Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλη χρονιά με υγεία για όλους και χαμόγελο κόντρα στην αβεβαιότητα της εποχής μας :)

 

@ Theodore41 Τα άψυχα δεν καμιά αξία όσο η ζωή,τι να πεί κανείς εκτός από τυπικά συλλυπητήρια ...:cry:

Στην ερώτηση σου,ανάλογα την διαρύθμιση του χώρου και τα τμ θα πρέπει να συμβουλευτείς τεχνικό στον χώρο σου τι βολεύει από ισχύ σε σχέση αλλά και από τοποθέτιση .Ενα κλιματιστικό της ZE/ZK από την Mitsubishi Heavy που έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη μάλλον ταιριάζει για οικονομική λύση ....

 

@ M_daVinci Ενα 18αρι Inverter θα σε καλύψει και με το παραπάνω για ότι θές.Oι προτάσεις που έχουμε αναφέρει εδώ και 6μηνο ισχύουν γιατί οι εταιρίες κλιματισμού δεν παρουσιάζουν συχνά νέα μοντέλα σε σχέση με άλλες συσκευές .Η μόνη διαφορά είναι στην τιμή και διαθεσιμότητα όπου λόγω της οικονομικής κρίσης τα πάντα είναι ρευστά και διαπραγματεύσιμα για να είμαστε απόλυτοι.

 

Ποιο θα προτεινες σαν καλυτερο ;

 

Κοιταω το Panasonic CS/CU-RE18JKE

Και το Mitsubishi srk 50ZJX-S . Καποιο αλλο;

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

To Mitsubishi srk 50ZJX-S είναι υπερβολή για τον χώρο σου ,καθώς είναι αρκετά ισχυρό μηχάνημα,δεν ρυθμίζεται αρκετά χαμηλά να μην ενοχλεί

αν θέλουμε, αλλά και είναι ακριβό για τα χρήματα που διαθέτεις σαν όριο.Παρόμοιες επιλογές με το Panasonic έχουμε αναφέρει εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3723730#post3723730 .

 

Εννοείται ότι πρέπει να τα δείς από κοντά σε κατάστημα κλιματισμού ,γιατί μετρά και τι σε βολεύει και από θέμα διαστάσεων και όγκου ,

αλλά και θέματα σωστής τοποθέτισης που θα πρέπει να συζητήσεις με τεχνικό επιτόπου για τον χώρο σου προτού παραγγείλεις ένα μηχάνημα,

καθώς όπως έχουμε πεί, κάθε μοντέλο έχει και τις ιδιοτροπίες του για να αποδίδει σωστά και δεν ταιριάζουν όλα και παντού.:)

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου για να βοηθήσω κάποιους όπως με βοήθησαν και εμένα άλλοι.

Μετά από πολύ ψάξιμο, διάβασμα και ερωτήσεις εδώ μέσα (κυρίως στο Σταρένιο) κατέληξα και αγόρασα το Μitsubishi heavy srk-71ze για το χώρο μου που είναι 38+7 τ.μ.

Οφείλω να πω ότι πολλοί (και ο Σταρένιος) προσπάθησαν να με αποτρέψουν από την αγορά ενός τόσο ισχυρού μηχανήματος αλλά εγώ επέμενα διότι ακριβώς στον ίδιο χώρο από κάτω που μένει ο πατέρας μου του είχαν προτείνει οι "ειδικοί" κάποτε 13άρι και φυσικά όπως καταλαβαίνετε μαρτύρησε. Αργότερα ο πατέρας μου το άλλαξε και έβαλε ένα 24άρι της Mitsubishi electric και βρήκε την υγειά του. Ο χώρος μας είναι ενιαίος που σημαίνει ότι δουλεύει καμιά φορά απορροφητήρας, ανοιγοκλείνουν πόρτες συνέχεια κτλ. Επίσης να τονίσω ότι για εμένα θα ήταν η αποκλειστική μορφή θέρμανσης (και άρα δε με έπαιρνε να μη μου φτάνει η μονάδα) και ότι είμαι τελευταίο όροφο. Είχα καταλήξει λοιπόν στο 63άρι και στο 71άρι. Το srk 63 ήταν κατά τι δυνατότερο από του πατέρα μου το 24άρι (63) της electric. Τελικά κατέληξα στο 71άρι για να μην υπάρχει καμιά περίπτωση να μη με καλύπτει γνωρίζοντας όμως ότι ίσως είναι λίγο πιο ενεργοβόρο.

Οι εντυπώσεις μου μετά από 1 βδομάδα συμβίωσης:

- Η θερμοκρασία πάει όπου τη βάλω. Υπόψιν ότι το σπίτι είναι ακόμα άδειο από έπιπλα και από κουρτίνες και συνεπώς είναι πιο δύσκολο να ζεσταθεί. Είμαστε υπερευχαριστημένοι από θέρμανση και μάλιστα γυρίζουμε στο κρύο σπίτι, ανάβω το κτήνος και σε 10-15 λεπτά η ατμόσφαιρα είναι αυτή που πρέπει.

- Η ποιότητα αέρα που ήταν μείζονος σημασίας για εμένα καθώς η γυναίκα μου έχει αλλεργική ρινίτιδα και γενικά θέμα με τον κλιματισμό είναι φανταστική. Η γυναίκα μου μου λέει συνεχώς ότι δεν περίμενε να είναι τόσο ωραία η ατμόσφαιρα σε ένα κλιματιζόμενο χώρο. Η υγρασία του χώρου μου είναι 50-60% μετά από πολλές ώρες χρήσης ενώ η θερμοκρασία όπως προείπα εκεί ακριβώς που τη ρυθμίζω.

-Θόρυβος: παραπάνω από όσο θα τον ήθελα. Δεν ξέρω αν φταίει ότι το σπίτι είναι σχεδόν άδειο και υπάρχει έντονη ηχώ αλλά θα ήθελα την εσωτερική μονάδα πιο αθόρυβη. Η εξωτερική μονάδα από την άλλη κάνει έναν λεπτό διαπεραστικό ήχο που από ότι μου είπαν μάλλον είναι συντονισμός και θα έρθουν οι άνθρωποι από βδομάδα να το ελέγξουν.

Αυτά. Αν κάποιος έχει συγκεκριμένες απορίες, θα χαρώ να τον βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου για να βοηθήσω κάποιους όπως με βοήθησαν και εμένα άλλοι.

Μετά από πολύ ψάξιμο, διάβασμα και ερωτήσεις εδώ μέσα (κυρίως στο Σταρένιο) κατέληξα και αγόρασα το Μitsubishi heavy srk-71ze για το χώρο μου που είναι 38+7 τ.μ.

Οφείλω να πω ότι πολλοί (και ο Σταρένιος) προσπάθησαν να με αποτρέψουν από την αγορά ενός τόσο ισχυρού μηχανήματος αλλά εγώ επέμενα διότι ακριβώς στον ίδιο χώρο από κάτω που μένει ο πατέρας μου του είχαν προτείνει οι "ειδικοί" κάποτε 13άρι και φυσικά όπως καταλαβαίνετε μαρτύρησε. Αργότερα ο πατέρας μου το άλλαξε και έβαλε ένα 24άρι της Mitsubishi electric και βρήκε την υγειά του. Ο χώρος μας είναι ενιαίος που σημαίνει ότι δουλεύει καμιά φορά απορροφητήρας, ανοιγοκλείνουν πόρτες συνέχεια κτλ. Επίσης να τονίσω ότι για εμένα θα ήταν η αποκλειστική μορφή θέρμανσης (και άρα δε με έπαιρνε να μη μου φτάνει η μονάδα) και ότι είμαι τελευταίο όροφο. Είχα καταλήξει λοιπόν στο 63άρι και στο 71άρι. Το srk 63 ήταν κατά τι δυνατότερο από του πατέρα μου το 24άρι (63) της electric. Τελικά κατέληξα στο 71άρι για να μην υπάρχει καμιά περίπτωση να μη με καλύπτει γνωρίζοντας όμως ότι ίσως είναι λίγο πιο ενεργοβόρο.

Οι εντυπώσεις μου μετά από 1 βδομάδα συμβίωσης:

- Η θερμοκρασία πάει όπου τη βάλω. Υπόψιν ότι το σπίτι είναι ακόμα άδειο από έπιπλα και από κουρτίνες και συνεπώς είναι πιο δύσκολο να ζεσταθεί. Είμαστε υπερευχαριστημένοι από θέρμανση και μάλιστα γυρίζουμε στο κρύο σπίτι, ανάβω το κτήνος και σε 10-15 λεπτά η ατμόσφαιρα είναι αυτή που πρέπει.

- Η ποιότητα αέρα που ήταν μείζονος σημασίας για εμένα καθώς η γυναίκα μου έχει αλλεργική ρινίτιδα και γενικά θέμα με τον κλιματισμό είναι φανταστική. Η γυναίκα μου μου λέει συνεχώς ότι δεν περίμενε να είναι τόσο ωραία η ατμόσφαιρα σε ένα κλιματιζόμενο χώρο. Η υγρασία του χώρου μου είναι 50-60% μετά από πολλές ώρες χρήσης ενώ η θερμοκρασία όπως προείπα εκεί ακριβώς που τη ρυθμίζω.

-Θόρυβος: παραπάνω από όσο θα τον ήθελα. Δεν ξέρω αν φταίει ότι το σπίτι είναι σχεδόν άδειο και υπάρχει έντονη ηχώ αλλά θα ήθελα την εσωτερική μονάδα πιο αθόρυβη. Η εξωτερική μονάδα από την άλλη κάνει έναν λεπτό διαπεραστικό ήχο που από ότι μου είπαν μάλλον είναι συντονισμός και θα έρθουν οι άνθρωποι από βδομάδα να το ελέγξουν.

Αυτά. Αν κάποιος έχει συγκεκριμένες απορίες, θα χαρώ να τον βοηθήσω.

Eαν η εξωτερικη,ειναι κρεμασμενη απο τον τοιχο,τοτε μπορει να κανει συντονισμους με τον τοιχο,απο τους κραδασμους του μηχανηματος.Το ειχα παθει κι εγω με ενα Airwell,οποτε το κατεβασα κατω και το ακουμπησα στο μπαλκονι,και ειδα την υγεια μου.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα υπέρ και κατά των παραπάνω μηχανημάτων ,αλλά και γενικά θέματα εγκατάστασης ήδη τα έχουμε αναφέρει στα προηγούμενα.

Μην λέμε τα ίδια κάθε τόσο.Στο συγκεκριμένο μηχάνημα η εξωτερική μονάδα είναι ογκώδες, δεν κρεμιέται εύκολα,και δεν προτείνεται αυτό :)

 

Οσο αφορά αν κάποιος δηλώνει ή είναι ευχαριστημένος σε μια επιλογή του,δεν σημαίνει ότι είναι η πρέπουσα σε τι χρειάζεται.:D

Αυτό το κρίνει μια μελέτη του χώρου μας από ειδικό,αν έχουμε αμφιβολίες και από άλλους,καθώς μπορεί και με λιγότερα χρήματα να κάνει κάποιος καλύτερα την δουλειά του και να μην ενοχλείται από την καταλληλότητα ή τα μειονεκτήματα κάθε μηχανήματος.Κατά επανάληψη λέμε όποιος ενδιαφέρεται για σωστή επιλογή πρέπει να κοιτάξει να δεί διάφορες επιλογές προτού παραγείλει κάτι,σε εγκατάσταση καταστήματος συγκριτικά.Γι'αυτό εξάλλου οι εταιρίες έχουν και μεγάλη γκάμα προιόντων,χωρίς να προτείνουν "το καλύτερο για να είναι μέσα σε όλα" όπως κάνουν οι κακοί επαγγελματίες απλά για να πουλάνε.Τελος η σωστή επιλογή αφορά και αν αυτό που επιλάξαμε ταιριάζει στον χώρο μας από θέμα σωστής τοποθέτισης.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι εκπτωσεις επηρρεαζουν τα κλιματιστικα? Να περιμενουμε κατι καλό ή δεν θα αλλάξουν οι τιμές?

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Λόγω των μαζικών προσφορών των ηλεκτραγορών στις εκπτώσεις,αναγκαστικά οι τιμές γίνονται αντίστοιχα πιό συμφέρουσες και στα κατάστηματα κλιματισμού λόγω ανταγωνισμού.Προυπόθεση να συγκρίνουμε το ίδιο μηχάνημα με ίδια εγγύηση και όχι παραλλαγές όπως πχ με άλλο made in κλπ .:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Λόγω των μαζικών προσφορών των ηλεκτραγορών στις εκπτώσεις,αναγκαστικά οι τιμές γίνονται αντίστοιχα πιό συμφέρουσες και στα κατάστηματα κλιματισμού λόγω ανταγωνισμού.Προυπόθεση να συγκρίνουμε το ίδιο μηχάνημα με ίδια εγγύηση και όχι παραλλαγές όπως πχ με άλλο made in κλπ .:)

 

καλησπερα πανω σ αυτο που λες ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με ενα κλιματιστικο Hitachi RAS/RAC-E10H3 εαν το γνωριζεις γιατι μου το προτεινε ο καταστηματαρχης που επισκεφθηκα ζητωντας κατι καλο περιπου στα 450-480 ευρω.με διαβεβαιωσε οτι ειναι ακριβως το ιδιο με το RAS-S10H3A και η μονη διαφορα τους ειναι οτι δεν εχει τους ραβδους ιονισμου,αν μπορεις να βοηθησεις να μου προτεινεις ισως κατι στα χρηματα αυτα, μιας και ειμαι νεος στα κλιματιστικα εγω προσανατολιζομουν γυρω απο Fujitsu ASYG07LEC η Toyotomi Akira GAN/GAG A128GVR για ενα μικρο σχετικα χωρο περιπου 20 τμ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Τα συγκεκριμένα μηχανήματα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο,είναι και Κινεζικα ,αλλά και οριακά για τον χώρο σου,τυπικά.

Οπως έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη,δεν επιλέγουμε προιόντα με βάση τι μας λένε πωλητές ,αλλά με τις ανάγκες μας σε σχέση με τον χώρο μας.

 

Για την απορία σου συγκριτικά ,το RAS-S10H3A κυκλοφορεί πλέον από την Hitachi,είναι βελτιωμένο με καλύτερο ανεμιστήρα εκτός του φίλτρου.

Παρόμοιο είναι το Fujitsu όμως με τυπικό ανεμιστήρα ,είναι πιό πρόσφατο μοντέλο,πιό αθόρυβο,και υπάρχει αναφορά για καλή οικονομία σε κατανάλωση στην πράξη.Επίσης έχει πιό slim εμφάνιση σε σχέση με όλα.Τέλος το Toyotomi είναι φασόν μηχάνημα και όπως τύχει.

 

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει

προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους.

Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,εδώ είμαστε :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Ενδιαφερομαι για κλιματιστικο που θα πρεπει να ζεστανει χωρο 40 τμ περιπου (σαλονι-κουζινα), σε καινουρια πολυκατοικια.

Αν και αρχικα προσανατολιζομουν σε 24.000 BTU, διαβαζοντας το forum συνειδητοποιησα οτι με ενα καλο κλιματιστικο στα 18.000 BTU θα ειμαι καλυμμενος.

Συμφωνειτε;

 

Σκεφτομαι τα:

 

1) Super Daiseikai RAS-18PKVP-E

2) Panasonic E15LKEW

3) Mitsubishi SRK50ZJX-S

 

Τα βασικα κριτηρια ειναι, με δεδομενο οτι επαρκουν τα παραπανω για την καλυψη του χωρου, η οικονομια και η ποιοτητα του αερα, μια που υποφερω απο διαφορες αλλεργιες (σκονη, γυρη, κλπ).

 

Ξερω οτι εχετε αναφερθει σε διαφορες περιπτωσεις στα παραπανω μοντελα, αλλα επειδη δεν μπορω να αποφασισω, θα ηθελα λιγη βοηθεια.

 

Τελευταια ερωτηση: Ποια η αποψη σας για τα σωματα ακτινοβολιας υπερυθρων; Μηπως ειναι καλυτερα και οικονομικοτερα για θερμανση σε σχεση με ενα καλο A/C?

 

Φιλικα,

Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Για την κάλυψη του χώρου που περιγράφεις,ενα 18αρι είναι υπεραρκετό με συνήθης απώλειες θερμοκρασίας

αρκεί να μπορεί να μπεί σε σωστή θέση.Αυτό θα το κρίνει τεχνικός που θα δει τον χώρο σου επιτόπου που ξέρει το μηχάνημα που ενδιαφέρεσαι.

 

Από τα μηχανήματα που έχεις διαλέξει ,για τις αλλεργίες είναι καλύτερο το Panasonic και το Toshiba λόγω καθαρισμού αέρα μέσω ιονιστή.Ομως θα πρέπει να λάβεις υπόψη ότι όλα τα παραπάνω που διάλεξες είναι μικρά σε όγκο μέσα-εξω και κάνουν σχετικό θόρυβο όταν ζορίζονται να πετύχουν την επιθυμητή θερμοκρασία.Το Mitsubishi επίσης είναι το πιό ισχυρό μηχάνημα από όλα όσα διάλεξες ,είναι για μεγαλύτερους χώρους και θα σ'ενοχλεί.

 

Ομως για το 15αρι Panasonic έχουμε αναφέρει επιφυλάξεις εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3670359#post3670359 και καλύτερο είναι να πάρεις το μεγαλύτερο του,που είναι ένα κανονικό μηχάνημα στην κατηγορία. http://www.skroutz.gr/s/389581/Panasonic-CS-CU-XE18LKEW.html

Ενναλλακτική επιλογή σε καθαρισμό αέρα,με καλύτερη θέρμανση είναι το http://www.skroutz.gr/s/269314/Sharp-AY-XPC18LR.html

 

Tέλος όσο αφορά την σύγκριση κλιματιστικού με σωματα ακτινοβολιας υπερυθρων τα πάντα είναι σχετικά και εξαρτάται από το κάθε μοντέλο ,αλλά και την διαρύθμιση του χώρου σου.Περισσότερα υπάρχει θεματική ενότητα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=186467 .Δεδομένου όμως

ότι μιλάμε για ανώτερης κατηγορίας κλιματιστικά ,λογικά θα πρέπει να κοιτάξεις παρόμοιας κατηγορίας θερμαντικές συσκευές,αλλά με την εξαίρεση

ότι δεν θα έχεις δροσιά το καλοκαίρι αλλά και ποιότητα αέρα,πράγμα που προσφέρει ένα κλιματιστικό.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση θα ψαχτω λιγο ακομη .Δηλαδη πιστευετε οτι το hitatci ισως δεν ειναι και τοσο οικονομικο στην καταναλωση:worry: και αθορυβο?
Link to comment
Share on other sites

Οπως είπαμε τα συγκεκριμένα μηχανήματα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο,αλλά και είναι οριακά για τον χώρο σου.Ετσι οι κάποιες λεπτομέρειες κάνουν μια διαφορά.Επίσης συγκρίνουμε προιόντα διαφορετικών κατασκευαστών που ζήτησες,δεν γίνεται να μην έχουν διαφορές.:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σχετικά με τα θερμαντικά υπερύθρων και απ' ότι κατάλαβα, είναι κατάλληλα για χώρους που έχουν μεγάλες απώλειες θερμότητας γιατί ακριβώς δεν θερμαίνουν τον αέρα του χώρου μας αλλά απ' ευθείας τα σώματα. Κατά τα άλλα σε ένα καλά μονωμένο χώρο δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης με κλιματισμό όσων αφορά την οικονομία στην κατανάλωση ρεύματος.
Link to comment
Share on other sites

Από τα μηχανήματα που έχεις διαλέξει ,για τις αλλεργίες είναι καλύτερο το Panasonic και το Toshiba λόγω καθαρισμού αέρα μέσω ιονιστή.Ομως θα πρέπει να λάβεις υπόψη ότι όλα τα παραπάνω που διάλεξες είναι μικρά σε όγκο μέσα-εξω και κάνουν σχετικό θόρυβο όταν ζορίζονται να πετύχουν την επιθυμητή θερμοκρασία.Το Mitsubishi επίσης είναι το πιό ισχυρό μηχάνημα από όλα όσα διάλεξες ,είναι για μεγαλύτερους χώρους και θα σ'ενοχλεί.

 

Ομως για το 15αρι Panasonic έχουμε αναφέρει επιφυλάξεις εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3670359#post3670359 και καλύτερο είναι να πάρεις το μεγαλύτερο του,που είναι ένα κανονικό μηχάνημα στην κατηγορία. http://www.skroutz.gr/s/389581/Panasonic-CS-CU-XE18LKEW.html

Ενναλλακτική επιλογή σε καθαρισμό αέρα,με καλύτερη θέρμανση είναι το http://www.skroutz.gr/s/269314/Sharp-AY-XPC18LR.html

 

Tέλος όσο αφορά την σύγκριση κλιματιστικού με σωματα ακτινοβολιας υπερυθρων τα πάντα είναι σχετικά και εξαρτάται από το κάθε μοντέλο ,αλλά και την διαρύθμιση του χώρου σου.Περισσότερα υπάρχει θεματική ενότητα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=186467 .Δεδομένου όμως

ότι μιλάμε για ανώτερης κατηγορίας κλιματιστικά ,λογικά θα πρέπει να κοιτάξεις παρόμοιας κατηγορίας θερμαντικές συσκευές,αλλά με την εξαίρεση

ότι δεν θα έχεις δροσιά το καλοκαίρι αλλά και ποιότητα αέρα,πράγμα που προσφέρει ένα κλιματιστικό.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Το Mitsubishi μου εχει κανει καλη εντυπωση και απο τις περιγραφες στο forum και απο τα χαρακτηριστικα του (πολυ υψηλα COP και EER). Απ'οτι καταλαβαινω, και απο προηγουμενες απαντησεις στο forum, τα βασικα θεματα του ειναι ο θορυβος και ο πολυ δυνατος ανεμιστηρας του που μπορει να ειναι υπερβολικος για χωρο σαν το δικο μου?

 

Για το Panasonic, εχεις δικιο οτι το XE18LKEW θα καλυπτει καλυτερα το χωρο, απλα δεν το βρηκα εδω και μου εκανε εντυπωση: http://www.climasolutions.gr/inverter-deluxe-e-ion-etherea.html

 

Για το Toshiba, ποια ειναι η γνωμη σας. Διαβασα σε προηγουμενα posts οτι ειναι βραβευμενο, κλπ. κλπ.

 

Για το Sharp που προτεινεις, ποιοτικα δεν ειναι κατωτερο απο τις αλλες μαρκες?

Ρωταω γιατι διαβαζοντας το forum βλεπω οτι τοποθετειτε Daikin, Hitachi, Toshiba, Panasonic, Mitsubishi ψηλοτερα απο τα υπολοιπα.

 

Γενικα, τα χρηματα δεν ειναι ο βασικος παραγοντας επιλογης ου, μια που το κλιματιστικο θα αναλαβει βασικο ρολο θερμανσης στο σπιτι για καποιο καιρο, και θελω κατι καλο. Οποτε και κατι αλλο να εχετε να προτεινετε περα απο τα παραπανω, με ενδιαφερει.

 

Φιλικα,

Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

Για το Panasonic ισχύει αυτό που γίνεται συστηματικά τον τελευταίο καιρό.Πολλά μοντέλα κλιματιστικών έρχονται ευκαιριακά στην αγορά.

Αν καλύπτονται από την εγγύηση της αντιπροσωπείας,δεν υπάρχει θέμα.Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να τους τηλ. να σου πούνε σχετικά.

 

To Toshίba είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς.Είναι παρόμοιο και άμεσα συγκρίσιμο με το Μitsubίshi που αναφερθήκαμε,αλλά είναι βελτιωμένο και προσαρμοσμένο περισσότερο για οικιακό κλιματισμό (και ακόμα Ιαπωνίας),ενώ το Mitusbishi εκτος είναι ισχυρότερο μηχάνημα

για τον χώρο σου,είναι ημιεπαγγελματικό και το πλασάρουν οικιακό .Οτι διαφημίζουν βέβαια οι εταιρίες είναι πολύ σχετικά όπως έχουμε πεί,

αλλά γενικά αυτής της κλάσης τα μηχανήματα κάνουν αρκετά καλά πολλά από αυτά που αναφέρουν.

 

Το Sharp το ανέφερα γιατί έθεσες προυπόθεση ότι χρειάζεσαι πολύ καλή ατμόσφαιρα λόγω αλλεργιών,γι'αυτό έχουν λόγω υπαρξης οι ιονιστές.

Η Sharp πρώτη πρόσφερε στην αγορά συνδιασμό καθαρισμού αέρα μέσω ιονιστή (σύστημα plasmacluster). Βελτιωμένη έκδοση καθαρισμού αέρα της Sharp χρησιμοποιεί η Panasonic (το λέει σύστημα απορύπανσης και λειτουργεί και αυτόματα),και η Sanyo που πλέον ανήκει στην Panasonic.

Η Sharp συνεργάζεται μαζί της στην κατασκευή κλιματιστικών.Το συγκεκριμένο πάντως μοντέλο έχει αναφερθεί ότι έχει συμπιεστή Fujitsu

και βγάζει και το αέρα προς τα πάνω,αν βολεύει τον χώρο σου ,όπως τα Toshiba και Mitsubishi ,πράγμα που δεν κάνει το Panasonic .

 

Η Sharp έγινε τα τελευταία χρόνια δεύτερης κλάσης εταιρία στον κλάδο,γιατί δίνει βάση σε άλλους τομείς.Ετσι πλέον αγοράζει συμπιεστές από τρίτους και απλά εξελίσει το εσωτερικό μέρος.Ομως φτιάχνει τα κλιματιστικά της σε δικά της εργοστάσια,όχι σε τρίτους κλπ. και έχουν σταθερή καλή ποιότητα.

 

Οπως είπαμε,για την κάλυψη του χώρου που περιγράφεις,ενα 18αρι είναι υπεραρκετό με συνήθης απώλειες θερμοκρασίας,αρκεί να μπορεί να μπεί σε σωστή θέση .Αυτό θα το κρίνει τεχνικός που θα δει τον χώρο σου επιτόπου,αλλά και ξέρει σχετικά ένα μηχάνημα που ενδιαφέρεσαι.

Ανώτερης κατηγορίας 18αρια έχουμε αναφέρει εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3723730#post3723730 αλλά είναι λιγότερο αποτελεσματικά στο θέμα αλλεργιών που ζητάς.Υπόψη όμως,έχουμε επίσης αναφέρει ότι κανένα μηχάνημα δεν κάνει και θαύματα.Εκτός από την καταλληλότητα ενός μηχανήματος ,πρέπει να τηρούνται και οι οδηγίες χρήσης-συντήρισης αλλά και θέματα υγείας στον χώρο μας.

 

Καλησπέρα! Σχετικά με τα θερμαντικά υπερύθρων και απ' ότι κατάλαβα, είναι κατάλληλα για χώρους που έχουν μεγάλες απώλειες θερμότητας γιατί ακριβώς δεν θερμαίνουν τον αέρα του χώρου μας αλλά απ' ευθείας τα σώματα. Κατά τα άλλα σε ένα καλά μονωμένο χώρο δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης με κλιματισμό όσων αφορά την οικονομία στην κατανάλωση ρεύματος.

 

Σε σύγκριση με τον παραδοσιακό τρόπο θέρμανσης,έχουν οικονομία στην κατανάλωση επειδή κάνουν σκοπευμένη θέρμανση.

Ο υπόλοιπος χώρος δεν καλύπτεται.Επίσης πρέπει να έχεις μπρίζες κοντά και να σε βολεύει .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Εκτός ότι πρέπει να κυκλοφορήσει γενικά το καινούριο Τoshiba,πρέπει όμως και να έρθει και στην αγορά μας και να δούμε τι είναι....:D

Η ονοματολογία δεν παίζει πάντα ρόλο.Παράδειγμα το φετινό Super Daiseikai σειρά 6 που είναι κατώτερο από αυτό της σειράς 5 που συζητάμε....

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω αν τα κλιματιστικα εχουν αφυγραντηρα?

Δηλαδη με αυτο να "μαζευεις" την υγρασια.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Oλα τα κλιματιστικά κάνουν αφύγρανση,το πώς το κάνουν έχει νόημα για να μην δημιουργούν αίσθημα δυσφορίας.:!:

Αυτό όμως εξαρτάται από την συνολική ποιότητα του κλιματιστικού,την καταληλότητα του για τον χώρο μας,και την σωστή τοποθέτιση.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

και πως τον ενεργοποιεις; ποιο το συμβολο του για να το βρω;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Aναλογα το μοντέλο και την κάθε φίρμα ,υπάρχει είτε μόνο αυτόματη λειτουργία είτε μαζί και χειροκίνητη ,είτε και καθόλου σε κάποια παλαιότερα .

Γι'αυτό υπάρχουν οι οδηγίες χρήσης και αναφέρουν σχετικά τις λειτουργίες ενός μηχανήματος.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τα φώτα σας!: έχω κλιματιστικό inverter το οποίο μέχρι πριν μια εβδομάδα όταν το άναβα για ζέστη δεν προλάβαινα να καθαρίζω το μπαλκόνι από τα υγρά που έβγαζε.Ξαφνικά έπαψε! Χρησιμοποιούσα ένα δοχείο να τα συλλέγω σ' αυτό, αλλά εδώ και μια εβδομάδα δεν συγκεντρώνεται τίποτα! Τι συμβαίνει;
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τα φώτα σας!: έχω κλιματιστικό inverter το οποίο μέχρι πριν μια εβδομάδα όταν το άναβα για ζέστη δεν προλάβαινα να καθαρίζω το μπαλκόνι από τα υγρά που έβγαζε.Ξαφνικά έπαψε! Χρησιμοποιούσα ένα δοχείο να τα συλλέγω σ' αυτό, αλλά εδώ και μια εβδομάδα δεν συγκεντρώνεται τίποτα! Τι συμβαίνει;

 

Οπως καταλαβαίνεις διάγνωση καλής ή κακής λειτουργίας δεν μπορεί να γίνει σε forum :)

Οταν βγάζει κάτι σαν νερό ένα κλιματιστικό,αφορά κάποιες αντιδράσεις που γίνονται εσωτερικά ,και κυρίως ότι αφορά αφύγρανση.

Η αφύγρανση γίνεται μόνο αν κριθεί από τον υπολογιστή του μηχανήματος ,πως καταλαβαίνει το εσωτερικό ,αν όντως υπάρχει και υγρασία,

ανάλογα και τις ρυθμίσεις,την καταλληλότητα του μηχανήματος για τον χώρο,την σωστή τοποθέτιση, και αν δεν έχει βουλώσει κάπου η αποχέτευση.

(αν είναι στο εσωτερικό μηχάνημα μπορεί να φαίνεται ελαφρά ή αρκετά με υγρασία στο κουτί) .Βαλε το κλιματιστικο να δουλεψει 45' στη θερμοκρασία που θες ,μετά στο max για άλλα 45' ,κλείστο και δες τι βγάζει.Συμβουλέψου επίσης τις οδηγίες χρήσης τι αναφέρουν,καθώς τον χειμώνα νερά από αφύγρανση δεν είναι συνήθες,εξατμίζονται από την ζέστη που βγάζει το μηχάνημα.Αν έχεις αμφιβολίες ,εννοείται θα πρέπει να ζητήσεις γνώμη τεχνικού:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τα φώτα σας!: έχω κλιματιστικό inverter το οποίο μέχρι πριν μια εβδομάδα όταν το άναβα για ζέστη δεν προλάβαινα να καθαρίζω το μπαλκόνι από τα υγρά που έβγαζε.Ξαφνικά έπαψε! Χρησιμοποιούσα ένα δοχείο να τα συλλέγω σ' αυτό, αλλά εδώ και μια εβδομάδα δεν συγκεντρώνεται τίποτα! Τι συμβαίνει;

 

Αν το κλιματιστικό έβγαζε νερό από την εξωτερική μονάδα, κι είσαι στην Αθήνα δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό. Έχει πολύ χαμηλή υγρασία τις τελευταίες μέρες, γι αυτό και δεν βλέπεις υγροποιήσεις τις τελευταίες μέρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...