Jump to content

OnePlus 8 / 8 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω δεν είναι ησυχία αλλά μούδιασμα. με την τιμολογιακή τους πολιτική ξέφυγαν από το κύριο moto τους.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οι τιμές στην αγορά της Ινδίας. Περίπου €230 κάτω για το OP8pro, σε σχέση με Ευρώπη. Δεν ξέρω αν το σταθμίζουν με την αγοραστική δύναμη ή με κάτι άλλο (λένε και για 1 χρόνο εγγύηση έναντι 2 ετών στην Ευρώπη), αλλά τελικά μιλάμε για την ίδια συσκευή.

Κρίμα

Link to comment
Share on other sites

OnePlus 8 Pro vs Xiaomi Mi 10 Pro, ποιό είναι το καλύτερο; Η σύγκρισή μας (φωτογραφίες και βίντεο) - (σε μετάφραση google)

 

Μόλις πριν από λίγα χρόνια, τα κορυφαία smartphones της Xiaomi και της OnePlus ήταν συνώνυμα με τα smartphones με εξαρτήματα υλικού σύμφωνα με τις προσδοκίες φέτος, αλλά με τις τιμές συχνά μειώθηκαν στο μισό σε σύγκριση με περισσότερους ανταγωνιστές, όπως η Samsung και η Apple. Το 2020 τα πράγματα έχουν αλλάξει και τόσο η Xiaomi όσο και η OnePlus έχουν κάνει δύο premium προϊόντα που είναι κοντά στην τιμή των 1000 ευρώ, πηγαίνοντας να τοποθετηθούν ακριβώς στο εύρος τιμών των προϊόντων που οι εταιρείες είχαν ως στόχο να αντιμετωπίσουν και να πολεμήσουν πριν από μερικά χρόνια.

 

Ωστόσο, δεν είναι μόνο η τιμή αυτών των προϊόντων που έχει αλλάξει, δεδομένου ότι το υλικό έχει πλέον ενημερωθεί με στοιχεία και προδιαγραφές που ήταν ένα μακρινό όνειρο μέχρι πριν από λίγα χρόνια. Το OnePlus 8 Pro διαθέτει αδιάβροχη εικόνα IP68 καιέξοδο βίντεο USB-C 3.1,ενώ το Xiaomi Mi 10 Pro διαθέτει δύο αισθητήρες φωτογραφιών zoom και καλύτερο στερεοφωνικό ήχο από όλες τις άλλες κορυφαίες σειρές του 2020. Και οι δύο έχουν τότε ένα πολύ ωραίο ματ φινίρισμα και που κατέχει πολύ λίγες εντυπώσεις, καθώς και μια κυρτή οθόνη AMOLED στο μπροστινό μέρος με αυξημένο ρυθμό ανανέωσης (120 Hz για OnePlus 8 Pro και 90 Hz για Xiaomi Mi 10 Pro). Παρόμοια σε μέγεθος, μπαταρίες και βάρος. Και οι δύο έχουν τότε γρήγορη φόρτιση και γρήγορη ασύρματη φόρτιση, αν και με διαφορές.

 

Η διαμόρφωση των καμερών είναι διαφορετική, όπως έχουμε αναφέρει. Το OnePlus 8 Pro διαθέτει κάμερα 48 megapixel, ζουμ 3x και δεύτερη ευρυγώνια γωνία 48 megapixel. Κλείνει έναν αισθητήρα φίλτρου χρώματος που είναι μικρής χρήσης. Το Xiaomi Mi 10 Pro είναι ακόμα πιο συγκεκριμένο. Η κύρια κάμερα είναι ένα 108-megapixel, που υποστηρίζεται από ένα 20-megapixel ευρυγώνια και δύο επίπεδα ζουμ: 2x και 5x, η οποία, όπως θα δείτε στις παρακάτω φωτογραφίες αποδείχθηκε ότι είναι αναμφισβήτητα πιο punchy.

 

Δεν έχουμε ξοδέψει πολλές λέξεις για το λογισμικό: δεν υπάρχουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που από μόνα τους μπορεί να είναι αρκετά για να σας πείσουν να αγοράσετε το ένα πάνω στο άλλο. Δέχεστε αυτή την ευκαιρία για να αφήσει το χώρο ανοιχτό στα σχόλια για να γνωρίζουμε από εσάς ποια είναι τα χαρακτηριστικά που σας αρέσει περισσότερο για OxygenOS και MIUI.

 

Τελειώνουμε με τις τιμές: 919 ευρώ για το OnePlus 8 Pro και 999 για το Xiaomi Mi 10 Pro (Ιταλία). Τόσο πολύ υψηλό και ότι δεν μπορεί να κατέβει πολύ γρήγορα κατά τους προσεχείς μήνες. Ποιο να διαλέξω; Μεταξύ των δύο θέλουμε να δώσουμε περισσότερο βάρος στα πλεονεκτήματα του OnePlus 8 Pro, αλλά αναγνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει σαφές πλεονέκτημα μεταξύ των δύο και πώς οι ιδιαιτερότητες της Xiaomi (όπως οι κάμερες ήχου ή ζουμ) θα μπορούσαν να είναι περισσότερο από αρκετό για πολλούς να τον επιλέξουν και όχι τη λύση OnePlus.

Πηγή:https://www.androidworld.it/2020/05/10/confronto-oneplus-8-pro-xiaomi-mi-10-pro-713747/

 

Υ.Γ. 1) https://gr.gizchina.com/2020/05/11/meizu-17-pro-vs-oneplus-8-pro-vs-xiaomi-mi-10-pro-sygkrisi/

2) https://gr.gizchina.com/2020/05/12/oneplus-8t-kai-8t-pro-ti-tha-thelame-na-doyme/

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Το mi 10 pro το χρησιμοποίησα για 2 μερες και το εδωσα...Στο μονο που πλεονεκτει το μεγεθος.Θεωρω οτι ειναι καλυτερο στο χερι οπως και η always on display.

Σε ολα τα αλλα Μακραν oneplus 8 pro με μέγιστο ξενέρωμα την ποιοτητα στην κληση ειτε απ το ακουστικό ειτε με ανοιχτή ακρόαση.

Δε ξερω πως μου έκατσε τοσο άσχημα αλλα το τηλεφωνο δεν...

Link to comment
Share on other sites

...

Σε ολα τα αλλα Μακραν oneplus 8 pro με μέγιστο ξενέρωμα την ποιοτητα στην κληση ειτε απ το ακουστικό ειτε με ανοιχτή ακρόαση.

Δε ξερω πως μου έκατσε τοσο άσχημα αλλα το τηλεφωνο δεν...

 

Αυτό που λες με το τηλέφωνο, είναι γενικό? ή είναι ελάττωμα της δικής σου συσκευής?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με το τηλέφωνο, είναι γενικό? ή είναι ελάττωμα της δικής σου συσκευής?

Δε νομιζω οτι ηταν ελάττωμα...Απλα εχω τη κακη συνηθεια να μου αρέσουν τα τηλεφωνα με δυνατη και καλη ποιοτητα κλησης.Το mi 10 pro δεν ειναι απο αυτα οπως πχ και το p30 pro δεν ηταν τοσο καλο.Το oneplus 8 pro αντίθετα ειναι εξαιρετικο

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ηταν ελάττωμα...Απλα εχω τη κακη συνηθεια να μου αρέσουν τα τηλεφωνα με δυνατη και καλη ποιοτητα κλησης.Το mi 10 pro δεν ειναι απο αυτα οπως πχ και το p30 pro δεν ηταν τοσο καλο.Το oneplus 8 pro αντίθετα ειναι εξαιρετικο
Τελικά ποιο από τα δύο έχει το πρόβλημα; Πιο πάνω λες ότι σε ξενέρωσε η ποιότητα κλήσης στο 8 Pro και τώρα λες ότι το Mi10 Pro έχει το πρόβλημα.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιο από τα δύο έχει το πρόβλημα; Πιο πάνω λες ότι σε ξενέρωσε η ποιότητα κλήσης στο 8 Pro και τώρα λες ότι το Mi10 Pro έχει το πρόβλημα.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Οπως γράφω φιλε μου μονο πλεονεκτημα του Xiaomi το μεγεθος...Άρα προφανως για την ποιοτητα κλησης που δεν μου αρεσε αφορα το Xiaomi και Γι αυτο το έδιωξα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αν κι εχω το προηγούμενο μοντέλο, έχω πάθει πλάκα με την ποιότητα κλήσεων αλλά και με το σήμα γενικότερα που δεν το χάνει πουθενά. Κάνω καθημερινά την ίδια διαδρομή 17 χιλιομέτρων και ξέρω όλα τα νεκρά σημεία. Το 7pro δεν μασάει πουθενά! Κρύσταλλινος καθαρός ήχος δίχως διακοπές και κομπιάσματα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Oneplus 8 το έβγαλε το banggood με κουπόνι στα 562€ 8/128 τελική τιμή με EU priority line χωρίς τελωνείο και αποστολή σε ~12μερες. Βλέπω απότομη πτώση στο συγκεκριμένο αφού χθες το έδιναν 600€ πάλι με κουπόνι. Είμαι ανάμεσα σε 7t, poco f2 pro και το καινούριο 8αρι. Ίσως ρίξουν κι άλλο την τιμή στο 8αρι οπότε αναμένουμε.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το mi 10 pro το χρησιμοποίησα για 2 μερες και το εδωσα...Στο μονο που πλεονεκτει το μεγεθος.Θεωρω οτι ειναι καλυτερο στο χερι οπως και η always on display.

Σε ολα τα αλλα Μακραν oneplus 8 pro με μέγιστο ξενέρωμα την ποιοτητα στην κληση ειτε απ το ακουστικό ειτε με ανοιχτή ακρόαση.

Δε ξερω πως μου έκατσε τοσο άσχημα αλλα το τηλεφωνο δεν...

 

επειδη εχω το τηλεφωνο εισαι λαθος καμια σχεση μια χαρα ειναι το ακουστικο και ο ηχος μακραν ο καλυτερος σε κινητο γενικα εχει πολλες πρωτιες καλυτερο σκορ antutu καλυτερη ποιοτητα ηχου στο dxomark απ ολα τα κινητα και εξαιρετικη καμερα το μονο που δεν βελτιωσε ειναι το δακτυλικο που παραμενει μετριο σε σχεση με την One plus σε 2 μερες δεν μπορεις να κρινεις ενα κινητο φιλε μου και ετοιμαζεται να παρει μεγαλο update στην καμερα

Link to comment
Share on other sites

Εσείς θα αγοράζατε το κινητό για να βλέπετε κάτω από τα ρούχα?

Έχει όντως το OnePlus 8 Pro ακτίνων X; Όχι! Απλά έχει ένα ειδικό φίλτρο κάμερας.

https://techmaniacs.gr/echei-ontos-to-oneplus-8-pro-aktinon-x-ochi-apla-echei-ena-eidiko-filtro-kameras/

 

Υ.Γ. Επιβαιβαιώνω τα πιο πάνω λεχθέντα!

Sent from my Xiaomi Mi 10 Pro 5G using Tapatalk

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Oneplus 8 το έβγαλε το banggood με κουπόνι στα 562€ 8/128 τελική τιμή με EU priority line χωρίς τελωνείο και αποστολή σε ~12μερες. Βλέπω απότομη πτώση στο συγκεκριμένο αφού χθες το έδιναν 600€ πάλι με κουπόνι. Είμαι ανάμεσα σε 7t, poco f2 pro και το καινούριο 8αρι. Ίσως ρίξουν κι άλλο την τιμή στο 8αρι οπότε αναμένουμε.

 

Οι εγγύηση 2 χρόνια ισχύει από banggood; Που το στέλνουμε αν πάθει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Οι εγγύηση 2 χρόνια ισχύει από banggood; Που το στέλνουμε αν πάθει κάτι;

 

Banggood=1χρονος μιας και μιλαμε για Κινα.

Εαν παθει κατι το κινητο,πρεπει να το στειλεις πισω στο banggood,κοινως πισω στην Κινα.

 

Κοινως αν σε απασχολει η εγγυηση,αναγκαστικα κοιτας απο το επισημο site της oneplus ή απο amazon.

Link to comment
Share on other sites

Banggood=1χρονος μιας και μιλαμε για Κινα.

Εαν παθει κατι το κινητο,πρεπει να το στειλεις πισω στο banggood,κοινως πισω στην Κινα.

 

Κοινως αν σε απασχολει η εγγυηση,αναγκαστικα κοιτας απο το επισημο site της oneplus ή απο amazon.

 

Η OnePlus καλύπτει κανονικά και τα κινεζικά για ένα χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Banggood=1χρονος μιας και μιλαμε για Κινα.

Εαν παθει κατι το κινητο,πρεπει να το στειλεις πισω στο banggood,κοινως πισω στην Κινα.

 

Κοινως αν σε απασχολει η εγγυηση,αναγκαστικα κοιτας απο το επισημο site της oneplus ή απο amazon.

 

Απ'το bg στο support μου εχουν πει οτι μπορεις να το στειλεις απευθειας στην OP.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μειώθηκε η τιμή του OnePlus 8 στο Amazon: οι προσφορές ξεκινούν από 663 €

Αργά αρχίζει να μειώνει την τιμή του νέου OnePlus 8, τώρα διαθέσιμο με έκπτωση στο Amazon. Χάρη στις νέες προσφορές που επηρεάζουν όλες τις εκδόσεις της συσκευής OnePlus μπορείτε να την αγοράσετε από 663 €, και να σας αποσταλεί απευθείας από την Amazon.

Συγκεκριμένα, οι προσφορές του OnePlus 8 είναι αυτές από 8/128 GB σε μαύρο και πράσινο και αυτές από 12/256 GB σε πράσινο και ροζ. Πέρα από τον χρωματικό τόνο, η συσκευή είναι μια από τις πιο ενδιαφέρουσες στην αγορά αυτή τη στιγμή: διαθέτει οθόνη Full HD + 90 Hz Fluid AMOLED 6,55 ιντσών με μια τρύπα στην επάνω αριστερή γωνία της μπροστινής κάμερας, τριπλή κάμερα στο πίσω μέρος και ενσωματωμένη συνδεσιμότητα 5G.

Πηγή: https://www.androidworld.it/2020/05/15/oneplus-8-offerte-amazon-714400/

Υ.Γ. Σε μετάφραση google μάϊν κλάιν

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει οντως αλλαξει αυτο με banggood και oneplus,οντως πολυ θετικο βεβαια ο 1χρονος λογω αγορας απο Κινα παραμενει.

 

Δεν έχει αλλάξει μόνο με το banggood, όλες η συσκευές καλύπτονται για ένα χρόνο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8 / 8 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...