Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις ήρθε και το δικό μου.

390€ νομίζω πως είναι πολύ καλή τιμή στη συγκεκριμένη στιγμή (μετα από λίγους μήνες βλέπουμε)

Τζαμακι θήκη τι προτείνετε?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

και η εκδοση 8 Gb διαθεσιμη

https://www.skroutz.gr/s/21344983/Xiaomi-Mi-Note-10-Pro-256GB.html

 

επειδη δουλεψα λιγο το 6 Gb σε καταστημα να επιβεβαιωσω οτι ο ενας φακος καλυπτεται πολλες φορες απο το δακτυλο του χεριου

επισης η αποθηκευση των φωτο 108 θελει το χρονο της

κατα τα αλλα ειναι ενα κινητο ενδιαφερον. ειδικα για αυτους που τους αρεσει η φωτογραφια και δεν πανε στην κατηγορια iphone11 + samsung10 + note10

Link to comment
Share on other sites

επισης η αποθηκευση των φωτο 108 θελει το χρονο της

Ειναι θεμα του επεξεργαστη. Αν ειχε τον 855 θα ηταν καλυτερα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

αν ισχυει αυτο, αναιρειται το δυνατο σημειο του κινητου: η καμερα των 108 μεγαπιξελ;

 

όταν λες αναιρείται, τι εννοείς;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειναι θεμα του επεξεργαστη. Αν ειχε τον 855 θα ηταν καλυτερα τα πραγματα.

 

προφανώς, όσο πιο γρήγορο επεξεργαστή έχει μια τέτοια συσκευή, τόσο πιο γρήγορα θα αποθηκεύει τα φωτογραφικά αρχεία.

εννοείται όμως πως θα άλλαζε αντίστοιχα προς τα επάνω και μάλιστα αρκετά, και η τιμή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις το παρήγγειλα από e-shop 485€

Για να δούμε

 

Μόλις ήρθε και το δικό μου.

390€ νομίζω πως είναι πολύ καλή τιμή στη συγκεκριμένη στιγμή (μετα από λίγους μήνες βλέπουμε)

Τζαμακι θήκη τι προτείνετε?

 

βρε montoya.

τελικά τι από τα παραπάνω ισχύει;

πόσο το πήρες 485 ή 390 ευρώ;

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

όταν λες αναιρείται, τι εννοείς;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

προφανώς, όσο πιο γρήγορο επεξεργαστή έχει μια τέτοια συσκευή, τόσο πιο γρήγορα θα αποθηκεύει τα φωτογραφικά αρχεία.

εννοείται όμως πως θα άλλαζε αντίστοιχα προς τα επάνω και μάλιστα αρκετά, και η τιμή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

βρε montoya.

τελικά τι από τα παραπάνω ισχύει;

πόσο το πήρες 485 ή 390 ευρώ;

 

485 crazy sanday (e-shop) και τελική 390 με τιμολόγιο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος κια εγω απο χθες. Αγορα απο e0shop στα 485.

για την ωρα ειμαι ακομα με το mi 9t pro, και στηνω το note 10.

Υπαρχειο καμια κληρη χοντρη σχετικα θηκη?

σε ολα μου τα κινητα ειχα ultra hybrid spigen, αλλα δυστυχως δεν εχει βγει για το note 10...

Καποια παρομοια θηκη ισως ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

Με το αναιρείται εννοώ ότι ο επεξεργαστής φαίνεται να είναι υποδιαστασιολογημενος σε σχέση με το φακό και εν τελει δεν αναδεικνύεται ο φωτογραφικός προσανατολισμός της συσκευής.

 

Θα δείξει βέβαια η συνέχεια κ τα πιθανά updates.

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος κια εγω απο χθες. Αγορα απο e0shop στα 485.

για την ωρα ειμαι ακομα με το mi 9t pro, και στηνω το note 10.

Υπαρχειο καμια κληρη χοντρη σχετικα θηκη?

σε ολα μου τα κινητα ειχα ultra hybrid spigen, αλλα δυστυχως δεν εχει βγει για το note 10...

Καποια παρομοια θηκη ισως ξερετε?

 

αυτή την είδες;

https://www.mythiki.gr/thikes/xiaomi/xiaomi-mi-note-10/anti-shock-square-grid-case-black-xiaomi-mi-note-10-detail.html

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Με το αναιρείται εννοώ ότι ο επεξεργαστής φαίνεται να είναι υποδιαστασιολογημενος σε σχέση με το φακό και εν τελει δεν αναδεικνύεται ο φωτογραφικός προσανατολισμός της συσκευής.

Οχι γιατι δεν χαλαει η ποιοτητα των φωτογραφιων, απλα ειναι πιο αργη η αποθηκευση τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κράτησα την συσκευή για 4 μέρες και την σύγκρινα, φωτογραφικά με το Pocophone F1.

Ο φακός των 108 MP εννοείται ότι κάνει την διαφορά. Οι λεπτομέρειες που αποτυπώνονται είναι φοβερές (με πήγε πίσω στην εποχή του 808 Pureview). Προσοχή όμως: η μεγάλη διαφορά είναι όταν κάποιος φωτογραφίζει στο mode των 108 MP. Και εξηγώ. Στο αυτόματο mode ναι μεν οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές, αλλά δεν παθαίνεις και πλάκα. Επίσης συγκρίνοντας το με το Poco παρατήρησα ότι σε πολλές λήψεις το σημείο που επέλεγα να γίνει εστίαση με το χέρι (κυρίως σε κοντινές λήψεις), τελικά ήταν θολό μετα την λήψη της φωτογραφίας. Κάτι που ποτέ δεν συνέβαινε με το Poco. Έκανα πολλές δοκιμές και αρκετές φορές το αποτέλεσμα ήταν αυτό. Άλλες πάλι είχε κανονικά εστίαση. Το ζούμ είναι πολύ καλό στις φωτογραφίες και αποδίδει καλό αποτέλεσμα . Στο βίντεο όμως τα χαλάει πολυ. Το ζουμ στο βίντεο δεν δίνει τα επιθυμητά αποτελέσματα, και έχει πολλά σπασίματα και θόρυβο. Και προσωπικά το ζουμ στο βίντεο ήταν κάτι που με ενδιέφερε πολύ και έπαιξε και σημαντικό ρόλο στο να μην το κρατήσω τελικά...

Όπως είπα στο mode των 108 MP οι φωτογραφίες είχαν εξαιρετικές λεπτομέρειες και μπορείς να κάνεις ζουμ, μετά την λήψη, και να δεις πολλά πράγματα που δεν περίμενες να είναι εκεί. Σε αυτό το mode όμως η επεξεργασία της φωτογραφίας παίρνει 2-3 δευτερόλεπτα και για αυτό φυσικά ευθύνεται ο επεξεργαστής.

Ο αισθητήρας για τις macro δεν με εντυπωσίασε, μέτριος έχοντας μόνο 2 MP. Τον ευρυγώνιο δεν τον δοκίμασα.

Συμπερασματικά, όσον αφορά τις φωτογραφικές δυνατότητες, μου άφησε την αίσθηση της ημιτελούς υλοποίησης. Σίγουρα θα βελτιωθούν κάποια θέματα με αναβαθμίσεις αλλά θεωρώ ότι στο επόμενο μοντέλο της Xiaomi με τον ίδιο αισθητήρα θα δούμε καλύτερο επεξεργαστή και υλοποίηση.

 

Στα μή φωτογραφικά, η συσκευή έχει εξαιρετική ποιότητα υλικών και συναρμογής. Η οθόνη είναι επίσης κορυφαία αλλά εμένα, που δεν είχα ποτέ συσκευή με AMOLED, με ξένισε πάρα πολύ. Όλα τα χρώματα ήταν μή φυσιολογικά. Σύγκρινα τις ίδιες φωτό με το Poco και στο note 10 όλα ήταν υπερτονισμενα. Κόκκινα μάγουλα που δεν υπήρχαν στην πραγματικότητα και διάφορα τέτοια. Επίσης η οθόνη του με κούραζε στα μάτια όταν διάβαζα ειδήσεις ή email σε σχέση με την LCD του Poco. Ίσως να ήθελαν μια περίοδο προσαρμογής τα μάτια μου; Δεν ξερω....Αλλα τελικά θα προτιμούσα την συσκευή με ένα πολύ καλό IPS LCD panel αντί για AMOLED.

Το ηχείο της πολύ καλό και δυνατό, αλλά το ψευτο-στερεο του Poco είναι καλύτερο. Το ακουστικό αρκετά πιο χαμηλό σε ένταση σε σχέση με το Poco (άλλος ένας λόγος που αποφάσισα να το δώσω);σε σημείο που να πιέζω την συσκευή αρκετά στο αυτί μου για να ακούσω σε θορυβώδες περιβάλλον..

 

Ο επεξεργαστής, πέραν της απόδοσης του στην κάμερα, φάνηκε να διαχειρίζεται μια χαρά τις καθημερινές μου ανάγκες και δεν με έκανε να δυσανασχετησω σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι δεν χαλαει η ποιοτητα των φωτογραφιων, απλα ειναι πιο αργη η αποθηκευση τους.

 

σωστός!

 

και για όποιον ενδιαφέρεται στα 390 ευρώ με μεταφορικά με προστασία τελωνείου.

δεν πιστεύω πως υπάρχει καλύτερη συσκεύη σ αυτή την τιμή, αλλά ούτε και κοντά σ αυτήν.

https://gr.gearbest.com/cell-phones/pp_009893279253.html?wid=1349303

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι βαθυς γνωστης οποτε δε θα επιμεινω

 

απλως μου αφηνει την αισθηση οτι το σετ επεξεργαστη+φακου του Mi 9T Pro δειχνει πιο ισορροπημενο

Edited by demis1980
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κράτησα την συσκευή για 4 μέρες και την σύγκρινα, φωτογραφικά με το Pocophone F1.

Ο φακός των 108 MP εννοείται ότι κάνει την διαφορά. Οι λεπτομέρειες που αποτυπώνονται είναι φοβερές (με πήγε πίσω στην εποχή του 808 Pureview). Προσοχή όμως: η μεγάλη διαφορά είναι όταν κάποιος φωτογραφίζει στο mode των 108 MP. Και εξηγώ. Στο αυτόματο mode ναι μεν οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές, αλλά δεν παθαίνεις και πλάκα. Επίσης συγκρίνοντας το με το Poco παρατήρησα ότι σε πολλές λήψεις το σημείο που επέλεγα να γίνει εστίαση με το χέρι (κυρίως σε κοντινές λήψεις), τελικά ήταν θολό μετα την λήψη της φωτογραφίας. Κάτι που ποτέ δεν συνέβαινε με το Poco. Έκανα πολλές δοκιμές και αρκετές φορές το αποτέλεσμα ήταν αυτό. Άλλες πάλι είχε κανονικά εστίαση. Το ζούμ είναι πολύ καλό στις φωτογραφίες και αποδίδει καλό αποτέλεσμα . Στο βίντεο όμως τα χαλάει πολυ. Το ζουμ στο βίντεο δεν δίνει τα επιθυμητά αποτελέσματα, και έχει πολλά σπασίματα και θόρυβο. Και προσωπικά το ζουμ στο βίντεο ήταν κάτι που με ενδιέφερε πολύ και έπαιξε και σημαντικό ρόλο στο να μην το κρατήσω τελικά...

Όπως είπα στο mode των 108 MP οι φωτογραφίες είχαν εξαιρετικές λεπτομέρειες και μπορείς να κάνεις ζουμ, μετά την λήψη, και να δεις πολλά πράγματα που δεν περίμενες να είναι εκεί. Σε αυτό το mode όμως η επεξεργασία της φωτογραφίας παίρνει 2-3 δευτερόλεπτα και για αυτό φυσικά ευθύνεται ο επεξεργαστής.

Ο αισθητήρας για τις macro δεν με εντυπωσίασε, μέτριος έχοντας μόνο 2 MP. Τον ευρυγώνιο δεν τον δοκίμασα.

Συμπερασματικά, όσον αφορά τις φωτογραφικές δυνατότητες, μου άφησε την αίσθηση της ημιτελούς υλοποίησης. Σίγουρα θα βελτιωθούν κάποια θέματα με αναβαθμίσεις αλλά θεωρώ ότι στο επόμενο μοντέλο της Xiaomi με τον ίδιο αισθητήρα θα δούμε καλύτερο επεξεργαστή και υλοποίηση.

 

Στα μή φωτογραφικά, η συσκευή έχει εξαιρετική ποιότητα υλικών και συναρμογής. Η οθόνη είναι επίσης κορυφαία αλλά εμένα, που δεν είχα ποτέ συσκευή με AMOLED, με ξένισε πάρα πολύ. Όλα τα χρώματα ήταν μή φυσιολογικά. Σύγκρινα τις ίδιες φωτό με το Poco και στο note 10 όλα ήταν υπερτονισμενα. Κόκκινα μάγουλα που δεν υπήρχαν στην πραγματικότητα και διάφορα τέτοια. Επίσης η οθόνη του με κούραζε στα μάτια όταν διάβαζα ειδήσεις ή email σε σχέση με την LCD του Poco. Ίσως να ήθελαν μια περίοδο προσαρμογής τα μάτια μου; Δεν ξερω....Αλλα τελικά θα προτιμούσα την συσκευή με ένα πολύ καλό IPS LCD panel αντί για AMOLED.

Το ηχείο της πολύ καλό και δυνατό, αλλά το ψευτο-στερεο του Poco είναι καλύτερο. Το ακουστικό αρκετά πιο χαμηλό σε ένταση σε σχέση με το Poco (άλλος ένας λόγος που αποφάσισα να το δώσω);σε σημείο που να πιέζω την συσκευή αρκετά στο αυτί μου για να ακούσω σε θορυβώδες περιβάλλον..

 

Ο επεξεργαστής, πέραν της απόδοσης του στην κάμερα, φάνηκε να διαχειρίζεται μια χαρά τις καθημερινές μου ανάγκες και δεν με έκανε να δυσανασχετησω σε καμία περίπτωση.

Οπως εγραψα στην αναλυση μου παραπανω πραγματι ο επεξεργαστης φαινεται οτι ισως φρεναρει τον 108 ΜΡ φακο....ειδικα στο βιντεο και στο ζουμ κατα την βιντεοσκοπηση.....το 9Τ Pro θεωρω και εω οτι μαλλον ειναι μια ισσοροπημενη λυση...

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα στην αναλυση μου παραπανω πραγματι ο επεξεργαστης φαινεται οτι ισως φρεναρει τον 108 ΜΡ φακο....ειδικα στο βιντεο και στο ζουμ κατα την βιντεοσκοπηση.....το 9Τ Pro θεωρω και εω οτι μαλλον ειναι μια ισσοροπημενη λυση...

 

προφανώς ο 855 είναι ισχυρότερος και θα έδενε καλύτερα με το note 10.

όμως το 9 T PRO δεν έχει τις κάμερες του note 10, απευθύνεται αλλού.

είναι βέβαιο όμως πως η επόμενη κίνηση της xiaomi θα ειναι αυτός, η ακόμη και ανώτερος συνδυασμός.

με ανώτερη όμως και την τιμή πώλησης.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι πραγματικά πολύ δυνατή. Επίσης με εντυπωσίασε η οθόνη του και ας προέρχομαι από note 9.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή και ενδιαφέρουσα παρουσίαση.

https://gr.gizchina.com/2019/12/19/xiaomi-xiaomi-mi-note-10-review/

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατασκευής του, οθόνη και γενικά αίσθηση φωνάζει premium, φωνάζει ναυαρχίδα αλλά τα χαλάει λίγο στον επεξεργαστή που τελικά νομίζω είναι λίγο… «λίγος» για τις κάμερες του.

 

Φωτογραφικά είναι κορυφαίο αλλά το software της xiaomi νομίζω χρειάζεται περισσότερη δουλειά αφού δεν αποδίδει πάντα όπως θα περίμενες… ίσως βέβαια να τα έχουν κάνει σαλάτα ώστε να μην φαίνεται και τόσο ο αδύναμος επεξεργαστής…

 

Έκανα και ένα αναλυτικό review για όποιον ενδιαφέρετε παρακάτω : (δωρεάν και το subscribe/like αν σας άρεσε :D )

 

 

Φυσικά τα σχόλια σας είναι ευπρόσδεκτα

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα το tempered glass της mocolo με κόλλα και υπεριώδη κλπ. Ήταν το δεύτερο, το πρώτο έτρεξε η κολλα, ενώ το τραπέζι ήτανε ευθεία ίσιο, πάνε τα 20 €,, στο δεύτερο κόλλησα πίσω από το κινητό ταινίες, γιατί ο φακός προεξέχουν, και τώρα ήτανε περίπου ευθεία.

Το κόλλησα εντάξει, Αλλά από αριστερά πέταξε μια σταγόνα,, την είδα και την σκούπισα, από δξ πέταξε τρις μικρές που δεν τις είδα, αποτελέσμα πιέζεται η θήκη, και είναι πρόβλημα για το κουμπί power.

Κάποια ιδέα πως να τις κόψω;;;; να μην ξηλωθεί το τζαμακι.

 

https://postimg.cc/238ZzF4z

 

https://postimg.cc/VJmHKVxq

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Edit

Τις πάτησα με το νύχι του αντίχειρα, και έσπασαν ξεκόλλησαν,, ευτυχώς δεν ξηλώθηκε το τζαμακι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...