Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να μου ξηγησει κάποιος πώς γίνεται το Inverter να καίει 50watt είτε κλειστό είτε στην οικονομία του ;;

Δηλαδή ξεκινάει στα 150watt, πιάνει την θερμοκρασία πέφτει στα 50, αλλά και κλειστό καίει το ίδιο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Kαι γιατί να μην καίει,αν δεν προτείνεται από τον κατασκευστή να το αφήνουμε standby ; ;)

Όταν πατάω το Off περιμενω να κλείσει, όχι να μπει standby.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Aλλο τι θέλει καθένας ,αλλο τι θεωρεί ο κατασκευστής σωστό και αναφέρει σχετικά στις οδηγίες χρήσης ή εγκατάστασης :)
Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάω το Off περιμενω να κλείσει, όχι να μπει standby.

 

Αποτι φαινεται τα κλιματιστικα τραβανε 50-150W χοντρικα αναλογα με το μοντελο την μαρκα ισχυει σε btu κλπ οταν ειναι σβηστα απο το τηλεχειρηστηρειο

τα 50-150 βαττ ειναι τεραστια καταναλωση με αρκετες εκατονταδες Kw ανα ετος

για standby και επιβαρυνουν αρκετα τον λογαριασμο της ΔΕΗ

οταν πχ οι τελεωρασεις για standby λειτουργεια τραβανε 1-2W

η λυση κατα την γνωμη μου ειναι η τοποθετηση εξωτερικου διακοπτη που θα κοβει εντελως την παροχη ρευματος

Link to comment
Share on other sites

Αποτι φαινεται τα κλιματιστικα τραβανε 50-150W χοντρικα αναλογα με το μοντελο την μαρκα ισχυει σε btu κλπ οταν ειναι σβηστα απο το τηλεχειρηστηρειο

τα 50-150 βαττ ειναι τεραστια καταναλωση με αρκετες εκατονταδες Kw ανα ετος

για standby και επιβαρυνουν αρκετα τον λογαριασμο της ΔΕΗ

οταν πχ οι τελεωρασεις για standby λειτουργεια τραβανε 1-2W

η λυση κατα την γνωμη μου ειναι η τοποθετηση εξωτερικου διακοπτη που θα κοβει εντελως την παροχη ρευματος

αυτο που λες για τον διακοπτη βαση του νεου νομου ειναι απαραιτητο για τις καινουργιες κατασκευες

κλιματιστικο και ασφαλειοδιακοπτης

Link to comment
Share on other sites

Αποτι φαινεται τα κλιματιστικα τραβανε 50-150W χοντρικα αναλογα με το μοντελο την μαρκα ισχυει σε btu κλπ οταν ειναι σβηστα απο το τηλεχειρηστηρειο

τα 50-150 βαττ ειναι τεραστια καταναλωση με αρκετες εκατονταδες Kw ανα ετος

για standby και επιβαρυνουν αρκετα τον λογαριασμο της ΔΕΗ

οταν πχ οι τελεωρασεις για standby λειτουργεια τραβανε 1-2W

η λυση κατα την γνωμη μου ειναι η τοποθετηση εξωτερικου διακοπτη που θα κοβει εντελως την παροχη ρευματος

 

Και εγώ προσπαθώ να βρω μια πιο ακριβείας μέτρηση, ακόμα δεν τα έχω καταφέρει, η αμπεροτσιμπίδα από την μία μου έδειξε ένα ρεύμα 0,1Α, ένα πολύμετρο της σειράς 0,3 0,4! Αν είναι σωστό το 0,1Α της αμπεροτσιπμπίδας κάτι πάει και έρχεται αν είναι σωστό του πολύμπετρου των 15€ πρέπει να πάρω τα μέτρα μου και εγώ, μιας και θα μιλάμε για 800kWh για ένα χρόνο μόνο από ένα κλιματιστικό! :wacko:

 

Στο τέλος με βλέπω να τα πληρώνω από την τσέπη μου να αγοράζω μια αμπεροτσιμπίδα ακριβείας για να μου λυθεί η απορία! :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα…παραθέτω μοντέλα κλιματιστικών που μου προτάθηκαν και θα ήθελα την γνώμη των ειδικών γι’αυτά. Αν θεωρείτε ότι υπάρχει ,στις αντίστοιχες κατηγορίες, κάτι καλύτερο (στα ίδια πλαίσια τιμής πάντα) , είναι ανοιχτός.

Ευχαριστώ.

 

Daikin :

 

9αρια:

FTX-25JV-RX 25JV

FTXS-25J/K-RXS-25J

 

12αρια:

FTX-35JV-RX-35JV

FTXS-35J/K-RXS-35J

 

18αρια:

FTX-50GV-RX50GV

FTXS-50J-RX-550J

 

 

Mitsubishi :

 

MSZ/MUZ-HC25VA 9αρι

MSZ/MUZ-GE25VA 12αρι

MSZ/MUZ-HC35VA 13αρι?

MSZ/MUZ-GE35VA 14αρι?

MSZ/MUZ-HC50VA 19αρι?

MSZ/MUZ-FD50VA 20αρι?

 

 

Λογικά θα έρθει και κάποιος να δει τους χώρους και να μου πει τι ακριβώς χρειάζομαι....ας πάρω όμως μια γνώμη γι'αυτά και βλέπουμε..

Thanks again..

 

τα ftxs της daikin ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα η διαφορα με τα ftx ειναι σε καποιους αισθητηρες κινησης και στην καταναλωση σε ενα φυλλαδιο θα δεις τις διαφορες η αν θες ρωτα κατι να σου λυσω οτι απορια εχεις πανω σε αυτα τα μηχανηματα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προσπαθώ να βρω μια πιο ακριβείας μέτρηση, ακόμα δεν τα έχω καταφέρει, η αμπεροτσιμπίδα από την μία μου έδειξε ένα ρεύμα 0,1Α, ένα πολύμετρο της σειράς 0,3 0,4! Αν είναι σωστό το 0,1Α της αμπεροτσιπμπίδας κάτι πάει και έρχεται αν είναι σωστό του πολύμπετρου των 15€ πρέπει να πάρω τα μέτρα μου και εγώ, μιας και θα μιλάμε για 800kWh για ένα χρόνο μόνο από ένα κλιματιστικό! :wacko:

 

Στο τέλος με βλέπω να τα πληρώνω από την τσέπη μου να αγοράζω μια αμπεροτσιμπίδα ακριβείας για να μου λυθεί η απορία! :p

Το wattmeter κοστίζει 15-20€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το wattmeter κοστίζει 15-20€.

Αυτό που πάει στην πρίζα λες? Πρώτον δεν είναι με πρίζα το κλιματιστικό και 2ο δεν ξέρω τι ακριβείας-αξιοπιστίας είναι τα φτηνιάρικα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες για τον διακοπτη βαση του νεου νομου ειναι απαραιτητο για τις καινουργιες κατασκευες

κλιματιστικο και ασφαλειοδιακοπτης

 

Περα απο την ασφαλεια που πολυ σωστα αναφερεις

πρεπει μετα το κλεισιμο της συσκευης απο το τηλεχειρηστηριο να βγαζουμε το καλωδιο απο την μπριζα η να κατεβαζουμε την ασφαλεια

εως τωρα εγω δεν γνωριζα εστω και εναν που να το εκανε

 

και φαινεται οτι υπαρχει μεγα θεμα με την κρυφη καταναλωση των κλιματιστικων στο stnadby σε αντιθεση με λοιπες οικιακες συσκευες που τραβανε ελαχιστα βαττ

και που μας επιβαρυνει με τρελλες χρεωσεις στην ΔΕΗ σε ετησια βαση

 

Θα σας ενημερωσο με πληρεις μετρησεις απο τα 3 κλιματιστικα που εχω μετα τις 18 του μηνα :rolleyes:

Edited by PetroSalonika
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Ενδιαφερομαι να τοποθετησω κλιματιστικο inverter στο καθιστικο του σπιτιου μου(ενωνεται με κουζινα χωρις χωρισμα).Συνολικος χωρος σε τετραγωνικα 35m τετραγωνικα.Τι θα μου προτεινατε σε btu κ βεβαια ποια μαρκα κ μοντελο αν μπορειτε.

Ευχαριστω πολυ.:)

Link to comment
Share on other sites

τα ftxs της daikin ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει στην αγορα η διαφορα με τα ftx ειναι σε καποιους αισθητηρες κινησης και στην καταναλωση σε ενα φυλλαδιο θα δεις τις διαφορες η αν θες ρωτα κατι να σου λυσω οτι απορια εχεις πανω σε αυτα τα μηχανηματα

 

τελικά πάω για 2 9αρια, 1 12αρι και 1 18άρι..

κατέληξα στην ''καλή/ακριβότερη'' σειρά των mitsubishi, ήτοι:

MSZ/MUZ-GE25VA

MSZ/MUZ-GE35VA

MSZ/MUZ-FD50VA

από Δευτέρα θα έχω και τις ''ειδικές'' τιμές για τα μηχανήματα...οπότε επανέρχομαι και μου λέτε γνώμη..

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/335552/Toyotomi-Kuro-MTN-MTG-A371DV.html

 

τελικα εκλεισα αυτο το μοντελο θα το εχω απο δευτερα ....επειδη διαβαζω καποια πραγματα για καταναλωση σε κατασταση αναμονης ...πρεπει να πω στον τεχνικο που θα ερθει να μου τραβηξει και εναν διακοπτη on/off ? τι λετε ? πως θα αποφειγω αυτην την καταναλωση ?και ποια η αποψη σας για το μοντελο που πηρα ?

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/335552/Toyotomi-Kuro-MTN-MTG-A371DV.html

 

τελικα εκλεισα αυτο το μοντελο θα το εχω απο δευτερα ....επειδη διαβαζω καποια πραγματα για καταναλωση σε κατασταση αναμονης ...πρεπει να πω στον τεχνικο που θα ερθει να μου τραβηξει και εναν διακοπτη on/off ? τι λετε ? πως θα αποφειγω αυτην την καταναλωση ?και ποια η αποψη σας για το μοντελο που πηρα ?

 

Καλοριζικο

Η λυση φαινεται πως ειναι ο εξωτερικος ασφαλοδιακοπτης που κοβει τελειως το ρευμα μεσα στον πινακα η τοποθετηση εξωτερικου διακοπτη καπου κοντα στο μηχανημα η βγαλσιμο απο την μπριζα μετα το κλεισιμο απο το τηλεχειριστηριο αφου παντα περιμενουμε κανα 5λεπτο μετα το σβησιμο απο το τηλεχειρηστηριο εως ωτου μηδενισουν τα συστηματα του

Link to comment
Share on other sites

τελικά πάω για 2 9αρια, 1 12αρι και 1 18άρι..

κατέληξα στην ''καλή/ακριβότερη'' σειρά των mitsubishi, ήτοι:

MSZ/MUZ-GE25VA

MSZ/MUZ-GE35VA

MSZ/MUZ-FD50VA

από Δευτέρα θα έχω και τις ''ειδικές'' τιμές για τα μηχανήματα...οπότε επανέρχομαι και μου λέτε γνώμη..

Κοίτα η σειρά FD είναι διαφορετική και πιο νέα με μεγαλύτερη απόδοση (20-25%) από GE!

9αρια είναι:

http://www.skroutz.gr/s/48351/Mitsubishi-MSZ-FD25VA.html?keyphrase=MSZ-FD25VA

και η παρόμοια σχετικά σειρά Mitsubishi Heavy στα ίδια χρήματα:

http://www.skroutz.gr/s/289677/Mitsubishi-SRK-25ZJX-S.html

 

Έχω ένα φρέσκο MSZ-FD25VA μέχρι στιγμής είναι όλα σούπερ.

 

Παιδια καλημερα.Ενδιαφερομαι να τοποθετησω κλιματιστικο inverter στο καθιστικο του σπιτιου μου(ενωνεται με κουζινα χωρις χωρισμα).Συνολικος χωρος σε τετραγωνικα 35m τετραγωνικα.Τι θα μου προτεινατε σε btu κ βεβαια ποια μαρκα κ μοντελο αν μπορειτε.

Ευχαριστω πολυ.:)

Το θέμα είναι:

α) πόσα θέλεις να ξοδέψεις

β) τι μόνωση έχει το σπίτι και τι ακριβώς κατοικία μιλάμε.

 

Πιθανόν με ένα 12αρι καλύπτεσαι, αλλά υπάρχει και η πιθανότητα χωρίς μονώσεις για παράδειγμα στην ταράτσα, που την χτυπάει ο ήλιος όλη μέρα, να θέλεις ισχυρότερο μηχάνημα.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η σειρά FD είναι διαφορετική και πιο νέα με μεγαλύτερη απόδοση (20-25%) από GE!

9αρια είναι:

http://www.skroutz.gr/s/48351/Mitsubishi-MSZ-FD25VA.html?keyphrase=MSZ-FD25VA

και η παρόμοια σχετικά σειρά Mitsubishi Heavy στα ίδια χρήματα:

http://www.skroutz.gr/s/289677/Mitsubishi-SRK-25ZJX-S.html

 

Έχω ένα φρέσκο MSZ-FD25VA μέχρι στιγμής είναι όλα σούπερ.

 

δεν ξέρω αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά σε απόδοση...μου κάνει λίγο τραβηγμένο (ας μας πουν και οι πιο ειδικοί)...

αν δε κάνω λάθος η διαφορά είναι κυρίως στο design , το οποίο δεν με απασχολεί και καθόλου...:)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά σε απόδοση...μου κάνει λίγο τραβηγμένο (ας μας πουν και οι πιο ειδικοί)...

αν δε κάνω λάθος η διαφορά είναι κυρίως στο design , το οποίο δεν με απασχολεί και καθόλου...:)

Είναι γύρω στο 15% χοντρικά, έκανα λάθος, θυμόμουν νούμερα γύρω στο 4,2 , τελικά οι δείκτες SOP, EER είναι στο 4,6. Σορρυ, πρώτη μέρα ζέστης σήμερα. :)

 

Τώρα αν αυτό το 15% βγάζει τα λεφτά του εξαρτάτε την χρήση που του κάνεις στο κλιματιστικό. Για μένα που το χρησιμοποιώ χειμώνα καλοκαίρι σε δύο χρονιές γίνεται απόσβεση.

 

Ασφαλώς και οι διαφορές όμως δεν είναι μόνο το design.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει κατά επανάληψη ότι η καταναλωση αφορά : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4113859#post4113859

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4129916#post4129916

 

Tα υπόλοιπα φαίνονται πιό άμεσα.Ετσι το Mitsubishi FD είπαμε έχει διπλό φίλτρο για καθαρισμό αέρα και εσωτερικού με ρύθμιση ,καλύτερη θέρμανση, καλύτερο ανεμιστήρα ,μεγαλύτερο όγκο μέσα έξω και σχετικό θόρυβο.Το GE είναι κλασικό κλιματιστικό,λεπτότερο να ταιριάζει παντού και πλέον με πολύ καλό φίλτρο διάρκειας 10 ετων αντί 2 ετών.

 

Για όσους επίσης ανακυκλώνουν τα ίδια και τα ίδια με την θέση stanby και κατανάλωση κλιματιστικού :)

οι περισσότεροι κατασκευαστές αναφέρουν στις οδηγίες εγκατάστασης ότι πρέπει να συνδέεται το κλιματιστικό με ξεχωριστή μπρίζα (σουκο) και όταν δεν το χρησιμοποιούμε να βγάζουμε απλά την μπρίζα.Αυτό είναι άσχετο με την παροχή και αν ταιριάζει ένα κλιματιστικό (από καλώδια,ασφάλεια,άλλες ταυτόχρονες συνδέσεις κλπ ) στον ηλεκτρικό πίνακα μας.
Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Ενδιαφερομαι να τοποθετησω κλιματιστικο inverter στο καθιστικο του σπιτιου μου(ενωνεται με κουζινα χωρις χωρισμα).Συνολικος χωρος σε τετραγωνικα 35m τετραγωνικα.Τι θα μου προτεινατε σε btu κ βεβαια ποια μαρκα κ μοντελο αν μπορειτε.Ευχαριστω πολυ.:)

 

Το τι ταιριαζει στον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός που θα δεί επιτόπου.Με ότι απλά περιγράφεις ενα 12αρι σε καλύπτει.:)

 

Οπως λέμε κατά επανάληψη ,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο στα παραδείγματα πως και γιατί επιλέγουμε κάτι. Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων,παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,μαζι με ότι σου πουν επιτόπου για τον χώρο σου ή από προσφορές ,εδω είμαστε για κάτι πιό συγκεκριμένο :)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει κατά επανάληψη ότι η καταναλωση αφορά : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4113859#post4113859

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4129916#post4129916

 

Tα υπόλοιπα φαίνονται πιό άμεσα.Ετσι το Mitsubishi FD είπαμε έχει διπλό φίλτρο για καθαρισμό αέρα και εσωτερικού με ρύθμιση ,καλύτερη θέρμανση, καλύτερο ανεμιστήρα ,μεγαλύτερο όγκο μέσα έξω και σχετικό θόρυβο.Το GE είναι κλασικό κλιματιστικό,λεπτότερο να ταιριάζει παντού και πλέον με πολύ καλό φίλτρο διάρκειας 10 ετων αντί 2 ετών.

 

Για όσους επίσης ανακυκλώνουν τα ίδια και τα ίδια με την θέση stanby και κατανάλωση κλιματιστικού :)

 

thanks again...και με αυτά λοιπόν, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η σειρά που διάλεξα είναι σίγουρα περισσότερο value for money...θα δώσω σύντομα και τις τιμές και βγάζουμε το οριστικό συμπέρασμα..:)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω την βοηθεια σας γιατι καιγομαι. Πρεπει να βαλω ενα φορητο κλιματιστικο γιατι δεν μπορει να τοποθετηθει ΠΟΥΘΕΝΑ εξωτερικος συμπιεστης.Ο χωρος ειναι ενα υπνοδωματιο περιπου 10τμ. Δεν ξερω τι να επιλεξω.Να παρω το F&U η να δωσω μερικα ευρω παραπανω και να παρω το ilimpia splendid ellisse hp12?(και τα δυο απο κωτσοβολο).Θελω απαραιτητα να εχει και θερμανση.Ξερω οτι τα φορητα υστερουν σε αποδοση αλλα ειναι αναγκαστικη λυση.Το f&U βγαινει και σε 9000 και σε 12000 το ilimpia μονο σε 12000. Αν το F&U ειναι καλο θα το προτιμισω και λογο τιμης και γιατι δεν θελω να δωσω πολλα για μια λυση αναγκης...Γνωμες?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Ήθελα τη γνώμη σας όσον αφαρά επιλογή κλιματιστικού...

Μετά απο αρκετή έρευνα είμαι ανάμεσα σε daikin (emura) & mitsubishi (MSZ-FDXXVA).

Γνωρίζει κανείς να μου πει υπέρ & κατά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

I do it my way... The right way!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Ήθελα τη γνώμη σας όσον αφαρά επιλογή κλιματιστικού...

Μετά απο αρκετή έρευνα είμαι ανάμεσα σε daikin (emura) & mitsubishi (MSZ-FDXXVA).

Γνωρίζει κανείς να μου πει υπέρ & κατά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Καταρχήν νομίζω ότι μιλάς για την σειρά DAIKIN FTXGΧΧJ-W/RXGΧΧK, είναι έτσι;

 

Επειδή είμαι και κάτοχος MSZ-FD25 θα σου έλεγα βάσει των δικών μου κριτηρίων ότι είναι καλύτερη λύση, τα κριτήρια μου είναι:

1) Κατανάλωση

2) Ποιότητα

3) Τιμή

 

Με βάση τα παραπάνω και θεωρώντας όμως τα daikin τα κορυφαία σε ποιότητα κλιματιστικά τα επέλεγα το μισουσβίσι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλες λύσεις, για παράδειγμα Toyotomi Takara (HDI):

http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=Toyotomi+Takara+TAN%2FTAG+HDI

Βέβαια μπορεί αυτή η σειρά μπορεί να κατασκευάζεται στην Κίνα πια, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται σε ότι αφορά την ποιότητα, σίγουρα θα είναι προσεγμένη αλλά δεν ξέρω αν κρατήσει όλα τα ιαπωνικά στάνταρ.

 

Επίσης σε ότι έχει να κάνει με το την mitsubishi υπάρχει και η σειρά Mitsubishi Heavy Diamond SRK/SRC στα ίδια χρήματα με την FD:

http://www.skroutz.gr/s/313214/Mitsubishi-SRK-35ZJX-S.html

Μπορεί να μας βοηθήσει ο σταρένιος ως προς τις διαφορές ποιότητας....

 

Υ.Γ. Όποιος είναι και κάτοχος του LG Prestige H09MW καλό θα ήταν να μας ενημερώσει σε ότι έχει να κάνει με το κλιματιστικό, τόσο από καταλάνωση που έχει τους καλύτερους δείκτες στην αγορά όσο από και αν είναι ευχαριστημένος από την ποιότητα του...

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...