτυο. Αυτο δεν μας ενδιαφερει.

Αν εσενα δεν σε πειραζει, κανενα προβλημα. Εμενα και φανταζομαι ολους εμας με το 8 / 8 Pro, μας ενοχλει που μας κοροιδεψαν !!!!

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ μου, δεν εξεταζουμε τις δυνατοτητες του 5G δικτυου, αλλα της συσκευης που αγορασαμε. Και εδω μας παραπλανησε η Oneplus, οτι και να παιζει προς το παρον με το δικτυο. Αυτο δεν μας ενδιαφερει.

Αν εσενα δεν σε πειραζει, κανενα προβλημα. Εμενα και φανταζομαι ολους εμας με το 8 / 8 Pro, μας ενοχλει που μας κοροιδεψαν !!!!

Γιατί δε θα σας δώσει την δυνατότητα μελλοντικά; Έβγαλε κάποια τέτοια ανακοίνωση; Ρωτάω επειδή δεν έχω ενημερωθεί.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι το έχετε , έχετε στείλει μήνυμα στην oneplus να δείτε τι θα σας απατήσει; μήπως λόγο ότι ακόμα καλά καλά η Ελλάδα δεν έχει 5g κάλυψη δεν δίνει την ενημέρωση λόγο μην τρώει την μπαταρία; απλά μια γνώμη λέω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι το έχετε , έχετε στείλει μήνυμα στην oneplus να δείτε τι θα σας απατήσει; μήπως λόγο ότι ακόμα καλά καλά η Ελλάδα δεν έχει 5g κάλυψη δεν δίνει την ενημέρωση λόγο μην τρώει την μπαταρία; απλά μια γνώμη λέω.
Θα μπορούσε να είναι θέμα μπαταρίας, αλλά δεν είναι καθόλου βέβαιο.

 

Νομίζω ότι όταν έγινε αναβάθμιση σε 3G και αργότερα σε 4G οι συσκευές που τα υποστήριζαν δεν χρειαζόταν κάποια ανάλογη ιεροτελεστία για να παίξουν

 

Μπορεί να θυμάμαι και λάθος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε θα σας δώσει την δυνατότητα μελλοντικά; Έβγαλε κάποια τέτοια ανακοίνωση; Ρωτάω επειδή δεν έχω ενημερωθεί.
Κανεις δεν ξέρει και αυτο είναι το παράξενο, που ενώ γνωρίζει το θέμα, δεν ασχολείται καθόλου αλλα ούτε και βγάζει κάποια ανακοίνωση .... Και αυτό μας ενοχλεί !!!!!

 

Παιδιά όσοι το έχετε, έχετε στείλει μήνυμα στην oneplus να δείτε τι θα σας απατήσει; μήπως λόγο ότι ακόμα καλά καλά η Ελλάδα δεν έχει 5g κάλυψη δεν δίνει την ενημέρωση λόγο μην τρώει την μπαταρία; απλά μια γνώμη λέω.
Καταρχας το πρόβλημα δεν υπάρχει μονο στην Ελλαδα, είναι γνωστό πλέον διεθνώς και το γνωρίζει ήδη η Oneplus. Αν μπείτε στο Community forum της Oneplus θα διαβάσετε ότι το ίδιο πρόβλημα ισχύει και στη Γαλλια, και στην Αγγλια και σε άλλες Ευρωπαικες χώρες. Και όχι μονο, πχ Ινδια. Αρα δεν είναι θεμα αγορας μεγάλης η μικρής, είναι διεθνές πρόβλημα.

 

Ας μην γραφουμε ξανά και ξανά με ποιο τρόπο μπορεί κάποιος να δει δίκτυο 5G, οποιας μορφης και δυνατότητας και αν είναι αυτό. Ειναι γνωστη η διαδικασία, που δεν γίνεται από απλό χρηστη, και στο τέλος σε κάθε επερχόμενο update τα πάντα ακυρώνονται, και ξανά από την αρχή. Ολα θα έπρεπε να είναι αυτοματτοποιημενα και σεταρισμενα από την Oneplus, όπως είναι ήδη σε αλλα brands !!!!! Αυτο κατακρίνουμε ....

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ξέρει και αυτο είναι το παράξενο, που ενώ γνωρίζει το θέμα, δεν ασχολείται καθόλου αλλα ούτε και βγάζει κάποια ανακοίνωση .... Και αυτό μας ενοχλεί !!!!!

 

Καταρχας το πρόβλημα δεν υπάρχει μονο στην Ελλαδα, είναι γνωστό πλέον διεθνώς και το γνωρίζει ήδη η Oneplus. Αν μπείτε στο Community forum της Oneplus θα διαβάσετε ότι το ίδιο πρόβλημα ισχύει και στη Γαλλια, και στην Αγγλια και σε άλλες Ευρωπαικες χώρες. Και όχι μονο, πχ Ινδια. Αρα δεν είναι θεμα αγορας μεγάλης η μικρής, είναι διεθνές πρόβλημα.

 

Ας μην γραφουμε ξανά και ξανά με ποιο τρόπο μπορεί κάποιος να δει δίκτυο 5G, οποιας μορφης και δυνατότητας και αν είναι αυτό. Ειναι γνωστη η διαδικασία, που δεν γίνεται από απλό χρηστη, και στο τέλος σε κάθε επερχόμενο update τα πάντα ακυρώνονται, και ξανά από την αρχή. Ολα θα έπρεπε να είναι αυτοματτοποιημενα και σεταρισμενα από την Oneplus, όπως είναι ήδη σε αλλα brands !!!!! Αυτο κατακρίνουμε ....

 

Αν υπάρχει (και το πιστεύω) το ίδιο πρόβλημα και σε άλλες χώρες αυτό είναι πολύ άσχημο και η μη ύπαρξη κάποιας ανακοίνωσης ή διευκρίνησης από την Oneplus είναι αχαρακτήριστη...

 

Στο μεταξύ από χθες είδα στο πακέτο μου ότι έχω λάβει την προσφορά της Vodafone για απεριόριστα data στο 5G για 90 μέρες!! Η οποία προσφορά έχει σαφή ημερομηνία λήξης (11/4/2020) ανεξάρτητα αν είναι ενεργοποιημένο το 5G στο κινητό !! Μίλησα πριν λίγο με την Vodafone και μου είπαν :

1. Ότι η συσκευή (8 pro) δεν έχει πιστοποιηθεί ακόμα.

2. Όταν γίνει αυτό θα λάβω ενημέρωση και δεν θα χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο για ενεργοποίηση

3. Στην ερώτηση πως μου ήρθε η προσφορά αφού δεν είναι ακόμα πιστοποιημένη η συσκευή μου, η απάντηση ήταν ότι το "σύστημα" καταλαβαίνει αυτόματα τις συσκευές με δυνατότητα 5G !!

4. Δεν γνώριζε πότε θα γίνει η πιστοποίηση του 8 pro

 

Για μένα είναι πολύ θολό όλο το σκηνικό πάντως...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα 8T πήραν αναβάθμιση που ενεργοποίησε τo 5G.

Φαντάζομαι έτσι θα γίνει και σε μας μελλοντικά.

Αφού το κάνουμε χειροκίνητα και παίζει καθαρά software είναι!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...