Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ sxaxd : Αν υπάρχει σύγχυση για την διαφορά τιμών .....η διαθεσιμότητα αφορά την δυνατότητα για πωλήσεις που έχει καθένας είτε έμπορος είτε εισαγωγέας κάποια χρονική στιγμή ,και η προέλευση παίζει ρόλο για το κόστος εισαγωγής (αν δεν έπαιζε ρόλο δεν θα τα έφτιαχναν οι πολυεθνικές τα προιόντα τους σε πολλες χώρες ανάλογα ,αλλά σε μια μόνο).Οι διαφορές eshop και φυσικών καταστημάτων αφορά και το κόστος λειτουργίας τους.

 

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα νούμερα COP, αλλά ένα 9 αρι Haier Inverter που εγκατέστησα προχτές μετρήθηκε με wattmeter και τα νούμερα είναι πολύ καλά :Στο ξεκίνημα 170w και μόλις έπιασε την θερμοκρασία, έπεσε στα 60w.Ακόμα και ένα παλιό pc που έχω, τα διπλάσια καίει!! :-)

 

Πολύ πιθανό να έχεις τύχει σε καλό μηχάνημα για την φίρμα,και ισχύουν και αυτά που έχουμε αναφέρει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4113859#post4113859

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα νούμερα COP, αλλά ένα 9 αρι Haier Inverter που εγκατέστησα προχτές μετρήθηκε με wattmeter και τα νούμερα είναι πολύ καλά :

Στο ξεκίνημα 170w και μόλις έπιασε την θερμοκρασία, έπεσε στα 60w.

Ακόμα και ένα παλιό pc που έχω, τα διπλάσια καίει!! :-)

 

Το Haier HSM-09HEK03/R2 (DB)

Με:

Βαθμός Απόδοσης Ψύξης (EER) 3,23

Βαθμός Απόδοσης Θέρμανσης (COP) 3,61

 

και

 

Ψύξη 815(300-1250) W

Θέρμανση 920(275-1250) W

 

οι μετρήσεις πιθανότατα δεν είναι και τόσο αντιπροσωπευτικές.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να έχεις τύχει σε καλό μηχάνημα για την φίρμα,και ισχύουν και αυτά που έχουμε αναφέρει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4113859#post4113859

 

 

Γιατί η κατανάλωση αλλάζει από κομμάτι σε κομμάτι;

 

 

 

Με:

Βαθμός Απόδοσης Ψύξης (EER) 3,23

Βαθμός Απόδοσης Θέρμανσης (COP) 3,61

 

και

 

Ψύξη 815(300-1250) W

Θέρμανση 920(275-1250) W

 

οι μετρήσεις πιθανότατα δεν είναι και τόσο αντιπροσωπευτικές.

 

 

Για ποιες μετρήσεις λες;Τις επίσημες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η κατανάλωση αλλάζει από κομμάτι σε κομμάτι;

 

Διότι εκτός από θέμα καταλληλότητας ισχύει και ότι .....

....τα φασόν όσο και τα επώνυμα Κινέζικα Gree,Mideα, Haier που συνήθως κατασκευάζουν για άλλους, και βγάζουν και δικά τους, είναι κλιματιστικά που μπορεί να έχουν διαφορές παρτίδα με παρτίδα.Αυτό γιατί εξαρτάται τι φέρνει ο εισαγωγέας κάθε φορά για δικούς του λόγους ,καθώς οι παραπάνω εταιρίες αγοράζουν από διάφορους κατασκευστές εξαρτήματα.

 

Αλλά και σε πιό επώνυμα μηχανήματα μπορεί να ισχύει εν μέρη, αν ο κάθε εισαγωγέας παραγγέλνει με βάση μόνο το κόστος πχ Β' παρτίδες:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καμιά πρόταση για φορητό κλιματιστικό? Θέλω ενα 9αρι η 12αρι για γραφείο στο οποίο υπάρχει τεχνικό κόλλημα στο να μπει μόνιμη εγκατάσταση. Θα αναλάβει να δροσίσει ενα χώρο στα 20τμ.... δε με ενδιαφέρει να το κάνει ψυγείο, απλά να διατήρει 28-30 βαθμούς τα μεσημέρια...

 

Ευχαριστω...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

καμιά πρόταση για φορητό κλιματιστικό? Θέλω ενα 9αρι η 12αρι για γραφείο στο οποίο υπάρχει τεχνικό κόλλημα στο να μπει μόνιμη εγκατάσταση. Θα αναλάβει να δροσίσει ενα χώρο στα 20τμ.... δε με ενδιαφέρει να το κάνει ψυγείο, απλά να διατήρει 28-30 βαθμούς τα μεσημέρια...Ευχαριστω...

 

Kαλά μηχανήματα είναι τα παρακάτω ,αν και Κινέζικα πλέον και ακριβά σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε "κανονικό" κλιματιστικό.

http://www.skroutz.gr/s/1696690/Argo-Dados-XL.html

http://www.skroutz.gr/s/271781/Olimpia-Splendid-Piu-Cube-comfort-line.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται! Ψαχνω να αγορασω ενα κλιματιστικο για ενα μουσικο (ερασιτεχνικο) στουντιο περιπου 25 τετραγωνικων με τα εξης χαρακτηριστικα και τιμη ως 600Ε περιπου:

 

-12000 BTU (με καλη αποδοση ψυξης/θερμανσης)

-Inverter

-A/A

-Ιονιστη/Καθαρισμο αερα (και απο καπνο τσιγαρου!)

-Αθορυβο

-Καλα φιλτρα

-Αφυγρανση (οχι απαραιτητο αλλα επιθυμητο)

-Αυτοματο καθαρισμο (οχι απαραιτητο αλλα επιθυμητο)

-Λειτουργία TURBO (οχι απαραιτητο αλλα επιθυμητο)

 

Μπορειτε να μου προτεινετε 2-3 κλιματιστικα που να εχουν τα παραπανω η ζηταω πολλα για αυτα τα λεφτα..? Απο οτι μπορεσα να διαβασω μεχρι τωρα εχω προσεξει αυτα: Sharp AY-XP12HR , Sharp AY-XP12LSR , Panasonic CS/CU-RE12JKE , LG Libero E E12SQ , Fujitsu ASYA12LKC

Κανει καποιο απο αυτα για τι δουλεια που το θελω η θα μου προτεινατε καποιο αλλο? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Αφύγρανση όλα έχουν,ανάλογες ρυθμίσεις σε ευκολίες, και όλα είναι σχετικά αθόρυβα. Aν όντως χρειάζεσαι σε χώρο στουντιο καλύτερο καθαρισμό αέρα κοιτάς τα Sharp στα χρήματα αυτά .Αλλιως τα υπόλοιπα που διαλεξες και αναφέραμε πρόσφατα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4127090#post4127090 με το Fujitsu νεώτερο ,καλή οικονομία,αλλά και Κινέζικο. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση! Οποτε ειμαι αναμεσα στο Sharp AY-XP12LSR και στο Panasonic CS/CU-RE12JKE. Το Sharp φαινεται να εχει ολα τα χαρακτηριστικα που χρειαζομαι αλλα γραφει οτι εχει θορυβο 33dB στο χαμηλο ενω το Panasonic 22dB. Θα πρεπε να με ανησυχει αυτο ή στη πραξη η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη? Ειναι σημαντικο για μενα να ειναι οσο το δυνατον αθορυβο..Επισης μεταξυ των 2 Sharp γνωριζεις τι διαφορες υπαρχουν και ποιο θα συνιστουσες?
Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος είναι κάτι σχετικό με το κατά πόσο ισχύουν τα στοιχεία που κάθε κατασκευαστής διαφημίζει με βάση τις μετρήσεις του.:)

αλλά και σχετικός πως ενοχλεί κάποιον http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3598418#post3598418

 

Τα Sharp επίσης βγάζουν το αέρα και προς ψηλα,οπότε έχει περισσότερο εσωτερικό θόρυβο ανάλογα τις ρυθμίσεις. Στις διαφορές μεταξύ των δύο μοντέλων,το Sharp AY-XP12HR είναι καλύτερο μηχάνημα ,πιό εμφανήσιμο και οικονομικο σε κατανάλωση και έχει αναφερθεί με συμπιεστή Panasonic.

Δεν ξέρω όμως αν το βρίσκεις εύκολα πλέον γιατί βλέπω προωθείται λόγω μικρότερου κόστους το AY-XP12LSR. Αυτό είναι πιό απλό σε σχεδιασμό, λαμβάνει όμως υπόψη και τις εξωτερικές συνθήκες για να πετύχει τις εσωτερικές σαν το ΗR, βάση νεώτερες πληροφορίες ,και μάλλον τώρα έχει συμπιεστή Panasonic αντί αρχική αναφορά για Fujitsu.Oλα πάντως είναι ακόμα με χώρα κατασκευής με καλές προδιαγραφές (Ταιλανδης).

 

Για περισσότερα θα πρέπει ν'απευθυνθείς σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού που ενδιαφέρεσαι (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,θα τους έχεις και συνέχεια

για το service κλπ. και αποφασίζεις ανάλογα. :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω και εγώ τη γνώμη σας σε κάτι λίγο πιο γενικό.. Δε θα αναφερθώ σε συγκεκριμένες μάρκες όπως κάνετε εσείς εδώ αλλά σε μέθοδο θέρμανσης ψύξης... Πήρα πρόσφατα μία μικρή γκαρσονιέρα με κάποιες οικονομίες και ενώ έχει σηκωθεί σχεδίων όλη η πολυκατοικία και σχεδίαζαν οι κατασκευαστές να βάλουν λέβητες για πετρέλαιο αρχικά αποφάσισαν ότι να το γυρίσουν σε άλλη μέθοδο για οικονομία των αγοραστών.. Για ένα σπίτι που δεν θα μείνω πιθανότατα μέσα και που σε πρώτη φάση θα νοικιάσω πιστεύετε πως αξίζει τα παραπάνω λεφτά για αντλίες με fan coil ή να προτιμήσω απλά τα φτηνότερα κλιματιστικά; Αυτές είναι οι δύο βασικότερες επιλογές από ότι μου είπε σε πρώτη φάση... Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να στο απαντήσει μόνο μηχανολόγος μηχανικός που πρέπει να κάνει μελέτη επιτόπου τι συμφέρει καλύτερα.Οι αντλιες με fan coil δεν προσφέρουν ψύξη ούτε καθαρισμό αέρα όπως ένα κλιματιστικό.Είναι ακόμα γενικά ακριβή πρόταση,και θα πρέπει να μπορεί να γεμίσει κάποιος εύκολα

και τον χώρο του με εξωτερικά κουτιά, σωλήνες κλπ ανάλογα τι βολεύει,ειδικά αν έχει ή θέλει και κλιματισμό.

 

Oλες όμως οι εταιρίες κλιματισμού έχουν διάφορες λύσεις σε κόστος για μαζική ψύξη θέρμανση,αλλά σε κάθε περίπτωση μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και το πρόβλημα με το πιστοποιητικό ενεργειακής κλάσης που απαιτείται πλέον στα κτίρια,και σ'αυτό κάθε χώρος είναι ξεχωριστός για το τι είναι καλύτερο σαν "μόνιμη" εγκατάσταση κλπ Από ότι σου πουν ,θα πρέπει να ζητήσεις και προσφορές και για τα δύο για το κόστος προς το αποτέλεσμα που θες.

 

Υποψη όμως θα πρέπει μια κατασκευή να είναι σύμφωνη με την πολιτική του κτιρίου και όχι ανεξάρτητη μόνο για σένα,γιατί αφού κτίζεται κάτι ίσως πρέπει να είναι κοινή ή έστω ν'αναφερθεί σε κάποιο κανονισμό όπως για τις υποχρεώσεις λειτουργίας του κτιρίου κλπ

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Starenios ευχαριστω και παλι για την απαντηση! Τελικα μαλλον θα παρω το Sharp AY-XP12LSR αλλα διαβαζοντας λιγο παραπανω το θεμα παρατηρησα οτι προτεινεις αρκετα και το LG Art Cool CA12AWR. Αυτο απο αποψη καθαρισμου χωρου ειναι εξισου καλο? Και γενικα σε τι διαφερει απο το Sharp και ποιο θα μου συνεστηνες για τη χρηση που το θελω (μουσικο στουντιο)?

Επισης μια ακομα ισως λιγακι χαζη ερωτηση.. Το στουντιο βρισκεται στο ισογειο και στο χωρο/αυλη που θα τοποθετηθει το εξωτερικο μηχανημα υπαρχει σκυλος που επομενως κανει και τις φυσικες του αναγκες..Προφανως το μηχανημα θα τοποθετηθει ψηλα για ευνοητους λογους αλλα αναρωτιομουν δε θα υπαρχει προβλημα ο βρωμικος (απο τις ακαθαρησιες) εξωτερικος αερας να περναει μεσα μεσω του κλιματιστικου με οτι αυτο συνεπαγεται? Υπαρχουν βεβαια φυτα και πρασινο γενικα αλλα μερικες φορες οταν βρισκεσαι εξω υπαρχει μια καποια μυρωδια και δεν ειναι εφικτο να καθαριζεται ο χωρος 5 φορες τη μερα..Μηπως ανησυχω αδικα και δεν υπαρχει τετοιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Starenios για αυτο ρωτάω γιατί θέλουν να δουν τι προτιμάει η πλειψηφία για να διαμορφώσουν την πολιτική για όλους τους αγοραστές. Απλά πρέπει να πω και εγώ τη γνώμη μου.. Ευχαριστώ πάντως
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλό μήνα σε όλους ευχομαί και καλό καλοκαίρι...Μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα παρακάτω κλιματιστικά τα οποία τα επέλεξα ακούγοντας την άποψη του σταρένιου....Σας παραθέτω τα παρακάτω link:

http://www.net-electric.gr/catalog/sharp-%E9%EF%ED%E9%F3%F4%E7-inverter-ayxp9lsr-p-8047.html

http://www.net-electric.gr/catalog/sharp-%E9%EF%ED%E9%F3%F4%E7-inverter-ayxp12lsr-p-8048.html

Θα δεχόμουν με πολύ ευχαρίστηση τα σχόλια σας και τις οποίες επισημάνσεις ή ενστάσεις έχετε πάνω στην επιλογή μου...

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

stefanos_13 : Για περισσότερα θα πρέπει ν'απευθυνθείς σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού που ενδιαφέρεσαι (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη.Επίσης μπορεί να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,

γιατί με όλα αυτά θα θέλουν να σε έχουν πελάτη μετά για το service .Ετσι αποφασίζεις ανάλογα τι σε συμφέρει,σου αρέσει κλπ :)

 

Starenios για αυτο ρωτάω γιατί θέλουν να δουν τι προτιμάει η πλειψηφία για να διαμορφώσουν την πολιτική για όλους τους αγοραστές. Απλά πρέπει να πω και εγώ τη γνώμη μου.. Ευχαριστώ πάντως

 

Η πλειοψηφία πρέπει να κοιτάξει ή να συζητήσετε μαζί και κλασικές λύσεις όπως ανεξάρτητη θέρμανση.Σήμερα λόγω φόρων δεν συμφέρει το πετρέλαιο,μεθαύριο μπορεί να μην συμφέρει το ηλεκτρικό.Επίσης πολλοί δεν θέλουν και κλιματισμό για το καλοκαίρι ;;)

 

Starenios ευχαριστω και παλι για την απαντηση! Τελικα μαλλον θα παρω το Sharp AY-XP12LSR αλλα διαβαζοντας λιγο παραπανω το θεμα παρατηρησα οτι προτεινεις αρκετα και το LG Art Cool CA12AWR. Αυτο απο αποψη καθαρισμου χωρου ειναι εξισου καλο? Και γενικα σε τι διαφερει απο το Sharp και ποιο θα μου συνεστηνες για τη χρηση που το θελω (μουσικο στουντιο)?

Επισης μια ακομα ισως λιγακι χαζη ερωτηση.. Το στουντιο βρισκεται στο ισογειο και στο χωρο/αυλη που θα τοποθετηθει το εξωτερικο μηχανημα υπαρχει σκυλος που επομενως κανει και τις φυσικες του αναγκες..Προφανως το μηχανημα θα τοποθετηθει ψηλα για ευνοητους λογους αλλα αναρωτιομουν δε θα υπαρχει προβλημα ο βρωμικος (απο τις ακαθαρησιες) εξωτερικος αερας να περναει μεσα μεσω του κλιματιστικου με οτι αυτο συνεπαγεται? Υπαρχουν βεβαια φυτα και πρασινο γενικα αλλα μερικες φορες οταν βρισκεσαι εξω υπαρχει μια καποια μυρωδια και δεν ειναι εφικτο να καθαριζεται ο χωρος 5 φορες τη μερα..Μηπως ανησυχω αδικα και δεν υπαρχει τετοιο θεμα?

 

Το LG αυτό αν και είναι σταθερά το καλύτερο σαν σειρά κλιματιστικό της εταιρίας,έχει κλασικό καθαρισμό και λιγότερες δυνατότητες σαν μηχάνημα .

Αν θες σωστό καθαρισμο αερα και απο καπνο τσιγαρου όπως ανέφερες αρχικά μόνο το Sharp στα χρήματα αυτά είναι πιό αποτελεσματικό.

 

Για την "χαζή" ερώτηση σου τα μηχανήματα που μιλάμε δεν φέρνουν εξωτερικό αέρα στο εσωτερικό.Πρόβλημα ίσως έχεις αν αερίζεις τον χώρο από την πλευρά αυτή ,πρότου βάλεις σε λειτουργία το μηχάνημα.Αν ο χώρος σου είναι πολύ βρώμικος ο καθαρισμός αέρα δεν κάνει θαύματα όπως έχουμε αναφέρει,χώρια ότι "καταστρέφεις" και το μηχάνημα εσωτερικά και θέλει συχνότερα συντήριση.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

stefanos_13 : Για περισσότερα θα πρέπει ν'απευθυνθείς σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού που ενδιαφέρεσαι (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη.Επίσης μπορεί να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,

γιατί με όλα αυτά θα θέλουν να σε έχουν πελάτη μετά για το service .Ετσι αποφασίζεις ανάλογα τι σε συμφέρει,σου αρέσει κλπ :)

 

 

 

Σε ευχαριστώ ακόμα μια φορά για το ενδιαφέρον σου και τις αναλυτικές σου απαντήσεις...Ήρθε σήμερα ο τεχνικός και μου είπε οτι είναι οκ το σαλόνι με το 12αρι και το υπνοδωμάτιο με το 9αρι...1300ευρώ μαζί με την εγκατάσταση θα μου κοστίσει...Η τιμή πως σου φαίνεται???

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι σχετικές πλέον λόγω κρίσης.Αν το έχεις ψάξει και αλλού και σε έπεισαν από κάποιο κατάστημα :)
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο σαλονι το MSZ-GE60VA δουλευει κανονικα αλλα στο ψηφιακο οργανο της hager στον πινακα μου εμφανιζε καταναλωση 0,40 Α στην αναμονη το μηχανημα δουλευει κανονικα

στην θερμανση στο μαξ μου εδειξε 14,5 Α στο οργανο που ειναι το κανονικο του για φουλ λειτουργεια

το MSZ-GE50VA που εχω σε αλλο σημειο του σπιτιου στην αναμονη μου ενφανιζει το φυσιολογικο κατεμε 0 καταναλωση στην αναμονη

Ηλθαν απο την αντιπροσωπεια να το ελενξουν

τα βρηκαν ολα κανονικα αλλα δεν γνωριζουν και αυτοι ποσa watt καταναλωση εχει το μηχανημα στο standby

το 0,40 ειναι τεραστιο νουμερο για αναμονη

μιλαμε χοντρικα για καταναλωση περιπου 1400 Kw ετησιως

εψαξα στο ιντερνετ να βρω την καταναλωση στην αναμονη δεν βρηκα καποια αναφορα

Περιμενω τον ηλεκτρολογο μου να ελθει να κανει γενικο ελενχο πινακα γραμμης κλπ για να δουμε τι ακριβως γινεται μηπως εχουμε κανενα θεμα διαροης κλπ

εγω πιστευω οτι το μηχανημα εχει προβλημα καποια εσωτερικη διαροη ρευματος καποια πλακετα μισοκαμενη κατι τετοιο

γνωριζε καποιος παρομοια περιπτωση η εαν υπαρχουν αναφορες για την καταναλωση του μηχανηματος σε watt στην αναμονη

η καποια λυση περα απο την αντικασταση του μηχανηματος

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει κατά επανάληψη διάγνωση καλής κακής λειτουργίας δεν μπορεί να γίνει σε ένα φορουμ από μια περιγραφή,μόνο υποθέσεις.:(

Ετσι αν εννοείς αναμονή το off ,έχεις διαρροή, εκτός αν ο μετρητής σου δεν δείχνει σωστά μόνο την συγκεκριμένη σύνδεση.Μια σωστή σύνδεση έχει και διακόπτη (ασφάλεια) δική του για να κλείνεις την συσκευή με ασφάλεια. Αν εννοείς αναμονή το σταμάτημα του μηχανήματος όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία αυτό αφορά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4113859#post4113859 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4129916#post4129916 .Ομως κάνεις και ανόμοια σύγκριση διότι δεν είναι ίδια μηχανήματα σε ισχύ,μεταξύ τους έχουν ~300W διαφορά σε κατανάλωση σε λειτουργία,βάση χαρακτηριστικών του κατασκευστή .To μεγαλύτερο μηχάνημα θέλει min.24Α ασφάλεια πίνακα-καλώδια να λειτουργήσει σωστά.Περισσότερα εννοείται με έλεγχο επιτόπου.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ενοω το off απο το χειρηστειριο

λογικα θα εχω διαροη

θα το τσεκαρει ο ηλεκτρολογος μου

σε 16Α διακοπτη ραγας ειναι συνδεμενο

θα βαλω μεγαλυτερο

24Α ωπος μου λες

και θα ακουλουθησω την συμβουλη σου περα απο το κλεισειμο των μηχανηματων με το τηλεχειρηστειριο θα περασω σε ολα τα μηχανηματα εξωτερικους διακοπτες που θα κοβουν την τροφοδοσια ρευματος

Edited by PetroSalonika
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο σαλονι το MSZ-GE60VA δουλευει κανονικα αλλα στο ψηφιακο οργανο της hager στον πινακα μου εμφανιζε καταναλωση 0,40 Α στην αναμονη το μηχανημα δουλευει κανονικα

στην θερμανση στο μαξ μου εδειξε 14,5 Α στο οργανο που ειναι το κανονικο του για φουλ λειτουργεια

το MSZ-GE50VA που εχω σε αλλο σημειο του σπιτιου στην αναμονη μου ενφανιζει το φυσιολογικο κατεμε 0 καταναλωση στην αναμονη

Ηλθαν απο την αντιπροσωπεια να το ελενξουν

τα βρηκαν ολα κανονικα αλλα δεν γνωριζουν και αυτοι ποσa watt καταναλωση εχει το μηχανημα στο standby

το 0,40 ειναι τεραστιο νουμερο για αναμονη

μιλαμε χοντρικα για καταναλωση περιπου 1400 Kw ετησιως

εψαξα στο ιντερνετ να βρω την καταναλωση στην αναμονη δεν βρηκα καποια αναφορα

Περιμενω τον ηλεκτρολογο μου να ελθει να κανει γενικο ελενχο πινακα γραμμης κλπ για να δουμε τι ακριβως γινεται μηπως εχουμε κανενα θεμα διαροης κλπ

εγω πιστευω οτι το μηχανημα εχει προβλημα καποια εσωτερικη διαροη ρευματος καποια πλακετα μισοκαμενη κατι τετοιο

γνωριζε καποιος παρομοια περιπτωση η εαν υπαρχουν αναφορες για την καταναλωση του μηχανηματος σε watt στην αναμονη

η καποια λυση περα απο την αντικασταση του μηχανηματος

Σε watt πόσα είναι στην αναμονή?

Μια λύση είναι πάντως, μπρίζα με on/off για κλείσιμο όταν δεν δουλεύει η μονάδα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

τα 0,40Α τα πολλαπλασιαζουμε με την ταση του δυκτιου

στην περιοχη μου εχω κοντα υποσταθμο της ΔΕΗ και μου δινει 235-238 βολτ

δλδ 0,40Χ236=100 Watt χοντρικα

Το θεμα ειναι οτι οι κατασκευαστες των αιρκοντιτιον δεν αναφερουν καταναλωση watt με κλειστο μηχανημα απο το τηλεχειρηστηριο

σε αντιθεση με τις τηλεωρασεις κλπ ηλεκτρονικες συσκευες με τηλεχειρηστηριο

πχ που γραφει στο user manual 100 watt σε λειτουργεια και 2 watt με σβησημο απο το τηλεχειριστηριο σε λειτουργεια αναμονης

 

 

Εμενα φοβηθηκε το ματι μου ηλθε και ο λογαριασμος της δεη στα υψη

θα περασω σε ολα τα αιρκοντισιον τα δικα μου και της αδελφης μου εξωτερικους διακοπτες που θα κοβουν τελειως το ρευμα

επισης θα βαλω σε ολους τους πινακες των σπιτιων μας αμπερομετρα να βλεπω πια συσκευη τραβαει περισσοτερο ρευμα σε λειτουργεια και σε αναμονη

δεν θα κανω εγω την δεη πλουσια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εμενα φοβηθηκε το ματι μου ηλθε και ο λογαριασμος της δεη στα υψη

θα περασω σε ολα τα αιρκοντισιον τα δικα μου και της αδελφης μου εξωτερικους διακοπτες που θα κοβουν τελειως το ρευμα

επισης θα βαλω σε ολους τους πινακες των σπιτιων μας αμπερομετρα να βλεπω πια συσκευη τραβαει περισσοτερο ρευμα σε λειτουργεια και σε αναμονη

δεν θα κανω εγω την δεη πλουσια

Εχω και εγώ ένα νεότερο Μισουσβίσι ΜSZ-F 25 και μου έβαλες φιτιλιές.

 

Η αλήθεια είναι 90-100W σε κατάσταση αναμονής δεν είναι και λίγα 900kWh για ένα χρόνο μόνο για αναμονή! 2,2kWh ανά ημέρα...

 

Τα 0,4 Α είναι η τιμή μόνο του κλιματιστικού ή μήπως όλου του σπιτιού?

 

Πάντως είναι αλήθεια ότι θα έπρεπε να αναφέρεται η κατανάλωση σε κατάσταση αναμονής από τους κατασκευαστές ιδίως αυτά που διαφημίζουν υψηλούς δείκτες απόδοσης.

 

Θα δοκιμάσω και εγώ μια μέτρηση από τον πίνακα και θα επανέλθω.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ ένα νεότερο Μισουσβίσι ΜSZ-F 25 και μου έβαλες φιτιλιές.

 

Η αλήθεια είναι 90-100W σε κατάσταση αναμονής δεν είναι και λίγα 900kWh για ένα χρόνο μόνο για αναμονή!

 

Τα 0,4 Α είναι η τιμή μόνο του κλιματιστικού ή μήπως όλου του σπιτιού?

 

Πάντως είναι αλήθεια ότι θα έπρεπε να αναφέρεται η κατανάλωση σε κατάσταση αναμονής από τους κατασκευαστές ιδίως αυτά που διαφημίζουν υψηλούς δείκτες απόδοσης.

 

Πάντως θα δοκιμάσω και εγώ μια μέτρηση από τον πίνακα και θα επανέλθω.

 

Κυριακο

μονο αυτου ειναι εσβησα ολες τις συσκευες και το ψηφιακο οργανο εγραφε 0,40 Α

το αργανο ειναι αξιοπιστο ειναι αυτο

http://www.technomat-shop.com/site/index.php?dispatch=products.view&product_id=21461#axzz1wklgKWPF

μου το προτεινε ο ηλεκτρολογος μου το εχει και στο σπιτι του

μετραει

χερτζ βολτ αμπερ μονοφασικη τριφασικη ταση

εχουν βαλει αρκετοι στα σπιτια τους ηλεκτρολογοι και ηλεκτρονικοι οι περισσοτεροι

 

Αυτο ακριβως με εβαλε σε υποψιες και μενα

οτι οι κατασκευαστες δεν αναφερουν την καταναλωση αναμονης με το χειριστηριο στο off

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...