Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,νεος κάτοχος απο σήμερα,Το κινητό υποστηρίζει wifi call με κοσμοτε;δεν μου εμφανίζει επιλογή, πριν είχαredmi 7 και ειχα κανονικά.
στον dialer πάτα *#*#vowifi#*#* μια φορά η δύο μέχρι να βγάλει pop up που να λέει carrier check DISABLED Οχι enabled!

όπου vowifi τα γράμματα στο πληκτρολόγιο κλήσης! μετά πας *#*#4636#*#* και προς τα κάτω δες εάν είναι ενεργό. λέει για WiFi calling!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις το νούμερο που αντιστοιχεί σε εκείνο το γράμμα δλδ στην προκειμένη vowifi = 869434. Αντίστοιχα το 4636 αν δεν κάνω λάθος είναι info
Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσω φορτιστή στα 18w θα φορτίζει πιο γρήγορα η συσκευή; Θα υπάρχουν επίπτωσεις μήπως στην μπαταρία;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

στον dialer πάτα *#*#vowifi#*#* μια φορά η δύο μέχρι να βγάλει pop up που να λέει carrier check DISABLED Οχι enabled!

όπου vowifi τα γράμματα στο πληκτρολόγιο κλήσης! μετά πας *#*#4636#*#* και προς τα κάτω δες εάν είναι ενεργό. λέει για WiFi calling!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.. Κάτι άλλο στο δακτυλικό αποτύπωμα απενεργοποιησα την δόνηση, υπάρχει κάποιος τρόπος να μην κάνει και αυτό το φωτεινό εφε όταν το πατάς και ξεκλειδώνει;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.. Κάτι άλλο στο δακτυλικό αποτύπωμα απενεργοποιησα την δόνηση, υπάρχει κάποιος τρόπος να μην κάνει και αυτό το φωτεινό εφε όταν το πατάς και ξεκλειδώνει;

 

Ρυθμισεις>Προσβασιμοτητα>Δονηση>Δονηση Αφης

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...μόλις ενεργοποίησα το VoWifi σε vodafone...!!:D

Να είσαι καλά ilka71 για τις οδηγίες σου:thanks:...όποιος το δοκιμάσει μπορεί να χρειαστεί να περάσει τον κωδικό στον dialer 2-3 φορές γιατί εμένα την τρίτη φορά μου έβγαλε το μήνυμα "carrier check DISABLED" κάτω στην οθόνη.

Μετά μπήκα στις ρυθμίσεις του dialer πάνω δεξιά στην οθόνη -> επέλεξα Λογαριασμοί κλήσης -> πάτησα πάνω πάνω στο Vodafone GR και μου έβγαλε επιλογή για "Κλήση Wifi".

To θέμα είναι πως για να το δοκιμάσω είπα να ενεργοποιήσω τη λειτουργία πτήσης και με ανοιχτό WiFi να κάνω κλήση αλλά δε με αφήνει. Μου βγάζει μήνυμα να βγω από τη λειτουργία πτήσης για να καλέσω.

Το Σαββάτο θα πάω Ωρωπό. Εκεί δεν έχει καλό σήμα μέσα στο σπίτι, οπότε θα δείξει αν από το router του σπιτιού μπορώ να μιλήσω.

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες κάτοχος του μπλέ τελικά να πω την άποψη μου.

Ποιότητα κατασκευής επ'ουδενί δεν μοιάζει για συσκευή των 150 ευρώ.

 

Η μπαταρία (πρώτη φόρτιση) αν και μου έβγαλε 2 full μέρες με 8 ώρες οθόνη έχω την εντύπωση ότι καταναλώνει παραπάνω από όσο θα έπρεπε όταν το τηλέφωνο είναι στο standby. Έχω ενεργοποιημένη την προσαρμοστική μπαταρία, έχω βάλει να ανοίγει η εξοικονόμηση στο 15% και δεν έχω ambient display επίσης το σύστημα λέει ότι όλες οι εφαρμογές λειτουργούν σωστά. Όχι ότι είμαι δυσαρεστημένος, τι να λέμε 8 ώρες οθόνη είναι αξιοζήλευτο νούμερο σε όλη την αγορά.

 

Η κάμερα είναι,για την τιμή της συσκευής, απλά τέλεια ειδικά την ήμερα. Το βράδυ δοκίμασα την gcam με lc4 και σε σχέση με την μαμά μου φάνηκε κάπως καλύτερη μεν αλλά πολύ πιο αργή. Θα δοκιμάσω και άλλες gcam και θα επανέλθω.

 

Τώρα πάμε στην οθόνη... αν και προέρχομαι από redmi note 3 1080p (όχι και καμία super ποιότητα) μου αρέσουν τα χρώματα και είμαι ικανοποιημένος με την φωτεινότητα του a3 αλλά δυστυχώς το 720p κουράζει αρκετά στο διάβασμα. Σε βίντεο youtube, gaming δεν παρατηρείς τίποτα κακό αλλά στο διάβασμα έχω πρόβλημα, πχ εδώ το site αναγκάζομαι να το γυρίσω στο πλάι για ζουμάρει λίγο αλλιώς ...δεν.

 

Σε γενικές γραμμές δεν έχω μετανοιώσει, αλλά όπως προτείνουν όλοι, δείτε την οθόνη του αν serfάρετε σε forums και sites ελέγξτε το και αν σας κάνει σε αυτό το κομμάτι, για τα υπόλοιπα το συνιστώ με κλειστά μάτια :)

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...μόλις ενεργοποίησα το VoWifi σε vodafone...!!:D

 

Να είσαι καλά ilka71 για τις οδηγίες σου:thanks:...όποιος το δοκιμάσει μπορεί να χρειαστεί να περάσει τον κωδικό στον dialer 2-3 φορές γιατί εμένα την τρίτη φορά μου έβγαλε το μήνυμα "carrier check DISABLED" κάτω στην οθόνη.

 

Μετά μπήκα στις ρυθμίσεις του dialer πάνω δεξιά στην οθόνη -> επέλεξα Λογαριασμοί κλήσης -> πάτησα πάνω πάνω στο Vodafone GR και μου έβγαλε επιλογή για "Κλήση Wifi".

 

To θέμα είναι πως για να το δοκιμάσω είπα να ενεργοποιήσω τη λειτουργία πτήσης και με ανοιχτό WiFi να κάνω κλήση αλλά δε με αφήνει. Μου βγάζει μήνυμα να βγω από τη λειτουργία πτήσης για να καλέσω.

 

Το Σαββάτο θα πάω Ωρωπό. Εκεί δεν έχει καλό σήμα μέσα στο σπίτι, οπότε θα δείξει αν από το router του σπιτιού μπορώ να μιλήσω.

Μάλλον δεν έχεις VoWiFi, της γυναίκας μου, με κοσμοτε όμως, σε λειτουργία πτήσης δουλεύει κανονικά με το WiFi ανοιχτό, το ίδιο και το δικό μου.

Δεν νομίζω πάντως το δίκτυο να παίζει ρόλο για το αν και πως θα δουλεύει, κανονικά αν έχει VoWiFi, ασχέτως δικτύου θα έπρεπε να δουλεύει.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση προς τους κατόχους. Επειδή μ ενδιαφέρει η συσκευή για φίλη, το stock Android του mia3 έχει ρύθμιση app lock? Δηλαδή να κλειδώνεις μια εφαρμογή και να ξεκλειδώνει με αποτύπωμα ή μοτίβο

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Κανένας ρε μάγκες;;;;

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένας ρε μάγκες;;;;

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

Στοκ όπως είναι όχι (τουλάχιστον όχι από όσο βλέπω). Νομίζω γίνεται με app ή launcher.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το mi9 και αλλα πηραν αντροιντ 10 και εμεις με andoid one τιποτα ακομα.....τι κουλο ειναι αυτο...που ειναι οι αμεσες αναβαθμισεις...
Link to comment
Share on other sites

παιδια το mi9 και αλλα πηραν αντροιντ 10 και εμεις με andoid one τιποτα ακομα.....τι κουλο ειναι αυτο...που ειναι οι αμεσες αναβαθμισεις...

 

Από προηγουμενα Α που εχω δει βασικά, το "αμεσο" αφορά περισσότερο τα security patches παρα τα android updates που ναι μεν και τα android γρηγορα ειναι αλλά όχι οσο γρήγορα ειναι σε καποια flagships. Τέλος θα πάρει πολύ περισσοτερα updates (τουλάχιστον 3 major updates)

 

Τα παραπάνω σε συνδιασμό με stock android και άμεσο ξεκλειδωμα ειναι αυτά που κάνουν την σειρά Α. Αλλα δυστυχώς πρώτο σε android updates δεν ειναι... ειναι απλά από τα πρώτα και όχι πρώτο. Βέβαια μην ξεχνάμε οτι μιλάμε και για οικονομική συσκευή... Για οικονομική είναι πρώτο.

 

Προσωπικά επέλεξα το α3 για το ίδιο το λογισμικό (vanilla android) και όχι το αν θα παρει πρώτο των πρώτων τα updates.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μνμ στο 1333 της Cosmote για το WiFi Calling, αλλά δεν το ενεργοποιεί αν δεν είναι συμβατή η συσκευή. Αν τους πάρουμε τηλέφωνο θα το ενεργοποιήσουν;
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μνμ στο 1333 της Cosmote για το WiFi Calling, αλλά δεν το ενεργοποιεί αν δεν είναι συμβατή η συσκευή. Αν τους πάρουμε τηλέφωνο θα το ενεργοποιήσουν;

 

Αν δεν υπάρχει καλύτερη απάντηση, βρες συσκευη που ειναι συμβατη και στείλε το sms μεσω αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει καλύτερη απάντηση, βρες συσκευη που ειναι συμβατη και στείλε το sms μεσω αυτής.
Εγώ πήρα στο 13888 και ζήτησα να το ενεργοποιήσουν και για το δικό μου και για το Α3 της γυναίκας μου, δουλεύει κανονικά και το VoLTE και το VoWiFi. Για το δεύτερο θέλει την διαδικασία που αναφέρθηκε πιο πάνω με την ενεργοποίηση μέσω dialer.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει καλύτερη απάντηση, βρες συσκευη που ειναι συμβατη και στείλε το sms μεσω αυτής.

Δύσκολο να βρεθεί συσκευή.. Θα δοκιμάσω τηλεφωνικά και θα τους πω ότι την έχω για επισκευή. Από πού βλέπουν το μοντέλο; Το στέλνει το sms app μαζί με το μήνυμα; Μήπως αλλάζοντας στο build.prop τα αντίστοιχα πεδία γίνει η δουλειά;

 

image178.png

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν χρειάζεται να πεις ψέματα, το ενεργοποιούν, απλά τους λες ότι σε φίλους, γνωστούς με ίδια συσκευή, δουλεύει.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις την δουλειά σου από το τηλέφωνο πήγαινε σε ένα από τα μεγάλα μαγαζιά που έχουν live τα κινητά και ζητά τους να βάλεις την sim σου για να δεις αν παίζει.

Έτσι έκανα εγώ χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...