Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Θέλω να αγοράσω κλιματιστικό για χώρο 38 τμ (σαλονι-κουζινα) και σκέφτομαι να πάρω ένα από τα παρακάτω:

 

1) Toyotomi Akira GAN/GAG A180VL (http://www.skroutz.gr/s/1759655/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A180VL.html) --> 547

 

2) Toyotomi Akira GAN/GAG A180TR (http://www.skroutz.gr/s/79781/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A180TR.html)--> 470

 

Το πρώτο έχει (στα χαρτια τουλάχιστον) υψηλότερη απόδοση σε σχέση με την κατανάλωση.

Έχω διαβάσει παλαιότερα post για τα toyotommi ότι προκειτε για κινέζικα φασόν αλλά τα Daikin/mitsubishi/panasononic ειναι αρκετά ακριβότερα.

 

Θα ήθελα μια γνωμη σχετικά με τα παραπάνω μηχανήματα ή εαν έχετε να μου προτείνετε κάποιο αντίστοιχης τιμής .

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το τι χρειάζεσαι ,θα στο πεί τεχνικός που θα δει τον χώρο σου και θα κρίνει. :)-Στα χρήματα που διαθέτεις ,καλύτερο σαν απόδοση να κοιτάξεις Kινέζικο επίσης, αλλά Inverter http://www.skroutz.gr/s/410763/Midea-MSR-18ARDN1.html -Αν δεν έχεις απώλειες θερμοκρασίας μπορεί να σε καλύπτει και ένα πολύ καλό σε καθαρισμό αέρα και ευκολίες πιό επώνυμο μικρότερο Inverter http://www.skroutz.gr/s/269319/Sharp-AY-XP12LSR.html

 

Καλημέρα σε όλους! -Ήθελα τη γνώμη σας όσον αφαρά επιλογή κλιματιστικού...

Μετά απο αρκετή έρευνα είμαι ανάμεσα σε daikin (emura) & mitsubishi (MSZ-FDXXVA).

Γνωρίζει κανείς να μου πει υπέρ & κατά? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

To Daikin Emura είναι άλλης φιλοσοφίας μηχάνημα,είναι για χώρους πολυτελείας ,είναι πιό slim,βραβευμένο,αλλά και στη πράξη από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς σαν ποιότητα .Σχετικά σε σύγκριση με το Μitsubishi FD (που αναφέραμε παραπάνω τι προσφέρει) ,δεν έχει τόσο καλό

καθαρισμό αέρα και ένταση ανεμιστήρα,αλλά είναι σαφώς πιο αθόρυβο και έχει και ευκολίες όπως αισθητήρα κατεύθυνσης αέρα .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θέλω να αγοράσω κλιματιστικό για χώρο 38 τμ (σαλονι-κουζινα) και σκέφτομαι να πάρω ένα από τα παρακάτω:

 

1) Toyotomi Akira GAN/GAG A180VL (http://www.skroutz.gr/s/1759655/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A180VL.html) --> 547

 

2) Toyotomi Akira GAN/GAG A180TR (http://www.skroutz.gr/s/79781/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A180TR.html)--> 470

Αν το θέλεις μόνο για καλοκαίρι και όχι για περιοχές με έντονο κρύο το χειμώνα κάτω του μηδενός είναι καλή και πολύ λύση για τα χρήματα που θα δώσεις ιδίως η έκδοση VL νομίζω αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

 

Τώρα σε ότι αφορά για το που κατασκευάζεται και την ποιότητα του μάλλον από τιμή πρέπει να είναι ξεκάθαρα κινέζικο, ποιότητα μπορεί να σε βοηθήσει ο σταρένιος, οπότε ανέμενε απάντηση ή τις προτάσεις του.

 

Σχετικά σε σύγκριση με το Μitsubishi FD (που αναφέραμε παραπάνω τι προσφέρει) ,δεν έχει τόσο καλό

καθαρισμό αέρα και ένταση ανεμιστήρα,αλλά είναι σαφώς πιο αθόρυβο και έχει και ευκολίες όπως αισθητήρα κατεύθυνσης αέρα .

Σε ότι αφορά το Μitsubishi FD μιας και είμαι κάτοχος, θα έλεγα ότι είναι πλήρες σε ότι αφορά τα φίλτρα (plasma γαρ) όπως και από την ένταση αέρα. Δεν υπάρχει κανένα θέμα. Η εσωτερική μονάδα απλά είναι λίγο πιο παχουλή από το μέσο όρο μιας και ξεπερνά τα 25cm αλλά έχει κατασκευαστεί έτσι για λιγότερο θόρυβο και υψηλή απόδοση.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπλέξει λίγο .Οι απαντήσεις μου παραπάνω,δεν ήταν επιλεκτικές,καθώς δεν αφορά τι αρέσει σε καθένα .:)

 

Αφορούσε οτι "τo Daikin Emura είναι άλλης φιλοσοφίας" καλύτερο σε ποιότητα μηχάνημα,νεώτερο, και τι συγκριτικά προσφέρει

το ένα και τι το άλλο καλύτερα -χειρότερα, σε σχέση με "Μitsubishi FD που αναφέραμε παραπάνω τι προσφέρει".:)

 

Ακόμα στην περίπτωση των Toyotomi η απάντηση αφορούσε,τι είναι καλύτερο για τα χρήματα αυτά, αφού υπήρξε ερώτηση "έχετε να μου προτείνετε κάποιο αντίστοιχης τιμής " γιατί ο ερωτών με ότι γράφει ξέρει ήδη για την εταιρία,αναρωτιέται τι εννοούν μ'αυτά που γράφουν σε ότι διάλεξε γιατί προφανώς έχει διαβάσει σχετικά και "τι παίζει" με ότι διαφημίζει καθένας . Η μη απάντηση μου σε ότι διαλεξε ήταν αν δεν κατάλαβες, γιατί δεν μπορεί να υπάρξει σήμερα σύγκριση με οn/off μηχανημα, με ίδιας ποιότητας μηχάνημα ή γενικά με Ιnverter σε οποιαδήποτε φίρμα.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας!

παρήγγειλα ένα whirlpool 12 άρι amd 012 δεν είναι inverter ήθελα κάτι οικονομικό έως 300 ευρώ.Ποιά η γνώμη σας σε σχέση με τα midea?(ημουν μεταξυ των 2) o χώρος είναι ενιαίος σαλόνι κρεβατοκάμαρα περίπου στα 3ο τετραγωνικά.

αυτό είναι το whirlpool: http://www.skroutz.gr/s/83914/Whirlpool-AMD-012.html

Θα κάνει δουλειά;;;;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

τελικά πάω για 2 9αρια, 1 12αρι και 1 18άρι..

κατέληξα στην ''καλή/ακριβότερη'' σειρά των mitsubishi, ήτοι:

MSZ/MUZ-GE25VA

MSZ/MUZ-GE35VA

MSZ/MUZ-FD50VA

από Δευτέρα θα έχω και τις ''ειδικές'' τιμές για τα μηχανήματα...οπότε επανέρχομαι και μου λέτε γνώμη..

 

MSZ/MUZ-GE25VA : 690 euros

MSZ/MUZ-GE35VA : 784 euros

MSZ/MUZ-FD50VA : 1250 euros

 

τελικές τιμές με ΦΠΑ, σωληνώσεις και τοποθέτηση....καλές ή να αρχίσω τα παζάρια.?? :)

thanks..;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Ενα ευχαριστω στον Starenio που πραγματι εχει σωσει παρα πολυ κοσμο. Δεν ηθελα να ρωτησω ερωτησεις, καθως διαβασα αρκετα εδω και καλυψα αρεκτες απορειες μου.

 

Ηθελα να καλυψω τρια δωματια σε δυο δυαρια. Δυο υπνοδωματια περιπου 15μ2 και ενα σαλονι περιπου 18μ2 και για θερμανση το χειμωνα. Το Σαββατο αγορασα απο τα Media Markt http://www.skroutz.gr/s/398299/Fujitsu-ASYA09LKC.html, me 499 Ευρω με δωρεαν την εγκατασταση. Βεβαια κοιτονωντας τις τιμες σημερα βλεπω οτι το δινουν 400Ευρω αλλου, χωρις την εγκατασταση, ενω το Σαββατο που το κοιταξα η καλυτερη τιμη που εβρισκα ηταν στα Media Markt και με την εγκατασταση, οποτε γλυτωνα 210 Το λιγοτερο, εκεινη την ημερα.

 

Starenio για το συγκεκριμενο ειχες αναφερει οτι ειναι ενος μεσου επιπεδου κλιματιστικου και δεδομενης της τιμης (με την εγκατασταση) θεωρησα οτι ηταν value for money. Το πιστευω ακομα βεβαια. Ειναι κατασκευης Κινας αλλα οχι φασον οπως αναφερεις. Η ερωτηση μου, δεδομενου οτι με πιανει παντα μετα απο καθε αγορα μια κριση εαν αγορασα σωστα, πιστευεις οτι δεδομενου του προυπολογισμου που ειχαμε 1500 περιπου, οτι ειναι ειμαι ενταξει;

 

Επισης δεν μπορουσα να μαθω απο τα Media Markt με ποια εταιρεια συνεργαζονται για τις εγκαταστασεις, καθως, θα ειναι εξωτερικη. Ξερει κανεις εαν ειναι καλη; Εαν βοηθαει τα αγορασα απο το καταστημα του Περιστεριου, γιατι δεν ξερω εαν το καθε καταστημα εχει αλλη συνεργασια.

 

Ευχαριστω πολυ... Αντε να τα βαλουμε ( εκτος εαν με μεταπεισετε και τα αλλαξω, εχω το δικαιωμα ακομα νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

Μια επιλογή αφορά τι αρέσει σε καθένα,τι ταιριαζει για τον χώρο του,τα οικονομικά του καθενός, και πάντα θα υπάρχει η αβεβαιότητα της αγοράς όπου όλα αλλάζουν συνεχώς λόγω κρίσης με προσφορές κλπ .Με την λογική αυτή δεν θα πάρει κανείς και τίποτε ποτέ. :)

 

Οπως έχω πεί κατά επανάληψη,πριν μια αγορά πρέπει να προσπαθούμε να δούμε τα μηχανήματα που ενδιαφερόμαστα κάπου και από κοντά ,ακόμα καλύτερα και σε λειτουργία από εγκατάσταση καταστήματος κλιματισμού προτού αποφασίσουμε,συγκρίνουμε τιμές κλπ . Οποιος έχει αμφιβολία απλά μη βιάζεται σε αγορά,το ψάχνει παραπάνω :). Για Fujitsu δεν έχω αναφέρει για τα Kινέζικης κατασκευής ότι είναι φασόν,αλλά το "όχι φασόν" που χρησιμοποιώ και για άλλες φίρμες ,αυτό σημαίνει για συντομία.

 

Το θέμα με τις ηλεκτραγορές είναι γνωστό .:(Δελεαρ οι υποτιθέμενες καλύτερες τιμές ,με ειδικές εγγυήσεις πολλες φορές σε συμφωνία με τον κάθε εισαγωγέα, και από εκεί και πέρα σε οποιοδήποτε άλλο προβλημα συνήθως δεν σε ξέρουν.Η τοποθέτιση που προσφέρουν γίνεται από διάφορα συνεργεία που συνεργάζονται,ανάλογα ποιοί μπορούν κάθε φορά. Το πρόβλημα τους είναι ότι είναι δύσκολο να ξέρουν όλα τα μηχανήματα που βάζουν εξιδεικευμένα ,όπως και αν ταιριαζουν σε κάθε χώρο,αν δεν ασχολούνται με μια φίρμα μόνο.Από εκεί και πέρα είναι θέμα ατομικό κάθε επαγγελματία πόσο τίμιος είναι και αν θέλει να σε έχει και μετέπειτα πελάτη για service κλπ .Συνήθως όμως στις περισσότερες περίπτωσεις όταν αφορά δωρεάν τοποθετίσεις,η ποιότητα είναι η χειρότερη δυνατή λόγω κόστους.Στα καταστήματα κλιματισμού πολλές από τις αμφιβολίες που αναφέραμε αποφεύγονται λόγω εξειδίκευσης,και πολλές φορές και με καλύτερες τιμές.

 

 

MSZ/MUZ-GE25VA : 690 euros -MSZ/MUZ-GE35VA : 784 euros

MSZ/MUZ-FD50VA : 1250 euros τελικές τιμές με ΦΠΑ, σωληνώσεις και τοποθέτηση....καλές ή να αρχίσω τα παζάρια.?? :)

thanks..;)

 

Αν περιλαμβάνει τοποθέτιση,και το συνεργείο γνωρίζει τα μηχανήματα τι χρειάζονται, είναι καλές.Παζάρια επιπλέον βέβαια σήμερα πάντα χρειάζονται:D

 

Ποιά η άποψή σας για αυτο: MS11D-12HRN1 midea. Είναι το μοντέλο 2012 της midea.

 

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όταν με λίγα χρήματα παραπάνω παίρνεις καλύτερο μηχάνημα ,και ανάλογα τι χρήση το θές κλπ..

 

Οπως λέμε κατά επανάληψη ,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο στα παραδείγματα πως και γιατί επιλέγουμε κάτι. Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων,παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,μαζι με ότι σου πουν επιτόπου για τον χώρο σου ή από προσφορές ,εδω είμαστε για κάτι πιό συγκεκριμένο :)

 

καλησπέρα σας!- παρήγγειλα ένα whirlpool 12 άρι amd 012 δεν είναι inverter ήθελα κάτι οικονομικό έως 300 ευρώ.Ποιά η γνώμη σας σε σχέση με τα midea?(ημουν μεταξυ των 2) o χώρος είναι ενιαίος σαλόνι κρεβατοκάμαρα περίπου στα 3ο τετραγωνικά.

αυτό είναι το whirlpool: http://www.skroutz.gr/s/83914/Whirlpool-AMD-012.html

Θα κάνει δουλειά;;;;; Ευχαριστώ.

 

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας .:) Κάνοντας ήδη μια επιλογή ,υποθέτει κανείς ότι κάποιος τεχνικός είδε τον χώρο σου και είπε τι χρειάζεσαι.Ομως το μηχάνημα συτό ,εκτός ότι δεν είναι τόσο οικονομικό σε κατανάλωση,ίσως ειναι οριακό αν έχεις απώλειες θερμοκρασίας.Περισσότερα πρέπει να ρωτήσεις τον τεχνικό στον χώρο σου.Οσο αφορα το μηχάνημα σαν συνολική ποιότητα σε αυτή την κατηγορία τιμής, όλα πανω κάτω τα ίδια είναι,φτιαγμένα από τους γνωστούς Κινέζους κατασκευαστές είτε φασόν, είτε με την φίρμα τους.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολο το φόρουμ..Τελικά κατέληξα στα παρακάτω κλιματιστικά για τον σπίτι μου και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής...Σας παραθέτω τα κλιματιστικά στα παρακάτω link:

http://www.net-electric.gr/catalog/sharp-%E9%EF%ED%E9%F3%F4%E7-inverter-ayxp9lsr-p-8047.html

http://www.net-electric.gr/catalog/sharp-%E9%EF%ED%E9%F3%F4%E7-inverter-ayxp12lsr-p-8048.html

Χρειάζομαι άλλα δυο κλιματιστικά για το σπίτι των γονιών μου και εχω βρει τα παρακάτω τα οποία μου πρότειναν ως φτηνά και καλά...

http://www.apothema.gr/gree_change-grs-101-hijcd-n2-inverter-61218-p

http://www.apothema.gr/gree_change-grs-181-hijcd-n2-inverter-61220-p

Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά για την εταιρεία Gree θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας όσον αφορά τα παραπάνω κλιματιστικά και θα το εκτιμούσα αν μου προτείνατε και κάποιες άλλες εταιριές οικονομικα και οσο το δυνατόν καλά..

Ενδιαφέρομαι για ενα 9.000 btu inverter A/A και για ενα 18.000 btu inverter A/A...Μπορώ να διαθέσω μεχρι 1.500 ευρώ...

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων....

Υ.Γ. Starenios ανυπομονώ να ακούσω ειδικά την δική σου γνώμη,χωρίς να θέλω να μειώσω την γνώμη των υπολοίπων,προς θεού....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού σε ενιαίο χώρο (σαλόνι-κουζίνα), περίπου 40 τμ, καινούργια κατασκευή (οπότε καλή μόνωση) με τις συνηθισμένες απώλειες (τζάκι, 2x3 παράθυρα και εσωτερική πόρτα..)

Μετά από αμέτρητες σελίδες και αρκετή έρευνα αισθάνομαι πιο μπερδεμένος από ότι ξεκίνησα, αλλά προσανατολίζομαι ανάμεσα σε Toshiba (Toshiba Ras 18 PKVP-E Super Daiseikai5) & Mitsubishi (MSZ-FD50VA ή MSZ-GE50VA).

Από ότι καταλαβαίνω, το Toshiba (Ιαπωνίας) έχει καλύτερη θέρμανση και πιο δυνατό ανεμιστήρα, ενώ τo FD50VA έχει αντίστοιχης ποιότητας φίλτρα για καθαρισμό αέρα με το Toshiba, αλλά από ότι καταλαβαίνω μάλλον με πιο τσιμπημένο θόρυβο, ειδικά και σε σχέση με το GE50VA.

Οπότε το τελικό ερώτημα, είναι αν όσον αφορά την κατανάλωση και το θόρυβο, ποιο από τα 3 "κερδίζει", και φυσικά έχοντας υπόψη ότι θα συνεπικουρεί τη θέρμανση το χειμώνα σε μας και τα τρία μικρά ζουζουνάκια μας, τελικά αξίζει το Toshiba ή το FD50VA τα έξτρα λεφτά, γιατί μέρες που έρχονται... ξέρετε τώρα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το τι ταιριάζει καλύτερα στον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός επιτόπου.

Το Τoshiba είναι γενικά καλύτερο μηχάνημα, έχει λιγότερο θόρυβο ,καλύτερο καθαρισμό αερα γιατί γίνεται με ιονιστή και έχει και καλύτερα φίλτρα.

Ομως για χώρους κοντά σε μυρωδιές (κουζίνα) ή πηγές θερμότητας (τζακι) δεν κάνει γιατί θα έχεις πρόβλημα με φθορά του εσωτερικού.Το ίδιο με το FD50VA για τα φίλτρα του . Οπότε αναγκαστικά πάς στο κλασικό GE50VA και το βάζεις κάπου κοντίτερα από ότι θα το έβαζες, αν υπάρχει πρόβλημα για τον πιό χαμηλό σε ένταση ανεμιστήρα, για κάλυψη του χώρου σου.Για 40 τμ γενικά πάντως δεν χρειάζεται δυνατός ανεμιστήρας. Πήγαινε σε κατάστημα κλιματισμού να σου δείξουν κάπου σε εγκατάσταση όλα τα μηχανήματα σε λειτουργία προτού παραγγείλεις κάτι .:)

 

Καλησπέρα σε ολο το φόρουμ..Τελικά κατέληξα στα παρακάτω κλιματιστικά για τον σπίτι μου και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής...Σας παραθέτω τα κλιματιστικά στα παρακάτω link:

http://www.net-electric.gr/catalog/sharp-%E9%EF%ED%E9%F3%F4%E7-inverter-ayxp9lsr-p-8047.html

http://www.net-electric.gr/catalog/sharp-%E9%EF%ED%E9%F3%F4%E7-inverter-ayxp12lsr-p-8048.html

Χρειάζομαι άλλα δυο κλιματιστικά για το σπίτι των γονιών μου και εχω βρει τα παρακάτω τα οποία μου πρότειναν ως φτηνά και καλά...

http://www.apothema.gr/gree_change-grs-101-hijcd-n2-inverter-61218-p

http://www.apothema.gr/gree_change-grs-181-hijcd-n2-inverter-61220-p

Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά για την εταιρεία Gree θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας όσον αφορά τα παραπάνω κλιματιστικά και θα το εκτιμούσα αν μου προτείνατε και κάποιες άλλες εταιριές οικονομικα και οσο το δυνατόν καλά..

Ενδιαφέρομαι για ενα 9.000 btu inverter A/A και για ενα 18.000 btu inverter A/A...Μπορώ να διαθέσω μεχρι 1.500 ευρώ...

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων....

Υ.Γ. Starenios ανυπομονώ να ακούσω ειδικά την δική σου γνώμη,χωρίς να θέλω να μειώσω την γνώμη των υπολοίπων,προς θεού....:)

 

Τα Gree που έχεις διαλέξει είναι τα καλύτερα της εταιρίας σαν σειρά,λόγω καλού συμπιεστή.:) Ομως είναι και Κινέζικα από μία από τις γνωστές εταιρίες που κατασκευάζουν για άλλους, και βγάζουν και δικά τους με δική τους φίρμα,αλλα είναι και κλιματιστικά που μπορεί να έχουν διαφορές παρτίδα με παρτίδα.Αυτό γιατί εξαρτάται τι φέρνει ο εισαγωγέας κάθε φορά για δικούς του λόγους ,καθώς οι παραπάνω εταιρίες αγοράζουν από διάφορους κατασκευστές εξαρτήματα για να τα φτιάχνουν.

 

Αν όμως έχεις μείνει ευχαριστημένος με τα Sharp και διαθετεις τα χρήματα ,γιατί να αλλάξεις ; http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=AY-XP18LSR

 

Συνδιασμό μπορείς να κάνεις βεβαια σε διάφορα μοντέλα, που έχουμε ήδη αναφέρει,αλλά είναι καλύτερο να έχεις συνέχεια με service με μια εταιρία ή κατάστημα κλιματισμού αν έχεις μείνει ευχαριστημένος ,χώρια θα σου κάνουν καλύτερη τιμή σαν καλό πελάτη:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Starenios ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Η αλήθεια είναι ότι δεν προβλέπω ιδαίτερο πρόβλημα από την κουζίνα, καθώς είναι εκ διαμέτρου αντίθετα από το σημείο τοποθέτησης και γύρω στα 7-8 μέτρα μακρυά.

Επίσης, το κλιματιστικό θα κάθεται σε γυψοσανίδα, η οποία προεξέχει, ακριβώς πάνω από το τζακι, και έχει υποδειχθεί ως η πιο κατάλληλη θέση, από τον κατασκευαστή (γειτνίαση με τη βέράντα, σωληνώσεις, ρευματοδοσία, κτλ). Συνεπώς, υπολογίζω ότι η θερμότητα δε θα είναι τόσο επιβαρυντική, καθώς και εγώ δεν υπολογίζω να το καίω και καθημερινά. Οπότε starenios εκτιμώ ιδιαίτερα τη συμβουλή, η οποία και είναι εμπεριστατωμένη και όχι κατευθυνόμενη από το προφανές... πιο ακριβό είναι αυτομάτως και καλύτερο. Τώρα, αν κάποιο μέλος του forum έχει εμπειρία από καλό μαγαζί με κλιματιστικά σε βόρεια προάστια (Χαλάνδρι, Μαρούσι, Πεύκη) θα το εκτιμούσα αν μου έστελνε προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ ξανά!!

Link to comment
Share on other sites

Το κριτήριο επειδή ο κατασκευαστής του χώρου έχει κάνει μια προεγκατασταση αν είναι αυτή σωστή,θέλει προσοχή.

Η πράξη δυστυχώς έχει δείξει ότι τις περισότερες φορές είναι marketing για να πουλάνε διαμερίσματα :X

 

Δεν είναι μόνο η θερμότητα που επηρεάζει το εσωτερικό ενός κλιματιστικού όπως πχ να κάνει το μηχάνημα να καταλαβαίνει λάθος τις συνθήκες του χώρου, αλλά είναι και η πιό σύντομη φθορά των πλαστικών ,φίλτρων κλπ σε δύσκολες συνθήκες πχ από το τζάκι μπορει να έχεις αναθυμιάσεις ,σκόνη κλπ .Επίσης στην γυψοσανίδα μπορεί να έχεις και πρόβλημα εγκατάστασης καθώς τόσο το Toshiba όσο και το Mitsubishi FD έχουν παχύ εσωτερικό. ,και μπορει να κάνει και θόρυβο αν δεν μπορεί να στερεωθεί καλά .Επίσης η γειτνίαση με τη βεράντα σημαίνει και απώλειες θερμοκρασίας .

 

Nαχεις υπόψη επίσης ότι o συμπιεστής του Τoshiba κάνει λίγο θόρυβο όταν ζορίζεται να πιάσει επιθυμητές θερμοκρασίες λόγω μικρού του όγκου.

Οπότε αν το αγοράσεις,καλύτερα να μπει το εξωτερικό μέρος σε βάση στο δάπεδο ή κάπου να μην τύχει ενοχλεί .Περισσότερα θα σου πεί

στον χώρο σου τεχνικός σε κάθε περίπτωση που γνωρίζει τις ιδιοτροπίες σε καθε μηχάνημα.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το τι χρειάζεσαι ,θα στο πεί τεχνικός που θα δει τον χώρο σου και θα κρίνει. :)-Στα χρήματα που διαθέτεις ,καλύτερο σαν απόδοση να κοιτάξεις Kινέζικο επίσης, αλλά Inverter http://www.skroutz.gr/s/410763/Midea-MSR-18ARDN1.html -Αν δεν έχεις απώλειες θερμοκρασίας μπορεί να σε καλύπτει και ένα πολύ καλό σε καθαρισμό αέρα και ευκολίες πιό επώνυμο μικρότερο Inverter http://www.skroutz.gr/s/269319/Sharp-AY-XP12LSR.html

 

Καταρχάς Ευριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Σχετικά με τον χώρο είναι 1ος όροφος (πυλωτή απο κάτω) κατασκευή εικοσαετιας χωρίς αξιόλογη μόνωση και 2 μπαλκονοπορτες με μονα τζάμια (που ίσως κάποια στιγμή ανικατασταθούν με διπλα). από υπολογισμούς που έχω κανει με διαφορα tools στο internet τα 12000 btu δεν επαρκούν.

 

Σχετικά με την αγορά inverter ειμαι επιφυλακτικός σχετικά με την αξιοπιστία τους λόγω και των διακυμάνσεων τάσης της ΔΕΗ.

Κάπου είχα διαβάσει ότι τα inverter ειναι πιο εύκολο να χαλάσουν από μια διακυμανση στην Ταση.Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Άλωστε το μηχάνημα θα χρησιμοποιηθεί κυρίως το καλοκαιρι τις ζεστες μέρες και όχι πάρα πολύ (3-4 ωρες ).

Το χειμώνα θα χρησιμοποιειθει επικουρικά στην κεντρική θερμανση με καλοριφέρ (εκεί που θα πάει το πετρέλαιο.....) σε περιοχή των νοτίων προαστίων της αθήνας (όπου σπάνια έχουμε θερμοκρασίες υπό του μηδενός).

 

Υπάρχει κάπιο μηχάνημα άλλης εταιρίας που να είναι γνωστό για καλή απόδοση και αξιοπιστία (άν είναι και πιο οικονομικό ακόμη καλύτερα)?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ωραία σας παρέα

Μπήκα τυχαία και διάβασα πολλά από τα posts που μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να αποφασίσω ποια είναι η καλύτερη επιλογή. Θέλω να καλύψω 3 δωμάτια 12 τ.μ / ανά δωμάτιο και θα ήθελα να μου προτείνεται την καλύτερη λύση για inverter 12.000 και budget 650 - 750 euro ανά μηχάνημα.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ήλθες στην παρέα μας :) Το τι ταιριαζει στον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός που θα δεί επιτόπου.

Οπως λέμε κατά επανάληψη ,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο στα παραδείγματα πως και γιατί επιλέγουμε κάτι, γιατί εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων,παραδείγματα από πολλούς χώρους,

και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,μαζι με ότι σου πουν επιτόπου για τον χώρο σου ή από προσφορές ,εδω είμαστε για κάτι πιό συγκεκριμένο :)

 

Καταρχάς Ευριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Σχετικά με τον χώρο είναι 1ος όροφος (πυλωτή απο κάτω) κατασκευή εικοσαετιας χωρίς αξιόλογη μόνωση και 2 μπαλκονοπορτες με μονα τζάμια (που ίσως κάποια στιγμή ανικατασταθούν με διπλα). από υπολογισμούς που έχω κανει με διαφορα tools στο internet τα 12000 btu δεν επαρκούν.

 

Σχετικά με την αγορά inverter ειμαι επιφυλακτικός σχετικά με την αξιοπιστία τους λόγω και των διακυμάνσεων τάσης της ΔΕΗ.

Κάπου είχα διαβάσει ότι τα inverter ειναι πιο εύκολο να χαλάσουν από μια διακυμανση στην Ταση.Ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Άλωστε το μηχάνημα θα χρησιμοποιηθεί κυρίως το καλοκαιρι τις ζεστες μέρες και όχι πάρα πολύ (3-4 ωρες ).

Το χειμώνα θα χρησιμοποιειθει επικουρικά στην κεντρική θερμανση με καλοριφέρ (εκεί που θα πάει το πετρέλαιο.....) σε περιοχή των νοτίων προαστίων της αθήνας (όπου σπάνια έχουμε θερμοκρασίες υπό του μηδενός).

 

Υπάρχει κάπιο μηχάνημα άλλης εταιρίας που να είναι γνωστό για καλή απόδοση και αξιοπιστία (άν είναι και πιο οικονομικό ακόμη καλύτερα)? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

 

Στα χρήματα που ζητάς και για την ισχύ που θές ,όλα πάνω κάτω τα ίδια είναι σε ποιότητα με αυτά που διαλεξες αρχικά.Το τι χρειάζεσαι όμως θα το κρίνει τεχνικός που θα δεί τον χώρο σου ,και όχι αμφίβολες μετρήσεις.Αν έχεις αμφιβολίες πάλι με ότι σου πουν,ρωτάς και άλλον τεχνικό εννοείται.:)

 

Οσο αφορά την αξιοπιστία των Ιnverter στο θέμα βλαβης λογω ΔΕΗ ,αφορά το ίδιο πιθανή όσο μια άλλη βλάβη από πολλούς και διάφορους λόγους.

Φυσικά όσο καλύτερης ποιότητας είναι ενα μηχάνημα τόσο μειώνεται ο κίνδυνος λόγω κυκλωμάτων προστασίας.Γενικά πάντως όλα έχουν πλέον μια βασική προστασία όπως πχ να ξεκινά μόνο του στην τελευταία ρύθμιση σε διακοπή ή αστάθεια ρεύματος.Επίσης μια σχετική προστασία από αστάθεια και διακυμάνσεις στην τάση μπορεί να λυθεί και με άλλους τρόπους ανάλογα την ηλεκτρική σου εγκατάσταση.Εδω θα πρέπει να συμβουλευτείς ηλεκτρολόγο τι μπορεί να γίνει στον χώρο σου.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε ένα μεγάλο δίλλημα. Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει ποσοστιαία πόσο μεγαλύτερη είναι η κατανάλωση ρεύματος απο ένα κλιματιστικά ενεργειακής κλάσης c σε σχέση με ένα α?
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το τι ταιριάζει καλύτερα στον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός επιτόπου.

Το Τoshiba είναι γενικά καλύτερο μηχάνημα, έχει λιγότερο θόρυβο ,καλύτερο καθαρισμό αερα γιατί γίνεται με ιονιστή και έχει και καλύτερα φίλτρα.

Ομως για χώρους κοντά σε μυρωδιές (κουζίνα) ή πηγές θερμότητας (τζακι) δεν κάνει γιατί θα έχεις πρόβλημα με φθορά του εσωτερικού.Το ίδιο με το FD50VA για τα φίλτρα του . Οπότε αναγκαστικά πάς στο κλασικό GE50VA και το βάζεις κάπου κοντίτερα από ότι θα το έβαζες, αν υπάρχει πρόβλημα για τον πιό χαμηλό σε ένταση ανεμιστήρα, για κάλυψη του χώρου σου.Για 40 τμ γενικά πάντως δεν χρειάζεται δυνατός ανεμιστήρας. Πήγαινε σε κατάστημα κλιματισμού να σου δείξουν κάπου σε εγκατάσταση όλα τα μηχανήματα σε λειτουργία προτού παραγγείλεις κάτι .:)

 

 

 

Τα Gree που έχεις διαλέξει είναι τα καλύτερα της εταιρίας σαν σειρά,λόγω καλού συμπιεστή.:) Ομως είναι και Κινέζικα από μία από τις γνωστές εταιρίες που κατασκευάζουν για άλλους, και βγάζουν και δικά τους με δική τους φίρμα,αλλα είναι και κλιματιστικά που μπορεί να έχουν διαφορές παρτίδα με παρτίδα.Αυτό γιατί εξαρτάται τι φέρνει ο εισαγωγέας κάθε φορά για δικούς του λόγους ,καθώς οι παραπάνω εταιρίες αγοράζουν από διάφορους κατασκευστές εξαρτήματα για να τα φτιάχνουν.

 

Αν όμως έχεις μείνει ευχαριστημένος με τα Sharp και διαθετεις τα χρήματα ,γιατί να αλλάξεις ; http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=AY-XP18LSR

 

Συνδιασμό μπορείς να κάνεις βεβαια σε διάφορα μοντέλα, που έχουμε ήδη αναφέρει,αλλά είναι καλύτερο να έχεις συνέχεια με service με μια εταιρία ή κατάστημα κλιματισμού αν έχεις μείνει ευχαριστημένος ,χώρια θα σου κάνουν καλύτερη τιμή σαν καλό πελάτη:)

Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για την απαντησή σου και τις χρήσιμες όπως πάντα συμβουλές σου...Έχω καταλήξει στα δυο συγκεκριμένα κλιματιστικά της Gree που σου είπα λόγω διαφοράς κόστους σε σχέση με τα αντίστοιχα της Sharp αλλά και λόγω της καλύτερης εγγύησης που μου δίνουν...Έχω ακούσει οτι είναι πολύ αξιόπιστα παρόλο που είναι κινέζικα και είχα στην αρχή αρκετούς ενδοιασμούς μπορώ να πω...Μου είπαν επίσης και αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσεις και εσυ Starenios οτι ο συμπιεστής που μου είπες οτι είναι καλός ειναι της Daikin....Σε κόστος μου βγαίνουν και τα δυο μαζί με την τοποθέτηση 1,400 ευρω....Τα Sharp μου βγαίνουν στα 1860 μάζι με την εγκατάσταση και ξεπερνάω το όριο που είχα θέσει εξ αρχής....

Περιμένω τα σχόλια σας με πολύ ενδιαφέρον...Σας ευχαριστώ όλους και προπάντων τον Starenios....:)

Link to comment
Share on other sites

Μου πήρε σχεδόν ένα μήνα αλλά μπορώ να πω πως διαβάζοντας κατέληξα σε δυο αιρκοντισιον που χρειάζομαι. Δυστυχως μεταξυ θεωρίας και πράξης υπάρχει παντα διαφορα, και οταν πηγα σε ενα καταστημα κλιματιστικών (εξειδικευμένο, όχι αλυσίδα) μου είπαν πως η αντιπροσωπεία της sharp (ζάμπα) ετοιμάζεται να φύγει για Ιταλία (όπως και daikin). Και η ερώτησή μου είναι, εντάξει και το αγόρασα, υποστήριξη?? Θα υπάρχει? Νομίζω θα έπρεπε να υπάρχει αντίστοιχη με τις αγορές και ανάπτυξη στο θέμα υποστήριξη. Εγώ πάντως βοηθήθηκα απο το νήμα, αλλά ειμαι στον "τοίχο" γιατί δεν ξέρω τι γίνεται στο θέμα υποστήριξη σχετικά με τα προιοντα της sharp.
Link to comment
Share on other sites

τι λέει αυτο?

Toyotomi Kuro MTN/MTG A356DV 18αρι inverter

http://www.skroutz.gr/s/335554/Toyotomi-Kuro-MTN-MTG-A356DV.html?keyphrase=Toyotomi+MTN+MTG+A356DV

 

το θέλω για το σαλόνι και σε btu με καλύπτει μιας και το απο κάτω διαμέρισμα εχει ενα παρόμοιο.. η τιμή του είναι πολύ καλή,μήπως είναι..πατάτα?:confused::confused:

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Τα Τοyotomi που έρχονται στην Ελληνή αγορά είναι πλέον Κινέζικα φασόν ,οπότε τι θα βγουν έχει ρίσκο.:)

Από θέμα καθαρισμού αέρα όμως είναι πάνω από τον μέσο όρο .Στα χρήματα που ζητά μπορείς πχ να κοιτάξεις και αυτό http://www.skroutz.gr/s/328484/LG-Libero-E-E18SQ.html που μπορεί να είναι και Κορέας,αλλα όμως έχει πιο βασικό καθαρισμό αέρα.

 

Ειμαι σε ένα μεγάλο δίλλημα. Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει ποσοστιαία πόσο μεγαλύτερη είναι η κατανάλωση ρεύματος απο ένα κλιματιστικά ενεργειακής κλάσης c σε σχέση με ένα α?

 

http://www.dolceta.eu/kypros/Mod5/-%CE%95%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-.html

 

http://greekelectronics.orgfree.com/wp-content/uploads/2012/03/e_class.jpg

 

Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για την απαντησή σου και τις χρήσιμες όπως πάντα συμβουλές σου...Έχω καταλήξει στα δυο συγκεκριμένα κλιματιστικά της Gree που σου είπα λόγω διαφοράς κόστους σε σχέση με τα αντίστοιχα της Sharp αλλά και λόγω της καλύτερης εγγύησης που μου δίνουν...Έχω ακούσει οτι είναι πολύ αξιόπιστα παρόλο που είναι κινέζικα και είχα στην αρχή αρκετούς ενδοιασμούς μπορώ να πω...Μου είπαν επίσης και αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσεις και εσυ Starenios οτι ο συμπιεστής που μου είπες οτι είναι καλός ειναι της Daikin....Σε κόστος μου βγαίνουν και τα δυο μαζί με την τοποθέτηση 1,400 ευρω....Τα Sharp μου βγαίνουν στα 1860 μάζι με την εγκατάσταση και ξεπερνάω το όριο που είχα θέσει εξ αρχής....

Περιμένω τα σχόλια σας με πολύ ενδιαφέρον...Σας ευχαριστώ όλους και προπάντων τον Starenios....:)

 

Δεν μπορώ να ξέρω τις τιμές που βρήκες ,με αναζήτιση ενδεικτικά βγήκαν άλλες ,αλλά αν έχεις αμφιβολίες ρωτάς και αλλού για όλα όσα θες.:)

Ανέφερα ομως ήδη ότι το συγκεκριμέμνο Gree έχει καλο συμπιεστή,και είναι με συνεργασία όχι γνήσιο,αλλά ανέφερα και κάποιες επιφυλάξεις .

Για τις εγγυήσεις ισχύει ότι έχουμε αναφέρει, ότι είναι κάτι σχετικό, αναφέρεται γραπτά τι ισχύει και πως ,εξαρτάται και από τον εισαγωγέα

τι θέλει σε κάθε περίπτωση. Συνήθως όταν μιλάμε για κάτι γενικά φθηνό,εκτός το θέμα απόδοσης ,αν τύχει και σου χαλά συνεχώς και ας στο

φτιάχνουν συνεχώς,δεν έχει νόημα τέτοια εγγύηση ,γιατί η ταλαιπωρία περισσότερη που δεν θα ευχαριστηθείς την αγορά σου.

 

Σε ποιά μεγάλα πολυκαταστήματα έχει universal χειριστήρια για aircondition;

 

Oλες οι αλυσίδες από όσο έχω δει έχουν, και υπάρχουν και απλά συμβατα και για κάθε φίρμα .Αν δεν έχουν,συνήθως στο φέρνουν,έχουν κατάλογο :)

 

Μου πήρε σχεδόν ένα μήνα αλλά μπορώ να πω πως διαβάζοντας κατέληξα σε δυο αιρκοντισιον που χρειάζομαι. Δυστυχως μεταξυ θεωρίας και πράξης υπάρχει παντα διαφορα, και οταν πηγα σε ενα καταστημα κλιματιστικών (εξειδικευμένο, όχι αλυσίδα) μου είπαν πως η αντιπροσωπεία της sharp (ζάμπα) ετοιμάζεται να φύγει για Ιταλία (όπως και daikin). Και η ερώτησή μου είναι, εντάξει και το αγόρασα, υποστήριξη?? Θα υπάρχει? Νομίζω θα έπρεπε να υπάρχει αντίστοιχη με τις αγορές και ανάπτυξη στο θέμα υποστήριξη. Εγώ πάντως βοηθήθηκα απο το νήμα, αλλά ειμαι στον "τοίχο" γιατί δεν ξέρω τι γίνεται στο θέμα υποστήριξη σχετικά με τα προιοντα της sharp.

 

Προς το παρόν δεν υπάρχει καμία ενημέρωση για ότι σου είπαν ,και μάλλον έχουν μπλέξει τις πληροφορίες τους με ότι και οι δύο φίρμες εισάγουν μέσω Ιταλίας τα προιόντα τους στην Ελλάδα από θέμα διανομής των ξένων εταιριών.Βέβαια όταν σήμερα η αγορά είναι σε κατάρευση λόγω της οκονομικής κρίσης της χώρας, προβλέψεις δεν γίνονται τι θα γίνει σε κάθε κλάδο.:X

 

Η αντιπροσωπεία της Sharp είναι από τις παλαιότερες στον κλάδο του κλιματισμού στην Ελλάδα ,και η Daikin νεώτερη πλέον στην Ελλάδα σαν θυγατρική . Περισσότερα http://www.daikin.gr/support-and-manuals/helpdesk/index.jsp και http://www.zampa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=60&lang=el

 

Πάντως στην χειρότερη περίπτωση ,η διεθνής πρακτική έχει δείξει ότι οι καλές φίρμες δεν χάνονται από μια αγορά και αναλαμβάνει άλλος

ή με κάποια μορφή συνεχίζεται η υποστήριξη.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το διλημα ειναι το εξης : Μαγαζι 25 τμ ισογειο παταρι 9τμ, διαταστασεις μαγαζιου. 8,5 μ μηκος 2,9 μ πλατος 4 μ υψος.

Το κλιματιστικο θα τοποθετηθει στο μεσο περιπου του καταστηματος δηλαδη στα 5 μ μηκος και σαε υψος 2,5 μ.

Ειμαι αναμεσα σε αυτο http://www.alphaclimagr.gr/p.Se-18-Atokes-doseis-Panasonic-CS-CU-RE15JKE-Inverter-KLIMATISTIKO-TOICHOU.255840.html και αυτο http://www.apothema.gr/toshiba-suzumi-plus-ras-16skv2-e1ras-16sav2-e1-inverter-72389p προτεινετε.....ευχαριστω

 

YΓ μηπως κανω δουλεια και με αυτο http://www.apothema.gr/toshiba_suzumi-plus-ras-13skv2-eras-13sav2-e-inverter-61776-p

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Το τι ταιριαζει στον χώρο σου θα το κρίνει τεχνικός που θα δεί επιτόπου.:) Aπό την περιγραφή σου το http://www.apothema.gr/toshiba-suzumi-plus-ras-16skv2-e1ras-16sav2-e1-inverter-72389p ταιριαζει καλύτερα γιατί είναι δυνατότερο ,και με καλυτερο ανεμιστήρα .Αυτό γιατί λόγω 4μ ύψους max. και λογικά μιας πόρτας ανοιγε-κλεισε που θα υπάρχει, θα έχεις απώλειες θερμοκρασίας εκεί που θέλεις να το βάλεις.Αν τύχει ενοχλεί το ρυθμίζεις απλά λιγότερο:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...