Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

βλέπω οτι κάποιοι αναφέρεστε σε Άμαζον κλπ. Καθώς ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη συσκευή (ανανέωση απο Redmi 3 Pro CN), η αγορά ενός Xiaomi global edition απο Κίνα/Χονγκ-Κονγκ (π.χ., gearbest, aliexpress, κλπ), έχει κάποια διαφορά σε σχέση με αγορά απο Άμαζον ή άλλα μαγαζιά;

 

Σημειωτέον οτι θα παραλάβω στην Ολλανδία, όχι στην Ελλάδα, οπότε το τελωνείο δεν παίζει σαν θέμα.

 

Σε γενικές γραμμές, έχει κανείς να μου κάνει καμία άλλη πρόταση για ανανέωση συσκευής; Με ενδιαφέρουν σαφώς περισσότερο απ' όλα η κάμερα, η αυτονομία, και δευτερευόντως πλάτος κάτω απο 75χιλ., και τιμή κάτω απο 300 ευρώ. Ο επεξεργαστής σχεδόν δεν με απασχολεί καθόλου ως προς το θέμα ισχύος, καθώς σε ό,τι θέλω και χρειάζομαι ακόμα και ο 616 του Redmi 3 Pro με καλύπτει, βασικά. Απ'ότι έχω δει, το Mi 9T μου φαίνεται η πιο ολοκληρωμένη συσκευή μέχρι τώρα.

 

Ευχαριστώ!

Edited by StefM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν είναι global version από όπου και να το πάρεις το ίδιο τηλέφωνο είναι.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

 

Η κριτικη είναι ιδιαίτερα καλή παντως και ειναι σε ολους τους τομείς δυνατό. Μακάρι και η τιμή σε λίγους μήνες να είναι χαμηλή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με ενοχλούσε να έχει και 350-380 ευρώ αρκεί έχει απροβληματιστο λειτουργικό από την πρώτη μέρα και εγγύηση στην Ελλάδα.. Ο 730 είναι υπεραρκετος για τα πάντα εκτός ίσως από ορισμένα πολύ βαριά παιχνίδια μην κολλάτε στον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Σαν συσκευή το Mi 9t είναι υπερπλήρες για τα δικά μου γούστα. Αν και θα ήθελα sd το 128 θα με καλύψει. Δεν βιάζομαι όμως να αλλάξω συσκευή οπότε θα περιμένω και το pro να δω σε τι τιμή θα κάτσει.

Όσο για το ότι δε βγάζει ολοκληρωμένο κινητό, είναι προφανές ότι έχει και άλλα μοντέλα να σπρώξει...

 

Ο 855 θα παίξει στα 350 με 400 λογικά. Και ο 730 είναι υπερτιμιος ομως για το 99% του κόσμου. Αν είχε sd card θα το είχα ήδη παραγγείλει. Αλλά τα 128gb δεν φτάνουν εν έτη 2019. Τα ίδια λάθη που κάνει και στα mi8 mi9. Τα ίδια λάθη που κανει και η oneplus και δεν βάζει μια sd υποδοχή. Μετά απορούν γιατί η Samsung κανει τόσες πωλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η sd παλεύεται εκεί που δεν κάνω υποχώρηση είναι στην Θήρα ακουστικών, όταν δεν έχει δεν το κοιτάω καν.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Η sd παλεύεται εκεί που δεν κάνω υποχώρηση είναι στην Θήρα ακουστικών, όταν δεν έχει δεν το κοιτάω καν.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πως θα ανεβασεις τον χώρο χωρίς sd? Για το Jack υπάρχουν επιλογές. Η πας σε ασύρματα ακουστικά ή βάζεις ανταπτορα. Υπάρχουν ανταπτορες για φόρτιση και ακουστικά μαζί στα 2 ευρώ. Ενώ αν πας σε 128 μοντέλο χωρίς sd πέρα από otg που δεν με τρελαίνει δεν γίνεται να αυξηθεί αλλιώς ο χώρος. Ειδικά τώρα που μια 256αρα κάρτα έχει 35 ευρώ είναι κρίμα να μην βάζουν μια sd των 50 λεπτών ώστε να κάνουν τη ζωή μας εύκολη.

Link to comment
Share on other sites

Εχώ 64αρι χωρίς sd και μου φτάνουν είναι βέβαια και τι χρήση κάνει ο καθένας, αλλά ναι μεγάλο φάουλ να μην βάλουν, ένα ολοκληρωμένο τηλέφωνο δεν μπορεί να βγάλει η xiaomi.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα και το έπιασα σε παρουσίαση που έκανε η infoquest πολύ ωραίο κινητό με ωραία κάμερα και αρκετά γρήγορα, όσο μπόρεσα να το χρησιμοποιήσω. Η ίδια η εταιρεία θα το διαθέτει στα 399 αλλά δεν κατάλαβα αν αυτή θα είναι η τιμή αγοράς από μαγαζιά ή αν θα πωλείται αυτή στα σημεία πώλησης οπότε να πάμε στα 100 πάνω. Έλλειψη μεγάλη η απώλεια χώρου για Sd κι αυτό γιατί η αγορά για το 128 είναι τσιμπημενη κι εμένα δεν μου φτάνουν τα 64. Η ποπ απ κάμερα πολύ καλή και πολύ γρήγορη στο να κλείνει αν σου πέφτει καθώς διαθέτει αισθητήρες παντού
Link to comment
Share on other sites

Και για μένα πρόκειται ένα πολύ καλό κινητό , με χαμηλό κόστος και με Ράδιο.

Αλλά το πολύ-πολύ υψηλό (SAR = 1,33 Head) μου είναι απαγορευτικό για την αγορά του.

Όπως επίσης και το κινητό Xiaomi MI-9 , έχει παρόμοιο υψηλό SAR !!!!

Κρίμα που τελευταία η Xiaomi, σχεδόν όλα τα μοντέλα της έχουν υψηλό SAR,που σου ψήνουν το αυτί.!!!!

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

αρχικα και εγω να πω οτι χρειαζετε ενεργοποιηση με τους γνωστους κωδικους το WIFICALL + VOLTE..και δουλευουν αψογα,

εχει 4G+, ακομα και εδω που εχω οριακο σημα στην κοσμοτε , γιαυτο με ενδιαφερει κυριως το WIFICALL.

.η καμερα ειναι πολυ καλη , δεν εχω κανει δοκιμες και συγκρισεις ακομα. Επισης δυνατο ακουστικο με καθαρο δυνατο ηχο,

και με καλο μικροφωνο, συμφωνα με συνομιλητες μου, [..η ανοιχτη ακροαση και το μεγαφωνο δυνατο ,

η μπαταρια δειχνει πιο καλη σε καταναλωση σε σχεση με το RN7, μεχρι τωρα..αυτα σαν αρχη. ,

,αν καποιος θελει κατι συγκεκριμενο να ρωτησει,φυσικα θα απαντησω..

..τα μενου και οι ρυθμισεις ειναι οπως ολα τα XIAOMI ..με το MIUI 10....

ευχαριστημενος απολυτα μεχρι τωρα..

Πιάνει 4g+ το κινητό; Ή πάλι έχει σκέτο 4g?
Link to comment
Share on other sites

ναι πιανει κανονικα, 4G+ , εμφανιζει και την ενδειξη διπλα στο σημα..

.σε προχειρα τεστ ταχυτητας που εκανα εχω φτασει μεχρι 172mbit ..

Link to comment
Share on other sites

ναι πιανει κανονικα, 4G+ , εμφανιζει και την ενδειξη διπλα στο σημα..

.σε προχειρα τεστ ταχυτητας που εκανα εχω φτασει μεχρι 172mbit ..

Κατέβασε netmonster και δες με ποιες μπάντες κάνει ca

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι πιανει κανονικα, 4G+ , εμφανιζει και την ενδειξη διπλα στο σημα..

.σε προχειρα τεστ ταχυτητας που εκανα εχω φτασει μεχρι 172mbit ..

Καλό είναι αυτό. Επιτέλους ένα midrange xiaomi με 4g+.
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζει και αποκτά ενδιαφέρον.

 

deeca7a79421bb6ba824eb2d01f85a83.jpg

 

Στα 275€ με το κλειδί στο χέρι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το Gb δίνει ημερομηνία αποστολής 15 με 18 Ιουλίου βάλε και καμιά 15αρια μέρες μέχρι να φτάσει Ελλάδα πιάσαμε Αύγουστο!!το Bg το έχει σε στοκ και βγαίνει 281 κάπου εκεί με κουπόνι.κατοχος του mi max 3 και με τρώει το χέρι μου να το χτυπήσω.σκεφτομαι να περιμένω το pro αλλά μέχρι που να βγεί και να πέσει η τιμή του καλά Χριστούγεννα και βλέπουμε!!οι διαφορές δεν είναι μεγάλες εάν δεν παίζεις και games.φωτογραφια δεν ξέρω τι γίνεται.και ο 730 έχει και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.ισως τα λέω όλα αυτά για να πείσω τον εαυτό μου να το πάρω :)
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η εκδοση με τα 128 gb ειναι μονοδρομος...

Και λίγα είναι. Δεν βγάζω άκρη με τη xiaomi βάζει sd σε redmi note 7 poco phone και τα mi 8 mi9 mi mix και τα 3 και τώρα το k20 τα αφήνει χωρίς. Άβυσσος.

Link to comment
Share on other sites

Και λίγα είναι. Δεν βγάζω άκρη με τη xiaomi βάζει sd σε redmi note 7 poco phone και τα mi 8 mi9 mi mix και τα 3 και τώρα το k20 τα αφήνει χωρίς. Άβυσσος.

 

 

 

Γιατί βγάζεις άκρη που για να πάρεις nfc πρέπει να πας σε mi 9 SE ή T ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βγάζεις άκρη που για να πάρεις nfc πρέπει να πας σε mi 9 SE ή T ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το nfc ποτέ δεν μου χρειάστηκε και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αλλά για αρκετούς είναι απαραίτητο και είναι deal breaker στην αγορά κινητού. Δεν ξέρω γιατί κάνει τέτοια λάθη η xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να παω από 1+ 5t στο απλό Mi 9T ή να περιμένω το Pro? Δεν παίζω παιχνίδια και το 1+ δεν με κρέμασε ποτέ στη χρήση που κάνω. Ουσιαστικός λόγος δεν υπάρχει, απλά βαρέθηκα και η τιμή μου φαίνεται αρκετά καλή απο Bangood τώρα που οριακά μπορώ να το διώξω ακόμα το 5t. Το μόνο που φοβάμαι είναι το Xiaomoλειτουργικό μετα το Oxygen που είναι κορυφή.
Link to comment
Share on other sites

Το Setup καμερών είναι ίδιο με το Pro και το Mi9;

Αν όχι πόσο υπολείπεται;

Ο επεξεργαστής δε με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το σπαστικό που βρίσκω εγώ είναι πως η 3.5χιλ θύρα ακουστικών βρίσκεται στο πάνω μέρος του κινητού...που σημαίνει ότι όταν βάζεις το κινητό στη τσέπη

- είτε θα τσακίζεται/πιέζεται το καλώδιο των ακουστικών, αν το βάζεις στη τσέπη όπως το κρατάς

- είτε πρέπει να το γυρίζεις ανάποδα πριν το βάλεις στη τσέπη και αντίστροφα να το γυρίζεις όταν θέλεις να το βγάλεις

Καθότι τη θύρα ακουστικών τη χρησιμοποιώ περισσότερο όταν περπατάω στο δρόμο και ακούω μουσική, αυτή η στραβή χωροθέτηση παρουσιάζει προβλήματα.

 

Συν ότι χάνεις τη θύρα υπερύθρων με το Μι9Τ που υπάρχει στο Μι9 (και προσωπικά με έχει σώσει σε κάποιες περιπτώσεις).

 

Το Μι9 βγαίνει στα 330€, το Μι9Τ το αγόρασα με πόντους χρήστη στα 260€....αυτή είναι μια διόλου ευκαταφρόνητη διαφορά 70€...

...όταν υπέβαλα τη παραγγελία ήμουν πολύ σίγουρος με την επιλογή μου, αλλά με ξενερώνουν μικρές τέτοιες ελλείψεις και στραβά, όταν το Honor 8 που έχω τώρα είναι υπερπλήρες...

 

...θέλω όμως μεγαλυτερη οθόνη - με μικρά περιθώρια - και μεγαλύτερη μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...