Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαι ό άλλος τεχνικός που έφερες ,με το να σου αναφέρει παραλείψεις ,δεν σημαίνει τίποτε,αφού αποτέλεσμα δεν είδες.:)

Επίσης μην περιμένεις μια αντιπροσωπεία να σου πεί κατά των προιόντων της,αλλά ενδεικτικά βλέπεις τι φέρνει στην αγορά,από το link που έδωσα παραπάνω (και για την τιμή να δείς τι αξίζει ή όχι ).

Link to comment
Share on other sites

φιλε μολισ ηρθε θα σε ενημερωσω μολισ τελειωσει.ειδα αλλα εμετηα οτι η ντελονκι εδς και δυο χρονια δεν κανει εισαγωγεσ οι ιδιοι μου το ειπαν
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στην παρεα.τηελς να ρωτησω κατι σχετικα με ενα κλιματιστικο ντελονγκι το όποιο αγορασαμε μονο και μόνο επειδή είχε κοστοϛ 75 ευρο.το έβαλε τεχνικόϛ ξεκινησε λειτουργία με παγωμενο αρκετά αέρα για 15 λεπτά περιπου και μετά επαψε

να βγαζει κρυο αερα.μου είπαν και έκανα λειτουργεια μια κρυα μια ζέστη άρχισε καιπαλι να λειτουργεί αλλα και πάλι για λίγο βγαζει κρυο αερα.σαν ζεση όσο μπορώ να νιωσω είναι αρκετά καλα.μπορει να με βοηθισει καποιοσ;μπορει να μην έχει φρεο;επεσα και σε μ.....α τεχνικο. Επισης κατι τελευταιο οταν το βαζω στην ψυξη και λειτουργει και δεν βγαζει κρυο κανει εναν ηχο σε ασχετα διαστηματα οπςσ κανει το σιδερο οταν βγαζει τον ατμο ενα ψψψοοοουυυυφφφ και βγαζει για λιγο κρυο και σταμαρτα παλι

 

Μαλλον δεν επεσες σε μ...α τεχνικο αλλα σε σκαρτο κλιματιστικο.Με 75€ τι περιμενες να παρεις? Οτι δινεις περνεις....

Link to comment
Share on other sites

mixalhstheo πριν ανοίξουμε ένα θέμα, χρησιμοποιούμε την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ για την περίπτωση που ίσως υπάρχει ήδη θέμα στο οποίο να μπορούμε να αποταθούμε.

 

Στην προκειμένη περίπτωση δε, το θέμα που ζητάς βρισκόταν στην πρώτη σελίδα του Chat & Fun.

 

Τα δύο θέματα συνενώθηκαν και συνεχίζουμε.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

παιδια ηρθε ο τεχνικος τι και πως δεν ξερω τι εκανε ανοιξε του σωληνες εβγαλε το παλιο φεο πρεσαρε τους σωληνες εβαλε καινουργιο φρεο και βαγζει ψυξη.οσο για τους σωληνες παγωσε ο χοντρο αλλα ο μικρος δεν.... φτου και παλι απο την αρχη
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν επεσες σε μ...α τεχνικο αλλα σε σκαρτο κλιματιστικο.Με 75€ τι περιμενες να παρεις? Οτι δινεις περνεις....

 

Την λέξη ΠΡΟΣΦΟΡΑ δεν την γνωρίζετε; Ώρες ώρες έχω την εντύπωση ότι γράφονται με κακία όλα αυτά μόνο και μόνο επειδή δεν μπορείτε και οι ίδιοι να το βρείτε σε αυτή την τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη προσφορά δεν είναι ποτέ άσχετη με τι προιόν παίρνεις .:!:Στα προιόντα κλιματισμού μέχρι 20% το πολύ,να πάρεις έκπτωση ,αν το ψάξεις

(ή το 23% χάρισμα το ΦΠΑ σαν κράκτης από ηλεκτραγορές ).Αν βέβαια εσύ θεωρείς την Delonghi πλέον καλή εταιρία στον κλιματισμό ,περί ορέξεως..:) (εκτός αν έχεις μείνει κάποτε που συνεργάζοταν με Sanyo....)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη βλεπς οτι εχεισ καννει φιλε στερανιεθεμα τησ εταιριες θελω να σου πω οτι αγοραζεις κλιματιστικο και οχι σπιτι εγω το πηρα γιατι ηταν εκθεσιακο λιγα λεφτα με ρισκο αν εβγαινε αν δεν εβγαινε.....και για κατι προειρο γιατι ειναι σε ενοικιο.αν θες κατι μονιμο εννοειται οτι θελει ερευνα αγορς και τα λοιπα αλλα και παλι μπορει να σου βγει σκαρτο.μηχανηματα ειναι.εγς απο την εταιρια ντελονκι δεν εχς δει μεχρι στιγμησ καποιον προβλημα η πετηερα μου εχει 2 που το ενα αγορασμενο περσυ 180000 και ο κολητοσ μου εχει τυχη να εχει 3 που κανεισ απο αυτους δεν αντιμετοπιζει προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ηρθε ο τεχνικος τι και πως δεν ξερω τι εκανε ανοιξε του σωληνες εβγαλε το παλιο φεο πρεσαρε τους σωληνες εβαλε καινουργιο φρεο και βαγζει ψυξη.οσο για τους σωληνες παγωσε ο χοντρο αλλα ο μικρος δεν.... φτου και παλι απο την αρχη

 

Αν κρίνεις δεν αποδίδει,περίμενε να δεις τι θα σου πουν από την αντιπροσωπεία. Δες και τι γράφει η εγγύηση για περιπτώσεις που δεν επισκευάζεται κάτι.

 

λοιπον επειδη βλεπς οτι εχεισ καννει φιλε στερανιεθεμα τησ εταιριες θελω να σου πω οτι αγοραζεις κλιματιστικο και οχι σπιτι εγω το πηρα γιατι ηταν εκθεσιακο λιγα λεφτα με ρισκο αν εβγαινε αν δεν εβγαινε.....και για κατι προειρο γιατι ειναι σε ενοικιο.αν θες κατι μονιμο εννοειται οτι θελει ερευνα αγορς και τα λοιπα αλλα και παλι μπορει να σου βγει σκαρτο.μηχανηματα ειναι.εγς απο την εταιρια ντελονκι δεν εχς δει μεχρι στιγμησ καποιον προβλημα η πετηερα μου εχει 2 που το ενα αγορασμενο περσυ 180000 και ο κολητοσ μου εχει τυχη να εχει 3 που κανεισ απο αυτους δεν αντιμετοπιζει προβλημα.

 

Οπως ανέφερα παραπάνω, το θέμα με το οικονομικό είναι σεβαστό,αλλά επειδή σε προηγούμενα μηχανήματα έχεις καλές εντυπώσεις ,δεν σημαίνει

ότι θα μένεις πάντα το ίδιο.Είναι γνωστό ότι τα φασόν μηχανήματα έχουν διαφορές ανά παρτίδα,αλλά μπορεί και να είναι και από άλλο κατασκευαστή εξ'ολοκλήρου, όπως κάνει η Delongi, καθώς ότι έχει στην γκάμα της είναι συχνά από διάφορους.

 

Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο πως εννοείται η εγγύηση που δίνει καθένας ,και γενικά στην περίπτωση που θα πέσεις και από τρίτους παράγοντες.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

εγω οπω ειπα ηρθε αυτος εκανε αυτα που ανεφερα βγαζει ψυξη σε μια ωρα πηγε το χςρο απο 30 στουσ 23.με προβηματιζει αυτο με τα σωληνακια που ειπε ενας φιλος.δηλαδη εχθες που δεν δουλευε ηταν μενεν ο λεπτοσ σωληνας παγωμενος και ο χοντρος τιποτα τωρα που βαζει ψυξη ο χοντρος ειναι παγωμενος (πιανει παγο αλλα κυριοσ ειναι σε μορφη νερου και λεπτο σχεδον χλιαρος)ξερει κανεις να μου πει?πηρα τον τεχνικο και μου ειπε να μην το ψαχνω απαξ και βγαζει κρυο αερα
Link to comment
Share on other sites

Mην περιμένεις τίποτε παγάκια ,κρύο θα'ναι ή λεπτή κρούστα πάγου ,είναι ανάλογα και τις εξωτερικές συνθήκες.Αν είναι να μην αποδίδει πάλι

σε λίγες ώρες λειτουργίας θα φανεί τι έχει γίνει.Οπως τα περιέγραψες παραπάνω ήταν θέμα κυκλοφοριακού από εγκατάσταση παρά φρέον.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε σταρενιε ευχαριστω παρα πολυ για τα φωτα σου και συγνωμη που σε ζαλισα και εσενα και τα υπολοιπα παιδια.το εχω αφησεινα λειτουργει να δω τι θα γινει ας ελπιζω οτι τα προβληματα τελειωσαν εδω
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια .να σασ πω εγω προςτο παρον δεν αντιμετοπιζω κανενα προβλημα και μακαρι να μεινει ετσι και μετα απο παρακολουθηση που του εκανα σε ενα χςρο 50 τετραγςνικα εννιαια κουζινα σαλονι ενα χολακι κραβατοκαμαρα σε μιαμιση ωρα εχει φτασει στουσ 24 το σαλονι και τουσ 26 την κρεβατοκαμαρα οταν εξω εχει 31
Link to comment
Share on other sites

καλημέρες,

 

Θέλω ένα 12.000 BTU και ένα 9.000 BTU κλιματιστικό , και κατέληξα σε αυτά τα 2:

 

http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=5885

 

http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=5884

 

Στο συγκεκριμένο κατάστημα κατέληξα γιατί έχει ΔΩΡΕΑΝ παράδοση στο σπίτι στην Θεσσαλονίκη, αλλά και γιατί είχα ξανακάνει αγορά απο αυτό χωρίς πρόβλημα.

 

 

... η γνώμη σας;;; (μετράει!)

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Tα έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη .Ολα Κινέζικα είναι και τα 12αρια ίσως συμφέρουν λόγω παρόμοιας τιμής με κάποια 9αρια, αν θες να συνδιάσεις και μερική ψύξη σε γειτονικό χώρο .Οπότε κάποιο από τα 2,5,7,8 (με το 2 ελαφρά καλύτερης ποιοτητας λόγω φίρμας και μέτρισης εξωτερικών συνθηκών )

 

Καλησπέρα και από μένα...

Σκεφτόμουνα και εγώ να πάρω ένα 9-άρι inverter για ένα δωμάτιο 15μ2 και κοιτούσα τη λίστα που έχει προτείνει ο φίλος valanths

Έχω δει όμως ότι το MORRIS DCIN-9071 προσφέρει 10-ετή εγγύηση για τον compressor, πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο ή θεωρείς ότι το Panasonic CS/CU-UE9JKE είναι καλύτερη λύση ?

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Υποθέτω έχει διαβάσει κάποια προηγούμενα ,οπότε θα είχες προσέξει ότι τα Morris με 10 έτη εγγύηση,είναι φασόν Gree και ισχύουν τα γενικά : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3671389#post3671389 .Επίσης για τον εισαγωγέα τους υπάρχουν αναφορές για προβλήματα οργάνωσης ,οπότε αν το επιλέξεις, ένας λόγος παραπάνω να προτιμήσεις κατάστημα κλιματισμού που γνωρίζει την φίρμα για να έχεις κάποιο "μέσο"

με το service.Το Panasonic αντίθετα ως γνωστό είναι καλύτερη φίρμα ,πρώτης κλάσεως στον κλάδο, και για το συγκεκριμένο έχουμε αναφέρει : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3665354#post3665354

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά Samsung AQV09YWAN και AQV12YWAN τι λέει από άποψη ποιότητας έχει κανείς τα κλιματιστικά να μας πει από πρώτο χέρι την εμπειρία του; Γενικά βλέπω την σειρά αρκετά value for money, μιας και συνδυάζει καλές επιδόσεις και μέτριο κόστος, περιμένω βέβαια και γνώμες που θα είναι καταλυτικές για το τι τελικά θα "κληρώσει"... Πάντως ακόμα και αν δεν έχετε άποψη για τα μοντέλα που ανέφερα γενικά τα Samsung ως κλιματιστικά πως τα βλέπεται.

 

Υ.Γ. Χρόνια πολλά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Για ότι ρωτάς ,έxoυμε αναφεθεί σε προηγούμενα :) .

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3669144#post3669144

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3713742#post3713742

 

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Για ότι ρωτάς ,έxoυμε αναφεθεί σε προηγούμενα :) .

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι.

 

Να πω την αλήθεια δεν έχω βρει κάτι που να με ικανοποιεί σε σχέση με την δαπάνη και τον εξοπλισμό και κυρίως τους δείκτες COP, ΕΕR για αυτό εμμένω και στα Samsung, μήπως έχει κανείς εμπειρία από την σειρά που ανέφερα παραπάνω. Για την ακρίβεια βέβαια υπάρχει και η σειρά Fujitsu ASYB...

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την Samsung με την Fujitsu που έχει ιστορία στον κλάδο του κλιματισμού (και στην χώρα μας) ...:!:

Αν σε ενδιαφέρει να αγοράσεις κάτι μόνο με ότι διαφημίζουν,όταν έχουμε αναφέρει όλα τα αξιόλογα κλιματιστικά της αγοράς σε όλες

τις κατηγορίες απόδοσης/κόστους/ποιότητας και πως αυτά ορίζονται, και δεν έχεις βρεί κάτι να ταιριάζει για τις ανάγκες σου,εννοείται δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις άμεσα κάτι που δεν ικανοποιεί τι απαιτήσεις σου :D

 

Μπορείς επίσης να κοιτάξεις και τις νέες σειρές της Fujitsu http://www.skroutz.gr/s/335846/Fujitsu-General-ASYG12LE.html

http://www.skroutz.gr/s/346328/Fujitsu-General-ASYG12LU.html?keyphrase=ASYG12LU τα όποια όμως είναι αδοκίμαστα στην αγορά καθώς πρόσφατα κυκλοφόρησαν,αναφέρονται βελτιώσεις και δεν είναι facelift προηγούμενων,λαμβάνοντας υπόψη και τις επιφυλάξεις που έχουμε αναφέρει επειδή έρχονται στην αγορά μας Κινέζικα κλπ

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την Samsung με την Fujitsu που έχει ιστορία στον κλάδο του κλιματισμού (και στην χώρα μας) ...:!:

Αν σε ενδιαφέρει να αγοράσεις κάτι μόνο με ότι διαφημίζουν,όταν έχουμε αναφέρει όλα τα αξιόλογα κλιματιστικά της αγοράς σε όλες

τις κατηγορίες απόδοσης/κόστους/ποιότητας και πως αυτά ορίζονται, και δεν έχεις βρεί κάτι να ταιριάζει για τις ανάγκες σου,εννοείται δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις άμεσα κάτι που δεν ικανοποιεί τι απαιτήσεις σου :D

 

Μπορείς επίσης να κοιτάξεις και τις νέες σειρές της Fujitsu http://www.skroutz.gr/s/335846/Fujitsu-General-ASYG12LE.html

http://www.skroutz.gr/s/346328/Fujitsu-General-ASYG12LU.html?keyphrase=ASYG12LU τα όποια όμως είναι αδοκίμαστα στην αγορά καθώς πρόσφατα κυκλοφόρησαν,αναφέρονται βελτιώσεις και δεν είναι facelift προηγούμενων,λαμβάνοντας υπόψη και τις επιφυλάξεις που έχουμε αναφέρει επειδή έρχονται στην αγορά μας Κινέζικα κλπ

 

Τι να σου πω ή εγώ έχω υπερτιμήσει τα Samsung ή τα έχεις πάρει από στραβό μάτι, :) από εκεί και πέρα που επικεντρώνεσαι στο after sales ή στην κορεατική ποιότητα; Να σου πω την αλήθεια εξ αρχής είχα στο μάτι το Toshiba RAS-B13SKVP-E, αλλά μετά από την Φουκουσίμα δεν έχω καμιά εμπιστοσύνη, ίσως είμαι παράλογος, αλλά είμαι της άποψης φίλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά...

 

Τα Fujitsu που αναφέρεις τα έχω υπόψη μου αλλά θα προτιμήσω κάτι με ιονιστή Plasma, εκτός και αν βρεθεί κάτι με καλούς δείκτες COP EER μεγαλύτερους από 4,5 που θα με κάνουν να αλλάξω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις υπόψη τα συγκεκριμένα Fujitsu......αλλα δεν έχεις προσέξει ότι έχουν τον καθαρισμό αέρα με plasma ion της εταιρίας,και αυτή τα κατατάσει στα καλά μοντέλα της από κατανάλωση,και ότι η αντιπροσωπεία έχει αυξήσει την εγγύηση τους (που είναι όμως κάτι σχετικό όπως έχουμε πεί) :)

 

Επίσης δεν πρόσεξες σε προηγούμενα και άλλες αναφορές για τα κλιματιστικά Samsung ....όπως και αναφορές για αρκετά εμπορικά θέματα της αγοράς,

τι ισχύει για τα χαρακτηριστικά ,περί ποιότητας,διάφορα προβλήματα,αλλά και για το after sales σε όλες τις φίρμες ,για όσους ενδιαφέρονται .

 

Οσο αφορά την Τoshiba (και άλλες εταιρίες του κλάδου) με ότι έγινε στην Fukushima, δεν υπάρχει καμιά αναφορά για επιπτώσεις ή σχέση ως τώρα.

Ολες οι συσκευές εξάλλου κατασκευάζονται με μηχανήματα και ειδικές συνθήκες ,οι μεγάλες εταιρίες έχουν εργοστάσια και σε άλλες χώρες-περιοχές για κατασκευή ή για πρώτες ύλες,η Iαπωνία είναι μεγάλη σε έκταση χώρα, χώρια ότι υπάρχει και στοκ πρίν το συμβάν στην αγορά ,καθώς το μηχάνημα

που αναφέρεις κυκλοφορεί αρκετό καιρό ,και είναι από τα κορυφαία της αγοράς ,άλλη κλάση (πρωτοπόρος στο κλάδο) από Fujitsu και Samsung :happy:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι συσκευές εξάλλου κατασκευάζονται με μηχανήματα και ειδικές συνθήκες ,οι μεγάλες εταιρίες έχουν εργοστάσια και σε άλλες χώρες-περιοχές για κατασκευή ή για πρώτες ύλες,η Iαπωνία είναι μεγάλη σε έκταση χώρα, χώρια ότι υπάρχει και στοκ πρίν το συμβάν στην αγορά ,καθώς το μηχάνημα

που αναφέρεις κυκλοφορεί αρκετό καιρό ,και είναι από τα κορυφαία της αγοράς ,άλλη κλάση (πρωτοπόρος στο κλάδο) από Fujitsu και Samsung :happy:

 

To Mitsubishi MSZ-GE35VA γνωρίζεις αν είναι από Ταυλάνδη ή Ιαπωνία... και σαν ποιότητα τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Ταιλάνδης είναι και σαν ποιότητα ......Μitsubishi:) Εχουμε αναφέρει την σειρά αυτή κατά επανάληψη γι'αυτό σε έχω προτρέψει να κάνεις

ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,γιατί θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο (και συγκριτικά) πως να επιλέξεις κάτι. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...