Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην σε τρομαζει το αν βγαζει νερο η οχι δεν ειναι απολύτως τίποτα μην πληρώσεις καν τεχνικό να ερθει να το δει. Εχει να κανει καθαρα με την υγρασια της ατμοσφαιρας. Μια μερα μπορει να βγάζει foul και την επομενη τιποτα ειναι φυσιολογικοτατο.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εχω βρει σε χαμηλή τιμή το παρακάτω, μετα απο συμβουλή του εξαιρετικού μέλους starenios αφού η κινεζιά που έχουμε στο γραφείο ειναι σταθερής ροής και μάπα γενικώς.

 

http://www.lg.com/gr/air-conditioner/split/LG-standard-K24AH.jsp

 

Αξιζει την αγόρα η να δώσω 600ε παραπάνω για inverter?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, και κυρίως Σταρένιε, για το RAS-137SKV-E της Toshiba, έχουμε κάποια πληροφορία? Είναι καλό μηχάνημα, και γενικά αξίζει τα λεφτά του?
Link to comment
Share on other sites

@ dal_kos : Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ,ένα απλό κλιματιστικό,βασικό στην γκάμα της εταιρίας και έρχεται επίσης και το παλαιότερο μοντέλο φθηνότερο http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=+RAS-137SKV

 

@ sokos : Για τον χώρο που το θές,και χωρίς να ξοδευτείς με πολλά χρήματα όπως ζήτησες,κοιτάς τις παρακάτω βασικές επιλογές σε Inverter

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3648802#post3648802 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3914298#post3914298

Υπόψη τυχόν αμφιβολίες που ανάφερες, τις συζητάς με τεχνικό επιτόπου πρίν παραγγείλεις κάτι σε ότι επιλέξεις.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να προβώ στην αγορά κλιματιστικού (ή κλιματιστικών). Τα θέλω σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση αλλά σε πολύ δύσκολη περιοχή (Καστοριά) με αρκετά βαρύ χειμώνα όπως θα έχετε ακουστά! Θέλω λοιπόν να ζεστάνω ένα ενιαίο χώρο Σ-Τ-Κ 80 τ.μ (...χάος). Στη κρεβατοκάμαρα θα βάλω ένα θερμοπομπό φέτος και του χρόνου ένα ακόμα κλιματιστικό.

 

Ολόκληρο το σπίτι είναι 125 τ.μ. οροφοδιαμέσμα (2ος). Από κάτω υπάρχει ακριβώς το ίδιο και κατοικείται (θερμαίνετε δηλαδή) Από πάνω υπάρχει σοφίτα που δεν κατοικείτε. Τέλος είναι μεσοτοιχία στη νότια πλευρά και το υπόλοιπο ακάλυπτο. Αν έχει μόνωση και τι είδους δεν γνωρίζω μια και το νοικιάζω και ο ιδιοκτήτης είναι στον "κόσμο" του. Έχει έχει μου λέει... τέλος πάντων.

 

Το σπίτι έχει τζάκι (απλό και μη αποδοτικό σε τόσο μεγάλο χώρο) και δικό μου καυστήρα με πετρέλαιο. Χωρίς να ανάβω το τζάκι καίω περίπου 550-750 λίτρα το μήνα, δηλαδή 550-750 € φέτος και 825-1125 € του χρόνου. Με εσωτερική θερμοκρασία όμως αρκετά υψηλή 22 οC όλη μέρα και 20 οC από τις 23:00 μέχρι τις 08:00 σταθερά (έχω μωράκι βλέπετε και δεν μπορώ να το κατεβάσω άλλο) και εξωτερική από 10 μέχρι και -10 το βράδυ.

 

Το σχήμα είναι αυτό στην εικόνα (το έφτιαξα όσο καλύτερα μπορούσα). Την άνοιξη θα κλείσω την τραπεζαρία με γυψοσανίδα και θα γίνει παιδικό δωμάτιο εμβαδού 20 τ.μ . Οπότε ο υπόλοιπος χώρος που θα μείνει θα είναι 60 τ.μ.

 

Καταρχάς να πω ότι απευθύνθηκα σε 3 ειδικούς (ψυκτικούς) για να μου πουν για μάρκα, ποσότητα, θέση και μέγεθος κλιματιστικών αλλά δυστυχώς ο ένας μου είπε να τα βάλω όπως μ' αρέσει εμένα αλλά θα πρέπει να είναι 80Χ500= 40000 BTU (μπακαλίστικα) και θα βάλουμε ένα μεγάλο Toshiba. O άλλος κοιτούσε μια ώρα το σπίτι γύρω γύρω και στο τέλος μου είπε 80Χ600= 48000 BTU για να είμαστε σίγουροι και θα βάλουμε Fujitsou και o άλλος δεν ήρθε καν να δει το χώρο παρα μόνο με ρώτησε πόσα τ.μ. είναι και μου πρότεινε ένα made in china χωρίς να μου πει καν πόσα BTU είναι ή τι χρειάζομαι κλπ.

 

Πήρα λοιπόν την κατάσταση στα χέρια μου και έκανα τους εξής υπολογισμούς και θέλω να μου πει κάποιος αν είναι σωστοί:

Για να έχω 22 οC όπως είπα όλη μέρα και 20 οC το βράδυ καίω περίπου 20 λίτρα πετρέλαιο την ημέρα. Δηλαδή 20Χ10.000 Κcal =200.000 kcal το 24ώρο. Αν βάλουμε και τον βαθμό απόδοσης του πετρελαίου είναι 200.000*0,8= 160.000 kcal = 635.204 BTU το 24ωρο ή 26.466 BTU/h.

Αυτό το νούμερο απέχει πάρα πολύ από τα προτεινόμενα στα διάφορα καταστήματα. Μόνο σε ένα sait ( http://www.tiletechniki.gr/categories.asp?catid=229 ) βρήκα ένα πίνακα που αναφέρει αυτή την τιμή για τα 80 τ.μ.

 

Πρώτο ερώτημα: Είναι σωστοί λοιπόν οι υπολογισμοί μου;

Δεύτερο ερώτημα: η θέση που έχω αποφασίσει (τα δύο μεγάλα μπλέ βέλη ) είναι σωστή; με την προϋπόθεση ότι μόλις κλείσω το ένα δωμάτιο το ένα που θα είναι και μικρότερο να μείνει μέσα στο δωμάτιο; Και τι μεγέθους θα είναι καλό να είναι το καθένα;

Τρίτο ερώτημα: Βασικό κριτήριο για την αγορά μου είναι φυσικά να δουλεύει σε όσο το δυνατόν χαμηλότερες θερμοκρασίες. Θα βοηθάω και με το καλοριφέρ φυσικά. Εδώ υπερέχει το Daikin Ururu Sarara που είναι το μόνο αν δεν κάνω λάθος και απ' όσο έχω ψάξει, που έχει εύρος λειτουργίας από τους -20 οC και ακολουθούν τα άλλα που ξεκινάνε από τους -15 οC

 

Το σημαντικότερο όμως κριτήριο και αυτό που θα καθορίσει την αγορά μου είναι η ποιότητα του αέρα που θα μου παρέχει. Έχω διαβάσει πάρα πολλά αυτό τον καιρό και ιδίως εδώ αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου. Θέλω λοιπόν να μου πει κάποιος ποιο μηχάνημα προσφέρει την καλύτερη ποιότητα παρεχόμενου αέρα (φίλτρα, παραφίλτρα κλπ). Η τιμή δεν με ενδιαφέρει (όχι ότι είμαι πλούσιος αλλά μια φορά θα τα δώσω και θέλω η κορούλα μου να αναπνέει τον καλύτερο αέρα που είναι δυνατόν) Εξάλλου ξέρω ότι θα δώσω σίγουρα 4000-5000 χιλιάρικα για πετρέλαιο, γιατί να μην τα δώσω καλύτερα μια και καλή και να πάρω "εργαλεία" που μακροχρόνια θα μου τα επιστρέψουν είτε σε χρήμα είτε σε ποιότητα. Τα υπόλοιπα καταναλώσεις κλπ είναι πάνω κάτω τα ίδια με διαφορές που φαίνονται αστείες κοντά στα 7.500 με 8.500 χιλιάρικα που θα δώσω του χρόνου για πετρέλαιο αν δεν βάλω φέτος κλιματιστικά. Σας φαίνονται τεράστια τα ποσά έτσι; Καλά για ποτό άστο ...ξέχασα από πότε έχω να πάω, τον τελευταίο χρόνο δε ούτε για καφέ δεν μπορούμε να πάμε για να μπορέσουμε να ζεσταθούμε. Αν δεν κάνω κάτι φέτος του χρόνου θα έχουμε να διαλέξουμε: Ή τρώμε ή ζεσταινόμαστε. Και τα δύο δεν γίνονται. Άντε ρε παιδιά βάλτε ένα χεράκι

 

http://img10.imageshack.us/img10/8241/96076614.jpg

 

Τα κλιματιστικά τοποθετήθηκαν (στις θέσεις που τα προόριζα στο σκίτσο) πριν τρεις μέρες και ως οφείλει ο καθένας που ζητά συμβουλές, να αναφέρει και το αποτέλεσμα για να βοηθηθούν και οι υπόλοιποι έτσι και εγώ θα σας πω τα αποτελέσματα.

Τελικά έβαλα δύο Daikin Ururu Sarara FTXR50 και FTXR28 (18.000 και 10.000 BTU αντίστοιχα) λόγω έλλειψης στην αγορά Mitsubishi srk 20,25,35 zjx και Toshiba Daiseikai 5 που έψαχνα να βρω σαν πιο οικονομική αλλά εξίσου ποιοτική λύση. Τέλος πάντων στο Ururu Sarara λοιπόν.

Τα μηχανήματα παιδιά δεν δουλεύουν απλά, "κεντάνε"!!!

ΘΕΡΜΑΝΣΗ:

1.Καστοριά εξωτερική θερμοκρασία -9 εσωτερική 22,8 (ενδείξεις ηλεκτρονικού θερμοστάτη SIEMENS) χαλαρά για πλάκα. Περιμένω να χτυπήσει κανα -20 να δω τι άλλο μπορούν να κάνουν.

2.Εξωτερική 0 και εσωτερική από 17 βαθμούς στους 23 στην λειτουργία Powerfull χρονομετρημένα σε 8 λεπτά.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ:

Δεν ακούς τίποτα άλλο από ένα ελαφρύ φυσηματάκι. Ούτε κρατσ κρουτσ όταν ζεσταίνονται ούτε τίποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Το εξωτερικό δε μηχάνημα ακούγεται ελάχιστα και σε εντυπωσιάζει η ομαλότητα λειτουργίας.

ΑΝΕΣΗ:

Δεν νιώθεις σχεδόν τίποτα ούτε ρεύματα να σε χτυπάνε ούτε τίποτα. Η ατμόσφαιρά εκπληκτική. Μυρωδιές μηδέν. Θέλω να δοκιμάσω και τον καθαρισμό με το Flash Streamer και θα επανέλθω.

 

Τώρα όσον αφορά την ύγρανση εδώ μας τα χαλάει λίγο γιατί δεν κάνει και θαύματα. Απλά δεν πέφτει η υγρασία του σπιτιού καθόλου με τη χρήση του. Βέβαια φταίει και το γεγονός της πολύ χαμηλής εξωτερικής υγρασίας που έχουμε αυτές τις μέρες, μιας και για να υγράνει το χώρο τραβάει υγρασία από την ατμόσφαιρα. Αλλά αν δεν έχει υγρασία έξω τι να τραβήξει το καημένο. Πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει οπωσδήποτε ύγρανση πρέπει να πάρει ξεχωριστό υγραντήρα.

 

Όσον αφορά τον υπολογισμό για το μέγεθος του κλιματιστικού (μιας και οι περισσότεροι έτσι αγοράζουν γιατί ποιος θα πληρώσει κανα χιλιάρικο για μελέτη από μηχανολόγο για ένα κλιματιστικό των 500€) ο τύπος "τ.μ Χ 500 = BTU" πρέπει να είναι πολύ πολύ εκτός και τον χρησιμοποιούν αυτοί που πουλάν για να είναι ικανοποιημένος ο πελάτης από την απόδοση και να πουλάν ακριβά. Δηλαδή ένας χώρος που χρειάζεται 20.000 BTU σίγουρα θα καλυφθεί και από 30.000 BTU αλλά και από 100.000 BTU. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να βάλουμε 100.000 ΒΤU για να πουλήσει ο καθένας ακριβότερα, πιο ενεργοβόρα, πιο θορυβώδη και που προκαλούν θύελλα μέσα στο σπίτι μηχανήματα. Πιστεύω το "τ.μ. Χ 300=BTU" ανταποκρίνεται πολύ καλύτερα στην πραγματικότητα.

 

Τέλος να πω ότι μπορεί να εκθειάζω τα Ururu Sarara αλλά δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν τελικά είχα βάλει Mitsubishi ή Toshiba ούτε καν τα έχω δει να δουλεύουν. Πάντως είμαι 100% σίγουρος ότι δεν θα ήταν καλύτερα. Απλά θα ήταν φθηνότερα.

 

Υ.Γ Ας με συγχωρέσουν οι Mod για το μεγάλο κείμενο και την παράθεση, απλά το έκανα για να είναι πιο κατανοητό το αποτέλεσμα σε σχέση με το τι ζητούσα.

Edited by pavlospap
Link to comment
Share on other sites

Starenios έχεις προσωπική άποψη για το Mitsubishi MSZ-FD25VA και TOSHIBA Super Daiseikai 5 10αρι, ποια η γνώμη σου; Στο ίδιο επίπεδο τιμής πια θεωρείς καλύτερη επιλογή σε αξιοπιστία και ποιότητα μηχανήματος μιας και θα δουλεύει χειμώνα καλοκαίρι;;;

 

Χαίρομαι που ο pavlospap βρήκε ότι έψαχνε, αν και η Καστορία είναι ιδιαίτερη περίπτωση και απαιτεί μηνύματα που να αποδίδουν σε χαμηλές θερμοκρασίες. Είναι γνωστό βέβαια ότι τα Daikin είναι μάλλον ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

@ kiriakosk To TOSHIBA τό έχουμε αναφέρει σαν σειρά κατά επανάληψη και λίγο πιό πάνω.Είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς,ισχυρό μηχάνημα και πολύ καλό καθαρισμό αέρα. Συγκρίσιμο είναι αυτό http://www.skroutz.gr/s/289677/Mitsubishi-SRK-25ZJX-S.html?keyphrase=25+zjx (που έχει και αισθητήρα εξωτερικών συνθηκών,το Τoshiba τελευταία όχι) και μετά το Μitsubishi που ανέφερες.Βεβαια καθένα πρέπει να ταιριάζει με τον χώρο σου και τις ανάγκες σου γιατί τα δύο πρώτα έχουν δυνατό ανεμιστήρα οπότε κοντά θα ενοχλεί ,και όλα έχουν και και όγκο εσωτερικά και κάνουν σχετικό θόρυβο.

 

@ pavlospap Οποιος έχει αμφιβολίες για μια αγορά,πρέπει να κοιτά και τον ανταγωνισμό για να είναι σίγουρος για σωστή επιλογή :)

Οπως είχαμε πεί http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3894331#post3894331 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3897991#post3897991

πολλά φαίνονται εύκολα αν μπορείς να δείς εγκαταστάσεις της περιοχής σου ή από καταστήματα κλιματισμού πως αποδίδουν κάποια κλιματιστικά .

Κατά επανάληψη εξάλλου λέμε ότι πολλά που αναφέρουν οι εταιρίες είναι θέμα marketing αλλά και όσο θέλει και ότι θέλει πουλά κάποιος προιόντα και υπηρεσίες σε μια ελεύθερη αγορά ,και δεν συνώνυμο ότι κάτι είναι καλύτερο ή αυτό που χρειαζόμαστε.Τέλος για μια μελέτη θέρμανσης για αγορά κλιματιστικού δεν χρειάζεσαι βέβαια 1000 ευρώ.:wacko: Αυτό που χρειάζεται είναι ένα σοβαρό κατάστημα κλιματισμού που πρέπει να στείλει άτομο με γνώσεις να δεί τον χώρο σου όταν υπάρχουν συγκεκριμένα θέματα, και όχι απλά έναν ψυκτικό:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

@ kiriakosk Αυτό που χρειάζεται είναι ένα σοβαρό κατάστημα κλιματισμού που πρέπει να στείλει άτομο με γνώσεις να δεί τον χώρο σου όταν υπάρχουν συγκεκριμένα θέματα, και όχι απλά έναν ψυκτικό:)

 

...και πως ξεχωριζουμε ενα καλο μαγαζι,απο ενα αλλο,που δεν ειναι;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας συστήσουν κάπου,ρωτάμε σε καταστήματα που είναι καιρό στην αγορά μόνο για τα προιόντα που εξιδεικεύονται και μετά τσεκάρουμε ότι μας πουν και αλλού για τα ίδια για σύγκριση.Το ίδιο για τις υπηρεσίες τους.Αν πάλι έχουμε αμφιβολίες κοιτάμε και άλλη φίρμα αντίστοιχα από την αρχή πάλι :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

φιλε απο την καστορια μπορεισ να μας δωσεισ στειχεια απο καταναλωσεις ρευματοσ?

δηλ ποσες ωρες τα καις?

ποση καταναλωση εχεις την ημερα ? και σε πια εξωτερικη θερμοκρασια?

 

 

υ.γ

ειμαι εντυπωσιασμενος απο την αποδοση των μηχανηματων

Link to comment
Share on other sites

φιλε απο την καστορια μπορεισ να μας δωσεισ στειχεια απο καταναλωσεις ρευματοσ?

δηλ ποσες ωρες τα καις?

ποση καταναλωση εχεις την ημερα ? και σε πια εξωτερικη θερμοκρασια?

 

 

υ.γ

ειμαι εντυπωσιασμενος απο την αποδοση των μηχανηματων

 

Μια βδομάδα τα έχω φίλε μου και δεν μπορώ να πω με σιγουριά για κατανάλωση ακόμα. Τα έχω σε λειτουργία 18-19 ώρες ασταμάτητα από τις 8 το πρωί μέχρι τις 12 με 1 το βράδυ. Μετά ανάβω το καλοριφέρ στους 19 βαθμούς μην παγώσουν και οι σωληνώσεις.

Εξωτερική θερμοκρασία μέχρι και -10 (χτυπήσαμε πριν λίγες μέρες και -20 αλλά δεν τα είχα ακόμα) με το που δύσει ο ήλιος, περίπου στο 0 με +2 την ημέρα. Εσωτερική στους 22,8 σταθερά (ένδειξη ηλεκτρονικού θερμοστάτη SIEMENS αλλά και ηλεκτρονικού θερμομέτρου σε διάφορες θέσεις κάθε φορά μέσα στο σπίτι) ενώ τα μηχανήματα τα έχω στο 22. Ο χώρος όπως έχω πει είναι 80 τ.μ και έχω και την πόρτα της κρεβατοκάμαρας (20 τ.μ) ανοιχτή και ζεσταίνουν και εκεί (19,5 βαθμούς). Το καλύτερο είναι ότι ακόμα και με -10 δεν έχουν σταματήσει ακόμα ποτέ για απόψυξη του εξωτερικού στοιχείου.

 

Αν κρίνω από το γκάζωμα που κάνουν στο PowerFull στην κανονική λειτουργία όλη μέρα πρέπει να δουλεύουν πολύ χαλαρά. Εγώ προσωπικά αυτό ήθελα και ευτυχώς δεν απογοητεύτηκα, γιατί για να πω την αλήθεια από αυτά που έχω διαβάσει πριν την αγορά μου φοβόμουν ότι δεν θα ζεσταθώ μόνο με τα κλιματιστικά εδώ πάνω στα βόρεια.

 

Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά (με COP 3.97 το 18άρι και 5,14 το 10άρι) των δύο μηχανημάτων το maximum που μπορούν να καταναλώσουν σε αυτές τις ώρες είναι 266€ το μήνα. Φυσικά δεν δουλεύουν στο max (ούτε καν στην ονομαστική απόδοση) οπότε υπολογίζω 100 με 150 € το μήνα στην ονομαστική τους απόδοση που και πάλι δεν δουλεύουν. Πετρέλαιο έκαιγα περίπου 700-800 με τη σημερινή τιμή, για του χρόνου με 1,5€ το λίτρο, άστο.... Οπότε τι άλλο να πω σώθηκα!

Θα ενημερώσω πάντως το forum με τον πρώτο λογαριασμό.

Edited by pavlospap
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλοριζικα!!!

 

μια ερωτησουλα και απο εμενα , μιας και διαβασα τα προηγουμενα σχολια σου. τωρα που η θερμοκρασια βελτιωκε καπως....ειδες καμια διαφορα στην υγρανση του χωρου και πες μας εαν μπορεις επισης τις εντυπωσεις σου απο την ανανεωση του αερα.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μια βδομάδα τα έχω φίλε μου και δεν μπορώ να πω με σιγουριά για κατανάλωση ακόμα. Τα έχω σε λειτουργία 18-19 ώρες ασταμάτητα από τις 8 το πρωί μέχρι τις 12 με 1 το βράδυ. Μετά ανάβω το καλοριφέρ στους 19 βαθμούς μην παγώσουν και οι σωληνώσεις.

Εξωτερική θερμοκρασία μέχρι και -10 (χτυπήσαμε πριν λίγες μέρες και -20 αλλά δεν τα είχα ακόμα) με το που δύσει ο ήλιος, περίπου στο 0 με +2 την ημέρα. Εσωτερική στους 22,8 σταθερά (ένδειξη ηλεκτρονικού θερμοστάτη SIEMENS αλλά και ηλεκτρονικού θερμομέτρου σε διάφορες θέσεις κάθε φορά μέσα στο σπίτι) ενώ τα μηχανήματα τα έχω στο 22. Ο χώρος όπως έχω πει είναι 80 τ.μ και έχω και την πόρτα της κρεβατοκάμαρας (20 τ.μ) ανοιχτή και ζεσταίνουν και εκεί (19,5 βαθμούς). Το καλύτερο είναι ότι ακόμα και με -10 δεν έχουν σταματήσει ακόμα ποτέ για απόψυξη του εξωτερικού στοιχείου.

 

Αν κρίνω από το γκάζωμα που κάνουν στο PowerFull στην κανονική λειτουργία όλη μέρα πρέπει να δουλεύουν πολύ χαλαρά. Εγώ προσωπικά αυτό ήθελα και ευτυχώς δεν απογοητεύτηκα, γιατί για να πω την αλήθεια από αυτά που έχω διαβάσει πριν την αγορά μου φοβόμουν ότι δεν θα ζεσταθώ μόνο με τα κλιματιστικά εδώ πάνω στα βόρεια.

 

Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά (με COP 3.97 το 18άρι και 5,14 το 10άρι) των δύο μηχανημάτων το maximum που μπορούν να καταναλώσουν σε αυτές τις ώρες είναι 266€ το μήνα. Φυσικά δεν δουλεύουν στο max (ούτε καν στην ονομαστική απόδοση) οπότε υπολογίζω 100 με 150 € το μήνα στην ονομαστική τους απόδοση που και πάλι δεν δουλεύουν. Πετρέλαιο έκαιγα περίπου 700-800 με τη σημερινή τιμή, για του χρόνου με 1,5€ το λίτρο, άστο.... Οπότε τι άλλο να πω σώθηκα! Θα ενημερώσω πάντως το forum με τον πρώτο λογαριασμό.

 

Aν είχες διαβάσει διάφορα παραδείγματα σε προηγούμενες σελίδες ,θα είχες καταλάβει ότι για να δουλεύει στην ονομαστική τιμή ένα κλιματιστικό

πρέπει να είναι κατάλληλο για τον χώρο μας ,να έχει γίνει σωστή τοποθέτιση ,να τηρούνται οι οδηγίες χρήσης (που αναφέρουν επίσης και πότε γίνεται απόψυξη,περί powerfull κλπ ),και οι συνθήκες να είναι αυτές του κατασκευαστή (βάση των μετρήσεων του ) και όχι απλά τι αναφέρει ή διαφημίζει αυτός.

Δεν μπορεί επίσης να κρίνει κάποιος αν δουλεύει ένα κλιματιστικό στο max και όχι στην ονομαστική,μόνο με ότι βλέπει στο εσωτερικό,αλλά με ότι καταλαβαίνει και από τον συμπιεστή,και αν φαίνεται κάτι εύκολα αλλά και να μην "παίζουμε" και καταλαβαίνει λάθος,άσχετα δεν μας ενοχλεί κάτι.

 

Ετσι αυτονόητο είναι πάντα ,ο λογ/μός του ηλεκτρικού λύνει τις απορίες μας ,αλλά και πάλι σύγκριση με κόστος κατανάλωσης πετρελαίου δεν γίνεται πλέον με τις τρέχουσες τιμές,πόσο μάλλον και αν έχει κανείς και ηλεκτρικό με πακέτο από ιδιωτικό πάροχο.Ομως η άποψη ότι έκανες πετυχημένη αγορά ενώ ανάφερες πρίν κοίταζες και άλλα,αναιρείται όταν δεν τα συγκρίνεις μ'αυτά ή διάφορα άλλα καλά κλιματιστικά πως γενικά συμπεριφέρονται στην περιοχή σου για να είσαι σίγουρος, αν δεν μπορούσε να γίνει αυτό πρίν την αγορά όπως θα έπρεπε :D

 

Τέλος το σχόλιο σου ότι "από αυτά που έχω διαβάσει πριν την αγορά μου φοβόμουν ότι δεν θα ζεσταθώ μόνο με τα κλιματιστικά εδώ πάνω στα βόρεια" είναι άτοπο,και μάλλον επηρεάστηκες από τις λάθος εκτιμήσεις αυτών που έφερες για μελέτη των χώρων,που δεν ήταν κατάλληλοι,γιατί εδώ μέσα αν δεν πρόσεξες,δεν γράφουμε προτάσεις για αγορές στα τυφλά ,αλλά και για το συγκεκριμένο μηχάνημα και άλλα συγκριτικά έχουμε αναφερθεί εκτενώς :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί επίσης να κρίνει κάποιος αν δουλεύει ένα κλιματιστικό στο max και όχι στην ονομαστική,μόνο με ότι βλέπει στο εσωτερικό,αλλά με ότι καταλαβαίνει και από τον συμπιεστή,και αν φαίνεται κάτι εύκολα αλλά και να μην "παίζουμε" και καταλαβαίνει λάθος.

 

Έχω ήδη πει

Αν κρίνω από το γκάζωμα που κάνουν στο PowerFull στην κανονική λειτουργία όλη μέρα πρέπει να δουλεύουν πολύ χαλαρά.

και εννοώ το εξωτερικό μηχάνημα και κατ' επέκταση το συμπιεστή και όχι φυσικά τον ανεμιστήρα.

 

Ομως η άποψη ότι έκανες πετυχημένη αγορά ενώ ανάφερες πρίν κοίταζες και άλλα,αναιρείται όταν δεν τα συγκρίνεις μ'αυτά ή διάφορα άλλα καλά κλιματιστικά πως γενικά συμπεριφέρονται στην περιοχή σου για να είσαι σίγουρος, αν δεν μπορούσε να γίνει αυτό πρίν την αγορά όπως θα έπρεπε :D

 

Σχετικά με το παραπάνω έχω ήδη πει

 

Τέλος να πω ότι μπορεί να εκθειάζω τα Ururu Sarara αλλά δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν τελικά είχα βάλει Mitsubishi ή Toshiba ούτε καν τα έχω δει να δουλεύουν. Πάντως είμαι 100% σίγουρος ότι δεν θα ήταν καλύτερα. Απλά θα ήταν φθηνότερα.

 

Επίσης στην περιοχή μου δεν υπάρχουν και πολλά (ελάχιστα έως απειροελάχιστα θα έλεγα) κλιματιστικά για να μπορώ να δω και να κρίνω. Ούτε και μπορώ να πάρω τους δρόμους και όπου βλέπω κλιματιστικό να μπαίνω και να βλέπω πως λειτουργεί. Όπως επίσης δεν μπορώ να ξηλώσω τα Ururu Sarara και να βάλω πρώτα MItsubishi μετά Toshiba μετά Panasonic και ότι άλλο κυκλοφορεί για να συγκρίνω και να αποφασίσω.

 

Φυσικά και έχω κάνει πετυχημένη αγορά γιατί αν άκουγα εσένα όπως μου έχεις προτείνει

 

@ mariosfx To κορυφαίο για τέτοιες περιπτώσεις από την σειρά που έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη http://www.skroutz.gr/s/82444/Mitsubishi-SRK-71ZE-S.html?keyphrase=Mitsubishi+SRK-71ZE-S Μετά πάς σε ακριβότερες λύσεις αν σε βολεύουν τεχνικά αλλά και πρακτικά οπότε θα στο πει τεχνικός επιτόπου με μελέτη.

 

@ pavlospap Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Καταρχήν απευθύνθηκες σε λάθος άτομα για μελέτη ,ειδικά για θέρμανση χρειάζεται μηχανολόγος μηχανικός όχι απλά ψυκτικός.Από την άλλη πλευρά νοικιάζεις το σπίτι,οπότε δεν μπορείς να παρέμβεις σε κάτι μόνιμο χωρίς την άδεια του ιδιοκτήτη,ούτε να επιβάλεις ότι δεν προβλέπεται.Οπότε η λύση είναι ο εύκολος οικιακός κλιματισμός .Αναφέρεις διάβασες προηγούμενα ,αλλά μάλλον δεν πρόσεξες : :D

 

1)Οτι έχει γραφεί για παρόμοιες περιπτώσεις σαν την δική σου. Αυτό αφορά και το μηχάνημα που αναφέρθηκε παραπάνω και στον mariosfx για τον ενιαίο χώρο σου.Στο δωμάτιο 20τμ ένα καλό 12αρι από τα κορυφαία που έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη,σου αρκεί επίσης.

 

θα έπρεπε να βάλω ένα 24άρι και ένα 12άρι ενώ με τη δική μου επιλογή καλύφθηκα πλήρως με ένα 18άρι και ένα 10άρι.

Φυσικά θα ήμουν καλυμμένος και ευχαριστημένος αν ακολουθούσα τη συμβουλή σου αλλά όπως έχω πει και παραπάνω

 

Δηλαδή ένας χώρος που χρειάζεται 20.000 BTU σίγουρα θα καλυφθεί και από 30.000 BTU αλλά και από 100.000 BTU. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να βάλουμε 100.000 ΒΤU για να πουλήσει ο καθένας ακριβότερα, πιο ενεργοβόρα, πιο θορυβώδη και που προκαλούν θύελλα μέσα στο σπίτι μηχανήματα.

Βέβαια δεν μπορώ να αμφισβητήσω το γεγονός ότι σε όλες σου τις απαντήσεις λες ότι πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθούμε σε ειδικό.

 

Τέλος το σχόλιο σου ότι "από αυτά που έχω διαβάσει πριν την αγορά μου φοβόμουν ότι δεν θα ζεσταθώ μόνο με τα κλιματιστικά εδώ πάνω στα βόρεια" είναι άκομψο και μάλλον επηρεάστηκες από τις λάθος εκτιμήσεις αυτών που έφερες για μελέτη των χώρων,που δεν ήταν κατάλληλοι,γιατί εδώ μέσα αν δεν πρόσεξες,δεν γράφουμε προτάσεις για αγορές στα τυφλά ,αλλά και για το συγκεκριμένο μηχάνημα και άλλα συγκριτικά έχουμε αναφερθεί εκτενώς :)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το χαρακτηρισμό σου ως "άκομψο" και παρακαλώ να τον αναιρέσεις. Δεν είπα ποτέ ότι έχω διαβάσει μόνο εδώ

σχετικά με τα κλιματιστικά και ούτε αναφέρθηκα σε κάποιον συγκεκριμένα. Μπορώ να έχω διαμορφώσει ότι άποψη γουστάρω και από όπου θέλω και δεν θα δώσω λογαριασμό σε κανένα, όταν δεν έχω ούτε προσβάλει, ούτε βρίσει, ούτε έχω θίξει κάποιον.

 

Τα κλιματιστικά τοποθετήθηκαν (στις θέσεις που τα προόριζα στο σκίτσο) πριν τρεις μέρες και ως οφείλει ο καθένας που ζητά συμβουλές, να αναφέρει και το αποτέλεσμα για να βοηθηθούν και οι υπόλοιποι έτσι και εγώ θα σας πω τα αποτελέσματα.

 

Όπως έχω ήδη πει, σκέφτηκα να πω την εμπειρία μου γιατί νομίζω ότι αυτό είναι που βοηθάει πραγματικά το σύνολο και όχι να μπαίνουμε να διαβάζουμε να αγοράζουμε και μετά να χανόμαστε χωρίς να πούμε τι έγινε, δούλεψε, δεν δούλεψε είμαστε ικανοποιημένοι ή όχι. Το τι θα κάνει ο καθένας στο τέλος, αν θα επηρεαστεί από τα λεγόμενα σε κάποιο forum ή όχι είναι αποκλειστικά δική του ευθύνη. Εγώ μπορεί να λέω την αλήθεια αλλά μπορεί και να λέω χίλια ψέματα και να είμαι και dealer του κάθε κατασκευαστή.

Κανένας δε με ξέρει.

Όπως βέβαια και εσένα φίλε μου Starenios έτσι.

Αυτά και δεν θέλω να συνεχίσω την αντιπαράθεση.

 

καλησπερα και καλοριζικα!!!

μια ερωτησουλα και απο εμενα , μιας και διαβασα τα προηγουμενα σχολια σου. τωρα που η θερμοκρασια βελτιωκε καπως....ειδες καμια διαφορα στην υγρανση του χωρου και πες μας εαν μπορεις επισης τις εντυπωσεις σου απο την ανανεωση του αερα.

ευχαριστω

 

Σ' ευχαριστώ Σωκράτη για τα καλορίζικα. Φίλε ο χώρος μου είναι τεράστιος (80 τ.μ) και είμαστε δύο άτομα και ένα μωράκι. Έτσι δεν μπορώ να δω διαφορά με τη λειτουργία του εξαερισμού γιατί απλά δεν υφίσταται ανάγκη. Η λειτουργία αυτή είναι χρήσιμη πιστεύω για χώρους μικρούς ή χωρίς παράθυρα κλπ που είναι δύσκολο να ανανεωθεί ο εσωτερικός αέρας. Πάντως ο καθαρισμός με το Flashstreamer είναι άπαιχτος. Χθες μετά από μαγείρεμα χωρίς απορροφητήρα (επίτηδες για να μυρίσει το σπίτι και να δω τι μπορεί να κάνει) έβαλλα την λειτουργία και σε 5-10 λεπτά δεν υπήρχε ίχνος μυρωδιάς αλλά μια αίσθηση εξοχής. Βγήκα στο μπαλκόνι για κανα 5 λεπτά και ξαναμπήκα για να σιγουρευτώ και ....σιγουρεύτηκα, εξοχή!!!.

Όσο για την ύγρανση επειδή το μηχάνημα για να υγράνει το χώρο τραβάει υγρασία από τον ατμοσφαιρικό αέρα προϋποθέτει να υπάρχει ένα καλό ποσοστό σχετικής υγρασίας στην ατμόσφαιρα. Από την ημέρα που τα έβαλα η εξωτερική υγρασία (επειδή έχω και έξω υγρόμετρο) δεν έχει ανέβει πάνω από 20-30%. Μέσα έχω 30-40% και δεν πέφτει με τη χρήση των κλιματιστικών. Πάντως πιστεύω χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αν κάποιος έχει σοβαρό πρόβλημα ξηρότητας είναι καλύτερο να πάρει ξεχωριστώ υγραντήρα και μάλιστα να μην τσιγκουνευτεί.

Edited by pavlospap
Link to comment
Share on other sites

Φιλε pavlospap εγω χρησιμοποιω στο σπιτι μου στην αθηνα για θερμανση mitsubishi ze71 kai στα δυο υπνοδοματια τα 9αρια τα mitsubishi electric MSZ-GE (ΣΥΝΟΛΟ 117 ΤΜ ) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος σε αποδοση και καταναλωσεις.

Συγκεκριμενα καταναλωνουν περιπου για 5-8 θερμοκρασια περιπου 1.1 κιλοβατ την ωρα τα αναβω περι τισ 11 ωρεσ την ημερα

6.30 το πρωι με 11.30 και 4.00 με 11,00 (υποψην εχω νυχτερινο ρευμα και οι εκινησεις γινονται μεσα στο νυχτερινο τιμολογιο).

Το σπιτι μου ειναι πραγματικα ζεστο περιπου 22.5 θερμοκρασια και το πρωι 6,00 η ωρα περιπου 19,00.

Συνεπως εχω περιπου 11χ1,1=12 κιλοβατορες την ημερα απο τισ οπιεσ οι 6 ειναι με νυχτερινο .αρα μεση τιμη 0,11 *12*30=39,6 ευρω το μηνα για θερμανση σκασμενη (συνηθωσ γυρνω με το κοντομανικο)

Στην πραγματικοτητα ειναι πιο μικρη η καταναλωση μου γιατι ο καιροσ ειναι καλυτεροσ και γιατι αναβω το ενα 9 αρι που αρκει για συντηρει την θερμοκρασια σταθερη στο πισω μεροσ του σπιτιου.Υπολογιζω περιπου 35 ευρω το μηνα.

Ειναι παντως εντυποσιακο αν μη αλλο να ακους για θερμανση στους -10 απο κλιματιστικα που ειμαι σιγουρος θα κανεις αποσβεση απο πετραιλεο σε 2 χρονια το πολυ....

Η υγρανση ειναι το μεγαλυτερο θεμα του χειμωνα γιατι

 

¨Ο κοσμος πιστευει λανθασμενα οτι τα κλιματιστικα "ξηραινουν τον αερα" αυτο ειναι οσο αφορα την θερμανση ενα τεραστιο παραμυθη.

Στην πραγματικοτητα τα κλιματιστικα ειναι τα μονα συστηματα θερμανσης που ελενχοyν την υγρασια (Εξου και ο ορος κλιματισμος) και οχι οπως τα παλια που τα λεγαν aircondition.

Το γεγονος αυτο φαινεται και οπο πολυ κοσμο που εχει κλιματιστικα για θερμανση και λεει οτι ειναι μια χαρα η υγρασια (σε προυγουμενα ποστ).

Που ειναι λοιπον το προβλημα?

Τ ο προβλημα εντοπιζετε στο γεγονος οτι τα κλιματιστικα εχουν βεβιασμενη κυκλοφορια του αερα με αποτελεσμα οταν η σχετικη υγρασια πεφτει κατω απο 45 βαθμουσ να ανακινει την σκονη.

Εξου λοιπον γιατι οι εταιριες εχουν τρελαθει με τα φιλτρα καθαρισμου κτλπ.

Η αυξηση της σχετικης υγρασιας ειναι τελικα το μεγαλο ζητουμενο το χειμωνα διοτι βαραινει η σκονη και ειναι πιο καθαρος ο αερασ.

Επισης καλο ειναι το μηχανημα να μην χρειαζεται να κανει συντηρηση τησ θερμοκρασιας με το ονομαστικο φορτιο γιατι η αποδοση μεγαλωνει σε μερικο φορτιο (cop=7) sta καλα μηχανηματα και δευτερον μικραινουν και οι ταχυτητες του αερα στον χωρο αρα καλυτερος αερασ.

Τελος οταν χρεισημοποιοθμε τα κλιματιστικα για θερμανση καλο ειναι να τα χρησιμοποιοθμε πολες ωρεσ ετσι ζεστενονται και οι τοιχοι και τα παντα (φαντασου στο σπιτι μου θερμοκρασια εσωτερικων τοιχων 21) με τελικο αποτελεσμα πολυ καλυτερο απο το τριορο του πετραιλαιου και φυσικα πολυ πολυ πιο φτηνο:lol::lol::lol:

 

ΦΙΛΕ αν θεσ να ανεβασεισ αμεσα την σχετικη υγρασια στον χωρο σου παρε ενα βραστηρα νερου βαλτον στο σαλονι και χωσε αμεσα 2 -3 λιτρα ατμο στον χωρο τοτε θα την πας απο 35 σε 45 περιπου οπου και θαμεινει στα επιπεδα αυτα για καποιεσ ωρες.

Στο συνηστω ειδικα αν εχεις μωρο ..

(Ακουω τον τελευταιο καιρο κατι ανεκδοτα για ενεργιακα τζακια τα οποια ειδικα τα αεροθερμα μιλαμε για απολυτη ξηρανση του αερα ...ολοι θα βηχουν στο σπιτι χαχαχαχα.....χωρια και τα κουτσουρα πανω κατω στους οροφους..:lol::lol::lol:)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Η υγρασία είναι υπεύθυνη τόσο για την αίσθηση ζέστης ή κρύου ανάλογα της εποχή.Δεν είναι μόνο για χειμώνα ,επειδή το Ururu Sarara έχει λειτουργία ύγρανσης για τον χειμώνα και την διαφημίζει (γιατί εκείνη την εποχή που βγήκε, τα περισσότερα κλιματιστικά είχαν πρόβλημα) .

Η διαχείριση της υγρασίας αφορά και το καλοκαίρι,εκεί και πάλι σύγκριση δεν γίνεται με ένα νέας τεχνολογίας καλό κλιματιστικό γιατί πλέον

γίνεται ανάλογα με την διάχυση του αέρα και τα νεώτερα είναι σαφώς ισχυρότερα στον τομέα αυτό και με καλύτερα ηλεκτρονικά για έλεγχο.

 

Δεν κάνουν όμως όλα τα κλιματιστικά καλή διαχείριση της υγρασίας.Μόνο αυτά της ανώτερης κατηγορίας και όσα (όπως το δικό σου)

έχουν σχετικό αισθητήρα.Τα φθηνότερα κάνουν απλά τυπική σταθερή αφύγρανση,οπότε κάποια στιγμή ενοχλεί .Ομως παίζει ρόλο και η τοποθέτιση και η καταλληλότητα του μηχανήματος και οι εσωτερικές συνθήκες του χώρου μας .Για την κυκλοφορία του αέρα και την συντήριση θερμοκρασίας σε σχέση με την υγρασία, υπάρχει θέμα,γιατί σε όλα θεωρητικά έχει προβλεφτεί να λειτουργεί με όλες τις ρυθμίσεις και συνδιασμό που αναφέρουν οι οδηγίες,οπότε αν δεν δουλεύει κάτι σωστά,αφορά την ποιότητα του μηχανήματος,άσχετα τι διαφημίζει.

 

Ο καθαρισμός αέρα είναι ανάλογα την εταιρία και κάθε μοντέλο ξεχωριστά.Το τι δίνουν σημασία οι εταιρίες αφορά περισσότερο το marketing και όχι την προσπάθεια για καλύτερα προιόντα τα τελευταία έτη ,λόγω διεθνούς οικονομικής κρίσης.Ομως υπάρχει διαχωρισμός προιόντων ανάλογα με την χρήση που θέλουμε περισσότερο αλλά και διαφορές τεχνικής και αποτελεσματικότητας ,και φυσικά υπάρχουν και πολύ καλά προιόντα στην αγορά .

 

Δεν είναι όμως παράδειγμα η Daikin,γιατί είναι γνωστό ότι έχει έναν βασικό καθαρισμό στα κλιματιστικά της,αδικαιολόγητα για τον ανταγωνισμό και τα χρήματα που ζητά, γιατί απλά θέλει να πουλά ξεχωριστά μηχανήματα συμπληρωματικά για καθαρισμό αέρα.Ομως και ο καθαρισμός όπως έχουμε πεί δεν κάνει και θαύματα,εκτός αν πιστεύει κανεις το marketing,και επίσης θέλει και σχετική συντήριση ανάλογα την εταιρία.

 

Έχω ήδη πει και εννοώ το εξωτερικό μηχάνημα και κατ' επέκταση το συμπιεστή και όχι φυσικά τον ανεμιστήρα.

 

Δεν μπορεί να ξέρει τι εννοείς κάποιος αν δεν το διευκρινήσεις,γιατί μπορεί να "γκαζώνει" και μόνο το εσωτερικό για κάποιους λόγους πως καταλαβαίνει τον χώρο σου ή από τις ρυθμίσεις,και όχι και το εξωτερικό.Αν γίνεται αυτό,το κλιματιστικό μπορεί να έχει αίσθηση ότι αποδίδει κανονικά,δεν σημαίνει ότι πρέπει να κάνει θόρυβο κλπ να καταλάβεις ,αλλά δεν είναι κατάλληλο για τον χώρο σου, και δεν γίνεται οικονομία ηλεκτρικού.

 

Επίσης στην περιοχή μου δεν υπάρχουν και πολλά (ελάχιστα έως απειροελάχιστα θα έλεγα) κλιματιστικά για να μπορώ να δω και να κρίνω. Ούτε και μπορώ να πάρω τους δρόμους και όπου βλέπω κλιματιστικό να μπαίνω και να βλέπω πως λειτουργεί. Όπως επίσης δεν μπορώ να ξηλώσω τα Ururu Sarara και να βάλω πρώτα MItsubishi μετά Toshiba μετά Panasonic και ότι άλλο κυκλοφορεί για να συγκρίνω και να αποφασίσω.

 

Το αν σε μια πρωτεύουσα νομού, και μέχρι πρότεινα πλούσια πόλη για τα Ελληνικά δεδομένα ,δεν υπάρχουν εγκαταστάσεις κλιματισμού ,αυτό μπορεί να το κρίνει κάποιος απλά αν δει τον κατάλογο των επιχειρήσεων της περιοχής που ασχολούνται σχετικά,για το μέγεθος της πόλης .Κάποιος από αυτούς μπορεί να σου δείξει εγκατάσταση του αν το ζητήσεις για να πάρει την δουλειά,όπως γίνεται σε όλους τούς σοβαρούς εμπόρους,αλλά και θα σου στείλει τεχνικό που γνωρίζει συγκεκριμένα μηχανήματα που εμπορεύεται αν ενδιαφέρεσαι σχετικά.Αν δεν τους έπεισες ότι ενδιαφέρεσαι σοβαρά τι ζητάς ή έστω κάποιοι δεν σου έδωσαν σημασία,δεν σημαίνει ότι όλοι είναι κακοί επαγγελματίες,να μην επιμείνεις .Πόσο μάλλον όταν φέτος λόγω της ακρίβειας πολλοί έχουν λύση ένα κλιματιστικό για θέρμανση.Αντίθετα αν είχες κάνει προσωπική επιλογή που δεν θα σε ικανοποιούσε, τώρα τι θα έλεγες για τα παραπάνω ;

 

Φυσικά και έχω κάνει πετυχημένη αγορά γιατί αν άκουγα εσένα όπως μου έχεις προτείνει ,θα έπρεπε να βάλω ένα 24άρι και ένα 12άρι ενώ με τη δική μου επιλογή καλύφθηκα πλήρως με ένα 18άρι και ένα 10άρι. Φυσικά θα ήμουν καλυμμένος και ευχαριστημένος αν ακολουθούσα τη συμβουλή σου αλλά όπως έχω πει και παραπάνω Δηλαδή ένας χώρος που χρειάζεται 20.000 BTU σίγουρα θα καλυφθεί και από 30.000 BTU αλλά και από 100.000 BTU. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να βάλουμε 100.000 ΒΤU για να πουλήσει ο καθένας ακριβότερα, πιο ενεργοβόρα, πιο θορυβώδη και που προκαλούν θύελλα μέσα στο σπίτι μηχανήματα.

 

Δεν ενδιαφέρει κανέναν πως θεωρείς την αγορά σου από μια περιγραφή,όταν δεν μπορεί να δεί και να κρίνει καταστάσεις.:!:

 

Η συμβουλή μου ήταν σαφής,σε προέτρεψα να διαβάσεις προηγούμενα (επί λέξη) " ..οτι έχει γραφεί για παρόμοιες περιπτώσεις σαν την δική σου. αυτό αφορά και το μηχάνημα που αναφέρθηκε παραπάνω .....",γιατί ανέφερες και συνδιασμό και αμφιβολίες στην περιγραφή σου.Ετσι αν δεν διάβαζες τις απαντήσεις επιλεκτικά για δικούς σου λόγους (γιατί ανέφερες κοίταξες τελικά τις άλλες επιλογές) ,δεν θα έγραφες υπονοούμενα ότι "δεν σε άκουσα",γιατί απλά δεν στο ζήτησε κανείς αυτό,αλλά και ότι "κάποιοι θέλουν να πουλάνε μηχανήματα" ,γιατί εκτός το έχω θίξει κατά επανάληψη,αυτό φαίνεται και εύκολα αν τσεκάρεις γνώμες με σωστή έρευνα αγοράς.Αν μπέρδεψες εσύ τι διάβασες ή άλλες γνώμες ή οτιδήποτε άλλο,δεν φταίνε κάποιοι άλλοι τρίτοι.

 

Στα παραδείγματα για τα μηχανήματα της αγοράς που έχουμε αναφέρει,πάντα λέμε ότι πρέπει να δεί τον κάθε χώρο κάποιος που ξέρει

και μπορεί να κρίνει επιτόπου τι χρειάζεσαι.Αυτό γιατί κάθε χώρος είναι μοναδικός και κάθε κλιματιστικό έχει ιδιοτροπίες για να ταιριάζει παντού.

Θεωρητικά για τα τμ και τις συνθήκες που ανάφερες,θες μεγαλύτερο μηχάνημα (και δεν στο ανέφερα μόνο εγώ).Ομως τελικά και κοίταξες ελαφρά μεγαλύτερα σε ισχύ κορυφαία μηχανήματα, και ανέφερες δήθεν ήταν σε έλλειψη,ενώ δεν είναι για όσους ξέρουν,αλλά και δεν ενδιάφερε κανέναν

όταν ήδη αγόρασες, να το σχολιάσουμε επιπλέον γιατί τα έγραψες. Aν δεν θες λοιπόν να διαβάζεις γνώμες που δεν σου αρέσουν ,απλά δεν ρωτάς,

δεν απαντάς,εκτός αν ενοχλείσαι για την επιλογή σου λόγω της παροιμίας σχετικά με μια μύγα :p

 

Βέβαια δεν μπορώ να αμφισβητήσω το γεγονός ότι σε όλες σου τις απαντήσεις λες ότι πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθούμε σε ειδικό.

 

Φυσικά δεν μπορείς να αμφισβητήσεις ότι δεν προτρέπω αγορές στα τυφλά ή με ότι λέει κάποιος χωρίς να ρωτήσουμε και αλλού.Αν για κάποιον δεν μετρά ένας "ειδικός" που είτε έχει σπουδάσει σχετικά,είτε απλά είναι καλός επαγγελματίας σε ότι κάνει ,υπάρχουν και οι πιό ταπεινοί που σέβονται το "καθένας στο είδος του" και τα χρήματα τους να πιάνουν τόπο ειδικά σήμερα,αλλά και αντίστροφα οι καλοί πρέπει και να επιβραβεύονται νάχουν δουλειά κλπ :)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω το χαρακτηρισμό σου ως "άκομψο" και παρακαλώ να τον αναιρέσεις. Δεν είπα ποτέ ότι έχω διαβάσει μόνο εδώ σχετικά με τα κλιματιστικά και ούτε αναφέρθηκα σε κάποιον συγκεκριμένα. Μπορώ να έχω διαμορφώσει ότι άποψη γουστάρω και από όπου θέλω και δεν θα δώσω λογαριασμό σε κανένα, όταν δεν έχω ούτε προσβάλει, ούτε βρίσει, ούτε έχω θίξει κάποιον

 

Aν έχεις διαμορφώσει άποψη,δεν χρειάζεται να ρωτάς ή και να ζητάς απαντήσεις που σε βολεύουν για επιβεβαίωση σε ότι "γουστάρεις" :!:

Δεν χρειάζεται να βρίσεις κάποιον ,μπορείς να προσβάλεις και με υπονοούμενα.Η λέξη που χρησιμοποίησα ήταν το άτοπο (λάθος) για ότι έγραψες.

 

Εδώ μέσα έκανες ερώτηση,με συγκεκριμένη περιγραφή και περιστατικά και ανέφερες :"Έχω διαβάσει πάρα πολλά αυτό τον καιρό και ιδίως εδώ..." .

Σου απαντήσαμε με την γνώμη μας, που δεν είμασταν υποχρεωμένοι να κάνουμε,γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε πως κατάλαβες τον χώρο σου ή τι όντως ισχύει στην πράξη ή τι έγινε γενικά ,και εσύ συνεχίζεις την κουβέντα αργότερα με εντυπώσεις και έκφραση "από αυτά που έχω διαβάσει πριν την αγορά μου φοβόμουν ότι δεν θα ζεσταθώ μόνο με τα κλιματιστικά εδώ πάνω στα βόρεια" .

 

Φοβόσουν έγραψες κάτι,αλλά όταν εδώ μέσα δεν προτείναμε τι μάς αρέσει εμάς αλλά προτροπή να ψάξεις κάποιες προτάσεις από κοντά κλπ, γιατί και για το συγκεκριμένο μηχάνημα (τεχνολογίας 2004 μεν,επώνυμο καλής κατασκευής δε) και για πολλά άλλα,έχουμε αναφερθεί εκτενώς με υπέρ και κατά,

για να λέμε τα ίδια (όπως και όντως τα κοιταξες για ν'αναφέρεις ανάλογα μετέπειτα). Ετσι το σχόλιο σου ήταν άτοπο γιατί επέλεξες κάτι σε συνέχεια σε ότι είχες διαβάσει εδώ μέσα και απαντήσει , απλά ότι σου άρεσε.Αυτό μπορεί να αφορά από κριτήρια εμφάνισης..... μέχρι πόσα χρήματα διαθέτουμε και γιατί

(καθαρά κάτι υποκειμενικό όπως έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη).Ομως δεν λύνει το θέμα αν κάτι είναι σωστό και χρειάζεσαι,τι και αν αξίζει κάτι

με ότι διαφημίζει........και όλα αυτά είναι που ρώτησες.

 

Όπως έχω ήδη πει, σκέφτηκα να πω την εμπειρία μου γιατί νομίζω ότι αυτό είναι που βοηθάει πραγματικά το σύνολο και όχι να μπαίνουμε να διαβάζουμε να αγοράζουμε και μετά να χανόμαστε χωρίς να πούμε τι έγινε, δούλεψε, δεν δούλεψε είμαστε ικανοποιημένοι ή όχι. Το τι θα κάνει ο καθένας στο τέλος, αν θα επηρεαστεί από τα λεγόμενα σε κάποιο forum ή όχι είναι αποκλειστικά δική του ευθύνη. Εγώ μπορεί να λέω την αλήθεια αλλά μπορεί και να λέω χίλια ψέματα και να είμαι και dealer του κάθε κατασκευαστή. Κανένας δε με ξέρει. Όπως βέβαια και εσένα φίλε μου Starenios έτσι.Αυτά και δεν θέλω να συνεχίσω την αντιπαράθεση.

 

Το ποιός λέει αλήθεια ή όχι, ποιός είναι delear κλπ φαίνεται από τις απαντήσεις όταν υπάρχει το ιστορικό των μηνυμάτων στον καθένα :D

Δεν νομίζω απαγόρεψε κανείς σε κανέναν να πεί την γνώμη του,αλλά εσύ δήλωσες ευχαριστημένος σε κάτι συγκριτικά,χωρίς να έχεις δεί

ή να σου έχει πεί κάποιος σχετικός στον χώρο σου επιτόπου τι ταιριάζει,και γράφεις είσαι σίγουρος 100% .Τυχαίο ή όχι ας το κρίνουν όσοι διαβάζουν.

Τέλος να πω ότι μπορεί να εκθειάζω τα Ururu Sarara αλλά δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν τελικά είχα βάλει Mitsubishi ή Toshiba ούτε καν τα έχω δει να δουλεύουν. Πάντως είμαι 100% σίγουρος ότι δεν θα ήταν καλύτερα. Απλά θα ήταν φθηνότερα.

 

EDIT : Γι'αυτό υπήρξε ενδιάμεσα η απάντηση μου με παραπομπή σε τι έχει αναφερθεί http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3956074#post3956074

για να ξέρει κανείς αν μιλάμε άσκοπα ή όχι.:)

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

για πολλοστή φορά, ρίχτε τους τόνους και προσφέρετε γνώση εντός ΟΠΧ!

σε κάποιους είναι χρήσιμο το τόπικ και θα είναι κρίμα να κλειδωθεί. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση για ενα Ururu Sarara,που εχω στο υπνοδωματιο της μητερας μου.

Το βαζω στη δυνατη λειτουργια,Powerfull heating,και πραγματι,δουλευει δυνατα,και ζεσταινει το δωματιο γρηγορα.Υστερα,ή το σταματαω μονος μου το powerfull,ή αφηνω να σταματησει μονο του,μετα τα 10 λεπτα νομιζω λειτουργιας του.

Οταν αρχισει λοιπον να δουλευει σε κανονικη λειτουργια,με ρυθμιση στους 20ο C,εχουμε την εντυπωση οτι βγαζει κρυο αερα πλεον,με αποτελεσμα η μητερα μου,να το κλεινει εντελως,γιατι την ενοχλει.

Τι νομιζετε οτι συμβαινει;

ΥΓ.Σημερα ,που θα καθαρισω τα φιλτρα,θα βαλω θερμομετρο στην εξοδο του αερα του μηχανηματος,και θα μετρησω θερμοκρασια σε powerfull λειτουργια,και σε κανονικη,και εκει θα δω κατα ποσον,αυτο που φαινεται σα ροη κρυου αερα,ειναι πραγματικη,ή φαινομενικη.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση για ενα Ururu Sarara,που εχω στο υπνοδωματιο της μητερας μου.

Το βαζω στη δυνατη λειτουργια,Powerfull heating,και πραγματι,δουλευει δυνατα,και ζεσταινει το δωματιο γρηγορα.Υστερα,ή το σταματαω μονος μου το powerfull,ή αφηνω να σταματησει μονο του,μετα τα 10 λεπτα νομιζω λειτουργιας του.

Οταν αρχισει λοιπον να δουλευει σε κανονικη λειτουργια,με ρυθμιση στους 20ο C,εχουμε την εντυπωση οτι βγαζει κρυο αερα πλεον,με αποτελεσμα η μητερα μου,να το κλεινει εντελως,γιατι την ενοχλει.

Τι νομιζετε οτι συμβαινει;

ΥΓ.Σημερα ,που θα καθαρισω τα φιλτρα,θα βαλω θερμομετρο στην εξοδο του αερα του μηχανηματος,και θα μετρησω θερμοκρασια σε powerfull λειτουργια,και σε κανονικη,και εκει θα δω κατα ποσον,αυτο που φαινεται σα ροη κρυου αερα,ειναι πραγματικη,ή φαινομενικη.

 

Χωρίς να γνωρίζω για το μηχάνημα έχω την αίσθηση ότι ανεβάζει αρκετά θερμοκρασία από το powerful και μετά "κόβει" το μηχάνημα και απλά ανακυκλώνει τον αέρα του δωματίου μέχρι να πέσει η θερμοκρασία χαμηλώτερα. Ίσως αν αποφύγετε το powerful να μην το παρουσιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω για το μηχάνημα έχω την αίσθηση ότι ανεβάζει αρκετά θερμοκρασία από το powerful και μετά "κόβει" το μηχάνημα και απλά ανακυκλώνει τον αέρα του δωματίου μέχρι να πέσει η θερμοκρασία χαμηλώτερα. Ίσως αν αποφύγετε το powerful να μην το παρουσιάσει.

 

Λογικο,θα το δοκιμασω,αναβοντας το 5 λεπτα νωριτερα στην κανονκη λειτουργια,και οχι στο powerfull.

Τhx.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι συνήθες πρόβλημα που έχουν αρκετά κλιματιστικά :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3633181#post3633181 Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους, θα ηθελα τη γνωμη σας για κλιματιστικα.. ψαχνω για δυο 12αρια inverter χρηση ψυξη-θερμανση (δεν υπαρχει καλοριφερ) για γραφειο 23τμ και 25τμ.διαθεσιμο ποσο 1000-1200euro MAX. εχω βρει αυτα:

 

1. http://www.skroutz.gr/s/362474/Fujitsu-ASYA12LK.html?keyphrase=fujitsu+asya+12+lkc

 

2. http://www.skroutz.gr/s/44480/Panasonic-CS-CU-TE12HKE.html

 

3. http://www.skroutz.gr/s/79908/Panasonic-CS-CU-UE12JKE.html

 

4. http://www.skroutz.gr/s/268904/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A128GVR.html

 

τι θα προτεινατε? ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Υποθέτω ότι θες να βάλεις κλιματιστικό σε κανονικό χώρο χωρίς απώλειες θερμοκρασίας και ιδιοτροπίες τοποθέτισης.

Αν έχεις αμφιβολίες θα πρέπει να δεί τον χώρο σου τεχνικός να δεί τι ταιρίαζει και που, καθώς μπορεί και με ένα ελαφρά μεγαλύτερο σε ισχύ αν επικοινωνούν οι χώροι να έχεις καλό αποτέλεσμα και να γλιτώσεις έξοδα και φασαρία μιας τοποθέτισης.

 

Από τα μηχανήματα που έχεις διαλέξει το http://www.skroutz.gr/s/44480/Panasonic-CS-CU-TE12HKE.html είναι μάλλον στοκ γιατί κυκλοφορεί πλέον σε ορισμένες αγορές,και έχει περιοριστεί ή και σταματήσει η παραγωγή του για λόγους κόστους.Είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς,πολύ εμφανίσημο,slim σε διαστάσεις,πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,Μαλαισίας ,μετρά και την εξωτερική θερμοκρασία για την ρύθμιση της εσωτερικής,έχει πολύ καλό καθαρισμό αέρα με φίλτρο 10 ετους διαρκειας, και ιονιστή,και το προτείνω με διαφορά σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα γιατί είναι σε ανώτερη κλάση και λόγω φίρμας και λόγω κατηγορίας.

 

Σαν δεύτερη επιλογή το http://www.skroutz.gr/s/362474/Fujitsu-ASYA12LK.html?keyphrase=fujitsu+asya+12+lkc το όποιο αν και Κινέζικο είναι νέο μοντελο σχεδιαστικά της εταιρίας,αρκετά οικονομικό, βελτιωμένο γενικά σε σχέση με προηγούμενα της εταιρίας ,και γιάυτό έχουν ανεβάσει και την εγγύηση

για να το προωθήσουν πολλοί έμποροι σε συνεργασία με την αντιπροσωπεία.

 

Τα υπόλοιπα είναι Κινεζικα επίσης ,τίποτε ιδιαίτερο ,απλά το Panasonic είναι φίρμα και μετρά και την εξωτερική θερμοκρασία για την ρύθμιση της εσωτερικής,πράγμα που είναι χρήσιμο αν το μηχανημα είναι οριακό για τον χώρο σου (αυτό θα το κρίνει τεχνικος)

 

Περισσότερα για ότι επιλέξεις σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Υποθέτω ότι θες να βάλεις κλιματιστικό σε κανονικό χώρο χωρίς απώλειες θερμοκρασίας και ιδιοτροπίες τοποθέτισης.

Αν έχεις αμφιβολίες θα πρέπει να δεί τον χώρο σου τεχνικός να δεί τι ταιρίαζει και που, καθώς μπορεί και με ένα ελαφρά μεγαλύτερο σε ισχύ αν επικοινωνούν οι χώροι να έχεις καλό αποτέλεσμα και να γλιτώσεις έξοδα και φασαρία μιας τοποθέτισης.

 

Από τα μηχανήματα που έχεις διαλέξει το http://www.skroutz.gr/s/44480/Panasonic-CS-CU-TE12HKE.html είναι μάλλον στοκ γιατί κυκλοφορεί πλέον σε ορισμένες αγορές,και έχει περιοριστεί ή και σταματήσει η παραγωγή του για λόγους κόστους.Είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς,πολύ εμφανίσημο,slim σε διαστάσεις,πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,Μαλαισίας ,μετρά και την εξωτερική θερμοκρασία για την ρύθμιση της εσωτερικής,έχει πολύ καλό καθαρισμό αέρα με φίλτρο 10 ετους διαρκειας, και ιονιστή,και το προτείνω με διαφορά σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα γιατί είναι σε ανώτερη κλάση και λόγω φίρμας και λόγω κατηγορίας.

 

Σαν δεύτερη επιλογή το http://www.skroutz.gr/s/362474/Fujitsu-ASYA12LK.html?keyphrase=fujitsu+asya+12+lkc το όποιο αν και Κινέζικο είναι νέο μοντελο σχεδιαστικά της εταιρίας,αρκετά οικονομικό, βελτιωμένο γενικά σε σχέση με προηγούμενα της εταιρίας ,και γιάυτό έχουν ανεβάσει και την εγγύηση

για να το προωθήσουν πολλοί έμποροι σε συνεργασία με την αντιπροσωπεία.

 

Τα υπόλοιπα είναι Κινεζικα επίσης ,τίποτε ιδιαίτερο ,απλά το Panasonic είναι φίρμα και μετρά και την εξωτερική θερμοκρασία για την ρύθμιση της εσωτερικής,πράγμα που είναι χρήσιμο αν το μηχανημα είναι οριακό για τον χώρο σου (αυτό θα το κρίνει τεχνικος)

 

Περισσότερα για ότι επιλέξεις σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ.

 

ευχαριστω, μαλλον στο πρωτο θα καταληξω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο αυτό το θέμα. Ότι πρέπει για περίπτωσή μου είναι. Να χαιρετήσω καταρχήν την παρέα σας. Ανακαινίζω ένα παλιό σπίτι και ήρθε η ώρα να αγοράσω και κλιματιστικά τα οποία θα με καλύψουν σε ψύξη και θέρμανση. Φώναξα έναν ψυκτικό στο σπίτι και με κατατόπισε ως προς τι ανάγκες έχω. Χρειάζομαι ένα 9άρι για κουζίνα, ένα 9άρι για κρεβατοκάμαρα και ένα 18άρι για σαλόνι και χολ. Για μοντέλα μου πρότεινε Mitsubishi αλλά τα απέκλεισα λόγο υψηλού κόστους.

Ρωτώντας λοιπόν ειδικούς και μη, κατάλαβα ότι δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Το forum αυτό πραγματικά μου έλυσε πολλές απορίες. Θα ήθελα να ακούσω και την δική σας πρόταση πάντως πριν προχωρήσω σε αγορά. Θέλω όλα τα μηχανήματα να είναι inverter, να έχουν καλή απόδοση και στην ψύξη αλλά και στην θέρμανση και να βοηθήσουν στην καταπολέμηση της υγρασίας που έχει το σπίτι (είναι παλιά κατασκευή).

Μέχρι στιγμής καταλήγω στην εξής λύση:

Panasonic CS/CU-XE9JKEW για κρεβατοκάμαρα. Νομίζω οτι είναι αρκετά αθόρυβο και θέλω ο αέρας που θα

αναπνέω όλο το βράδυ να είναι οσο το δυνατόν υγιεινότερος.

Panasonic CS/CU-RE9JKE για την κουζίνα. Είναι μια οικονομικότερη λύση για έναν χώρο που έτσι κι'αλλιώς θα

έχει πολλές μυρωδιές και νομίζω οτι όσο καλό φίλτρο και να είχε δεν θα έκανε και ιδιαίτερη διαφορά.

Panasonic CS/CU-RE18JKE για το σαλόνι.

 

Η ερώτησή μου είναι, τί άλλες επιλογές έχω σε αυτά τα χρήματα και με αυτές τις προδιαγραφές που έχω θέσει; Πραγματικά κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. :help:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...