Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαφορετικής φιλοσοφίας μηχανήματα μεταξύ τους ,αλλά και τα δύο από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς:)

Το Daikin Emura είναι καλαίσθητο μηχάνημα τύπου slim για σαλόνι, με αισθητήρα κίνησης για ευκολία ροής αέρα και (σχετική) οικονομία κατανάλωσης .

Το Μitsubishi είναι ισχυρότερο,με καλύτερο καθαρισμό αέρα,μέτριση εξωτερικών συνθηκών για την επίτευξη των εσωτερικών ,ημιεπαγγελματικό σε κατηγορία,έχει πιό ογκώδες εσωτερικό,θέλει καλή και ειδική τοποθέτιση να μην ενοχλεί, και είναι γενικά "ιδιότροπο" σε λειτουργία πχ πιό θορυβώδες .

Αν έχεις αμφιβολίες για τι χρειάζεσαι για τον χώρο σου θα πρέπει να συμβουλευτείς τεχνικό.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελικά παρήγγειλα το hitachi http://www.skroutz.gr/s/265126/Hitachi-RAS-RAC-60YH7.html. και θα το παραλάβω αύριο. Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο παίρνουν τα συνεργεία για την εγκατάσταση (απόσταση εσωτερικής με εξωτερική μονάδα γύρω στα 4-5 μέτρα) γιατί μου είπαν μια τιμή που μου φάνηκε τρελή για τα δεδομένα της εποχής (160 ευρώ δηλ. περίπου 120 ευρώ για 3 μέτρα σωληνώσεων και 15 ευρώ για κάθε επιπλέον μέτρο).Επίσης ότι το κλιματιστικό δεν θα αποδώσει (θα χάσει μεγάλο μέρος της απόδοσης του) στη θέρμανση λόγω της μεγάλης απόστασης. (έχω πληρώσει ήδη ηλεκτρολόγο 30 ευρώ για να τραβήξει καλώδιο 3x2,5 από την ηλεκτρική κουζίνα στο μπαλκόνι που θα τοποθετηθεί η εξωτερική μονάδα)
Nokia lumia 520-Huawei P9 lite
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πεί κατά επανάληψη σε μια ελεύθερη αγορά, όσο θέλει και ότι θέλει χρεώνει κάποιος ένα προιόν ή μια υπηρεσία.:wacko:

Το κόστος τοποθέτισης άτυπα συνήθως καλύπτει μέχρι 3 μέτρα σωληνώσεις.Τα υπόλοιπα χρεώνονται.Αν μια τιμή φαίνεται ακριβή ίσως αφορά

και το είδος της εργασίας που προσφέρεται ,κάποια τυχόν δυσκολία του χώρου αλλά και την ποιότητα των υλικών.Σε τυχόν αμφιβολίες θα πρέπει να ζητήσεις προσφορά και άλλων επιτόπου και να συγκρίνεις τις διαφορές σε ότι πούν.

 

Οσο αφορά την απόσταση των σωληνώσεων για την απόδοση,δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.:)Το μηχάνημα είναι υπολογισμένο να λειτουργεί με μεγαλύτερες σε μήκος σωληνώσεις (~20μ βάση χαρακτηριστικών που αναφέρει).Πρόβλημα θα υπάρχει μόνο αν δεν μπορεί να τοποθετηθεί σωστά σε κάποια θέση στον χώρο σου δηλ. να επικοινωνεί κανονικά το μέσα με το έξω μηχάνημα, για κάποιους λόγους.Κοίταξε να το διευκρινήσεις με τον τεχνικό

ή να ζητήσεις άλλη γνώμη,γιατί αν κάποιος δεν ξέρει τι μηχάνημα βάζει και χρεώνει ότι θέλει, τότε σίγουρα :p

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το hitachi τοποθετήθηκε και λειτούργησε απ τη κυριακή (τελικά Μαλαισίας είναι -δεν ξέρω αν εχει τον αισθητήρα που μετρά τις εξωτερικές συνθήκες).Παρατηρώ οτι δε είναι ιδιαίτερα αθόρυβο οπως το περιγράφουν στα χαρακτηριστικά ακόμη και στη χαμηλή σκάλα.(ισως είμαι επιρρεασμένος απ τα υπόλοιπα τρία 12 αρια που εχω).Θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι "σωστή" ρύθμιση και χρήση για να εχω καλή απόδοση και οικονομία (τώρα το χειμώνα για θέρμανση-ποσο μπορεί να είναι το κόστος για 10 περίππου ώρες την ημέρα,χοντρικά)Ευχαριστώ το Starenio για τις συμβουλές:)
Nokia lumia 520-Huawei P9 lite
Link to comment
Share on other sites

Oι οδηγίες χρήσης αναφέρουν σχετικά τις προτεινόμενες ρυθμίσεις του κατασκευαστή για να πετύχει το μηχάνημα ότι διαφημίζει :)

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει πως ο αισθήτηρας του καταλαβαίνει τον χώρο σου για να αποδίδει .Αν δεν έχει μπεί σε σωστή θέση το κλιματιστικό

στον χώρο σου ή αυτό δεν κάνει γενικά για τον χώρο σου ,δεν θα έχεις οικονομία.Αν όλα είναι σωστά μπορείς να υπολογίσεις την κατανάλωση από τις μέσες τιμές που αναφέρονται στα χαρακτηριστικά του μηχανήματος ,αλλά υπόψη όπως έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη,αυτές οι τιμές είναι σχετικές

με τις μετρήσεις του κάθε κατασκευαστή ,οπότε μια γενική εικόνα θα σχηματίσεις σαν συμπέρασμα και τα υπόλοιπα στο λογ/μό της ΔΕΗ.

 

Για το θόρυβο έχουμε αναφέρει εδώ σχετικά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3683352#post3683352 αλλά μην ξεχνάς ότι το μηχάνημα σου

είναι πολύ ισχυρό για σύγκριση με μικρότερα.Ο αισθητήρας εξωτερικών συνθηκών είναι κάτι παρόμοιο όπως περιγράφεται εδω http://energy-plus.skroutzstore.gr/assets/images/0188/4202/2SRK-25ZJX-25ZJ_4.jpg και έχουμε αναφέρει και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3707075#post3707075

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει φρεον δεν βγάζει ούτε κρύο αέρα :)

 

γενικά πολύ επιμορφωτικές οι πληροφορίες σου starenios και δεν το ήξερα αυτό για το φρέον. thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

γενικά πολύ επιμορφωτικές οι πληροφορίες σου starenios και δεν το ήξερα αυτό για το φρέον. thanks! :)

 

Η έλλειψη φρεον αρκετές φορές δεν φαίνεται και αμέσως,αλλά σταδιακά.Ανάλογα την διαρροή ή άλλη βλάβη.

Στο διάστημα αυτό το κλιματιστικό λειτουργεί με μειωμένη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές εαν δεν έχει αρκετο φρέον αρχίζουν και παγώνουν οι σωλήνες (ασπρίζει) κοντά στην εξωτερική μονάδα ή και το μεταλλικό πλέγμα στην εσωτερική μονάδα (πίσω απο τα φίλτρα του αέρα). Τώρα εαν το έχει χάσει τελειως δεν νομίζω οτι θα κάνει κάτι. Πριν ελέξετε για φρέον (φέρετε τον τεχνικό) βγάλτε το κλιματιστικό απο το ρευμα και πλύντε τα μεταλλικά πλέγματα τις εσωτερικής μονάδας και της εξωτερικής. Της εσωτερικής γεμίστε ενα μπουκάλι σπρέι (π.χ απο άδειο μπουκάλι υγρου καθ. τζαμιών, σιδερώματος κλπ) με απιονισμένο νερό και βγάλτε τα φίλτρα και ψεκάστε το μεταλλικό πλέγμα (τα νερά θα τα πετάξει απο την σωλήνα έξω). Στην εξωτερική ρίξτε νερό με μέτρια πίεση με λάστιχο ποτίσματος απο την πίσω πλευρά που κολάει συνήθως στον τοίχο, γενικά αποφύγετε να βρέξετε τον ανεμιστήρα και το κομμάτι του συμπιεστή (15-20cm απο την μεριά που πιάνουν οι σωλήνες). Δεν παθαίνουν κάτι απο το νερό αλλά μην το πνίξετε το μηχάνημα:lol:

Εγω δεν τα είχα πλύνει σχεδόν 15 χρόνια και μόλις τα καθάρισα η απόδοση ανέβηκε (οχι να βάζω 18ο βαθμούς μπας και ψύξει)!

Καυσαέριο, σκόνη, βρωμιές και κλαδιά που φέρνουν τα πουλιά, τα μπουκώνουν με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει σωστή μεταφορά θερμότητας μεταξύ έξω και μέσα.

Αφότου το καθαρίσετε αφήστε να στεγνώσει και μετά ξανασυνδέστε με το ρευμα.

Edited by dennisthemenace
Link to comment
Share on other sites

Tα έχεις μπερδέψει :) Οι συγκεκριμένες σωλήνες εξωτερικά,όταν το κλιματιστικό έχει φρέον παγώνουν ,και αν είναι σε σκούρο χρώμα φαίνεται ότι ασπρίζουν ειδικά το καλοκαίρι.Η ασπρίλα εσωτερικά αφορά συνήθως βρώμα ή άλλη αντίδραση.Τυχόν διαρροή φρέον εξαρεώνεται από τον ανεμιστήρα.

 

Τo εσωτερικό εκτός από τα φίλτρα και τις πρεσίζες ροής αέρα (αν δεν είναι ηλεκτρικές) πρέπει να το καθαρίζει τεχνικός κατά την περιοδική συντήριση μέσα έξω του κλιματιστικού ,και περιλαμβάνει λύσιμο του και πλύσιμο με σαπουνάδα κλπ. Ενα σπρευ πεπιεσμένου αέρα μπορεί να είναι μια προσωρινή λύση ,αλλά οποιαδήποτε υγρασία ή άλλα χημικά όπως σπρέυ καθαρισμού κλιματιστικών που κυκλοφορούν στις ηλεκτραγορές, είναι κακός σύμβουλος

για μούχλα κλπ καθώς σπάνια είναι καλής ποιότητας αλλά και όλα τα κλιματιστικά δεν συμπεριφέρονται το ίδιο σε αντοχή λόγω υλικών ή τεχνολογίας.

 

Στο εξωτερικό μηχάνημα μπορεί να πλυθεί και ο ανεμιστήρας και το εσωτερικό κομμάτι με νερό από την τρύπα όπως το βλέπουμε ,έχει προβλεπτεί συνήθως από τoν κατασκευαστή να λειτουργεί και με ανεμόβροχο (πίεση) το μηχάνημα.Από βασική αρχή λειτουργίας ηλεκτρικών είναι καλύτερα το μηχάνημα ναναι εκτός λειτουργίας,αλλά δεν είναι απόλυτο γιατί τα καλά κλιματιστικά έχουν δική τους ασφάλεια ή όλα ρίχνουν αυτή του ηλεκτρικού πίνακα,σε περίπτωση δυσλειτουργίας.Ομως εύκολα γίνεται ζημιά στον έλικα του συμπιεστή αν ρίξουμε νερό με παραπάνω πίεση ή αυτός δουλεύει σε υψηλές στροφές.Ετσι είναι καλύτερα σβηστό,για να ελέγχουμε τι κάναμε,να το αφήσουμε να στεγνώσει καλά μην έχει μπεί νερό από την πλευρά με τα καλώδια και τις σωληνώσεις αν βλέπουμε δεν έχει καλό καπάκι ή μόνωση ή δεν ξέρουμε πόσο καλή δουλειά έχει κάνει ο τεχνικός με τις ενώσεις.Στην περιοδική συντήριση ανάλογα πως θα κριθεί από τον τεχνικό μπορεί να γίνουν τα ίδια και με απολυμαντικό ,όπως και στο πίσω μέρος (προς τον τοίχο).

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να προβώ στην αγορά κλιματιστικού (ή κλιματιστικών). Τα θέλω σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση αλλά σε πολύ δύσκολη περιοχή (Καστοριά) με αρκετά βαρύ χειμώνα όπως θα έχετε ακουστά! Θέλω λοιπόν να ζεστάνω ένα ενιαίο χώρο Σ-Τ-Κ 80 τ.μ (...χάος). Στη κρεβατοκάμαρα θα βάλω ένα θερμοπομπό φέτος και του χρόνου ένα ακόμα κλιματιστικό.

 

Ολόκληρο το σπίτι είναι 125 τ.μ. οροφοδιαμέσμα (2ος). Από κάτω υπάρχει ακριβώς το ίδιο και κατοικείται (θερμαίνετε δηλαδή) Από πάνω υπάρχει σοφίτα που δεν κατοικείτε. Τέλος είναι μεσοτοιχία στη νότια πλευρά και το υπόλοιπο ακάλυπτο. Αν έχει μόνωση και τι είδους δεν γνωρίζω μια και το νοικιάζω και ο ιδιοκτήτης είναι στον "κόσμο" του. Έχει έχει μου λέει... τέλος πάντων.

 

Το σπίτι έχει τζάκι (απλό και μη αποδοτικό σε τόσο μεγάλο χώρο) και δικό μου καυστήρα με πετρέλαιο. Χωρίς να ανάβω το τζάκι καίω περίπου 550-750 λίτρα το μήνα, δηλαδή 550-750 € φέτος και 825-1125 € του χρόνου. Με εσωτερική θερμοκρασία όμως αρκετά υψηλή 22 οC όλη μέρα και 20 οC από τις 23:00 μέχρι τις 08:00 σταθερά (έχω μωράκι βλέπετε και δεν μπορώ να το κατεβάσω άλλο) και εξωτερική από 10 μέχρι και -10 το βράδυ.

 

Το σχήμα είναι αυτό στην εικόνα (το έφτιαξα όσο καλύτερα μπορούσα). Την άνοιξη θα κλείσω την τραπεζαρία με γυψοσανίδα και θα γίνει παιδικό δωμάτιο εμβαδού 20 τ.μ . Οπότε ο υπόλοιπος χώρος που θα μείνει θα είναι 60 τ.μ.

 

Καταρχάς να πω ότι απευθύνθηκα σε 3 ειδικούς (ψυκτικούς) για να μου πουν για μάρκα, ποσότητα, θέση και μέγεθος κλιματιστικών αλλά δυστυχώς ο ένας μου είπε να τα βάλω όπως μ' αρέσει εμένα αλλά θα πρέπει να είναι 80Χ500= 40000 BTU (μπακαλίστικα) και θα βάλουμε ένα μεγάλο Toshiba. O άλλος κοιτούσε μια ώρα το σπίτι γύρω γύρω και στο τέλος μου είπε 80Χ600= 48000 BTU για να είμαστε σίγουροι και θα βάλουμε Fujitsou και o άλλος δεν ήρθε καν να δει το χώρο παρα μόνο με ρώτησε πόσα τ.μ. είναι και μου πρότεινε ένα made in china χωρίς να μου πει καν πόσα BTU είναι ή τι χρειάζομαι κλπ.

 

Πήρα λοιπόν την κατάσταση στα χέρια μου και έκανα τους εξής υπολογισμούς και θέλω να μου πει κάποιος αν είναι σωστοί:

Για να έχω 22 οC όπως είπα όλη μέρα και 20 οC το βράδυ καίω περίπου 20 λίτρα πετρέλαιο την ημέρα. Δηλαδή 20Χ10.000 Κcal =200.000 kcal το 24ώρο. Αν βάλουμε και τον βαθμό απόδοσης του πετρελαίου είναι 200.000*0,8= 160.000 kcal = 635.204 BTU το 24ωρο ή 26.466 BTU/h.

Αυτό το νούμερο απέχει πάρα πολύ από τα προτεινόμενα στα διάφορα καταστήματα. Μόνο σε ένα sait ( http://www.tiletechniki.gr/categories.asp?catid=229 ) βρήκα ένα πίνακα που αναφέρει αυτή την τιμή για τα 80 τ.μ.

 

Πρώτο ερώτημα: Είναι σωστοί λοιπόν οι υπολογισμοί μου;

Δεύτερο ερώτημα: η θέση που έχω αποφασίσει (τα δύο μεγάλα μπλέ βέλη ) είναι σωστή; με την προϋπόθεση ότι μόλις κλείσω το ένα δωμάτιο το ένα που θα είναι και μικρότερο να μείνει μέσα στο δωμάτιο; Και τι μεγέθους θα είναι καλό να είναι το καθένα;

Τρίτο ερώτημα: Βασικό κριτήριο για την αγορά μου είναι φυσικά να δουλεύει σε όσο το δυνατόν χαμηλότερες θερμοκρασίες. Θα βοηθάω και με το καλοριφέρ φυσικά. Εδώ υπερέχει το Daikin Ururu Sarara που είναι το μόνο αν δεν κάνω λάθος και απ' όσο έχω ψάξει, που έχει εύρος λειτουργίας από τους -20 οC και ακολουθούν τα άλλα που ξεκινάνε από τους -15 οC

 

Το σημαντικότερο όμως κριτήριο και αυτό που θα καθορίσει την αγορά μου είναι η ποιότητα του αέρα που θα μου παρέχει. Έχω διαβάσει πάρα πολλά αυτό τον καιρό και ιδίως εδώ αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου. Θέλω λοιπόν να μου πει κάποιος ποιο μηχάνημα προσφέρει την καλύτερη ποιότητα παρεχόμενου αέρα (φίλτρα, παραφίλτρα κλπ). Η τιμή δεν με ενδιαφέρει (όχι ότι είμαι πλούσιος αλλά μια φορά θα τα δώσω και θέλω η κορούλα μου να αναπνέει τον καλύτερο αέρα που είναι δυνατόν) Εξάλλου ξέρω ότι θα δώσω σίγουρα 4000-5000 χιλιάρικα για πετρέλαιο, γιατί να μην τα δώσω καλύτερα μια και καλή και να πάρω "εργαλεία" που μακροχρόνια θα μου τα επιστρέψουν είτε σε χρήμα είτε σε ποιότητα. Τα υπόλοιπα καταναλώσεις κλπ είναι πάνω κάτω τα ίδια με διαφορές που φαίνονται αστείες κοντά στα 7.500 με 8.500 χιλιάρικα που θα δώσω του χρόνου για πετρέλαιο αν δεν βάλω φέτος κλιματιστικά. Σας φαίνονται τεράστια τα ποσά έτσι; Καλά για ποτό άστο ...ξέχασα από πότε έχω να πάω, τον τελευταίο χρόνο δε ούτε για καφέ δεν μπορούμε να πάμε για να μπορέσουμε να ζεσταθούμε. Αν δεν κάνω κάτι φέτος του χρόνου θα έχουμε να διαλέξουμε: Ή τρώμε ή ζεσταινόμαστε. Και τα δύο δεν γίνονται. Άντε ρε παιδιά βάλτε ένα χεράκι

 

http://img10.imageshack.us/img10/8241/96076614.jpg

Edited by pavlospap
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλημερα,

διαβασα ολα αυτα που εχεις γραψει και κατα τη γνωμη και την εμπειρια μου δεν θα εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα με τα κλιματιστικα.

το ururu που αναφερεις το μονο που θα σου κανει ειναι η ποιοτητα αερα,κατι που δεν κανει κανενα αλλο,αλλα νομιζω οτι δεν θα ειναι αρκετο για την περιοχη που μενεις.

θα σου προτεινα λοιπον να ψαξεις καλυτερα για το daikin altherma.

αν μπορεσεις να ψησεις τον ιδιοκτητη να μοιραστειτε το κοστος και αν εχεις προθεση να μεινεις πανω απο μια τριετια στο ιδιο σπιτι θα κανεις τρομερη αποσβεση της ταξεως τουλαχιστον 3.000 το χρονο,συμφωνα με τα ποσα που ανεφερες ποιο πανω.

αυτο το συστημα λειτουργει με ρευμα,διατηρεις τα σωματα του καλοριφερ και αλλαζεις τον καυστηρα . προσφατα τοποθετημενο σε περιοχη της αττικης .βορεια.με υγρασια και πολλες ωρες λειτουργιας(10 ωρες καθημερινως και τα σ/β παραπανω )με ξεχωριστο μετρητη εκαψε 65 ευρω ρευμα. ενα ενδεικτικο κοστος αγορας για τα τετραγωνικα που εχεις ανερχεται στα 7500.00 ευρω και εχεις τα σωματα του καλοριφερ και συνδυαζεται με μποιλερ για ζεστα νερα χρησης

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα, με ενδιαφερει και εμενα η αγορα ενος κλιματιστικου για ενα χωρο 75τμ που λειτουργει σαν ιντερνετ καφε. πολλα μηχανηματα πολυ ζεστη το καλοκαιρι! μπορει καποιος να μου προτεινει κατι αξιολογο?
Link to comment
Share on other sites

@ mariosfx To κορυφαίο για τέτοιες περιπτώσεις από την σειρά που έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη http://www.skroutz.gr/s/82444/Mitsubishi-SRK-71ZE-S.html?keyphrase=Mitsubishi+SRK-71ZE-S Μετά πάς σε ακριβότερες λύσεις αν σε βολεύουν τεχνικά αλλά και πρακτικά οπότε θα στο πει τεχνικός επιτόπου με μελέτη.

 

@ pavlospap Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Καταρχήν απευθύνθηκες σε λάθος άτομα για μελέτη ,ειδικά για θέρμανση χρειάζεται μηχανολόγος μηχανικός όχι απλά ψυκτικός.Από την άλλη πλευρά νοικιάζεις το σπίτι,οπότε δεν μπορείς να παρέμβεις σε κάτι μόνιμο χωρίς την άδεια του ιδιοκτήτη,ούτε να επιβάλεις ότι δεν προβλέπεται.Οπότε η λύση είναι ο εύκολος οικιακός κλιματισμός .Αναφέρεις διάβασες προηγούμενα ,αλλά μάλλον δεν πρόσεξες : :D

 

1)Οτι έχει γραφεί για παρόμοιες περιπτώσεις σαν την δική σου. Αυτό αφορά και το μηχάνημα που αναφέρθηκε παραπάνω και στον mariosfx για τον ενιαίο χώρο σου.Στο δωμάτιο 20τμ ένα καλό 12αρι από τα κορυφαία που έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη,σου αρκεί επίσης.Την θέση τοποθέτισης θα πρέπει να την κρίνει τεχνικός που γνωρίζει κάθε μηχάνημα,όχι τι αρέσει στον καθένα.Αναφέρεις ότι θα βοηθάς τον χώρο και με καλοριφέρ,αλλά γνώμη μου δεν θα χρειάζεται πάντα,γιατί κλιματιστικά της αγοράς που έχουν αισθητήρα εξωτ.συνθηκών κανονίζουν την υγρασία-η αίσθηση της ενοχλεί στην θερμοκρασία.

2) Στην ποιότητα αέρα που αναζητάς,μερικά κλιματιστικά έχουν κορυφαία λόγω του καθαρισμού και φίλτρων που προσφέρουν .

3) Οι συνθήκες λειτουργίας ενός κλιματιστικού,είναι σύμφωνα με τις μετρήσεις των κατασκευαστών,αλλά στην πράξη όλα τα καλά κλιματιστικά

αντέχουν παραπάνω σε ότι αναφέρουν ή πάνω κάτω το ίδιο στις ίδιες συνθήκες στην κατηγορία τους.-Ολα όμως αυτά φαίνονται εύκολα

αν μπορείς να δείς εγκαταστάσεις της περιοχής σου ή από καταστήματα κλιματισμού πως αποδίδουν.Τα υπόλοιπα είναι marketing.

 

Κάνε όμως και ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .

Εχουμε αναφέρει όλα όσα ζητάς, μαζί με σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους και αν έχεις απορίες,εδώ είμαστε :)

 

Tέλος επειδή διαφημίζεται γενικά,έχουμε επίσης αναφέρει ότι οι λύσεις θέρμανσης τύπου Daikin Altherma θέλουν από την αρχή γενική μελέτη και συνήθως αφορούν νέες κατασκευές ή ιδιοκατοίκηση,αλλά δεν προσφέρουν ψύξη ούτε καθαρισμό αέρα.Oλες όμως οι εταιρίες κλιματισμού έχουν αντίστοιχες λύσεις και φθηνότερες,αλλά εκτός στην Ελλάδα είναι ακόμα γενικά ακριβή πρόταση,δεν μπορεί να γεμίσει κάποιος εύκολα και τον χώρο του με εξωτερικά κουτιά, σωλήνες κλπ ανάλογα τι βολεύει,ειδικά αν έχει ή θέλει και κλιματισμό.Επίσης λύση για θέρμανση πλέον είναι και ο κεντρικός κλιματισμός σε πολλές φίρμες ,σήμερα αρκετά φθηνότερος λόγω κρίσης,αν βολεύει επίσης.Σε κάθε περίπτωση μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και το πρόβλημα με το πιστοποιητικό ενεργειακής κλάσης που απαιτείται πλέον στα κτίρια,και σ'αυτό κάθε χώρος είναι ξεχωριστός για το τι είναι καλύτερο σαν "μόνιμη" εγκατάσταση κλπ :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα, με ενδιαφερει και εμενα η αγορα ενος κλιματιστικου για ενα χωρο 75τμ που λειτουργει σαν ιντερνετ καφε. πολλα μηχανηματα πολυ ζεστη το καλοκαιρι! μπορει καποιος να μου προτεινει κατι αξιολογο?

 

γεια χαρα,

σε καμμια περιπτωση μην πας σε λυση τυπου split οικιακου.

σε τετοιυς χωρους επειδη εχεις πολλες θεσεις πας η σε λυση εμφανους ντουλαπας η σε καναλατη μοναδα αναλογων btu του χωρου των απωλειων και του συστηματος εξαερισμου αν υπαρχει. εκει πρεπει να ερθει τεχνικος για να το δει και να σου προτεινει καποιες λυσεις. θα χρειαστεις οπως και να χει ενα μηχανημα 48.000-60.000 btu/h

 

οσον αφορα το altherma της daikin ειναι καταλληλο για αντικατασταση σε υπαρχον λεβητα αρκει να υπαρχει αυτονομια. στην ελλαδα το χρησιμοποιουν σε ενα ποσοστο ανω του 60% σε παλιες εγκαταστασεις και εχεις τα σωματα που ηδη υπαρχουν στο σπιτι.το μονο που χρειαζεται ειναι μια εξωτερικη μοναδα η οποια συνδεεται με ενα ζευγος σωληνωσεων με τον εσωτερικο λεβητα. το συστημα υψηλων θερμοκρασιων που ανεβαζουν την θερμοκρασια εως τους 80 βαθμους χωρις την χρηση ηλεκτρικης αντιστασης ,αλλα με 2 μοτερ ,το εχει μονο η daikin οι αλλες εταιρειες εχουν των μεσων θερμοκρασιων και αναφερεται σε ενδοδαπεδιες και ζεστα νερα χρησης. επισης ειναι και για ψυξη αρκει στην προυπαρχουσα εγκατασταση να υπαρχουν fan coils

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Οι παλιές εγκαταστάσεις θέρμανσης δεν έχουν δυνατότητα αυτονομίας οπότε καταλαβαίνει κανείς τι διαφημίζουν κάποιες εταιρίες και γιατί,

οπότε φτάνει να δεί κανείς και τον ανταγωνισμό για συγκρίσεις και για πωλήσεις.Μια από τα ίδια με το marketing που θέλει να πουλά επίσης και το παραπάνω ημιεπαγγελματικό Mitsubishi ΖΕ για οικιακό, για να πουλάνε μεγαλύτερα μηχανήματα για ίδιους χώρους...:X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

@ mariosfx To κορυφαίο για τέτοιες περιπτώσεις από την σειρά που έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη http://www.skroutz.gr/s/82444/Mitsubishi-SRK-71ZE-S.html?keyphrase=Mitsubishi+SRK-71ZE-S Μετά πάς σε ακριβότερες λύσεις αν σε βολεύουν τεχνικά αλλά και πρακτικά οπότε θα στο πει τεχνικός επιτόπου με μελέτη.

 

εννοεις για ενα μονο τετοιο κλιματιστικο η 2? γιατι ενα νομιζω θα ειναι λιγο. αυτη τη στιγμη εχω ενα samsung 24000 αλλα δεν την παλευει ιδιατερα! ειναι και αρκετα παλιο!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα Samsung δεν έχει σχέση με αυτό το Mitsubishi που έχει πολύ μεγάλη,πολλαπλή ροή και καθαρισμό αέρα,σαφώς καλύτερη από άλλες ακριβότερες ή ενδιάμεσες λύσεις,με λογικό κόστος .Το μηχάνημα αυτό τοποθετείται ψηλότερα όπως ξέρουμε για τα οικιακά κλιματιστικά ,γιατί ενοχλεί λόγω έντασης.

Εχω αναφέρει σε προηγούμενα,παράδειγμα άνετης κάλυψης σε 100+ τμ χώρο ισόγειο-ημιόροφος,με τοποθέτιση σε σωστή θέση του μικρότερου από το μοντέλο που πρότεινα και έχει απόδοση εκεί σε πολύ πιό δύσκολες συνθήκες μέσα,έξω.

 

Οπως ανέφερα το τι βολεύει τεχνικά,αλλά και πρακτικά σε κάθε χώρο θα το πει τεχνικός επιτόπου με μελέτη.Αναλογα την θέση του χώρου σου αλλά και που μπορεί να μπεί ένα μηχάνημα,είναι μάλλον ακραία περίπτωση να έχεις συνεχώς εκπομπή θερμότητας από τους υπολογιστές,έντονα φώτα και γενικά απώλειες θερμοκρασίας με παράθυρα,άνοιγε κλείσε την πόρτα ,για να χρειαστείς και δεύτερο κλιματιστικό σε άλλη θέση ,αλλά όχι κατ'ανάγκη το ίδιο σε ισχύ ή ακριβό .Αν θεωρείς όμως ότι γίνεται στον χώρο σου ,μπορείς να κρατήσεις το παλιό σου Samsung μαζί με το Mitsubishi, μην ξοδεύεσαι παραπάνω.

 

Στις επαγγελματικές λύσεις ακόμα και αν ανέβεις σε ισχύ μπορεί να μην πετύχεις αποτέλεσμα αν ο αέρας δεν μπορεί ναχει κατεύθυνση πολλαπλά στον χώρο μας όπως και όταν θέλουμε πχ μόνο προς δάπεδο για τους ανεμιστήρες των Η/Υ ή μόνο ψηλά για ατμόσφαιρα.Επίσης οι φθηνότερες από αυτές τις λύσεις δεν έχουν καλό καθαρισμό αέρα που σίγουρα θα πρέπει να έχεις με κόσμο.Δεν χρειάζεται όμως να ψάχνεις κάτι "καλύτερο" όταν έχεις απλά ένα συνήθη χώρο,που τυγχάνει μόνο να είναι κοινόχρηστος με κάποια μηχανήματα σε χρήση,όπως προηγούμενα παραδείγματα εδώ μέσα με παρόμοιες απώλειες.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα κλιματιστικά του Carrefour τα inverter, έχουμε καμιά αναφορά, τι λένε? Τι συμπιεστή φοράνε, και τι εύρος λειτουργίας έχουν? Σκέφτομαι να πάρω ένα οικονομικό κλιματιστικό και είπα να πάρω inverter αλλά δε θέλω να δώσω πολλά. Σκέφτομαι κυρίως αυτό του carrefour κι ένα Hisense που είδα στο σκρουτζ. Για πείτε καμια άποψη για inverter 12άρι κάτω από 400 ευρώ.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Νομίζω ότι έχω καταλήξει να βάλω δύο κλιματιστικά και συγκεκριμένα τον παρακάτω συνδυασμό

 

MITSUBISHI H.I. SRK/SRC-50 ZIX-S

με απόδοδη στη θέρμανση

2388,40 min

20472,00 ονομαστική

30025,60 max

(για το μεγάλο χώρο 60 τ.μ.)

+

 

Daikin Ururu Sarara FTXR28E / RXR28E

με απόδοση στη θέρμανση

4436 min

12283 ονομαστική

17060 max

(για το μικρό χώρο 20 τ.μ. που αργότερα θα κλείσει σε παιδικό -λόγω ποιότητος αέρα-)

 

Το MITSUBISHI αν και 18άρι βλέπω ότι στη θέρμανση ανεβάζει μέχρι και 30000 ΒΤU. γιαυτό και θα το προτιμήσω.

Τι λέτε θα με καλύψουν σε ποσότητα και ποιότητα;

 

Και κάτι ακόμα, χθες το βράδυ στις 21:30 κατέβασα τη θερμοκρασία στο θερμοστάτη από τους 22 στους 19 βαθμούς. Το πρωί που σηκώθηκα στις 07:00 η θερμοκρασία ήταν 19.2 βαθμούς χωρίς να έχει ανάψει καθόλου το καλοριφέρ όλο το βράδυ. Η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 0 βαθμούς. Έστω και εμπειρικά αυτό δείχνει καλή ή κακή μόνωση του σπιτιού;

Edited by pavlospap
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έπεσε πολύ η θερμοκρασία δείχνει καλή μόνωση, ή πολύ μεγάλη θερμοχωρητικότητα.

Αλλά ουσιαστικά καλή μόνωση, και αεροστεναγότητα λογικά αφού μιλάμε για σύγχρονο διαμέρισμα κι όχι πετρόχτιστο. Πάντως σίγουρα δεν είσαι αμονωτος ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Νομίζω ότι έχω καταλήξει να βάλω δύο κλιματιστικά και συγκεκριμένα τον παρακάτω συνδυασμό

 

MITSUBISHI H.I. SRK/SRC-50 ZIX-S

με απόδοδη στη θέρμανση

2388,40 min

20472,00 ονομαστική

30025,60 max

(για το μεγάλο χώρο 60 τ.μ.)

+

 

Daikin Ururu Sarara FTXR28E / RXR28E

με απόδοση στη θέρμανση

4436 min

12283 ονομαστική

17060 max

(για το μικρό χώρο 20 τ.μ. που αργότερα θα κλείσει σε παιδικό -λόγω ποιότητος αέρα-)

 

Το MITSUBISHI αν και 18άρι βλέπω ότι στη θέρμανση ανεβάζει μέχρι και 30000 ΒΤU. γιαυτό και θα το προτιμήσω.

Τι λέτε θα με καλύψουν σε ποσότητα και ποιότητα;

 

Και κάτι ακόμα, χθες το βράδυ στις 21:30 κατέβασα τη θερμοκρασία στο θερμοστάτη από τους 22 στους 19 βαθμούς. Το πρωί που σηκώθηκα στις 07:00 η θερμοκρασία ήταν 19.2 βαθμούς χωρίς να έχει ανάψει καθόλου το καλοριφέρ όλο το βράδυ. Η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 0 βαθμούς. Έστω και εμπειρικά αυτό δείχνει καλή ή κακή μόνωση του σπιτιού;

 

Η θερμοκρασία παίζει ρόλο σε συνδιασμό με την υγρασία για την αίσθηση τι μας ενοχλεί ή όχι.Αν ένα μηχάνημα δεν έχει καλή αφύγρανση δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα.Από την περιγραφή η μόνωση φαίνεται να είναι επαρκείς,οπότε τα κλιματιστικά μάλλον υπεραρκούν για τους χώρους.Ομως στο κλιματισμό απώλειες απόδοσης έχουμε και από τη μη σωστή θέση τοποθέτισης,οπότε πρέπει να δεί τον χώρο τεχνικός που γνωρίζει τις ιδιοτροπίες των μηχανημάτων.Οσο αφορά γενικά την ποιότητα και την τεχνολογία των παραπάνω κλιματιστικών την έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα να λέμε τα ίδια :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία παίζει ρόλο σε συνδιασμό με την υγρασία για την αίσθηση τι μας ενοχλεί ή όχι.Αν ένα μηχάνημα δεν έχει καλή αφύγρανση δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα.Από την περιγραφή η μόνωση φαίνεται να είναι επαρκείς,οπότε τα κλιματιστικά μάλλον υπεραρκούν για τους χώρους.Ομως στο κλιματισμό απώλειες απόδοσης έχουμε και από τη μη σωστή θέση τοποθέτισης,οπότε πρέπει να δεί τον χώρο τεχνικός που γνωρίζει τις ιδιοτροπίες των μηχανημάτων.Οσο αφορά γενικά την ποιότητα και την τεχνολογία των παραπάνω κλιματιστικών την έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα να λέμε τα ίδια :)

Καλησπέρα σε όλους και όλες. Παρακολουθώ και μελετώ τις απορίες και κυρίως τις απαντήσεις, και θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να θέσω κάποιες ερωτήσεις στους ειδικούς. Σκοπεύω να αγοράσω κλιματιστικό για να καλύψω χώρο 60τμ. με χρήση τόσο για ψύξη όσο και για θέρμανση. Από τις συζητήσεις και τοποθετήσεις στο φόρουμ αλλά και από έρευνα στο ιντερνετ έχω καταλήξει στα εξης μηχανήματα: LG CA24AWR, mitsubishi SRK/SRC-63ZK-S, mitsubishi MSZ/MUZ-GE71VA, SHARP AY-XP24LR. Οι προτεραιότητες είναι, με αυτή την σειρά που τις γράφω, οικονομία, αντιαλλεργική δράση - καλή ατμόσφαιρα, επάαρκεια ισχύος. Ποιό από τα τέσσερα προτείνετε και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Την απορία σου θα πρέπει να την λύσεις μόνος σου με βάση τι σου αρέσει περισσότερο στα υπέρ και κατά

που έχουμε αναφέρει ,καθώς επίσης θα πρέπει να δεις πως ταιριάζει κάθε μηχάνημα με τον χώρο σου αφού εσύ γνωρίζεις σχετικά γι'αυτόν

σε σχέση με τις ανάγκες σου. Τα Mitsubishi είναι σε ανώτερη κλάση από τα υπόλοιπα που αναφέρεις όπως και στο θέμα της οικονομίας.

Το Sharp υπερτερεί σε ποιότητα αέρα και το LG απλά σαν σειρά είναι χρόνια τα καλύτερα κλιματιστικά της εταιρίας .

 

Οσο αφορά την επάρκεια ισχύος θεωρητικά όλα κάνουν,αλλά ανάλογα την ιδιομορφία του χώρου σου τα Mitsubishi διαφέρουν σε ένταση μεταξύ τους όπως και αυτά με τα υπόλοιπα,συγκριτικά.Ετσι αναγκαστικά θα πρέπει διαβάζοντας καλύτερα τα προηγούμενα, να ζητήσεις γνώμη τεχνικού επιτόπου στον χώρο σου για τι ταιριάζει καλύτερα σε ότι θες,καθώς όπως έχουμε πεί κατά επανάληψη κάθε μηχάνημα και κάθε χώρος έχει τις ιδιοτροπίες του.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...