Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τηλ. στην αντιπροσωπεία να σου πούνε τους κοντινούς συνεργάτες τους :)

http://www.zampa.gr/index.php?option=com_contact&view=contact&id=3&Itemid=62&lang=el

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

6€ το μέτρο έχει το σετ μονωμένης χαλκοσωλήνας Talos υγρού-αερίου, δηλαδή 18€ για τα 3 μέτρα που περιλαμβάνει η τιμή, +5 ευρώ τα καλώδια και την αποχέτευση(πολύ φουσκωμένη τιμή), συνολο 23€. Μένουν 47 ευρώ μέχρι τα 70, όταν 50€ είναι το σημερινό μεροκάματο για τους τεχνίτες των περισσότερων ειδικοτήτων. Απλά για να ξέρουμε τι πληρώνουμε. Δεν αμφιβάλλω πως έχει δουλειά για να γίνει μια εγκατάσταση σωστή, αλλά και τα 80 ευρώ που είναι ο μέσος όρος είναι τσιμπημένη τιμή να λέμε την αλήθεια. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς πως κάθε έξτρα μέτρο χρεώνεται 12-15 ευρώ.

 

Πάντως έτσι καρτέλ όπως είναι όποιος ζητάει κάτω από 70, ή είναι φίλος σου, ή συνήθως δεν έχει δουλειά και ψάχνει πελάτες.

 

 

dal kos μαλλον δν ξερεις τι γινεται εξω...αμα βαλεις ποσο εχουν παει τα υλικα μενουν ψυχουλα......80 ευρω ειναι και λιγα....ειδικα αμα κοψεις και αποδειξη.......αστο λοιπον πηγαινε να δουλεψεις ψυκτικος και ελα να μας πεις μετα τι θα σου μενει στην τσεπη......και εννοειτε οτι η τιμη παει πλεον 80+φπα........και πλεον οποιος περνει απο 80 ευρω και κατω χαλαει την πιατσα......και δν το λεω με κακια αλλα ετσι ειναι.....πας να αγορασεις υλικα και βλεπεις γυρω σου στο καταστημα χιλιους δυο ασχετους που θα πανε να κανουν μια τοποθετηση με 60 ευρω και μετα το μηχανημα κλασσικα θα χασει το φρεον η θα τρεχει νερα μεσα η η σωληνες θα πηγαινουν σαν φιδι......αλλα δυστηχως για ολα αυτα δν κανει τιποτα τα σωματια.......

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι εκτός του χώρου πλέον αλλά πίστεψε με μόνο εκτός πραγματικότητας δεν είμαι! Τέσπα εγώ μια συμβουλή να δώσω ήθελα μιας και έχω κάποια σχετική εμπειρία, αλλά εσύ προφανώς απο τι στιγμή που λές ότι οι βάσεις συμπεριλαμβάνονται φαίνεται ότι οι γνώσεις σου περιορίζονται στο ότι έχεις ακούσει... Μακάρι να τα γλυτώσεις τα 20ε και να σου βγεί και σε καλό, αλλά απο τι στιγμή που δεν το έχεις το αντικείμενο θα σου σύστηνα να είσαι επιφυλακτικός.

 

Δεν ήθελα να σε προσβάλω και η αλήθεια είναι ότι όντως οι γνώσεις μου περιορίζονται σε αυτά που έχω ακούσει.

 

Στο θέμα μου τώρα, ένας ψυκτικός του οποίου το τηλ. μου έδωσε η αντιπροσωπεία, μου ζήτησε 70€(υποθέτω με απόδειξη) οπότε μάλλον αυτός θα πάρει και την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να σε προσβάλω και η αλήθεια είναι ότι όντως οι γνώσεις μου περιορίζονται σε αυτά που έχω ακούσει.

 

Στο θέμα μου τώρα, ένας ψυκτικός του οποίου το τηλ. μου έδωσε η αντιπροσωπεία, μου ζήτησε 70€(υποθέτω με απόδειξη) οπότε μάλλον αυτός θα πάρει και την δουλειά.

 

μακαρι να γινει καλη δουλεια....λιγο δυσκολο να ειναι με αποδειξη ομως.....για ποια εταιρια μιλαμε??

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να πρότεινε τεχνικό η αντιπροσωπεία και να δεχτεί αυτός εργασία χωρίς απόδειξη (δηλ.πλέον ΦΠΑ) ,

γιατί η απόδειξη χρειάζεται σαν αποδεικτικό για την εγγύηση:!:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στην παρεα.τηελς να ρωτησω κατι σχετικα με ενα κλιματιστικο ντελονγκι το όποιο αγορασαμε μονο και μόνο επειδή είχε κοστοϛ 75 ευρο.το έβαλε τεχνικόϛ ξεκινησε λειτουργία με παγωμενο αρκετά αέρα για 15 λεπτά περιπου και μετά επαψε

να βγαζει κρυο αερα.μου είπαν και έκανα λειτουργεια μια κρυα μια ζέστη άρχισε καιπαλι να λειτουργεί αλλα και πάλι για λίγο βγαζει κρυο αερα.σαν ζεση όσο μπορώ να νιωσω είναι αρκετά καλα.μπορει να με βοηθισει καποιοσ;μπορει να μην έχει φρεο;επεσα και σε μ.....α τεχνικο. Επισης κατι τελευταιο οταν το βαζω στην ψυξη και λειτουργει και δεν βγαζει κρυο κανει εναν ηχο σε ασχετα διαστηματα οπςσ κανει το σιδερο οταν βγαζει τον ατμο ενα ψψψοοοουυυυφφφ και βγαζει για λιγο κρυο και σταμαρτα παλι

Edited by mixalhstheo
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στην παρεα.τηελς να ρωτησω κατι σχετικα με ενα κλιματιστικο ντελονγκι το όποιο αγορασαμε μονο και μόνο επειδή είχε κοστοϛ 75 ευρο.το έβαλε τεχνικόϛ ξεκινησε λειτουργία με παγωμενο αρκετά αέρα για 15 λεπτά περιπου και μετά επαψε

να βγαζει κρυο αερα.μου είπαν και έκανα λειτουργεια μια κρυα μια ζέστη άρχισε καιπαλι να λειτουργεί αλλα και πάλι για λίγο βγαζει κρυο αερα.σαν ζεση όσο μπορώ να νιωσω είναι αρκετά καλα.μπορει να με βοηθισει καποιοσ;μπορει να μην έχει φρεο;επεσα και σε μ.....α τεχνικο. Επισης κατι τελευταιο οταν το βαζω στην ψυξη και λειτουργει και δεν βγαζει κρυο κανει εναν ηχο σε ασχετα διαστηματα οπςσ κανει το σιδερο οταν βγαζει τον ατμο ενα ψψψοοοουυυυφφφ και βγαζει για λιγο κρυο και σταμαρτα παλι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στην παρεα.τηελς να ρωτησω κατι σχετικα με ενα κλιματιστικο ντελονγκι το όποιο αγορασαμε μονο και μόνο επειδή είχε κοστοϛ 75 ευρο.το έβαλε τεχνικόϛ ξεκινησε λειτουργία με παγωμενο αρκετά αέρα για 15 λεπτά περιπου και μετά επαψε

να βγαζει κρυο αερα.μου είπαν και έκανα λειτουργεια μια κρυα μια ζέστη άρχισε καιπαλι να λειτουργεί αλλα και πάλι για λίγο βγαζει κρυο αερα.σαν ζεση όσο μπορώ να νιωσω είναι αρκετά καλα.μπορει να με βοηθισει καποιοσ;μπορει να μην έχει φρεο;επεσα και σε μ.....α τεχνικο. Επισης κατι τελευταιο οταν το βαζω στην ψυξη και λειτουργει και δεν βγαζει κρυο κανει εναν ηχο σε ασχετα διαστηματα οπςσ κανει το σιδερο οταν βγαζει τον ατμο ενα ψψψοοοουυυυφφφ και βγαζει για λιγο κρυο και σταμαρτα παλι

 

γεια χαρα,

τσακισμενη σωληνα η ελλειψη φρεον.δεν αν εξω παγωνει η μικρη σωληνα απο τις 2 που μπαινουν στο μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα,

τσακισμενη σωληνα η ελλειψη φρεον.δεν αν εξω παγωνει η μικρη σωληνα απο τις 2 που μπαινουν στο μηχανημα

 

ειναι παγωμενη ναι οχι αρκετα αλλα ειναι δεν ξερω κιολας ποσο πρεπει να ειναι.μου ειπαν οτι μπορει να εχει παρει καποιο σκουπιδι εσωτερικα των σοληνωσεων.τι αλλο μπορει να ειναι?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ειναι παγωμενη ναι οχι αρκετα αλλα ειναι δεν ξερω κιολας ποσο πρεπει να ειναι.μου ειπαν οτι μπορει να εχει παρει καποιο σκουπιδι εσωτερικα των σοληνωσεων.τι αλλο μπορει να ειναι?ευχαριστω

 

οταν λεω παγωμενη εννοω να πιανει παγο. αν εσυ την νιωθεις παγωμενη και την χοντρη χλιαρη τοτε εχει ελλειψη

Link to comment
Share on other sites

αδερφε συγνωμη που σε ζαλιζω απλα το μηχανημα ειναι καινουργιο και μου το βγαλανε οτι ειναι για πεταμα ο μικρος σωληνα ειναι κρυος οχι να πιανει παγο και ο χοντροσ ουτε καν χλιαρος.παιζει να εχει φραξει με σκουπιδακι που μου ειπαν και να ειναι για πεταμα?να σου τονισο οτι οι σωληνες ειναι εντιχοιζομενη στον τοιχο
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μιλάς για ένα κλιματιστικό επίφοβο για φωτιά, λόγω τιμής :!:

Από την άλλη διάγνωση μέσω Ιnternet δεν μπορεί γίνει ,και αν δεν είχε σωστό φρέον δεν θα έβγαζε ούτε ζεστό αέρα:)

Ο ήχος που κάνει είναι από λειτουργία απόψυξης,οπότε μάλλον το μηχάνημα μπερδεύει κάποιες λειτουργίες:cry:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

η τιμη ειναι τοσο λογο εκθεσιακου κομματιου δεν εχει καμια σχεση με την κανονικη.δεν ειπα για διαγνωση απλα να δω αν ειναι για πεταμα η οχι για να μην καλεσω το σερβισ τησ ντελονκι τσαμπα.οσο για το ζεστο δεν ειναι οτι βγαζει και πολυ οπςσ το κρυο για λιγο και μετα σταματαει.η σωληνες που μου ειπεσ σου ειπα πωσ ειναι οποτε δεν εχει φρεο.εγω απλα ρωταω αν γινεται να εχει και λογο του σκουπιδιου που μου ειπαν οτι μπορει να εχει παρει η εσςτερικη μοναδα να γινεται ολο αυτο
Link to comment
Share on other sites

αδερφε συγνωμη που σε ζαλιζω απλα το μηχανημα ειναι καινουργιο και μου το βγαλανε οτι ειναι για πεταμα ο μικρος σωληνα ειναι κρυος οχι να πιανει παγο και ο χοντροσ ουτε καν χλιαρος.παιζει να εχει φραξει με σκουπιδακι που μου ειπαν και να ειναι για πεταμα?να σου τονισο οτι οι σωληνες ειναι εντιχοιζομενη στον τοιχο

 

99% διαρροη

φωναξε αυτον που στο εβαλε.ειναι υποχρεωμενος να ερθει

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω παρα πολυ θα τον καλεσω απλα προφανος εχω πεσει σε ασχετο και ρωταω απο εδω για να ξερω να δω με τον ζορι τον εψησα να ερθει αυριο να δει το φρεο
Link to comment
Share on other sites

Aν είναι άσχετος τον ίδιο θα καλέσεις ; εκτός αν ξέρεις τι έχει βλάβη , αλλά δεν μπορείς να το φτιάξεις εσύ :)

 

η τιμη ειναι τοσο λογο εκθεσιακου κομματιου δεν εχει καμια σχεση με την κανονικη.δεν ειπα για διαγνωση απλα να δω αν ειναι για πεταμα η οχι για να μην καλεσω το σερβισ τησ ντελονκι τσαμπα.οσο για το ζεστο δεν ειναι οτι βγαζει και πολυ οπςσ το κρυο για λιγο και μετα σταματαει.η σωληνες που μου ειπεσ σου ειπα πωσ ειναι οποτε δεν εχει φρεο.εγω απλα ρωταω αν γινεται να εχει και λογο του σκουπιδιου που μου ειπαν οτι μπορει να εχει παρει η εσςτερικη μοναδα να γινεται ολο αυτο

 

 

Πόσο έκανε κανονικά το κλιματιστικό και στο έδωσαν 85 ευρω στο 1/3 το λίγότερο της τιμής του φθηνότερου μοντέλου ;

Mήπως είναι ελαττωματικό γι'αυτό ;:cry: και γι'αυτό " μου το βγαλανε οτι ειναι για πεταμα " .

 

Επιμένεις σε "διάγνωση" όταν πέφτεις σε αντιφάσεις .;) Παραπάνω γράφεις ότι "σαν ζεστη όσο μπορώ να νιωσω είναι αρκετά" και μετά

"για το ζεστο δεν ειναι οτι βγαζει και πολυ οπςσ το κρυο για λιγο και μετα σταματαει" ,τι τελικά ισχύει και σε τι ρυθμίσεις όλα αυτά :confused:.....

Αναφέρεις επανεκινήση "μου είπαν και έκανα λειτουργεια μια κρυα μια ζέστη άρχισε κα ιπαλι να λειτουργεί αλλα και πάλι για λίγο βγαζει κρυο αερα" ,

αυτό αφορά και πιθανό ηλεκτρολογικό πρόβλημα,αν δεν υπάρχει επαρκές φρέον δεν κάνει τίποτε περισσότερο από τα παραπάνω....:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω παρα πολυ θα τον καλεσω απλα προφανος εχω πεσει σε ασχετο και ρωταω απο εδω για να ξερω να δω με τον ζορι τον εψησα να ερθει αυριο να δει το φρεο

 

αμα δν παγωνη η χοντρη αλλα ουτε και πιανει παγο η ψιλη τοτε φρεον μηδεν.......επισης υπαρχει μια πιθανοτητα να μην εχει γινει σωστη προεγκατασταση γιατι οπως ειπες ειναι εντοιχισμενες οι σωληνες.....το δικτυο ηταν πρεσαρισμενο με αζωτο?μπρορει να εχει χασει απο εκει φρεον και να μην φταιει ο ψυκτικος......εξαλου οι 6 στις 10 προεγκαταστασεις ειναι μπ...δ....ο.......και ρε παιδια μην το ξαναλεμε.....τι πατε και αγοραζετε??????ντελονκι???????και με 85ευρω?????τι περιμενετε να βγει???καλο????.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κολλάτε στην τιμή που αγόρασε το κλιματιστικό; Το λέει ξεκάθαρα ότι είναι εκθεσιακό και delonghi άρα δεν είναι ούτε για πέταμα ούτε χρησιμοποιημένο. Ίσα ίσα θα έπρεπε να ρωτάτε που το αγόρασε και αν υπάρχουν άλλα!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.να απαντησω σε ολους. λοιπον θα καλεσω τον ιδιο για τον λογο οτι δεν ειμαι μακακας να πληρωνω αλλον για φρεο να ερθει να τσεκαρει αυτο γιατι ολοι εκει βασιστηκαν μαλλον στην ελειψη φρεου. αν δω οτι αποτυχαινει θα καλεσω το σερβις της εταιριας. η τιμη ξαναλεω ειναι λογο εκθεσιακου στο οποιου μου εδωσαν δυο χρονια εγγυηση με τιμη στο καταστημα 210 και περσυνη τιμη συμφωνα με την ντελονκι 400 κατι ευρο και το πηρα γιατι στο σπθιτι εχς αλλα δυο που εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και το πηρα γιατι ισως μαλλον δεν παιζουν αλλα λεφτα.δηλαδη αν βγει οκ θα σας χαλουσε εσας?οσο για την περιγραφη δεν ειμαι τεχνικοσ να κανω καλυτερη και δεν επιμενο σε διαγνωση απλα ρωταω συγνωμη που σας ζαλιζο
Link to comment
Share on other sites

Aν όντως δεν έχει φρέον θα σε χρεώσουν για το συμπλήρωμα .Αφού γράφεις ότι αυτός έκανε αγγαρεία να στο βάλει νομίζεις ότι θα δεχτεί

ότι έκανε κάτι λάθος ;.;) Επίσης σε προηγούμενα γράφεις, ότι στο έβγαλαν για πέταμα ,αν το εβγαλε ο ίδιος,ένας λόγος παραπάνω.

 

Το θέμα με το οικονομικό είναι σεβαστό,αλλά επειδή σε προηγούμενα μηχανήματα έμεινες ευχαριστημένος ,δεν σημαίνει ότι θα μείνεις το ίδιο ,ειδικά αν διάβαζες την θεματική ενότητα,ότι τα φασόν μηχανήματα είναι μεγάλο ρίσκο για αγορά,και τα Delonghi είναι και από διάφορους κατασκευαστές.Οσο αφορά την τιμή αν είχες ψάξει, μπορεί να μην είναι ετσι όπως στα είπαν http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika/m/77/Delonghi.html για τι κυκλοφορεί.

 

Οσο αφορά τις εγγυήσεις έχουμε πεί σε προηγούμενα ότι είναι κάτι σχετικό, αναφέρεται γραπτά τι ισχύει και πως ,εξαρτάται και από τον εισαγωγέα.Συνήθως όταν μιλάμε για κάτι γενικά φθηνό,εκτός το θέμα απόδοσης ,αν τύχει και σου χαλά συνεχώς και ας στο φτιάχνουν συνεχώς,

δεν έχει νόημα τέτοια εγγύηση ,γιατί η ταλαιπωρία περισσότερη που δεν θα ευχαριστηθείς την αγορά σου.:X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

για πεταμα παρουσιασε ο τεχνικόϛ το μηχανιμα λογου βλαβηϛ που λέει ότι επαθε.πηρα την αντιπροσοπεια και μου είπε ότι αν το κυκλωμα είναι οκ θα το αναλαβουν αυτοι.θα δουμε εγώ πήρα βέβαια και άλλο τεχνικά και μου είπε ένα σορο παραλειψειϛ που έκανε ο τυποϛ .όσο για την τιμη σου ξαναλεω είναι τυποι εκθεσιακου προιον και όχι αρχικη του μηχανιματοϛ στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι είναι αρκετά καλό και καλυπτει η εγγυηση αν δεν είναι λαθοϛ συνδεσμολογια.περιμενω σήμερα το τεχνικο και θα δουμε τι θα γίνει και ο θεόϛ βοηθοσ.τι να πω ευχαριστω για την βοηθεια παιδια θα σας ενημερωσω οταν ερθει
Link to comment
Share on other sites

για πεταμα παρουσιασε ο τεχνικόϛ το μηχανιμα λογου βλαβηϛ που λέει ότι επαθε.πηρα την αντιπροσοπεια και μου είπε ότι αν το κυκλωμα είναι οκ θα το αναλαβουν αυτοι.θα δουμε εγώ πήρα βέβαια και άλλο τεχνικά και μου είπε ένα σορο παραλειψειϛ που έκανε ο τυποϛ .όσο για την τιμη σου ξαναλεω είναι τυποι εκθεσιακου προιον και όχι αρχικη του μηχανιματοϛ στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι είναι αρκετά καλό και καλυπτει η εγγυηση αν δεν είναι λαθοϛ συνδεσμολογια.περιμενω σήμερα το τεχνικο και θα δουμε τι θα γίνει και ο θεόϛ βοηθοσ.τι να πω ευχαριστω για την βοηθεια παιδια θα σας ενημερωσω οταν ερθει

 

επισης δεν περιμενω να αναγνωρισει το λαθος του για να καταλαβεισ απλα ουτε τουσ σωληνες κοιτακσε ουτε τουσ φυσιξε με αζωτο ουτε φρεο κοιτακσε και του ειπα αυτα που μου ειπε ο αλλος και μου λεει αστα αυτα βαζετο μια ζεστο κρυο για να κσεβουλωσει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...