Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nα προτιμήσεις το CS/CU-E9ΜKEW είναι βελτιωμένο σε σχέση το CS/CU-E9LKEW .:) Εχει αναφερθεί έχει ίδιες επιδόσεις και ποιότητα με το αρχικό κορυφαίο ΧΕ9JKEW χωρίς όμως τον αισθητήρα εξωτερικών συνθηκών λόγω κόστους,αλλά με περισσότερους αυτοματισμούς στο εσωτερικό πχ να σε ακολουθεί η ροή αέρα εκεί που είσαι,αυτόματη ρύθμιση πτερυγίων εκεί που τα άλλα θέλουν χειροκίνητα κλπ και λίγο καλύτερο αισθητήρα οικονομίας από το E9LKEW, παρότι εξακολουθεί το σύστημα να είναι marketing όπως και σε άλλες φίρμες.Ομως επειδή έχουν αναφερθεί λίγα ΜKEW στην αγορά ,πιθανόν να είναι ευκαιριακή εισαγωγή οπότε κοίταξε η εγγύηση τι περιλαμβάνει.:).

 

Starenie σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Συνεχίζοντας στην αγορά, βρήκα και τη σειρά CS/CU-E9ΝKEW Μαλαισίας, με εγγύηση κανονικά, το οποίο στα χαρτιά φαίνεται ακόμα καλύτερο. Συγκεκριμένα γράφει ότι έχει sunlight detection και διοχετεύει στο χώρο nanoe-g αντί για e-ion με τη διαφορά να έγκειται στο ότι καθαρίζει και τα μη αιωρούμενα σωματίδια. Από εκεί και πέρα, παρέχει λίγο λιγότερο αέρα στις χαμηλές ταχύτητες. Δεδομένης της φαινομενικά ίδιας απόδοσης λέω να κατευθυνθώ σε αυτό. Ποια η άποψή σου;

Τις πληροφορίες για τα Panasonic τις παίρνω από το http://www.kaelte-bast.de/de/dokumentationen/panasonic/inverter-wandgeraete.php

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινουργιος στο forum. Τωρα για να μπω στο ψητο, ποια ειναι η γνωμη σας για το παρακάτω κλιματιστικο

 

http://www.lg.com/gr/air-conditioner/split/LG-inverter-CA09AWR.jsp

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήλθες στην παρέα μας .:) Το συγκεκριμένο είναι το καλύτερο ως τώρα, πιο σταθερό σε ποιότητα κλιματιστικό της LG.

Οπως λέμε κατά επανάληψη ,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο στα παραδείγματα πως και γιατί επιλέγουμε κάτι. Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων,παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,μαζι με ότι σου πουν επιτόπου για τον χώρο σου ή από προσφορές ,εδω είμαστε για κάτι πιό συγκεκριμένο :)

 

Starenie σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Συνεχίζοντας στην αγορά, βρήκα και τη σειρά CS/CU-E9ΝKEW Μαλαισίας, με εγγύηση κανονικά, το οποίο στα χαρτιά φαίνεται ακόμα καλύτερο. Συγκεκριμένα γράφει ότι έχει sunlight detection και διοχετεύει στο χώρο nanoe-g αντί για e-ion με τη διαφορά να έγκειται στο ότι καθαρίζει και τα μη αιωρούμενα σωματίδια. Από εκεί και πέρα, παρέχει λίγο λιγότερο αέρα στις χαμηλές ταχύτητες. Δεδομένης της φαινομενικά ίδιας απόδοσης λέω να κατευθυνθώ σε αυτό. Ποια η άποψή σου;

Τις πληροφορίες για τα Panasonic τις παίρνω από το http://www.kaelte-bast.de/de/dokumentationen/panasonic/inverter-wandgeraete.php

 

Δεν ξέρω που το βρήκες και με τι εγγύηση ,τo CS/CU-E9ΝKEW είναι μεν τελευταίο μοντέλο της εταιρίας,έχει όμως ελάχιστα επίσημα κυκλοφορήσει στην Ευρωπαική αγορά ,άσχετα τι αναφέρεται σε καταλόγους,ούτε όλα τα μοντέλα κυκλοφορούν και παντού ή δεν έχουν και μικροδιαφορές χώρα με χώρα.Οπότε είναι αδοκίμαστο για άποψη γενικά,πόσο μάλλον αν δεν το έχουμε δεί και από κοντά.Δείχνει και λίγο διαφορετικό σχέδιο εσωτερικά

σε σχέση με τα προηγούμενα, και κεκλιμένο προς παχύ, και εκεί αν ισχύει, ίσως οφείλεται ο λιγότερος αέρας στις χαμηλές ταχύτητες.

 

Στα υπόλοιπα που διαφημίζει το πιό πιθανό να είναι marketing, γιατί ο ανταγωνισμός δεν έχει βγάλει κάτι παρόμοιο στην τεχνική του για σύγκριση,ούτε αναφέρεται κάτι ιδιαίτερο και στον καθαρισμό αέρα από τις λειτουργίες του.Aπλά επειδή η λέξη Νano στα φίλτρα φαίνεται πουλά από άλλους κατασκευαστές, μάλλον το έβαλε και αυτή σαν ονομασία να φαίνεται.Λόγω επίσης παρόμοιου συμπιεστή με όλα τα αμέσως προηγούμενα,μοιάζει ένα ακόμα facelift πάλι του εσωτερικού μέρους σε σχέση με το αρχικό JKEW ,γιατί και το ΝKEW όπως τα αμέσως προηγούμενα LKEW,MKEW, δεν μετρά μεμονωμένα τις εξωτερικές συνθήκες για επίτευξη των εσωτερικών και αυτό δεν αφορά μόνο αισθητήρα συμπιεστή ,αλλά και εσωτερικά κυκλώματα :(

 

Πληροφορικά πάντως στην σελίδα της αντιπροσωπείας αναφέρεται επίσημα μόνο το LKEW .Ομως αν το θέμα αφορά τον καθαρισμό αέρα, όλα τα μοντέλα αυτά άσχετα την παραλλαγή τους ,δεν παύουν ναχουν αν όχι τον καλύτερο λόγω αυτοματισμών, από το καλύτερο καθαρισμό μέσω ιονιστή της αγοράς.

 

ακόμα καλύτερα λοιπόν...δεν μένω στην Ομόνοια να θέλω σούπερ φίλτρο,

 

Πληροφοριακά, και στην Ομόνοια να μένει κάποιος δεν χρειάζεται σουπερ φίλτρο αν δεν έχει αναπνευστικό πρόβλημα.Η φθορά του από την βρώμα και το φιλτράρισμα θα είναι συνεχείς και θα θέλει συχνότερα καθάρισμα ή αντικατάσταση.Επίσης συγκριτικά Μitsubishi FD με GE στο πρώτο ο σωστός καθαρισμός αέρα γίνεται μόνο με ενεργοποίηση του με κουμπί ,ενώ στο αλλο συνέχεια και γι'αυτό έχουν ενισχύσει το φίλτρο να κρατά περισσότερο.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα.

Θα ηθελα να ρωτησω για ενα κλιματιστικο για δωματιο 9αρι inventer.

Θελω να ειναι αξιοπιστο γιατι ειναι για επαγγελματικο χωρο και οικονομικο στην χρηση.

Κοιταω προς panasonic μιας και εχω 2 σπιτι που θα κλεισουν 15ετια χωρις καν να εχουν χρειαστε φρεον, αλλα δεν ξερω απο μοντελα τιποτα. Αν και απο inverter δεν εχω εμπειρια για το ποσο αξιοπιστα ειναι (εχω ακουσει και καποια αρνητικα οτι καιγονται πιο γρηγορα) θα ηθελα να μεινω στην panasonic.

http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika/m/39/Panasonic/f/6248/Inverter.html?order_dir=asc

Το etharea της panasonic αξιζει τα λεφτα του ή οχι?

 

Τα κλιματιστικα inventor (εβαλα περσι ενα στο εξοχικο) μου τα εχουν προτεινει ως τα πιο αξιοπιστα (10 χρονια εγγυηση) μηπως να μεινω σε αυτα?

Edited by eNeRGy
Link to comment
Share on other sites

Το τι ταιριαζει στον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός που θα δεί επιτόπου :) Αφού αφορά επαγγελματικό χώρο, το panasonic που κοιτάς ίσως είναι πιο ευαισθητο σε χρήση και θα πρέπει να κοιτάξεις κάτι σαν αυτό http://www.skroutz.gr/s/80661/Panasonic-CS-CU-RE9JKE.html που είναι και φθηνότερο και το έχουμε αναφέρει εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3665358#post3665358

 

Για τα Inventor και σχετικά με εγγυήσεις έχουμε αναφέρει εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3671389#post3671389

Για τα Panasonic 9αρι etherea αναφερθήκαμε ήδη πρόσφατα μέχρι λίγο παραπάνω αν δεν προσεξες , σε συνέχεια από εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4153710#post4153710 -Οσο αφορά την αξιοπιστία των Ιnverter πάλι αναφερθήκαμε πρόσφατα : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4151629#post4151629

 

Οπως λέμε κατά επανάληψη ,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο στα παραδείγματα πως και γιατί επιλέγουμε κάτι, γιατί εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων,παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,μαζι με ότι σου πουν επιτόπου για τον χώρο σου ή από προσφορές ,εδω είμαστε για κάτι πιό συγκεκριμένο :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει πανω απο 50 σελιδες πριν γραψω και εχω μπερδεφτει!

Μπορεις να μου προτεινεις ενα 9αρι και ενα 12αρι καλο inverter, και οτι μου πει ο τεχνικος (τι χρειαζομαι σε αποδοση) να το παρω...?

Σε ευχαριστω για τον κοπο σου!

Link to comment
Share on other sites

Αφου "θα ήθελες να μείνεις σε panasοnic" όπως αναφέρεις,ξεκινάς με βάση τα παρακάτω που ταιριάζουν καλύτερα για μικρό επαγγελματικό χώρο :) http://www.skroutz.gr/s/80659/Panasonic-CS-CU-RE12JKE.html και http://www.skroutz.gr/s/80661/Panasonic-CS-CU-RE9JKE.html και τα έχουμε αναφέρει μαζί με κάποια φθηνότερα βασικά μοντέλα, αν δεν προσεξες ,στην παραπομπή στο προηγούμενο μήνυμα.Φυσικά υπάρχουν και άλλες προτάσεις σε πολλες φίρμες... .:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.

 

Θα ήθελα να ρωτησω για ένα κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω. Απο τα λίγα που έχω διαβάσει βλέπω ότι τα κινέζικα είναι μάλλον ρίσκο και ειδικά όταν η διαφορά τιμής με τα ιαπωνικα δεν είναι και τοοσοο μεγάλη στην μάρκα που κοίταζω.

Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με μια σειρά Takara της Toyotomi που υποτίθεται έχει και τα καλύτερα φίλτρα. Βρίσκω 2 μοντέλα το Toyotomi Takara TAN/TAG A16HDI (κινέζικο) και το Toyotomi Takara TAN/TAG A16HWI (japan). Tο κινέζικο έχει ~150 ευρω φθηνότερα στο Skroutz. Επίσης το κινέζικο έχει δείκτη EER 4,02 ενω το japan έχει EER 3,21. (1184 kw το κινέζικο - 1350 Kw το japan). Το japan έχει λίγο μικρότερες διαστάσεις στην εσωτερική μονάδα.

 

Τι ακριβώς γίνεται αφού απο τον κωδικό και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δείχνει να είναι το ίδιο μοντέλο. Το κινέζικο έχει τόσο καλύτερη απόδοση απο το ιαπωνικό ή οι μετρήσεις της απόδοσης/κατανάλωσης απο κίνα σε ιαπωνία έχουν διαφορά? Επίσης αυτο που διάβασα παραπάνω ότι τα Toyotomi έχουν αδύναμο ανεμιστήρα ισχύει ανεξαρτήτως χώρας κατασκευής???

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ! Εδώ και καιρό παρακολουθώ το συγκεκριμένο topic και ομολογώ οτι προσφέρετε μεγάλη βοήθεια σε κάποιον που θέλει να αγοράσει κλιματιστικό.

Η απορία που έχω είναι η εξείς: Θέλω ένα 18αρι κλιματιστικό για το σαλόνι αλλά το πρόβλημα το έχω με την τοποθέτηση της εξωτερικής μονάδας.Λόγο έλλειψης χώρου η εξωτερική μονάδα πρέπει να τοποθετηθεί στον τοίχο με βάση. Και ερωτώ : Θα υπάρξει πρόβλημα (λόγο βάρους) να κρεμάσω την εξωτερική μονάδα στον τοίχο ή θα σπάσει καμιά βάση????:cry:

 

Απ'ότι βλέπω τα κλιματιστικά Haier έχουν μικρότερες και ελαφρύτερες εξωτερικές μονάδες (32Kg για το 18αρι inverter) http://www.skroutz.gr/s/356115/Haier-HSU-18HEK03-R2-DB.html

Τι λέτε να το προτιμήσω ή θα ζορίζετε ο συμπιεστής λόγο μεγέθους ?

Link to comment
Share on other sites

Το τι ταιριαζει στον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός που θα δεί επιτόπου :) Με ανάλογες βάσεις για τον όγκο κάθε μηχανήματος δεν υπάρχει πρόβλημα όπου και να το βάλεις ,εκτος αν ενοχλεί άλλους.Αυτό μπορει να γίνει γιατί συνήθως οι μικρές εξωτερικές μονάδες κάνουν θόρυβο σε σχετικά ισχυρά μηχανήματα,όταν γκαζώνουν να πιασουν επιθυμητές θερμοκρασίες .Δυστυχώς οι κατασκευστές κοιτάνε το κόστος και στα εξωτερικά κουτιά.Ετσι σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερο να μπει σε βάση στο δάπεδο.Περισσότερα βεβαια θα σου πεί τεχνικός που γνωρίζει το κάθε μηχάνημα που ενδιαφέρεσαι πως συμπεριφέρεται. Επειδή το συγκεκριμένο Ηaier είναι νέο μοντελο,μάλλον λογικά θ'ακολουθεί "την μόδα" των κατασκευστών για το θέμα κόστους.

 

Καλησπερα και απο εμενα.

 

Θα ήθελα να ρωτησω για ένα κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω. Απο τα λίγα που έχω διαβάσει βλέπω ότι τα κινέζικα είναι μάλλον ρίσκο και ειδικά όταν η διαφορά τιμής με τα ιαπωνικα δεν είναι και τοοσοο μεγάλη στην μάρκα που κοίταζω.

Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με μια σειρά Takara της Toyotomi που υποτίθεται έχει και τα καλύτερα φίλτρα. Βρίσκω 2 μοντέλα το Toyotomi Takara TAN/TAG A16HDI (κινέζικο) και το Toyotomi Takara TAN/TAG A16HWI (japan). Tο κινέζικο έχει ~150 ευρω φθηνότερα στο Skroutz. Επίσης το κινέζικο έχει δείκτη EER 4,02 ενω το japan έχει EER 3,21. (1184 kw το κινέζικο - 1350 Kw το japan). Το japan έχει λίγο μικρότερες διαστάσεις στην εσωτερική μονάδα.

 

Τι ακριβώς γίνεται αφού απο τον κωδικό και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά δείχνει να είναι το ίδιο μοντέλο. Το κινέζικο έχει τόσο καλύτερη απόδοση απο το ιαπωνικό ή οι μετρήσεις της απόδοσης/κατανάλωσης απο κίνα σε ιαπωνία έχουν διαφορά? Επίσης αυτο που διάβασα παραπάνω ότι τα Toyotomi έχουν αδύναμο ανεμιστήρα ισχύει ανεξαρτήτως χώρας κατασκευής???

 

Σας ευχαριστώ

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας .:)

Το αρχικό μοντελο αυτό με κατάληξη HWI ,κυκλοφορεί 2+ έτη ,το άλλο με κατάληξη HDI όπως κατάλαβες είναι παραλαγή του, για πιό φθηνά και αυτό πλέον θα έρχεται στην αγορά . Τα χαρακτηριστικά έχουμε πει είναι κάτι σχετικό με το κατά πόσο ισχύουν τα στοιχεία που κάθε κατασκευαστής διαφημίζει με βάση τις μετρήσεις του. Στα υπόλοιπα έχω απαντήσει γενικά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3651589#post3651589 γιατί όταν κάτι είναι φασόν ,κανείς δεν ξέρει ακριβώς .Η ποιότητα είναι σχετική τι υλικά έχει κάθε φορά εσωτερικά για θέμα κόστους αλλά και τι φέρνει και εδώ ο εισαγωγέας για τον ίδιο λόγο. Καλύτερα να προτιμήσεις το Ιαπωνικό αν το βρείς,γιατί το λιγότερο θα έχει σίγουρα καλύτερο ποιοτικό ελεγχο και κάποια καλύτερα εσωτερικά υλικά.

Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο ο καθαρισμός αερα,πλέον και τα Κινέζικα έχουν καλά φίλτρα πάνω του μέσου όρου της αγοράς.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΛΩΣ!ΕΧΩ 1 ΦΟΥΤΖΙΤΣΟΥ 9000 ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 4 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ.ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΣΩΛΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΜΕΤΡΩΝ.

ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ? ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΘΕΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

 

Μάλλον τελικά πρέπει να κοιτάξω και σε άλλες εταιρίες εκτός από την toyotomi. Με έχουν φάει όλοι ότι είναι πάρα πολλά τα λεφτά και αποκλείεται να μην υπάρχουν αντίστοιχα μηχανήματα φθηνότερα, όπως επίσης και ότι για οικιακή χρήση είναι υπερβολή.

 

Μπορεί κάποιος γνώστης να μου προτείνει επιγραμματικά μερικά μοντέλα που θεωρεί αξιόπιστα και αποδοτικά ώστε να έχω μια βάση για ψάξιμο. Ψάχνω για ένα 18άρι με ανώτατο όριο τα 1200 (δεν με χαλάει καθόλου να είναι και αρκετά κάτω από τα 1000 ευρώ) και αν είναι δυνατόν να έχει ένα βασικό καθαρισμό αέρα

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΛΩΣ!ΕΧΩ 1 ΦΟΥΤΖΙΤΣΟΥ 9000 ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 4 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ.ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΣΩΛΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΜΕΤΡΩΝ.

ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ? ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΘΕΣΗ?

Αν είναι εντός προδιαγραφών κατά πάσα πιθανότατα δεν θα υπάρχει θέμα. Το πιθανότερο είναι να μην έχεις κανένα πρόβλημα, αλλά παίζει μοντέλο με μοντέλο.

 

Μάλλον τελικά πρέπει να κοιτάξω και σε άλλες εταιρίες εκτός από την toyotomi. Με έχουν φάει όλοι ότι είναι πάρα πολλά τα λεφτά και αποκλείεται να μην υπάρχουν αντίστοιχα μηχανήματα φθηνότερα, όπως επίσης και ότι για οικιακή χρήση είναι υπερβολή.

 

Μπορεί κάποιος γνώστης να μου προτείνει επιγραμματικά μερικά μοντέλα που θεωρεί αξιόπιστα και αποδοτικά ώστε να έχω μια βάση για ψάξιμο. Ψάχνω για ένα 18άρι με ανώτατο όριο τα 1200 (δεν με χαλάει καθόλου να είναι και αρκετά κάτω από τα 1000 ευρώ) και αν είναι δυνατόν να έχει ένα βασικό καθαρισμό αέρα

Σε γενικές γραμμές ότι πληρώνεις παίρνεις από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει με βάσει τις ανάγκες του και τα οικονομικά του.

 

Μοντέλα ινβερτερ αρκετά κάνε μια εύρυνα αγοράς, απλά πρέπει να καταλήξεις και σε κάποια πράγματα όπως θέλεις κάτι ποιοτικό, θες κάτι σε κόστος προς απόδοση, θες ότι να ναι και όσο ποιο φθηνό;;; : (Υπάρχουν και φθηνότερα on-off)

http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika/f/6248_6256_6261_342356/Inverter-A-%CE%A4%CE%BF%CE%AF%CF%87%CE%BF%CF%85.html?keyphrase=18000+btu&order_dir=asc&page=1

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΛΩΣ!ΕΧΩ 1 ΦΟΥΤΖΙΤΣΟΥ 9000 ΙΝΒΕΡΤΕΡ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ 4 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ.ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΣΩΛΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΜΕΤΡΩΝ.ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ? ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΘΕΣΗ?

 

Kαλως ήλθες στην παρέα μας :) Δεν γραφουμε όμως με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις και κουραστικό να διαβαζουμε ..

Στο θέμα σου θα πρέπει να κοιτάξεις τις οδηγίες χρήσης ή εγκατάστασης τι λένε σχετικά.Αν δεν τις έχεις ,θα πρέπει να ρωτήσεις τεχνικό επιτόπου που ξέρει από Fujitsu πως συμπεριφέρεται το μηχάνημα σου σε σχέση με τον χώρο σου.Αν σε συμφέρει να του αλλάξεις θέση, αυτό θα το κρίνεις εσύ με ότι σου πουν, μαζί με το κόστος.H εργασία και σωληνώσεις πέρα από απλή εγκατάσταση κοστίζουν αρκετά και ίσως δυσανάλογα με την αξία ενος κλιματιστικού.

 

Καλώς σας βρήκα.

 

Μάλλον τελικά πρέπει να κοιτάξω και σε άλλες εταιρίες εκτός από την toyotomi. Με έχουν φάει όλοι ότι είναι πάρα πολλά τα λεφτά και αποκλείεται να μην υπάρχουν αντίστοιχα μηχανήματα φθηνότερα, όπως επίσης και ότι για οικιακή χρήση είναι υπερβολή.

 

Μπορεί κάποιος γνώστης να μου προτείνει επιγραμματικά μερικά μοντέλα που θεωρεί αξιόπιστα και αποδοτικά ώστε να έχω μια βάση για ψάξιμο. Ψάχνω για ένα 18άρι με ανώτατο όριο τα 1200 (δεν με χαλάει καθόλου να είναι και αρκετά κάτω από τα 1000 ευρώ) και αν είναι δυνατόν να έχει ένα βασικό καθαρισμό αέρα

 

Κάποια μοντέλα έχουμε αναφέρει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3723730#post3723730

 

Οπως λέμε κατά επανάληψη ,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο στα παραδείγματα πως και γιατί επιλέγουμε κάτι, γιατί εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων,παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,μαζι με ότι σου πουν επιτόπου για τον χώρο σου ή από προσφορές ,εδω είμαστε για κάτι πιό συγκεκριμένο :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα!

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τις προηγούμενες αναρτήσεις, ψάχνοντας ένα κλιματιστικό 12αρι, για ένα χώρο σαλόνι 30τμ. με χωριστή κουζίνα 8τμ. αλλά χωρίς πόρτα. Καινούρια κατασκευή χωρίς απώλειες.

Έχω επιλέξει τα παρακάτω μοντέλα:

Mitsubishi MSZ-GE35VA

Panasonic CS/CU-XE12JKEW

Toshiba Daiseikai Junior RAS-13SKVR-E/RAS-13SAVR-E

Sharp ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ AY-XP12HR INVERTER

Ακούω τις προτάσεις σας για αυτά τα μοντέλα αλλά και όποια άλλη επιλογή σε αυτή την κατηγορία τιμών.

Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα!

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τις προηγούμενες αναρτήσεις, ψάχνοντας ένα κλιματιστικό 12αρι, για ένα χώρο σαλόνι 30τμ. με χωριστή κουζίνα 8τμ. αλλά χωρίς πόρτα. Καινούρια κατασκευή χωρίς απώλειες.

Έχω επιλέξει τα παρακάτω μοντέλα:

Mitsubishi MSZ-GE35VA

Panasonic CS/CU-XE12JKEW

Toshiba Daiseikai Junior RAS-13SKVR-E/RAS-13SAVR-E

Sharp ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ AY-XP12HR INVERTER

Ακούω τις προτάσεις σας για αυτά τα μοντέλα αλλά και όποια άλλη επιλογή σε αυτή την κατηγορία τιμών.

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το τι ταιριάζει καλύτερα στον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός επιτόπου.

Τα περισσότερα μηχανήματα που διαλεξες έχουν καλύτερο καθαρισμό αερα γιατί γίνεται με ιονιστή και έχουν και καλύτερα φίλτρα.

Ομως για χώρους κοντά σε μυρωδιές (κουζίνα) ή κοντα σε θερμότητα, δεν κάνουν γιατί θαχεις πρόβλημα με συχνή φθορά του εσωτερικού τους.

Οπότε κοιτάς κάτι σε πιό κλασικό κλιματιστικό όπως το Mitsubishi MSZ-GE35VA που επίσης διαλεξες και είναι λιγότερο "ευαίσθητο".

Αλλες επιλογές σαν αυτό υπάρχουν βεβαια σε άλλες φίρμες, αλλα είναι μια βαθμίδα λιγότερη σε "ποιότητα" ή και ακριβότερα για κάποιους λόγους.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το διλημα ειναι το εξης : Μαγαζι 25 τμ ισογειο παταρι 9τμ, διαταστασεις μαγαζιου. 8,5 μ μηκος 2,9 μ πλατος 4 μ υψος.

Το κλιματιστικο θα τοποθετηθει στο μεσο περιπου του καταστηματος δηλαδη στα 5 μ μηκος και σαε υψος 2,5 μ.

Ειμαι αναμεσα σε αυτο http://www.alphaclimagr.gr/p.Se-18-Atokes-doseis-Panasonic-CS-CU-RE15JKE-Inverter-KLIMATISTIKO-TOICHOU.255840.html και αυτο http://www.apothema.gr/toshiba-suzumi-plus-ras-16skv2-e1ras-16sav2-e1-inverter-72389p προτεινετε.....ευχαριστω

 

YΓ μηπως κανω δουλεια και με αυτο http://www.apothema.gr/toshiba_suzumi-plus-ras-13skv2-eras-13sav2-e-inverter-61776-p

Επανεχομαι με το εξης για την παραπανω τοποθετηση καλυτερη λυση ειναι το toshiba

 

http://www.apothema.gr/toshiba-suzumi-plus-ras-18skv2-eras-18sav2-e1-inverter-72390p η το panasonic http://www.apothema.gr/panasonic-cscu-re18jke-1-inverter-65734p για πες φιλε starenie αν μπορεις.....ευχαριστω

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Το panasonic είναι καλύτερο γιατί έχει από τα καλύτερα φίλτρα της αγοράς διάρκειας 10 ετων και ελαφρά καλύτερο ανεμιστήρα.

Επίσης καλύτερο σχέδιο και κανονικό κουτι συμπιεστή για τυχόν θόρυβο όταν ζορίζεται.Αν το βρεις δε με κατάληξη JKX ή JKE χωρίς το -1

μετρά και την εξωτερική θερμοκρασία για την επίτευξη της εσωτερικής:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα

 

Θα ήθελα μια γνώμη για το παρακάτω κλιματιστικό:

 

panasonic: RE18JKE-1

 

To Χρειάζομαι για ενιαίο χώρο κουζίνας σαλονιου (~ 39 τμ) με σπιτι χωρίς εξωτερική μόνωση (διπλους τοιχους βέβαια) και με διπλα τζαμια.

Σκεφτομαι την αγορα panasonic λόγω κάποιας έκπτωσης στα κλιματιστικα αυτής της εταιρίας από γνωστό.

 

Είναι αξιοπιστα/αποδοτικα κλιματιστικα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το τι ταιριάζει καλύτερα στον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός επιτόπου.

 

Αν εξαιρέσουμε ότι ρωτάς το αναφέραμε στην προηγούμενη απάντηση :wacko: ....όπως λέμε κατά επανάληψη ,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο στα παραδείγματα πως και γιατί επιλέγουμε κάτι, γιατί εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων,παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,μαζι με ότι σου πουν επιτόπου για τον χώρο σου ή από προσφορές ,εδω είμαστε για κάτι πιό συγκεκριμένο .....

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση και τις προτάσεις σας.

 

Από τα προτεινόμενα που έχουν αναφερθεί κατέληξα στα 4 παρακάτω κλιματιστικά που από ότι κατάλαβα από αξιοπιστία είναι αρκετά καλά (ακομα και το LG από ότι διάβασα):

 

  • Hitachi RAS/RAC-60YH7 – 30dB – EER: 3,24

  • Panasonic CS/CU-RE18JKE – 37dB – EER: 3,4

  • Mitsubishi MSZ-CGE50VA –28dB - EER: 3,30

  • LG Art Cool CA18AWR – 19dB - EER: 3,47

 

Αν καταλήξω σε κόστος πάνω από τα 1000 ευρω τότε το Mitsubishi μάλλον θα το αποκλείσω αφού με λιγότερα λεφτά παίρνω το Hitachi που είναι και 20αρι και υποθέτω θα δουλεύει πιο άνετα.

Για κόστος κάτω των 1000 ευρω τo Panasonic παρόλο που είναι πολύ καλό από ότι έχει αναφερθεί μάλλον κάνει πολύ θόρυβο σε σχέση με τα υπόλοιπα (από ότι καταλαβα έχει μόνο 2 επίπεδα στον ανεμιστήρα ή τουλάχιστον στις προδιαγραφές βλέπω μόνο 2 επίπεδα θορύβου). Επίσης βρίσκω μόνο το μοντέλο με κατάληξη -1 που από ότι κατάλαβα δεν έχει και τον αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας.

 

Τι λέτε αν τελικά καταλήξω στο LG μονο και μόνο λόγω θορύβου (και 70+ ευρω διαφοράς τιμής) θα κάνω μεγάλη βλακεία? To κλιματιστικό θα βρίσκεται σε μια απόσταση 3 μέτρων από εκεί που θα κάθομαι συνήθως.

 

Από άποψη συντήρησης φίλτρων τι γίνεται? Δεν βρήκα κάτι για το LG και από ότι αναφέρετε το Panasonic έχει 10ετες φίλτρο που μάλλον εξισορροπεί την διαφορά τιμής.

 

Υπάρχουν άλλα αντίστοιχα μοντέλα που μου ξεφεύγουν?

 

Σας ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Μια επιλογή αφορά τι αρέσει σε καθένα,τι ταιριαζει για τον χώρο του,τα οικονομικά του καθενός, και πάντα θα υπάρχει η αβεβαιότητα της αγοράς όπου όλα αλλάζουν συνεχώς λόγω κρίσης με προσφορές κλπ .Πριν μια αγορά πρέπει να προσπαθούμε να δούμε τα μηχανήματα που ενδιαφερόμαστε κάπου και από κοντά ,ακόμα καλύτερα και σε λειτουργία από εγκατάσταση καταστήματος κλιματισμού προτού αποφασίσουμε,συγκρίνουμε τιμές κλπ . Οποιος έχει αμφιβολία απλά μη βιάζεται σε αγορά,το ψάχνει παραπάνω :)

 

Τα χαρακτηριστικά επίσης έχουμε πει κατά επανάληψη, είναι κάτι σχετικό με το κατά πόσο ισχύουν τα στοιχεία που κάθε κατασκευαστής διαφημίζει με βάση τις μετρήσεις του.Οι κλίμακες ρυθμίσεων τους είναι επίσης σχετικές σε κάθε μηχάνημα ξεχωριστά πως αποδίδουν,γενικά όμως όλα τα παραπάνω κλιματιστικά έχουν σωστό εύρος σε επιλογές.:)

 

To Mitsubishi και το panasonίc έχουν παρόμοια φίλτρα, με καλύτερο αυτό του Panasonic καθώς είναι η πρώτη εταιρία που έβγαλε με μεγάλη διαρκεια ισχύος.Oι υπόλοιπες εταιρίες έχουν τα δικά τους με αυτό της Ηitachi να είναι πιο ευκολο στο καθαρισμα και ενδαμεσης αντοχής. Τα LG Art Cool είναι μεν τα πιό σταθερά σε ποιοτητα κλιματιστικά της εταιρίας ,αλλά δεν είναι από τους μεγάλους στον κλάδο.Ετσι και στον καθαρισμό αερα τα φίλτρα θέλουν πιό συχνά αλλαγή σε σχέση με τα υπόλοιπα.

 

Το θέμα όμως της συντήρισης ,δεν αφορά μόνο κόστος στα φίλτρα που πρέπει να ρωτήσεις συγκριτικά καθώς οι τιμές είναι σχετικές κάθε φορά,

αφορά και την χρήση του μηχανήματος και ο χώρος που βρίσκεται και αυτό το κρίνει τεχνικός που ξέρει κάθε μηχάνημα που ταιριάζει .

Ετσι αν αφορά απλό καθαρισμό μπορείς να ακολουθείς τις οδηγίες χρήσης.Αν αφορά περιοδικό μερικό ή πλήρης του εσωτερικού ,ανάλογα ίσως χρειάζεται να γίνεται από τεχνικό.Πότε χρειάζεται θα το κρίνεις εσύ με ότι γράφουν οι οδηγίες και σχετικά πχ .δεν έχει καλη ατμόσφαιρα.

 

Τελος στο θέμα της απόστασης, αν το μηχάνημα δεν είναι καταλληλο για τον χώρο σου, (που όπως είπαμε αυτό θα το κρίνει τεχνικός επιτοπου), σε απόσταση 3 μέτρων που το θες να καθεσαι συνήθως ενοχλεί τους περισσότερους .Τα παραπάνω κλιματιστικά ρυθμίζονται μεν λιγότερο,αλλά δεν παύει να είναι ισχυρά μηχανήματα για κοντά τους .:cry:

 

Δυστυχώς, όντως η εισαγωγή του CS/CU-E9ΝKEW από την Panasonic καθυστερεί. Τώρα, μου είπαν για τέλος Ιουνίου.

 

Αν ζητήσεις να δεις σχετικά,ο έντυπος κατάλογος της εταιρίας στα καταστήματα ακόμα δεν έχει αλλάξει.Παραμένει με τα μοντέλα όπως στην σελίδα της αντιπροσωπείας.Ετσι οτιδήποτε άλλο είναι ευκαιριακή εισαγωγή και θέλει προσοχή στην εγγύηση τι καλύπτει ,να μην λέμε κάθε τόσο τα ίδια :cry:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το διλημα ειναι το εξης : Μαγαζι 25 τμ ισογειο παταρι 9τμ, διαταστασεις μαγαζιου. 8,5 μ μηκος 2,9 μ πλατος 4 μ υψος.

Το κλιματιστικο θα τοποθετηθει στο μεσο περιπου του καταστηματος δηλαδη στα 5 μ μηκος και σαε υψος 2,5 μ.

Ειμαι αναμεσα σε αυτο http://www.alphaclimagr.gr/p.Se-18-Atokes-doseis-Panasonic-CS-CU-RE15JKE-Inverter-KLIMATISTIKO-TOICHOU.255840.html και αυτο http://www.apothema.gr/toshiba-suzumi-plus-ras-16skv2-e1ras-16sav2-e1-inverter-72389p προτεινετε.....ευχαριστω

 

YΓ μηπως κανω δουλεια και με αυτο http://www.apothema.gr/toshiba_suzumi-plus-ras-13skv2-eras-13sav2-e-inverter-61776-p

 

 

και αλλος ένας συνδυασμος προς συγκριση http://www.apothema.gr/toshiba-suzumi-plus-ras-18skv2-eras-18sav2-e1-inverter-72390p και http://www.apothema.gr/lg_e18sq-libero-e-inverter-64042-p η επιλογη εχει να κανει με την λογική οτι θα ειναι σε καταστημα αρα καλη αποδοση χειμωνα καλοκαιρι , χαμηλη καταναλωση και αξιοπιστία...ευχαριστω

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...