Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα αριστερά (την προκαθορισμένη θέση δηλαδή) μου είναι δύσκολο, πρέπει να κάνει μεγάλη διαδρομή ο δεξής αντίχειρας για να το πατήσει.

Για την ώρα είμαι καλυμμένος αλλά στην 10 που δεν αλλάζει θα έχω πρόβλημα.

 

Αν σου πω ότι στα αριστερά με βολεύει πολύ περισσότερο; Δε χρειάζεται να μετακινήσω όλο το κινητό στο χέρι μου, όπως για να πατήσω το accessibility menu, που έχω ενεργοποιήσει στα δεξιά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι ,η απόλυτη ξεφτίλα το γνωστό ελληνικό club της Xiaomi .Δεν έχουν ανοίξει καν νήμα , λόγω προκατάληψης ..., προς το στοκ android. Κ έχω κάθε λόγο το να το πιστεύω αυτό γτ αδυνατώ να πιστέψω ότι το micc9 που έχει δικό του νήμα έχει πιο πολλούς κατόχους στην Ελλάδα....
Root + xposesd (αν βγήκε τπτ για αυτό)
Link to comment
Share on other sites

Θησαυρός το παρών θέμα για το Α3, καθώς λόγω της έλλειψης miui, το ενδιαφέρον γενικά και οι πληροφορίες για την συσκευή στο νετ είναι περιορισμένες.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βρει κάποιος τρόπο να αφαιρεθεί η επιλογή κλήσεως έκτακτης ανάγκης από την οθόνη κλειδώματος.

Ευχαριστώ

 

Προσωπικά την βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα. Είναι η μοναδική της συσκευή που έχει διαφορετικό λογισμικό. Δεν λέω αν είναι καλύτερο ή όχι, αλλά για miui είναι τόσες πολλές συσκευές που διασκορπίζεται ο κόσμος.

 

Όσοι όμως θέλουν φτηνό vanilla Android με καλή κάμερα, αυτονομία και τίμιο soc νομίζω δεν υπάρχει άλλη επιλογή (ανεξαρτήτως εταιρείας). Μετά ανεβαίνεις αρκετά χρηματικά ή χάνεις σε έναν από τους τομείς που ανεφερα (κάμερα, αυτονομια ή soc).

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω ότι στα αριστερά με βολεύει πολύ περισσότερο; Δε χρειάζεται να μετακινήσω όλο το κινητό στο χέρι μου, όπως για να πατήσω το accessibility menu, που έχω ενεργοποιήσει στα δεξιά.
θυμησε μου λίγο πως βάζουμε στην δεξιά κάτω θέση το accessibility?

EDIT το βρήκα οκ

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Από e-shop δεν έχει επίσημη εγγύηση. Επικοινώνησα κ μου είπαν ότι η εγγύηση είναι από το κατάστημα τους.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Από e-shop δεν έχει επίσημη εγγύηση. Επικοινώνησα κ μου είπαν ότι η εγγύηση είναι από το κατάστημα τους.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι γίνεται με αυτή τη Xiaomi, ή μάλλον με την infoquest; Υποτίθεται ότι τα πιο ακριβά Mi A3 και με αναγραφόμενη εγγύηση 2 χρόνια καλύπτονται από την infoquest, ή τουλάχιστον είχα αυτή την εντύπωση. Ποιος ο λόγος τότε να το αγοράσω από το e-shop ή από κάποιο παρόμοιο κατάστημα με αυτή την τιμή και όχι από κάποιο Skroutz-μαγαζί στα 150€ περίπου; Ο ένας χρόνος παραπάνω εγγύησης που όμως δεν «περνά» μέσω της επίσημης αντιπροσωπίας εισαγωγής;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος τότε να το αγοράσω από το e-shop ή από κάποιο παρόμοιο κατάστημα με αυτή την τιμή και όχι από κάποιο Skroutz-μαγαζί στα 150€ περίπου; Ο ένας χρόνος παραπάνω εγγύησης που όμως δεν «περνά» μέσω της επίσημης αντιπροσωπίας εισαγωγής;

 

Και αξιοπιστία. Το σκρουτζομάγαζο μπορει να το παιζει κινέζος, να προσπαθει να στο βγάλει υπαιτιότητα ή ακομα και να χει κάνει εικονική πτώχευση. Οπότε παραμένει καλύτερο από το μέσο σκρουτζομάγαζο. Βέβαια αν πλησιάζει τη τιμή infoquest δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με αυτή τη Xiaomi, ή μάλλον με την infoquest; Υποτίθεται ότι τα πιο ακριβά Mi A3 και με αναγραφόμενη εγγύηση 2 χρόνια καλύπτονται από την infoquest, ή τουλάχιστον είχα αυτή την εντύπωση. Ποιος ο λόγος τότε να το αγοράσω από το e-shop ή από κάποιο παρόμοιο κατάστημα με αυτή την τιμή και όχι από κάποιο Skroutz-μαγαζί στα 150€ περίπου; Ο ένας χρόνος παραπάνω εγγύησης που όμως δεν «περνά» μέσω της επίσημης αντιπροσωπίας εισαγωγής;
Τα e-shop νομίζω κάνουν νόμιμη εισαγωγή. Στο skroutz είναι σίγουρα παράνομα εισαγμενα στη χώρα μας. Σαν να τα παραγγέλνεις ο ιδιος από Κίνα.

Από προσωπική εμπειρία για απαλλαγή ΦΠΑ από Σκρουτζ μου ζητούσαν να περιμένω έναν μήνα να κάνουν τα μαγικά τους οι λογιστές κ μου ζητούσαν ένα σορό από χαρτιά που σίγουρα δεν υποχρεούνται κανένας να τους τα δώσει βάση νομου. Στο e-shop είναι πιο απλά τα πράγματα. Ένα χαρτί από τον λογιστή κ είσαι κομπλέ.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Τα e-shop νομίζω κάνουν νόμιμη εισαγωγή. Στο skroutz είναι σίγουρα παράνομα εισαγμενα στη χώρα μας. Σαν να τα παραγγέλνεις ο ιδιος από Κίνα.

Από προσωπική εμπειρία για απαλλαγή ΦΠΑ από Σκρουτζ μου ζητούσαν να περιμένω έναν μήνα να κάνουν τα μαγικά τους οι λογιστές κ μου ζητούσαν ένα σορό από χαρτιά που σίγουρα δεν υποχρεούνται κανένας να τους τα δώσει βάση νομου. Στο e-shop είναι πιο απλά τα πράγματα. Ένα χαρτί από τον λογιστή κ είσαι κομπλέ.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

έτσι.. και με φυσική παρουσία, οχι ιντερνετικο με έδρα βουλγαριες κλπ.. μονο σε περίπτωση που βαρέσει κανόνι η εταιρεία μένεις ξεκρέμαστος

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

έτσι.. και με φυσική παρουσία, οχι ιντερνετικο με έδρα βουλγαριες κλπ.. μονο σε περίπτωση που βαρέσει κανόνι η εταιρεία μένεις ξεκρέμαστος

Και κάποια μαγαζιά στο Skrutz που γράφουν ελληνική διεύθυνση δεν ισχύει; Προσωπικά όταν αγόρασα το Mi A2, το αγόρασα μέσω skroutz. Πριν προχωρήσω στην αγορά, διάβασα πρώτα τις κριτικές και επικοινώνησα τηλεφωνικώς και με το μαγαζί και ρώτησα κάποια πράγματα. Δεν αμφισβητώ όσα γράφεις, αλλά πιστεύω πως ένας έλεγχος στα δυνατά πλαίσια πρέπει να γίνεται όταν πρόκειται για κάποιο άγνωστο θα έλεγα μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

θυμησε μου λίγο πως βάζουμε στην δεξιά κάτω θέση το accessibility?

EDIT το βρήκα οκ

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Sorry που άργησα να απαντήσω. Τουλάχιστον το βρήκες.

 

Από e-shop δεν έχει επίσημη εγγύηση. Επικοινώνησα κ μου είπαν ότι η εγγύηση είναι από το κατάστημα τους.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το e-shop φέρνει και συσκευές που προορίζονται για την ασιατική αγορά, γι' αυτό και η εγγύηση καταστήματος.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω βάλει fluid gestures και έχω κρύψει τη μπάρα με ui tuner.

Μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ (φανατικός χρήστης mouse gestures στο desktop εδώ). Την μπάρα την έκρυψες βάζοντας τη σε immersive mode;

Αν σου πω ότι στα αριστερά με βολεύει πολύ περισσότερο; Δε χρειάζεται να μετακινήσω όλο το κινητό στο χέρι μου, όπως για να πατήσω το accessibility menu, που έχω ενεργοποιήσει στα δεξιά.

ΟΚ, οπότε ... απλά χρησιμοποιούμε διαφορετικό χέρι

.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο, όσοι έχουμε πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις LED και χρειαζόμαστε εφαρμογές τύπου LED Blinker 2 μήπως οι συσκευές όλων μας είναι Global έκδοση; Η δική μου είναι τέτοια στα 128GB. Μπορείτε να τo διαπιστώσετε από το build number, αν περιέχει MIXM είναι Global, αν περιέχει EU είναι Ευρωπαϊκή. Το LED λειτουργούσε μόνο για τα SMS χωρίς την εφαρμογή.

 

Ή τέλος πάντων να βρούμε τι άλλο κοινό μπορεί να έχουμε (κάποια εφαρμογή, κάποια ρύθμιση; ).

Edited by kalligator

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάντως κανονικά led ειδοποίησης . Η συσκευή είναι global και έκανα ότι προτείνετε εδώ. Έχω παντού on "το φως που αναβοσβηνει" και off την δυνατότητα οι ειδοποιήσεις να ανάβουν την οθόνη. Αυτά στις ρυθμίσεις της συσκευής αλλά και στις ρυθμίσεις της κάθε εφαρμογής ξεχωριστα. Γενικά βρήκα δύσκολο, δύσχρηστο το μενού ρυθμίσεων του android one. Ποιο πολύ με το search πάω, το να βρω τη ρύθμιση που θέλω μέσα από το μενού είναι αδύνατο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάντως κανονικά led ειδοποίησης . Η συσκευή είναι global και έκανα ότι προτείνετε εδώ. Έχω παντού on "το φως που αναβοσβηνει" και off την δυνατότητα οι ειδοποιήσεις να ανάβουν την οθόνη. Αυτά στις ρυθμίσεις της συσκευής αλλά και στις ρυθμίσεις της κάθε εφαρμογής ξεχωριστα. Γενικά βρήκα δύσκολο, δύσχρηστο το μενού ρυθμίσεων του android one. Ποιο πολύ με το search πάω, το να βρω τη ρύθμιση που θέλω μέσα από το μενού είναι αδύνατο.

Έχεις βάλει κάποια έξτρα εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορά EU από GLOBAL? εμένα είναι EU. το πήρα από σκρουτζομαγαζο. με κοροιδεψαν δηλαδή; έπρεπε να είναι global;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει κάποια έξτρα εφαρμογή?
Χωρίς κάποια εφαρμογή ανάβει κανονικά το led για τις ειδοποιήσεις (λευκό για όλες)
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς κάποια εφαρμογή ανάβει κανονικά το led για τις ειδοποιήσεις (λευκό για όλες)

 

Και για τις αναπάντητες κλήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνετε ένα edit όσοι απαντάτε για την κατάσταση αναφέροντας την έκδοση της συσκευής, αλλιώς δεν γίνεται να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

 

 

ποια η διαφορά EU από GLOBAL? εμένα είναι EU. το πήρα από σκρουτζομαγαζο. με κοροιδεψαν δηλαδή; έπρεπε να είναι global;

Δεν τίθεται θέμα κοροϊδίας, καθαρά υποθετικά η έκδοση EU ίσως να είναι καλύτερη λόγω αυστηρότερων προδιαγραφών ακτινοβολίας.

Το LED ανάβει εσένα για όλες τις ειδοποιήσεις (χωρίς πρόσθετη εφαρμογή);

Mi A3 με EvolutionX 7.5

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να πάρω το πρώτο μου xiaomi και εγω.

με γνώμονα την καλύτερη κάμερα πιο μου προτείνεται το mia3 η το redmi note 8?

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να πάρω το πρώτο μου xiaomi και εγω.

με γνώμονα την καλύτερη κάμερα πιο μου προτείνεται το mia3 η το redmi note 8?

 

Δεν έχω δει δειγματα ακόμα από το 8 αλλα έχει ίδιο αισθητήρα με το 7. Εαν το rn8 έχει ίδια συμπεριφορά το rn7, τότε το α3 υπερτερεί σε στοκ και το rn88 σε gcam. Βεβαια η συζήτηση είναι καθαρα υποθετική αφού στην τελική απόδοση τόσο της στοκ όσο και της gcam παίζουν ρόλο και αλλοι παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνετε ένα edit όσοι απαντάτε για την κατάσταση αναφέροντας την έκδοση της συσκευής, αλλιώς δεν γίνεται να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

 

 

 

 

 

 

 

Δεν τίθεται θέμα κοροϊδίας, καθαρά υποθετικά η έκδοση EU ίσως να είναι καλύτερη λόγω αυστηρότερων προδιαγραφών ακτινοβολίας.

 

Το LED ανάβει εσένα για όλες τις ειδοποιήσεις (χωρίς πρόσθετη εφαρμογή);

ναι μια χαρά ανάβει αλλά την έχω καταβρει με την εφαρμογή

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.used.aoe

 

πολύ όμορφη! ανάβει, έχω βάλει, μωβ για viber, πράσινο για whatsapp! το ρυθμίζεις να ανάβει γύρω από την οθόνη! η γύρω από notch κλπ!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα, το έχω ξανά αναφέρει αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς. πατώντας κάτω από το κλείστρο μου δείχνει την night. επιλέγω την cleaner 5 πατάω restore και αλλάζουν όλες οι ρυθμίσεις,ενεργοποιειται το grid κλπ. πως ενεργοποιειται η cleaner 5;;655a4a3a94ea552d8bf9ea0bc96491b8.jpg54e96006084aa582fc6e6f5fb0d4da22.jpgdcf04441ae628cf0d05673cec86478da.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

8100e9b82f2769c78f797366e3fb44b1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις το xml που θες, πατάς restore και έτοιμος. Όπως έχω ξαναπεί, δεν αποτελεί option της κάμερας αλλά φόρτωση αρχείου. Αν ξαναπατήσεις από κάτω δεν σου εμφανίζει ποια έχει φορτωθεί αλλά το xml που είναι πρώτο αλφαβητικα στο φάκελο. Άσχετο δηλαδή με το ποιο έχεις φορτώσει προηγουμένως.
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις το xml που θες, πατάς restore και έτοιμος. Όπως έχω ξαναπεί, δεν αποτελεί option της κάμερας αλλά φόρτωση αρχείου. Αν ξαναπατήσεις από κάτω δεν σου εμφανίζει ποια έχει φορτωθεί αλλά το xml που είναι πρώτο αλφαβητικα στο φάκελο. Άσχετο δηλαδή με το ποιο έχεις φορτώσει προηγουμένως.
ναι αλλά επιλέγοντάς το cleaner 5 πχ και μετά restore βάζει grid 3x3. έχεις βάλει εσύ grid;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά επιλέγοντάς το cleaner 5 πχ και μετά restore βάζει grid 3x3. έχεις βάλει εσύ grid;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Εκεί κολλας; :p

 

Ναι έχω βάλει. Αν δεν το θες απλά άλλαξε το στις ρυθμίσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...