Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου χαλασε η πλακετα στο TOSHIBA RAS13YKV-E και ζητανε 329ε για αλλαγη.

13αρι inventer κλιματιστικο που εβγαλε 10 χρονια. το δουλευα στο σαλονι 1-2 μηνες χειμωνα για 2-3 ωρες και την ιδια χρηση και λιγοτερη το καλοκαιρι.σκεφτομαι να παω σε συμβατικο γιατι η χρηση τελικα ειναι μικρη. τι λετε? μου ειπαν για ενα 13αρι μαρκα INVENTOR? αξιζει στα 495ε με την εγκατασταση?

 

Ενα συμβατικό σε ίδια ισχύ, δεν αποδίδει το ίδιο όπως ένα Inverter.Ετσι θες μεγαλύτερο για να καλύπτει τις απώλειες.Μεγαλύτερο μηχάνημα όμως

έχει και όγκο και μπορείς να έχεις διάφορα προβλήματα εγκατάστασης στον χώρο σου.Αν το επιλέξεις ,καλύτερα πρώτα λοιπόν να συμβουλευτείς

τεχνικό στον χώρο σου.Μπορείς όμως και να κοιτάξεις και για ένα φθηνό Inverter στις προτάσεις που έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα.

 

Για την φίρμα Ιnventor έχουμε αναφέρει ότι είναι μηχανήματα φασόν.Τόσο αυτά, όσο και τα επώνυμα Κινέζικα Gree,Mideα, Haier που συνήθως κατασκευάζουν για άλλους, και βγάζουν και δικά τους, είναι κλιματιστικά που μπορεί να έχουν διαφορές παρτίδα με παρτίδα.Αυτό γιατί εξαρτάται

τι φέρνει ο εισαγωγέας κάθε φορά για δικούς του λόγους ,καθώς οι παραπάνω εταιρίες αγοράζουν από διάφορους κατασκευστές εξαρτήματα.

 

Λάθος!! H εξωτερική μονάδα και στις δυο περιπτώσεις αρχίζει με muz-

 

Aν δεν πρόσεξες, έγραψα μόνο την κατάληξη γιατί αφορά το "επίσημο" μοντέλο.:) -Οτι διαφημίζουν κάποιοι αν δεν κάνουν λάθος,είναι μοντέλα

για άλλες αγορές, και θέλει διευκρίνηση αν και πως καλύπτεται από την αντιπροσωπεία,γιατί πολλά μηχανήματα έρχονται ευκαιριακά στην χώρα μας.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? εχω στο μαγαζι ενα inverter . με το που ανοιγω το πρωι ζεσταινονται τα φρεον και μετα δουλευει κανα 10λεπτο.

μετα σβηνει κανα 10λεπτο (μπορει και παραπανω) μετα δουλευει λιγο μετα κανα 20λεπτο σβηνει και το κανει αυτο συνεχεια.

εννοειτε οτι δεν εχει πιασει την θερμοκρασια στο μαγαζι. να πω οτι το εχω στους 24 βαθμους και μεσα εχει 18 βαθμους.

αυτος που το περασε λεει ετσι κανει ειναι φυσιολογικο. συμβαινει και σε κανεναν αλλον αυτο? ετσι κανουν οντως???

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Aν αυτός που το έβαλε ήξερε το μηχάνημα,όντως το έλεγξε ότι δεν έχει άλλο πρόβλημα, και αυτό δείχνει σταματά χωρίς να έχει πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία στο χώρο ,τότε το μηχάνημα δεν είναι κατάλληλο για τον χώρο μας.Αυτό γίνεται για προφύλαξη του συμπιεστή ,δεν πρέπει να δουλεύει max για παραπάνω χρόνο,οπότε η ονομαστική απόδοση του δεν σε καλύπτει.Αλλη περίπτωση είναι να μην έχει μπεί το κλιματιστικό σε σωστή θέση και καταλαβαίνει ο υπολογιστής του λάθος.Δες επίσης και τις οδηγίες χρήσης ή και εγκατάστασης τι αναφέρουν σχετικά. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

μου χαλασε η πλακετα στο TOSHIBA RAS13YKV-E και ζητανε 329ε για αλλαγη.

13αρι inventer κλιματιστικο που εβγαλε 10 χρονια. το δουλευα στο σαλονι 1-2 μηνες χειμωνα για 2-3 ωρες και την ιδια χρηση και λιγοτερη το καλοκαιρι.

σκεφτομαι να παω σε συμβατικο γιατι η χρηση τελικα ειναι μικρη. τι λετε?

μου ειπαν για ενα 13αρι μαρκα INVENTOR? αξιζει στα 495ε με την εγκατασταση?

 

Έχε υπόψη σου ότι υπάρχει περίπτωση, αν βρεις κανένα τσακάλι ηλεκτρονικό, να σου την φτιάξει με ένα λογικό ποσό.

Στην εταιρεία που δούλευα άρχισαν να χαλάνε πλακέτες στις εσωτερικές μονάδες και ζητούσαν από την αντιπροσωπεία 500 ευρώ.

Μέχρι που βρήκαμε 2 μαστόρια που τις επιδιόρθωναν και γλυτώσαμε το νταβατζιλίκι. Αυτά για Θεσσαλονίκη...

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψη σου ότι υπάρχει περίπτωση, αν βρεις κανένα τσακάλι ηλεκτρονικό, να σου την φτιάξει με ένα λογικό ποσό.

Στην εταιρεία που δούλευα άρχισαν να χαλάνε πλακέτες στις εσωτερικές μονάδες και ζητούσαν από την αντιπροσωπεία 500 ευρώ.

Μέχρι που βρήκαμε 2 μαστόρια που τις επιδιόρθωναν και γλυτώσαμε το νταβατζιλίκι. Αυτά για Θεσσαλονίκη...

 

πως μπορω να ερθω σε επικοινωνια με αυτα τα τσακαλια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας. Ενδιαφερομαι για 2 κλιματιστικα σε 2 υπνοδωματια. Δεν θα ηθελα κατι πολυ ακριβο. ειμαι μεταξυ:

http://www.skroutz.gr/s/257475/Gree-Trendy-GRS-101-HI-JT1-N2.html

http://www.skroutz.gr/s/335177/General-Electric-GAIR-Z09-IGELS-EGNLW.html

http://www.skroutz.gr/s/316180/LG-Hero-CS09AF.html

http://www.skroutz.gr/s/274516/Midea-MSY-09HRDN1.html

http://www.skroutz.gr/s/268904/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A128GVR.html

http://www.skroutz.gr/s/328481/LG-Libero-E-E09SQ.html

http://www.skroutz.gr/s/32891/Panasonic-CS-CU-RE9HKE.html

http://www.skroutz.gr/s/335559/Toyotomi-Kuro-MTN-MTG-A328DV.html

Ποιο θα επιλαγατε εσεις? Κλεινω προς τα 4 τελευταια. Με εδιαφερει κυριως η οικονομια στο ρευμα.

Μια αλλη ερωτηση που θα ηθελα να κανω ειναι: σε ενα χωρο 35τμ πολυ καλα μονωμενο (σε καινουργια οικοδομη, διπλα τζαμια κτλ) ειναι δυνατον να βαλω 12αρι air-c0ndition οπως μου ειπαν?

Link to comment
Share on other sites

Υπόψη όσο και καλός να είναι ένας ηλεκτρονικός δεν μπορεί να ξέρει κάθε μοντέλο ή φίρμα σε ιδιοτροπίες ή να βρεί σωστά ανταλλακτικά.

Οπότε μπορεί κάποιος να χρεωθεί έλεγχο ή επισκευή με πατέντες και η δουλειά να μην γίνει όπως νομίζει.Καλύτερα να διευκρινιστούν σχετικά διάφορα:!:

 

καλησπερα παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας. Ενδιαφερομαι για 2 κλιματιστικα σε 2 υπνοδωματια. Δεν θα ηθελα κατι πολυ ακριβο. ειμαι μεταξυ:

http://www.skroutz.gr/s/257475/Gree-Trendy-GRS-101-HI-JT1-N2.html -http://www.skroutz.gr/s/335177/General-Electric-GAIR-Z09-IGELS-EGNLW.html -http://www.skroutz.gr/s/316180/LG-Hero-CS09AF.html -http://www.skroutz.gr/s/274516/Midea-MSY-09HRDN1.html -http://www.skroutz.gr/s/268904/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A128GVR.html -http://www.skroutz.gr/s/328481/LG-Libero-E-E09SQ.html -http://www.skroutz.gr/s/32891/Panasonic-CS-CU-RE9HKE.html -http://www.skroutz.gr/s/335559/Toyotomi-Kuro-MTN-MTG-A328DV.html

Ποιο θα επιλαγατε εσεις? Κλεινω προς τα 4 τελευταια. Με εδιαφερει κυριως η οικονομια στο ρευμα.

Μια αλλη ερωτηση που θα ηθελα να κανω ειναι: σε ενα χωρο 35τμ πολυ καλα μονωμενο (σε καινουργια οικοδομη, διπλα τζαμια κτλ) ειναι δυνατον να βαλω 12αρι air-c0ndition οπως μου ειπαν?

 

Απο όσα αναφέρεις, όλα πάνω κάτω τα ίδια είναι από οικονομία με το Panasonic-CS-CU-RE9HKE να ξεχωρίζει λόγω φίρμας, αν και επίσης Κινέζικο,έχει καλύτερο φίλτρο και κατασκευή και λαμβάνει υπόψη και τις εξωτερικές συνθήκες για την επίτευξη των εσωτερικών.Μετά κοιτάς το LG-Libero-E-E09SQ που το έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη επίσης.Οσο αφορά τον χώρο σου 35τμ για να σου προτείνουν 12αρι κλιματιστικό,προφανώς έτσι έκρινε τεχνικός επιτόπου που είδε.Αν έχεις αμφιβολίες ρωτάς και αλλού.:) Θεωρητικά με ότι αναφέρεις, ένα καλό 12αρι σε καλύπτει με σωστή θέση-τοποθέτιση.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να ερθω σε επικοινωνια με αυτα τα τσακαλια?

 

ο τεχνικος σου σιγουρα θα ξερει καποιον ηλεκτρονικο,αν εισαι αθηνα εχει εναν πολυ καλο προς κερατσινι μερια

Link to comment
Share on other sites

Ο ανεμιστηρας στο εξωτερικο μηχανημα δε δουλευει.

 

Aφού έχεις αναφέρει τι βλάβη έχει ,πως περιμένεις να δουλέψει ; :cry:

 

μου χαλασε η πλακετα στο TOSHIBA RAS13YKV-E και ζητανε 329ε για αλλαγη.13αρι inventer κλιματιστικο που εβγαλε 10 χρονια. το δουλευα στο σαλονι 1-2 μηνες χειμωνα για 2-3 ωρες και την ιδια χρηση και λιγοτερη το καλοκαιρι.-
Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδια ο ανεμιστηρας δε γυριζει καθολου στην εξωτερικη μοναδα ασχετα που το εσωτερικο μηχανημα εχει αναψει και μετα απο 10 λεπτα αναβουν τα λαμπακια για error
Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις λίγο μπλέξει :) Στα κλιματιστικά πάντα οι περισσότερες ενδείξεις βλάβης εμφανίζονται για ειδοποίηση στο εσωτερικό ,και το μηχάνημα δεν λειτουργεί ή σταματά για περαιτέρω προφύλαξη.Συνήθως οι οδηγίες χρήσης ή εγκατάστασης λένε σχετικά τι είναι κάποια ένδειξη και τι μπορεί να κάνεις.Eσύ όμως έχεις ήδη αναφέρει έχεις εντοπίσει την βλάβη,γιατί προφανώς την βρήκε τεχνικός ,είδε τι χρειάζεται και σου είπε το κόστος. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και συνχαρητηρια για την πολυ καλη ενημερωση που προσφερεται.Στο θεμα του κλιματισμου δεν γνωριζω και πολλα,παντως εκατσα και διαβασα με προσοχη σχεδον ολο το θεμα.Στο δια ταυτα λοιπον μενω στην Ξανθη σε διαμερισμα 130τμ. στον 3ο οροφο 5οροφης οικοδομης 5ετιας που κατοικητε πληρως,η μονωση ειναι αρκετα καλη,η θερμοκρασια εντος δεν πεφτει κατω απο τους 15 βαθμους με τιποτα(χωρις καμια πυγη θερμοτητας) οταν εξω εχει ακομα και -5 καπιες φορες(σπανια).Η συνηθεις θερμοκρασια ειναι 17-18 μεσα, και 2-6 εξω τον Γεναρη εως Μαρτη,τους προηγουμενους μηνες Νοεμβρη-Δεκεμβρη 5-10 εξω.Το διαμερισμα ειναι τετραγωνισμενο με την μπροστινη πλευρα στον νοτο(2 μπαλκονοπορτες των 2 μετρων) και την πισω πλευρα(3 υπνοδωματια) στον βορρα.Στην μπροστινη πλευρα υπαρχει 1 ενιαιος χωρος(σαλονι-τραπεζαρια-κουζινα) 80 τμ. ενω στην πισω πλευρα τα 3 υπνοδωματια στη σειρα απο 10-12 τμ το καθενα και 2 μπανια απο 5 κ 7 τμ αντιστοιχα στις ακρες του 1ου και 3ου υπνοδωματιου.Με ενδιαφερει κυριως η θερμανση σε ολο το σπιτι,με ενα κλιματιστικο μεγαλο οπως το mitsubishi srk 63(που απ'οτι καταλαβα ειναι κορυφαιο)σε σωστη θεση θα μπορεσω να καλυφθω η θα χρειαστω κ δευτερο μικροτερο?Συμφωνα με τα στοιχεια που εδωσα τι προτυνεται?Υποψειν οτι θα το-τα δουλευω συνεχεια ολον τον χειμωνα σε θερμοκρασια 20-22 βαθμους,δηλαδη χρειαζομαι κατι αξιοπιστο κ σχετικα οικονομικο σε καταναλωση.
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το συγκεκριμένο μηχάνημα θεωρητικά σε καλύπτει ,αλλά εξαρτάται όπως κατάλαβες, από την θέση που θα το βάλεις ,αλλά και την διαμόρφωση του χώρου σου ειδικά πως επικοινωνεί προς τα υπνοδωμάτια.Χρειάζεται πχ να το βάλεις σε διάδρομος ,το ύψος που θα μπεί το μηχάνημα,κάπου να μη κάθεσαι κοντά του σε απόσταση μικρότερη 7μ.Επίσης έχει όγκο και χρειάζεται χώρο και το εξωτερικό μηχάνημα και καλές σωληνώσεις που χρεώνονται παραπάνω,για να αποδίδει.Υπόψη όμως και το μέσα και το έξω μηχάνημα κάνουν λίγο θόρυβο,άσχετα τι διαφημίζει ,ειδικά όταν γκαζώνει να πιάσει θερμοκρασίες.Ετσι πρέπει να ρωτήσεις τεχνικό που ξέρει το μηχάνημα, επιτόπου στον χώρο σου πως και αν μπορεί να μπεί.Υπάρχει και το μεγαλύτερο του μοντέλο αν δε σε καλύπτει,το οποίο όμως θέλει μεγαλύτερη δική του ασφάλεια στον ηλεκτρικό σου πίνακα. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το συγκεκριμένο μηχάνημα θεωρητικά σε καλύπτει ,αλλά εξαρτάται όπως κατάλαβες, από την θέση που θα το βάλεις ,αλλά και την διαμόρφωση του χώρου σου ειδικά πως επικοινωνεί προς τα υπνοδωμάτια.Χρειάζεται πχ να το βάλεις σε διάδρομος ,το ύψος που θα μπεί το μηχάνημα,κάπου να μη κάθεσαι κοντά του σε απόσταση μικρότερη 7μ.Επίσης έχει όγκο και χρειάζεται χώρο και το εξωτερικό μηχάνημα και καλές σωληνώσεις που χρεώνονται παραπάνω,για να αποδίδει.Υπόψη όμως και το μέσα και το έξω μηχάνημα κάνουν λίγο θόρυβο,άσχετα τι διαφημίζει ,ειδικά όταν γκαζώνει να πιάσει θερμοκρασίες.Ετσι πρέπει να ρωτήσεις τεχνικό που ξέρει το μηχάνημα, επιτόπου στον χώρο σου πως και αν μπορεί να μπεί.Υπάρχει και το μεγαλύτερο του μοντέλο αν δε σε καλύπτει,το οποίο όμως θέλει μεγαλύτερη δική του ασφάλεια στον ηλεκτρικό σου πίνακα.

 

Ok καταλαβα.Ο θορυβος στην αρχη μεχρι να πιασει θερμοκρασια δεν νομιζω να με πειραζει(εξαλου θα ειναι για λιγο).Στην συνέχεια που θα δουλευει χαλαρα για συντηρηση της θερμοκρασιας πάλι θα ακούγεται πολύ?Τωρα σχετικα με την ροή αν ενοχλει ριθμιζεται ετσι δεν ειναι?Η αποσταση της νοτιας πλευρας του σπιτιου(που θα μπει το μηχανημα) εως την βορια πλευρα που ειναι τα 3 υπνοδωματια στη σειρα(το ενα κολλητα με το αλλο με τις 3 εισοδους τους φατσα στο μηχανημα) ειναι 12 μετρα,οποτε το μικροτερο μοντελο srk 50 να μην το σκεφτω καν,έτσι?Τελος απο ρευμα καιει οσο αναφερει 1,86?

Link to comment
Share on other sites

Kαι στο χαλαρό του το εσωτερικό έχει παραπάνω θόρυβο από άλλα μηχανήματα,διότι έχει πανίσχυρο ανεμιστήρα ,και δεν ρυθμίζεται πιό χαμηλά.

Το ίδιο ισχύει και στο srk 50.Είναι όπως έχουμε πεί ημιεπαγγελματικά μηχανήματα που λόγω της παγκόσμιας κρίσης και στον κλάδο,τα πλασάρουν τα τελευταία έτη σαν οικιακά για ορισμένους χώρους,για πωλήσεις .Τα 12 μέτρα που αναφέρεις είναι πολύ άνετα μέσα στα όρια και των δύο ,και από κατανάλωση χονδρικά κάνουν ότι διαφημίζουν (εξαρτάται όμως και από την θέση τοποθέτισης, πως καταλαβαίνει ο υπολογιστής τους )

Link to comment
Share on other sites

Kαι στο χαλαρό του το εσωτερικό έχει παραπάνω θόρυβο από άλλα μηχανήματα,διότι έχει πανίσχυρο ανεμιστήρα ,και δεν ρυθμίζεται πιό χαμηλά.

Το ίδιο ισχύει και στο srk 50.Είναι όπως έχουμε πεί ημιεπαγγελματικά μηχανήματα που λόγω της παγκόσμιας κρίσης και στον κλάδο,τα πλασάρουν τα τελευταία έτη σαν οικιακά για ορισμένους χώρους,για πωλήσεις .Τα 12 μέτρα που αναφέρεις είναι πολύ άνετα μέσα στα όρια και των δύο ,και από κατανάλωση χονδρικά κάνουν ότι διαφημίζουν (εξαρτάται όμως και από την θέση τοποθέτισης, πως καταλαβαίνει ο υπολογιστής τους )

 

Τωρα με εβαλες σε σκεψεις.Κατι αντιστιχο ποιοτικα(εστω κ αλλης εταιριας) με λιγοτερο θορυβο που να με καλυπτει προτυνεις?Το καινουργιο srk 63 zk εχει καμια διαφορα περα απο εμφανιση?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με εβαλες σε σκεψεις.Κατι αντιστιχο ποιοτικα(εστω κ αλλης εταιριας) με λιγοτερο θορυβο που να με καλυπτει προτυνεις?Το καινουργιο srk 63 zk εχει καμια διαφορα περα απο εμφανιση?

 

Φίλε μου εγώ πήρα το srk 71ze και δε μπορώ να πω ότι κάνει θόρυβο. Βέβαια είναι και πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας γιατί είναι πολύ υποκειμενικό. Επίσης να σου πω ότι εαν βάλεις τον ανεμιστήρα σε Lo ή κυρίως στο UltraLo τότε χρειάζεσαι τα αυτιά του superman για να το ακούσεις (απλά εκεί δεν ξέρω εαν θα σε καλύπτει σε τόσο μεγάλο χώρο).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ πήρα το srk 71ze και δε μπορώ να πω ότι κάνει θόρυβο. Βέβαια είναι και πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας γιατί είναι πολύ υποκειμενικό. Επίσης να σου πω ότι εαν βάλεις τον ανεμιστήρα σε Lo ή κυρίως στο UltraLo τότε χρειάζεσαι τα αυτιά του superman για να το ακούσεις (απλά εκεί δεν ξέρω εαν θα σε καλύπτει σε τόσο μεγάλο χώρο).

 

Ωραια αυτο ηθελα,καποιον που το εχει.Μπορεις να μου πεις λεπτομεριες σχετικα με την τοποθετηση?Μετρα σωληνοσεων,υψομετρικη διαφορα,το εξω το κρεμασες η κατω?Για πες τι να προσεξω.Η ενταση του ενοχλει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι τo 71 είναι μεν ισχυρότερο μηχάνημα αλλά το 63 αποδίδει σε αίσθηση καλύτερα γιατί έχει άλλες προρυθμίσεις ή αρμονικότερα εσωτερικά μέρη αν και ίδια σειρά.Το ΖΚ όπως έχουμε αναφέρει κυκλοφόρισε πρόσφατα και είναι facelift έκδοση του ZE .Θέμα εμφάνισης και κόστους.Κάποια στιγμή βέβαια μάλλον θαρχεται μόνο αυτό πλέον στην αγορά,αλλά ως τώρα δείχνει ελαφρά χειρότερο σε ποιότητα και έχει και περισσότερο θόρυβο.

 

Oπως τονίζουμε όμως κατά επανάληψη γιά ότι έχουμε αμφιβολίες,απευθυνόμαστε σε καταστήματα κλιματισμού που γνωρίζουν το κάθε μηχάνημα και συνήθως έχουν κάπου να μας στο δείξουν σε λειτουργία, να βγάλουμε προσωπικό συμπέρασμα .Επίσης εκεί μπορούν να μας λύσουν τις επιμέρους απορίες μας στέλνοντας τεχνικό επιτόπου για μελέτη του χώρου μας, πως και τι ταιριάζει κάτι,και να μας πει πιθανούς συνδιασμούς που μπορεί να μας έρθουν και φθηνότερα.Ετσι και στις άλλες προτάσεις που έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα επίσης συγκριτικά ,η επιλογή πρέπει ν'αφορά πάλι τι ταιριάζει καλύτερα στον χώρο μας ,και όχι τι αρέσει απλά σ'εμάς ή μας προτείνουν "το καλύτερο για να είμαστε μέσα" ... :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ωραια αυτο ηθελα,καποιον που το εχει.Μπορεις να μου πεις λεπτομεριες σχετικα με την τοποθετηση?Μετρα σωληνοσεων,υψομετρικη διαφορα,το εξω το κρεμασες η κατω?Για πες τι να προσεξω.Η ενταση του ενοχλει?

 

Κοίταξε, η εσωτερική μονάδα μου είναι σχετικά αθόρυβη όπως σου είπα. Η εξωτερική όμως που είναι κρεμασμένη κάνει συντονισμό και ακούγεται έντονα έξω (όχι μέσα στο σπίτι). Οι άνθρωποι της Mitsubishi μου είπαν ότι όλα αυτά τα κρεμάνε και ότι το δικό μου είναι η πρώτη φορά που τους παραπονιούνται για θόρυβο. Μου πρότειναν να το κατεβάσουμε κάτω και αν συνεχίσει τότε να δούμε το μηχάνημα μήπως έχει κάποιο ελάττωμα. Επειδή όμως τους είχα ξηγηθεί από την αρχή ότι αν δεν είστε σίγουροι για το θόρυβο τότε να μην το κρεμάσουμε αλλά να το βάλουμε κάπου αλλού και εκείνοι ήταν σίγουροι ότι δε θα κάνει θόρυβο και επιπλέον τώρα μου ζητάνε ξανά λεφτά για να το αλλάξουν θέση ισχυριζόμενοι ότι δεν είναι δικό τους το φταίξιμο (αντιπροσωπεία Ηρακλείου Κρήτης), αρνήθηκα και το άφησα ως έχει. Η εξωτερική μου μονάδα είναι ακριβώς έξω από την εσωτερική. Τους είπα και για αυτό (δηλ. το μικρό μήκος σωλήνα 1-1,5 μ) και μου είπαν ότι είναι μια χαρά. Όσον αφορά στην έντασή του πάλι αυτό είναι υποκειμενικό. Εμένα δε με ενοχλεί αλλά δεν ξέρω τι ενοχλεί κάποιον άλλον. Ο καναπές μου είναι στα 4 μέτρα από τις περσίδες και όταν το έχω να σαρώνει το χώρο τότε νιώθω τον αέρα ελαφρά ανά διαστήματα. Αν κάποιον τον ενοχλεί αυτό τότε ρυθμίζει διαφορετικά τις περσίδες να μην τον χτυπάνε.

Γενικά (και αν εξαιρέσουμε την αντιπροσωπεία εδώ και το θόρυβο του έξω μηχανήματος-για τη γειτονιά και όχι για εμένα) είμαι καταευχαριστημένος. 9 στα 10 σπίτια που πάμε η γυναίκα μου έχει πρόβλημα με την αλλεργική της ρινίτιδα (βουλώνει η μύτη της, την φαγουρίζει κτλ.) ενώ στο δικό μας οι συνθήκες είναι εκπληκτικές. Καλά για τη ζέστη δε χρειάζεται να σου πω-όπου βάλω τη θερμοκρασία πάει, και πολύ γρήγορα (βέβαια εμένα ο χώρος μου είναι μικρότερος-περίπου 45 μέτρα).

Τέλοςπάντων, δες τι θα σου πουν και οι άλλοι, πήγαινε και σε κανένα σπίτι γνωστού σου να δεις κανένα άλλο μηχάνημα να δουλεύει (αυτό το θεωρώ σημαντικό) και μετά αποφάσισε.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, η εσωτερική μονάδα μου είναι σχετικά αθόρυβη όπως σου είπα. Η εξωτερική όμως που είναι κρεμασμένη κάνει συντονισμό και ακούγεται έντονα έξω (όχι μέσα στο σπίτι). Οι άνθρωποι της Mitsubishi μου είπαν ότι όλα αυτά τα κρεμάνε και ότι το δικό μου είναι η πρώτη φορά που τους παραπονιούνται για θόρυβο. Μου πρότειναν να το κατεβάσουμε κάτω και αν συνεχίσει τότε να δούμε το μηχάνημα μήπως έχει κάποιο ελάττωμα. Επειδή όμως τους είχα ξηγηθεί από την αρχή ότι αν δεν είστε σίγουροι για το θόρυβο τότε να μην το κρεμάσουμε αλλά να το βάλουμε κάπου αλλού και εκείνοι ήταν σίγουροι ότι δε θα κάνει θόρυβο και επιπλέον τώρα μου ζητάνε ξανά λεφτά για να το αλλάξουν θέση ισχυριζόμενοι ότι δεν είναι δικό τους το φταίξιμο (αντιπροσωπεία Ηρακλείου Κρήτης), αρνήθηκα και το άφησα ως έχει. Η εξωτερική μου μονάδα είναι ακριβώς έξω από την εσωτερική. Τους είπα και για αυτό (δηλ. το μικρό μήκος σωλήνα 1-1,5 μ) και μου είπαν ότι είναι μια χαρά. Όσον αφορά στην έντασή του πάλι αυτό είναι υποκειμενικό. Εμένα δε με ενοχλεί αλλά δεν ξέρω τι ενοχλεί κάποιον άλλον. Ο καναπές μου είναι στα 4 μέτρα από τις περσίδες και όταν το έχω να σαρώνει το χώρο τότε νιώθω τον αέρα ελαφρά ανά διαστήματα. Αν κάποιον τον ενοχλεί αυτό τότε ρυθμίζει διαφορετικά τις περσίδες να μην τον χτυπάνε.

Γενικά (και αν εξαιρέσουμε την αντιπροσωπεία εδώ και το θόρυβο του έξω μηχανήματος-για τη γειτονιά και όχι για εμένα) είμαι καταευχαριστημένος. 9 στα 10 σπίτια που πάμε η γυναίκα μου έχει πρόβλημα με την αλλεργική της ρινίτιδα (βουλώνει η μύτη της, την φαγουρίζει κτλ.) ενώ στο δικό μας οι συνθήκες είναι εκπληκτικές. Καλά για τη ζέστη δε χρειάζεται να σου πω-όπου βάλω τη θερμοκρασία πάει, και πολύ γρήγορα (βέβαια εμένα ο χώρος μου είναι μικρότερος-περίπου 45 μέτρα).

Τέλοςπάντων, δες τι θα σου πουν και οι άλλοι, πήγαινε και σε κανένα σπίτι γνωστού σου να δεις κανένα άλλο μηχάνημα να δουλεύει (αυτό το θεωρώ σημαντικό) και μετά αποφάσισε.

 

Οκ σ'ευχαριστω πολυ να σαι καλα.Μου λυθηκαν αρκετες αποριες.Τωρα μενει να παω σε ενα καταστημα να το δω απο κοντα κ να μιλησω με καποιον τεχνικο.

 

Είναι γνωστό ότι τo 71 είναι μεν ισχυρότερο μηχάνημα αλλά το 63 αποδίδει σε αίσθηση καλύτερα γιατί έχει άλλες προρυθμίσεις ή αρμονικότερα εσωτερικά μέρη αν και ίδια σειρά.Το ΖΚ όπως έχουμε αναφέρει κυκλοφόρισε πρόσφατα και είναι facelift έκδοση του ZE .Θέμα εμφάνισης και κόστους.Κάποια στιγμή βέβαια μάλλον θαρχεται μόνο αυτό πλέον στην αγορά,αλλά ως τώρα δείχνει ελαφρά χειρότερο σε ποιότητα και έχει και περισσότερο θόρυβο.

 

Oπως τονίζουμε όμως κατά επανάληψη γιά ότι έχουμε αμφιβολίες,απευθυνόμαστε σε καταστήματα κλιματισμού που γνωρίζουν το κάθε μηχάνημα και συνήθως έχουν κάπου να μας στο δείξουν σε λειτουργία, να βγάλουμε προσωπικό συμπέρασμα .Επίσης εκεί μπορούν να μας λύσουν τις επιμέρους απορίες μας στέλνοντας τεχνικό επιτόπου για μελέτη του χώρου μας, πως και τι ταιριάζει κάτι,και να μας πει πιθανούς συνδιασμούς που μπορεί να μας έρθουν και φθηνότερα.Ετσι και στις άλλες προτάσεις που έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα επίσης συγκριτικά ,η επιλογή πρέπει ν'αφορά πάλι τι ταιριάζει καλύτερα στον χώρο μας ,και όχι τι αρέσει απλά σ'εμάς ή μας προτείνουν "το καλύτερο για να είμαστε μέσα" ... :)

 

Εννοειτε πως θα παω σε καταστηματα να το δω κ να μιλησω με τεχνικο.Ολα δειχνουν πως κανει για τις αναγκες μου αλλα σε αντιθετη περιπτωση ποιο η ποια μηχανηματα προτυνεις εξισου καλα κ ποιοτικα?

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...