Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Οπως θα έχεις διαβάσει σε προηγούμενα ,στις αμφιβολίες αν ταιριάζει κάτι στον χώρο μας συμβουλευόμαστε τεχνικό

που θα κάνει επιτόπου μελέτη .Συνήθως σε κατάλληλη θέση ενα καλό 12αρι κλιματιστικό μπορεί να καλύψει 2 μικρoμεσαία δωματια.

 

Οσο αφορά τα μοντέλα που αναφέρεις :

-Τα Toyotomi είναι Κινέζικα φασόν και έχουν διαφορές ανάλογα τι υλικά κατασκευής έχουν http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3651589#post3651589 Από εκεί και πέρα έχουν καλή και φθηνή υποστήριξη ....αλλά ισχύουν και τα γενικά :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3671389#post3671389

 

-Το Mitsubishi είναι πρωτοκλασάτη φίρμα στον κλάδο .To συγκεκριμένο είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς non inverter,Tαιλάνδης,

έχει 2 φίλτρα ,και υποστήριξη ανάλογη της αξίας του αλλά συνήθως υπερτιμημένη.Επίσης όπως όλα τα συμβατικά κλιματιστικά δεν τα βρίσκεις πλέον εύκολα λόγω ότι τα Inverter πλέον κυριαρχούν στην αγορά για ότι προσφέρουν.Θα πρέπει να ψάξεις αν υπάρχουν διάθεσιμα,πέρα από τις διαφημίσεις.:confused:

Στα ίδια χρήματα όμως μπορείς να κοιτάξεις και αντίστοιχο καλό Inverter http://www.skroutz.gr/s/80661/Panasonic-CS-CU-RE9JKE.html είναι μεν Κινέζικο,

όχι φασόν ,έχει όμως περισότερες ρυθμίσεις,από τα καλύτερα φίλτρα και 10 ετούς διάρκειας,καλό ανεμιστήρα και μετρά και την εξωτερική θερμοκρασία για την ρύθμιση της εσωτερικής (όχι αυτά με κατάληξη JKE-1),πράγμα που είναι χρήσιμο αν το μηχάνημα σου είναι οριακό για τον χώρο σου

από απώλειες κλπ (περισσότερα γι΄αυτό, θα σου πεί τεχνικός).

 

-Τέλος η Schaub Lorenz από ότι ξέρω έχει σταματήσει να κυκλοφορεί κλιματιστικά.Ολα ώς τώρα ήταν κυρίως φασόν από τις γνωστές Κινεζικες εταιρίες

(το παραπάνω σαν μοντελο 2+ ετών Haier μοιάζει),κάποια ήταν Τουρκίας από BEKO,και έχει μέτρια υποστήριξη για τον ανταγωνισμό της κατηγορίας του.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους:)

Φίλε Starenie, έχοντας διαβάσει πολλές απο τις απαντήσεις σου, θέλω να σε ρωτήσω σε ποιο κλιματιστικό προτείνεις να καταλήξω τελικά. Ο χώρος μου είναι 25 τ.μ και το θελω και για θέρμανση, οπότε μάλλον θα πάω σε inverter για οικονομία. Σκεφτόμουν αυτό http://www.skroutz.gr/s/347270/Schaub-Lorenz-SL-90-INV.html, καθώς μπορώ να διαθέσω μέχρι 400Ε (με την εγκατάσταση:mad:).

 

Μάλλον με αποτρέπουν όμως τα λεγομενα σου, αφού το κατέχεις το αντικείμενο και δεν διάβασα και τα καλύτερα.

Έχω διαβάσει τις προτάσεις σου σε αυτά τα λεφτά για τις κινέζικες εταιρείες, αλλά δεν ξέρω σε ποιο να καταλήξω γιατί όπως φαίνεται θα χρειασθεί να δώσω και κάτι παραπάνω απο αυτα που υπολόγιζα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Υ.Γ: Ποια είναι η γνώμη σου για τα Inventor? Γιατί έχω ένα γνωστο που δίνει 9αρι inverter στα 400Ε, σε πολύ φιλική τιμή απ ότι λέει. Αξίζει να κάνω τέτοια υπέρβαση για τα δεδομένα μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)Σ'ότι μοντέλα έχουμε αναφερθεί όλα έχουν κάποια υπερ και κατά που θα κρίνεις εσυ ....και από κοντά.:)

Για τα Invertor ήδη αναφερθήκαμε ξανά στην προηγούμενη σελίδα ότι είναι φασόν http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3781163#post3781163

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

 

Πρόσφατα αγόρασα κάποια κλιματιστικά για τις ανάγκες του νέου μου σπιτιού.

Ενα 24αρι Panasonic-CS-CU-E24LKE και 2 12αρια και 1 9αρι, της ίδιας σειράς (Etherea), με μια εξωτερική μονάδα (multi). Να σημειώσω πως τα παρέλαβα απευθείας από την Alpha Grissin και όλα είναι κατασκευές Μαλαισίας.

 

Αντί αυτών, ο τεχνικός που είχε κάνει την προεγκατάσταση μου είχε προτείνει ένα 24αρι LG Mirror και αντίστοιχα LG για τα άλλα τρια ή 24αρι Daikin και για τα άλλα τρια αντίστοιχες εκδόσεις της σειράς Emura. Επίσης μου χαρακτήρισε τα Panasonic ως Κινέζικα.

 

Έκανα καλή επιλογή ή να κλαίω τα λεφτά μου?

Edited by netblaster
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)Σ'ότι μοντέλα έχουμε αναφερθεί όλα έχουν κάποια υπερ και κατά που θα κρίνεις εσυ ....και από κοντά.:)

Για τα Invertor ήδη αναφερθήκαμε ξανά στην προηγούμενη σελίδα ότι είναι φασόν http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3781163#post3781163

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το θέμα είναι ότι είμαι απο επαρχία και δεν έχω τη δυνατότητα να δω κάποιο απο τα αναφερόμενα μοντέλα απο κοντά. Αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω την άποψη σου, ώστε να το παραγγείλω σε κάποιο απο τα καταστήματα του σκρουτζ.

Επίσης, ποια είναι η γνώμη σου για τα TELEFUNKEN?

Edited by jordan4
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πας σε κοντινό κατάστημα κλιματισμού της περιοχής σου,να δείς τι επιλογές προσφέρει και αν δεν έχουμε αναφέρει κάτι σχετικά

ή έχεις απορίες,το συζητάμε...:) Ετσι και αλλιως αναγκαστικά τεχνικός θα στο βάλει,θα το συντηρεί κλπ,θα πρέπει να μπορείς και να τον βρίσκεις εύκολα όποτε χρειαστεί και θα πρέπει να ξέρει και το μηχάνημα.Ολα αυτά με αγορά από eshop σε "δύσκολη" περιοχή δεν μπορούν να γίνουν,είναι απρόσωπο πέρα από μια καλύτερη ίσως τιμή.Tελος τα Telefunken είναι μια από τα ίδια όπως τα Schaub Lorenz.....από τον ίδιο αντιπρόσωπο (από ότι ξερω) :)

 

Καλησπέρα σε όλους...

Πρόσφατα αγόρασα κάποια κλιματιστικά για τις ανάγκες του νέου μου σπιτιού.

Ενα 24αρι Panasonic-CS-CU-E24LKE και 2 12αρια και 1 9αρι, της ίδιας σειράς (Etherea), με μια εξωτερική μονάδα (multi). Να σημειώσω πως τα παρέλαβα απευθείας από την Alpha Grissin.

 

Αντί αυτών, ο τεχνικός που είχε κάνει την προεγκατάσταση μου είχε προτείνει ένα 24αρι LG Mirror και αντίστοιχα LG για τα άλλα τρια ή 24αρι Daikin και για τα άλλα τρια αντίστοιχες εκδόσεις της σειράς Emura. Επίσης μου χαρακτήρισε τα Panasonic ως Κινέζικα. Έκανα καλή επιλογή ή να κλαίω τα λεφτά μου?

 

O καθένας με όποια εταιρία συνεργάζεται πουλά για καλύτερη.:) Τη σειρά αυτή κλιματιστικών της Panasonic,την έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη, είναι από τα καλύτερα μηχανήματα της αγοράς, και είναι κατασκευής Μαλαισίας, που μπορείς να το δεις εξάλλου από το καρτελάκι που έχει το μηχάνημα με τα στοιχεία του μέσα-έξω.:).Παρόμοιο μηχάνημα είναι και το Daikin emura,που είναι ελαφρά καλύτερο σε ποιότητα,ακριβότερο,έχει καλύτερο σχεδιασμό,αλλά δεν έχει τόσο καλό καθαρισμό αέρα όπως το Panasonic.Τα LG mirror αν και καλή επιλογή είναι σε δεύτερη κλάση τεχνολογίας/ποιότητας σε σχέση με τις παραπάνω εταιρίες,και το 24αρι Daikin που σου πρότειναν,είναι απλό και ακριβό κλιματιστικό για τον ανταγωνισμό.Πάντως το 24αρι Panasonic που πήρες δεν αναφέρεται επίσημα και μάλλον είναι ευκαιριακή εισαγωγή της αντιπροσωπείας.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

O καθένας με όποια εταιρία συνεργάζεται πουλά για καλύτερη.:) Τη σειρά αυτή κλιματιστικών της Panasonic,την έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη, είναι από τα καλύτερα μηχανήματα της αγοράς, και είναι κατασκευής Μαλαισίας, που μπορείς να το δεις εξάλλου από το καρτελάκι που έχει το μηχάνημα με τα στοιχεία του μέσα-έξω.:).Παρόμοιο μηχάνημα είναι και το Daikin emura,που είναι ελαφρά καλύτερο σε ποιότητα,ακριβότερο,έχει καλύτερο σχεδιασμό,αλλά δεν έχει τόσο καλό καθαρισμό αέρα όπως το Panasonic.Τα LG mirror αν και καλή επιλογή είναι σε δεύτερη κλάση τεχνολογίας/ποιότητας σε σχέση με τις παραπάνω εταιρίες,και το 24αρι Daikin που σου πρότειναν,είναι απλό και ακριβό κλιματιστικό για τον ανταγωνισμό.Πάντως το 24αρι Panasonic που πήρες δεν αναφέρεται επίσημα και μάλλον είναι ευκαιριακή εισαγωγή της αντιπροσωπείας.

 

Όντως, το τσέκαρα στα ταμπελάκια, είναι κατασκευής Μαλαισίας. Καλό αυτό να υποθέσω?!

Πάντως είναι τα καινούρια μοντέλα, με τους δύο αισθητήρες στην πρόσοψη, ECONAVI το λέει η Panasonic.

Όσο για την εγγύηση, υποθέτω ότι απο τη στιγμή που μου τα έφερε η ίδια η αντιπροσωπεία δεν έχω να φοβάμαι κάτι.

Από τη στιγμή που έχει γίνει προεγκατάσταση, χρειάζεται να προσέξω κάτι ιδιαίτερο κατά την τοποθέτηση??? Ρωτάω γιατί τα μάτια μου έχουν δει πολλά γενικά (όχι στα κλιματιστικά απαραίτητα) και μου μπαίνουν υποψίες μήπως ο τεχνικός δεν κάνει καλή δουλειά επειδή δεν πήρα από τον ίδιο τα κλιματιστικά.

Edited by netblaster
Link to comment
Share on other sites

Όντως, το τσέκαρα στα ταμπελάκια, είναι κατασκευής Μαλαισίας. Καλό αυτό να υποθέσω?!

Πάντως είναι τα καινούρια μοντέλα, με τους δύο αισθητήρες στην πρόσοψη, ECONAVI το λέει η Panasonic.

Όσο για την εγγύηση, υποθέτω ότι απο τη στιγμή που μου τα έφερε η ίδια η αντιπροσωπεία δεν έχω να φοβάμαι κάτι.

Από τη στιγμή που έχει γίνει προεγκατάσταση, χρειάζεται να προσέξω κάτι ιδιαίτερο κατά την τοποθέτηση??? Ρωτάω γιατί τα μάτια μου έχουν δει πολλά γενικά (όχι στα κλιματιστικά απαραίτητα) και μου μπαίνουν υποψίες μήπως ο τεχνικός δεν κάνει καλή δουλειά επειδή δεν πήρα από τον ίδιο τα κλιματιστικά.

 

Δεν ξέρω τι πήρες,τα καινούρια μοντέλα με το διαφημιζόμενο ECONAVI δεν έχουν κατάληξη LKE που παράθεσες, αλλά MKE,και έχουμε αναφερθεί εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3695127#post3695127 Τα προιόντα Μαλαισίας είναι πλέον τα α' κλάσης μαζικά καταναλωτικά προιόντα αφού τα Ιαπωνικά έχουν περιοριστεί στο ελάχιστο από όλες τις πρωτοκλασάτες εταιρίες για λόγους κόστους.

 

Τέλος όσο αφορά την προεγκατάσταση αυτό θα το κρίνει τεχνικός επιτόπου.:!:Επειδή όμως όλα τα μηχανήματα έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες

πάντα λέμε ότι πρέπει κάνει την εγκατάσταση τεχνικός που γνωρίζει την φίρμα,πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μηχανήματα ανώτερης κατηγορίας.;)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι πήρες,τα καινούρια μοντέλα με το διαφημιζόμενο ECONAVI δεν έχουν κατάληξη LKE που παράθεσες, αλλά MKE,και έχουμε αναφερθεί εδώ : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3695127#post3695127 Τα προιόντα Μαλαισίας είναι πλέον τα α' κλάσης μαζικά καταναλωτικά προιόντα αφού τα Ιαπωνικά έχουν περιοριστεί στο ελάχιστο από όλες τις πρωτοκλασάτες εταιρίες για λόγους κόστους.

 

Τέλος όσο αφορά την προεγκατάσταση αυτό θα το κρίνει τεχνικός επιτόπου.:!:Επειδή όμως όλα τα μηχανήματα έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες

πάντα λέμε ότι πρέπει κάνει την εγκατάσταση τεχνικός που γνωρίζει την φίρμα,πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μηχανήματα ανώτερης κατηγορίας.;)

 

Έχεις δίκιο... Τα 12αρια και το 9αρι είναι όντως MKE. To 24αρι είναι LKE. Μιλάω πάντα και τις εσωτερικές μονάδες.

 

Η προεγκατάσταση έχει γίνει ήδη κατά το χτίσιμο του σπιτιού. Όταν αναφέρεσαι σε ιδιαιτερότητες, τι ακριβώς εννοείς? Δώσε μου ένα παράδειγμα.

Edited by netblaster
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω αν κάτι είναι επίσημο,θα υπάρξει σύντομα ενημέρωση ότι κάποια μοντέλα MKE, όπως και το 24αρι LKE ήλθαν στην Ελλάδα :)

 

Τα σχετικά με την εγκατάσταση αναφέρονται στις οδηγίες που παρέχονται.Από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να ξέρει κάθε μηχάνημα τι αναφέρει σχετικά ή τι χρειάζεται πρακτικά,παρά μόνο αυτοί που ξέρουν την φίρμα και έχουν προσέξει ή έχουν ενημερωθεί τι πρέπει να προσέχουν σε κάθε μοντέλο.

Ενα απλό παράδειγμα είναι οι σωληνώσεις που κάποια μηχανήματα έχουν και δείγμα στο κουτί τι ποιότητα θέλουν. Μια προεγκατάσταση μάλλον

δεν έχει προβλέψει πιθανές κρίσιμες λεπτομέρειες ,οπότε το ξήλωμα λογικά δεν θα το γλιτώσεις.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε Starenie αφού διάβασα όλα τα post κατέληξα στις παρακάτω 4 επιλογές.... με αύξουσα σειρά προτεραιότητας αλλά και αύξουσα τιμή

 

Panasonic CS/CU-RE9JKE

Hitachi RAS/RAC D10EX5

Sharp AY-XP9HR

Panasonic CS/CU-XE9JKEW

 

Από'τι δίάβασα το Panasonic CS/CU-XE9JKEW έχει τα καλύτερα φίλτρα είναι το ποιο energy efficient....αλλά και το ποιο ακριβό και δεν μετράει εξωτερική θερμοκρασία. Για ένα παιδικό δωμάτιο 13τμ όπου η ποιότητα του αέρα και η σταθερή θερμοκρασία είναι τα ποιο σημαντικά θεωρείς ότι είναι η καλύτερη επιλογή ή λίγο πολύ όλα τα παραπάνω είναι εξίσου καλά ??

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπλέξει με τις παραλλαγές μοντέλων τις Panasonic.:)Tο CU-XE9JKEW έχει μέτριση εξωτερικής θερμοκρασίας όπως και το Sharp AY-XP9HR .

Το Panasonic με κατάληξη LKE που έχουμε αναφερθεί στα link δεν έχει,αλλά αυτό έγινε μαζί με άλλα, για λόγους κόστους,και όπως φαίνεται

εξαιτίας των αλλαγών αυτών,έχασε μερίδια αγοράς διεθνώς η εταιρία.

 

Το Panasonic XE9JKEW και το Sharp AY-XP9HR έχουν παρόμοια ποιότητα αέρα ,απλά το Panasonic είναι πιό βελτιωμένο στο καθαρισμό,αλλά το Sharp βγάζει τον αέρα και από ψηλά, και έχει με ότι έχει αναφερθεί,συμπιεστή Panasonic.Το ΧΕ9JKEW δυστυχώς πλέον θα το βρείς μόνο από στοκ.

Στην θέση του (και του LKE) αν διαβάσεις στην αρχή της σελίδας, φαίνεται άρχισε να έρχεται αυτό με κατάληξη MKE το οποίο με βάση αναφορές είναι παρόμοια ποιότητα με το αρχικό σαν JKE, βελτιωμένο σε κάποια σημεία,αλλά πάλι χωρίς μέτριση εξωτερικών συνθηκών για την επίτευξη των εσωτερικών (εκτός αν το πάρεις multi).Αν κρίνεις με ότι έχουμε αναφέρει ότι σου χρειάζεται αυτή η λειτουργία , επιλέγεις ανάλογα:)

 

Tα υπόλοιπα κλιματιστικά που αναφέρεις είναι καλά ,είναι όμως σε άλλη κατηγορία,μετράνε τις εξωτερικές συνθήκες,αλλά η ποιότητα αέρα τους διαφέρει.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Tα υπόλοιπα κλιματιστικά που αναφέρεις είναι καλά ,είναι όμως σε άλλη κατηγορία,μετράνε τις εξωτερικές συνθήκες,αλλά η ποιότητα αέρα τους διαφέρει.

Σταρένιε, αναφέρομαι σε σένα γιατί είσαι ο ειδικός την ενότητας. Προσπάθησα να διαβάσω αρκετές σελίδες, ωστόσο 140 είναι πολλές (άσε που μπερδεύτηκα με όλλες τις κωδικές ονομασίες). Περνάω στο ψητό...

 

Ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό inverter για παιδικό δωμάτιο (νεογέννητο), το οποίο είναι ~10τμ (με μέτρια κεντρική θέρμανση, μάλλον 9.000btu χρειάζομαι). Το κλιματιστικό το θέλω για το χειμώνα (θέρμανση) αλλά και για το καλοκαίρι. Τα χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι:

1) ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ποιότητα αέρα (με φίλτρα κτλ, αν γίνεται να μην ξηραίνει την ατμόσφαιρα αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο να φιλτράρει τον αέρα και να τον κάθαρίζει...)

2) χαμηλά επίπεδα θορύβου

3) καλή κατανάλωση (διότι θα δουλεύει αρκετές ώρες)

4) το κόστος παλεύεται (μέχρι 700 ευρώ)

 

Επίσης, θέλω ένα κλιματιστικό inverter για το σαλόνι (~24τμ) και σκέφτομαι το Fujitsu ASYG12LEC, το ξέρω ότι είναι καινούργιο και δεν έχει δοκιμαστεί, ωστόσο τι άποψη έχεις για τα Fujitsu γενικά?

 

Σ' ευχαριστώ πολύ (και σόρρυ για το μεγάλο post)

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι έχεις αμφιβολίες θα πρέπει να δεί τον χώρο σου τεχνικός από κοντά:)-Στα χρήματα που διαθέτεις υπάρχουν από τις καλύτερες επιλογές

της αγοράς όπως τα Panasonic και Sharp σε 9αρια που μόλις αναφερθήκαμε λίγα πόστ παραπάνω.

 

Τα Fujitsu που έρχονται τελευταία είναι Κινέζικα (όχι όμως φασόν) με συχνά προβλήματα,μέτρια απόδοση ,παρά το καλό δίκτυο της εταιρίας, και το επίσης καλό και σχετικά φθηνό service.Από εκεί και πέρα είναι τι αρέσει σε καθένα, από εμφάνιση μέχρι .... :)-Σε όποια αγορά η εταιρία κυκλοφορεί καλά μηχανήματα,συναγωνίζεται τους μεγάλους στην κορυφή,και στην Ελλάδα έκανε το όνομα της με Ιαπωνικά και Tαιλάνδης μηχανήματα που σπανίζουν πλέον,αλλά κάποιοι ξέρουν ότι αυτό πουλάει και διαφημίζουν,παρά το Κινέζικο.:X Για τα συγκεκριμένα έχουμε αναφέρει εδώ επίσης : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3746538#post3746538

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Starenie αυτή η προσφορά αξίζει ή είναι πλασματική http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10098624&cmicc=pr-098976 ?

Για να κάνω μια υπέρβαση και να το πάρω αν είναι..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είχα δει:)

Απλα σε ρωτάω για το αν όντως αντικατοπτρίζεται η αξία του συγκεκριμένου στην αρχική τιμή που αναφέρει το κατάστημα ή είναι ¨fake¨ προσφορά..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις προσέξει ότι υπάρχει link στην παραπάνω παραπομπή από αναφορά άλλου, ότι το συγκεκριμένο πωλείται από ορισμένους εμπόρους μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπλέξει με τις παραλλαγές μοντέλων τις Panasonic.:)Tο CU-XE9JKEW έχει μέτριση εξωτερικής θερμοκρασίας όπως και το Sharp AY-XP9HR .

Το Panasonic με κατάληξη LKE που έχουμε αναφερθεί στα link δεν έχει,αλλά αυτό έγινε μαζί με άλλα, για λόγους κόστους,και όπως φαίνεται

εξαιτίας των αλλαγών αυτών,έχασε μερίδια αγοράς διεθνώς η εταιρία.

 

Το Panasonic XE9JKEW και το Sharp AY-XP9HR έχουν παρόμοια ποιότητα αέρα ,απλά το Panasonic είναι πιό βελτιωμένο στο καθαρισμό,αλλά το Sharp βγάζει τον αέρα και από ψηλά, και έχει με ότι έχει αναφερθεί,συμπιεστή Panasonic.Το ΧΕ9JKEW δυστυχώς πλέον θα το βρείς μόνο από στοκ.

Στην θέση του (και του LKE) αν διαβάσεις στην αρχή της σελίδας, φαίνεται άρχισε να έρχεται αυτό με κατάληξη MKE το οποίο με βάση αναφορές είναι παρόμοια ποιότητα με το αρχικό σαν JKE, βελτιωμένο σε κάποια σημεία,αλλά πάλι χωρίς μέτριση εξωτερικών συνθηκών για την επίτευξη των εσωτερικών (εκτός αν το πάρεις multi).Αν κρίνεις με ότι έχουμε αναφέρει ότι σου χρειάζεται αυτή η λειτουργία , επιλέγεις ανάλογα:)

 

Tα υπόλοιπα κλιματιστικά που αναφέρεις είναι καλά ,είναι όμως σε άλλη κατηγορία,μετράνε τις εξωτερικές συνθήκες,αλλά η ποιότητα αέρα τους διαφέρει.

 

Καταρχήν ευχαριστώ για τις διεκρινήσεις. Δυστυχώς το Panasonic XE9JKEW δεν υπάρχει διαθέσιμο. O τύπος στο AlphaClima μου είπε ότι το Panasonic XE9LKEW το οποίο είναι διαθέσιμο μετράει και την εξωτερική θερμοκρασία.

Έχει 5 χρόνια εγγύηση (αντιπροσωπείας) αλλά βγαίνει σε ασημί χρώμα που δεν ταιριάζει με τον τοίχο.

 

Οπότε λέω να παραγγείλω το Sharp το οποίο απ' ότι λες είναι εξίσου καλό και βγάινει σε άσπρο, αλλά με 3+2 χρόνια εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμένεις να σου πούνε για να πουλήσουν,αν δεν ξέρουν ή βλέπουν ευκαιριακά τον πελάτη και δεν το ψάχνουν ; :X

To XE9LKEW μετρά την εξωτερική θερμοκρασία μόνο αν το βάλεις multi με ορισμένο συμπιεστή και όχι γενικό συμβατό της εταιρίας ,

και η μέτριση γίνεται με πιό αργούς ρυθμούς,οπότε χάνεις την αμεσότητα :)

 

Η εγγύηση του Sharp από γνωρίζω,είναι "καλύτερη" από της Panasonic αυτή την περίοδο γιατί δεν σε υποχρεώνει σε ετήσιο service

για να ισχύει.Περισσότερα βέβαια με ότι αναφέρεται γραπτά ,καθώς πολλά σήμερα πλέον αλλάζουν εύκολα:cry:

Link to comment
Share on other sites

Το fujitsu που εχουμε στο σαλονι εχει μια λειτουργεια εσωτερικης αφυγρανσης coil dry.Στο φυλλαδιο οδηγιων γραφει οτι στεγνωνει εσωτερικα την μοναδα για να αποτρεψει την αναπτυξη μικροοργανισμων και μουχλας.Χτες την δοκιμασα για 1η φορα για να αφυγρανθει εσωτερικα η μοναδα και να ειναι ετοιμη για τον χειμωνα.Εχω ομως περιεργεια να μαθω πως ακριβως λειτουργει.Απ'οτι ειδα δουλευε ο ανεμιστηρας σε ουδετερη θερμοκρασια και χαμηλες στροφες για περιπου 1.5 ωρα και μετα σταματησε μονο του.Ο συμπιεστης δεν φανηκε να δουλευει.Γιατι λεγεται coil(ανθρακας) dry?Εχει καποιο φιλτρο ανθρακα με το οποιο γινεται η αφυγρανση?Που παει ολη η υγρασια που απομακρυνεται απο την μοναδα?Βγαινει απο τον σωληνα αποστραγγισης η αεριοποιειται και βγαινει στην ατμοσφαιρα απο την εσωτερικη μοναδα?Τελος ποσες φορες τον χρονο πρεπει να εκτελειται η συγκεκρειμενη λειτουργεια και τι εποχη κατα προτιμηση?
Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφουν οι οδηγίες ή το διαφημιστικό φυλλάδιο της εταιρίας σχετικά για ότι απορίες έχεις ; :wacko: Συνήθως αυτή η λειτουργία στα κλιματιστικά είτε βγάζει μέσω του σωλήνα έξω την υγρασία,είτε αυτή εγκλωβίζεται σε σχετικό φίλτρο κατά της μούχλας.Το πότε χρειάζεται είναι σχετικό της χρήσης

και των συνθηκών του χώρου που βρίσκεται το κλιματιστικό.Συνήθως νιώθεις άσχημη μυρωδιά να βγαίνει και με το πλύσιμο των φίλτρων δεν φεύγει.

Σε κάθε περίπτωση όλα αυτά δεν υποκαθιστούν την περιοδική συντήριση και καθαρισμό του εσωτερικού που πρέπει να γίνεται από τεχνικό.:!:

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι έχεις αμφιβολίες θα πρέπει να δεί τον χώρο σου τεχνικός από κοντά:)-Στα χρήματα που διαθέτεις υπάρχουν από τις καλύτερες επιλογές

της αγοράς όπως τα Panasonic και Sharp σε 9αρια που μόλις αναφερθήκαμε λίγα πόστ παραπάνω.

 

Τα Fujitsu που έρχονται τελευταία είναι Κινέζικα (όχι όμως φασόν) με συχνά προβλήματα,μέτρια απόδοση ,παρά το καλό δίκτυο της εταιρίας, και το επίσης καλό και σχετικά φθηνό service.Από εκεί και πέρα είναι τι αρέσει σε καθένα, από εμφάνιση μέχρι .... :)-Σε όποια αγορά η εταιρία κυκλοφορεί καλά μηχανήματα,συναγωνίζεται τους μεγάλους στην κορυφή,και στην Ελλάδα έκανε το όνομα της με Ιαπωνικά και Tαιλάνδης μηχανήματα που σπανίζουν πλέον,αλλά κάποιοι ξέρουν ότι αυτό πουλάει και διαφημίζουν,παρά το Κινέζικο.:X Για τα συγκεκριμένα έχουμε αναφέρει εδώ επίσης : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3746538#post3746538

Starenios, σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά θα καταλήξω στο Hitachi D10EX3 (είδε η γυναίκα μου το μπεζ και ξετρελάθηκε). Έχω διαβάσει αυτά που έχουν γραφτεί στην ενότητα για το συγκεκριμένο μοντέλο και με έχει προβληματίσει λιγάκι το made in...china. Γενικά τι πρόβλημα υπάρχει? Είναι ποιοτικά κατώτερο σε σχέση με αυτό που είναι made in malaysia (δηλαδή θα έχω περισσότερες "ζημιές")? Σκεφτόμουν να κάνω την παραγγελία on-line αλλά αν υπάρχει θέμα με τα κινέζικα, τότε δυστυχώς (λόγω πιεσμένου ωραρίου) θα πρέπει να πάω στο κατάστημα να το δω από κοντά...

Γενικά είσαι θετικος με τη συγκεκριμένη επιλογή κλιματιστικού?

 

Επίσης, για 12άρι αποφασίσαμε να πάρουμε αυτό: Mitsubishi Zen MSZ/MUZ-EF35VE. Τι άποψη έχεις γι'αυτό?

Σ'ευχαριστώ!

Edited by maxximilian
Link to comment
Share on other sites

Oι διαφορές με τα "Made in" είναι για το θέμα του κόστους.Οι εισαγωγείς και οι πολυεθνικές κοιτάνε πως θα πουλήσουν καλύτερα, με περισσότερο κέρδος.

Επειδή όλα κατασκευάζονται με μηχανήματα,δεν τίθεται θέμα φθηνών εργατικών,έτσι οι εταιρίες "παίζουν" για τα κοστολόγια με τις πρώτες ύλες

(που είναι κατά κύριο λόγο από την χώρα κατασκευής), και τον ποιοτικό έλεγχο (που θέλει και εξειδικευμένο προσωπικό).

 

Στους παραπάνω τομείς οι Κινέζοι δεν έχουν καλό όνομα εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων και όταν γίνεται αυτό, τα ίδια προιόντα δεν πωλούνται φθηνότερα.

Το αν θα βγάλει γενικά ένα προιόν ζημιές είναι από κάτι τυχαίο μέχρι σκόπιμο από την ποιότητα.Σκοπός είναι να ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες αυτές σε μια επιλογή,μαζί με τον σωστό χειρισμό του προιόντος.Συνήθως όταν μιλάμε για κάτι φθηνό,εκτός από το θέμα απόδοσης ,αν τύχει και σου χαλά συνεχώς

και ας στο φτιάχνουν συνεχώς,δεν έχει νόημα ούτε η εγγύηση ,γιατί η ταλαιπωρία περισσότερη που δεν θα ευχαριστηθείς την αγορά σου.

 

Επίσης στα Κινέζικα Hitachi της σειράς που αναφέρεις,για λόγους κόστους επίσης, έχουν αφαιρέσει τον αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας.

Περισσότερα από εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3706005#post3706005

και για το Mitsubishi Zen εδώ :http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3708919#post3708919

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφουν οι οδηγίες ή το διαφημιστικό φυλλάδιο της εταιρίας σχετικά για ότι απορίες έχεις ; :wacko: Συνήθως αυτή η λειτουργία στα κλιματιστικά είτε βγάζει μέσω του σωλήνα έξω την υγρασία,είτε αυτή εγκλωβίζεται σε σχετικό φίλτρο κατά της μούχλας.Το πότε χρειάζεται είναι σχετικό της χρήσης

και των συνθηκών του χώρου που βρίσκεται το κλιματιστικό.Συνήθως νιώθεις άσχημη μυρωδιά να βγαίνει και με το πλύσιμο των φίλτρων δεν φεύγει.

Σε κάθε περίπτωση όλα αυτά δεν υποκαθιστούν την περιοδική συντήριση και καθαρισμό του εσωτερικού που πρέπει να γίνεται από τεχνικό.:!:

 

To μονο που γραφουν οι οδηγιες ειναι οτι αφυγραινεται εσωτερικα η μοναδα για να αποτραπει η αναπτυξη μουχλας και μικροοργανισμων.Δεν γραφει λεπτομερειες για το πως λειτουργει ή το καθε ποτε πρεπει να γινεται.Κυριως απο περιεργεια μου εχει κολλησει το πως λειτουργει και το που κολλαει ο ανθρακας στην διαδικασια.Εκανα καποια searches στο google αλλα δεν βρηκα κατι κατατοπιστικο.Ακομα και στο επισημο site της εταιρειας δεν εγραφε λεπτομερειες για την συγκεκρειμενη λειτουργειαΗ υγρασια μαλλον απο τον σωληνα αποστραγγισης πρεπει να βγαινει γιατι δεν ενοιωσα καποια υγρανση στην ατμοσφαιρα.Με το κλιμα που εχουμε στην Αθηνα πιστευω οτι 1 φορα το χρονο αρκει,κατα τον Οκτωμβριο-Νοεμβριο ,πριν αρχισει η περιοδος θερμανσης γιατι κατα την ψυξη το καλοκαιρι μαζευεται συνηθως η υγρασια(λογο αποτομης ψηξης του αερα).Αμα καποιος αλλος εχει fujitsu εδω μεσα και χρησημοποιει το coil dry ας γραψει καθε ποτε το χρησημοποιει και αμα εχει παρει συμβουλες απο τεχνικο.Θα ρωτησω κι εγω τον τεχνικο οταν κανω συντηρηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...