Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλως σας βρηκα...δηλαδη τα lg πλεον φτιαχνονται στην τουρκια??

 

Tα LG στην Τουρκία τα φτιάχνει φασόν η ΒΕΚΟ (ανήκει στο μεγαλύτερο όμιλο εταιριών στην χώρα,είναι και πολυεθνική),και απευθύνονται για αγορά Α.Ευρώπης για πιό φθηνά.Τουρκίας κυκλοφορούν περισσότερο στις ηλεκτραγορές για τον ίδιο λόγο, παρά στα καταστήματα κλιματισμού.Γενικά πάντως από ποιοτικό έλεγχο και υλικά είναι καλύτερα από πολλά Κινέζικα μηχανήματα.Κάποια έχουν αναφερθεί κατά καιρούς να κάνουν παραπάνω θόρυβο,οπότε καλύτερα η εγκατάσταση να γίνει με πιο προσοχή αφού μιλάμε και για μεγάλο μηχάνημα.Ενας τεχνικός που γνωρίζει το μηχάνημα ξέρει τι να κάνει.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ για την γνώμη σας για τα παρακάτω.Αφορά μονάδα για υπνοδωμάτιο:

- General Electric GAIRB09 IGELW 299 €

- Whirlpool AMD 012 349 €

- Samsung AQ 09TSBN 309 €

- Toyotomi GAN/GAG A-128 TR 316 €

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα που διαθέτεις και κατηγορία, καλύτερο είναι το παρακάτω όπως έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη:)

http://www.skroutz.gr/s/270334/Haier-HSU-12HEA03-R2.html

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα που διαθέτεις και κατηγορία, καλύτερο είναι το παρακάτω όπως έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη:)

http://www.skroutz.gr/s/270334/Haier-HSU-12HEA03-R2.html

Την έχω ξαναδεί αυτή την πρότασή σας, αλλά δεν το βρίσκω στον Κολομβούνη από όπου με ενδιαφέρει να προμηθευτώ την μονάδα.

 

Έχω κάποιο ενδυασμό για την μάρκα πάντως.Haier είναι το ψυγείο μου αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι την έχω στο μυαλό μου σε ίδιο επίπεδο κύρους με τις μάρκες που αναφέρω, όπως GE, Samsung κλπ. Εσύ την θεωρείς συγκρίσιμη?

Για ένα υπνοδωμάτιο, το θεωρώ υπερβολή οτιδήποτε πάνω από 9άρι και για αυτό όλες οι προτάσεις μου, εκτός του Whirpool είναι 9άρια. Υπάρχει κάποιος λόγος που προτείνεις 12άρι?

Τέλος, με θόρυβο (dB(A)) (Hi/Mid/Lo): 38/34/30 , θεωρείται αυτό αθόρυβο?Γιατί εφόσον πρόκεται για κρεβατοκάμαρα, παίζει ρόλο.

 

Υ.Γ. Τι διαφορές έχουν τα HSU με τα HSM?

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Tα HSΜ είναι τα Ιnverter μηχανήματα.:)Αφου αναφέρεις ότι έχεις διαβάσει προηγούμενα και έχεις δεί την πρόταση μας ,θα είχες προσέξει και πως προτρέπουμε για να επιλέγουμε κάτι, και τις φίρμες στον κλάδο,αλλά και γενικά ότι όλα τα προιόντα σε μια εταιρία δεν είναι το ίδιο καλά κλπ .Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για βασικά-φθηνά κλιματιστικά σταθερών στροφών και γιατί πρέπει κάτι μεγαλύτερο πάντα.Αν θες να αγοράσεις και από συγκεκριμένο κατάστημα όπως αναφέρεις,περιορίζονται οι επιλογές σου,γιατί τα παραπάνω μηχανήματα που κοιτάς δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ανεξαρτήτου φίρμας.:cry: Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Tα HSΜ είναι τα Ιnverter μηχανήματα.:)Αφου αναφέρεις ότι έχεις διαβάσει προηγούμενα και έχεις δεί την πρόταση μας ,θα είχες προσέξει και πως προτρέπουμε για να επιλέγουμε κάτι, και τις φίρμες στον κλάδο,αλλά και γενικά ότι όλα τα προιόντα σε μια εταιρία δεν είναι το ίδιο καλά κλπ .Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για βασικά-φθηνά κλιματιστικά σταθερών στροφών και γιατί πρέπει κάτι μεγαλύτερο πάντα.Αν θες να αγοράσεις και από συγκεκριμένο κατάστημα όπως αναφέρεις,περιορίζονται οι επιλογές σου,γιατί τα παραπάνω μηχανήματα που κοιτάς δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ανεξαρτήτου φίρμας.:cry:

 

Το μεγαλύτερο έχει και μεγαλύτερη κατανάλωση όμως.

Το 9αρι Heier παίζει στα 780w και το 12αρι στα 1080w.

Δεν είναι μικρή διαφορά.

 

Από αυτά που πρότεινα, κανένα δεν ξεχωρίζει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση είναι σχετική με τον χώρο σου για να έχεις και απόδοση κλπ κριτήρια ,όχι μόνο από το κάθε μηχάνημα από ποιότητα.

Εξάλλου μιλάμε για την πιό βασική κατηγορία κλιματιστικού για κάτι να ξεχωρίζει .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα που διαθέτεις και κατηγορία, καλύτερο είναι το παρακάτω όπως έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη:)

http://www.skroutz.gr/s/270334/Haier-HSU-12HEA03-R2.html

Σχετικά με την κατανάλωση προσφέρει κάτι καλύτερο σε σχέση με το πιο απλό 9αρι; Δηλαδή κάνει καλύτερη εξοικονόμηση αν το δουλευεις στα χαμηλά; Αυτό το 24ώρες on/off τι σημαίνει;

 

Επίσης, λειτουργίες όπως Ιονιστής που βλέπω να αναφέρονται σε άλλα μοντέλα όπως το Toyotomi MTN MTG A128FS, προσφέρουν κάτι παραπάνω?

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το 24ωρο on /of είναι ο χρονοδιακόπτης .Ολα παρόμοια είναι στην κατηγορία αυτή, απλά το παραπάνω είναι γενικά καλύτερης ποιότητας μηχάνημα από κατασκευή και δυνατότητες .Η κατανάλωση είναι σχετική με τον κάθε χώρο ,την καταλληλότητα του μηχανήματος, και την σωστή τοποθέτιση.Εχουμε πεί κατά επανάληψη ,τι χρειάζεσαι και αν αξίζει κάτι θα στο πεί τεχνικός που θα δεί τον χώρο σου:)

 

Τα υπόλοιπα αφορούν πως δουλεύουν τα σταθερών στροφών ,καίνει ρεύμα το ίδιο είτε χαμηλά είτε δυνατά ,σε σχέση με inverter που λειτουργούν όσο χρειάζεται.Ετσι σταθερών στροφών χρειαζόμαστε μεγαλύτερο μηχάνημα από Inverter για να κρατά καλύτερα την θερμοκρασία στον χώρο. Τα έχουμε αναφέρει ,υποτίθεται έχεις διαβάσει προηγούμενα,και θα έχεις δεί και σχετικά για τα φίλτρα πως εννοεί κάθε εταιρία, αν σε ενδιαφέρει αυτό,και αν πάλι ταιριάζει καλύτερος καθαρισμός για τον χώρο σου.Τα Toyotomi πάντως έχουν καλύτερα φίλτρα από πολλά κλιματιστικά της σειράς.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Για Inverter, να υποθέσω προτείνεις το αντίστοιχο 9άρι Haier HSM-09HEK03/R2 (DB)?

Αυτό στην κατανάλωση τι σημαίνει:

Κατανάλωση (W)

Ψύξη 815(300-1250)

Θέρμανση 920(275-1250)

 

Ότι παίζει για την ψύξη από 300w μέχρι 1250w?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω δεν είναι ίδιο μηχάνημα σε ευκολίες (πιθανόν και σε ποιότητα),απλά είναι Inverter,αντίστοιχο 12αρι σταθερών στροφών,αλλά σίγουρα πιο αποτελεσματικό :)-Η κατανάλωση έτσι κυμαίνεται ,αλλά εξαρταται από ότι αναφέραμε πρίν, και επίσης κατά πόσο τα χαρακτηριστικά δεν είναι διαφημιστικά.Ενας τεχνικός που γνωρίζει αυτό το μηχανημα πως συμπεριφέρεται θα σου πεί παραπάνω σε σχέση με τον χώρο σου. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλά τελικά τι ισχύει για τα Inverter? :blink:

Πήρα πριν λίγο ένα κατάστημα για το Haier και μου λέει δεν κάνει για σπίτι, γιατί πρέπει να δουλεύει συνέχεια για να έχει νόημα το θέμα κατανάλωσης.

Μου είπε ότι με το που ξεκινάει, τερματίζει την κατανάλωση πχ 1,2kw για καμιά ώρα και μετά πέφτει σε νορμάλ κατανάλωση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Eχουμε πεί κατά επανάληψη αν έχουμε αμφιβολίες για ότι θέλουμε, ρωτάμε και αλλού ,και ζητάμε και γνώμη επιτόπου με βαση τον χώρο μας.

Το πως δουλεύουν τα Inverter είναι γνωστό ,το αν το καταφέρνουν καλά ή όχι κάποια μηχανήματα εξαρτάται και από παράγοντες που αναφέραμε :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Άλλος γνωστός μου ψυκτικός μου είπε ότι αυτά που μου είπαν από το μαγαζί ότι είναι λάθος.

Επειδή το θέμα κατανάλωση είναι πολύ σημαντικό, θέλω να είμαι σίγουρος για το αν τελικά ξεκινάει και δουλεύει τέρμα στην αρχή το Inverter η δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μη λέμε κάθε τόσο τα ίδια .:cry: Υποτίθεται έχεις διαβάσει τα προηγούμενα,πως επιλέγουμε κάτι ,τι πρέπει να προσέξουμε ,πως δουλεύουν τα Inverter,

και ότι στην φθηνή κατηγορία μηχανημάτων που ζητάς να μην περιμένεις κάτι να ξεχωρίζει σε επιδόσεις ,όλα πάνω κάτω τα ίδια είναι.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους , έρχεται το καλοκαίρι και βρίσκομαι σε αναζήτηση κλιματιστικού . Το δωματιό μου είναι μόλις 10 τετραγωνικά μέτρα

οπότε τι μου προτείνετε ?

:worry:

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μ'ενα 9αρι Inverter είσαι εντάξει .:)Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς

(ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,εδω είμαστε:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο εμενα

Ψαχνω και εγω 2 κλιματιστικα να βαλω στο διαμερισμα που θα ενοικιαζουμε σε λιγο καιρο. Ενδιαφερομαι για ενα 9αρι ή 12αρι(για υπνοδωματιο) και ενα 18αρι(για σαλοκουζινα) και τα 2 οπωσδηποτε inverter και ενεργειακης κλασης Α και πανω. Περιμενουμε κατα το Νοεμβρη και ενα μωρακι οποτε με ενδιαφερει και η ποιοτητα αερα που θα βγαζει(αυτο βασικα ειναι το πιο σημαντικο)αλλα και ο θορυβος που θα δημιουργει. Το διαμερισμα δεν εχει αλλη θερμανση αλλα δεν ξερω ποσο θα τα αναβω μιας και μου εχουν πει για κατι σομπες υγραεριου που κανουν δουλεια και μαλλον θα παρω και μια τετοια...(απλα το λεω ενημερωτικα). Οπως και να εχει επειδη δεν εχω ιδεα απο κλιματιστικα θα ηθελα να μου προτεινεται εσεις κατι, πρωτον γιατι δεν εχω χρονο να παω να τα δω και να τα ψαξω(τρεχουμε για επιπλα κουζινες και ολα τα σχετικα με το ανοιγμα ενος σπιτιου) και δευτερο γιατι σας εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη απο τους πωλητες, οποτε οτι μου προτεινεται θα το δω στο ιντερνετ και θα το παραγγειλω online. Τα χρηματα που διαθετω, μεχρι 1400ευρω και για τα δυο(ελπιζω να αρκουν για κατι καλο).

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Edited by cygamer
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν προσεξες μόλις προτρέψαμε στην προηγούμενη απάντηση ότι πρώτα κοιτάμε προηγούμενες απαντήσεις ,καθώς έχουμε ήδη αναφέρει προτάσεις που σίγουρα θα σε βοηθήσουν, πως είναι σωστό να επιλέγουμε κάτι κλπ ,γιατί είναι κουραστικό να λέμε τα ίδια κάθε τόσο με άλλα λόγια ,καθώς αλλαγές στο κλάδο δεν γίνονται τόσο συχνά,πέρα από τιμές.Αν έχεις αμφιβολίες σε ότι διαβάσεις ή σου πούν,εδω είμαστε:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Starenio και λοιποι καλημερα

Εχει τωρα μια βδομαδα που διαβασω ολα τα ποστ απλα βιαστηκα να ποσταρω:).

Λοιπον σημερα τα τελειωσα και μπορω να πω οτι πραγματι εμαθα παρα πολλα και σας ευχαριστω.

Πρωτου προχωρησω να πω απλα οτι το διαμερισμα ειναι κατασκευης 2011,με διπλα γυαλια στα παραθυρα,και ετοιμες παροχες κλιματιστικων. Οι παροχες ειναι σχεδιασμενες να δεχονται 9000-12000BTU στο δωματιο και 18000-24000BTU στο σαλονι/κουζινα. Συνολικα το διαμερισμα ειναι 55τμ... Επισης να υπενθυμισω οτι το διαμερισμα θα φιλοξενησει ενα νεογεννητο οποτε με ενδιαφερει η ποιοτητα αερα κυριως και μετα η καταναλωση.

 

Τωρα οσον αφορα τις επιλογες μου εχω καταληξει στα εξης:

 

Για 9000BTU ειμαι μεταξυ 2, ποιο νομιζεται ειναι το καλυτερο;

http://www.skroutz.gr/s/51565/Hitachi-RAS-RAC-D10EX3.html?keyphrase=Hitachi+RAS%2FRAC-D10EX3+++

http://www.skroutz.gr/s/40684/Sharp-AY-XP9HR.html?keyphrase=Sharp+AY-XP9HR+

 

Αν νομιζεται υπαρχει κατι αλλο καλυτερο μεχρι 650ευρω παρακαλω προτεινετε το.

 

Τωρα παμε στα δυσκολα,στα 18000BTU.

Η αληθεια ειναι οτι οσα κλιματιστικα αναφερονται ξεπερνουν κατα πολυ τον προυπολογισμο μου,ειναι 1000ευρω και πανω. Εγω υπολογιζα γυρω στα 800ευρω. Το μονο που βρηκα σ'αυτα τα χρηματα ειναι αυτο

http://www.skroutz.gr/s/298557/Gree-Change-GRS-181-HI-JCD-N2.html?keyphrase=GREE+GRS-181+HI%2FJCD-N2+

αν και δεν με ικανοποιει στα EER και COP γιατι ηθελα κατι πανω απο 4.

Αν γνωριζεται καποιο αλλο με πολυ καλα φιλτρα,και γενικα καλο αερα και βαθμους EER & COP μεγαλυτερους του 4 και ειναι μεχρι 900ευρω τοτε... Ξερω οτι με βαση αυτα που διαβασα ζηταω πολλα και ειμαι υπερβολικος αλλα μπορει να μου ξεφυγε κατι. Αν εχετε να με συμβουλεψετε οτιδηποτε καντε το, εδω θα ειμαι.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by cygamer
Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος σου είναι μικρός και καινούριος,οπότε λογικά σαν σύγχρονη κατασκευή δεν θα έχεις απώλειες,ανάλογα όμως και που μπορεί να μπεί ένα μηχάνημα και αυτό το κρίνει τεχνικός επιτόπου.Απο αυτά που έχεις διαλέξει για το δωμάτιο το http://www.skroutz.gr/s/40684/Sharp-AY-XP9HR.html?keyphrase=Sharp+AY-XP9HR+ είναι καλύτερο για την χρήση που το θές λόγω καθαρισμού αέρα,μέτρισης και εξωτερικών συνθηκών για την εσωτερική ,καλύτερης διανομής αέρα και καλύτερης κατασκευής.Ακόμα παραμένει από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς για τους παραπάνω λόγους.

 

Για 18αρι μια σχετικά φθηνή λύση που ζητάς,σε καλύτερη κατασκευή είναι αυτό http://www.skroutz.gr/s/328484/LG-Libero-E-E18SQ.html

αλλά σε απόδοση και αυτό που διάλεξες είναι παρόμοιο,και το καλύτερο της εταιρίας.Τα EER και COP είναι καλά για τέτοια κατηγορία αν είναι πραγματικά.

 

Γνώμη μου όμως είναι ότι σε χώρο σαν τον δικό σου ,μπορείς να κάνεις καλύτερο συνδιασμό.Μπορείς πχ να βάλεις ενα 9-12αρι στο δωμάτιο και ένα 12αρι στο σαλόνι,σε άλλες θέσεις,και να κάνεις δουλειά με λιγότερα χρήματα.Ακόμα μπορείς να βάλεις ένα μόνο μεγαλύτερο σε κατάλληλη θέση και να καλύπτει όλο το χώρο πχ http://www.skroutz.gr/s/389581/Panasonic-CS-CU-XE18LKEW.html και http://www.skroutz.gr/s/269314/Sharp-AY-XPC18LR.html (και τα δύο έχουν καθαρισμό αέρα με ιονιστή που καλύπτει την ποιότητα αέρα για το μωρό). Αν κρίνεις ότι χρειάζεσαι ελαφρά ισχυρότερο μηχάνημα κοιτάς και εδώ στα χρήματα που διαθέτεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3723730#post3723730 Περισσότερα βεβαια θα σου πεί τεχνικός επιτόπου τι ταιριαζει και τι μπορεί να γίνει :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Starenie χιλια ευχαριστω για την απαντηση σου,και εγω προς το sharp ετεινα και με επιβεβαιωσες,ευχαριστω.

Τωρα οσον αφορα την συμβουλη σου για 12αρι, και εγω εξ αρχης ηθελα να βαλω ενα 12αρι και ενα 9αρι αλλα οπως εχω αναφερει υπαρχει προνοια για 18αρι μεχρι 24αρι στο σαλονι(υπαρχει μια τετραγωνη τρυπα στον τοιχο που οδηγει στην ταρατσα της πολυκατοικιας μεσα στην οποια τρυπα υπαρχουν ηδη οι σωληνωσεις για το κλιματιστικο και τον κομπρεσορα). Οταν ρωτησα την κατασκευαστικη εταιρεια αν μπορω να βαλω 12αρι (ενας υπαλληλος που απαντησε το τηλεφωνο οχι τεχνικος) μου λεει '' δεν ξερω αν γινεται, η τρυπα υποστηριζει απο 18-24'', οταν ρωτησα εναν ηλεκτρολογο μου ειπε ''φυσικα και μπορεις να βαλεις 12αρι φτανει το μεγεθος του κλιματιστικου να κρυβει πληρως την τρυπα'' :confused:. Μηπως εχεις εσυ κατι υποψη σου για αυτες τις (μαυρες) τρυπες??? Θα βρω και ενα τεχνικο να ρωτησω να σιγουρευτω φυσικα απλα για να μας λυθει και η απορια.

Οποτε τωρα πρεπει να ξανακοιταξω τις σελιδες για να βρω και ενα 12αρι.

Ενα που μου αρεσε αν θυμαμαι καλα ειναι αυτο

http://www.skroutz.gr/s/80295/Panasonic-CS-CU-XE12JKEW.html?keyphrase=Panasonic+CS%2FCU-XE12JKEW+++

ή αυτο

http://www.skroutz.gr/s/275712/Panasonic-CS-CU-XE12LKEW.html

 

Φιλε Starenie αν μπορεις να μου προτεινεις και ενα δυο 12αρια για να μην κοιταζω παλι τις σελιδες θα σου ειμαι ευγνωμων.

Και παλι σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις και το αντίστοιχο sharp σε 12αρι http://www.skroutz.gr/s/40683/Sharp-AY-XP12HR.html?keyphrase=Sharp+AY-XP12HR+ με την λογική αγοραζοντας δύο ίδιας φιρμας μηχανήματα θα πετύχεις καλύτερη τιμή συνολικά λόγω σίγουρης έκπτωσης.

 

Από την άλλη το http://www.skroutz.gr/s/80295/Panasonic-CS-CU-XE12JKEW.html?keyphrase=Panasonic+CS%2FCU-XE12JKEW+++ αν το βρείς ,είναι παρόμοιο με το Sharp με ατού του τον αυτόματο καθαρισμό όποτε καταλάβει το μηχάνημα χρειάζεται. Το http://www.skroutz.gr/s/275712/Panasonic-CS-CU-XE12LKEW.html δεν έχει αισθητήρα εξωτερικών συνθηκών.

 

Για το θέμα της εγκατάστασης απο μια περιγραφή ,όπως και τι ταιριάζει στον χώρο σου ,δεν μπορει να καταλάβει κανείς.Θα το κρίνει τεχνικός επιτόπου

και καλύτερα να βρείς κάποιον που ξέρει τα μηχανήματα για να μειώσεις την πιθανότητα να γίνει λάθος.Συνήθως οι προεγκαταστάσεις δεν μπορούν να καλύψουν κάθε απαίτηση για κάθε κλιματιστικό,οπότε πιθανόν να μην κάνει κάτι ή να έχεις μερεμέτια.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε διάφορες για το Haier Inverter μεταξύ της απλής σειράς ΗΕΚ και της Elegance HEA?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...