Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ.

Αν εχω νεα,θα γραψω σχετικα.

 

Κατι που θυμηθηκα τωρα.

Με τα παλια μηχανηματα που ειχα,πριν τα κανω αοπσυρση προπερσι,μολις εμπαινες μεσα στο δωματιο,οπυ δουλευαν ολη τη νυχτα πχ,μυριζε ασχημα,απο τον αερα,που ειχε παραμεινει και ανακυκλωνοταν συνεχεια.

Με τα Ururu,και επειδη εχουν τη δυνατοτητα της επικοινωνιας, μεσα απο την ειδικη σωληνα που εχουν,με την εξωτερικη ατμοσφαιρα,αυτο το ασχημο,δεν συμβαινει,και τωρα,μπαινω μεσα στο δωματιο της μανας μου το πρωι,και ειναι μια χαρα.Δε μυριζει καθολου.

Μ'αυτα που εβαλες εσυ,Μιτσου.. κλπ,υπαρχει αυτη η προσθετη δυνατοτητα,που εχουν τα Ururu;

Edited by gnt

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής : έχω ένα κλιματιστικό samsung το οποίο τοποθετήθηκε πριν ένα μήνα περίπου. Από τότε το χρησιμοποίησα 3-4 φορές για ψύξη. Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ βγάζει καθόλου νερό η εξωτερική μονάδα. Έχω βάλει και ένα κουβαδάκι μάλιστα για να μαζεύει τα νερά το οποίο είναι πάντα άδειο. Είναι φυσιολογικό αυτό? Να ανησυχήσω μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος στην τοποθέτηση? Ή χρειάζεται να λειτουργήσει κάποιες φορές?
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρίστω Άρη για την απάντηση αλλά το πρόβλημα είναι ότι άγνωστο πόσο λάδι έχει χαθεί και επι ευκαίριας (ξέρω οτι γίνομαι κουραστικός) αυτά τα μηχανήματα έχουν ελαιοδείκτη;

Eπίσης γνωρίζω ότι πλέον το R22 έχει αντικατασταθεί απο το R 422D (MO29) άρα σε περίπτωση γεμίσματος θα μπεί το συγκεκριμένο ψυκτικό.

 

δεικτη λαδιου δεν εχει κανενα κλιματιστικο οικιακο. ουτε εχει κανενα μηχανημα, οπως για πολλοστη φορα λαθος αναφερθηκε,βλαβη για την ελλειψη λαδιου. για την ελλειψη φρεον ναι υπαρχει

 

Κατι που θυμηθηκα τωρα.

Με τα παλια μηχανηματα που ειχα,πριν τα κανω αοπσυρση προπερσι,μολις εμπαινες μεσα στο δωματιο,οπυ δουλευαν ολη τη νυχτα πχ,μυριζε ασχημα,απο τον αερα,που ειχε παραμεινει και ανακυκλωνοταν συνεχεια.

Με τα Ururu,και επειδη εχουν τη δυνατοτητα της επικοινωνιας, μεσα απο την ειδικη σωληνα που εχουν,με την εξωτερικη ατμοσφαιρα,αυτο το ασχημο,δεν συμβαινει,και τωρα,μπαινω μεσα στο δωματιο της μανας μου το πρωι,και ειναι μια χαρα.Δε μυριζει καθολου.

Μ'αυτα που εβαλες εσυ,Μιτσου.. κλπ,υπαρχει αυτη η προσθετη δυνατοτητα,που εχουν τα Ururu;

 

γεια χαρα,

κλιματιστικο να κανει οτι ακριβως κανει το ururu δεν υπαρχει. καποια στιγμη προσπαθησε η hitachi να προωθησει κατι αντιστοιχο(οχι ακριβως το ιδιο )αλλα απετυχε.οσο για τις τιμες η daikin απο 1η Σεπτεμβριου ανεβασε τις τιμες στο ururu κατα 10% αν προλαβεις ισως βρεις καποιον που να εχει στοκ και να το παρεις στην παλια τιμη

 

Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής : έχω ένα κλιματιστικό samsung το οποίο τοποθετήθηκε πριν ένα μήνα περίπου. Από τότε το χρησιμοποίησα 3-4 φορές για ψύξη. Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ βγάζει καθόλου νερό η εξωτερική μονάδα. Έχω βάλει και ένα κουβαδάκι μάλιστα για να μαζεύει τα νερά το οποίο είναι πάντα άδειο. Είναι φυσιολογικό αυτό? Να ανησυχήσω μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος στην τοποθέτηση? Ή χρειάζεται να λειτουργήσει κάποιες φορές?

 

το ποσο νερο θα βγαλει η εσωτερικη μοναδα ειναι σε αναλογια το ποσο υγρασια υπαρχει στην ατμοσφαιρα.αν δεν σου βγαζει τα νερα μεσα(απο λαθος εγκατασταση συμβαινει αυτο)και εχεις ψυξη δεν χρειαζεται να ανησυχεις

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

@ madwalker : Ανάλογα το μοντέλο,την κατηγορία κάθε μηχανήματος,την αξιοπιστία της φίρμας σε τι κυκλοφορεί στην αγορά,μηνύματα ή ήχοι δυσλειτουργίας του κλιματιστικού μπορούν να καλύπτουν όλες τις βλάβες έγκαιρα (πχ σε Panasonic ισχύει και στα περισσότερα φθηνά μοντέλα.:)).

Οπως σου ανέφερα θα πρέπει να ρωτήσεις εξουσιοδοτημένο τεχνικό για το μηχάνημα σου,αν δεν γράφουν σχετικά οι οδηγίες χρήσης του...

και αυτός ξέρει επίσης πως να μετρήσει το λάδι αν έχει πρόβλημα κλπ που πιθανόν δεν καταλαβαίνεις από την παραπομπή που σε παρέπεμψα:)

 

Κατι που θυμηθηκα τωρα.Με τα παλια μηχανηματα που ειχα,πριν τα κανω αοπσυρση προπερσι,μολις εμπαινες μεσα στο δωματιο,οπυ δουλευαν ολη τη νυχτα πχ,μυριζε ασχημα,απο τον αερα,που ειχε παραμεινει και ανακυκλωνοταν συνεχεια.

Με τα Ururu,και επειδη εχουν τη δυνατοτητα της επικοινωνιας, μεσα απο την ειδικη σωληνα που εχουν,με την εξωτερικη ατμοσφαιρα,αυτο το ασχημο,δεν συμβαινει,και τωρα,μπαινω μεσα στο δωματιο της μανας μου το πρωι,και ειναι μια χαρα.Δε μυριζει καθολου.

Μ'αυτα που εβαλες εσυ,Μιτσου.. κλπ,υπαρχει αυτη η προσθετη δυνατοτητα,που εχουν τα Ururu;

 

Ανάλογα πόσο παλιό είναι ένα κλιματιστικό για να υπάρχει σύγκριση ,τι είναι και αυτό σε ποιότητα ,τη συντήριση κάθε προιόντος,την θέση του,

τις συνθηκες υγιεινής του χώρου κλπ. που έχουμε αναφέρει αρκετές φορές :) -Αν δεν πρόσεξες σ'έχω παραπέμψει στην προηγούμενη σελίδα,σε σχετική συζήτιση να διαβάσεις ότι η τεχνική σαν του Ururu, από το 2004 που εμφανίστηκε δεν εξελίχθηκε στην αγορά με νέα προιόντα,αλλά και να διαβάσεις σε συνέχεια σε προηγούμενα συγκριτικά και νεώτερα καλά μηχανήματα της αγοράς πως αποδίδουν (και στην ποιότητα αέρα).:)

 

Αν όντως το μεγάλο σου κλιματιστικό έχει πρόβλημα και δεν αξίζει η επισκευή,μπορείς να κάνεις μια έρευνα αγοράς με ότι κρίνεις αξίζει με βάση όλα τα προηγούμενα.Εξάλλου για όσους ξέρουν,αυτή η εποχή λόγω του τέλους περιόδου και εκπτώσεων είναι ίσως πιό ελκυστική για αγορά κλιματιστικού από τιμές σε σωστούς επαγγελματίες και φίρμες που σέβονται τον πελάτη :) (πόσο μάλλον λόγω κρίσης...)

 

Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες. Θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής : έχω ένα κλιματιστικό samsung το οποίο τοποθετήθηκε πριν ένα μήνα περίπου. Από τότε το χρησιμοποίησα 3-4 φορές για ψύξη. Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ βγάζει καθόλου νερό η εξωτερική μονάδα. Έχω βάλει και ένα κουβαδάκι μάλιστα για να μαζεύει τα νερά το οποίο είναι πάντα άδειο. Είναι φυσιολογικό αυτό? Να ανησυχήσω μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος στην τοποθέτηση? Ή χρειάζεται να λειτουργήσει κάποιες φορές?

 

Αν υπάρχει πρόβλημα θα έχεις αίσθημα δυσφορίας : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3713752#post3713752

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Οι εκπτωσεις τελιωσαν, το καλοκαιρι σιγα-σιγα φευγει και εγω τελικα κλιματιστικο δεν πηρα. Επειδη όμως θα το χρειαστώ και το χειμώνα, ξαναρχισα το ψαξιμο. Κοιτάζω για ένα inverter 9αρι, που θα μπει σε χώρο 20 m2 (δωματιο που το καλοκαιρι το χτυπα ηλιος αρκετη ωρα λογω προσανατολισμου). Εχω διαβασει αρκετα απο οσα εχουν γραφτει εδω και ειμαι μεταξυ 3 επιλογων : Panasonic CS/CU-UE9JKE, Toyotomi Akira GAN/GAG A128GVR, LG Libero E E09SQ. Και για τα 3 εχουν γραφτει αρκετα εδω. (Ελπιζω να βρω καποιο αυτα κατασκευασμενο εκτος κινας, αν και απ'οτι καταλαβα μονο το Libero παιζει να βρω.) Βεβαια ψαχνωντας βρηκα και αλλο ενα, το Panasonic CS/CU-YE9MKE (http://www.skroutz.gr/s/341371/Panasonic-CS-CU-YE9MKE.html). Το γνωριζει κανεις? Σε σύγκριση με το Panasonic CS/CU-UE9JKE? Μου φαινονται λιγο πολυ τα ιδια...
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Oπως τα περιγράφεις θα χρειαστείς 12αρι κλιματιστικό.Σχετικά με την απορία σου το YE9MKE είναι το νεώτερο μοντέλο του UE9JKE .Ισχύουν τα ίδια όπως για το παλιό : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3665354#post3665354 Είναι για την αγορά της Α.Ευρώπης,

αλλά δεν γνωρίζω αν μετρά την εξωτερική θερμοκρασία όπως το προηγούμενο, γιατί κυκλοφόρησε πρόσφατα.Αν το καλύπτει η αντιπροσωπεία

με εγγύηση,να προσέξεις τι περιλαμβάνει,συνήθως γίνονται ειδικές συμφωνίες με τα καταστήματα για μοντέλα που κυκλοφορούν ευκαιριακά.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώνουμε και να μη χαλάμε τις καρδιές μας το link το διάβασα για να μη μου λέτε ότι αδιαφόρησα και κάτι έμαθα απ'αυτό.

Όσο για το που ήξερα την βλάβη, είχαμε καλέσει τεχνικό ο οποίος έλεγε ότι υπάρχει διαρροή (έβαλε μανόμετρο)απο τον τοίχο και μέσα και λίγο πολύ απο το τρόπο που έκανε την διάγνωση με ένα μαραφέτι που έβγαζε ένα σταθερό σφυριχτώ ήχο καιμε νευρικό τρόπο (θα μου πείς δε λέει τπτ αυτό) δε μας φάνηκε και σοι, θέλει 125 ευρώ(εκεί μας γύρισε το μάτι ανάποδα) να πάρει την εσωτερική μονάδα(μπήκε αμέσως στο ψητό) για να βρει την βλάβη ή την υποτιθέμενη βλάβη συν τα 25 ευρώ για την επίσκεψη. Μετά το ψάξαμε με τον πατέρα μου και είδαμε το τρέξιμο το υγρού απο το ρακόρ πολυ ποιο πάνω απο κει που έλεγε ο ψυκτικός που προσωπικά απο την μυρωδιά και την υφή του υγρού έμοιαζε με λάδι (εν λειτουργία)ενώ τεχνικό που ρωτήσαμε το ψυκτικό μας είπε ότι το ψυκτικό είναι αέριο και άοσμο.

Όσο για την αλλαγή ψυκτικού μας είπαν απο κατάστημα πώλησης ψυκτικων υλικών ότι το R22 έχει καταργηθεί και είναι δυσεύρετο και το αντικαταστά το R422D το οποίο και πουλάν σε ψυκτικούς πλέον για αντικατάσταση του R22.

Επίσης δε ξέρω αν κάποια αλλά μηχανήματα εκείνης της εποχής(1999) είχαν κάποια ειδοποίηση σε περίπτωση βλάβης ή διαρροής αλλα το συγκεκριμένο δούλευε κανονικότατα χώρίς καμιά ένδειξη βλάβης ή ήχου πέραν του ότι δεν έκανε ψύξη ούτε θέρμανση, ακόμα και τώρα να το βάλω σε λειτούργία θα δουλέψει κανονικά!

Τώρα πέρασε το καλοκαίρι και δε μας χρειάζεται απο του χρόνου βλέπουμε ή θα το πάιξουμε ψυκτικοί (δύσκολοι καιροι) ή θα δώσουμε ψώμι στα παιδιά στη Mitsubishi αλλά για καινούργιο;;; καλό ανέκδοτο!

 

Ευχαρίστω και συγνώμη αν σας ταλαιπώρησα "aris8" και "starenios"

Edited by madwalker
Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ταλαιπώρισες ,γι'αυτό ξαναπάντησα άλλωστε.:)Απλά το θεωρώ επιπόλαιο να κάνω υποθέσεις και προβλέψεις από μια περιγραφή ,γιατί δεν μπορεί

να ξέρει κανείς τις ιδιοτροπίες κάθε μηχανήματος αλλά και χωρίς άμεση αντίληψη τι όντως έχει γίνει,και όχι τι είδε κάποιος ή κατάλαβε έτσι απλά.:confused:

 

Σε ότι περιέγραψες ,γι'αυτό αναφέρουμε κατά επανάληψη ν'απευθυνόμαστε σε εξουσιοδοτημένα καταστήματα της φίρμας μηχανήματος που έχουμε ή θέλουμε, για να περιορίσουμε όσο γίνεται το ρίσκο ενός κακού επαγγελματία,χάσιμο χρόνου και περιτά έξοδα .Οσες γνώσεις και να έχει κάποιος δεν υποκαθιστά επαγγελματία που ασχολείται εξειδικευμένα.Βέβαια σωστά έθεσες το θέμα του κόστους,ειδικά σήμερα είναι υπολογίσιμα τα πάντα,αλλά έχουμε πεί λόγω κρίσης και ανταγωνισμού "ότι θέλει και όσο θέλει πουλά καθένας" τις υπηρεσίες του ή ένα προιόν,γι'αυτό θέλει έρευνα αγοράς ....και παζάρι:)

 

Οσο αφορά ποιό κλιματιστικό είναι το καλύτερο,αν διαβάσεις προηγούμενα θα δεις ότι είναι υποκειμενικό τι αρέσει στο καθένα και σχετικό

και με τον χώρο μας.Δεν αρκεί μόνο η αναφορά των " υπερ και κατά" ,αλλά και πρέπει να δει κάποιος από κοντά ένα προιόν σε κατάστημα (ή σε λειτουργία) ή να ζητήσει μελέτη από κατάστημα κλιματισμού για κάτι συγκεκριμένο αν έχει αμφιβολίες τι τον εξυπηρετεί.:)

 

Τέλος με μια πρόχειρη έρευνα για το κλιματιστικό σου,βρήκα ότι είναι από τα καλά της εποχής,οπότε το πιό πιθανό να έχεις ήχους αναφοράς βλάβης

με μπίπ σε συνδιασμό,όπως συνηθίζοταν τότε.Αν εξάλλου υπήρχε βλάβη από λάδι,το μοντέλο σου,σαν ανώτερης κατηγορίας σίγουρα θα έχει κάποιο κύκλωμα ασφαλείας ειδοποίησης ή κάτι να σταμάταγε έγκαιρα τον συμπιεστή.Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να δείς αν αξίζει να το φτιάξεις.:!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή του (1999) το συγκεκριμένο είχε 1000 ευρώ και λίγοι τα βάζαν αλλά όσοι τα βάλαν δε το μετανιώσαν (ακόμα και ο τελευταίος τεχνικός που ήρθε το επαινούσε)και μιλάμε για μηχάνημα που δούλευε μεν για 2-3 περίπου μήνες το καλοκαίρι αλλά με λειτούργια που έφθανε και ίσως ξεπέρνούσε τις 16 ώρες ημερησίως(ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία).Θα δούμε του χρόνου τι παίζει τελικά με το "αθάνατο" Μitsubishi και αν πραγματικά θα συμφέρει να επισκευαστεί αλλιώς του χρόνου περιμένω προτάσεις για καινούργιο:p::lol: και άφησε τις διακαιολογίες :lol: (πλάκα κάνω) γτ μη νομίζεις κι αυτό σε επώνυμο κατάστημα ηλεκτρικών αγοράστηκε με εναλλακτική μάρκα τότε τη Fujitsu θεωρώντας τα Mitsubishi ισχυρότερη στο είδος δλδ στα κουτουρού:p Ευχαριστώ και πάλι!! :thanks::thanks::thanks:
Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και απο μενα!

Αν και το εβαλα στην αναζητηση και δεν εβγαλα ακρη ιδιαιτερα..... Τα κλιματιστικα με το ονομα INVENTOR (δεν αναφερομαι στον τυπο inverter) δεν βλεπω να τα πολυσυζητατε και ανησυχω! Τοσο χαλια ειναι? Και οχι τιποτα αλλο αλλα αγορασα και 2 για τα υπνοδωματια, φετος το καλοκαιρι! 9αρια και τα 2 και inverter! δεν ηταν και ιδιαιτερα φθηνα....450 το ενα (εξαιτιας του inverter). Οσο σκληρη και αν ειναι η αληθεια...... πειτε μου!:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Exoυμε αναφερθεί σε προηγούμενα ,και συνοπτικά ισχύει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3671389#post3671389 Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά,πιο κανονικά......θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο περί κλιματισμού.....:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την υποδοχη! Τα διαβασα αυτα που μου εδειξες! Το ερωτημα μου , ως ασχετη περι του θεματος "κλιματιστικα", ειναι αν ειναι τοσο "κακο" που τα συγκεκριμενα ειναι φασον? Δηλαδη, ποια ειναι τα καλα και ποια τα κακα του φασον κλιματιστικου? Και παλι να 'σαι καλα!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητα κακό κάποιο προιόν φασόν,αρκεί αυτός που παραγγέλνει κάτι σε κάποιον άλλον να του φτιάξει για λογ/μό του,να παραγγέλνει την καλή ποιότητα προιόντων ενός εργοστασίου.Βέβαια όταν μιλάμε για Κινέζικα και μηχανήματα γενικά από χώρες βασικά μαζικής παραγωγής,η ποιότητα είναι πολύ σχετική λόγω του χαμηλού κόστους που θέλουν να κρατούν ,του ποιοτικού ελέγχου που περνούν κλπ ,οπότε έχει ρίσκο μια τέτοια αγορά :confused:,
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άποψη για το Panasonic CS/CU-ΧE7JKE γιατί δεν έχω βρει κάποιο σχετικό σχόλιο ?? Είναι καινούργιο μοντέλο ή απλά rebranding παλαιότερου ??
Link to comment
Share on other sites

Ιδια σειρά με το XE9JKEW και XE12JKEW που έχουμε αναφέρει κατά επαναληψη, από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς,αλλά και δύσκολο

πλέον να τα βρείς καθώς τώρα έρχεται φθηνότερη ποιοτικά παραλλαγή του με κατάληξη LKE :cry: -Το ΧE7JKE έχει χαμηλότερη ρύθμιση συμπιεστή

με όμως ίδια διάσταση με τα μεγαλύτερα μοντέλα.Δεν ξέρω που το βρήκες ,αν είναι ευκαριακή εισαγωγή πρόσεχε τους όρους της εγγύησης.:!:

Λόγω μικρής διαφοράς τιμής το 9αρι αξίζει καλύτερα (και κυκλοφορεί "επίσημα").

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την διαφωτιστικη σου απαντηση Starenios (και ας πονεσε λιγακι :p ) Οταν θα βαλω κλιματιστικο και στο σαλονι θα το ψαξω καλυτερα (ελπιζω να σε εχουμε ακομα στο φορουμ!) Λιγο αοριστη η τελευταια ερωτηση μου αλλα μπορουμε να ξερουμε σε γενικες γραμμες παντα, ποιες ειναι οι πιο αξιοπιστες εταιριες στα κλιματιστικα? Και παλι σε ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ήδη αναφέρει σε προηγούμενα,ότι στα οικιακά κλιματιστικά η πρώτη 5αδα που οδηγεί τον κλάδο παγκόσμια σε έρευνα ,ποιότητα,πωλήσεις κλπ

είναι σταθερά (με τυχαία σειρά) οι Daikin,Panasonic,Mitsubishi,Toshiba,Hitachi και θεωρούνται οι πρωτοκλασάτες φίρμες. :)

 

Υπόψη όμως, σε κάθε χώρα δεν έρχονται όλα τα προιόντα μιας εταιρίας......υπάρχουν και προβλήματα με την εξυπηρέτιση κάθε εισαγωγέα που άλλους ενοχλούν άλλους όχι ,έτσι τα μερίδια αγοράς διαφέρουν σε κάθε χώρα.....η γκάμα κάθε εταιρίας έχει και καλά και άσχημα προιόντα......ανάλογα την αγορά υπάρχουν και ιδιαιτερότητες σε πολλά μοντέλα .....οπότε κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά, θα βρείς αναφορά

για τα περισσότερα προιόντα που κυκλοφορούν στην χώρα μας ,τι γίνεται στην Ελληνική αγορά,και σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ιδια σειρά με το XE9JKEW και XE12JKEW που έχουμε αναφέρει κατά επαναληψη, από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς,αλλά και δύσκολο

πλέον να τα βρείς καθώς τώρα έρχεται φθηνότερη ποιοτικά παραλλαγή του με κατάληξη LKE :cry: -Το ΧE7JKE έχει χαμηλότερη ρύθμιση συμπιεστή

με όμως ίδια διάσταση με τα μεγαλύτερα μοντέλα.Δεν ξέρω που το βρήκες ,αν είναι ευκαριακή εισαγωγή πρόσεχε τους όρους της εγγύησης.:!:

Λόγω μικρής διαφοράς τιμής το 9αρι αξίζει καλύτερα (και κυκλοφορεί "επίσημα").

 

Το είδα στο site του ALPHA CLIMA αλλά όταν κάλεσα δεν υπήρχε διαθέσιμο, μου είπαν ότι έχει καταργηθεί από την PANASONIC. Αντ' αυτού μου πρότειναν το CS/CU-E9LKEW το οποίο είναι σε παρόμοια τιμή.

Το CS/CU-XE9JKEW είναι 75 € επάνω και απ' ότι καταλαβαίνω βγαίνει μόνο σε ασημί... το οποίο δεν βολεύει. Τι προτείνεις ??

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Θα ήθελα να αγορασω δυο κλιματιστικα τοιχου για 2 χωρους 16τμ ο καθένας,τυπου inverter(και λογικα στα 9000btu).

Τα λεφτά που διαθετω είναι μεχρι 400€ έκαστο.

Είχα καταλήξει στο http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098048&cmicc=pr-098696 αλλα διάβασα οτι τα samsung δημιουργουν προβλήματα και δεν ειναι αξιοπιστα.Τι μου προτείνεται;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο

πως να επιλέξεις κάτι.-Για τα χρήματα που διαθέτεις ,έχουμε ήδη αναφερθεί γενικά : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3714988#post3714988

Αν βρείς σήμερα σε καλή τιμή κάτι άλλο που δεν έχουμε αναφερθεί σε προηγούμενα, ή αν έχεις απορίες σε κάτι,εδώ είμαστε :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θελω δυο κλιματιστικα φθηνα ,για 14τετραγωνικα το πολυ ,τα no name με ενεργειακη κλαση α κανουν δουλεια ? Βρηκα απο ηλεκτρονικη fidji 9000 btu θερμαντικη αποδοση 9.500 . Επιπεδο θορυβου 34db . Λειτουργια ιονιστη . Ανεξαρτητη αφυγρανση . Ψυκτικο r410α,κλαση α στα 230 ε κ επισης τα carefour εχουν ατα 180ε κατι κινεζικα αλλα α κλαση κ αυτα αλλα με θορυβο στα 54 . Απο αυτα τι λετε αξιζουν για αγορα για μικρο χωρο απο 10-14 τετραγωνικα το πολυ? Ειναι για αμεση αγορα οποτε αν καποιος εχει καποιο παρομοιω απο αυτα ας μου πει,ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε αναφέρει κατά επανάληψη τα φθηνά κλιματιστικά είναι επίφοβα για φωτιά .:!:

Σπάνια κάποιο από αυτά μπορεί να βγεί γερό για τα χρήματα του αλλά σε κάθε περίπτωση δεν θα έχεις στην πράξη και κάτι πιό αξιόπιστα

από όσα διαφημίζουν,λόγω κόστους κατασκευής ...Κάνε υπομονή και μάζεψε χρήματα για κάτι πιό επώνυμο με τις προτάσεις που θα διαβάσεις

σε προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,όπου θα βρείς χρήσιμες πληροφορίες για μοντέλα αλλά και πως επιλέγουμε κάτι κλπ :)

 

Ενδεικτικά κάποια φθηνά πιό επώνυμα μοντέλα : http://www.skroutz.gr/s/30893/Midea-MSC-09HRN1.html

http://www.skroutz.gr/s/270334/Haier-HSU-12HEA03-R2.html και http://www.skroutz.gr/s/81976/Gree-Trendy-GRS-091-H-TR-N2.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ενδιαφερομαι να αγορασω 2 κλιματιστικα λογω της αυξησης της τιμης του πετρελαιου, γνωριζω τις διαφορες αναμεσα σε inverter και μη κ εχω διαμορφωσει μια αποψη βαση του κοστους κτησης-χρησης. Θα ηθελα την γνωμη σας πανω στα ακολουθα μοντελα:

 

Για το υπνοδωματιο: http://www.skroutz.gr/s/48355/Mitsubishi-MSH-GA25VB.html

Για το σαλονι: 1) http://www.skroutz.gr/s/342255/Toyotomi-MTN-MTG-A128FS.html

2)http://www.skroutz.gr/s/79788/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A128TR.html

ή 3) με πιο πολλα BTU http://www.skroutz.gr/s/79784/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A135TR.html

Μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για αυτα τα μοντελα κ τις διαφορες τους?

Επισης θα ηθελα πληροφοριες για το εξης κλιματιστικο http://www.skroutz.gr/s/274674/Schaub-Lorenz-SL-INV120H.html

 

Μπορει καποιο απο τα παραπανω κλιματιστικα να θερμανει-ψυξει και αλλο δωματιο σε ευθεια γραμμη με το σημειο τοποθετησης. (σσ απο το να βαλω 18-24Κ BTU προτιμω να αγορασω αλλο ενα παρομοιας αξιας κ να εχω το κεφαλι μου ησυχο σε περιπτωση αστοχιας υλικου).

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις σχετικες με το θεμα απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...