Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακόμη δεν έχω καταλήξει στο μέγεθος του κλιματιστικου που θα πάρω...

Ο χώρος μου έχει μια ιδιαιτερότητα που με προβληματίζει και για αυτό θα θελα να ακούσω τις απόψεις σας.

Πρόκειται για έναν ενιαιο χωρο σαλονι-κουζίνα 40 τμ όπου σε μία άκρη έχω εσωτερική σκάλα διαμέτρου 1,2m.

Οι απώλειες του χώρου (πλην της τρύπας της σκάλας) για εξωτερική θερμοκρασία 0 oC και εσωτερική 20oC συνολικά βγαίνουν το πολυ 16000 btu οπότε λογικά ένα 18αρι θα έκανε τη δουλειά.

Αλλά τώρα με την σκάλα δεν ξέρω...Να πάω σε 20αρι ή όχι?

Δε θα θελα να πάρω μεγαλύτερο κλιματιστικό απο αυτο που χρειάζεται ο χώρος για να μην έχω μεγαλύτερη κατανάλωση.

Λόγω της τρύπας φαντάζομαι πως θα έχω περισσότερη δυσκολία να καλύψω τις ανάγκες μου για θέρμανση παρα για ψύξη με το σκεπτικό ότι ο ζεστός αέρας είναι ελαφρύτερος και θα φέυγει πιο έυκολα απο την τρύπα.

Τα πιο πολλά κλιματιστικά δίνουν περισσότερα btu για θέρμανση παρα για ψύξη οπότε με αυτο το δεδομένο ίσως με καλύψει ένα 18αρι.

Επίσης σκέφτομαι με κάποιο τρόπο να καλύψω την τρύπα της σκάλας.

Ακούω ιδέες...

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος είναι μια ελαφριά αλουμινοκατασκευή με αεροστόπ. Αν δεν κλείσει η σκάλα, οι απώλειες θα είναι ανάλογες των κυβικών του συνολικού χώρου.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι. Τελικα εχω καταληξει στο να αγορασω 2 κλιματιστικα, ενα 18αρι για το σαλονι-κουζινα (35τ.μ) και 1 9αρι για το παιδικο υπνοδωματιο (10 τ.μ). Επειδη σημερα θελω να προχωρησω στην αγορα τους θα ηθελα να μου πειτε ποιον συνδυασμο απο τους παρακατω θα επιλεγατε:

1) suzumi plus 18αρι και 9αρι

2) hitachi 50ppa + s10ha

3) mitsubishi elec. sf50ve + sf25ve

4)panasonic re9pke + re18pke

 

Με ενδιαφερει κυριως η χαμηλη καταναλωση και η ποιοτητα του αερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

 

Ενδιαφέρομαι για ένα 18άρι και ένα 12άρι.

 

Budget ~800-900€ για το 18άρι και 300-400€ για το 12άρι.

 

Διάβασα αρκετά για toyotomi ότι έχετε καλές εντυπώσεις.

 

Παρακαλώ τους γνώστες να δώσουν έναν συνδιασμό.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι. Τελικα εχω καταληξει στο να αγορασω 2 κλιματιστικα, ενα 18αρι για το σαλονι-κουζινα (35τ.μ) και 1 9αρι για το παιδικο υπνοδωματιο (10 τ.μ). Επειδη σημερα θελω να προχωρησω στην αγορα τους θα ηθελα να μου πειτε ποιον συνδυασμο απο τους παρακατω θα επιλεγατε:

1) suzumi plus 18αρι και 9αρι

2) hitachi 50ppa + s10ha

3) mitsubishi elec. sf50ve + sf25ve

4)panasonic re9pke + re18pke

 

Με ενδιαφερει κυριως η χαμηλη καταναλωση και η ποιοτητα του αερα.

 

Τελικα ειμαι αναμεσα στο hitachi 50ppa ή στο mitsubishi heavy 50zj-s οσον αφορα τα 18000 btu. Τι μου προτείνετε? απο ασφαλεια στον πίνακα να υποθεσω 16Α δεν χρειαζεται το 18αρι?

Link to comment
Share on other sites

@andreasosfp Όλες οι επιλογές είναι αξιόλογες, αλλά καλύτερος είναι ο συνδυασμός των Mitsubishi. Αν και είναι περσινά μοντέλα, είναι τα πιο αποδοτικά με τα Hitachi να έρχονται δεύτερα (για το κλίμα της Ελλάδος τα Mitsubishi έχουν μεγαλύτερη απόδοση ενώ τα Hitachi υπερτερούν σε θερμοκρασίες κάτω των 2°C). Aπό εκεί και πέρα τα Panasonic είναι βασικά μοντέλα χωρίς τα εξελιγμένα φίλτρα που βρίσκονται στις σειρες UE και ΧΕ/ΕxxPKEW, ενώ τα Toshiba είναι αρκετά καλά σε ποιότητα αέρα και αυτοματισμούς αλλά πάσχουν στην απόδοση/οικονομία στη θέρμανση.

 

@Agis_Pro Για το budget σου στα 5 kW (~18000 BTU/h) οι καλύτερες επιλογές είναι τα

-Toshiba RAS-18N3KV2-E/RAS-18N3AV-E

-Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA

 

Τώρα με €300-400 δεν παίρνεις κάτι αξιοπρεπές στα 3,5 kW (~12000 BTU/h), πρέπει να ανέβεις στα χρήματα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Eνδεικτικά διάβασε αυτό, αυτό και αυτό.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Eνδεικτικά διάβασε αυτό, αυτό και αυτό.

 

Αμα λειτουργει δηλαδη στο full 4αρτη σκαλα χωρις powerful ποση ειναι η καταναλωση για μια ωρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση σε αυτό. Εξαρτάται από τις εσωτερικές και τις εξωτερικές συνθήκες. Στην περίπτωσή μου, στην ψύξη σε high speed κυμαίνεται από ~400 έως 850W αναλόγως σε τι φορτίο βρίσκεται ο συμπιεστής. Στη θέρμανση το max μπορεί να φτάσει και 1,1 kW. Άρα στη χειρότερη περίπτωση μπορεί να σου κάψει 1,1 με 1,2 kWh. Στην πράξη είναι πολύ χαμηλότερα, κάτω από 5 kWh την ημέρα για θέρμανση και κάτω από 2 kWh την ημέρα για ψύξη.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση σε αυτό. Εξαρτάται από τις εσωτερικές και τις εξωτερικές συνθήκες. Στην περίπτωσή μου, στην ψύξη σε high speed κυμαίνεται από ~400 έως 850W αναλόγως σε τι φορτίο βρίσκεται ο συμπιεστής. Στη θέρμανση το max μπορεί να φτάσει και 1,1 kW. Άρα στη χειρότερη περίπτωση μπορεί να σου κάψει 1,1 με 1,2 kWh. Στην πράξη είναι πολύ χαμηλότερα, κάτω από 5 kWh την ημέρα για θέρμανση και κάτω από 2 kWh την ημέρα για ψύξη.

 

Δηλαδη για να καταλαβω στο περιπου παντα, αν το εχω 24 ωρες και δουλευει στο full ομως συνεχεια θα καψει κάτω από 5 kWh ???

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω στο περιπου παντα, αν το εχω 24 ωρες και δουλευει στο full ομως συνεχεια θα καψει κάτω από 5 kWh ???

 

Εννοει την 1,2 kw/ώρα. Στις 24 ώρες Χ24=28kwh max.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω για τις απαντησεις.

Μια ερωτηση ακομα για το Hitachi RAS/RAC-S10HA.

Τωρα το χειμωνα τι θερμοκρασια ειναι καλυτερα να το βαζω οταν το αναβω??? Και ειναι καλυτερο να το βαζω ψηλα ή χαμηλα να ριχνει τον αερα???

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στο full να το έχεις δεν πρόκειται ποτέ να καταναλώσεις τόσο πολύ. Η εσωτερική μονάδα έχει έναν DC crossflow ανεμιστήρα των 25 W. H εξωτερική είναι που καταναλώνει το μεγαλύτερο ποσοστό της συνολικής ηλεκτρικής ενέργειας. Όμως ποτέ η εξωτερική μονάδα δεν πρόκειται να δουλέψει για 24 h σε 100% φορτίο, εκτός και αν υπάρχει βλάβη ή έχει τοποθετηθεί λανθασμένα ή δεν καλύπτει το χώρο επαρκώς. Μιλάμε για οριακές καταστάσεις. Στην πράξη σηκώνει υψηλό φορτίο μέχρι να πιάσει τη θερμοκρασία στόχο και μετά λειτουργεί σε αρκετά χαμηλότερα επίπεδα.

 

Πάντως όπως έγραψε και pavlitakis αν δουλέψει με το μέγιστο ρεύμα εισόδου για 24h τότε η κατανάλωση θα είναι ακριβώς 1250 W x 24 h για την εξωτερική + 25 W x 24 h για την εσωτερική + 65 W x 24 h για τα υπόλοιπα υποσυστήματα. Σύνολο 32,16 kWh για 24 h.

 

H εσωτερική θερμοκρασία είναι θέμα υποκειμενικό, πως εσύ αισθάνεσαι άνετα. Για το χειμώνα 20-22°C είναι αρκετοί.

 

Επειδή ο θερμός αέρας είναι ελαφρύτερος από τον ψυχρό, για να ζεσταθεί αποδοτικά ο χώρος πρέπει να θερμανθεί από κάτω προς τα πάνω. Άρα βάζεις την περσίδα στη χαμηλότερη δυνατή κλίση.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στο full να το έχεις δεν πρόκειται ποτέ να καταναλώσεις τόσο πολύ. Η εσωτερική μονάδα έχει έναν DC crossflow ανεμιστήρα των 25 W. H εξωτερική είναι που καταναλώνει το μεγαλύτερο ποσοστό της συνολικής ηλεκτρικής ενέργειας. Όμως ποτέ η εξωτερική μονάδα δεν πρόκειται να δουλέψει για 24 h σε 100% φορτίο, εκτός και αν υπάρχει βλάβη ή έχει τοποθετηθεί λανθασμένα ή δεν καλύπτει το χώρο επαρκώς. Μιλάμε για οριακές καταστάσεις. Στην πράξη σηκώνει υψηλό φορτίο μέχρι να πιάσει τη θερμοκρασία στόχο και μετά λειτουργεί σε αρκετά χαμηλότερα επίπεδα.

 

Πάντως όπως έγραψε και pavlitakis αν δουλέψει με το μέγιστο ρεύμα εισόδου για 24h τότε η κατανάλωση θα είναι ακριβώς 1250 W x 24 h για την εξωτερική + 25 W x 24 h για την εσωτερική + 65 W x 24 h για τα υπόλοιπα υποσυστήματα. Σύνολο 32,16 kWh για 24 h.

 

H εσωτερική θερμοκρασία είναι θέμα υποκειμενικό, πως εσύ αισθάνεσαι άνετα. Για το χειμώνα 20-22°C είναι αρκετοί.

 

Επειδή ο θερμός αέρας είναι ελαφρύτερος από τον ψυχρό, για να ζεσταθεί αποδοτικά ο χώρος πρέπει να θερμανθεί από κάτω προς τα πάνω. Άρα βάζεις την περσίδα στη χαμηλότερη δυνατή κλίση.

 

Εκτος αμα εχεις ρυθμιση τον αισθητηρα θερμοκρασιας,τον βαλεις στο τηλεχειριστηριο, και οχι στον εσωτερικο σωμα......

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

H εσωτερική θερμοκρασία είναι θέμα υποκειμενικό, πως εσύ αισθάνεσαι άνετα. Για το χειμώνα 20-22°C είναι αρκετοί.

 

Ποια η διαφορα αμα το βαζω στους 30°C σε σχεση με τους 20-22°C ???

Link to comment
Share on other sites

Οι 30°C είναι υψηλή εσωτερική θερμοκρασία και εκτός αν έχεις εξαιρετική μόνωση, είναι σχεδόν αδύνατο να τη διατηρήσεις. Άρα θα δουλεύεις το κλιματιστικό χωρίς λόγο σε μεγαλύτερο φορτίο αυξάνοντας την κατανάλωση σημαντικά, χωρίς πρακτικό αποτέλεσμα. Law of diminishing returns.

 

Oι 20-22°C είναι ιδανική θερμοκρασία για εσωτερικούς χώρους.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος είναι μια ελαφριά αλουμινοκατασκευή με αεροστόπ. Αν δεν κλείσει η σκάλα, οι απώλειες θα είναι ανάλογες των κυβικών του συνολικού χώρου.

 

H σκάλα είναι αυτης της μορφής. Εχει δλδ. τελείωμα στο πάνω μέρος της.

http://pics.ricardostatic.gr/14_714181240_Big/diafora/xulini-kukliki-skala-diam-1-20m.jpg

 

Τί είδους κατασκευή θα μπορούσα να κάνω? Θα μπορούσες να την περιγράψεις κάπως?

Εγω σκεφτόμουν να την τυλίξω με ναυλον στο πάνω μέρος της :)

Αν δεν κλείσει η σκάλα δηλαδή θα μετρήσουν προσθετικά και οι απώλειες του χώρου πάνω απο την σκάλα? Αν είναι έτσι τότε ζήτω που καήκαμε...

Edited by bobz
Link to comment
Share on other sites

O θερμός αέρας είναι ελαφρύτερος από τον ψυχρό και η τάση είναι να ανεβαίνει, οπότε η σκάλα θα δημιουργήσει μεγάλες απώλειες.

Η συγκεκριμένη σκάλα όντως κλείνει δύσκολα εντελώς. Εγώ σκεφτόμουν ένα καπάκι.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατι άλλο που σκέφτομαι είναι να το κλείσω με πτυσσόμενη πόρτα τύπου φυσαρμονικας αλλά απο ότι είδα στο διαδικτυο δε βλέπω να έχουν κυκλικές δηλαδη με κυκλικό οδηγό απο πάνω...Η τετράγωνη δεν ξέρω πως θα δείχνει....

Εάν βάλω αυτή την πτυσσόμενη πόρτα, με το 18αρι θα είμαι εντάξει?

Να σε ρωτήσω αν δεν κλείσω την σκάλα στη ψύξη θα έχω και πάλι πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σε εξωτερική αναφέρομαι.

Σε εσωτερική τα πράγματα είναι πανεύκολα, αλλά δεν συνίσταται σε χώρους μόνιμης κατοικίας, λόγω έλλειψης θερμοχωρητικοτητας.

Με λίγη φαντασία, τα πράγματα γίνονται απλά.

Γιατι εσωτερικη την λες ακυρη την μονωση για μονιμη κτλ; εβαλα εσωερικη και ολα καλα χωρις υγροποιηση μουχλες κτλ.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

@bobz Ασφαλώς και θα έχεις. Αφού ο συνολικός χώρος σε m³ είναι μεγαλύτερος από αυτόν που προορίζεται να υποστηρίξει το κλιματιστικό.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Toshiba-carrier ΑΘ αν δεν κανω λσθος; estia toshiba η βγαζει και αλλη η carrier μονη της; Edited by apa
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...