Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγραψες ότι διάβασες προηγούμενα,έxουμε αναφέρει πολλές περιπτώσεις ,ανάλογα και τι θες επιπλέον κλπ ,μην λέμε κάθε τόσο τα ίδια με άλλα λόγια.:cry:

Υπενθυμίζω αν δεν πρόσεξες,για την ένσταση μου στην επιλογή παραπάνω του sargus http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3855505#post3855505 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3858531#post3858531 ,αλλά και το θέμα του θορύβου που αναφέρει για το εσωτερικό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3934810#post3934810 .Από εκεί και πέρα είναι τι αρέσει ή ταιριάζει σε καθένα υποκειμενικά

για τον χώρο του ,πέρα από τα συνήθη υπέρ κατά ενός μηχανήματος. :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις λίγο μπλέξει :) Στα κλιματιστικά πάντα οι περισσότερες ενδείξεις βλάβης εμφανίζονται για ειδοποίηση στο εσωτερικό ,και το μηχάνημα δεν λειτουργεί ή σταματά για περαιτέρω προφύλαξη.Συνήθως οι οδηγίες χρήσης ή εγκατάστασης λένε σχετικά τι είναι κάποια ένδειξη και τι μπορεί να κάνεις.Eσύ όμως έχεις ήδη αναφέρει έχεις εντοπίσει την βλάβη,γιατί προφανώς την βρήκε τεχνικός ,είδε τι χρειάζεται και σου είπε το κόστος.

 

τελικα καποιος τεχνικος μου βρηκε πλακετα (μεταχειρισμενη) απο αλλο ιδιο μηχανημα και εκατσα την αλλαξα και δουλευει κανονικα.

σας δινω μια φωτογραφια της προβληματικης πλακετας. αντε βγαλε ακρη τι φταει!!!

 

http://img46.imageshack.us/img46/8607/photoyhf.jpg

Edited by constantinoss
Link to comment
Share on other sites

Eχουμε πει κατά επανάληψη,διάγνωση καλής ή κακής λειτουργίας δεν μπορεί να γίνει σ'ενα φορουμ συζητήσεων :)

Κανένας "ειδικός" και μή, δεν μπορεί να κρίνει από μια περιγραφή σε δυσλειτουργίες,αν δεν δεί από κοντά διάφορα,παρά μόνο να κάνει υποθέσεις.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται έντονα η εξωτερική μονάδα απο τον γείτονα. Τι μπορώ να τον πω να κάνει ώστε να μην ενοχλεί? ιδίως το βραδυ είναι σαν να περνάει αεροπλάνο.
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν το έκανε πρίν,έχει βλάβη και πρέπει να το κοιτάξει τεχνικός.Αν αφορά πρόσφατη εγκατάσταση,είτε αυτή δεν έχει γίνει σωστά

είτε το μηχάνημα είναι χάλια σε ποιότητα:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζουν τα ζορια για την τοποθετηση των κλιματιστικων στις οψεις των κτηριων

(ειναι το προσχεδιου του νεου ΓΟΚ)

 

10)Κλιματιστικα στοιχεια στις οψεις των νεων κτηριων,μετα την δημοσιευση του παροντος,οφειλουν να ειναι ενσωματωμενα και να μην προεξεχουν απο την επιφανεια των οψεων του κτηριου.

 

Σε υφισταμενα κτηρια επιτρεπεται να εξεχουν μεχρι 50εκ και μονο οταν δεν μπορουν να τοποθετηθουν επι των εξωστων η των δωματων.

 

Δηλαδη θα αρχισει το κυνηγι για τα τοποθετημενα,κατεβαστε το απο τον τοιχο και βαλτε στο μπαλκονι,ενω για τα νεα κτηρια θα παμε σε διπλες οψεις,οπου θα εχουμε τον τοιχο μας με το κλιματιστικο επανω και μετα θα πρεπει να εχουμε μια ψευδοοψη που θα το κρυβει ολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Με τις νέες τιμές στο πετρέλαιο σκεφτόμαστε να βάλουμε κλιματιστικό 18-24,000 btu για να καλύψουμε σαλόνι-κουζίνα και γενικά το κάτω όροφο.Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχουν βγει καλά τα lg art cool.Έχετε ακούσει κάτι αρνητικό?Χωρίς αμφιβολία είναι τα πιο όμορφα...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

@ orfeas16speedy http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3671389#post3671389

 

@ FIORANO Και σήμερα ισχύουν πολεοδομικοί περιορισμοί ,αλλά εφαρμόζονται κατά περίπτωση .Είναι επίσης άγνωστο τι θα γίνει στο μέλλον ,αφού οι πολεοδομίες θα κλείσουν λόγω μνημονίου και θα αντικατασταθούν από άλλο φορέα.Η συνήθη πρακτική έχει δείξει πάντως ότι γίνεται αφορά ή εφαρμόζεται συνήθως σε οτιδήποτε νέο που γίνεται από την αρχή.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι αγορά κλιματιστικού για να καλύψω σαλόνι και ένα μακρόστενο χολάκι.Απο μάρκα κλείνω προς toshiba που εκτοξεύει πιο μακριά τον αέρα,φυσικά inverter και bugdet 700-800.

Toshiba RAS-B13SKVP-E/RAS-13SAVP-E ποιά η γνώνη σας?

Πιο πάνω ανέφερε ο starenios οτι η σειρά 5 είναι καλύτερη απο την 6.

Ποια είναι η σειρά 5 γιατί στο επίσημο site της toshiba αναφέρει μόνο κωδικούς.http://www.toshiba-aircon.gr/product/residential-el

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σειρά 5 αναφερόμαστε στην έκδοση συμπιεστών Super Daiseikai όπως τους λέει η εταιρία για θέμα ισχύος ή οικονομίας ή και τα δύο μαζί. Σειρά 5 είναι αυτό http://www.skroutz.gr/s/268925/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-13PAVP-E-RAS-13PKVP-E.html .Αυτο που ανάφερες το http://www.skroutz.gr/s/48798/Toshiba-RAS-B13SKVP-E-RAS-13SAVP-E.html είναι παλαιότερο μοντέλο,και το έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη επίσης,είναι σειρά 3 και εξακολουθεί να είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα μέλη του forum! Είμαι ενθουσιασμένος που σας βρήκα μιας και δεν έχω δει τέτοιο θέμα και με τόσες πληροφορίες πουθενά αλλού στο ελληνικό internet. Μου πήρε κοντά 1 μήνα να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά έμαθα πολλά. Στο σπίτι έχουμε ήδη ένα "ηρωικό" General Electric από το 1996 χωρίς κανένα πρόβλημα λειτουργίας (βέβαια η συντήρηση του γίνεται τακτικά) το οποίο χρησιμοποιείται τοσο για ψύξη όσο και για θέρμανση. Όμως η τεχνολογία έχει προχωρήσει, το κόστος ζωής έχει αυξηθεί και οι κλιματικές συνθήκες έχουν αλλάξει με την έννοια ότι πλέον κάθε χειμώνα έχουμε να αντιμετωπίσουμε θερμοκρασίες κοντά ή και κάτω των 0 βαθμών κελσίου οπότε θα πρέπει να παροπλιστεί ή να αποφορτιστεί η χρήση του (General Electric). Επειδή έμαθα ότι οι εταιρείες που θα πρέπει να κοιτάω με γνώμονα την αξιοπιστία και την οικονομία (eer και cop) είναι ελάχιστες (daikin, mitsubishi, toshiba, panasonic και fujitsu) και επειδή είδα ότι όσο μεγαλώνει το μέγεθος του κλιματιστικού μειώνονται τα eer και cop προσανατολίζομαι στην αγορά 2 μονάδων των 12.000 btu. Θα προβώ στην αγορά της 1ης μονάδας κάποια στιγμή το καλοκαίρι. Μετά από έρευνα που έκανα, είδα ότι τα παρακάτω μοντέλα είναι αυτά που με ενδιαφέρουν:

Mitsubishi Heavy Industries SRK-35ZJP-S

Mitsubishi Electric MSZ-GE35VA

Fujitsu ASYA12LG

Fujitsu ASYG12LE και

Toshiba RAS-13SKV2-E/RAS-13SAV2-E

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Έχω ένα ερωτηματικό για το Daikin FTX35JV / RX35JV μιας και πιστεύω ότι είναι μικρό (σε απόδοση) σε σχέση με τα ανωτέρω. Είναι?

Το Mitsubishi Heavy Industries SRK-35ZJP-S η εταιρεία το διαφημίζει σαν ενεργειακής απόδοσης Α/Α και με δείκτες eer/cop 3.30/3.67 αλλά στο http://www.eurovent-certification.com/ αναφέρεται σαν απόδοσης Α/C με αντίστοιχους δείκτες eer/cop 3.30/3.35. Σημειώστε ότι στα υπόλοιπα μοντέλα που αναφέρω οι δείκτες στο eurovent ταυτίζονται με αυτά του κατασκευαστή. Τι μπορεί να συμβαίνει?

Το Fujitsu ASYG12LE που είναι μοντέλο 2011 έχει χειρότερους δείκτες απόδοσης από το προηγούμενο Fujitsu ASYA12LG. Είναι δυνατόν?

Τα καινούρια μοντέλα των εταιρειών πότε κάνουν περίπου την εμφάνιση τους κάθε χρονιά από την εμπειρία σας?

Το air condition που θεωρώ ιδανικό είναι αυτό που έχει cop>4 ( ή κοντά σε αυτό το νούμερο), δίνει βαρύτητα στην θέρμανση και διαθέτει πολύ ισχυρό ανεμιστήρα. Δεν με ενδιαφέρει το αισθητικό κομμάτι της ιστορίας. Επίσης δεν είμαι διατεθειμενος να δώσω πάνω από 1000,00 ευρώ για ένα μηχάνημα αυτού του μεγεθους.

Τέλος, εκτός των ανωτέρω μπορείτε να μου προτείνετε εσείς κάποια άλλα μοντέλα που πρέπει να έχω υπόψη μου?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έμαθα ότι οι εταιρείες που θα πρέπει να κοιτάω με γνώμονα την αξιοπιστία και την οικονομία (eer και cop) είναι ελάχιστες (daikin, mitsubishi, toshiba, panasonic και fujitsu) και επειδή είδα ότι όσο μεγαλώνει το μέγεθος του κλιματιστικού μειώνονται τα eer και cop προσανατολίζομαι στην αγορά 2 μονάδων των 12.000 btu.

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) -H αξιοπιστία εξαρτάται και από τι προιόντα έρχονται στην Ελληνική αγορά,κάθε μοντέλο σε κάθε φίρμα δεν είναι το ίδιο καλό,και ρόλο παίζει και η υποστήριξη του εισαγωγέα.Γι'αυτό υπάρχουν και πολλές φίρμες,τιμές και προιόντα στην αγορά.Η Fujitsu δεν ανήκει στο 5αδα διεθνώς που ανέφερες,στην θέση της είναι η Hitachi . H Fujitsu σε όποιες αγορές κυκλοφορεί καλά προιόντα ή έχει καλές τιμές ,έχει υψηλά μερίδια στην αγορά.Στην Ελλάδα τα Fujitsu που έρχονται τελευταία είναι Κινέζικα (όχι όμως φασόν) με συχνά προβλήματα,μέτρια απόδοση ,παρά το καλό δίκτυο της εταιρίας, και το καλό και σχετικά φθηνό service.Οι νέες σειρές πάντως είναι αναβαθμισμένες στην πράξη, και τα πλασάρουν και με καλύτερη εγγύηση.

 

Οσο αφορά τι χρειάζεσαι ,θα πρέπει να ζητήσεις γνώμη τεχνικού στον χώρο σου και να τις τσεκάρεις και αλλού με βάση κάποια μοντέλα που έχεις υπόψη,γιατί όπως έχουμε πεί κατά επανάληψη,κάθε μηχάνημα έχει ιδιοτροπίες για να ταιριάζει και παντού.

 

Θα προβώ στην αγορά της 1ης μονάδας κάποια στιγμή το καλοκαίρι. Μετά από έρευνα που έκανα, είδα ότι τα παρακάτω μοντέλα είναι αυτά που με ενδιαφέρουν: Mitsubishi Heavy Industries SRK-35ZJP-S ,Mitsubishi Electric MSZ-GE35VA,Fujitsu ASYA12LG Fujitsu ASYG12LE και Toshiba RAS-13SKV2-E/RAS-13SAV2-E Οι απορίες μου είναι οι εξής: Έχω ένα ερωτηματικό για το Daikin FTX35JV / RX35JV μιας και πιστεύω ότι είναι μικρό (σε απόδοση) σε σχέση με τα ανωτέρω. Είναι?

 

Το Daikin είναι μικρότερο σε max. τιμές ,αλλά αυτό είναι σχετικό με το χώρο σου αν χρειάζεται ,και θα στο πεί τεχνικός.:)Από ποιοτήτα όμως είναι επιπέδου Mitsubishi,αλλά δεν είναι από τα καλά σε σύνολο μοντέλα της εταιρίας .Από τα υπόλοιπα το MSZ-GE35VA έχει καλυτερο φίλτρο και οικονομία ,ενώ το SRK-35ZJP-S έχει καλύτερο ανεμιστήρα και διαφημίζονται ότι μερικά μοντέλα σαν παραλλαγή μετράνε και τις εξωτερικές συνθήκες για την επίτευξη των εσωτερικών.Πρέπει να διευκρινήσεις τι υπάρχει διαθέσιμο σε κατάστημα κλιματισμού.Το Toshiba RAS-13SKV2-E έχει καλή οικονομία και ανεμιστήρα αλλά μέτριο καθαρισμό και κάνει και λίγο θόρυβο.Το Fujitsu ASYG12LE κατατάσεται τελευταίο από όσα έχεις διαλέξει.

 

 

Το Mitsubishi Heavy Industries SRK-35ZJP-S η εταιρεία το διαφημίζει σαν ενεργειακής απόδοσης Α/Α και με δείκτες eer/cop 3.30/3.67 αλλά στο http://www.eurovent-certification.com/ αναφέρεται σαν απόδοσης Α/C με αντίστοιχους δείκτες eer/cop 3.30/3.35. Σημειώστε ότι στα υπόλοιπα μοντέλα που αναφέρω οι δείκτες στο eurovent ταυτίζονται με αυτά του κατασκευαστή. Τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Eχουμε πει κατά επανάληψη όλες οι μετρήσεις αφορούν ιδιωτικά κριτήρια ,και είναι πολύ σχετικά με το marketing .

Επίσης το eurovent "τυχαία" δεν έχει μετρήσεις από πολλά άλλα γνωστά μοντέλα, καιρό τώρα:D

 

Το Fujitsu ASYG12LE που είναι μοντέλο 2011 έχει χειρότερους δείκτες απόδοσης από το προηγούμενο Fujitsu ASYA12LG. Είναι δυνατόν? Τα καινούρια μοντέλα των εταιρειών πότε κάνουν περίπου την εμφάνιση τους κάθε χρονιά από την εμπειρία σας?

 

Είναι ανάλογα τις μετρήσεις που έχουν κάνει ή αν αναφέρεται σωστά εκεί που τα διάβασες.Δεν σημαίνει ότι στην πράξη κάθε νεώτερο μοντέλο είναι πάντα χειρότερο,άσχετα αν η συνήθης πρακτική στα facelift αυτό δείχνει λόγω κόστους .Οι πληροφορίες μου αναφέρουν το αντίθετο,καλή ποιότητα, και γι'αυτό τα προωθούν με καλύτερη εγγύηση στις νέες παραλαβές.

 

Για τα καινούρια μοντέλα έχουμε αναφέρει ότι τα τελευταία έτη,λόγω παγκόσμιας οικονομικής κρίσης ,οι εταιρίες κοιτάνε το κόστος,και έτσι δεν βγαίνουν κάθε χρόνο νέα εξ'ολοκλήρου κλιματιστικά παρά μόνο παραλλαγές ή facelift παλαιότερων με λίγες,συνήθως προς το χειρότερο αλλαγές .Ομως και λόγω της Ελληνικής οικονομικής κρίσης θα πρέπει να έρθουν πρώτα στην χώρα μας όποια μηχανήματα κυκλοφορήσουν σε άλλες αγορές, και να δούμε αν κάνουν αυτά που διαφημίζουν.

 

Το air condition που θεωρώ ιδανικό είναι αυτό που έχει cop>4 ( ή κοντά σε αυτό το νούμερο), δίνει βαρύτητα στην θέρμανση και διαθέτει πολύ ισχυρό ανεμιστήρα. Δεν με ενδιαφέρει το αισθητικό κομμάτι της ιστορίας. Επίσης δεν είμαι διατεθειμενος να δώσω πάνω από 1000,00 ευρώ για ένα μηχάνημα αυτού του μεγεθους. Τέλος, εκτός των ανωτέρω μπορείτε να μου προτείνετε εσείς κάποια άλλα μοντέλα που πρέπει να έχω υπόψη μου? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

 

Ανέφερες παραπάνω έχεις διαβάσει προηγούμενα. :) Εκτός ότι τα χαρακτηριστικά είναι σχετικά με κάθε κατασκευαστή ,η επιλογή είναι τι αρέσει σε καθένα,τι θέλει σε δυνατότητες,τι ταιριαζει για τον χώρο του,τα οικονομικά του καθενός,αλλά υπάρχει και η αβεβαιότητα της αγοράς όπου όλα αλλάζουν συνεχώς λόγω κρίσης με προσφορές κλπ .Οπως έχω πεί κατά επανάληψη,προσπάθησε να δείς πρώτα κάπου προτού αποφασίσεις,να συγκρίνεις τιμές κλπ και να δούν τον χώρο σου από καταστήματα κλιματισμού που ξέρουν καλύτερα.Αν έχεις αμφιβολίες μη βιαστείς σε αγορά,αλλά κοίταξε κάτι άλλο από ότι έχουμε αναφέρει,δες και τι θα σου πουν με μελέτη στον χώρο σου, και εδώ είμαστε :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σειρά 5 αναφερόμαστε στην έκδοση συμπιεστών Super Daiseikai όπως τους λέει η εταιρία για θέμα ισχύος ή οικονομίας ή και τα δύο μαζί. Σειρά 5 είναι αυτό http://www.skroutz.gr/s/268925/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-13PAVP-E-RAS-13PKVP-E.html .Αυτο που ανάφερες το http://www.skroutz.gr/s/48798/Toshiba-RAS-B13SKVP-E-RAS-13SAVP-E.html είναι παλαιότερο μοντέλο,και το έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη επίσης,είναι σειρά 3 και εξακολουθεί να είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς.

 

Φίλε Starenie σ ευχαριστώ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση!

Πιστεύεις οτι είναι σημαντικές οι διαφορές τους που αξίζουν αυτή τη διαφορά των 200 ευρώ?

Ως γνώστης του είδους τι θα μου πρότεινες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθεια σας στο παρακάτω θέμα. Προσανατολίζομαι στην χρήση κλιματισμού ως βασικής θέρμανσης για την επόμενη χρονιά λόγω των γνωστών αλλαγών στην τιμή του πετρελαίου. Έτσι σε ενιαίο χώρο ΣΚ 42τ.μ με βόρειο προσανατολισμό και ανοίγματα 5 περίπου μέτρων σε φάτσα 7 μέτρων, αλλά και συνεχόμενο Χωλ 5 μέτρων που οδηγεί στα δωμάτια, πρόκειται να τοποθετηθεί νέο κλιματιστικό αντί ενός Hitachi 14EX3 που κρίνεται ανεπαρκές και μάλλον θα μεταφερθεί στο παιδικό δωμάτιο.

Με βάση έναν τύπο υπολογισμού αναγκών σε KW, ο συγκεκριμένος χώρος έχει ανάγκη 7 kw. Να ληφθεί υπόψη ότι μιλάμε για πόλη της Κ. Μακεδονίας με θερμοκρασίες που υπάρχει περίπτωση να πέσουν σε λογικά επίπεδα κάτω από το μηδέν.

Μετά από αρκετή μελέτη οι επιλογές που έχω κάνει είναι:

Mitsubishi MSZ ge 60 va ή MSZ ge 71 va

LG CA18AWR ή LG CA 24 AWR

TOYOTOMI KURO MTN A371DV

Με την Panasonic δεν κατάφερα να βγάλω άκρη ούτε από την αντιπροσωπεία, ούτε με τα JKE, LKE, RKE και όλα αυτά.

Παρακαλώ για την γνώμη σας και τις προτάσεις σας, ως προς το μέγεθος της μονάδας, αλλά και ότι άλλο σκόπιμο να αναφερθεί.

Ευχαριστώ πόλύ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα περιγράφεις το http://www.skroutz.gr/s/271120/Mitsubishi-MSZ-GE60VA.html είναι το καλύτερο,αλλά μάλλον ισχυρό για τον χώρο σου και θες το αμέσως μικρότερο,μην ξοδεύεσαι άσκοπα αφού έχεις και άλλο κλιματιστικό που θα δουλεύει επίσης, και αν το βάλεις σε κατάλληλη θέση θα βοηθά συμπληρωματικά.Περισσότερα θα σου πεί τεχνικός που θα δεί τον χώρο σου που μπορείς να βάλεις κάτι και γιατί.:)

 

 

Φίλε Starenie σ ευχαριστώ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση!

Πιστεύεις οτι είναι σημαντικές οι διαφορές τους που αξίζουν αυτή τη διαφορά των 200 ευρώ?

Ως γνώστης του είδους τι θα μου πρότεινες?

 

Aνάλογα εσύ τι θέλεις περισσότερο . :) Το http://www.skroutz.gr/s/48798/Toshiba-RAS-B13SKVP-E-RAS-13SAVP-E.html είναι πιό εμφανίσημο και πιό λεπτό και κάνει και για μικρούς χώρους,ενω το άλλο ισχυρότερο σε ανεμιστήρα και με καλύτερο καθαρισμό αέρα

Link to comment
Share on other sites

-Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να κάνω μια ερώτηση επιλογής , και όποιος μπορεί ας μου δώσει πληροφορίες για την καλύτερη επιλογή από τα τρία air-conditions,?

1)

Toshiba

 

RAS22SAV2SKV2-E

 

 

2)

Toshiba

 

RAS18SKVE/SAVE2

 

 

3)

Panasonic

 

YE18MKE

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήλθες στην παρέα μας :) Από αυτά που έχεις διαλέξει το καλύτερο είναι αυτό http://www.skroutz.gr/s/269541/Toshiba-RAS-22SAV2-E-RAS-22SKV2-E.html .

Κανε επίσης ένα κόπο να διαβάσεις κάποια προηγούμενα,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως επιλέγουμε κάτι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω διαβάσει αρκετές σελίδες από αυτό το χρήσιμο thread. Έχω μπερδευτεί λίγο ως προς την επιλογή κλιματιστικού. Το θέλω για ενιαίο χώρο 20 τ.μ. + δωμάτιο 12 τ.μ. + μπάνιο 8 τ.μ. (σύνολο 40 τ.μ.). Τι σπίτι δεν έχει ιδιαίτερες απώλειες, έχει καλά κουφώματα, είναι προτελευταίος όροφος μέσα στη Θεσσαλονίκη.

Έχω επιλέξει το Midea MSR-18ARDN (με την εξτρα ηλεκτρική αντίσταση) το οποίο το βρήκα στα 560€.

Σήμερα ήρθε ένας γνωστός μου περνάει κλιματιστικά να δει τον χώρο και ενώ παλιότερα περνούσε κλιματιστικά midea, μου είπε να το αφήσω γιατί δεν έχει πλέον την υποστήριξη που είχαν παλιότερα και μου πρότεινε για 18αρι Inventor (EIVI/EIVO-18) ή αν θέλω για μεγαλύτερη οικονομια στο ρεύμα και καλύτερη απόδοση θα μου προτείνει και ενα fujitsu ίσως 14αρι. Τιμές ακόμα δεν μου είπε.

Περιμένω κάποιες δικές σας προτάσεις σε μάρκες και btu.

Dub be good to me!
Link to comment
Share on other sites

Είναι εμπορική πρακτική.Ο καθένας με όποια εταιρία συνεργάζεται προτείνει για καλύτερη για να πουλήσει .:ninja: Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι λόγω κρίσης δεν υπάρχουν και σοβαρά προβλήματα στην αγορά από προιόντα για θέματα κόστους, απο διαθεσιμότητα,υποστήριξη κλπ ακόμα και σε πρωτοκλασάτες φίρμες.Στα χρήματα αυτά για το Μidea ,μόνο παρόμοια Κινέζικα (όπως το Inventor) θα βρείς ,δεν γράφεις πόσα χρήματα διαθέτεις συνολικά .Επίσης μετρά και η διαφορά αν χρειάζεσαι ένα 18αρι ή 14αρι και πρέπει να το διευκρινήσεις με τον τεχνικό ή να ζητήσεις και άλλη γνώμη επιτόπου.

 

Γενικά αν θές να καλύπτεις καλά όλους τους χώρους που περιγράφεις, μπορείς να κοιτάξεις τις παρακάτω προτάσεις σε 18αρια,δίνοντας βέβαια παραπάνω χρήματα,αλλά ξενοιάζεις όμως από αμφιβολίες, και ρυθμίζεις χαμηλά αν ενοχλεί (εξαρτάται βέβαια και από σωστή θέση τοποθέτισης για καθένα μηχάνημα,που θα σου πεί επίσης τεχνικός επιτόπου) :http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3723730#post3723730

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Είναι εμπορική πρακτική.Ο καθένας με όποια εταιρία συνεργάζεται προτείνει για καλύτερη για να πουλήσει .:ninja: Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι λόγω κρίσης δεν υπάρχουν και σοβαρά προβλήματα στην αγορά από προιόντα για θέματα κόστους, απο διαθεσιμότητα,υποστήριξη κλπ ακόμα και σε πρωτοκλασάτες φίρμες.Στα χρήματα αυτά για το Μidea ,μόνο παρόμοια Κινέζικα (όπως το Inventor) θα βρείς ,δεν γράφεις πόσα χρήματα διαθέτεις συνολικά .Επίσης μετρά και η διαφορά αν χρειάζεσαι ένα 18αρι ή 14αρι και πρέπει να το διευκρινήσεις με τον τεχνικό ή να ζητήσεις και άλλη γνώμη επιτόπου.

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου. Διαθέτω μέχρι και 1000 ευρώ για κλιματιστικό. Το θέλω κυρίως για βοηθητική θέρμανση σε περιόδους που δεν έχει πολύ κρύο για αυτό σκέφτομαι φθηνή λύση σε κλιματιστικό για λόγους απόσβεσης. Βασική θέρμανση έχω πετρέλαιο αυτόνομο. Θα ήθελα τη γνώμη σου μήπως σκέφτομαι λάθος για midea ή inventor. Επίσης αν το μοντέλο Midea MSR-18ARDN1 (η εξτρα αντίσταση του με ψήνει!) θα με καλυψει για αυτο που θέλω ή αν εχεις ακούσει κάποια προβλήματα, αν είναι παλιό μοντέλο. Εάν δεν με καλύψει το 18αρι για όλους τους χώρους (λόγω διάταξης των δωματίων) θα βάλω στα 12 τ.μ. ένα 9αρι αργότερα. Ο τεχνικός πάντως μου είπε και με 14άρι καλής μάρκας θα ήμουν ΟΚ.

Επίσης μια παράμετρος είναι ότι εκεί που θα μπει η εξωτερική μονάδα έχω τέντα, οπότε το καλοκαίρι παρόλο που την ανεβάζω τέρμα ο αέρας από τον ανεμιστήρα κοντράρει λίγο. Θα ήθελα η εξωτερική μονάδα να μην είναι ευαίσθητη για τον λόγω αυτό (όπως για την Toshiba που ανεφερες ότι ζορίζεται).

 

Αυτή τη στιγμή έχω ένα 12αρι FUNAI 12ετίας το οποίο θα αντικαταστήσω. Ο αδερφός μου σε γκαρσονιέρα έχει εδώ και 3 χρόνια midea inverter (ενα 12αρι και ενα 9αρι) και ειναι υπερευχαριστημενος, για αυτό ψηνομαι για τη μαρκα αυτή. Σίγουρα ότι δώσεις θα πάρεις αλλά δεν ειναι καιροι για χιλιάρικα αν δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε απόδοση/καταναλωση ενεργειας και δεν θέλω να αγοράσω κάτι με γνώμονα ότι θα το κρατήσω για πάντα (αν αντέξει φυσικα).

Edited by michalis031
Dub be good to me!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου. Διαθέτω μέχρι και 1000 ευρώ για κλιματιστικό. Το θέλω κυρίως για βοηθητική θέρμανση σε περιόδους που δεν έχει πολύ κρύο για αυτό σκέφτομαι φθηνή λύση σε κλιματιστικό για λόγους απόσβεσης. Βασική θέρμανση έχω πετρέλαιο αυτόνομο. Θα ήθελα τη γνώμη σου μήπως σκέφτομαι λάθος για midea ή inventor. Επίσης αν το μοντέλο Midea MSR-18ARDN1 (η εξτρα αντίσταση του με ψήνει!) θα με καλυψει για αυτο που θέλω ή αν εχεις ακούσει κάποια προβλήματα, αν είναι παλιό μοντέλο. Εάν δεν με καλύψει το 18αρι για όλους τους χώρους (λόγω διάταξης των δωματίων) θα βάλω στα 12 τ.μ. ένα 9αρι αργότερα. Ο τεχνικός πάντως μου είπε και με 14άρι καλής μάρκας θα ήμουν ΟΚ.

 

Oλες οι επώνυμες αμιγώς Κινέζικες φίρμες Gree,Mideα, Haier που συνήθως κατασκευάζουν φασόν για άλλους (πχ GE,Inventor), και βγάζουν και με την δική τους φίρμα,έχουν κλιματιστικά που μπορεί να έχουν διαφορές παρτίδα με παρτίδα.Αυτό γιατί εξαρτάται τι φέρνει ο εισαγωγέας κάθε φορά για δικούς του λόγους ,καθώς οι παραπάνω εταιρίες αγοράζουν από πολλούς κατασκευστές τα εξαρτήματα των κλιματιστικών που παράγουν για μείωση κόστους.

 

To Midea MSR-18ARDN1 δεν είναι παλιό μοντέλο απλά παραλλαγή αυτών που έχουμε αναφέρει σε αυτή την σελίδα μαζί με παρόμοιες επιλογές (κοιτάς τα μικρότερα μοντέλα τους) σε ότι ζητάς http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=74434&page=153

 

Επίσης καλές επιλογές στα χρήματα που διαθέτεις (με τα σημερινά δεδομένα τιμών)

http://www.skroutz.gr/s/265128/Hitachi-RAS-RAC-50FH7.html?keyphrase=HITACHI+RAS-50FH7+

http://www.skroutz.gr/s/328490/LG-Art-Cool-CA18AWR.html?keyphrase=CA18AWR

http://www.skroutz.gr/s/269548/Toshiba-RAS-18SKV2-E-RAS-18SAV2-E.html

 

Στα 14αρια θα πρέπει να ρωτήσεις σε τι αναφέρεται.Υπάρχουν μοντέλα που φτάνουν μέχρι 17000ΒΤU ή 12αρια που φτάνουν 14ρια,

άλλα έχουν δυνατό ανεμιστήρα ,άλλα καλύτερο καθαρισμό κλπ

 

Επίσης μια παράμετρος είναι ότι εκεί που θα μπει η εξωτερική μονάδα έχω τέντα, οπότε το καλοκαίρι παρόλο που την ανεβάζω τέρμα ο αέρας από τον ανεμιστήρα κοντράρει λίγο. Θα ήθελα η εξωτερική μονάδα να μην είναι ευαίσθητη για τον λόγω αυτό (όπως για την Toshiba που ανεφερες ότι ζορίζεται).

 

Γενικά δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα αντοχής σε κάθε μηχάνημα ,εκτός αν αναφέρεται διαφορετικά ή δεν τηρούνται οι οδηγίες τοποθέτισης που αναφέρονται στην συσκευασία.Βέβαια όσο καλύτερο ένα μηχανημα ,τόσο το καλύτερο και στο θέμα αυτό.Για το Τοshiba κατάλαβες λάθος.Κάνει λίγο θόρυβο όταν γκαζώνει για να πετύχει θερμοκρασίες,γατί έχει μικρό σε όγκο συμπιεστή ,όχι ότι δεν αντέχει σε εξωτερικές συνθήκες.

 

Αυτή τη στιγμή έχω ένα 12αρι FUNAI 12ετίας το οποίο θα αντικαταστήσω. Ο αδερφός μου σε γκαρσονιέρα έχει εδώ και 3 χρόνια midea inverter (ενα 12αρι και ενα 9αρι) και ειναι υπερευχαριστημενος, για αυτό ψηνομαι για τη μαρκα αυτή. Σίγουρα ότι δώσεις θα πάρεις αλλά δεν ειναι καιροι για χιλιάρικα αν δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε απόδοση/καταναλωση ενεργειας και δεν θέλω να αγοράσω κάτι με γνώμονα ότι θα το κρατήσω για πάντα (αν αντέξει φυσικα).

 

Αλλο το Funai 12ετίας (και μάλλον made in Japan) και άλλο ένα Kινέζικο της εποχής μας.Η πράξη έχει δείξει ότι υπάρχουν και διαφορές με τα ιδια Κινέζικα μεταξύ τους και από ποιοτικό έλεγχο ,έτσι είναι ρίσκο πως θα βγεί κάτι,οπότε με ένα πιό επώνυμο είσαι πιό σίγουρος.:)

 

Αν κοιτάξεις κάποιο από αυτά τα 18αρια που σου ανέφερα αρχικά,θα το κρατήσεις πολλά χρόνια αν γίνει καλή εγκατάσταση και τηρείς

την συντήριση που προβλέπεται.Βέβαια και το θέμα κόστους είναι σεβαστό,ειδικά σήμερα....:X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

Σκοπεύω να αγοράσω κλιματιστικό (για πρώτη φορά) και για ένα χώρο γύρω στα 15 τ.μ. Θέλω ένα οικονομικό κλιματιστικό στα 9000 btu και έχω δει αυτά τα 2:

 

http://www.skroutz.gr/s/342255/Toyotomi-MTN-MTG-A128FS.html

http://www.skroutz.gr/s/270335/Haier-HSU-09HEA03-R2.html

 

από τις γνωστές μάρκες και μέχρι 300 ευρώ. To Haier έχει χαμηλότερη κατανάλωση 0,78 kW, ενώ το Toyotomi καταναλώνει 1,05 kW. Κατά τα άλλα ίδια μου φαίνονται, και σε επίπεδα θορύβου δεν έχουν διαφορές. Αν θα μπορούσε κάποιος να μου πει κάτι παραπάνω και να με βοηθήσει στην επιλογή... :D

Link to comment
Share on other sites

To Haier έχει καλύτερη κατασκευή και ποιότητα αέρα και συχνά έχει ποιό επώνυμα υλικά καθώς συνεργάζεται κυρίως με Panasonic-Τoshiba.

Θεωρείται σαν εταιρία η ποιοτικότερη στην Κίνα,καθώς είναι ο μεγαλύτερος κατασκευστής γενικά ηλεκτρικών οικιακών συσκευών στην χώρα ,και έχει μεγάλη γκάμα προιόντων από λευκές συσκευές μεχρι τηλεοράσεις και σκούπες. Πιθανόν κατασκευάζει φασόν αντίστοιχο μοντέλο της Toyotomi .

Υπόψη όμως όπως είπαμε μόλις παραπάνω,ότι όλα τα Κινέζικα δεν έχουν σταθερή ποιότητα και έχουν αρκετό ρίσκο σαν αγορά.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ισχυει οτι 1 watt einai 3.41 btu? δηλαδη ενα κλιματιστικο 12000btu καταναλωνει

3519watt? εκτος και καπου λεει τι καταναλωνει το κλιματιστικο. επειδη ειναι αυτα που εχω δεν ειναι inverter ηθελα να δω τι καταναλωνουν.

Link to comment
Share on other sites

To Haier έχει καλύτερη κατασκευή και ποιότητα αέρα και συχνά έχει ποιό επώνυμα υλικά καθώς συνεργάζεται κυρίως με Panasonic-Τoshiba.

Θεωρείται σαν εταιρία η ποιοτικότερη στην Κίνα,καθώς είναι ο μεγαλύτερος κατασκευστής γενικά ηλεκτρικών οικιακών συσκευών στην χώρα ,και έχει μεγάλη γκάμα προιόντων από λευκές συσκευές μεχρι τηλεοράσεις και σκούπες. Πιθανόν κατασκευάζει φασόν αντίστοιχο μοντέλο της Toyotomi .

Υπόψη όμως όπως είπαμε μόλις παραπάνω,ότι όλα τα Κινέζικα δεν έχουν σταθερή ποιότητα και έχουν αρκετό ρίσκο σαν αγορά.

 

τι εννοεις με το ποιοτητα αερα?

ολα τα κλιματιστικα εκτος απο κανα δυο ανανεωνουν τον υπαρχον αερα που υπαρχει στο χωρο

επειδη το αναφερεις συχνα λυσε μου την απορια μηπως μαθω και κατι

 

ισχυει οτι 1 watt einai 3.41 btu? δηλαδη ενα κλιματιστικο 12000btu καταναλωνει

3519watt? εκτος και καπου λεει τι καταναλωνει το κλιματιστικο. επειδη ειναι αυτα που εχω δεν ειναι inverter ηθελα να δω τι καταναλωνουν.

 

ενα kw ειναι 3,412 btu/h αν ενα κλιματιστικο εχει ονομαστικη αποδοση 2,5 kw τοτε ειναι 8.530 btu/h

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...