Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα σας. σήμερα το κλιματιστικό μου σταμάτησε ξαφνικά και μου έβγαλε μηνημα ch 05.ειναι LG ξεχασα να πω.απο την αναζήτηση μου στο νετ δεν μπόρεσα να βρω τίποτα....σχετικο. γνωρίζει κάποιος κάτοχο η μη ποιο ειναι το πρόβλημα του.
Link to comment
Share on other sites

@ panths : Θα πρέπει να κοιτάξεις στις οδηγίες χρήσης ή εγκατάστασης αν αναφέρεται κάτι σχετικά ,αλλιώς service :wacko:

 

Στις προηγούμενες σελίδες όντως υπάρχει αναφορά για το Fujitsu αλλά όσον αφορά το θόρυβο και την καλή/κακή τοποθέτηση.

 

Aναφέρουμε όμως επιφυλάξεις για την φίρμα και ότι κυκλοφορεί στην αγορά γιατί κοιτάμε και τον ανταγωνισμό .

Στην κατηγορία αυτή ήδη θα πρόσεξες παρακάτω σε ερώτηση και άλλες καλύτερες προτάσεις σε παρόμοια τιμή.:)

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για την ποιότητα/απόδοση σε σχέση με την τιμή και για το αν υπάρχουν ανάλογες προτάσεις πχ υπάρχουν και τα http://web-electric.gr/shop/product.php?productid=18381

 

http://http://mitsubishi-samoilis.skroutzstore.gr/p.SRK-SRC-71ZK-S-24-300-27-300-BTU-H-SE-12-ATOKES-DOSEIS-YPSILIS-APODOSIS-HIGH-COP-3-74-HYPER-INVERTER-ENERGEIAKI-KLASI-A-A-17m-ROI-AERA.600170.html Ευχαριστώ

 

Και τα παραπάνω τα έχουμε αναφέρει επίσης κατά επανάληψη.:) Το SRC-50ZIX-S είναι ισχυρό μηχάνημα,έχει δυνατότητες ,είναι πιό βολικό σε διαστάσεις κλπ ευκολίες,αλλά έχει κάποιες ιδιοτροπίες και δεν ταιριάζει σε αρκετές περιπτώσεις σε πολλούς χώρους ,πράγμα που θα κρίνει τεχνικός που γνωρίζει το μηχάνημα επιτόπου.Αντίθετα το SRC-71ZK είναι λιγότερο εξοπλισμένο αλλά είναι μεγάλο σε όγκο.Τι χρειάζεσαι ακριβώς θα στο πεί τεχνικός που θα δεί τον χώρο σου και τις ιδιοτροπίες του ,ξέρει το κάθε μηχάνημα.......αλλά και ρωτάς και σε άλλον τεχνικό αν έχεις αμφιβολίες σε ότι σου πει:)

 

Κάνε όμως και ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες μαζί και ότι σου πεί ο τεχνικός ,εδώ είμαστε:)

 

Καλή Ανάσταση και χρόνια πολλά σε όλους :) (ας σεβαστούμε λίγο και τις μέρες ....τα κλιματιστικά μπορούν να περιμένουν βιαστικές επιλογές)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας. σήμερα το κλιματιστικό μου σταμάτησε ξαφνικά και μου έβγαλε μηνημα ch 05.ειναι LG ξεχασα να πω.απο την αναζήτηση μου στο νετ δεν μπόρεσα να βρω τίποτα....σχετικο. γνωρίζει κάποιος κάτοχο η μη ποιο ειναι το πρόβλημα του.

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Αν θες γράψε πιο μοντέλο έχεις αν και τελευταία σε ένα 18αρι mirror που έβγαλε αυτόν τον κωδικό ήταν ο αισθητηρας της εσωτερικής

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Αν θες γράψε πιο μοντέλο έχεις αν και τελευταία σε ένα 18αρι mirror που έβγαλε αυτόν τον κωδικό ήταν ο αισθητηρας της εσωτερικής

 

 

συγγνωμη για την αργοπορεια ειναι lg 12btu art cool μοντελο.σημερα ηρθε τεχνικος σπιτι και οντως ειναι αισθητηρας αλλα εξωτερικης μοναδας.αυριο περιμενω να ακουσω ποσο παει το μαλλι:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μια βλαβη μπορεί να είναι από τυχαία,ν'αφορά μια μη συστηματικά σωστή χρήση ,κάτι λάθος στην εγκατάσταση ή προβληματική παρτίδα.

Μπορεί όμως να αφορά και την κατασκευή για κάποιους λόγους που μόνο η εταιρία ξέρει....http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3671389#post3671389

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη βλαβη ειχε να κανει καθαρα με το κατασκευαστικο κομματι

ειναι ο διπλος αισθητηρας και σχεδον ολοι οι εργοστασιακοι ειχαν προβλημα και για αυτο εβγαλαν αλλους μεταλικους πιο ενισχυμενους

 

ο φιλος panths πιθανον να επιβεβαιωσει αυτα που λεω

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν όλα τα παρόμοια ανταλλακτικά για όλα τα μοντέλα μια εταιρίας ,αλλά ακόμα και σε ίδιο προιόν μπορεί να κάνουν ανάλογα και την παρτίδα.:)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους και χρόνια πολλά.

 

Είμαι νέος στην παρέα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Ψάχνω για κλιματιστικό Inverter 15000 BTU για σαλόνι μέχρι 1200 ευρώ. Οι περισσότεροι με συμβουλεύουν για Daikin, Mitsubishi & Toshiba.

 

Έχετε να προτείνετε συγκεκριμένα μοντέλα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες μαζί και και του σου είπαν ,εδω είμαστε :)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους και χρόνια πολλά.

 

Είμαι νέος στην παρέα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Ψάχνω για κλιματιστικό Inverter 15000 BTU για σαλόνι μέχρι 1200 ευρώ. Οι περισσότεροι με συμβουλεύουν για Daikin, Mitsubishi & Toshiba.

 

Έχετε να προτείνετε συγκεκριμένα μοντέλα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

 

Κατόπιν περιήγησης στις προηγούμενες σελίδες και στην έρευνα που έκανα στο internet υπάρχουν τα παρακάτω μοντέλα στα οποία έχω κατασταλάξει σε πρώτο στάδιο:

Μοντέλο EER COP

1.Fujitsu AWYZ14LB 4.12 4.44

2.Mitsubishi MSZ/MUZ EF42VE 3.28 3.70

3.Daikin FTXS42J/RX42J 3.67 3.44

4.Fujitsu ASYG14LU 3.40 3.91

5.Mitsubishi MSZ/MUZ GE 42 VA 3.46 3.70

6.Toshiba Super Daisenkai RAS 16PAVP-E 3.69 4.1

Είναι αρκετά τα μοντέλα και έχω αναφέρει τις EER & COP values διότι μου είπαν πως είναι σημαντικά αν με ενδιαφέρει η απόδοση και η οικονομία ρεύματος.

Το 4 και το 5 τα έχω συμεριλάβει λόγω τιμής (είναι πιο φθηνά από τα υπόλοιπα)

Το 2 είναι το πιο καλαίσθητο

Το 1 λόγω των τιμών που συγκεντρώνει στα EER & COP values

To 3 επειδή είναι Daikin σε σχετικά προσιτή τιμή

Το 6 επειδή το έχει φίλος και είναι ευχαριστημένος.

Λίγα λόγια για το χώρο που θα το τοποθετήσω: Σαλόνι στα 30 τετραγωνικά, σε πολυκατοικία του 2004, στον δεύτερο όροφο (υπάρχουν άλλοι 3 όροφοι από πάνω), γωνιακό με έκθεση στα βόρεια και δυτικά (περισσότερα). Διπλά τζάμια. Απώλειες πολύ μικρές σύμφωνα με τη θέρμανση του καλοριφέρ που είχα το χειμώνα.

 

Είμαι ευχαριστημένος με όλα τα παραπάνω (τα χαρακτηριστικά τους κλπ) απλά θα ήθελα τη γνώμη σας ως ειδικοί και έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ μετά απο μεγάλη έρευνα κατέληξαν σε Panasonic. Τόσο σε οικονομία όσο και σε απόδοση με έχουν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο!
Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

@daidalos Για ενα Σαλονι 30τμ το 15αρι ειναι υπερααρκετο ακομη και αν εχεις ανοικτη πορτα στο υπολοιπο σπιτι. Τα 15αρια inverter στην θερμανση βγαζουν περισσοτερα BTU, θα εισαι ενταξει με εξωτερικες θερμοκρασιες εως και -10. Το οτι εχεις μονωση του 2004 και διπλα τζαμια σημαινει μεγαλη οικονομια.

 

Ενας γνωστος μας πηρε το Toshiba Super Daisenkai και ειναι πολυ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Για τα χαρακτηριστικά έχουμε πεί ότι είναι σχετικά με τις μετρήσεις κάθε κατασκευαστή και πρέπει να ρωτάμε στην πράξη τι ισχύει.:) Από όσα αναφέρθηκαν το Toshiba Super Daisenkai RAS 16PAVP-E είναι μεν μακράν το καλύτερο ,αλλά ισχυρό αλλά ίσως ενοχλεί να κάθεσε κοντά και επίσης ο συμπιεστής του κάνει περισσότερο θόρυβο όταν γκαζώνει, και θέλει να το βάλεις σε βάση.Αυτά τα κρίνει τεχνικός που ξέρει το μηχάνημα και με βάση τον κάθε χώρο τι ταιρίαζει.Σαν δεύτερη επιλογή το Mitsubishi MUZ GE 42 VA λόγω απόδοσης αλλά και καλού φίλτρου.Τέλος το Daikin FTXS42J λόγω φίρμας.
Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο μένα ...

 

Ενδιαφέρομαι για ένα κλιματιστικό inverter για ενιαίο χώρο σαλόνι - τραπεζαρία - κουζίνα σχήματος Γ όπου το κλιματιστικό θα μπεί στη γωνία που "βλέπει" και προς τις 2 πλευρές. Ο χώρος είναι 39 τ.μ. ΒορειοΑνατολικός με μέτρια μόνωση ταράτσας (παλιό κτίσμα ανακαινισμένο πρόπερσι ολοκληρωτικά) τρίτος και τελευταίος όροφος με διπλά τζάμια. Η χρήση του για κλιματισμό δεν θα είναι συνεχόμενη (λόγω μεγάλης βεράντας συνήθως είμαστε αρκετά έξω τα περισσότερα βράδια του καλοκαιριού) και θα θέλαμε να δοκιμάσουμε λόγω τιμής πετρελαίου να το δουλέψουμε τον χειμώνα για θέρμανση σε συνδιασμό και με αντίστοιχα a/c στα υπνοδωμάτια.

Μετά από αρκετό διάβασμα και σε συνδιασμό με το budget μου που είναι κοντά στα 1000 ευρώ κατέληξα στα εξής δύο μοντέλα:

http://www.skroutz.gr/s/81988/Mitsubishi-MSZ-CGE50VA.html και

http://www.skroutz.gr/s/265128/Hitachi-RAS-RAC-50FH7.html

Ήμουν και αρκετά θετικός για το Panasonic CS/CU-RE18JKE (πήρα το 9JKE περσι στην κρεβατοκάμαρα) αλλά απορρίπτεται λόγω μεγάλου μήκους εσωτερικής μονάδας.

Με δεδομένο ότι το Mitsubishi το βρίσκω (λόγω γνωστού) 1030 ευρώ και το Hitachi πάνω κάτω είναι στα ίδια χρήματα και τα χαρακτηριστικά τους ειναι πολύ παρόμοια μπορεί κάποιος να μου πει για ποιό λόγο να πάρω το ένα ή το άλλο?

Επίσης, πρόσεξα ότι η εξωτερική μονάδα τοu Mitsubishi είναι σχετικά μεγάλη (Υψος x Πλατος x Βαθος) :850 x 840 x 330mm αυτό σημαίνει ότι είναι προτιμότερο να μπεί κάτω ή δεν έχει σημασία?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) To που θα μπεί κάτι και αν ταιριάζει, θα πρέπει να το κρίνει κάποιος τεχνικός που γνωρίζει κάθε κλιματιστικό πως συμπεριφέρεται.Οπότε θα πρέπει και να τα δείς σε έκθεση,να δούν και τον χώρο σου, και καλύτερα και να στα δείξουν και κάπου σε λειτουργία.

 

Σε αυτά που ρώτησες ,για το Mitsubishi κάνεις λίγο λάθος,είναι παρόμοιο σε όγκο και σε επιδόσεις με το Panasonic CU-RE18JKE που απέρριψες,και τα δύο έχουν καλύτερο ανεμιστήρα και φίλτρο από το Hitachi, που όμως είναι άνετο σε τοποθέτιση και για τον χώρο σου όπως τα περιγράφεις δεν θα έχεις πρόβλημα.Από θέμα οικονομίας το Mitsubishi υπολογίζει καλύτερα διάφορες παραμέτρους ,αλλά εξαρτάται και από την σωστή και κατάλληλη τοποθέτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την πολύ γρήγορη απάντηση ...

 

Επειδή ίσως δεν ήμουν σαφής να διευκρινήσω ότι η θέση που θα μπει το κλιματιστικό είναι συγκεκριμένη και ορισμένη από τεχνικό που συμβουλευτήκαμε κατά τη διαδικασία της ανακαίνισης για όλα τα σημεία του σπιτιού. Για τον συγκεκριμένο χώρο και το σημείο που τελικά ορίστηκε μας είχε πει ότι με ένα 18αρι Inverter θα ήμαστε καλυμένοι. Η περιγραφή ήταν απλά για να καταλάβετε τον χώρο και την χρήση μήπως κάποιο από τα αναφερθέντα κλιματιστικά υπερτερούσε.

Υπάρχει ένα μικρό θέμα στο σημείο τοποθέτησης (είναι περίπου 98 εκατοστά - λόγω μιας εσοχής του τοίχου) και το panasonic είναι 998/275/230 ενώ το mitsubishi 798/295/232 και το hitachi 780/280/220 γιαυτό και απορίφθηκε το panasonic.

Λογικά και λόγω καλυτερου ανεμιστήρα και φίλτρου όπως λες μάλλον θα καταλήξω στο Mitsubishi και λόγω και της τιμής που μπορώ να το πάρω γιατί αλλιώς με βάση τις κατά μέσο όρο τιμές που έχουν τα συγκεκριμένα τρία κλιματιστικά στο skroutz νομίζω ότι το Mitsubishi είναι λίγο υπερτιμημένο - όχι βεβαια ότι δεν αξίζει - απλα υπό άλλες συνθήκες θα το σκεφτόμουνα.

 

Ευχαριστώ και πάλι ...

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δίκιο για τις διαστασεις του Mitsubishi,το μπερδεψα με το αμέσως μεγαλύτερο το 60αρι.:) Στο panasonic όμως διαβάζω σε φυλλάδιο ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις.Ισως έρχονται παρτίδες μηχανήματα με μικροδιαφορές σε εκατοστά στο κουτί ,γι'αυτό κάνε ένα κόπο προτού παραγγείλεις να επιβεβαιώσεις και για το Mitsubishi ακριβώς μην έχεις πρόβλημα.:) .Στα υπόλοιπα ότι σου είπε ο τεχνικός που μελέτησε τον χώρο.

Πάντως αν έχεις αμφιβολίες για το panasonic επειδή δεν μπορείς να το βάλεις σε άλλη θέση,συγκριτικά έχει καλύτερο ανεμιστήρα,αλλα το Mitsubishi έχει καλύτερη κατανομή αέρα.Το panasonic έχει πολύ καλύτερο εξωτερικό κουτί (το σκέτο JKE αν το βρείς, μετρά και τις εξωτερικές συνθήκες για την ρύθμιση των εσωτερικών),αλλά όπως το Mitsubishi έχει όγκο και καλύτερα να το βάλεις σε βάση στο δάπεδο.

 

Οσο αφορά τις τιμές, αυτές είναι διαπραγματεύσιμες για οτιδήποτε σε μια ελεύθερη αγορά,έχουμε πει θέλει ψάξιμο.Ο skroutz απλά αναφέρει κάτι ενδεικτικά για να ξέρουμε για τι μιλάμε,δεν σημαίνει ότι γράφει ισχύει, ούτε όλοι οι έμποροι που διαφημίζονται εκεί είναι το ίδιο αξιόπιστοι σαν επαγγελματίες γενικά.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

παιδια (βασικα σταρενιε θεε) εχω μια ερωτηση. υπαρχει ενα θεμα στην πολυκατοικια και δε μπορω να βαλω την εξωτερικη μοναδα στο παραθυρο μου. το πιο κοντινο που μπορει να μπει ειναι στο μπαλκονι της αδερφης μου. δηλαδη απο το δωματιο μου θα μεσολαβουν 1 δωματιο(της αδερφης μου) και ενας διαδρομος.

χοντρικα οπως το φανταζομαι μπορει να φτασει και τα δεκα μετρα το καλωδιο για να ερθει στο δωματιο μου. εχω προβλημα αποδοσης? θα εχω απωλειες? ή δεν υπαρχει θεμα? επισης μπορει καποιος να μου πει ποσο χοντρο ειναι αυτο το καλωδιο που συνδεει εσωτερικη με εξωτερικη μοναδα? θα πρεπει να τρυπηθουν τοιχοι για να φτασει στο δωματιο μου ε? θα ηθελα τις σκεψεις σας. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το πόσα μέτρα απόσταση μπορεί να απέχει η εξωτερική μονάδα από την εσωτερική εξαρτάται από το κλιματιστικό.Θα κοιτάξεις τις οδηγίες χρήσης ή εγκατάστασης και θα ρωτήσεις και τεχνικό επιτόπου που γνωρίζει το μηχάνημα.Αυτό γιατί ότι αναφέρουν οι εταιρίες είναι πολλές φορές διαφημιστικά,

στην πράξη είναι λιγότερο ,αλλά και γιατί πάντα παίζει ρόλο και ο χώρος σαν ιδιαιτερότητα.Αν γίνουν όλα σωστά,δεν υπάρχει πρόβλημα απόδοσης.

 

Η σύνδεση δεν αφορά καλώδιο μόνο ,εκτός ότι πρέπει να έχεις και κατάλληλη παροχή ρεύματος κοντά ,αφορά και υλικά για να λειτουργήσει το μηχάνημα όπως σωληνώσεις για το ψυκτικό υγρό,κάποια μόνωση ,αλλά και ίσως και παραπάνω ψυκτικό υγρό αν δεν έχει το μηχάνημα (με βάση τον έλεγχο που θα γίνει και τι γράφουν οι οδηγίες).Ολα αυτά χρεώνονται αρκετά ,πολύ παραπάνω από μια απλή τοποθέτσιη, τόσο σαν υλικά και σαν εργασία,αλλά βέβαια και οι τιμές είναι διαπραγματεύσιμες. Ομως πρέπει και να υπολογίσεις αν αξίζει το μηχάνημα σου τα επιπλέον εξοδα αυτά.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

βασικα ελεγα να παρω πρωτα το κλιματιστικο. Haier HSU-09HEK03/R2

(αυτο που μου ειχες προτεινει). ομως ετσι που μου τα λες θα πρεπει να ερθει πρωτα ο τεχνικος σπιτι να τσεκαρει τι παιζει?

αν εχει τοσα πολλα καλωδια, δε ξερω αν γινεται να εχω σε αλλο δωματιο το κλιματιστικο και σε αλλο την εξωτερικη μοναδα. το εχει κανει κανενας? αλλη λυση που φανταζομαι ειναι να μπει η εξωτερικη μοναδα στην ταρατσα και να ριξω το καλωδιο απο εκει να πεσει στο δωματιο μου... αλλα και παλι μιλαμε οτι ειμαι στον δευτερο και εχω αλλους 2 οροφους πανω μου. δε καταλαβα ακριβως γιατι εχει γινει η μανουρα με την πολυκατοικια, αλλα μαλλον ειναι παρανομο να κρεμανε τα κλιματιστικα στα παραθυρα, και καποιος το εκανε και του βαλαν χερι. ισχυει κατι τετοιο ρε παιδια? εχει βγει κανας νομος και δεν τον γνωριζω?

απο τις 2 επιλογες μου, τι ειναι προτιμοτερο πιστευετε,εξωτερικη μοναδα στο μπαλκονι ή ταρατσα?

επισης πρπει δηλαδη να τσεκαρω καθε ενα μανιουαλ απο τα κλιματιστικα που θα σκεφτω να παρω, ξεχωριστα? για να δω ποση ειναι η μεγιστη αποσταση εξωτερικης εσωτερικης μοναδας? πωπωπω προβλημα. οσο πιο μεγαλο ειναι το κλιματιστικο, τοσο μεγαλυτερη ειναι η επιτρεπτη αποσταση ή δε παιζει ρολο? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

βασικα ελεγα να παρω πρωτα το κλιματιστικο. Haier HSU-09HEK03/R2

(αυτο που μου ειχες προτεινει). ομως ετσι που μου τα λες θα πρεπει να ερθει πρωτα ο τεχνικος σπιτι να τσεκαρει τι παιζει?

αν εχει τοσα πολλα καλωδια, δε ξερω αν γινεται να εχω σε αλλο δωματιο το κλιματιστικο και σε αλλο την εξωτερικη μοναδα. το εχει κανει κανενας? αλλη λυση που φανταζομαι ειναι να μπει η εξωτερικη μοναδα στην ταρατσα και να ριξω το καλωδιο απο εκει να πεσει στο δωματιο μου... αλλα και παλι μιλαμε οτι ειμαι στον δευτερο και εχω αλλους 2 οροφους πανω μου. δε καταλαβα ακριβως γιατι εχει γινει η μανουρα με την πολυκατοικια, αλλα μαλλον ειναι παρανομο να κρεμανε τα κλιματιστικα στα παραθυρα, και καποιος το εκανε και του βαλαν χερι. ισχυει κατι τετοιο ρε παιδια? εχει βγει κανας νομος και δεν τον γνωριζω?

απο τις 2 επιλογες μου, τι ειναι προτιμοτερο πιστευετε,εξωτερικη μοναδα στο μπαλκονι ή ταρατσα?

επισης πρπει δηλαδη να τσεκαρω καθε ενα μανιουαλ απο τα κλιματιστικα που θα σκεφτω να παρω, ξεχωριστα? για να δω ποση ειναι η μεγιστη αποσταση εξωτερικης εσωτερικης μοναδας? πωπωπω προβλημα. οσο πιο μεγαλο ειναι το κλιματιστικο, τοσο μεγαλυτερη ειναι η επιτρεπτη αποσταση ή δε παιζει ρολο? ευχαριστω

 

Είναι κανόνας, και έχουμε πεί κατά επανάληψη για ότι αμφιβολίες έχουμε για τον χώρο μας πρέπει να ρωτάμε τεχνικό επιτόπου και αν έχουμε αμφιβολίες και άλλον.Πρώτα χρειαζόμαστε μια γενική απόψη τι ταιριάζει και πως στον χώρο μας .Μετά ανάλογα τι θα μας πούνε,κάνουμε σχετική επιλογή και ρωτάμε σχετικά για το μηχάνημα που διαλέξαμε διάφορες γνώμες ή και πάλι επιτόπου αν ταιριάζει η επιλογή μας .Ενας σωστός τεχνικός ξέρει να σου πει,δεν χρειάζεται να ψάχνεις εσύ τεχνικά θέματα.Αυτά για να γίνει σωστή επιλογή.Μετά εξαρτάται και που θα πέσεις γενικά για μια σωστή εγκατάσταση κλπ.

 

Οσο αφορά τι ισχύει σε κάθε πολυκατοικία ,εξαρτάται από τον κανονισμό της,τους καλούς γειτονες, και κάτα πόσο στην περιοχή υπάρχει ανοχή από την τοπική πολεοδομία του Δήμου για διάφορα θέματα.Ενα κλιματιστικό δεν πρέπει να εξέχει από πρόσοψη κτιρίου.Οπότε καλύτερα σε μπαλκόνι,λιγότερο σε ταράτσα ,και αν μπεί κάπου και δεν φαίνεται ή δεν ενοχλεί γενικά...ακόμα καλύτερα:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ!!! θα ρωτησω τεχνικο...(αλλος γολγοθας αυτος να βρω καποιον καλο και σε νορμαλ τιμες...)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,νεο μελος στην παρεα...θελω να παρω ενα inverter 18αρι και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2...http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=5886 και σε http://www.shopon.gr/toyotomi-gan-gan-a180gvr.html......το ενα lg και το αλλο toyotomi....ποιο να παρω ρε παιδια???
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)

 

Aπό αυτά που έχεις διαλέξει το LG είναι καλύτερο λόγω φίρμας αλλά και πιό σταθερής ποιότητας καθώς προς το παρόν δεν έρχονται από Κίνα στην αγορά μας.Το Toyotomi όμως έχει καλύτερα φίλτρα αν σε ενδιαφέρει.Κάνε όμως και ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,εδω είμαστε:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...