Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καθε ποτε πρεπει να βλεπουμε αν το κλιματιστικο χρειαζεται φρεον; Καθε σεζον ας πουμε η ανα καποιες εκατονταδες ωρες λειτουργιας;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε πρεπει να βλεπουμε αν το κλιματιστικο χρειαζεται φρεον; Καθε σεζον ας πουμε η ανα καποιες εκατονταδες ωρες λειτουργιας;

 

Κανονικά δεν χρειάζεται. Ειδικά στα inverter θα το καταλάβεις μόνο αν δεν αποδίδει στη θέρμανση ή κάνει πολύ συχνές αποψύξεις, που δε δικαιολογούνται.

 

Υπάρχουν τεχνικοί που στο service βάζουν και λιγάκι κάθε φορά, με αποτέλεσμα στο τέλος το μηχάνημα να καίει περισσότερο από όσο πρέπει.

 

Συμπλήρωση χρειάζεται μόνο αν έχει γίνει κακή εγκατάσταση και δεν έχουν πετύχει οι εκχυλώσεις ή έχεις κάπου διαρροή. Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει να μαζευουμε το φρεον και να επισκευάζεται η διαρροή, πριν γίνει το όποιο ξαναγεμισμα. Το γέμισμα τις περισσότερες φορές μάλλον κακό κάνει παρά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Κανω και εδω ποστ μιας που ειναι πιο σχετικο με το κλιματισμο:

 

Παιζω εδω και λιγες ημερες (η εναρξη της λειτουργιας εγινε ακριβως με το που επιασαν τα γερα κρυα στην αττικη) με αντλια θερμότητας χαμηλων θερμοκρασιων σε συνδιασμο με σώματα Χ.Θ.

Προκειται για μικρο διαμέρισμα 50τμ σε προάστιο του Πειραια.

Οι πρωτες ενδειξεις χρεωσεων ειναι εξωφρενικά χαμηλες. Ενδεικτικα αναφέρω τη χθεσινη μερα οπου κατανάλωσα στο 24ωρο 4,22kw :blink: (με στοιχεια της ημερας: M.O. θερμοκρασίας 11,7C, ελάχιστη: 9,3C μέγιστη: 15,4C).

Δεν υπαρχει απλα οικονομικοτερος τροπος θέρμανσης. Μια αντλια αερος-νερου με τη σωστή μελέτη μηχανολογου-μηχανικου κανει κυριολεκτικά θαυματα. Ακομα προσπαθησω να συνειδητοποιησω πως θερμαίνομαι επι 24ωρου βασης με τοσο χαμηλες καταναλωσεις.

Εχω στησει και σελιδα λογο του ολου ενθουσιασμου και εχω σκοπο να την ενημερωνω με χρεωσεις κ οτι αλλο προκυψει μελλοντικα.

http://heatprojectpiraeus.weebly.com/

Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό το χειμώνα δουλεύει αντίστροφα από ό,τι το καλοκαίρι. Έτσι η εξωτερική μονάδα πλέον βγάζει κρύο αέρα και η μέσα ζεστό. Επειδή η έξω βγάζει κρύο αέρα, ουσιαστικά ψύχει τον αέρα, οπότε η υγρασία του συμπυκνώνεται πάνω στο στοιχείο της. Όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από κάποιο όριο, αυτη η υγρασία γίνεται πάγος και μειώνει την απόδοση του κλιματιστικού. Όταν πλέον ο πάγος είναι αρκετός, το κλιματιστικό ζεσταίνει το στοιχείο στην εξωτερική μονάδα. Τότε λέμε πως κάνει απόψυξη για να τον λιώσει και να συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά. Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Captain, για πες μας λίγα πράγματα για την εγκατάσταση, τι έκανες για ΖΝΧ, αν υπάρχει ηλιακή υποβοήθηση, τι ρυθμίσεις έχεις βάλει, options που πήρες και ένα break down στην τιμή.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανω και εδω ποστ μιας που ειναι πιο σχετικο με το κλιματισμο:

 

Παιζω εδω και λιγες ημερες (η εναρξη της λειτουργιας εγινε ακριβως με το που επιασαν τα γερα κρυα στην αττικη) με αντλια θερμότητας χαμηλων θερμοκρασιων σε συνδιασμο με σώματα Χ.Θ.

Προκειται για μικρο διαμέρισμα 50τμ σε προάστιο του Πειραια.

Οι πρωτες ενδειξεις χρεωσεων ειναι εξωφρενικά χαμηλες. Ενδεικτικα αναφέρω τη χθεσινη μερα οπου κατανάλωσα στο 24ωρο 4,22kw :blink: (με στοιχεια της ημερας: M.O. θερμοκρασίας 11,7C, ελάχιστη: 9,3C μέγιστη: 15,4C).

Δεν υπαρχει απλα οικονομικοτερος τροπος θέρμανσης. Μια αντλια αερος-νερου με τη σωστή μελέτη μηχανολογου-μηχανικου κανει κυριολεκτικά θαυματα. Ακομα προσπαθησω να συνειδητοποιησω πως θερμαίνομαι επι 24ωρου βασης με τοσο χαμηλες καταναλωσεις.

Εχω στησει και σελιδα λογο του ολου ενθουσιασμου και εχω σκοπο να την ενημερωνω με χρεωσεις κ οτι αλλο προκυψει μελλοντικα.

http://heatprojectpiraeus.weebly.com/

Πόλυ ενδιαφεροντα αυτα που μας αναφέρεις!

Πάντως για τα 50 τ.μ και με όχι και τόσο χαμηλές θερμοκρασίες οι 4,22kwh μου φαίνονται λογικές.Βέβαια εννοείται πως είναι πολυ αποδοτικός ο τρόπος θέρμανσης αν φανταστείς ότι το Inverter κλιματιστικό του gnt κατανάλωσε σχεδόν τις ίδιες kwh για χώρο περιπου 10-15 τ.μ αλλα βέβαια με χαμηλότερες εξωτερικές θερμοκρασίες.

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου με την ιστοσελίδα!!!

Edited by bobz
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, το νερό είναι καλύτερο μέσο μεταφοράς θερμότητας σε σχέση με τον αέρα και ειδικά οι ΑΘ χαμηλών θερμοκρασιών (35-45°C) είναι εξαιρετικά αποδοτικές.

Οι περισσότερες σύγχρονες ΑΘ έχουν για εξωτερική θερμοκρασία 7°C (τυπική μέση θερμοκρασία γι'αυτήν την εποχή στην Ελλάδα) και αποδιδόμενο νερό 35°C , συντελεστή COP άνω των 4 W/W.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Captain, για πες μας λίγα πράγματα για την εγκατάσταση, τι έκανες για ΖΝΧ, αν υπάρχει ηλιακή υποβοήθηση, τι ρυθμίσεις έχεις βάλει, options που πήρες και ένα break down στην τιμή.

 

δεν υπαρχει ηλιακη υποβοηθηση, η αντλια ειναι μια carrier monoblock οπου συνδεθηκε με το κολεκτερ του οροφου μου αφου πρωτα εγινε αποκοπη απο το πετρελαιο.

θερμοκρασια του σπιτιου ολη μερα περιπου 21C περιπου. Η αντλια κοστισε 2600 ευρω (προκειται για την 5,8KW) αλλα απο εκει και περα η εργασια και τα υλικα ειναι που εκτοξευσαν το συνολικο κοστος (Το οποιο ακομα δεν ξερω επειδη περιμενω τον εγκατασταση να μου το πει :p )

Χονδρικα πες γυρω στα 3500 ευρω συνολικα. Στη περιπτωση μου αλλαξα και σωματα με χαμηλων θερμοκρασιων της purmo για να μπορω να παιζω με ανεση με χαμηλες θερμοκρασιες και να απολαμβανω μεγαλο cop.

Link to comment
Share on other sites

Πόλυ ενδιαφεροντα αυτα που μας αναφέρεις!

Πάντως για τα 50 τ.μ και με όχι και τόσο χαμηλές θερμοκρασίες οι 4,22kwh μου φαίνονται λογικές.Βέβαια εννοείται πως είναι πολυ αποδοτικός ο τρόπος θέρμανσης αν φανταστείς ότι το Inverter κλιματιστικό του gnt κατανάλωσε σχεδόν τις ίδιες kwh για χώρο περιπου 10-15 τ.μ αλλα βέβαια με χαμηλότερες εξωτερικές θερμοκρασίες.

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου με την ιστοσελίδα!!!

 

Αν δεν κάνω λάθος ο gnt που κι αυτός είχε πολύ καλές καταναλώσεις, δεν δούλευε 24ωρο ουσιαστικά αλλά λιγότερο, αφού το έκλεινε όταν έφευγε. (Το leave home είναι το ίδιο πραγμα ουσιαστικα, αφου 10 βαθμους δεν τους έπιανε για να ενεργοποιηθει)

Επίσης όπως και να το κάνουμε άλλο 10-15 τμ κι άλλο 50, που είναι το τριπλάσιο+.

 

Όπως και να χει το να ζεσταίνεις 50τμ με 0,60€ την μέρα είναι απλά απίστευτο. Καλοδούλευτη Βασίλη και περιμένουμε εντυπώσεις και από την ερχόμενη βδομάδα που θα έχει γερό κρύο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος ο gnt που κι αυτός είχε πολύ καλές καταναλώσεις, δεν δούλευε 24ωρο ουσιαστικά αλλά λιγότερο, αφού το έκλεινε όταν έφευγε. (Το leave home είναι το ίδιο πραγμα ουσιαστικα, αφου 10 βαθμους δεν τους έπιανε για να ενεργοποιηθει)

Επίσης όπως και να το κάνουμε άλλο 10-15 τμ κι άλλο 50, που είναι το τριπλάσιο+.

 

Όπως και να χει το να ζεσταίνεις 50τμ με 0,60€ την μέρα είναι απλά απίστευτο. Καλοδούλευτη Βασίλη και περιμένουμε εντυπώσεις και από την ερχόμενη βδομάδα που θα έχει γερό κρύο.

Έχεις δίκιο με το ότι ο gnt έκλεινε το κλιματιστικο όταν έφευγε απο το σπίτι.Μου διέφυγε.Έτσι κι αλλιώς δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την μέτρηση του captainbill με του gnt καθώς πρόκειται για τελείως διαφορετικά πράγματα. Απλά έτυχε να έχουν την ίδια ημερήσια κατανάλωση και πάνω σε αυτο προσπάθησα να τα συσχετίσω κάπως.

Πάντως συνεχίζω να πιστευω πως η κατανάλωση είναι πολύ μικρή λόγω υψηλής θερμοκρασίας περιβάλλοντος.

Link to comment
Share on other sites

Χονδρικα πες γυρω στα 3500 ευρω συνολικα. Στη περιπτωση μου αλλαξα και σωματα με χαμηλων θερμοκρασιων της purmo για να μπορω να παιζω με ανεση με χαμηλες θερμοκρασιες και να απολαμβανω μεγαλο cop.

Νομίζω ότι αν έβαζες ένα ανεμιστηράκι κάτω από τα σώματα, θα μπορούσες να αποφευγες την αλλαγή.

Με λίγο βεβιασμενη ροή θα διπλασιαζες τις θερμίδες που αποδίδει κάθε σώμα.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει ηλιακη υποβοηθηση, η αντλια ειναι μια carrier monoblock οπου συνδεθηκε με το κολεκτερ του οροφου μου αφου πρωτα εγινε αποκοπη απο το πετρελαιο.

θερμοκρασια του σπιτιου ολη μερα περιπου 21C περιπου. Η αντλια κοστισε 2600 ευρω (προκειται για την 5,8KW) αλλα απο εκει και περα η εργασια και τα υλικα ειναι που εκτοξευσαν το συνολικο κοστος (Το οποιο ακομα δεν ξερω επειδη περιμενω τον εγκατασταση να μου το πει :p )

Χονδρικα πες γυρω στα 3500 ευρω συνολικα. Στη περιπτωση μου αλλαξα και σωματα με χαμηλων θερμοκρασιων της purmo για να μπορω να παιζω με ανεση με χαμηλες θερμοκρασιες και να απολαμβανω μεγαλο cop.

 

Μπορείς να μας πείς λίγα λόγια για τα σώματα...

Τί σώματα είχες πριν και τί σώματα τοποθέτησες?

Επίσης αυτα τα σώματα χαμηλών θερμοκρασιών της purmo τι το διαφορετικό έχουν και πόσο σου κόστισαν?

Σε ευχαριστω

 

 

pavlatikakis

Αναφέρεσαι σε πατέντα με το ανεμιστηράκι ή στα fun coil? Γιατί τα δεύτερα κοστίζουν...

Edited by bobz
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν έβαζες ένα ανεμιστηράκι κάτω από τα σώματα, θα μπορούσες να αποφευγες την αλλαγή.

Με λίγο βεβιασμενη ροή θα διπλασιαζες τις θερμίδες που αποδίδει κάθε σώμα.

 

True, κάτι παρόμοιο λανσάρει κ η βελγικη Java στα δικά της σώματα.

Για πρακτικούς λόγους κ ειδικα επειδή η σύζυγος θα με χώριζε, δεν θα μπορουσα να κάνω κάτι τέτοιο.:lol:

Link to comment
Share on other sites

pavlitakis1

Αναφέρεσαι σε πατέντα με το ανεμιστηράκι ή στα fun coil? Γιατί τα δεύτερα κοστίζουν...

 

Αναφέρομαι σε κάτι σαν πατέντα.

Σε πάνω από 10 σπίτια τα έχω γλυτώσει από έξοδα, λόγω κακού υπολογισμού στην σχέση θερμοκρασίας/επιφάνειας των σωμάτων. (δεν είχα κάνει εγώ τις μελέτες)

Και σε πολυκατοικία, κατόπιν απόφασης μείωσης της θερμοκρασίας για οικονομία, βάζοντας ανεμιστηράκια, καλύφθηκε η διαφορά με το παραπάνω.

Ναι ξέρω παράνομο, αλλά και η μείωση της θερμοκρασίας είναι παράνομη, αφού δεν υπάρχει 100% συμφωνία.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

προς αποφυγη λαθος συγκρισης που κανεται μην ξεχνατε οταν συγκρινεται δυο χωρους δεν παιζουν μονο ρολο τα μ² και η εξωτερικη θερμοκρασια αλλα και ποσες απωλειες εχει ο χωρος .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

ξενασα να αναφερω, ΖΝΧ δεν εχω (ξερω πως θα το μετανιωσω μελλοντικα) αφου ηταν δυσκολη η υλοποιηση του.
Link to comment
Share on other sites

@vasilimertzani Σαφώς και έχεις δίκιο, συγκρίνουμε ανόμοιες καταστάσεις. Η παράθεση των αριθμών έγινε απλά για να δωθεί ένας μπούσουλας, καθώς ελάχιστοι μετρούν 24 ωρες καταναλώσεις.

 

@CptBill Από αυτοματισμούς και επιπλέον αισθητήρες, τι έβαλες; Κοιτώντας στο spec sheet της Carrier, είδα ότι έχει διαφόρων τύπων control panel και επιπλέον εξωτερικούς αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας κτλ.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πραγματα. Η carrier περα απο τον δικο της αισθητηρα θερμοκρασιων στη μοναδα της Α.Θ. , δεχεται οντως και επιπλεον αισθητηρα ο οποιος εχει το πλεονεκτημα οτι μπορει να τοποθετηθει οχι πλησιον της Α.Θ. αλλα σε σημειο που θα ειναι πιο αξιοπιστο απο θεμα μετρησεων.

Θερμοστατης επιχλεθηκε ο ακριβος που δινει η carrier και δειχνει εσωτερικη θερμοκρασια, εσωτερικη θερμοκρασια και υγρασια και δειχνει αρκετα καλουδια οπως εαν ο συμπιεστης της Α.Θ. ειναι σε λειτουργια η οχι.

 

Οι ρυθμισεις της ειναι ατελειωτες. Κατι οι προκαθορισμενες καμπυλες αποδοσης για την αντισταθμιση, κατι η δυνατοτητα για χειροκινητη καμπυλη (πχ να οριζεις στην αντλια πως με πχ εξωτερικη θερμοκρασια στους 15C θελω να μου στελνει στη προσαγωγη 35C νερό). Γενικα μπορεις να δεις παραμετρους οπως θερμοκρασιες σε πραγματικο χρονο νερου κ οχι μονο.

Link to comment
Share on other sites

μια απορια παιδια..αυριο το περναει το μηχανημα...

 

 

υπαρχουν δυο θεσεις η μια ειναι απεναντι απο το τζακι... 4 μετρα αποσταση

 

 

 

η αλλη ειναι στο παραθυρο(πρεπει να βγει η κουρτινοβεργα) με 9 +μετρα αποσταση

 

η μια με την μικρη αποσταση χτυπαει τζακι σε κλειστη γωνια ..η αλλη καταληγει στην ανοιχτη κουζινα..και στο χωλ αριστερα...σε ανοιχτο μερος δηλαδη

 

ποια να επιλεξω;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι μόνο αυτές είναι οι διαθέσιμες θέσεις για τοποθέτηση; Η απόσταση σε τί αναφέρεται; Μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

αναφερομαι στον χωρο τονε σωτερικο

 

οχι στην αποσταση εσωτερικης εξωτερικης μοναδας...

 

στην μια θεση θα τερματιζει σε 4 μετρα αποσταση και σε κλειστη γωνια..στην αλλη 9 και σε ανοιχτη(σε αλλους χωρους )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...