Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aν έχεις διαβασει προηγούμενα,το τι ταιριαζει για τον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός επιτόπου.:)Ετσι για ότι ενδιαφέρεσαι θα πρέπει να ρωτήσεις σε καταστήματα κλιματισμού που συνεργάζονται με την κάθε φίρμα.Αυτά για να μην συζητάμε λοιπόν ένα ένα τα μοντέλα όταν ήδη τα έχουμε αναφέρει ,όπως ότι το συγκεκριμένο LG είναι το Libero ,ενα απλό κλιματιστικό και από πολλές χώρες προέλευσης κατασκευής για λόγους κόστους.

Επίσης στα προηγούμενα έχουμε αναφέρει ότι είναι και ανόμοια σύγκριση Toshibα με LG γενικά σαν φίρμες στον κλάδο .:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα, ομολογώ πως έχω αποκομίσει σημαντικές (για εμένα γνώσεις) μέσα απο αυτές τις σελίδες και κατά 90% έχω καταλήξει σε δυο μηχανήματα ένα 17άρι και ένα 12άρι mitsubishi, δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να είναι electric ή heavy. Τα θέλω φυσικά για ψύξη αλλά εξίσου και για θέρμανση (βοηθητικά). Απο heavy λέω για τα SRK 35ZJ-S και SRK 50ZJ-S και απο electric τα MSZ-GE35 και MSZ-GE 50 αντίστοιχα. Απλώς με τα electric βρίσκω σε τοπικο κατάστημα μια σειρά που μου λέει ότι είναι η τελευταία και είναι η MSZ-CGE50 και 35. Είναι όντως έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Η σειρά δεν είναι σκέτο CG αλλά CGE. Aν γνώρίζει παρακαλώ κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως καθότι είμαι ενα βήμα πριν την παραγγελία.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Η σειρά δεν είναι σκέτο CG αλλά CGE. Aν γνώρίζει παρακαλώ κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως καθότι είμαι ενα βήμα πριν την παραγγελία.

Σίγουρα κάποια μικροδιαφορά θα έχουν, επι της ουσίας όμως έχουν ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά. Δεν ξέρω βέβαια μην είναι τίποτα παραεισαγωγής μοντέλα γιατί στην Ελλάδα δεν πολυκυκλοφορεί αυτός το τύπος. Περίμενε πάντως απάντηση του σταρένιου...

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει για αυτά τα 18αρια:

  • Hitachi RAS/RAC-60YH7 – Μαλαισίας
  • Panasonic CS/CU-RE18JKE – Μαλαισίας
  • Mitsubishi MSZ-CGE50VA – Ταυλάνδης
  • LG Art Cool CA18AWR – Κορέας

 

Για να καλύψω όλο το σπίτι λέω να πάρω και τα αντίστοιχα 12αρια. Τα αντίστοιχα 12αρια μοντέλα είναι από την ίδια χώρα κατασκευής???

  • Panasonic CS/CU-RE12JKE Μαλαισίας ή Κινέζικο??? (EER: 3.47)
  • Hitachi δεν βρήκα 12αρι μοντέλο με ίδιο κωδικό
  • Mitsubishi MSZ-CGE35VA Ταυλάνδης (EER: 4.05)
  • LG Art Cool CA12AWR Κορέας??? (EER: 3.47)

 

Μερικές παρατηρήσεις….

  • Μα καλα το 12αρι LG έχει ίδιο EER με το 18αρι??? Σαν κάτι να μην μας λενε καλα.
  • Το Mitsubishi τελικά είναι CGE ή GE???
  • Ένας από τους λόγους που απέρριψα το 18αρι Panasonic ήταν ο θόρυβος. Το 12αρι Panasonic κάνει πολύ λιγότερο θόρυβο από το 18αρι. 22dB το 12αρι με 37dB το 18αρι είναι αρκετά μεγάλη διαφορά. Γενικά κάτι δεν μου πάει καλά με τα 37dB που αναφέρουν παντού για το 18αρι όπως επίσης και ότι φαινεται ότι έχει μόνο 2 «σκάλες» στον ανεμιστήρα αφού αναφέρουν μόνο 2 επίπεδα θορύβου (H/L) ενώ σχεδόν όλες οι εταιρίες αναφέρουν τα επίπεδα θορύβου σε όλες τις σκάλες.
    Μπορεί κάποιος ειδικός να ρίξει μια ματια σε αυτή την σελίδα του manual που βρήκα? Εκεί αναφέρει πάλι τα ίδια επίπεδα θορύβου για High και Low αλλα παρακάτω βλέπω ότι ο ανεμιστήρας έχει 5 επίπεδα με συγκεκριμένες στροφές για θέρμανση/ψύξη και το χαμηλότερο επίπεδο είναι το QLow (υποθέτω επίπεδο ανεμιστήρα για ύπνο).
    Φυσικά όπως μου είπατε θα πρέπει να πάω από ένα εξειδικευμένο μαγαζί για να μάθω απλά είπα να ρωτήσω.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα 'θελά την βοήθειά σας. Ενδιαφέρομαι για 9αρι κλιματιστικό inverter με ιονιστή για κρεβατοκάμαρα κυρίως για ψύξη. Διαθέτω γύρω στα 500€. Έχω δει αυτά: SHARP AY-XP9LSR, Hitachi RAS-S10H3A, Toyotomi Akira GAN/GAG A128GVR και Panasonic CS/CU-ΧE7JKE. Τι μου προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Το τι ταιριαζει για τον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός επιτόπου :) Οπως έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη τα καλύτερα από αυτά που διαλεξες ,είναι τα Sharp και τα Panasonic που είναι παρόμοια στο πολύ καλό καθαρισμό αέρα μέσω ιονιστή (αν σου χρειάζεται),πολύ καλή ποιότητα κατασκευής ,με το panasonic να έχει και αυτόματο καθαρισμό,μεγαλύτερης διαρκειας φίλτρα ,και το Sharp καλύτερη διανομή αερα

 

Καλώς σας βρήκα, ομολογώ πως έχω αποκομίσει σημαντικές (για εμένα γνώσεις) μέσα απο αυτές τις σελίδες και κατά 90% έχω καταλήξει σε δυο μηχανήματα ένα 17άρι και ένα 12άρι mitsubishi, δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να είναι electric ή heavy. Τα θέλω φυσικά για ψύξη αλλά εξίσου και για θέρμανση (βοηθητικά). Απο heavy λέω για τα SRK 35ZJ-S και SRK 50ZJ-S και απο electric τα MSZ-GE35 και MSZ-GE 50 αντίστοιχα. Απλώς με τα electric βρίσκω σε τοπικο κατάστημα μια σειρά που μου λέει ότι είναι η τελευταία και είναι η MSZ-CGE50 και 35. Είναι όντως έτσι?

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Η σειρά δεν είναι σκέτο CG αλλά CGE. Aν γνώρίζει παρακαλώ κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως καθότι είμαι ενα βήμα πριν την παραγγελία.

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Τα μηχανήματα στα τρεχοντα μοντέλα Mitsubishi Electric είναι τα MSZ-CGEχ (όπου χ ο κωδικός για ισχύ του μοντέλου), και αφορά όλο το μηχάνημα.Οπου αναφέρεται σαν MSZ-GE αφορά την εσωτερική μονάδα είτε κατα λάθος εννοούν όλο το μηχανημα.

 

Τα Ηeavy που διαλεξες , έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής,είναι για ημιεπαγγελματικούς χώρους άσχετα αν τα πλασάρουν για οικιακά .Αυτό γιατί έχουν δυνατότερο ανεμιστήρα-θορυβο,συνήθως ενοχλουν να κάθεσαι κοντά τους, έχουν καλύτερη διανομή αέρα ,έχουν καθαρισμό του εσωτερικού μηχανήματος και ισχυρό καθαρισμό του αέρα χώρου που ενεργοποιούνται όμως μόνο με κουμπί και όχι αυτόματα.Επίσης έχουν μικρό κουτί συμπιεστή που σημαίνει ίσως θόρυβο (ειδικά το 50αρι) όταν ζορίζεται να πιασει επιθυμητές θερμοκρασίες.Ανάλογα τον χώρο ίσως θέλει τοποθετιση στο δάπεδο κλπ

 

Τα Electric είναι πιο ισορροπημένα να ταιρiαζουν σε περισσότερους χώρους ,έχουν κανονικό κουτί συμπιεστή και ανεμιστηρα και δεν κάνουν θόρυβο.Επίσης ο καθαρισμός αέρα γίνεται κλασικά αυτόματα, με το ειδικό φίλτρο τους να κρατά πλεον 10 έτη (αντί 2 των Heavy).

 

Το τι ταιριαζει για τον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός επιτόπου που γνωρίζει τα μηχανήματα:)-Πρεπει όμως και να δείς τα μηχανήματα κάπου και από κοντά ,ακόμα καλύτερα και σε λειτουργία από εγκατάσταση καταστήματος κλιματισμού προτού αποφασίσεις.

 

 

Φυσικά όπως μου είπατε θα πρέπει να πάω από ένα εξειδικευμένο μαγαζί για να μάθω απλά είπα να ρωτήσω.

 

Οταν συγκρίνεις ανόμοια μηχανήματα σε ισχύ και ανόμοιους κατασκευαστές ,διαφορα μοντέλα σε μια γκάμα ενός κατασκευαστή, περιμένεις να είναι το ίδιο ; όταν ισχύουν ότι αναφέραμε ήδη για τα 18αρια ;) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4160666#post4160666

 

Ο θόρυβος επίσης είναι κάτι σχετικό με τα παραπάνω και σχετικός πως ενοχλεί κάποιον;) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3598418#post3598418

 

Για περισσότερα θα πρέπει ν'απευθυνθείς σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού που ενδιαφέρεσαι (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ. και αποφασίζεις ανάλογα.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Και κάτι τελευταίο. Εαν τελίκα δε διαλέξω κλιματιστικο με ιονιστή, ποια ειναι η άποψή σου γι' αυτό: Fujitsu ASYΑ09LC Εχει πάρα πολύ καλο EER και COP και ειναι απίστευτα οικονομικό 0.63/075 Α ! Ειναι όμως αξιόπιστο;
Link to comment
Share on other sites

Για Fujitsu κοίταξε καλύτερα τα παρακάτω ,μαζί με τις επιφυλάξεις σε προηγούμενα για ότι έρχεται στην αγορά μας :) http://www.skroutz.gr/s/398299/Fujitsu-ASYA09LKC.html

http://www.skroutz.gr/s/348068/Fujitsu-ASYG09LE.html

http://www.skroutz.gr/s/346329/Fujitsu-ASYG09LU.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δίνω έμφαση ότι έκανες τον κόπο να διαβάσεις και αναφέρεις προηγούμενα για να μην λέμε τα ίδια ,μόνο που οι τιμές είναι σχετικές πλέον :)

Από αυτά που έχεις διαλέξει το Panasonic CS/CU-TE15HKE είναι σαφώς καλύτερο σαν σύνολο αν το βρείς και φτάνει μέχρι 17000 στην ψύξη .Μετά το Hitachi RAS/RAC-50FH7 το οποίο έχει ατού δυνατότερο ανεμιστήρα και έχει και πιό σταθερή απόδοση γιατί έχει καλύτερη μέση ονομαστική τιμή.

Οπως τα περιγράφεις πάντως και τα δύο είναι αρκετά για τον χώρο σου.Περισσότερα θα σου πει τεχνικός στον χώρο σου. :)

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, ήδη το Panasonic CS/CU-TE15HKE είναι σε λειτουργία στο σαλόνι μου!

 

Μια ακόμη βοήθεια...!

Επειδή το σπίτι είναι μακρόστενο, θα χρειαστώ ένα επιπλέον κλιματιστικό για να μπει στο διάδρομο (πλάτους 1 μ) που οδηγεί στα υπνοδωμάτια. Μάλλον θα μπει αντικριστά από τις πόρτες των υπνοδωματίων. Θέλω να καλυψω συνολικά τα ~30 μ2 των δωματίων οπότε προσανατολίζομαι σε 12000 btu.

Αυτή τη φορά όμως θέλω κάτι πιο οικονομικό ως ~350-400 ευρώ (οπότε μάλλον αναγκαστικά συμβατικό) και επώνυμο.

Με ενδιαφέρει η κατανάλωση και ο χαμηλός θόρυβος καθώς και η ικανότητα καλύτερης διάχυσης του αέρα (ώστε να πηγαίνει και στα τρία δωμάτια).

Έχω δει τα:

Toyotomi Akira GAN/GAG A135TR (318€)

Toyotomi MTN/MTG A135FS (319€)

Panasonic CS/CU-PW12GKE (339 €)

Toyotomi Akira GAN/GAG A135VL (359€)

Fujitsu ASY12UB (360€)

Hitachi RAS/RAC-14KH3 (395 €)

Έχω κάποια άλλη επιλογή κάτω από τα 400 €;

Ti κέρδος θα έχω αν πάω σε μη επώνυμο αλλά inverter; (Η χρήση του κλιματιστικού θα είναι κυρίως για ψύξη).

Ευχαριστώ

Edited by twin
Παν μέτρον ΆΡΙΣΤΟΝ !
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Οταν συγκρίνεις ανόμοια μηχανήματα σε ισχύ και ανόμοιους κατασκευαστές ,διαφορα μοντέλα σε μια γκάμα ενός κατασκευαστή, περιμένεις να είναι το ίδιο ; όταν ισχύουν ότι αναφέραμε ήδη για τα 18αρια ;) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4160666#post4160666

Μάλλον με παρεξήγησες. Δεν προσπάθησα να τα συγκρίνω μεταξύ τους, απλα μου φάνηκε περίεργο να έχουν ίδιο δείκτη EER ένα 18αρι (LG Art Cool CA18AWR) και το αντιστοιχο 12αρι (LG Art Cool CA12AWR) της ίδιας εταιρίας. Νόμιζα ότι συνήθως τα μικρότερα έχουν μεγαλύτερο EER.

Για να καλύψω όλο το σπίτι λέω να πάρω και τα αντίστοιχα 12αρια. Τα αντίστοιχα 12αρια μοντέλα είναι από την ίδια χώρα κατασκευής???

  • Panasonic CS/CU-RE12JKE Μαλαισίας ή Κινέζικο???
  • Mitsubishi MSZ-CGE35VA Ταυλάνδης
  • LG Art Cool CA12AWR Κορέας???

 

Τα παραπάνω που έγραψα ισχύουν? Το 12αρι Panasonic τελικά είναι κινέζικο, και τα υπόλοιπα απο την ίδια χώρα κατασκευής???

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται έστω μια τυπική σύγκριση έτσι ,πρέπει τα 12αρια με 12αρια κλπ .Τα 18αρια είναι ισχυρά μηχανήματα,μεγαλύτερα σε όγκο κλπ με διαφορά από τα πρώτα.Το Panasonic που ρωτάς είναι Κινέζικο αλλά από την ίδια εταιρία ,όχι δηλ. φασόν .Ομως λόγω ότι όλα εκεί γίνονται για λόγους κόστους οι αμφιβολίες τι θα βγεί είναι υπαρκτές :cry: Τα υπόλοιπα ακόμα έρχονται στην αγορά μας από τις χώρες που ανέφερες που είναι "καλύτερες" σε προδιαγραφές.

 

Επειδή το σπίτι είναι μακρόστενο, θα χρειαστώ ένα επιπλέον κλιματιστικό για να μπει στο διάδρομο (πλάτους 1 μ) που οδηγεί στα υπνοδωμάτια. Μάλλον θα μπει αντικριστά από τις πόρτες των υπνοδωματίων. Θέλω να καλυψω συνολικά τα ~30 μ2 των δωματίων οπότε προσανατολίζομαι σε 12000 btu.

Αυτή τη φορά όμως θέλω κάτι πιο οικονομικό ως ~350-400 ευρώ (οπότε μάλλον αναγκαστικά συμβατικό) και επώνυμο.

Με ενδιαφέρει η κατανάλωση και ο χαμηλός θόρυβος καθώς και η ικανότητα καλύτερης διάχυσης του αέρα (ώστε να πηγαίνει και στα τρία δωμάτια). Έχω δει τα: Toyotomi Akira GAN/GAG A135TR (318€)

Toyotomi MTN/MTG A135FS (319€) ---Panasonic CS/CU-PW12GKE (339 €)

Toyotomi Akira GAN/GAG A135VL (359€)----Fujitsu ASY12UB (360€)

Hitachi RAS/RAC-14KH3 (395 €)----Έχω κάποια άλλη επιλογή κάτω από τα 400 €;

Ti κέρδος θα έχω αν πάω σε μη επώνυμο αλλά inverter; (Η χρήση του κλιματιστικού θα είναι κυρίως για ψύξη).

Ευχαριστώ

 

H απόδοση σε μη Ιnverter κλιματιστικό δεν είναι άμεση και η κατανάλωση μένει σταθερή.Ειδικά όπως περιγράφεις, εκεί που θες να το βάλεις αν υπάρχουν και απώλειες είσαι οριακά (περισσότερα θα σου πεί τεχνικός στον χώρο σου) .Επειδή τα παραπάνω είναι πάνω κάτω τα ίδια και Κινέζικα ,καλύτερα με λίγα χρήματα παραπάνω κοίταξε αυτά τα Kινέζικα http://www.skroutz.gr/s/335214/Midea-MSR-12HRDN1.html και http://www.apothema.gr/Product/5-1-145-73542/Haier/HSM_09HEK03-R2__DB__Inverter.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Φίλε starenios μετά την προτροπή σου να διαβάζουμε προηγούμενες σελίδες και αφού μου βγήκαν τα μάτια :hypno: κατέληξα στην επιλογή του Panasonic CS/CU-RE18JKE η JKX χωρίς το(-1), αλλά δεν μπόρεσα να το βρω, παρόλο που έφαγα :food: την αγορά.

Μήπως γνωρίζεις που θα μπορούσα να το βρω;

Τέλος, το Panasonic CS/CU-RE18HKE ξέρεις τι διαφορές έχει με τα προηγούμενα δυο;

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Χαίρομαι που διαβασες προηγούμενα ,μην λέμε τα ίδια.

 

Στην ερώτηση σου που μπορείς να βρείς κάτι ,έχουμε πεί ότι θα πρέπει ν'απευθυνθείς σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού που ενδιαφέρεσαι (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ. και αποφασίζεις ανάλογα.

 

Παρόλα αυτά δεν σημαίνει ότι όλα τα προιόντα ειναι πάντα διαθέσιμα ,ειδικά σήμερα λόγω της οικονομικής κρίσης,ούτε όλα τα μοντέλα μιας εταιρίας κυκλοφορούν κανονικά σε όλες τις χώρες.Επίσης λόγω κρίσης υπάρχουν και ευκαιριακές εισαγωγές στη αγορά και θέλει προσοχή με τις εγγυήσεις .:confused:

 

Το συγκεκριμένο CS/CU-RE18JKE έχουμε πεί ότι είναι πιο εύκολο να το βρείς πλεον με κατάληξη -1 σαν "νεώτερο" επίσημα .Ανεπίσημα, ανακατεμένα

ότι τύχει έχει έρθει εισαγωγή μια χρονική στιγμή ,γι'αυτό διαφημίζεται επίσης μαζί στα καταστήματα, καθώς είναι θεωρητικά το ίδιο.:)

 

Το CU-RE18HKE είναι επίσημα το αμέσως "προηγούμενο" μοντέλο,ιδια κατασκευή ,όμως με λίγο διαφορετικό σχέδιο (κατά την γνώμη μου καλύτερο).

Η διαφορά με το JKE ,είναι θεωρητιικά ,γιατί στην πράξη δεν φαίνεται εύκολα, μια μικρή διαφορά στον ανεμιστήρα.Εχει λιγότερη ένταση στο max.

H απόδοση όμως έχουμε πει εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους.Τελος το ΗΚΕ μετρά τις εξωτερικές συνθήκες για τις εσωτερικές ,αφού φαίνεται σε ενδιαφέρει, και δεν υπάρχει παραλλαγή (από όσο γνωρίζω) τύπου -1 για μείωση κόστους.Προσπάθησε να τα δεις όλα από κοντά.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Χαίρομαι που διαβασες προηγούμενα ,μην λέμε τα ίδια.

 

Στην ερώτηση σου που μπορείς να βρείς κάτι ,έχουμε πεί ότι θα πρέπει ν'απευθυνθείς σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού που ενδιαφέρεσαι (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ. και αποφασίζεις ανάλογα.

 

Παρόλα αυτά δεν σημαίνει ότι όλα τα προιόντα ειναι πάντα διαθέσιμα ,ειδικά σήμερα λόγω της οικονομικής κρίσης,ούτε όλα τα μοντέλα μιας εταιρίας κυκλοφορούν κανονικά σε όλες τις χώρες.Επίσης λόγω κρίσης υπάρχουν και ευκαιριακές εισαγωγές στη αγορά και θέλει προσοχή με τις εγγυήσεις .:confused:

 

Το συγκεκριμένο CS/CU-RE18JKE έχουμε πεί ότι είναι πιο εύκολο να το βρείς πλεον με κατάληξη -1 σαν "νεώτερο" επίσημα .Ανεπίσημα, ανακατεμένα

ότι τύχει έχει έρθει εισαγωγή μια χρονική στιγμή ,γι'αυτό διαφημίζεται επίσης μαζί στα καταστήματα, καθώς είναι θεωρητικά το ίδιο.:)

 

Το CU-RE18HKE είναι επίσημα το αμέσως "προηγούμενο" μοντέλο,ιδια κατασκευή ,όμως με λίγο διαφορετικό σχέδιο (κατά την γνώμη μου καλύτερο).

Η διαφορά με το JKE ,είναι θεωρητιικά ,γιατί στην πράξη δεν φαίνεται εύκολα, μια μικρή διαφορά στον ανεμιστήρα.Εχει λιγότερη ένταση στο max.

H απόδοση όμως έχουμε πει εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους.Τελος το ΗΚΕ μετρά τις εξωτερικές συνθήκες για τις εσωτερικές ,αφού φαίνεται σε ενδιαφέρει, και δεν υπάρχει παραλλαγή (από όσο γνωρίζω) τύπου -1 για μείωση κόστους.Προσπάθησε να τα δεις όλα από κοντά.:)

Σ' ευχαριστώ φίλε Starenios.

Δεν νομίζω να χρειάζομαι κάποια μελέτη λόγο του ότι θα αντικαταστήσει το ήδη υπάρχον 18αρι Panasonic 18ετιας το οποίο λειτουργεί απρόσκοπτα όλα αυτά τα χρόνια αλλά μόνο στην ψύξη.

Οι λόγοι που θα τ' αλλάξω είναι δυο:

1. Όταν δοκίμασα να το δουλέψω στην θέρμανση τον χειμώνα που μας πέρασε (λόγο των γνωστών προβλημάτων που είχαν πολλές πολυκατοικίες τον προηγούμενο χειμώνα με την κεντρική θέρμανση) δεν τα κατάφερε!

Και επειδή μάλλον θα είναι χειρότερη η κατάσταση φέτος πρέπει να είμαι καθ' όλα έτοιμος!

2. Η οικονομία στην κατανάλωση που απαιτούν οι καιροί.

Όσο για τα τηλέφωνα, έκανα και στην αντιπροσωπεία αλλά και σε πολλά μαγαζιά με κλιματιστικά, αλλά "τζίφος"

Τελικά μάλλον θα καταλήξω στο HKE

Σ' ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το τι ταιριάζει καλύτερα στον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός επιτόπου.

 

Αν εξαιρέσουμε ότι ρωτάς το αναφέραμε στην προηγούμενη απάντηση :wacko: ....όπως λέμε κατά επανάληψη ,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο στα παραδείγματα πως και γιατί επιλέγουμε κάτι, γιατί εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων,παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,μαζι με ότι σου πουν επιτόπου για τον χώρο σου ή από προσφορές ,εδω είμαστε για κάτι πιό συγκεκριμένο .....

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

Έκανα ενα Search σε παλαιότερες σελίδες σχετικά με αυτό το μηχάνιμα (RE18JKE-1) και αν κατάλαβα καλά ειναι αξιόλογο μηχάνημα προέλευσης μαλεσίας (χωρίς μετρηση εξωτερικής θερμοκρασίας το -1).

 

Θα ήθελα να κάνω μια επιπλέον ερώτηση σχετικά με ένα άλλο μηχάνημα της panasonic το οποίο με βολεύει περισσότερο λόγω μικροτερου όγκου της εξωτερικής και εσωτερικής μονάδας: YE18MKE (http://www.climasolutions.gr/inverter-basic.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=74&category_id=17)

 

Οι διαστάσεις του είναι παρόμοιες με τα 15ρια της εταιρίας,θα έχει αυξημένο θόρυβο όπως αναφαίρεται για κάποιο 15ρι της εταιρίας (E15LKEW) σε προηγούμενα πόστ?

 

Επίσης βλέπω ότι είναι ενεργιακής κλάσης Β, Θα έχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση?

 

Επίση είναι και αυτό προέλευσης μαλαισίας?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

Edited by Yannisad
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι. Ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Γνωρίζει κάποιος για 12αρι panasonic που να μην είναι κινέζικο??? Το CS/CU RE12JKE είναι από οτι μου είπατε. Για τα παρκάτω μήπως ξέρει κάποιος?

- CS/CU-TE12HKE

- CS/CU-CE12LKE

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια επιπλέον ερώτηση σχετικά με ένα άλλο μηχάνημα της panasonic το οποίο με βολεύει περισσότερο λόγω μικροτερου όγκου της εξωτερικής και εσωτερικής μονάδας: YE18MKE (http://www.climasolutions.gr/inverter-basic.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=74&category_id=17)

 

Οι διαστάσεις του είναι παρόμοιες με τα 15ρια της εταιρίας,θα έχει αυξημένο θόρυβο όπως αναφαίρεται για κάποιο 15ρι της εταιρίας (E15LKEW) σε προηγούμενα πόστ?

 

Επίσης βλέπω ότι είναι ενεργιακής κλάσης Β, Θα έχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση?

Επίσηs είναι και αυτό προέλευσης μαλαισίας? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

 

To μηχάνημα αυτό ειναι Κινέζικο ,το βασικό μοντέλο της γκάμας της εταιρίας ,και κυκλοφορεί κυρίως στην αγορά Αν.Ευρώπης για φθηνά .Εχει κλασικούς αυτοματισμούς για την κατηγορία,και μόνο το απλό φίλτρο σκονης για καθαρισμό αέρα.Συνήθως θα το δεις σε μικρά καταστήματα που οι ανάγκες είναι πολύ απλες.Εδω απαντά και το ερώτημα σου για την ενεργειακή κλάση Β, δηλ. αν δεν το χρησιμοποιείς συχνά δεν υπάρχει θέμα:)

 

Πάντως αν ενδιαφέρεσαι, κοιταξε και το μικρότερο YE12MKE που είναι ενεργειακή κλάση Α,κάνει σχεδόν ίδια δουλειά αν κάνει για τον χώρο σου,

γιατί το YE18MKE δείχνει να έχει μειωμένη απόδοση όπως περιμένει κανείς για 18αρι .

 

Οσο αφορα το θόρυβο από τον συμπιεστή ,ισχύει ότι θα κάνει το YE18MKE όταν ζορίζεται να πιάσει επιθυμητές θερμοκρασίες ,και περισσότερο από το E15LKEW γιατί το δεύτερο είναι συνολικά καλύτερης ποιότητας .Αυτό όμως μπορείς να το αποφύγεις εν μερη αν το βάλεις σε βάση στο δάπεδο

ή αν το μηχανημα είναι υπεραρκετό για τον χώρο σου ,οπότε δεν θα ζορίζεται εύκολα:) .

 

Γεια σας και παλι. Ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Γνωρίζει κάποιος για 12αρι panasonic που να μην είναι κινέζικο??? Το CS/CU RE12JKE είναι από οτι μου είπατε. Για τα παρκάτω μήπως ξέρει κάποιος? - CS/CU-TE12HKE - CS/CU-CE12LKE

 

Το CS/CU RE12JKE έχει όμως πολύ καλό φίλτρο για την κατηγορία του και ίδιες προδιαγραφές με τα μεγαλύτερα του Mαλαισίας.

Η Panasonic όπως και άλλες μεγάλες εταιρίες κατασκευάζουν και στην Κίνα για πιο φθηνά ,αλλά δεν είναι φασόν ,τα φτιάχνουν οι ίδιες οι εταιρίες.

Φυσικά οι αμφιβολίες για το θέμα κόστους,ποιοτικού ελέγχου κλπ παραμένουν όταν κατασκευάζουν για τους ίδιους λόγους και σε καλύτερες σε προδιαγραφές χώρες ,αλλά δεν σημαίνει δεν αξίζει το ρίσκο να πάρεις κάτι επώνυμο με καλή τιμή ,γιατί πάντα υπάρχει και η εγγύηση.:)

 

Panasonic 12αρια που δεν είναι (ακόμα) Κινέζικα από ότι κυκλοφορεί επίσημα στην αγορά:)

 

http://www.skroutz.gr/s/335521/Panasonic-CS-CU-CE12LKE.html

http://www.skroutz.gr/s/44480/Panasonic-CS-CU-TE12HKE.html

http://www.skroutz.gr/s/275717/Panasonic-CS-CU-E12LKEW.html

http://www.skroutz.gr/s/80295/Panasonic-CS-CU-XE12JKEW.html

http://www.skroutz.gr/s/275712/Panasonic-CS-CU-XE12LKEW.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...

έχω κι εγώ χώρο σχετικά μεγάλο... 55 τετραγωνικά ενιαίος χώρος (κουζίνα-σαλόνι-καθιστικό)

και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο 24άρι inverter.

έχω δει το toyotomi akira που μου έκανε καλή εντύπωση

και θέλω και μία άποψη για mitsubishi...

δεν πειράζει αν το κόστος είναι υψηλότερο.... αρκεί να αξίζει η αγορά

σας ευχαριστώ!!!

Επίσης αντίστοιχα ψάχνομαι για 9αρι το οποίο μπορεί να είναι ίδια σειρά... αν αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)Το τι ταιριάζει καλύτερα στον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός επιτόπου.

 

Οπως λέμε κατά επανάληψη ,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο στα παραδείγματα πως και γιατί επιλέγουμε κάτι, γιατί εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων, (προσφατα επίσης και για Mitsubishi) ,παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,μαζι με ότι σου πουν επιτόπου για τον χώρο σου ή από προσφορές ,εδω είμαστε για κάτι πιό συγκεκριμένο ..... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, ήσουν κατατοπιστικότατος. Τέλος οι ερωτήσεις για την ώρα (ελπίζω), ήρθε η ώρα να περασει κάποιος τεχνικος απο το σπίτι
Link to comment
Share on other sites

Starenie καλησπέρα. Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα ποστ (ακόμα και από σελίδες του 2007!) προσπαθώντας να καταλάβω κάποια πράγματα. Η αλήθεια είναι πως σε συνδυασμό και με το ψάξιμο που κάνω σε καταστήματα κλιματισμού έχω λίγο μπερδέψει περισσότερο τα πράγματα, γιατί άλλα βλέπουμε στις ιστοσελίδες (π.χ. Skroutz.gr) και άλλα στην πραγματικότητα.

Έχω δύο "συγγενείς" χώρους (σαλόνι-δωμάτιο σύνολο περίπου 27-30τ.μ.) που θέλω να καταφέρω ψύξη και στους δυο με ένα μηχανημα. Με βάση αυτά που διάβασα εδώ αλλά και με συζητήσεις με ειδικούς κλιματισμού έβγαλα το συμπέρασμα πως με ένα μηχάνημα 12.000 btu κάνω τη δουλειά μου και θα το τοποθετήσω στην ευθεία των δυο χώρων στο σαλόνι.

Εγώ θέλω ουσιαστικά καλή ψύξη σε αυτούς τους δυο χώρους, χαμηλή κατανάλωση (όσο το δυνατόν) και ποιοτικό μηχάνημα σε όλες τις απόψεις (ποιότητα αέρα, κατασκευή, service κτλ).

Η μεγάλη μου απορία είναι η εξής: Αν το inverter πιάσει τη θερμοκρασία του πρώτου δωματίου δεν θα σταματήσει να "δίνει" (οπότε ο 2ος χώρος δεν θα ψυχεται)? Μήπως θα είναι καλύτερα ένα απλό on-off? Και αν συνεχίζει να "δίνει" μήπως τελικά χάνω σε κατανάλωση οπότε καλύτερα να πάρω σταθερές στροφές?

Άλλο ένα γεγονός είναι ότι το 95% των μηχανημάτων που βρήκα (Panasonic, Toshiba, Daikin, Sharp, Mitsubishi) είναι Κίνας! Και υποτίθεται ότι ήθελα να αποφύγω τα ηλεκτρομάγαζα για αυτόν ακριβώς το λόγο. Βρήκα βέβαια και κάποια Μαλαισίας-Ταϋλάνδης. Όσο για αυτά τα καλά μηχανήματα που προτείνεις ούτε οι επίσημοι αντιπρόσωποι έχουν πλέον ορισμένα, καθώς όπως πολύ σωστά προέβλεψες λόγω κόστους κάποια καλά μηχανήματα αποσύρθηκαν από ό,τι μου είπαν και ήρθαν άλλα. Για παράδειγμα το Toshiba RAS-13SKVR-E/RAS-13SAVR-E δεν το βρήκα πουθενά. Το ίδιο ισχύει και για τα Sharp AY-XP12HR, Panasonic CS/CU-XE12JKEW.

Ενδεικτικά κάποια κομμάτια που είδα να μου πεις τις εντυπώσεις σου και αν θες να μου προτείνεις εσύ κάποια κομμάτια (και αν θεωρείς από τις περιγραφές μου πως χρειάζομαι on-off).

Sharp

AY-XP12LSR (Inverter) (590e-620e)

AY-AP12NR (On-Off) (420e-460e)

Toshiba

RAS-13SAV2-E/RAS-13SKV2-E (Inverter) (730e)

Panasonic

CS/CU-PW12GKE (On-Off) (360e)

CS/CU-UE12JKE (Inverter) (485e)

CS/CU-RE12JKE (Inverter) (535e)

CS/CU-E12NKEW (Inverter) (750e)

CS/CU-XE12NKEW (Inverter) (800e)

Εκ των προτέρων σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και θα περιμένω πάνω στο πληκτρολόγιο....

Edited by Nikos_s3
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...