Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαρτάται τι θέλεις από τη συσκευή σου.

Θέλεις αυτονομία, καθαρό dezelless σχεδιασμό, δε δίνεις πολύ σημασία στις λίγο υποδεέστερες κάμερες, θέλεις θύρα ακουστικών, πηγαίνεις στο 9Τ.

Θέλεις λίγο ανώτερη κάμερα, σε ενοχλεί η μηχανική κάμερα της selfie, θέλεις λεπτό κινητό με gorilla glass 6 και HDR οθόνη και σε ενδιαφέρει η ασύρματη φόρτιση, πας σε Mi9.

 

Το υποδεέστερες κάμερες που πάει; Στα mpixels και aperture των ultra wide και tele?

Γιατι στη βασική κάμερα, τουλάχιστον από άποψη hw, φωτογραφικά είναι ίδια.

(imx582 vs imx 586 η σοβαρότερη διαφορά ειναι στο βιντεο που ο 582 δεν προσφέρει 4k 60 fps).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πολλές φορές για να βγει μία φωτογραφία γίνεται χρήση παραπάνω του ενός φακού

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές για να βγει μία φωτογραφία γίνεται χρήση παραπάνω του ενός φακού

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

 

Εκτος και αν μιλάς για portrait mode, στο Mi9 δεν ισχυει αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε φίλε Αντρέα ένα mi9 t (ή και pro) να φτιάξεις ένα αντάξιο σετακι gcam σαν του rn7 γιατί ψάχνω καινούργιο κινητό και δεν θέλω να κάνω downgrade. Κοινώς μας έχεις ξενερώσει με την διαπίστωση πως το rn7 είναι καλύτερο φωτογραφικά από τις περισσότερες ναυαρχίδες και τώρα δεν ξέρω τι να πάρω :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φίλος αγόρασε το εν λόγω κινητό και χρειάζεται τζαμάκι προστασίας. Υπάρχει κάποιο μοντέλο που να το έχει δοκιμάσει κανείς και να έχει μείνει ευχαριστημένος?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φίλος αγόρασε το εν λόγω κινητό και χρειάζεται τζαμάκι προστασίας. Υπάρχει κάποιο μοντέλο που να το έχει δοκιμάσει κανείς και να έχει μείνει ευχαριστημένος?
Φίλε μου έχω της Nilkin 4 σχεδόν μήνες είναι απίστευτο!

Το φορούσε πάνω απ όταν το πήρα λίγων ημερών ελληνικό

 

Επίσης μερικά ακόμα "κατά" του Mi9t pro Για το παιδί που ρώτησε παραπάνω.

Βάρος

Ir bluster

Pop up camera

(εγώ που την έχω να μου ξεκλειδώνει και εφαρμογές όπως το μέσσεντζερ είναι μη βολική)

Δε παίρνει σιλικόνη θήκη

Gorilla glass 5 αντί για 6.

Let ειδοποίησης από πάνω μη βολικό

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω της Nilkin 4 σχεδόν μήνες είναι απίστευτο!

Το φορούσε πάνω απ όταν το πήρα λίγων ημερών ελληνικό

 

Επίσης μερικά ακόμα "κατά" του Mi9t pro Για το παιδί που ρώτησε παραπάνω.

Βάρος

Ir bluster

Pop up camera

(εγώ που την έχω να μου ξεκλειδώνει και εφαρμογές όπως το μέσσεντζερ είναι μη βολική)

Δε παίρνει σιλικόνη θήκη

Gorilla glass 5 αντί για 6.

Let ειδοποίησης από πάνω μη βολικό

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, έχω εμπιστοσύνη στην Nillkin!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!

Νέος και υπερευχαριστημένος κάτοχος του εν λόγω κινητού.

Ειλικρινά για τα 300 ευρώ που έδωσα, κάνει παπάδες και σε απόδοση (απίστευτο) και σε κάμερα.

Από εκεί και πέρα, θα ήθελα να ρωτήσω όσους το έχετε πιο πολύ καιρό για 2-3 μικρά θεματάκια που με ενοχλούν (πιο πολύ κάνουν trigger το OCD μου για να είμαι ειλικρινής).

 

1) Όταν είναι ανοιχτό το bubble του messenger, εμφανίζεται και μία άλλη ειδοποίηση "Messenger is displaying over other apps". Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί χωρίς να χάσω το bubble?

 

2) Παίζει κάτι με τα notifications του facebook? Έχω δώσει στην εφαρμογή όλα τα δικαιώματα, main συν additional, αλλά όταν μου έρχονται ειδοποιήσεις δεν αναγράφουν τίποτα απολύτως, γράφει μόνο "Facebook" αντί να λέει πχ ο τάδε σας τάγκαρε σε μία φωτογραφία.

 

3) Το fingerprint scanner μου κάνει πολλά fail δυστυχώς, και στο δικό μου και στο 9Τ της συντρόφου μου. Όσα βίντεο έχω δει αναφέρουν ότι έχει σχεδόν 100% επιτυχία, οπότε υποθέτω ότι το επηρεάζει το tempered glass? Έχετε δοκιμάσει κάποιο tempered glass που να είναι πολύ ικανοποιητικό για τη συσκευή?

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, έχω εμπιστοσύνη στην Nillkin!

 

Μια επιπλέον άποψη μιας και εγώ έχω το Mi 9 και η σύντροφός μου το Mi 9T.

 

Θήκη σιλικόνης παίρνει κανονικότατα το Mi 9T, αυτή φοράει στο δικό της. Απλά έχει μια έξτρα σχισμή για να βγαίνει η κάμερα.

Η κάμερα είναι πολύ στιβαρή και απροβλημάτιστη κατασκευή.

Κρατώντας τα και τα 2, το έξτρα βάρος είναι εντελώς αμελητέο έως απαρατήρητο.

IR blaster όντως δεν έχει που εγώ προσωπικά το θέλω μιας και το χρησιμοποιώ αρκετά.

 

Γενικότερα αν είσαι ανάμεσα στα 2, δες τι σου ταιριάζει πιο πολύ και πήγαινε εκεί.

Αν θες design, πήγαινε ξεκάθαρα 9Τ. Πιο εντυπωσιακό, και πάνω απ' όλα notchless, που μετράει πολύ.

Αν θες το κάτι έξτρα σε απόδοση, πήγαινε στο 9άρι.

Αν θες και τα δύο και δεν έχεις πρόβλημα να δώσεις κάτι παραπάνω, πήγαινε 9Τ pro.

Έχοντας και τα 2 κινητά, θα σου πω ότι σε φωτογραφίες είναι πανομοιότυπα, δε θα δεις διαφορά με γυμνό μάτι.

 

Όπως και να έχει, μη σπας πολύ το κεφάλι σου γιατί και τα δύο κινητά είναι κινητάρες και δεν πρόκειται να μετανιώσεις όποιο και να πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!

 

Νέος και υπερευχαριστημένος κάτοχος του εν λόγω κινητού.

 

Ειλικρινά για τα 300 ευρώ που έδωσα, κάνει παπάδες και σε απόδοση (απίστευτο) και σε κάμερα.

 

Από εκεί και πέρα, θα ήθελα να ρωτήσω όσους το έχετε πιο πολύ καιρό για 2-3 μικρά θεματάκια που με ενοχλούν (πιο πολύ κάνουν trigger το OCD μου για να είμαι ειλικρινής).

 

 

 

1) Όταν είναι ανοιχτό το bubble του messenger, εμφανίζεται και μία άλλη ειδοποίηση "Messenger is displaying over other apps". Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί χωρίς να χάσω το bubble?

 

 

 

2) Παίζει κάτι με τα notifications του facebook? Έχω δώσει στην εφαρμογή όλα τα δικαιώματα, main συν additional, αλλά όταν μου έρχονται ειδοποιήσεις δεν αναγράφουν τίποτα απολύτως, γράφει μόνο "Facebook" αντί να λέει πχ ο τάδε σας τάγκαρε σε μία φωτογραφία.

 

 

 

3) Το fingerprint scanner μου κάνει πολλά fail δυστυχώς, και στο δικό μου και στο 9Τ της συντρόφου μου. Όσα βίντεο έχω δει αναφέρουν ότι έχει σχεδόν 100% επιτυχία, οπότε υποθέτω ότι το επηρεάζει το tempered glass? Έχετε δοκιμάσει κάποιο tempered glass που να είναι πολύ ικανοποιητικό για τη συσκευή?

 

 

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Μια επιπλέον άποψη μιας και εγώ έχω το Mi 9 και η σύντροφός μου το Mi 9T.

 

 

 

Θήκη σιλικόνης παίρνει κανονικότατα το Mi 9T, αυτή φοράει στο δικό της. Απλά έχει μια έξτρα σχισμή για να βγαίνει η κάμερα.

 

Η κάμερα είναι πολύ στιβαρή και απροβλημάτιστη κατασκευή.

 

Κρατώντας τα και τα 2, το έξτρα βάρος είναι εντελώς αμελητέο έως απαρατήρητο.

 

IR blaster όντως δεν έχει που εγώ προσωπικά το θέλω μιας και το χρησιμοποιώ αρκετά.

 

 

 

Γενικότερα αν είσαι ανάμεσα στα 2, δες τι σου ταιριάζει πιο πολύ και πήγαινε εκεί.

 

Αν θες design, πήγαινε ξεκάθαρα 9Τ. Πιο εντυπωσιακό, και πάνω απ' όλα notchless, που μετράει πολύ.

 

Αν θες το κάτι έξτρα σε απόδοση, πήγαινε στο 9άρι.

 

Αν θες και τα δύο και δεν έχεις πρόβλημα να δώσεις κάτι παραπάνω, πήγαινε 9Τ pro.

 

Έχοντας και τα 2 κινητά, θα σου πω ότι σε φωτογραφίες είναι πανομοιότυπα, δε θα δεις διαφορά με γυμνό μάτι.

 

 

 

Όπως και να έχει, μη σπας πολύ το κεφάλι σου γιατί και τα δύο κινητά είναι κινητάρες και δεν πρόκειται να μετανιώσεις όποιο και να πάρεις!

Φίλε μου για τα άλλα δεν ξέρω, για το δακτυλικο που λες, αν πέρασες τα δάχτυλα σου στο σύστημα πριν βάλεις το tempered, ξαναπερνα τα τώρα με το τζαμακι. Εμένα που εξαλείψει σχεδόν ολοκληρωτικά τα fail αυτο

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε update για τις ειδοποιήσεις
Σε ποια rom; 10.2.14 global έχω και δεν δείχνει κατι

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια rom; 10.2.14 global έχω και δεν δείχνει κατι

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μάλλον ρωτάει.

Δεν έχει βάλει ερωτηματικό.

Link to comment
Share on other sites

Από το playstore βγήκε για πολλά Xiaomi

 

Ποιάς εφαρμογής update?

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε update για τις ειδοποιήσεις
Σοβαρά?? Σε όλα τα miui κινιτα? Λυγουρευομαι πολύ την συσκευή σαν δεύτερο κινιτο αν δουλεύουν notifications ανθρώπινα άνετα θα το ξανά έπαιρνα
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά?? Σε όλα τα miui κινιτα? Λυγουρευομαι πολύ την συσκευή σαν δεύτερο κινιτο αν δουλεύουν notifications ανθρώπινα άνετα θα το ξανά έπαιρνα
Για εφαρμογή εννοεί δυστυχώς..

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχμμμμ, τι παίζει με το google pay?

Πήγα να το κατεβάσω από playstore και έλεγε ότι δεν είναι διαθέσιμο για τη συσκευή μου.

Link to comment
Share on other sites

δείχνει να κάνει παπάδες η καινούρια 7αρα gcam του parrot

 

48838209013_55f62a152b_c.jpgIMG_20191003_215509 by vasilis poun, on Flickr

 

εδω το λινκ για κατέβασμα

https://mi.knoacc.org/download-gcam-v7-stable-mod-parrot

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...