Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το fujitsu που εχουμε στο σαλονι εχει μια λειτουργεια εσωτερικης αφυγρανσης coil dry.Στο φυλλαδιο οδηγιων γραφει οτι στεγνωνει εσωτερικα την μοναδα για να αποτρεψει την αναπτυξη μικροοργανισμων και μουχλας.Χτες την δοκιμασα για 1η φορα για να αφυγρανθει εσωτερικα η μοναδα και να ειναι ετοιμη για τον χειμωνα.Εχω ομως περιεργεια να μαθω πως ακριβως λειτουργει.Απ'οτι ειδα δουλευε ο ανεμιστηρας σε ουδετερη θερμοκρασια και χαμηλες στροφες για περιπου 1.5 ωρα και μετα σταματησε μονο του.Ο συμπιεστης δεν φανηκε να δουλευει.Γιατι λεγεται coil(ανθρακας) dry?Εχει καποιο φιλτρο ανθρακα με το οποιο γινεται η αφυγρανση?Που παει ολη η υγρασια που απομακρυνεται απο την μοναδα?Βγαινει απο τον σωληνα αποστραγγισης η αεριοποιειται και βγαινει στην ατμοσφαιρα απο την εσωτερικη μοναδα?Τελος ποσες φορες τον χρονο πρεπει να εκτελειται η συγκεκρειμενη λειτουργεια και τι εποχη κατα προτιμηση?

 

coil=πηνίο

coal=άνθρακας

 

Αir conditioner coil είναι το εσωτερικό στοιχείο της μονάδας(το μεταλλικό κομμάτι κάτω από τα φίλτρα.)

Η λειτουργία που κάνει το fujitsu είναι να θερμάνει το στοιχειο-δουλεύει στη ζέστη δηλαδή αποβάλλoντας την υγρασία φυσικά στον αέρα.Στο air exchanger της hitachi δουλεύει ο ανεμιστήρας εξόδου για να βγάλει και όση υγρασία μπορεί έξω.

Edited by ioa_pap
Link to comment
Share on other sites

coil=πηνίο

coal=άνθρακας

 

Αir conditioner coil είναι το εσωτερικό στοιχείο της μονάδας(το μεταλλικό κομμάτι κάτω από τα φίλτρα.)

Η λειτουργία που κάνει το fujitsu είναι να θερμάνει το στοιχειο-δουλεύει στη ζέστη δηλαδή αποβάλλoντας την υγρασία φυσικά στον αέρα.Στο air exchanger της hitachi δουλεύει ο ανεμιστήρας εξόδου για να βγάλει και όση υγρασία μπορεί έξω.

 

Πωωω ναι ρε coal ειναι ο ανθρακας.Και αναρωτιομουν τοσον καιρο σαν ηλιθιος σπαζοντας το κεφαλι μου: τι σχεση να εχει ο ανθρακας με την αφυγρανση?Μαλλον τα αγγλικα μου θελουν φρεσκαρισμα. :lol:

Η υγρασια αποβαλλεται στην ατμοσφαιρα τελικα?Για'υτο δουλευε μαλλον ο ανεμιστηρας της εσ.μοναδας.Για να βγαλει την υγρασια στον αερα.

Link to comment
Share on other sites

Από το φίλτρο περνά ,δεν βγαίνει απλά στο αέρα,αλλιώς κάποια στιγμή θα είχες και άσχημο αέρα στον χώρο από κάποια υγρασία που έχει μείνει

στα όρια της μούχλας:) Σε κάθε περίπτωση δεν υποκαθιστά την περιοδική συντήριση και καθαρισμό του εσωτερικού που πρέπει να γίνεται από τεχνικό.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα πρεπει να γινεται και μια συντηρηση-καθαρισμος των φιλτρων 1 φορα το χρονο.Επειδι η συντηρηση γινεται συνηθως πριν την περιοδο ψυξης καλοκαιρι πιστευω οτι καλο ειναι να γινεται και μια αφυγρανση πριν τον χειμωνα.
Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία που ανάφερες για το κλιματιστικό σου, είναι μια βοηθητική ενέργεια καθαρισμού και περιλαμβάνεται συνήθως σε μέσης κατηγορίας κλιματιστικά που δεν έχουν κατασκευή από υλικά ή τεχνική να μην κρατούν την υγρασία που είναι πηγή μικροβίων γιατί καταλήγει σε μούχλα.

 

Τα φίλτρα πρέπει να καθαρίζονται σε χρόνο και τρόπο σύμφωνα με τις οδηγίες,και είναι ανεξάρτητα από το υπόλοιπα εσωτερικά μέρη,που καθαρισμός τους πρέπει να γίνεται τουλάχιστον κάθε 2 έτη (αν το κλιματιστικό δουλεύει κάθε μέρα).Για τον καθαρισμό του εσωτερικού έχουμε αναφερθεί σε προηγούμενα,γίνεται από τεχνικό που ξέρει το μηχάνημα που έχουμε,και περιλαμβάνει λύσιμο και πλύσιμο της εσωτερικής μονάδας για να γίνει σωστή απολύμανση.Αυτό είναι και ανεξάρτητο με τυχόν συντήριση-έλεγχο της εξωτερικής μονάδας,που χρειάζεται επίσης πάλι περιοδικά.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αφού καλησπερίσω, να σας προλάβω λέγοντας πως είμαι σσσσσσσίγουρος ότι μέσα σε 141 σελίδες από ποστ θα έχει αναφερθεί κάτι γιαυτό που πάω να ρωτήσω. Οπότε, μην αρχίσετε να με βαράτε όλοι μαζί. :cry: Απλά λυπηθείτε με και υποδείξτε μου απλά που να ανατρέξω για να βρω την απαντησούλα μου....(πολύ Μαμαλάκης ακούστηκε αυτό).

Λοιπόν. Λόγω οικτρής οικονομικής κατάστασης, αποφάσισα να μην βάλω πετρέλαιο επί του παρόντος στο σπίτι και αντ' αυτού βρήκα κάτι βρώωωωμικα, σκονισμέεεενα ερκοντίσιον στο υπόγειο που είχα απ' όταν είχα δουλειά και γραφείο και είπα να τα εγκαταστήσω... (και γιατί μας τα λες όλα αυτά ρε φίλε;;; ...μα για να με λυπηθείτε και να γλιτώσω το ξύλο δεν είπαμε; ) :D

Τα μηχανήματα είναι σαρπ ινβερτερ και τα δύο (12ρι και 9ρι). Αλλά το ένα μας ενδιαφέρει σήμερα. Ενεργοποιώντας το 9ρι σε υπνοδωμάτιο 15τμ, και βάζοντας το στο HEAT στους 28, ξεκινάει μια χαρά και το κακόμοιρο καταβάλει φιλότιμες προσπάθειες να μας ζεστάνει (μένουμε Κρυονέρι κι εχτές είχαμε +5C). Μετά από κάποια ώρα όμως... άλλες φορές πολλή, άλλες φορές λίγη, σταματάει να βγάζει ζεστό και βγάζει κρύο. Κρύο, μη φανταστείτε να τρέμουν τα δόντια αλλά ας πούμε ότι ανακυκλώνει τον αέρα στο δωμάτιο που σε καμιά περίπτωση βέβαια δεν είναι 28. Με μια υπερεπιστημονικη μέθοδο που μέτρησα την θερμοκρασία του δωματίου (πήγα κοντά στο θερμοστάτη του καλοριφέρ και τον γύριζα μέχρι ν' ακούσω "τσικ") πρέπει να είχαμε 17 με 18 (από 14-15).

Έχει θέμα το μηχάνημα, ή το μυαλό μου:blink: που δεν μπορεί να καταλάβει ότι κάτι έχω ρυθμίσει λάθος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Χάρης.:O

 

.....σημειωτέον: Εγκαταστάθηκαν από ειδικό, καθαρίστηκαν όπως ήρμοζε, και γέμισαν με φρέον.

Edited by xapns
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλώς σας ξαναβρίσκω!

Θα ήθελα παρακαλώ να σας ρωτήσω την γνώμη σας για 2 κλιματιστικά που "πρέπει" να επιλέξω για να αλλάξω τα υπάρχοντα samsung που έχω μετά απο πολλά προβλήματα.

Αυτό που χρειάζομαι είναι ένα 12αρι και ένα 18αρι κλιματιστικο (ψύξη-θέρμανση), με μερικά ξεκάθαρα χαρακτηριστικά.

Να είναι inverter,να είναι αξιόπιστα,και να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβα σε ότι αφορά την εξωτερική τους μονάδα.

Δεν απασχολεί το οποιοδήποτε κόστος αρκεί να είναι σωστή η αγορά! Τα κλιματιστικά θα χρησιμοποιούνται σαν αποκλειστικός τρόπος θέρμανσης τον χειμώνα και φυσικά ψύξη το καλοκαίρι.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Γράφεις μας ξαναβρίσκεις ,οπότε αφού γνωρίζεις την θεματική ενότητα πως λειτουργεί για να μην κουράζει με τα ίδια,πρέπει να κάνεις ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,γιατί θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι και όχι απλά γενικά,αλλά και γιατί υπάρχουν πληροφορίες για όλα σχεδόν τα μοντέλα της αγοράς.Αν μετά έχεις απορίες σε κάτι συγκεκριμένο, εδώ είμαστε:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω κλιματιστικο Inverter 18.000 btu για θερμανση κυριως.τι μαρκα προτεινετε με σκοπο να εχει καλη αποδοση αξιπιστια στο χρονο και χαμηλη σταθμη θορυβου.το ποσο που διαθετω ειναι εως 1000 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγο ψαξιμο κατεληξα στον εξης συνδυασμο

 

http://www.skroutz.gr/s/283003/Inventor-APSI-APSO-09.html

http://www.skroutz.gr/s/283002/Inventor-APSI-APSO-12.html

http://www.skroutz.gr/s/283798/Inventor-EVI-EVO-09.html

 

Μπορει να μου απαντησει καποιος για την ενταση του ανεμιστηρα τους κ το την εμβελεια εχει η ροη του αερα τους.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μπορεί να ξέρει, γιατί ισχύουν αυτά : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3781163#post3781163

Το αν σου χρειάζεται δυνατός ανεμιστήρας θα πρέπει να ρωτήσεις τεχνικό στον χώρο σου.

 

θελω να αγορασω κλιματιστικο Inverter 18.000 btu για θερμανση κυριως.τι μαρκα προτεινετε με σκοπο να εχει καλη αποδοση αξιπιστια στο χρονο και χαμηλη σταθμη θορυβου.το ποσο που διαθετω ειναι εως 1000 ευρω

 

Eχουμε ήδη αναφερθεί,να μη λέμε τα ίδια :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3723730#post3723730

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν και διαβασα ενα τεραστιο μερος του φορουμ που αφορουσε αυτα που ηθελα,το τοπιο δν ξεκαθαρισε.Καταρχην ειμαι νεος στο φορουμ αν και διαβαζω εδω και λιγο καιρο και θελω να μαθω απο ενα τριτο αντικειμενικο ατομο καποια πραγματακια.Ενδιαφερομαι για την αγορα κλιματιστικων(φυσικα inverter και Α κλασης) σε 2 χωρους:1.Υπνοδωματιο 14 τ.μ με παραθυρο και μπαλκονοπορτα.

2.Σαλονοκουζινα 50-60 τ.μ(Εδω μαλλον παμε σε 2πλο 15αρι η 12αρι μιας και το 24αρι λογω διαμορφωσης χωρου δν θα ειναι πολυ καλο) Νοτιο μεγαλο παραθυρο(γυρο στα 5-6 τ.μ) και μια αρκετα μεγαλη μπαλκονοπορτα.

Το budget δυστυχως ειναι τελειως open μιας και τα λεφτα προς διαθεση υπαρχουν αν ειναι να αποσβεθουν αλλα δν ειναι και για πεταμα.

Ειμασταν αναμεσα στο sharp το 12αρι με τον ιονιστη και το plasmacluster στα 570 Ε απο alphaclima.gr και στο daikin ururu sarara το 9αρι γυρω στα 1300 Ε.Η αποκλιση μεγαλη αλλα και ο συντελεστης αποδοσης διαφερει κατα 2 μοναδες στα 2 μηχανηματα.Αρα υπολογιζα την αποσβεση απο τα ρευματα με μια χρηση των 300 ωρων το χρονο σε βαθος 10ετιας.Κανω καπου λαθος?Αξιζει το daikin τα λεφτα του?

Πειθω λοιπον την μανα μου και παμε απο το ομωνυμο καταστημα και του παραθετουμε τα δεδομενα.Μας προτεινει τα panasonic(τα οποια απο οτι καταλαβα ειναι πολιτικη του μαγαζιου) τα Εθερια Ε9LKEW τα οποια για τα λεφτα τους (600Ε )μου φανηκαν αρκετα καλα και με αρκετα καλο συντελεστη COP & EER(4 και κατι οταν τα daikin εχουν 5.14 ).Το sharp ειχε 3.4 οποτε το θεωρησα κατωτερο του panasonic.Εκανα καπου λαθος?Τι αξιζει απο αυτα τα τρια λετε?Επισης για το σαλονι παραγγειλαμε 2 15αρια απο την ιδια σειρα της panasonic με χαμηλοτερους βεβαια συντελεστες.Πιστευετε οτι εχουμε πεσει θυμα του μαρκετινγκ του ιδιοκτητη του μαγαζιου παραγγελνωντας τα?Αξιζει το daikin ururu sarara για το υπνοδωματιο?Aυτος ισχυριστικε οτι εφαμιλλο του πανασονικ δν υπαρχει:cry:Τι προτεινετε και σεις?Στην κουζινα τι ενναλακτικες υπαρχουν?Συγγνωμη αν υπαρχει απαντηση στο θεμα μου αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ συγκεκριμενο για να εχει απαντηθει(η τουλαχιστον με την εκτενη αναζητηση δν το βρηκα).Με το daikin υπαρχει πιθανοτητα αποσβεσης ενος σεβαστου μερους των χρηματων σε ενα λογικο χρονικο πλαισιο?Αυτα απο μενα και ευχαριστω για το χρονο σας...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)

 

Μάλλον δεν πρόσεξες αναφορές και παραδείγματα,ότι τα χαρακτηριστικά που δίνουν οι κατασκευαστές, είναι σύμφωνα με τις μετρήσεις της κάθε εταιρίας,οπότε αρκετά σχετικά ή marketing αλλά και δεν πρόσεξες πως επιλέγουμε κάτι, και όχι με ότι μας πουλάνε κάποιοι για καλύτερο.:X

 

Παρόλα αυτα,τα κλιματιστικά που αναφέρεις είναι όλα καλής ποιότητας με υπέρ και κατά ,που έχουμε επίσης αναφέρει .Από εκεί και πέρα είναι τι αρέσει

σε καθέναν .Στις επιμέρους απορίες σου για τη καταλληλότητα τους στον χώρο σου, πρέπει να τσεκάρεις γνώμες από κάποιους τεχνικούς επιτόπου

που γνωρίζουν τα κλιματιστικά που θα επιλέξεις και τις ιδιαιτερότητες τους .Θέλει ψάξιμο και υπομονή και παζάρι για καλύτερες τιμές.:)

 

Για το σαλονι κουζινα 50-60 τμ ένα καλό προσιτό 18αρι από αυτά που αναφέραμε στη αμέσως προηγούμενη απάντηση,θα σε καλύψει,

αρκεί να μπεί σε κατάλληλη θέση (αυτό θα στο πεί τεχνικός ).Δεν χρειάζεται να ξοδεύεσαι με 2 μηχανήματα ή μεγαλύτερο και ακριβότερο μηχάνημα ...

Στο υπνοδωματιο τόσο το Panasonic όσο και το Sharp είναι παρόμοια και η σύγκριση έχει γίνει επανελημένως και πρόσφατα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3808084#post3808084 .Για το daikin ururu sarara απόψεις σε αρκετές απαντήσεις από εδώ και μετά : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3640528#post3640528

 

Το πόσο γρήγορα θα κάνεις απόσβεση των χρημάτων που θα δώσεις για αγορά κλιματιστικού,εξαρτάται τόσο από την χρήση που θα του κάνεις,όσο και την καταλληλότητα για τον χώρο μας ,και την σωστή τοποθετιση για να αποδίδει όσο το δυνατόν καλύτερα στις προδιαγραφές κατασκευής του.

Στο κόστος χρήσης είναι και τα φίλτρα,ανάλογα πότε θέλουν αντικατάσταση και η περιοδική συντήριση service από εξουσιοδοτημένο τεχνικό.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/269548/Toshiba-RAS-18SKV2-E-RAS-18SAV2-E.html

 

http://www.skroutz.gr/s/79776/Daikin-FTXS42G-RXS42G.html

 

http://www.skroutz.gr/s/81988/Mitsubishi-MSZ-CGE50VA.html

 

http://www.skroutz.gr/s/265128/Hitachi-RAS-RAC-50FH7.html

 

ειμαι μεταξυ αυτων των 4.σε ποιο δινεται περισσοτερα Points σε αποδοση, αθορυβη λειτουργια και αξιοπιστια συν τεχνολογικες καινοτομιιες για να παω να το παρω?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν αυτά που έχουμε πει στην προηγούμενη παραπομπή :) Από εκεί και πέρα είναι τι αρέσει σε σένα ,τις ανάγκες σου με βάση τι ταιριάζει στον χώρο σου,την καλύτερη τιμή που θα βρείς συγκριτικά με τα υπόλοιπα στην πράξη,την υποστήριξη από κάποιο κατάστημα κλιματισμού ,όπου θα πρέπει να τα δείς και από κοντά.Το Daikin που αναφέρεις είναι νεώτερο μοντέλο και μικρότερο σε ονομαστική (σταθερή) ισχύ από τα υπόλοιπα .Σε ότι επιλέξεις να υπολογίσεις και το κόστος χρήσης (που θα ρωτήσεις) που αφορά τα φίλτρα ,και η περιοδική συντήριση service πόσο κοστίζει. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι! Φίλε Starenios διάβασα όσα περισσότερα posts μπόρεσα και θεωριτικά κατέληξα πως αν και υπερτιμημένα όπως διάβασα θα διάλεγα τα mitsubishi σαν λύση για τα κλιματιστικά.Αυτό που θέλω να ρωτήσω πριν καταλήξω σε μοντέλα για 12αρι και 18αρι είναι ποια επίπεδα db θεωρούνται χαμηλά για την εξωτερική μονάδα αφού αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω.Η απόσταση απο το απέναντι μπάλκόνι είναι κοντινή και δεν ξέρω αν τα 50 db για το mitsubishi heavy είναι λιγα ή πολλα.

Το samsung που έχω γράφει 52db και ακούγεται παρα πολύ.Επειδή θα συνεχίσω το διάβασμα και σαφώς δε θα ήθελα να σας κουράζω,άλλα λόγω εργασίας ο χρόνος είναι περιορισμένος (όπως για όλους μας),και λόγω άγνοιας στην αγορά των κλιματιστικών,θα παρακαλούσα αν γίνεται να μου πείτε σαν παράδειγμα πιο θεωρητικά είναι το χαμηλότερο νούμερο θορύβου εξωτερικής μονάδας για να συνεχίσω να ψάχνω έστω συγκριτικά!Επίσης αν μου λέγατε και ένα παράδειγμα κλιματιστικού (έστω και εκτός mitsubishi) θα με βοηθούσε αφάνταστα!

Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω στο επόμενο post να σας ρωτήσω και ακόμα πιο συγκεκριμένα και στοχευμένα,αφού θα ξέρω ποια είναι τα χαμηλότερα db που κυκλοφορούν σε επώνυμα κλιματιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν αυτά που έχουμε πει στην προηγούμενη παραπομπή :) Από εκεί και πέρα είναι τι αρέσει σε σένα ,τις ανάγκες σου με βάση τι ταιριάζει στον χώρο σου,την καλύτερη τιμή που θα βρείς συγκριτικά με τα υπόλοιπα στην πράξη,την υποστήριξη από κάποιο κατάστημα κλιματισμού ,όπου θα πρέπει να τα δείς και από κοντά.Το Daikin που αναφέρεις είναι νεώτερο μοντέλο και μικρότερο σε ονομαστική (σταθερή) ισχύ από τα υπόλοιπα .Σε ότι επιλέξεις να υπολογίσεις και το κόστος χρήσης (που θα ρωτήσεις) που αφορά τα φίλτρα ,και η περιοδική συντήριση service πόσο κοστίζει.

 

γραψε λαθος αυτο το daiκιn εννουσα.http://www.skroutz.gr/s/268173/Daikin-FTX50GV-RX50GV.html

αυτο ειναι το προβλημα.αξιζει το daikin και το mitsubishi τα 100-200 ευρω παραπανω που εχουν απο ταλλα?αν δεν υπαρχει καμια διαφορα τεχνολογικα και σε θεμα ποιοτητας και αντοχης στο χρονο με το hitachi ας πουμε να παρω το πιο οικονομικο hitachi τοτε

Link to comment
Share on other sites

Daikin και Mitsubishi είναι γενικά υπερτιμημένες φίρμες στην Ελλάδα:cry: αλλά θεωρητικά είναι παραπάνω σε κατάταξη από Hitachi και Toshiba

(αν και όλες είναι στην 5αδα των εταιριών που οδηγούν τον κλάδο διεθνώς).

 

Η ποιότητα και η τεχνολογία τους είναι σχετική, γιατί κάθε μοντέλο στην γκάμα της εταιρίας δεν είναι το ίδιο καλό ή τουλάχιστον ο κάθε εισαγωγέας φέρνει ότι τον συμφέρει.Γι'αυτό σε παρέπεμψα στις "διαφορές" που γνωρίζω έχουν ,γιατί είναι κριτήρια που φαίνονται πιό άμεσα στον καταναλωτή,

παρά μόνο η όποια φίρμα.Πρέπει λοιπόν και να πας σε κατάστημα κλιματισμού να τα δείς από κοντά σε εγκατάσταση τους.

 

Καλημέρα και πάλι! Φίλε Starenios διάβασα όσα περισσότερα posts μπόρεσα και θεωριτικά κατέληξα πως αν και υπερτιμημένα όπως διάβασα θα διάλεγα τα mitsubishi σαν λύση για τα κλιματιστικά.Αυτό που θέλω να ρωτήσω πριν καταλήξω σε μοντέλα για 12αρι και 18αρι είναι ποια επίπεδα db θεωρούνται χαμηλά για την εξωτερική μονάδα αφού αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω.Η απόσταση απο το απέναντι μπάλκόνι είναι κοντινή και δεν ξέρω αν τα 50 db για το mitsubishi heavy είναι λιγα ή πολλα.

Το samsung που έχω γράφει 52db και ακούγεται παρα πολύ.Επειδή θα συνεχίσω το διάβασμα και σαφώς δε θα ήθελα να σας κουράζω,άλλα λόγω εργασίας ο χρόνος είναι περιορισμένος (όπως για όλους μας),και λόγω άγνοιας στην αγορά των κλιματιστικών,θα παρακαλούσα αν γίνεται να μου πείτε σαν παράδειγμα πιο θεωρητικά είναι το χαμηλότερο νούμερο θορύβου εξωτερικής μονάδας για να συνεχίσω να ψάχνω έστω συγκριτικά!Επίσης αν μου λέγατε και ένα παράδειγμα κλιματιστικού (έστω και εκτός mitsubishi) θα με βοηθούσε αφάνταστα!

Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω στο επόμενο post να σας ρωτήσω και ακόμα πιο συγκεκριμένα και στοχευμένα,αφού θα ξέρω ποια είναι τα χαμηλότερα db που κυκλοφορούν σε επώνυμα κλιματιστικά.

 

Οπως είπαμε παραπάνω,τα χαρακτηριστικά που δίνουν οι κατασκευαστές, είναι σύμφωνα με τις μετρήσεις της κάθε εταιρίας,οπότε αρκετά σχετικά

ή marketing .Παρόλα αυτά κάνεις ανόμοια σύγκριση καθώς η Samsung δεν συγκρίνεται με Mitsubishi σε κλάση προιόντων αν και οι τιμές που αναφέρεις είναι χαμηλές για εξωτερική μονάδα για 18αρι .:D

 

Τις ανώτερες τιμές θορύβου τις πιάνει ένα κλιματιστικό όταν γκαζώνει να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία,γι'αυτό πρέπει να είναι κατάλληλο σε ισχύ

για τον χώρο μας.Στα διαφημιστικά φυλλάδια αναφέρονται ανώτερες (ή μεσαίες) και χαμηλές στάθμες θορύβου.Βεβαια με την οικονομία που κάνουν οι κατασκευαστές για θέμα κόστους,θόρυβο μπορεί να κάνει και ενα μηχάνημα όταν έχει μικρή σε όγκο εξωτερική μονάδα και είναι ισχυρό σε ισχύ πχ το πολύ καλό http://www.skroutz.gr/s/284609/Mitsubishi-SRK-50ZJX-S.html όπου καλύτερα τοποθέτιση σε δάπεδο για απόσβεση,και να μην "παίζουμε" με το παραμικρό με ρυθμίσεις γι'αποφυγή βλάβης.Τελος θόρυβο μπορεί να κάνει ενα κλιματιστικό λόγω κακής τοποθέτισης ή μη περιοδικής συντήρισης.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρκετό ψάξιμο (και διάβασμα) είμαι σε θέση να ρωτήσω πλεον συγκεκριμένα για 2 μοντέλα που θεωρώ πως με καλύπτουν (και στο θέμα του θορύβου).

Το 12αρι είναι http://www.shopcenter.gr/pegasus/products01/show00.php?code=312960&pcode=SHOW_PROD312960

 

και το 18αρι http://www.shopcenter.gr/προϊόντα/κλιματισμός&Θέρμανση/Κλιματιστικά/17.000εώς18.000BTU/DaikinFTXS50J/RXS50J499222.html

 

Ευχαριστώ πολύ για όλα όσα καταφερα να διαβάσω στο forum και περιμένω πλέον την γνώμη σας στις συγκεκριμένες μου επιλογές . :happy:

Edited by sal37
Link to comment
Share on other sites

To 12αρι είναι το Emura από τα καλύτερα στυλάτα κλιματιστικά της αγοράς και έχει ανταγωνισμό από αυτό που έχουμε αναφέρει από εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3802554#post3802554

 

To 17αρι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο από ένα καλής φίρμας κλιματιστικό με βασικές λειτουργίες που πωλείται αδικαιολόγητα ακριβά.

Στα χρήματα του,παίρνεις πολύ καλύτερα (και εμπορικά) μηχανήματα ,"ισχυρότερα" ίσως τα καλύτερα μεσαίου μεγέθους κλιματιστικά της αγοράς http://www.skroutz.gr/s/284609/Mitsubishi-SRK-50ZJX-S.html και http://www.skroutz.gr/s/268909/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-18PAVP-E-RAS-18PKVP-E.html

Βεβαια αν πάρεις δύο κλιματιστικά ίδιας φίρμας από ένα κατάστημα κλιματισμού,σίγουρα θα σου κάνουν καλύτερη τιμή....:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε γμτ και τσιμπησαν τα lg libero +10% από την προηγουμενη βδομαδα που τα κοιταγα... αντε παλι απο την αρχη ψαξιμο για εναλλακτικη λυση... αργκ!
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πεί κατά επανάληψη όσο θέλει (και ότι θέλει) πουλά κάποιος έμπορος σε μια ελεύθερη αγορά.Επίσης τις τιμές τις κανονίζουν τυχόν ζήτιση

ή τυχόν ελλείψεις στην αγορά (που είναι πλέον συνήθες,καθώς λόγω της κρίσης οι εταιρίες κάνουν πολύ λίγες εισαγωγές σε όλους τους κλάδους) .:X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

φυσικα, ολα αυτα ειναι γνωστα και λογικα οι τιμες ανεβοκατεβαινουν, απλως στη συγκεκριμενη περιπτωση το παρατηρησα απο τη μια μερα στην επομενη και ξενερωσα :) ωραια εποχη για αυξησεις...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Διαβασα αρκετα το θεμα και θα ηθελα μια μικρη βοηθεια για την τελικη επιλογη.

Θα παω αυριο πρωι να κανω αλλαγη ενα toyotomi kuro 18αρι και ειμαι αναμεσα στα:

- Toshiba RAS 10PAVP / PKVPE http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10056621 851 Ευρω

- Toshiba RAS 13PAVP / PKVPE http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10056631 971 Ευρω

- Panasonic TE9HKE http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=47611 524 Ευρω

- Mitsubishi CGE35VA http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10040181 919 Ευρω

 

Πρεπει να γινει μεχρι αυριο γιατι τελειωνει η προσφορα -25% (το mitsubishi εξαιρειτε αυτης). Η επιλογες μου ειναι περιορισμενες λογω του ρηχου καταλογου του καταστηματος...

 

Ο χωρος που θα μπει ειναι σαλονι-κουζινα-εισοδος σπιτιου 25τμ που συνδεεται με τα υπολοιπα δωματια με εναν διαδρομο πλατους 1μ. Θελω να παρω ενα μηχανημα οσο πιο ενεργειακα οικονομικο γινεται, που θα καλυπτει τον χωρο και θα προχωραει και προς τον διαδρομο. Δυστυχως η τοποθετηση θα ειναι σε Γ σε σχεση με τον διαδρομο και δεν ξερω αν ειναι εφικτο αυτο. Ειμαι ψημενος για το toshiba 13αρι αλλα διαβασα πολυ καλα λογια για το panasonic εδω μεσα και δεδομενης της διαφορας τιμης το σκεφτομαι πολυ...

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...