Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει ήδη και αλλο νημα για το Mi note 10. Καλυτερα να συγχωνευτούν.

Καλησπερα δεν ειδα οτι υπηρχε ηδη θεμα εκτος και αν εννοεις οτι υπηρχε ενα θεμα για τρεια κινητα της xiaomi μαζι.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δεν ειδα οτι υπηρχε ηδη θεμα εκτος και αν εννοεις οτι υπηρχε ενα θεμα για τρεια κινητα της xiaomi μαζι.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=481232 οχι,μονο του

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Εγώ θα πω την άποψη μου κ διορθώστε με αν κάνω λάθος, λίγο πρίν είπατε ότι δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο την κάμερα αλλά μπαταρία κλήση ήχος κτλ όπως πραγματικά κ συμφωνώ κανένας όμως δεν γράφει για το λογισμικό που γράφει η Xiaomi κ σε κάθε update χαλάει αλλά δέκα πράγματα από πίσω κ φυσικά μην παρεξηγηθώ δεν έχω κάτι με την εταιρεία κ εννοείται δεν το λέω εγώ αλλά μέσα στα forum που διαβάζω είναι μες στα bug. Αν έδινε μεγάλη λεπτομέρεια σε αυτό το θέμα δεν θα υπήρχε αντίπαλος. Κ πιστεύω το θέμα λογισμικό είναι το κυριότερο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Εγώ θα πω την άποψη μου κ διορθώστε με αν κάνω λάθος, λίγο πρίν είπατε ότι δεν πρέπει να κοιτάμε μόνο την κάμερα αλλά μπαταρία κλήση ήχος κτλ όπως πραγματικά κ συμφωνώ κανένας όμως δεν γράφει για το λογισμικό που γράφει η Xiaomi κ σε κάθε update χαλάει αλλά δέκα πράγματα από πίσω κ φυσικά μην παρεξηγηθώ δεν έχω κάτι με την εταιρεία κ εννοείται δεν το λέω εγώ αλλά μέσα στα forum που διαβάζω είναι μες στα bug. Αν έδινε μεγάλη λεπτομέρεια σε αυτό το θέμα δεν θα υπήρχε αντίπαλος. Κ πιστεύω το θέμα λογισμικό είναι το κυριότερο θέμα.

 

Καλησπέρα φίλε μου, λίγο off topic αλλά θα ήθελα να προσθέσω κάτι στο σχόλιό σου. Εγώ έχω xiaomi από το mi2s-mi3-mi4-mi5s-mix2s και αναμένω το mix4 ή το mi10 για συνέχεια. Στο ενδιάμεσο έχω ξεκλειδώσει-φλασάρει για φίλους πάρα πολλά (όλα τα redmi - note μέχρι το 6). Όπως λες πολλά updates της xiaomi εμπεριέχουν πισωγυρίσματα.

Αλλά: μιλάμε για developer roms με τα εβδομαδιαία updates και συνεχή flash. Είχα κάνει μια περίοδο το official-eu-xtrv εβδομαδιαίο task. Προφανώς εκεί τα bugs πάνε και έρχονται. Για debuging τις βγάζουν αυτές.

Αν δουλέψεις stable η εικόνα δεν είναι ίδια. Μια global stable σε νέο κινητό της xiaomi δεν θα σου δώσει προβληματικό update εκτός ακραίων εξαιρέσεων που σίγουρα συμβαίνουν και σε άλλες εταιρείες. Απλά σε φόρουμ όπως αυτό αλλά και σχετικά, θα δεις να γράφουν άνθρωποι που σκαλίζουν συνεχώς τις συσκευές όπως εγώ. Οπότε η προσωπική μου άποψη, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν βέβαια, είναι ότι το miui είναι μια χαρά σταθερό χωρίς προβλήματα (προσωπικά δεν το αλλάζω). Προφανώς όμως κάποιων άλλων εταιρειών ίσως είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα το πρώτο μου Xiaomi με το Pocophone. Το έχω κάτι παραπάνω από χρόνο τώρα. Μόνο με official sw, δεν έχω περάσει ποτέ beta κτλ. Δεν έχει ποτέ γίνει το παραμικρό σε επίπεδο sw. Όλα δουλεύουν άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται κ συμφωνώ μαζί σας παιδιά απλά αναφέρω αυτό που λένε μεγάλα site εκτός κ αν παραπλανούν κ αν κρίνω κ από του συναδέλφου μου redmi note 7 το bug πάει σύννεφο ......κ πάντα μιλάμε για τις ενημερώσεις της μαμάς εταιρείας. Αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω όμως Εγώ προσωπικά ποτέ σε αυτην την εταιρεία ,είναι με τις ειδοποιήσεις της κ μες τις ειδοποιήσεις στην AOD όλος ο κόσμος τραβά τα μαλλιά τούς . Εννοείται ό καθένας έχει την προσωπική του άποψη απλά το κίνητρο δεν είναι μόνο το vfm αλλά τα ζυγιζουμε όλα. Εγώ πάντως την συμπαθώ αυτή την εταιρεία κ μπράβο για τις προσπάθειες που κάνει .
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται κ συμφωνώ μαζί σας παιδιά απλά αναφέρω αυτό που λένε μεγάλα site εκτός κ αν παραπλανούν κ αν κρίνω κ από του συναδέλφου μου redmi note 7 το bug πάει σύννεφο ......κ πάντα μιλάμε για τις ενημερώσεις της μαμάς εταιρείας. Αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω όμως Εγώ προσωπικά ποτέ σε αυτην την εταιρεία ,είναι με τις ειδοποιήσεις της κ μες τις ειδοποιήσεις στην AOD όλος ο κόσμος τραβά τα μαλλιά τούς . Εννοείται ό καθένας έχει την προσωπική του άποψη απλά το κίνητρο δεν είναι μόνο το vfm αλλά τα ζυγιζουμε όλα. Εγώ πάντως την συμπαθώ αυτή την εταιρεία κ μπράβο για τις προσπάθειες που κάνει .

 

καλησπερα, εγω δεν τα αλλαζω με τιποτα, απ redmi note 3, στο mi note 3 και συντομα στο mi note 10. Το ελληνικο φορουμ της xiaomi ειναι εξαιρετικο, οποια ρομ και να βαλεις , οποιο προβλημα και να εχεις, θα εχεις λυση μεσα σε λιγα λεπτα. Bug τα τελευταια χρονια ειχα ελαχιστα, (εχοντας παντα την τελευταια developer), και διορθωνοταν με επιστροφη στην προηγουμενη ρομ.

Περιμενω νεα για το Mi note 10.

Link to comment
Share on other sites

για οσους ενδιαφερονται και δεν το εχουν δει, το eshop το εβγαλε ηδη σε crazysundays προσφορα και με αποφορολογηση πεφτει πιο κατω και απο κινα

 

https://www.e-shop.gr/kinito-xiaomi-note-10-128gb-6gb-dual-sim-black-gr-p-TEL.092471

Link to comment
Share on other sites

 

καλορίζικο.

περιμένουμε εντυπώσεις μόλις το παραλάβεις.

και η τιμή που το πήρες, είναι σπέσιαλ.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Το έχει συγκρίνει κάνεις με το p30 pro?

 

Δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Το P30 κάνει πάνω από 600 ευρώ.

 

Τα υπόλοιπα τα βλέπεις στο GSMarena

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα, νομίζω στο gsmarena, ότι φωτογραφικά τα δύο αυτά κινητά είναι στην κορυφή του DxOmark. Εγώ λογικά παραλαμβάνω αύριο από e-shop. Θα γράψω εντυπώσεις τις επόμενες ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα, νομίζω στο gsmarena, ότι φωτογραφικά τα δύο αυτά κινητά είναι στην κορυφή του DxOmark. Εγώ λογικά παραλαμβάνω αύριο από e-shop. Θα γράψω εντυπώσεις τις επόμενες ημέρες.

 

φωτογραφικά το DxOmark το βγάζει και είναι, ανώτερο από το p30 pro.

αυτό που πραγματικά χαντακώνει αυτό το κινητό, είναι για όποιον χρειάζεται, ο επεξεργαστής, κάτι που έχει αναφερθεί σε διάφορες συζητήσεις και χώρους όπως αυτός, πολλές φορές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Το P30 κάνει πάνω από 600 ευρώ.

 

Τα υπόλοιπα τα βλέπεις στο GSMarena

 

λίγο υπερβολικό σε βρίσκω.

το p30 κάνει 490 ευρώ

https://www.a-mobiles.gr/index.php?route=product/product&product_id=366

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

φωτογραφικά το DxOmark το βγάζει και είναι, ανώτερο από το p30 pro.

αυτό που πραγματικά χαντακώνει αυτό το κινητό, είναι για όποιον χρειάζεται, ο επεξεργαστής, κάτι που έχει αναφερθεί σε διάφορες συζητήσεις και χώρους όπως αυτός, πολλές φορές.

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

λίγο υπερβολικό σε βρίσκω.

το p30 κάνει 490 ευρώ

https://www.a-mobiles.gr/index.php?route=product/product&product_id=366

 

Παντως στο gsmarena στα benchmarks τεστ υπολειπεται περιπου 10% του Pocophone F1 που εχω τωρα και παει ετσι και αλλιως σφαιρα στα παντα που κανω εγω. Οποτε προσωπικα δεν νομιζω να μου φανει καποια ιδιαιτερη διαφορα....Εξαλλου αν το εβγαζαν με τον 855 θα εφτανει 800-900 ευρω....

 

 

To P30 Pro κανει 849 επισημη τιμη αντιπροσωπειας. Το Note 10 κανει 599 επισημη τιμη αντιπροσωπειας.

Edited by asikis
Link to comment
Share on other sites

παιδια, μια χαρη για οποιον το παρει. μπορει καποιςο αμα παει σε καποια συναυλια (οπου θα υπαρχει μεγαλη ενταση) ή αμα παει σε καμια προβα μπαντας του, να ηχογραφησει ηχο ή βιντεο, να μας πει αν μπουκωνει?

και αν γραφει στερεο. σας υπερευχαριστω προκαταβολικα.

 

(εγω θα περιμενω να βγει το προ με τα 256 αποθηκευτικο)

Link to comment
Share on other sites

Η τιμη του στα διαφορα σκρουτζομαγαζα-κινεζομαγαζα πεφτει γρηγορα. Μετα τις γιορτες θα ειναι κοντα στα 400ευρα.

Σαφως οι μεγαλες αλυσιδες εχουν τρελη τιμη, αλλα αντισταθμιζεται απο την ευελιξια πληρωμης με δοσεις και την infoquest εγγυηση.

Η τιμη του e-shop ειναι καπου στη μεση, με το πλεονεκτημα της εγγυησης (οχι επισημης-infoquest) που δινει ενα καταστημα σαν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

πήγα και το ειδα και συγκρινα σε γνωστη αλυσιδα με p30 pro ως προς τις κάμερες

1) το p30 ειναι καλυτερο σε macro mode, πολύ πιο καθαρές

2) το p30 σωνει αμεσα τις φωτο μετα τα κλικ. το note στα 108Mp και στο pro mode αργεί

3) του p30 η εσταιση ειναι πιο σωστή και oi φωτο των 5χ (telephoto) ειναι πιο καθαρές

 

πηγαίνετε δοκιμαστε και θα καταλάβετε τι εννοώ, απεκλεισα το p30 pro στα 600 με black friday με τη λογικη να παω για το note 10 (τωρα εχω redmi note 4) και προβληματιστηκα μετα το σημερινο τεστ :(:(:(

Ο Επιμένων Νικά
Link to comment
Share on other sites

πήγα και το ειδα και συγκρινα σε γνωστη αλυσιδα με p30 pro ως προς τις κάμερες

1) το p30 ειναι καλυτερο σε macro mode, πολύ πιο καθαρές

2) το p30 σωνει αμεσα τις φωτο μετα τα κλικ. το note στα 108Mp και στο pro mode αργεί

3) του p30 η εσταιση ειναι πιο σωστή και oi φωτο των 5χ (telephoto) ειναι πιο καθαρές

 

πηγαίνετε δοκιμαστε και θα καταλάβετε τι εννοώ, απεκλεισα το p30 pro στα 600 με black friday με τη λογικη να παω για το note 10 (τωρα εχω redmi note 4) και προβληματιστηκα μετα το σημερινο τεστ :(:(:(

το παρήγγειλα κι εγώ για τη γυναίκα μου.

με κωδικό-κουπόνι έκπτωσης στα 409 ευρώ με μεταφορικά, ασφάλεια και δώρο, bluetooth Κιτ αυτοκινήτου.

από εδώ https://www.banggood.com/Xiaomi-Mi-Note-10-Global-Version-6_47-inch-3D-Curved-AMOLED-108MP-Penta-Camera-30W-Fast-Charge-6GB-128GB-4G-Smartphone-p-1605610.html?rmmds=myorder&ID=557703&cur_warehouse=HK

 

σχετικά με τις παρατηρήσεις σου για τις κάμερες, σε λίγο καιρό θα μπορώ να δώσω επίσημη απάντηση, διότι ένας φίλος μου παρήγγειλε το P30 pro.

μόλις λοιπόν θα τα έχουμε και τα δύο στα χέρια μας θα κάνουμε ένα συγκριτικό.

μέχρι τότε έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις.

σχετικά με τα παραπάνω που έγραψες.

αναρωτιέμαι, πόσο χρόνο ασχολήθηκες στο μαγαζί που πήγες, αν οι συσκευές ήταν δίπλα δίπλα και τράβηξες φωτογραφία το ίδιο θέμα, με τον ίδιο φωτισμό και από την ίδια γωνία, ώστε να υπάρχει σύγκριση, αν οι ρυθμίσεις των οθονών, ήταν και στις δύο συσκευές όπως πρέπει και αν γνωρίζεις τόσο καλά τις λειτουργίες και των δύο κινητών, ώστε να κάνεις το συγκριτικό που γράφεις.

1) το mi note 10 έχει Macro φακό, ειδικά σχεδιασμένο για εστίαση από 2cm, κάτι που δεν ισχύει για το p30 pro.

έκανες χρήση αυτού του φακού;

2) το p30 pro σώζει ποιο γρήγορα τις φωτογραφίες (40 megapixel), λογικό, γιατί έχει γρηγορότερο επεξεργαστή, αλλά και γιατί το mi note 10, παράγει φωτογραφίες σχεδόν τριπλάσιων εικονοστοιχείων (108 megapixel)! και άρα και μεγέθους αρχείου.

υποθέτω, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει πως αν τραβήξεις κανονικές φωτογραφίες, μικρότερου μεγέθους θα τις αποθηκεύει σε αντίστοιχο χρόνο με το p30 pro. εσύ έκανες τέτοια δοκιμή;

3) και για αυτό δεν έχω (ακόμη) προσωπική άποψη, όμως από αυτά που διαβάζω, μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που γράφεις, γιατί στο dxomark το ζουμ είναι ένας από τους λόγους που το mi note 10 ως καλύτερο (109 βαθμοί), ξέφυγε τόσο πολύ στη βαθμολογία από το p30 pro (95 βαθμοί).

να σημειώσω πως σε καμιά περίπτωση δε θέλω να μειώσω το πάρα πολύ καλό, p30 pro και ούτε ισχυρίζομαι πως το mi note 10, είναι οπωσδήποτε καλύτερο, όμως πιστεύω, πως θέλει να αφιερώνουμε λίγο περισσότερο χρόνο και σκέψη πριν γράψουμε το οτιδήποτε.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος του κινητού από Ελλάδα το κινητό για τα λεφτά του είναι τρομερό και δεν συγκρίνεται με κανένα. Η οποία σύγκριση με ακριβότερες συσκευές δεν είναι δίκαιη γιατί π.χ. Στη νυχτερινή λήψη σίγουρα το P30 pro είναι καλύτερο αλλά μιλάμε για συσκευή άλλων χρημάτων οπότε δεν έχει νόημα να το συγκρίνουμε.
Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ όμορφη συσκευή αλλά λίγο παχιά.ας μα πουν τα παιδιά που το έχουν από μπαταρία πως τα πάει γιατί πολλά έχουν ακουστεί για τέτοια τεράστια μπαταρία αν κρατάει
Link to comment
Share on other sites

Λόγω waterfall οθόνης το πάχος της δεν φαίνεται... Όσο για την μπαταρία είμαι ακόμη στην πρώτη από φόρτιση οπότε είναι νωρίς για συμπέρασματα... Ή πρώτη εντύπωση είναι πως την περίμενα καλύτερη.. Είναι όμως πολύ όμορφη συσκευή και δείχνει premium.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...