Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μιας και δεν μπορω να βρω SRK-25ZJP-S λεω να παω στο λιγο πιο ακριβο στο srk25zj-s. φιλε starenios τι εχεις να πεις για αυτο σαν μοντελο?
Link to comment
Share on other sites

Ιδιο είναι σε επιδόσεις και κατασκευή, αλλά με 2 φίλτρα επιπλέον και κουμπί καθαρισμού αέρα.:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. θα ήθελα μια βοήθεια. Έχω ένα χώρο γύρω στα 40 τ.μ. με φορτία 15000btu/h. Επειδή γενικά δεν θέλω έντονη ψύξη(δροσισμό πιο πολύ) αλλά πιο πολύ θέρμανση σκέφτομαι να βάλω ένα καλό 12000btu inverter ή ένα 15άρι το πολύ.

 

Γενικά από αυτά τα δύο ποιο θα διαλέγατε

Panasonic CS/CU-XE12JKEW

Fujitsu ASYB12LD

Sharp AY-XP12HR

 

Όταν λέμε φίλτρο ιόντων που έχει το fujitsu είναι το ίδιο με ιονιστή?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την διαμόρφωση του χώρου σου, αν έχεις απώλειες,ακόμα και με ένα καλό 12αρι (όπως αυτά που διάλεξες) ,ίσως είσαι οριακά

και για απλή δροσιά ;) Θα πρέπει λοιπόν να το ψάξεις....

 

Σε τέτοια περίπτωση αφού κοιτάς και σε Fujitsu, να δείς και το ελαφρά μεγαλύτερο μηχάνημα όπως το νέο μοντέλο :

http://www.skroutz.gr/s/351422/Fujitsu-General-ASYG14LE.html?keyphrase=ASYG14LE που είναι σε κατηγορία πιό κοντά σε Panasonic,Sharp αλλά υπόψη είναι αδοκίμαστο στην αγορά καθώς πρόσφατα κυκλοφόρησε,αναφέρονται βελτιώσεις,μεγαλύτερη εγγύηση,δεν είναι facelift προηγούμενων, και με τις επιφυλάξεις που έχουμε αναφέρει επειδή έρχονται στην αγορά μας Κινέζικα μηχανήματα κλπ .Το φίλτρο ιόντων που περιλαμβάνει αφορά ότι ο καθαρισμός αέρα γίνεται με παραγωγή αρνητικών ιόντων για να έλκονται (συνήθως υγροποιημένα) στο φίλτρο που είναι τύπου plasma μικρόβια κλπ,και αυτό γίνεται με κουμπί.

 

Ομως επειδή η κατηγορία του Fujitsu είναι ενδιάμεση,μπορείς να κοιτάξεις σε παρόμοια χρήματα και άλλες επιλογές που μπορούν να καλύψουν

και γειτονικούς σου χώρους καθώς είναι ισχυρότερα.....δες εδώ για παρόμοια τμ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3648590#post3648590

 

Αν κρίνεις ότι τελικά ένα 12αρι σε καλύπτει ,το Panasonic (αν το βρείς), είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά της αγοράς και ακολουθεί το Sharp (που είναι πιό εύκολα διαθέσιμο) .Και τα δύο έχουν δυνατότερο ανεμιστήρα (συγκριτικά γενικά με Fujitsu), και παρόμοιο καθαρισμό αέρα. Aυτός λειτουργεί με ειδικά φίλτρα και με μαζική παραγωγή ιόντων (αυτόματα ή με κουμπί ή μόνο με κουμπί στο Sharp) καθαρίζουν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό και γρηγορότερα

τον εσωτερικό αέρα αλλά και επίσης αφήνουν και την αίσθηση που κάνει ένας απλός ιονιστής (σαν να βρίσκεσαι σε περιβάλλον βουνού κλπ)

 

Ανάλογα την ποιότητα του κλιματιστικού ο καθαρισμός αέρα μπορεί να είναι εφάμιλλος με τις ξεχωριστές συσκευές καθαρισμού αέρα,αρκεί πάντα το μηχάνημα να είναι αρκετό για τον χώρο μας,αλλά φυσικά και καμιά συσκευή δεν κάνει θαύματα και πρέπει να τηρούμε τις οδηγίες χρήσης και τις στοιχειώδες προφυλάξεις υγείας,όπως αερισμό, καθαρισμό του χώρου μας κλπ.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Μάλλον θα πάω σε 15άρι για να μην το ζορίζω πολύ αλλά το Panasonic XE15 ξεφεύγει λίγο σε τιμή και sharp δεν βλέπω από 12 σε 18 με πάει.

Fujitsu αν είναι συγκρίσιμα με Haier κτλ δεν πολυθέλω μια φορά θα αγοράσω..

Link to comment
Share on other sites

Η ενδιάμεση κατηγορία δηλ τα ονομαστικά 14-15αρια σε ψύξη ,επειδή αποδίδουν κοντά σαν 18αρια,έχουν μικρότερες διαστάσεις και δίνουν και έμφαση σε ευκολίες ,είναι ακριβά.Γι'αυτό πρότεινα ότι μπορείς να κοιτάξεις ένα φθηνό 18αρι στα ίδια χρήματα για να καλύπτεις και γειτονικούς χώρους

(με κατάλληλη τοποθέτιση) αν δεν έχεις περιορισμούς σε θέση που θα το βάλεις.Αν ενοχλεί σε ισχύ μπορείς να ρυθμίζεις χαμηλότερα σε ένταση. :)

 

Tα Fujitsu δεν είναι συγκρίσιμα με τα Haier γιατί εκτός ότι η πρώτη είναι χρόνια στον κλιματισμό,στην τελευταία ισχύουν αυτά :

...τα επώνυμα Κινέζικα Gree,Mideα, Haier που συνήθως κατασκευάζουν για άλλους, και βγάζουν και δικά τους, είναι κλιματιστικά που μπορεί να έχουν διαφορές παρτίδα με παρτίδα.Αυτό γιατί εξαρτάται τι φέρνει ο εισαγωγέας κάθε φορά για δικούς του λόγους ,καθώς οι παραπάνω εταιρίες αγοράζουν από διάφορους κατασκευστές εξαρτήματα.
Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

12αρι σε 40τμ σαν λίγο μου φαίνεται ακόμα και για ελαφριά ψύξη.Νομίζω ότι ένα 18αρι θα χρειαστείς για να μην χρειάζεται να δουλεύει στο full.Εγώ σε χώρο 25τμ έχω 12αρι (Mitsubishi 12ετίας) οποίος είναι εκτεθειμένος μόνο απο την μια πλευρά και δεν έχει πολύ ήλιο και γενικά δε θέλω να είναι ψυγείο αλλά να έχει μια δόση δροσιάς, το δουλεύω στους 27-28 βάθμους με εξ. θερμοκρασίες μέχρι 38-40.

Στο χωριό μου πάλι έχω ένα καινούργιο Fujitsu General (αν και δε μου γεμίζει το μάτι,πλάστικο περίβλημα εξ. μονάδας πρώτη φορά το είδα αυτό) το οποίο είναι 9αρι σε 10τμ(κανονικά είναι για 15-20) και αμέσως αλλάγη στη θερμοκράσια και κλείνει άρα και μείωση της κατανάλωσης.Βέβαια σε 18αρι πας σε άλλες τιμές και ειδικά αν είναι μεγάλο όνομα όπως Mitsubishi που ξεκινάν τα 12αρια απο 600 και φτάνουν 1000 τα inverter ενώ το 14αρι πάει 1100,αλλά αθάνατα μηχανήματα.

 

Η ενδιάμεση κατηγορία δηλ τα ονομαστικά 14-15αρια σε ψύξη ,επειδή αποδίδουν κοντά σαν 18αρια,έχουν μικρότερες διαστάσεις και δίνουν και έμφαση σε ευκολίες ,είναι ακριβά.Γι'αυτό πρότεινα ότι μπορείς να κοιτάξεις ένα φθηνό 18αρι στα ίδια χρήματα για να καλύπτεις και γειτονικούς χώρους

(με κατάλληλη τοποθέτιση) αν δεν έχεις περιορισμούς σε θέση που θα το βάλεις.Αν ενοχλεί σε ισχύ μπορείς να ρυθμίζεις χαμηλότερα σε ένταση. :)

 

Tα Fujitsu δεν είναι συγκρίσιμα με τα Haier γιατί εκτός ότι η πρώτη είναι χρόνια στον κλιματισμό,στην τελευταία ισχύουν αυτά :

Πίστεύω ότι το κλιματιστικό δεν είναι κάτι που το αλλάζεις κάθε μέρα,αυτό τουλάχιστον έχουμε δει στα χρόνια,άρα μπορέις να δώσεις κάτι πάραπάνω να πάρεις ένα μεγάλο όνομα και πίστευω θα την κάνεις την απόσβεση. Άναφέρομε σε μάρκες όπως: Μιtsubishi ,General Electric, Fujitsu, Daikin, Carrier (εφευρέτης των σημερινών κλιματιστικών "Willis Haviland Carrier" . έκτος αν σήμερα είναι μόνο όνομα).

Edited by Nikos_s3
Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Το τι αρέσει σε καθέναν είναι υποκειμενικό με βάση τα κριτήρια του ,εκτός αν ρωτά κάποιος όπως στην παραπάνω περίπτωση συγκεκριμένα.

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά (όπου θα δείς ότι υπάρχουν 12αρια με πολύ ισχυρό ανεμιστήρα αν βολεύουν κάποιον,αλλά είναι ακριβά).....και ότι αμφιβολίες έχεις για μια επιλογή ή εμπορικά θέματα που δεν έχουμε αναφερθεί .....εδώ είμαστε:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι περιλαμβάνει το 80 της τοποθετήσεις.(βάσης δαπέδου κάποια μέτρα σωλήνα κτλ) . απλά θέλω να επιβεβαιώσω το ποσό μαλακιά είναι να κανείς δουλειά με γνωστούς .Αγόρασα τελικά 2 srk25zj-s Edited by fg102
Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι περιλαμβάνει το 80 της τοποθετήσεις.(βάσης δαπέδου κάποια μέτρα σωλήνα κτλ) . απλά θέλω να επιβεβαιώσω το ποσό μαλακιά είναι να κανείς δουλειά με γνωστούς .Αγόρασα τελικά 2 srk25zj-s

 

το δικο μου 80ρι περιλάμβανε τοποθετηση ,βαση για την εξωτερικη μοναδα(σα βραχιονες που ειναι), σωληνες καλωδια κτλ μεχρι 3 μετρα αποσταση η εξωτερικη μοναδα απο το κλιματιστικο, γυψαρισμα -στοκάρισμα και καθάρισμα του χώρου μετα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ξέρη κάποιος να μου πει τι κάνουμε με την αντλία καινού και τα μανόμετρα στο aircondition. ρωτάω απλά μόνο και μονό για να ενημερωθώ. αυτή που ήρθαν να μου τα βάλουν δεν είχαν τίποτα από τα δυο.
Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι περιλαμβάνει το 80 της τοποθετήσεις.(βάσης δαπέδου κάποια μέτρα σωλήνα κτλ) . απλά θέλω να επιβεβαιώσω το ποσό μαλακιά είναι να κανείς δουλειά με γνωστούς .Αγόρασα τελικά 2 srk25zj-s

 

ξέρη κάποιος να μου πει τι κάνουμε με την αντλία καινού και τα μανόμετρα στο aircondition. ρωτάω απλά μόνο και μονό για να ενημερωθώ. αυτή που ήρθαν να μου τα βάλουν δεν είχαν τίποτα από τα δυο.

 

Σε όλα όσα ρωτάς έχουμε αναφερθεί σε προηγούμενα....όπως γιατί προτιμάμε καταστήματα κλιματισμού που συνεργάζονται επίσημα

με την φίρμα μηχανήματος που πήρες.Αν έχεις αμφιβολίες σε ότι υπηρεσία σου προσφέρουν, ρωτάς και αλλού εννοείται:)

Edited by Petros the Great
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο χρειάζεσαι ένα όσο πιό καλό επώνυμο κλιματιστικό γίνεται (για να κάνει περισσότερο ότι διαφημίζει):)

 

Μια ερώτηση σε ότι αφορά τα φίλτρα πλάσμα σε Samsung, Toshiba, Mitsubishi, κάθε πότε θέλουν αλλαγή; Ή την βγάζεις για χρόνια μόνο με πλύσιμο σε χλιαρό νερό? Γνωρίζεις περισσότερες λεπτομέρειες?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς (αν και το θέμα είναι τεχνικό) σε περίπτωση διαρροής ψυκτικού και ολικής απώλειας αυτού υπάρχει πρόβλημα με την λίπανση του συμπιεστή απο απώλεια λαδιού ή υπάρχει ανεξάρτητη λίπανση;
Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε επίσης αναφερθεί σε προηγούμενα :) : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3695568#post3695568

 

Τα έχω δει γνωστά όλα αυτά αλλά πολύ γενικευμένα...

 

Για παράδειγμα στα μάνιουλ είδα ότι τα πλάσμα του μισουσβίσι μιλαει για ένα χρόνο :wacko: στο τοσίμπα δεν είδα καμιά αναφορά άλλο από το πως να γίνεται ο καθαρισμός.

Link to comment
Share on other sites

Αν ότι έχει αναφερθεί "είναι γνωστά όλα αυτά αλλά πολύ γενικευμένα".....δεν πρέπει να ρωτήσεις πιό ειδικευμένα ; ;)

Oπότε τα παραπονά σου για το ελλειπές manual στη Τoshiba :) και θα πρέπει ν'απευθυνθείς σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα για ότι δεν γράφει κλπ

 

Ξέρει κανείς (αν και το θέμα είναι τεχνικό) σε περίπτωση διαρροής ψυκτικού και ολικής απώλειας αυτού υπάρχει πρόβλημα με την λίπανση του συμπιεστή απο απώλεια λαδιού ή υπάρχει ανεξάρτητη λίπανση;

 

Οπως καταλαβαίνεις διάγνωση καλής ή κακής λειτουργίας δεν μπορεί να γίνει σ'ενα φορουμ:) Εξαρτάται που είναι η βλάβη ,την κατασκευή του κλιματιστικού και την τοποθέτιση....συνήθως όμως υπάρχει κύκλωμα προστασίας που διακόπτει την λειτουργία του συμπιεστή.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

 

Οπως καταλαβαίνεις διάγνωση καλής ή κακής λειτουργίας δεν μπορεί να γίνει σ'ενα φορουμ:) Εξαρτάται που είναι η βλάβη ,την κατασκευή του κλιματιστικού και την τοποθέτιση....συνήθως όμως υπάρχει κύκλωμα προστασίας που διακόπτει την λειτουργία του συμπιεστή.

 

Η διαρροή βρισκόταν σε ρακόρ που συνδεεί την εσωτερική με την εξωτερική μονάδα το οποίο λόγο των μονωτικών που το κάλυπταν δε ήταν εμφανείς. Μετά απο 2 βδομάδες που το κλιματιστικό ήταν εκτός χρήσης (λόγω διακοπών) διαπιστώθηκε ότι το κλιματιστικό λειτουργούσε κανονικά χωρίς να κάνει καθόλου ψύξη και χωρίς τον χαρακτηριστικό ήχο του ψυκτικού.Το ρακόρ είχε σχίστει στη κυριολεξία και ύπηρχε ροή ενός υγρού που έμοιαζε και μύριζε με λάδι (απ' όσο ξέρω το ψυκτικό είναι άοσμο και αέριο) και άγνωστο πόση η απώλεια αυτού.

Γι' αυτό και η απορία μου, το λιπαντικό δλδ ρέει στο ίδιο κύκλωμα με το ψυκτικό;

Το θέμα αφορά ένα Mitsubishi MSC-12RV 12ετίας με ψυκτικό R22

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κάλεσες τεχνικό και διέγνωσε την βλάβη για να ξέρεις τι έγινε .Οπότε δεν καταλαβαινω την απορία σου,δεν τον ρώτησες σχετικά

επιτόπου τι βλέπει ; :confused:...Tα ρακόρ σκιζονται από τη χρήση από λάθος τοποθέτιση.Στην περίπτωση σου χάθηκε φρέον γι αυτό δεν είχες ψύξη.

Το υγρό που θεώρησες λάδι ,ήταν κάποιο από τα υγρά του κλιματιστικού από χημική αντίδραση.Θα σταματούσε ο συμπιεστής διαφορετικά.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Η διαρροή βρισκόταν σε ρακόρ που συνδεεί την εσωτερική με την εξωτερική μονάδα το οποίο λόγο των μονωτικών που το κάλυπταν δε ήταν εμφανείς. Μετά απο 2 βδομάδες που το κλιματιστικό ήταν εκτός χρήσης (λόγω διακοπών) διαπιστώθηκε ότι το κλιματιστικό λειτουργούσε κανονικά χωρίς να κάνει καθόλου ψύξη και χωρίς τον χαρακτηριστικό ήχο του ψυκτικού.Το ρακόρ είχε σχίστει στη κυριολεξία και ύπηρχε ροή ενός υγρού που έμοιαζε και μύριζε με λάδι (απ' όσο ξέρω το ψυκτικό είναι άοσμο και αέριο) και άγνωστο πόση η απώλεια αυτού.

Γι' αυτό και η απορία μου, το λιπαντικό δλδ ρέει στο ίδιο κύκλωμα με το ψυκτικό;

Το θέμα αφορά ένα Mitsubishi MSC-12RV 12ετίας με ψυκτικό R22

 

η απαντηση στην απορια σου ειναι οτι μαζι με το φρεον κυκλοφορει και λαδι, στο R22 δεν παιζει μεγαλο ρολο το λαδι που εχει χαθει εκτος και αν μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα. στα καινουργια ομως επειδη το λαδι ειναι συνθετικο εχεις προβλημα αν το λαδι ερθει σε επαφη με την ατμοσφαιρα γινεται σαν αμμος και θελει αλλαγη συμπιεστη

Link to comment
Share on other sites

Για όσους επιμένουν σε διάγνωση καλής ή κακής λειτουργίας από το Internet :) http://www.kanopoulos.gr/?p=21 Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

η απαντηση στην απορια σου ειναι οτι μαζι με το φρεον κυκλοφορει και λαδι, στο R22 δεν παιζει μεγαλο ρολο το λαδι που εχει χαθει εκτος και αν μιλαμε για μεγαλη ποσοτητα. στα καινουργια ομως επειδη το λαδι ειναι συνθετικο εχεις προβλημα αν το λαδι ερθει σε επαφη με την ατμοσφαιρα γινεται σαν αμμος και θελει αλλαγη συμπιεστη

 

Σε ευχαρίστω Άρη για την απάντηση αλλά το πρόβλημα είναι ότι άγνωστο πόσο λάδι έχει χαθεί και επι ευκαίριας (ξέρω οτι γίνομαι κουραστικός) αυτά τα μηχανήματα έχουν ελαιοδείκτη;

Eπίσης γνωρίζω ότι πλέον το R22 έχει αντικατασταθεί απο το R 422D (MO29) άρα σε περίπτωση γεμίσματος θα μπεί το συγκεκριμένο ψυκτικό.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Εχω τρια DAIKIN,δυο Ururu Sarara 12άρια για τα υπνοδωματια,και ενα απλο 21άρι,για το μεγαλοδωματιο,(γυρω στα 40m2).

Χθες,φαινεται οτι ειχε πολυ υγρασια,και ετσι,ενω τα μικρα στα υπνοδωματια,δουλευαν μια χαρα,ως συνηθως,το μεγαλο,δεν μπορουσε να κανει τη δουλεια,και η υγρασια δεν εφευγε,ενω η θερμοκρασια,δεν μπορουσε να κατεβει κατω απο 27,ενω δουλευε καποιες ωρες.Και μιλαμε για βραδυ,οχι μεσημερι.(Το εβαζα κατω απο το 27,νομιζοντας οτι ετσι,θα λυσω και το προβλημα της υγρασιας,που ηταν εντονο,και με τον ανεμιστηρα στο φουλ).

Το διαμ/μα,ειναι στον 4ο,και ειναι Α ρετιρέ,με κανα δυο μετρα απο το ταβανι του μεγαλου δωματιου,εκτεθειμενο στη βεραντα του απο πάνω ρετιρέ,εχει δε και δυο μπαλκονοπορτες ξυλινες.

Η ερωτηση ειναι,λετε να μη φτανει το 21άρι,οποτε χρειαζεται να βαλω κι αλλο ενα,ή απλως ε δουλευει καλα,οποτε να φωναξω το μαστορα;

Επειδη εχω και τη γιαγια,τη μανα μου δηλαδη,που ειναι πανω απο 90,και εν αντεχει τα πολλα σκαμπανεβασματα,αν δε φτανει,ειμαι διατεθειμενος να κανω τρελλα πραγματα,οπως να βαλω πχ ΔΥΟ μηχανηματα των 14,αρα 28 συνολικα,τυπου και παλι Ururu Sarara,τα οποια ειναι το κατι αλλο,καθ'οτι ανανεωνουν τον αερα,με ιδιαιτερο σωληνα που εχουν,και ετσι,νομιζω οτι ειμαι στο δασος.(Δεν βγαινει πανω απο 18KBtu, τετοιος τυπος μηχανηματος απο την Daikin).

Σε περιπτωση που χρειαστει να αλλαξω μηχανημα,και να παω στα 14άρια,ξερει κανεις,καποιο καταστημα,που να εχει καλες τιμες σε Daikin;

Βεβαια,σ' αυτη την περιπτωση,θα τα σκασω πολυυυυ χοντρα,αλλα δε με νοιαζει,αμα ειναι να κανω η δουλεια μου.

ΥΓ.Και εννοειται,οτι θα πουλησω το αλλο,που ειναι 2ετιας,απο την εποχη της αποσυρσης-Σουφλιας).

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω.

Εχω τρια DAIKIN,δυο Ururu Sarara 12άρια για τα υπνοδωματια,και ενα απλο 21άρι,για το μεγαλοδωματιο,(γυρω στα 40m2).

Χθες,φαινεται οτι ειχε πολυ υγρασια,και ετσι,ενω τα μικρα στα υπνοδωματια,δουλευαν μια χαρα,ως συνηθως,το μεγαλο,δεν μπορουσε να κανει τη δουλεια,και η υγρασια δεν εφευγε,ενω η θερμοκρασια,δεν μπορουσε να κατεβει κατω απο 27,ενω δουλευε καποιες ωρες.Και μιλαμε για βραδυ,οχι μεσημερι.(Το εβαζα κατω απο το 27,νομιζοντας οτι ετσι,θα λυσω και το προβλημα της υγρασιας,που ηταν εντονο,και με τον ανεμιστηρα στο φουλ).Το διαμ/μα,ειναι στον 4ο,και ειναι Α ρετιρέ,με κανα δυο μετρα απο το ταβανι του μεγαλου δωματιου,εκτεθειμενο στη βεραντα του απο πάνω ρετιρέ,εχει δε και δυο μπαλκονοπορτες ξυλινες.Η ερωτηση ειναι,λετε να μη φτανει το 21άρι,οποτε χρειαζεται να βαλω κι αλλο ενα,ή απλως ε δουλευει καλα,οποτε να φωναξω το μαστορα

 

Και παλαιότερα είχες προβλήματα με το συγκεκριμένο ;) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3633181#post3633181

Κάτι αντίστροφο συμβαίνει σε συνδιασμό ότι δεν κάνει ή έκανε σαν μεμονωμένη περίπτωση καλά αφύγρανση.

Υπεραρκετή είναι η ισχύς του κλιματιστικού για τον χώρο σου,εκτός αν έχει γίνει λάθος στην θέση τοποθέτισης.Αν κάνεις καλό αερισμό του χώρου,

του έχεις κάνει καθαρισμό και service, και δεν είχες ίδιο πρόβλημα ως τώρα καλοκαίρι ,αν το ξανακάνει κάλεσε τεχνικό να το δεί.

 

Επειδη εχω και τη γιαγια,τη μανα μου δηλαδη,που ειναι πανω απο 90,και εν αντεχει τα πολλα σκαμπανεβασματα,αν δε φτανει,ειμαι διατεθειμενος να κανω τρελλα πραγματα,οπως να βαλω πχ ΔΥΟ μηχανηματα των 14,αρα 28 συνολικα,τυπου και παλι Ururu Sarara,τα οποια ειναι το κατι αλλο,καθ'οτι ανανεωνουν τον αερα,με ιδιαιτερο σωληνα που εχουν,και ετσι,νομιζω οτι ειμαι στο δασος.(Δεν βγαινει πανω απο 18KBtu, τετοιος τυπος μηχανηματος απο την Daikin).)

 

Μπορεί να είσαι ευχαριστημένος για τα Ururu Sarara αλλά σχετικά έχουμε αναφερθεί από εδώ σε συνέχεια ::confused:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3640528#post3640528 και συγκριτικά θα πρέπει να δείς στην πράξη και νεώτερα μηχανήματα πως αποδίδουν.Δεδομένου ότι για δύο μηχανήματα συνολικά θα δώσεις παραπάνω χρήματα (χωρίς λόγο πλέον με ότι κυκλοφορεί στην αγορά ,

αλλά και ν'αποφύγεις προβλήματα εγκατάστασης), μπορείς να κοιτάξεις σε άλλες επιλογές της εταιρίας αν προτιμάς την φίρμα,ή σ' άλλα μοντέλα του ανταγωνισμού πού έχουμε αναφερθεί σε προηγούμενα (όπως τον "ηγέτη" σε πωλήσεις στην κατηγορία http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=74434&page=105# και να βοηθήσεις σε κλιματισμό και υπόλοιπους χώρους σου,αν μπεί σε σωστή θέση.)

 

Σε περιπτωση που χρειαστει να αλλαξω μηχανημα,και να παω στα 14άρια,ξερει κανεις,καποιο καταστημα,που να εχει καλες τιμες σε Daikin;Βεβαια,σ' αυτη την περιπτωση,θα τα σκασω πολυυυυ χοντρα,αλλα δε με νοιαζει,αμα ειναι να κανω η δουλεια μου.ΥΓ.Και εννοειται,οτι θα πουλησω το αλλο,που ειναι 2ετιας,απο την εποχη της αποσυρσης-Σουφλιας).

 

Καλές τιμές στα Daikin (εκτός αμφίβολων eshop) δύσκολα θα βρείς για τους λόγους που έχουμε αναφέρει στην συζήτιση στο link για το Ururu Sarara που σε παρέπεμψα.Από την άλλη όπως θα ξέρεις τέτοια διαφήμιση απαγορεύεται στo forum,αλλά και όπως έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη λόγω κρίσης, οι εμπορικές πολιτικές και υπηρεσίες είναι πολύ ευμετάβλητες λόγω αναδουλειάς ,οπότε μόνος σου πρέπει να κάνεις αναζήτιση και όπου βρείς κάτι να σε συμφέρει οικονομικά, και σε πείσουν ότι θα κάνουν καλή δουλειά και θα πάρεις προιόν α' διαλογής.:happy:

 

... το πρόβλημα είναι ότι άγνωστο πόσο λάδι έχει χαθεί και επι ευκαίριας (ξέρω οτι γίνομαι κουραστικός) αυτά τα μηχανήματα έχουν ελαιοδείκτη; Eπίσης γνωρίζω ότι πλέον το R22 έχει αντικατασταθεί απο το R 422D (MO29) άρα σε περίπτωση γεμίσματος θα μπεί το συγκεκριμένο ψυκτικό.

 

Δεν γίνεσαι κουραστικός .....αλλά επιμένεις άσκοπα σε διάγνωση που θα πρέπει να την κάνει ο τεχνικός από κοντά (δεν απάντησες και σχετικά πριν

πως ήξερες τι βλάβη έχει στις συνδέσεις ,όπως αν ξέρεις σίγουρα είναι λάδι αυτό που είδες ,το πως και γιατί στο link που παρέπεμψα μετά) .

Αν έφερες τεχνικό και δεν στα είπε ή δεν έκανε κάτι σωστά,πάλι δεν μπορείς να τσεκάρεις από το Internet,αλλά με άλλον τεχνικό από κοντά.:)

 

Το λάδι ελέγχεται με μηχάνημα και σε αρκετά κλιματιστικά παίρνεις και σχετικό μήνυμα βλάβης στο τηλεκοντρολ κάποια στιγμή ή ήχους μπιπ από το κλιματιστικό, που αν δεν γράφουν (συχνά) οι οδηγίες τι σημαίνουν,πρέπει πάλι να ρωτήσεις σε εξουσιοδοτημένο τεχνικό του μηχανήματος που έχεις . Επίσης ένας τεχνικός θα σου πεί ότι αντικατάσταση R22 με νεώτερο, ίσως να μην αξίζει ή να μην πετύχει ,καθώς έχει διαδικασία χώρια το κόστος.

(έχουμε αναφερθεί σχετικά σε προηγούμενα).

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...