Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεχνάς όμως ότι πρίν 2 μήνες δεν είχε αρχίσει ο χειμώνας να δείς πως συμπεριφέρεται το μηχάνημα:)

Επίσης και παρακάτω είχες αναφέρει κάποιες άλλες παρατηρήσεις που μπορεί να αφορούν επίσης στην τοποθέτιση ή και καταλληλότητα μηχανήματος http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3845426#post3845426 .Υποθέτω επίσης έχεις καθαρίσει τα φίλτρα και δεν υπάρχει πρόβλημα διάχυσης του αέρα ,

και έχεις κοιτάξει τις οδηγίες χρήσεως για συνήθη θέματα λειτουργίας.Αρκετά κλιματιστικά έχουν και περιορισμούς για συνεχή λειτουργία σε κάτι ,

ή θέλουν κάποιες άλλες ρυθμίσεις σε διάφορες συνθήκες ή και διάστημα διακοπής να "ξεκουραστεί" το μηχάνημα.Επίσης δοκίμασε ν'αφήσεις τον χώρο

να αεριστεί καλά τουλάχιστον για καμιά ώρα ,κάποια στιγμή εξάλλου δε θα λείψεις ; φυσικά αυτός θα κρυώσει ,και όταν γυρίσεις μετά,βάλε το στις εργοστασιακές ρυθμίσεις θέρμανσης,άστο για πάνω από 45' ν'αποδώσει, και να δείς πως συμπεριφέρεται.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο υπό τόσο δύσκολες συνθήκες και συνεχόμενα δεν έχει ξαναδουλέψει. Είχε όπως είπα 3 βαθμούς σχεδόν σταθερή θερμοκρασία επί 24+ ώρες, το φυσούσε δυνατός αέρας (βοριάς) και μάλλον εν μέρει βρεχόταν παρόλο που είναι κάτω από άλλο μπαλκόνι (λόγω δυνατού αέρα). Ο δυνατός αέρας σε συνδυασμό με χαμηλή θερμοκρασία είναι το μόνο που αναφέρουν οι οδηγίες οτί δεν θα πρέπει να συμβαίνει(μήπως αυτό φταίει?). Παρόλα αυτά θα περίμενα να διατηρεί παρόμοιες συνθήκες μέσα και να μην ανεβάσει τόσο σε σημείο που να με πιάσει δυσφορία. Κατά τα άλλα το μηχάνημα το πολύ πολύ να κλείσει το βράδυ ή μια δυο φορές την εβδομάδα που θα λείψω μερικές ώρες. Γενικά δουλεύει πολύ. Τα φίλτρα είναι πεντακάθαρα. Έχω διαβάσει μέχρι και service manual για να δω αν έχει καταγράψει κάποιο κωδικό σφάλματος το κλιματιστικό αλλά δεν διαπίστωσα κάτι. Η τρύπα των σωληνώσεων είναι στοκαρισμένη. Για κάποιο λόγο διαβάζει χαμηλότερη θερμοκρασία απ' ότι καταλαβαίνω. Δεν καταλαβαίνω το λόγο όμως... :(

Σχετικά με την παλιά μου παρατήρηση κατάλαβα γιατί το κάνει. Το κάνει απ' όσο κατάλαβα όταν έχει σχετικά μεγάλη θερμοκρασία εξωτερική, οπότε και οι απώλειες θερμότητας είναι τόσο λίγες που και στο χαμηλότερο να δούλευε το μηχάνημα δεν θα κατάφερνε να διατηρήσει σταθερή θερμοκρασία (θα ανέβαζε). Γι΄ αυτό επιλέγει να σταματήσει να βγάζει ζεστό για κάποιο χρόνο. Να δούμε αν θα βγάλουμε άκρη και με αυτό :wacko:

Ευχαριστώ και πάλι και καλές γιορτές σε όλους :)

Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ψυκτο-παρέα..

 

Επειδή χάθηκα λίγο και θέλω τα φώτα σας..

Γραφείο ενιαίος χώρος 60τ.μ τετράγωνος, θέλουμε ζεστούλα τον χειμώνα και για δροσιά το καλοκαίρι.

Τι πρότεινουν οι ψαγμένοι σαν οικονομικη λύση?

Θα δουλεύει περίπου 8 ώρες την ήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Καλό θα ήταν να αναφέρεις πού βρίσκεται ο χώρος, αν είναι σε κάποιο υψόμετρο, αν έχει διπλά τζάμια, μόνωση κλπ για να πάρεις καλύτερη βοήθεια. Επίσης ποιο είναι το ποσό που σκέφτεσαι να διαθέσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ο δυνατός αέρας σε συνδυασμό με χαμηλή θερμοκρασία είναι το μόνο που αναφέρουν οι οδηγίες οτί δεν θα πρέπει να συμβαίνει(μήπως αυτό φταίει?). :wacko: Ευχαριστώ και πάλι και καλές γιορτές σε όλους :)

 

Καλές γιορτές επίσης :) .To πιό πιθανό έτσι όπως τα περιγράφεις είναι να μην έχει μπεί το κλιματιστικό σε κατάλληλη θέση.Δυστυχώς πολλές φορές επιλέγουμε με βαση τι βολεύει εμάς ή τον τεχνικό και όχι με τι πρέπει για το μηχάνημα:cry:

 

Καλησπέρα στην ψυκτο-παρέα..

 

Επειδή χάθηκα λίγο και θέλω τα φώτα σας..Γραφείο ενιαίος χώρος 60τ.μ τετράγωνος, θέλουμε ζεστούλα τον χειμώνα και για δροσιά το καλοκαίρι.Τι πρότεινουν οι ψαγμένοι σαν οικονομικη λύση? Θα δουλεύει περίπου 8 ώρες την ήμερα.

 

Oπως σου αναφέρθηκε ήδη ,δεν επιλέγουμε έτσι απλά,αλλά με κάποια πιό σύνθετα κριτήρια.:D -Κάνε ενα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά.Θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως επιλέγουμε κάτι και πληροφορίες για όλα σχεδόν τα μοντέλα της αγοράς :) -Ενδεικτικά μόνο με βάση το οικονομικό σε κόστος, για μηχάνημα με χρήση σε κανονικές συνθήκες του χώρου που αναφέρεις, αυτήν την περίοδο φαίνεται συμφέρουν :

http://www.skroutz.gr/s/298553/Gree-Change-GRS-241-HI-JCD-N2.html και http://www.skroutz.gr/s/328486/LG-Libero-E-E24SQ.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με άνθρωπο δικό τους και μου είπε πως λίγο πολύ όλα τα κλιματιστικά θέλουν 2,5-3 μέτρα σωληνώσεις για να μην κάνουν θόρυβο και βουητό. Το mitsubishi που έβαλα στο σαλόνι (1 μέτρο και κάτι σωληνώσεις) βουίζει καμιά φορά αλλά δεν κρατάει πολύ. Γενικά σπάνια. Δεν ήξερα οτί μπορεί να οφείλεται και σε αυτό το γεγονός. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ή διαψεύσει κάτι τέτοιο; Μηχανικός ήταν, οπότε τί να πω εγώ...

Χαιρετω.

Υπαρχει και αλλος λογος για να βουίζει ενα κλιματιστικο,και αυτο ειναι οι συντονισμοι που κανει ο τοιχος,απο το εξωτερικο μηανημα,αν το εχετε "κρεμασει" πανω του.Εγω,το ειχα αυτο το προβλημα και με ενα Airwell,kai με ενα Panasonic,οποτε,μολις το καταλαβα,τα κατεβασα και τα εβαλα πανω στο μπαλκονι,και σταματησαν αμεσως.

Ετσι,γλυτωσα ταυτοχρονα και με τα περιστερια,που γουσταρανε ψηλα το αρκουδίσιο για να αραζουν,ενω αμα τα εβαλα κατω,ουτε που το πλησιαζουν.!!

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα!

 

Συντομα ανοιγω ενα καταστημα λιανικης πωλησης και θα ηθελα να με συμβουλεψετε για κλιματιστικο.

Ο χωρος ειναι περιπου 20 τετραγωνικα με υψος 5 μετρα.Επισης εχει τζαμαρια με πλατος 6 μετρα και 2.5 μετρα υψος.

 

Διαβασα καποιες προηγουμενες σελιδες και δεν μπορεσα να βγαλω σαφη συμπερασματα.Το Budget για την αγορα κλιματιστικου ειναι απο 500 μεχρι 600 euro.

 

Ευχαριστω!

 

να προσθεσω πως σε καποια μαγαζια που ρωτησα καποιοι μου προτεινανε 18000 btu ενω καποιος αλλος μου ειπε πως με ενα σαν αυτο:

http://www.skroutz.gr/s/274515/Midea-MSY-12HRDN1.html

 

θα ειμαι καλυμενος...

Edited by maze77
www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Υπαρχει και αλλος λογος για να βουίζει ενα κλιματιστικο,και αυτο ειναι οι συντονισμοι που κανει ο τοιχος,απο το εξωτερικο μηανημα,αν το εχετε "κρεμασει" πανω του.Εγω,το ειχα αυτο το προβλημα και με ενα Airwell,kai με ενα Panasonic,οποτε,μολις το καταλαβα,τα κατεβασα και τα εβαλα πανω στο μπαλκονι,και σταματησαν αμεσως.

Ετσι,γλυτωσα ταυτοχρονα και με τα περιστερια,που γουσταρανε ψηλα το αρκουδίσιο για να αραζουν,ενω αμα τα εβαλα κατω,ουτε που το πλησιαζουν.!!

 

Καλησπέρα! Και εγώ έτσι πιστεύω για τους δικούς μου τοίχους!! Αν βγεις έξω δεν ακούγεται τίποτα. Μέσα γίνεται η δουλειά. Θα δοκιμάσω με λαστιχάκια, μετά σε κοιτάω κάποιο αντικραδασμικό και τελευταία λύση αυτό που λες αλλά να σου πω και σαν θέση δεν μου αρέσει κάτω και πρέπει άντε πάλι χρήματα για να κατέβει κάτω. Πόσο σου ζήτησαν εσένα για να σου μεταφέρουν τη μονάδα κάτω;; Με τα περιστέρια έχω θέμα και εγώ δεν το πιστέυω!! :lol: Πίνουν και νεράκι από το κλιματιστικό, οι καλύτεροι πελάτες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή τοποθέτιση έχουμε πεί κατά επανάληψη, πάντα περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω που αναφέρθηκαν αλλά και πάντα εξαρτάται και από τις ιδιοτροπίες κάθε κλιματιστικού.Αυτές τις γνωρίζουν μόνο όσοι έχουν εξειδίκευση ή ενημέρωση σε μηχανήματα μιας φίρμας αλλά και ξέρουν τι να κάνουν σε μια τοποθέτιση αν προκύψει κάτι έκτακτο ή μια αλλαγή σ'ένα χώρο.Για να ελαχιστοποιήσει όμως κανείς τα διάφορα απρόοπτα,γι'αυτό λέμε συχνά,ότι έχοντας υπόψη κάποιο κλιματιστικό,προτού το αγοράσουμε, ζητάμε από τεχνικό μελέτη του χώρου μας με βάση τι επιλέξαμε, αν κάνει και πως αυτό.

 

@ maze77 : Xρόνια πολλά :)Αν έχεις αμφιβολίες καλύτερα να δεί τον χώρο σου τεχνικός επιτόπου.Οπως τα περιγράφεις ,λόγω μεγάλης τζαμαρίας και ύψους οι απώλειες θερμοκρασίας είναι σίγουρες.Γι'αυτό καλώς σου πρότειναν 18αρι για να είναι μέσα ,άσχετα αν έχεις λιγα τμ .-Αν δεν χρειάζεται πάντα,απλά το ρυθμίζεις λιγότερο.Δυστυχώς όμως στα χρήματα που διαθέτεις οι επιλογές είναι ελάχιστες σε 18αρι για κάτι αξιόλογο για άμεση απόδωση αλλά και σχετική οικονομία,εκτός αν μπορείς ν΄ανέβεις προυπολογισμό.http://www.skroutz.gr/s/383522/Midea-MS9A-18HRDN1.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Η σωστή τοποθέτιση έχουμε πεί κατά επανάληψη, πάντα περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω που αναφέρθηκαν αλλά εξαρτάται και από τις ιδιοτροπίες

κάθε κλιματιστικού.Αυτές τις γνωρίζουν μόνο όσοι έχουν μόνο εξειδίκευση ή ενημέρωση μόνο σε μηχανήματα μιας φίρμας αλλά και ξέρουν τι κάνουν σε μια τοποθέτιση,

 

@ maze77 : Xρόνια πολλά :)Αν έχεις αμφιβολίες καλύτερα να δεί τον χώρο σου τεχνικός επιτόπου.Οπως τα περιγράφεις ,λόγω μεγάλης τζαμαρίας και ύψους οι απώλειες θερμοκρασίας είναι σίγουρες.Γι'αυτό καλώς σου πρότειναν 18αρι για να είναι μέσα ,άσχετα αν έχεις λιγα τμ .-Αν δεν χρειάζεται πάντα,απλά το ρυθμίζεις λιγότερο.Δυστυχώς όμως στα χρήματα που διαθέτεις οι επιλογές είναι ελάχιστες σε 18αρι για κάτι αξιόλογο για άμεση απόδωση αλλά και σχετική οικονομία,εκτός αν μπορείς ν΄ανέβεις προυπολογισμό.http://www.skroutz.gr/s/383522/Midea-MS9A-18HRDN1.html

 

ευχαριστω για τη συμβουλη σου.Αναμεσα σε αυτο που προτεινεις και σε αυτο http://panpsix.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=30011

ποιο θεωρεις οτι ειναι καλυτερο?

www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βρήκες είναι νεώτερο μοντέλο,πολύ εμφανίσημο και με πιό αυτοματισμούς.Η τιμή του δεν έχει μεγάλη διαφορά όπως αυτή βρήκες (και αν ισχύει) σαν "προσφορά" http://www.skroutz.gr/s/49242/Midea-MSV1-18HRDN1.html . Αυτό που πρότεινα εγώ παρόμοιο είναι ,αλλά έχει δυνατότερο ανεμιστήρα,ταιριάζει καλύτερα για ψηλοτάβανο κατάστημα ,και είναι και φθηνότερο λόγω του ορίου τιμής που θέτεις.Εννοείται όμως ότι θα πρέπει

να τα δείς και από κοντά τι αρέσει σε σένα και τι ταιριάζει καλύτερα όπως γνωρίζεις τον χώρο σου,σε κάποιο κατάστημα κλιματισμού (εκεί ίσως

που σου πρότειναν και το 12αρι Midea αρχικά) και ότι αμφιβολίες υπάρχουν καλύτερα να δεί τον χώρο σου τεχνικός επιτόπου.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βρήκες είναι νεώτερο μοντέλο,πολύ εμφανίσημο και με πιό αυτοματισμούς.Η τιμή του δεν έχει μεγάλη διαφορά όπως αυτή βρήκες (και αν ισχύει) σαν "προσφορά" http://www.skroutz.gr/s/49242/Midea-MSV1-18HRDN1.html . Αυτό που πρότεινα εγώ παρόμοιο είναι ,αλλά έχει δυνατότερο ανεμιστήρα,ταιριάζει καλύτερα για ψηλοτάβανο κατάστημα ,και είναι και φθηνότερο λόγω του ορίου τιμής που θέτεις.Εννοείται όμως ότι θα πρέπει

να τα δείς και από κοντά τι αρέσει σε σένα και τι ταιριάζει καλύτερα όπως γνωρίζεις τον χώρο σου,σε κάποιο κατάστημα κλιματισμού (εκεί ίσως

που σου πρότειναν και το 12αρι Midea αρχικά) και ότι αμφιβολίες υπάρχουν καλύτερα να δεί τον χώρο σου τεχνικός επιτόπου.

 

μηπως ξερεις να μου πεις τι διαφορες εχουν αυτα τα 2 μοντελα?

 

http://www.skroutz.gr/s/74891/Midea-MSV1-12HRDN1.html?keyphrase=MIDEA+MSV1-12HRDN1

http://www.skroutz.gr/s/274515/Midea-MSY-12HRDN1.html

www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω ,δεν μπορώ να έχω δει όλα τα μοντέλα της αγοράς. :cry: Από ότι διαβάζω στον κατάλογο της εταιρίας το δεύτερο είναι παρόμοιο στα περισσότερα με το πρώτο,αλλά πιό λεπτό σε πάχος, με καλύτερη θέρμανση και πιό αθόρυβο.Βέβαια πάντα τα φυλλάδια τα γράφουν όλα καλά.

Θα πρέπει να το δείς από κοντά ή να ρωτήσεις σχετικά σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα κλιματισμού της Midea.Ακόμα καλύτερα αν μπορούν να στο δείξουν κάπου σε εγκατάσταση τους .Πάντως για τον χώρο σου μάλλον είναι οριακό από ισχύ όπως είπαμε.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω ,δεν μπορώ να έχω δει όλα τα μοντέλα της αγοράς. :cry: Από ότι διαβάζω στον κατάλογο της εταιρίας το δεύτερο είναι παρόμοιο στα περισσότερα με το πρώτο,αλλά πιό λεπτό σε πάχος, με καλύτερη θέρμανση και πιό αθόρυβο.Βέβαια πάντα τα φυλλάδια τα γράφουν όλα καλά.

Θα πρέπει να το δείς από κοντά ή να ρωτήσεις σχετικά σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα κλιματισμού της Midea.Ακόμα καλύτερα αν μπορούν να στο δείξουν κάπου σε εγκατάσταση τους .Πάντως για τον χώρο σου μάλλον είναι οριακό από ισχύ όπως είπαμε.

 

το επιχειρημα αυτου που μου προτεινε το μικροτερο ηταν οτι στην πραγματικοτητα ειναι 13.700 btu . Τωρα τι να πω και γω..δεν εχω ιδεα:confused:

www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr
Link to comment
Share on other sites

Στην ψύξη είναι το νούμερο αυτό στο max. που φτάνει ένα 12αρι τεχνολογίας Inverter.Στο max όμως τα Inverter δεν λειτουργούν συνέχεια παρά μόνο μέχρι το πολύ 30' για προστασία του συμπιεστή και μετά πέφτουν στην ονομαστική τιμή που αναφέρουν.Εσυ χρειάζεσαι κλιματιστικό που να δουλεύει σταθερά και να καλύπτει τις απώλειες λόγω της μεγάλης τζαμαρίας και ύψους που περιγράφεις.Γιάυτό είπαμε καλύτερα να δεί τον χώρο σου τεχνικός επιτόπου τι χρειάζεται. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των προηγουμένων μηνυμάτων μου, νομίζω οφείλω να αναφέρω ότι σήμερα το μηχάνημα δουλεύει άψογα όπως και γενικά μέχρι σήμερα. Το βάζω στους 22 και πιάνει 23 άντε 23.5. Μόλις πιάσει αυτό το νούμερο και τώρα κοντά με 1 βαθμό έξω με το ζόρι το ακούς. Χθες και προχθές με 3 και 4 βαθμούς έξω αλλά και με αέρα και βροχή το μηχάνημα ήταν στην τσίτα συνέχεια και έπρεπε να το κατεβάσω στους 19 για να ηρεμήσει κάπως και πάλι όχι όπως τώρα σε καμία περίπτωση.

Βασικά η μοναδική λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω ως άσχετος είναι ότι επειδή έχει τον αισθητήρα θερμοκρασίας δεξιά στο πλάι της εσωτερικής μονάδας και επειδή είναι τοποθετημένο κοντά σε τοίχο στην δεξιά μεριά του, μήπως με κάποιο τρόπο και με τον πολύ αέρα περνούσε κρύο αεράκι από τις σωληνώσεις (που είναι και αυτές στα δεξιά του κουτιού) και δημιουργεί κάποιο κρύο ρεύμα εκεί. Χθες όταν έβαζα το χέρι μου κοντά στους σωλήνες πάντως ένιωθα μια ψύχρα. Δεν ξέρω αν ήταν ιδέα μου. Την επόμενη φορά θα βάλω θερμόμετρο εκεί κοντά να δω τί γίνεται. Έξω πάντως φαίνεται αρκετά ΟΚ το στοκάρισμα. Παίζει καθόλου αυτό που λέω;;

Για να λέμε και τα καλά, μου κάνει τρομερή εντύπωση πόσο άνετα ζεσταίνει το χώρο χωρίς να ζορίζεται καθόλου και έχω την αίσθηση οτί αυτό το 12αράκι μπορεί να καλύψει και όλο το σπίτι (65τμ) αν δεν κλείνει καθόλου οπότε και τα υπόλοιπα δωμάτια έχουν χρόνο για να κυκλοφορήσει ο αέρας και να ζεσταθούν. Και μάλιστα χωρίς πολύ ζόρι! Αυτό βλέπω στην πράξη ως τώρα!

Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

To Μitsubishi που έχεις ,δεν έχει αισθητήρα στο πλάι.Λαμβάνει ενδείξεις από την θερμοκρασία δαπέδου με έξυπνο αισθητήρα όπως διαφημίζει που τον λέει

I-See Sensor.Με βάση τις νέες παρατηρήσεις σου επανερχόμαστε σ΄αυτά που είπαμε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3912337#post3912337

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

To Μitsubishi που έχεις ,δεν έχει αισθητήρα στο πλάι.Λαμβάνει ενδείξεις από την θερμοκρασία δαπέδου με έξυπνο αισθητήρα όπως διαφημίζει που τον λέει

I-See Sensor.Με βάση τις νέες παρατηρήσεις σου επανερχόμαστε σ΄αυτά που είπαμε http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3912337#post3912337

 

Αυτό είναι επιπρόσθετο. Μπορείς και να το απενεργοποιήσεις αν θέλεις! Διαβάζει από αυτό δάπεδο + τοίχους και επιπλέον έχει αισθητήρα για θερμοκρασία αέρα και υγρασία.

Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

Το I-See Sensor όπως και σε όλα κλιματιστικά το αντίστοιχο του,όπως το λέει κάθε εταιρία,απενεργοποιείται μόνο με reset και όχι με συνήθη χρήση

άνοιγε-κλείσε το μηχάνημα.Αυτός ο αισθητήρας είναι ο υπεύθυνος για την ρύθμιση συνθηκών του χώρου μας.Το πώς τα καταφέρνει εξαρταται από την ποιότητα,την καταλληλότητα και την σωστή τοποθέτιση του κλιματιστικού στον χώρο.Οποιος άλλος αισθητήρας υπάρχει είναι μέσα στο μηχάνημα,

δεν φαίνεται αν δεν το ψάξεις,και είναι βοηθητικός βασικά για κάποια όρια λειτουργίας του μηχανήματος ή για κάποιες προφυλάξεις και αφορά το service.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια χρειαζομαι βοηθεια για επιλογη κλιματιστικου. Προοριζεται για χωρο 35 τμ , 1ος οροφος με πυλωτη από κάτω. 2πλα τζαμια , κατασκευη 1980.

 

Το θέλω για θερμανση και ψύξη. Επίσης επειδη στο σπίτι δεν μενω μόνιμα , αλλά πάω με παρέα , φιλους , γκομενα να αραξουμε για κανα 3ωρο θέλω να ζεσταινει γρηγορα το χωρο.

 

Προσανατολίζομαι σε κάτι ~18000btu. Δεν θα ηθελα να ξεπερασω το ~1000αρικο εκτος αν υπαρχει λογος. Καποιο αντιαλλεργικό φίλτρο δεν θα εβλαπτε αρκει να μην χρειαζεται συνεχεια αλλαγμα και να εχει υψηλο κοστος. Οικονομία ρεύματο με ενδιαφερει πολύ αλλά και η αξιοπιστία.

 

Έχω διαβασει σχεδόν όλο το τοπικ , αλλά μπεδεύομαι με τα μοντέλα. Επίσης δεν ξέρω αν οι προτασεις αυτες είναι ακόμη Up to date.

 

Πιο συνιστατε?

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Επειδη χασαμε το γαμπρο μου ξαφνικα,και το μαγαζι,ενα κομωτηριο,προσπαθει να το κρατησει ο ανηψιος μου,θελει να κανει καποιες αλλαγες,εν οις και να βαλει ενα μεγαλο κλιματιστικο,για 24άρι το κοβω,μιας και δουλευουν και πιστολακια ζεστου αερα μεσα.

Το μαγαζι ειναι ψηλοταβανο,με παταρι πανω,που δεν χρησιμοποιειται σαν κομμωτηριο,αλλα σαν αποθηκη,και ειναι σχετικα μεγαλο.

Τι νομιζετε οτι μπορει να μπει,λαμβανοντας υποψιν οτι τα λεφτα δεν περισσευουν,χωρις να πρεπει να παμε σε σαβουρα βεβαια.Καλοριφερ δεν υπαρχει εν λειτουργια,μιας και οταν αυτο ανοιξει αργα το απογευμα,το κομμωτηριο κλεινει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά με υγεία για όλους και χαμόγελο κόντρα στην αβεβαιότητα της εποχής μας :)

 

@ Theodore41 Τα άψυχα δεν καμιά αξία όσο η ζωή,τι να πεί κανείς εκτός από τυπικά συλλυπητήρια ...:cry:

Στην ερώτηση σου,ανάλογα την διαρύθμιση του χώρου και τα τμ θα πρέπει να συμβουλευτείς τεχνικό στον χώρο σου τι βολεύει από ισχύ σε σχέση αλλά και από τοποθέτιση .Ενα κλιματιστικό της ZE/ZK από την Mitsubishi Heavy που έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη μάλλον ταιριάζει για οικονομική λύση ....

 

@ M_daVinci Ενα 18αρι Inverter θα σε καλύψει και με το παραπάνω για ότι θές.Oι προτάσεις που έχουμε αναφέρει εδώ και 6μηνο ισχύουν γιατί οι εταιρίες κλιματισμού δεν παρουσιάζουν συχνά νέα μοντέλα σε σχέση με άλλες συσκευές .Η μόνη διαφορά είναι στην τιμή και διαθεσιμότητα όπου λόγω της οικονομικής κρίσης τα πάντα είναι ρευστά και διαπραγματεύσιμα για να είμαστε απόλυτοι.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Aφου ευχαριστησω,θα ρωτησω και το εξης.Εχει ξεκαθαριστει,αν υπαρχει διαφορά μεταξυ Mitsu Electric και Heavy Industries και αν ναι,ποιο ειναι προτιμητεο απο αποψεως ποιοτητος- τιμης;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ .

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...