Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μου το προτεινε ο ηλεκτρολογος μου το εχει και στο σπιτι του

μετραει

χερτζ βολτ αμπερ μονοφασικη τριφασικη ταση

εχουν βαλει αρκετοι στα σπιτια τους ηλεκτρολογοι και ηλεκτρονικοι οι περισσοτεροι

 

Αυτο ακριβως με εβαλε σε υποψιες και μενα

οτι οι κατασκευαστες δεν αναφερουν την καταναλωση αναμονης με το χειριστηριο στο off

Πάνω στην γραμμή που τραβά ρεύμα το κλιματιστικό είναι το θέμα, θα σου προτείνω να κατεβάσεις όλες τις ασφάλειες πλην αυτής που "πατάει" το κλιματιστικό και επίσης να αποσυνδέσεις κάθε συσκευή από την πρίζα για να είμαστε σίγουροι.

 

Θα δοκιμάσω να κάνω και εγώ μια μέτρηση και θα επανέλθω αν και το κλιματικό μου είναι μικρότερης ισχύος θα έχουμε μια εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει κατά επανάληψη ότι τα χαρακτηριστικά των μηχανημάτων αφορά το κατά πόσο ισχύουν αυτά που ο κάθε κατασκευαστής διαφημίζει

με βάση τις μετρήσεις του ,και τα διάφορα φυλλάδια των κλιματιστικών αναφέρουν συνήθως ότι αφορούν συνθήκες λειτουργίας.

 

Ο λόγος που η κατάσταση αναμονής δεν αναφέρεται, είναι διότι οι περισσότεροι κατασκευαστές αναφέρουν στις οδηγίες εγκατάστασης ότι πρέπει να συνδέεται το κλιματιστικό με ξεχωριστή μπρίζα (σουκο) και όταν δεν το χρησιμοποιούμε να βγάζουμε απλά την μπρίζα.Αυτό είναι άσχετο με την παροχή και αν ταιριάζει ένα κλιματιστικό (από καλώδια,ασφάλεια,άλλες ταυτόχρονες συνδέσεις κλπ ) στον ηλεκτρικό πίνακα μας.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Πάνω στην γραμμή που τραβά ρεύμα το κλιματιστικό είναι το θέμα, θα σου προτείνω να κατεβάσεις όλες τις ασφάλειες πλην αυτής που "πατάει" το κλιματιστικό και επίσης να αποσυνδέσεις κάθε συσκευή από την πρίζα για να είμαστε σίγουροι.

 

Θα δοκιμάσω να κάνω και εγώ μια μέτρηση και θα επανέλθω αν και το κλιματικό μου είναι μικρότερης ισχύος θα έχουμε μια εικόνα.

 

Κυριακο

Το μετρησανε απο το σερβις της μιτσουμπισι με αμπεροτσιμπιδα στο δικο του καλωδιο με κατεβασμενες ολες τις αλλες ασφαλειες

ουτε και αυτοι γνωριζανε ποσο πρεπει να καταναλωνει στο off

Εχω τελειωσει ηλεκτρονικος αρχας του 80 και γνωριζω 5 πραγματα παρολο που δεν ασχοληθηκα ποτε επαγγελματικα

Περιμενω τον ηλεκτρολογο μου να ελθει πισω απο δουλεια σε νησι και να το ξεψαχνισουμε το θεμα ενδελεχως με τα καλυτερα οργανα

 

Εχουμε πει κατά επανάληψη ότι τα χαρακτηριστικά των μηχανημάτων αφορά το κατά πόσο ισχύουν αυτά που ο κάθε κατασκευαστής διαφημίζει

με βάση τις μετρήσεις του ,και τα διάφορα φυλλάδια των κλιματιστικών αναφέρουν συνήθως ότι αφορούν συνθήκες λειτουργίας.

 

Ο λόγος που η κατάσταση αναμονής δεν αναφέρεται, είναι διότι οι περισσότεροι κατασκευαστές αναφέρουν στις οδηγίες εγκατάστασης ότι πρέπει να συνδέεται το κλιματιστικό με ξεχωριστή μπρίζα (σουκο) και όταν δεν το χρησιμοποιούμε να βγάζουμε απλά την μπρίζα.Αυτό είναι άσχετο με την παροχή και αν ταιριάζει ένα κλιματιστικό (από καλώδια,ασφάλεια,άλλες ταυτόχρονες συνδέσεις) στον ηλεκτρικό πίνακα μας.

 

δλδ καθε φορα που κλεινουμε το μηχανημα απο το τηλεχειριστηριο πρεπει μετα να βγαζουμε το κλιματιστικο απο την μπριζα;

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Σωστά :) εκτός αν αναφέρεται διαφορετικά στις οδηγίες χρήσης ή εγκατάστασης σε κάθε μηχάνημα.
Link to comment
Share on other sites

Μενω σε ενα ισογειο διαμερισμα περιπου 30 τ.μ. και ψαχνω για ενα κλιματιστικο τεχνολογιας inverter 9000 BTU.Θα με καλυψει για τον χωρο που το θελω η πρεπει να παω σε 12αρι?Τι εχετε να προτυνετε?Θα ηθελα κατι καλο,κατα προτιμιση Ιαπωνικο (π.χ, Toyotomi,Fujitsu) ή Carrier και η τιμη του να κυμενεται περιπου 400-600 euro.
Link to comment
Share on other sites

Μενω σε ενα ισογειο διαμερισμα περιπου 30 τ.μ. και ψαχνω για ενα κλιματιστικο τεχνολογιας inverter 9000 BTU.Θα με καλυψει για τον χωρο που το θελω η πρεπει να παω σε 12αρι?Τι εχετε να προτυνετε?Θα ηθελα κατι καλο,κατα προτιμιση Ιαπωνικο (π.χ, Toyotomi,Fujitsu) ή Carrier και η τιμη του να κυμενεται περιπου 400-600 euro.

Αν είναι καλούτσικα μονωμένος ο χώρος πήγαινε για 12άρι (αν όχι, είναι χωρίς μόνωση με μονά τζάμια και είσαι πχ σε δώμα μην σου πω και παραπάνω). 30τμ είναι όλος ο χώρος η αυτό που θέλεις να σε καλύπτει ο κλιματισμός; Είναι ενιαίος χώρος;

 

Κάτι καλό σε Toyotomi και λοιπές ιαπωνικές μάρκες (made in japan) δεν νομίζω να σε καλύπτει στα νέα μοντέλα των εταιριών.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Κυριακο

Το μετρησανε απο το σερβις της μιτσουμπισι με αμπεροτσιμπιδα στο δικο του καλωδιο με κατεβασμενες ολες τις αλλες ασφαλειες

ουτε και αυτοι γνωριζανε ποσο πρεπει να καταναλωνει στο off

Εχω τελειωσει ηλεκτρονικος αρχας του 80 και γνωριζω 5 πραγματα παρολο που δεν ασχοληθηκα ποτε επαγγελματικα

Περιμενω τον ηλεκτρολογο μου να ελθει πισω απο δουλεια σε νησι και να το ξεψαχνισουμε το θεμα ενδελεχως με τα καλυτερα οργανα

Λοιπόν έκανα και την μέτρηση στο ΜSZ-F 25 όλα στο φουλ μου έβγαλε ρεύμα ~3,5Α και ρεύμα αναμονής 0,1Α βέβαια δεν ξέρω το όργανο και τι ευαισθησία έχει μιας και ήρθε ένας φίλος βιαστικά με αμπεροτσιμπίδα και κάναμε τις μετρήσεις!

 

Αν υποθέσουμε χοντρικά ότι οι μετρήσεις δεν έχουν κανένα μεγάλο σφάλμα έχουμε ~23Watt αναμονή, 0,55kWh την μέρα και ~201kWh όλο το χρόνο! Όλα αυτά για ένα ποιο σύγχρονο μηχάνημα και μικρότερης ισχύος, οπότε το 0,4Α που ανέφερες πρέπει ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα! Η λύση είναι η ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα (δύσκολο) ή μια πρίζα τουλάχιστον το χρόνο που δεν το χρησιμοποιείς, (ιδίως αν είναι μόνο το καλοκαίρι) και έτσι εξοικονομείς χοντρικά 600kWh!

 

Υ.Γ. Με την πρώτη ευκαιρία που θα βρω ένα όργανο ακριβείας θα επανέλθω με νέες μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα και την μέτρηση στο ΜSZ-F 25 όλα στο φουλ μου έβγαλε ρεύμα ~3,5Α και ρεύμα αναμονής 0,1Α βέβαια δεν ξέρω το όργανο και τι ευαισθησία έχει μιας και ήρθε ένας φίλος βιαστικά με αμπεροτσιμπίδα και κάναμε τις μετρήσεις!

 

Αν υποθέσουμε χοντρικά ότι οι μετρήσεις δεν έχουν κανένα μεγάλο σφάλμα έχουμε ~23Watt αναμονή, 0,55kWh την μέρα και ~201kWh όλο το χρόνο! Όλα αυτά για ένα ποιο σύγχρονο μηχάνημα και μικρότερης ισχύος, οπότε το 0,4Α που ανέφερες πρέπει ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα! Η λύση είναι η ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα (δύσκολο) ή μια πρίζα τουλάχιστον το χρόνο που δεν το χρησιμοποιείς, (ιδίως αν είναι μόνο το καλοκαίρι) και έτσι εξοικονομείς χοντρικά 600kWh!

 

Υ.Γ. Με την πρώτη ευκαιρία που θα βρω ένα όργανο ακριβείας θα επανέλθω με νέες μετρήσεις.

 

Κυριακο καλησπερα

 

εχω 3 κλιματιστικα στο σπιτι εαν χοντρικα τραβαω και στα 3

0,8 Α 24/7

μιλαμε για τεραστια καταναλωση σε ετησια βαση αυτη την εποχη που δεν υπαρχουν χρηματα και με επεικιμενες αυξησεις της ΔΕΗ

 

θα ξεψαχνισουμε το ολο θεμα με τον ηλεκτρολογο μου σε λιγες ημερες

Το σιγουρο ειναι οτι θα βαλω σε ολα τα μηχανηματα εξωτερικους διακοπτες

Θα επανελθω και εγω με ολα τα νεα δεδομενα και μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

Μενω σε ενα ισογειο διαμερισμα περιπου 30 τ.μ. και ψαχνω για ενα κλιματιστικο τεχνολογιας inverter 9000 BTU.Θα με καλυψει για τον χωρο που το θελω η πρεπει να παω σε 12αρι?Τι εχετε να προτυνετε?Θα ηθελα κατι καλο,κατα προτιμιση Ιαπωνικο (π.χ, Toyotomi,Fujitsu) ή Carrier και η τιμη του να κυμενεται περιπου 400-600 euro.

 

To τι χρειάζεσαι ακριβώς θα στο πει τεχνικός που θα δει τον χώρο σου από κοντά.Από την περιγραφή σου ενα 12αρι σε καλύπτει.

Στα χρήματα που διαθέτεις,Ιαπωνίας μηχάνημα δεν μπορείς να βρείς,αλλά υπάρχουν επίσης εξίσου καλά σε διάφορες φίρμες.

 

Οπως λέμε κατά επανάληψη ,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις και προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο στα παραδείγματα πως επιλέγουμε κάτι. Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων,παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,μαζι με ότι σου πουν επιτόπου για τον χώρο σου ή από προσφορές ,εδω είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Κυριακο καλησπερα

εχω 3 κλιματιστικα στο σπιτι εαν χοντρικα τραβαω και στα 3

0,8 Α 24/7

μιλαμε για τεραστια καταναλωση σε ετησια βαση αυτη την εποχη που δεν υπαρχουν χρηματα και με επεικιμενες αυξησεις της ΔΕΗ

Ε ναι μιλάμε για 1600kWh σχεδόν σαν να πληρώνεις το ρεύμα ενός επιπλέον λογαριασμού (σπιτιού) μέσα στο χρόνο!

 

Περιμένω με ενδιαφέρον τις νέες μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλό καλοκαίρι σε όλους.

Ψάχνω για 24inverter. μετά από ψάξιμο καταλήγω στο sharp. θα ήθελα τη γνώμη σας.

ευχαριστώ

 

και μια ερωτηση ακομα

ποιά είναι η διαφορά του XP24GR και του XP24LR? (εκτός απο την τιμή τους :-) )

Edited by giorgosaslanidis
Link to comment
Share on other sites

To XP24GR είναι παλαιότερο μοντέλο χειρότερης ενεργειακής κλάσης αλλά γενικά είναι καλύτερο μηχάνημα ποιοτικά και με πιό δυνατό ανεμιστήρα,επιπλέον αυτοματισμούς ενώ τα υπόλοιπα είναι παρόμοια.Μετρά και τις εξωτερικές συνθήκες για την επίτευξη των εσωτερικών και έχει αναφερθεί με panasonic συμπιεστή.Κοίταξε σε κατάστημα κλιματισμού μήπως στα δείξουν όλα σε λειτουργία και αν κάνουν για τον χώρο σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Θέλω να τοποθετήσω ένα κλιματιστικό 18.οοοbtu για ένα χώρο περίπου 50 τ.μ.Με βολεΰι δαπέδου.Μπορείται να μου πείτε κάποιο μοντέλο που να αξίζει για τα χρήματα του?Έχω σωστεί γνώμη για τα 18.000btu ή είμαι τελείως λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) To τι χρειάζεσαι ακριβώς θα στο πει τεχνικός που θα δει τον χώρο σου από κοντά.Τα δαπέδου δεν έχουν τόσο καλή απόδοση όσο τα τοίχου ,δεν έχουν μεγάλη γκάμα ,έχουν και κάποιες ιδιοτροπίες τοποθέτισης ,είναι σχετικά και πιό ακριβά ,οπότε για αρχή κοιτάς τοίχου από εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3723730#post3723730 αν σε βολεύουν.

 

Οπως λέμε κατά επανάληψη ,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις και προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο στα παραδείγματα πως επιλέγουμε κάτι. Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων,παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,μαζι με ότι σου πουν επιτόπου για τον χώρο σου ή από προσφορές ,εδω είμαστε για κάτι πιό συγκεκριμένο :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλημερασε ολους μετα απο ψαξιμο αρκετο καιρο κατεληξα σε 2 επιλογες με βαση το πορτοφολι μου http://www.skroutz.gr/s/434996/Fujitsu-ASYG24LF.html

http://www.skroutz.gr/s/82444/Mitsubishi-SRK-71ZE-S.html

 

θα ηθελα την αποψη σας καθως και αν υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτες της τιμες ? ευχαριστω

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν χρειάζεται να έχεις γνώσεις ειδικού για να πάρεις ενα wattmeter και να το βάλεις στήν πρίζα που σε ενδιαφέρει.

Έτσι βλέπω και εγώ το εξωφρενικό 60w που καίει το Haier στην αναμονή, όσο δηλαδή και στην οικονομία του όταν δουλεύει που είναι τρελό.

Του έβαλα και ένα πολυμπριζο με διακόπτη on/off και ηρέμησα πάντως.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οταν μια σύνδεση χωρίς διακόπτη on/off δεν προτείνεται συνήθως από τους κατασκευαστες ,όταν τα όργανα μετρισης watt διαφέρουν μεταξύ τους ανάλογα την φίρμα και τη ποιότητα τους όπως και τα κλιματιστικά, και όταν σχεδόν όλες οι ηλεκτρικές εγκαταστάσεις στα κτίρια συνήθως γίνονται με βάση το κόστος και όχι τι χρειάζεται,δεν φταίει η ΔΕΗ :wacko:

 

καλημερασε ολους μετα απο ψαξιμο αρκετο καιρο κατεληξα σε 2 επιλογες με βαση το πορτοφολι μου http://www.skroutz.gr/s/434996/Fujitsu-ASYG24LF.html και http://www.skroutz.gr/s/82444/Mitsubishi-SRK-71ZE-S.html θα ηθελα την αποψη σας καθως και αν υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτες της τιμες ? ευχαριστω

 

Αν έχεις ψάξει σχετικά σε καταστήματα ,αλλά και τι έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα, θα ήξερες ότι το Mitsubishi είναι καλύτερο :)

Για τιμές όμως θα πρέπει να ρωτήσεις και σε άλλα καταστήματα καθώς δεν είναι όλα στο skroutz..

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

τελικά κατέληξα στο sharp xp24lsr.

το σπίτι είναι βολικό και έτσι με παίρνει ένα 24 χωρίς να χρειάζομαι κλιματιστικό στα υπνοδομάτια.

 

το συγκεκριμένο αξίζει τα λεφτά του?

γενικά δεν έχω ακούσει κάτι για τα sharp.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις μια επιλογή σαφώς κοίταξες και άλλες προτάσεις από άλλες εταιρίες ,έκαναν μελέτη του χώρου σου τι ταιριάζει καλύτερα, και διάβασες προηγούμενα από την μέση και μετά σχετικά πως επιλέγουμε κάτι, όπως και για την εταιρία και την σειρά του μοντέλου που θες.

Από εκεί και πέρα είναι υποκειμενικό τι αρέσει σε καθένα και κουραστικό να γράφουμε τα ίδια ή να ψάχνουμε παραπομπές :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Σε παρακαλώ πρότεινε μου με τις γνώσεις που έχεις κάποια αξιόλογα μοντέλα δαπέδου έστω και με αυτές τις ιδιετερότητες που έχουν!:happy:
Link to comment
Share on other sites

Τo τι χρειάζεσαι ακριβώς ,και τι ταιριάζει στον χώρο σου θα στο πει τεχνικός που θα δει τον χώρο σου από κοντά και ξέρει το κάθε μηχάνημα:)

Στην ισχύ που θές http://www.skroutz.gr/s/335547/Daikin-Nexura-FVXG50K-RXG50K.html (Iαπωνίας ή Βελγίου κορυφαίο μηχάνημα σε αίσθηση,μέτριος καθαρισμός αέρα)

http://www.skroutz.gr/s/79470/Mitsubishi-MFZ-KA50VA.html (Ταιλάνδης ή Ιαπωνίας εν μέρη,καλό φίλτρο όχι καλό σε κατανάλωση-μέτριος ανεμιστήρας)

http://www.skroutz.gr/s/40682/Sharp-GS-XP18FGR.html (πολύ καλος καθαρισμός αέρα,καλός ανεμιστήρας-Panasonic συμπιεστής μετρά και τις εξωτερικές συνθήκες για τις εσωτερικές ,όμως Κινέζικο ) http://www.skroutz.gr/s/247988/Midea-MFA-18HRDN1.html (ότι ισχύει για τις αμιγώς Κινέζικες φίρμες)

 

Για περισσότερα θα πρέπει ν'απευθυνθείς σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού που ενδιαφέρεσαι (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ. και αποφασίζεις ανάλογα. :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα…παραθέτω μοντέλα κλιματιστικών που μου προτάθηκαν και θα ήθελα την γνώμη των ειδικών γι’αυτά. Αν θεωρείτε ότι υπάρχει ,στις αντίστοιχες κατηγορίες, κάτι καλύτερο (στα ίδια πλαίσια τιμής πάντα) , είναι ανοιχτός.

Ευχαριστώ.

 

Daikin :

 

9αρια:

FTX-25JV-RX 25JV

FTXS-25J/K-RXS-25J

 

12αρια:

FTX-35JV-RX-35JV

FTXS-35J/K-RXS-35J

 

18αρια:

FTX-50GV-RX50GV

FTXS-50J-RX-550J

 

 

Mitsubishi :

 

MSZ/MUZ-HC25VA 9αρι

MSZ/MUZ-GE25VA 12αρι

MSZ/MUZ-HC35VA 13αρι?

MSZ/MUZ-GE35VA 14αρι?

MSZ/MUZ-HC50VA 19αρι?

MSZ/MUZ-FD50VA 20αρι?

 

 

Λογικά θα έρθει και κάποιος να δει τους χώρους και να μου πει τι ακριβώς χρειάζομαι....ας πάρω όμως μια γνώμη γι'αυτά και βλέπουμε..

Thanks again..

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις σε προηγούμενα θα δείς ότι και οι δύο εταιρίες είναι πρωτοκλασάτες φίρμες στον κλάδο ,έχουν προιόντα για όλα τα γούστα

και καλά αλλά και βασικά προιόντα στην γκάμα τους ,όπως όλοι οι κατασκευαστές .Η Μitsubishi είναι υπερτιμημένη στην Ελλάδα γενικά,

και μάλλον στις εκπτώσεις αξίζει να αγοράσεις κλιματιστικό της. :)

 

 

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας:)

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι...

....όπου θα δείς ότι έχουμε αναφέρει :

 

Το Panasonic είναι από τα καλύτερα μηχανήματα που έχει βγάλει η εταιρία,είναι Mαλαισίας,πλέον για άλλες αγορές,είναι slim πολύ εμφανίσημο ,έχει αντιαλλεργικό φίλτρο 10 ετούς διάρκειας για τον καθαρισμό που γίνεται αυτόματα,έχει και ιονιστή με κουμπί, και μετρά και τις εξωτερικές συνθήκες

για τη επίτευξη των εσωτερικών.Επίσης το συγκεκριμένο είναι λίγο ενεργοβόρο στην θερμανση και κάνει λίγο θόρυβο το εξωτερικο μέρος όταν γκαζώνει

μέχρι να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία,γιατί έχουν κρατήσει το ίδιο μικρό σε μέγεθος συμπιεστή με άλλη ρύθμιση συγκριτικά με τα μικρότερα.

Αν το προτιμήσεις ,καλύτερα να το βάλεις στο δάπεδο.Το θέμα είναι που θα το βρείς στοκ ,καθώς σταμάτησε να το φέρνει η αντιπροσωπεία. :cry:

Καλησπέρα και από εμένα διαβάζοντας τα παραπάνω θέλω να κάνω σύντομα μια επιλογή κλιματιστικού 15000-18000btu για σαλοκουζίνα ~40μ2 σε διαμέρισμα νότιο με καλή μόνωση και ανοίγματα (διπλά τζάμια) ~5-6 μ2.

Είμαι μεταξύ

του Panasonic CS/CU-TE15HKE

του Hitachi RAS/RAC-50FH7

και του Mitsubishi SRK-50ZJP-S τα οποία είναι μάλλον 15άρια

και τουToyotomi Akira GAN/GAG A180GVR (μάλλον 18άρι).

Τα 15άρια θα καλύψουν το χώρο μου; (υπήρχε παλιότερα 18άρι στον ίδιο χώρο και από ότι μου είπαν έψυχε το χώρο άνετα).

Έχω κάποια άλλη επιλογή κάτω από τα 1000 €;

(Να σημειώσω ότι υπάρχει και περιορισμός πλάτους του κλιματιστικού <90 cm).

Ευχαριστώ

Edited by twin
Παν μέτρον ΆΡΙΣΤΟΝ !
Link to comment
Share on other sites

Δίνω έμφαση ότι έκανες τον κόπο να διαβάσεις και αναφέρεις προηγούμενα για να μην λέμε τα ίδια ,μόνο που οι τιμές είναι σχετικές πλέον :)

Από αυτά που έχεις διαλέξει το Panasonic CS/CU-TE15HKE είναι σαφώς καλύτερο σαν σύνολο αν το βρείς και φτάνει μέχρι 17000 στην ψύξη .Μετά το Hitachi RAS/RAC-50FH7 το οποίο έχει ατού δυνατότερο ανεμιστήρα και έχει και πιό σταθερή απόδοση γιατί έχει καλύτερη μέση ονομαστική τιμή.

Οπως τα περιγράφεις πάντως και τα δύο είναι αρκετά για τον χώρο σου.Περισσότερα θα σου πει τεχνικός στον χώρο σου. :)

 

Καλημέρα…παραθέτω μοντέλα κλιματιστικών που μου προτάθηκαν και θα ήθελα την γνώμη των ειδικών γι’αυτά. Αν θεωρείτε ότι υπάρχει ,στις αντίστοιχες κατηγορίες, κάτι καλύτερο (στα ίδια πλαίσια τιμής πάντα) , είναι ανοιχτός.

Ευχαριστώ.

 

Daikin :

 

9αρια:

FTX-25JV-RX 25JV

FTXS-25J/K-RXS-25J

 

12αρια:

FTX-35JV-RX-35JV

FTXS-35J/K-RXS-35J

 

18αρια:

FTX-50GV-RX50GV

FTXS-50J-RX-550J

 

 

Mitsubishi :

 

MSZ/MUZ-HC25VA 9αρι

MSZ/MUZ-GE25VA 12αρι

MSZ/MUZ-HC35VA 13αρι?

SZ/MUMZ-GE35VA 14αρι?

MSZ/MUZ-HC50VA 19αρι?

MSZ/MUZ-FD50VA 20αρι?

 

 

Λογικά θα έρθει και κάποιος να δει τους χώρους και να μου πει τι ακριβώς χρειάζομαι....ας πάρω όμως μια γνώμη γι'αυτά και βλέπουμε..Thanks again..

 

Aπό αυτά που έχεις διαλέξει καλύτερο καθαρισμό αερα εχουν τα SZ/MUMZ-GE35VA και MSZ/MUZ-GE25VA και το MSZ/MUZ-FD50VA διπλό καθαρισμό ,καλύτερη θέρμανση και καλύτερο ανεμιστήρα.Από Daikin το FTXS-35J είναι πολύ οικονομικό,τα υπόλοιπα είναι απλά κλιματιστικά , Daikin μια από τις πιο καλές φίρμες ,συνήθως υπερτιμημένα ,πολλά όμως και Ευρωπαικής κατασκευής και λίγα Ιαπωνίας.

 

Το "καλύτερα" κλιμαστικά είναι σχετικό πως το εννοεί κανείς συνολικά.Πχ αν αφορούν έμφαση σε ακόμα καλύτερο καθαρισμό αέρα κοιτάς τα παρακάτω http://www.skroutz.gr/s/40683/Sharp-AY-XP12HR.html και http://www.skroutz.gr/s/269314/Sharp-AY-XPC18LR.html Ταιλανδης και κάποιες ευκολίες πως κατανομή αέρα ή μέτριση εξωτερικών συνθηκών το πρώτο http://www.skroutz.gr/s/389581/Panasonic-CS-CU-XE18LKEW.html και http://www.skroutz.gr/s/275717/Panasonic-CS-CU-E12LKEW.html Μαλαισίας με αυτόματο καλύτερο καθαρισμο από τα Sharp,http://www.skroutz.gr/s/268925/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-13PAVP-E-RAS-13PKVP-E.html και http://www.skroutz.gr/s/268909/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-18PAVP-E-RAS-18PKVP-E.html Ιαπωνίας

καθαρισμός και δυνατός ανεμιστήρας.

 

Αν θες ισχυρότερο σε ένταση μηχάνημα και με ευκολίες κοιτάς αυτό http://www.skroutz.gr/s/284609/Mitsubishi-SRK-50ZJX-S.html?from=autocomplete στην τιμή του http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=FTXS-50J αλλά βεβαια πρέπει να κάνει στον χώρο σου γιατί έχει ιδιοτροπίες και ίσως ενοχλεί.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ...σήμερα περιμένω τεχνικό για να καταλήξω σε τι μηχανήματα θα χρειαστώ από πλευράς BTU...στο σύνολο θα είναι 4...οπότε επανέρχομαι για λεπτομέρειες. :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...