Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα το κινητό για 350€ αξίζει? Είδα η κάμερα είναι αρκετά καλή αλλά σε θέμα χαμηλού φωτισμού υστερεί αλλά με την gcam είδα βελτιώνεται αρκετά αληθεύει ?

 

ναι είναι αισθητή η διαφορά.. δες δυο δείγματα μου με gcam

 

48728322466_bc6221f277_c.jpgIMG_20190912_234851 by vasilis poun, on Flickr

 

48745345752_c59064af06_c.jpgIMG_20190916_215432 by vasilis poun, on Flickr

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ναι είναι αισθητή η διαφορά.. δες δυο δείγματα μου με gcam

 

48728322466_bc6221f277_c.jpgIMG_20190912_234851 by vasilis poun, on Flickr

 

48745345752_c59064af06_c.jpgIMG_20190916_215432 by vasilis poun, on Flickr

 

Όντως καμία σχέση μπορώ να πω και οι δύο μου άρεσαν γενικά είναι μια οικονομική συσκευή σκέφτομαι να αλλάξω το s8 σκέφτηκα κάτι ακριβό αλλά η αλήθεια είναι αξίζει να πας σε μια συσκευή τον 1000€ η και άνω και μετά σκέφτηκα το mi9 λένε είναι καλύτερο από το mi9t και η κάμερες του είναι καλύτερες από κάποια review που διάβασα και ειδικά στα 350€ πιστεύω αξίζει και με το παραπάνω

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Όντως καμία σχέση μπορώ να πω και οι δύο μου άρεσαν γενικά είναι μια οικονομική συσκευή σκέφτομαι να αλλάξω το s8 σκέφτηκα κάτι ακριβό αλλά η αλήθεια είναι αξίζει να πας σε μια συσκευή τον 1000€ η και άνω και μετά σκέφτηκα το mi9 λένε είναι καλύτερο από το mi9t και η κάμερες του είναι καλύτερες από κάποια review που διάβασα και ειδικά στα 350€ πιστεύω αξίζει και με το παραπάνω

 

για τα λεφτά του είναι κορυφή μην το σκέφτεσαι καν.. λίγο καλύτερη μπαταρία θα ήθελα μόνο αν και τη μέρα θα στη βγάλει άνετα αν δεν παίζεις παιχνίδια

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

για τα λεφτά του είναι κορυφή μην το σκέφτεσαι καν.. λίγο καλύτερη μπαταρία θα ήθελα μόνο αν και τη μέρα θα στη βγάλει άνετα αν δεν παίζεις παιχνίδια

 

Πολύ σπάνια να παίξω παιχνίδια τελευταία φορά που έπαιξα έχει πάνω από 1 μήνα και. Το μόνο που με φοβίζει είναι η μπαταρία να πω την αλήθεια στο s8 με τελειώνει σαν νερό τυχαίνει και δεύτερη και τρίτη φορά να το φορτίσω.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

αν σε ενδιαφέρει η μπαταρία του πήγαινε αλλού, δες mi9t που είναι πιο πλήρες .

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

αν σε ενδιαφέρει η μπαταρία του πήγαινε αλλού, δες mi9t που είναι πιο πλήρες .

 

+1 απλα οχι σε απλο 9t αλλα σε mi9t pro ίδια συσκευή είναι απλό με popup camera και με μεγαλύτερη μπαταρία και χωρείς infrared

 

πάντως και εκεί μην παίξει καποιος παιχνιδια μέρα δεν βγάζει που να βαράει το κεφάλι στον τοίχο χωρίς παιχνιδια και 2 μερες...

 

+ gcam είναι must χωρίς αυτην βραδυνές απλά ξεχνάς με αυτήν απογειώνεται

 

εχω αυτές της μέρες κινιτο στα χέρια μου και θα το εχω για μερικές μερες ακομη κανω τα πειράματα μου

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η gcam το απογειώνει σε χαμηλό φωτισμό. Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά λένε ότι το mi9 είναι καλύτερη συσκευή από το mi9t pro και η κάμερα του mi9 είναι ανώτερη από του mi9t pro απλά το mi9t έχει καλύτερη μπαταρία τώρα το ποσό ισχύει δεν γνωρίζω. Επίσης για Ελλάδα πάντα αν δεν κάνω λάθος το mi9t pro είναι 50 με 60€ ακριβότερο από το mi9.
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η gcam το απογειώνει σε χαμηλό φωτισμό. Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά λένε ότι το mi9 είναι καλύτερη συσκευή από το mi9t pro και η κάμερα του mi9 είναι ανώτερη από του mi9t pro απλά το mi9t έχει καλύτερη μπαταρία τώρα το ποσό ισχύει δεν γνωρίζω. Επίσης για Ελλάδα πάντα αν δεν κάνω λάθος το mi9t pro είναι 50 με 60€ ακριβότερο από το mi9.

 

mi 9t pro και το mi 9 έχουν ακριβός ίδια camera (σε όλα) ότι αλλαγές υπάρχουν είναι software και γενικός είναι ίδια συσκευή

 

προφανώς για τα λεφτά τους και τα δυο είναι αξιοπρεπέστατα κινητά με καλή camera για τα λεφτά που δίνεις

 

αν όντος καποιος έχει κόλλημα με camera προφανώς λάθος price range κοιτάει εκει μπαλα παιζουν στο 1000

Link to comment
Share on other sites

mi 9t pro και το mi 9 έχουν ακριβός ίδια camera (σε όλα) ότι αλλαγές υπάρχουν είναι software και γενικός είναι ίδια συσκευή

 

προφανώς για τα λεφτά τους και τα δυο είναι αξιοπρεπέστατα κινητά με καλή camera για τα λεφτά που δίνεις

 

αν όντος καποιος έχει κόλλημα με camera προφανώς λάθος price range κοιτάει εκει μπαλα παιζουν στο 1000

 

Νόμιζα ότι το mi9 έχει καλύτερη κάμερα και ότι έχει sony ενώ το άλλο έχει άλλον μάλλον έκανα λάθος η έκαναν λάθος. Είχε δει και ένα βίντεο από έναν Έλληνα που φέρνει xiaomi προϊόντα έλεγε ότι το mi9 αξίζει περισσότερο από το mi9t και ότι έχει καλύτερο αισθητήρα.

 

Θεωρώ πως μια χαρά βγάζει φωτογραφίες σίγουρα για ποιο μεγάλη απαίτηση εκεί είναι σίγουρα p30 pro note 10 κορυφή αλλά είναι και το θέμα τιμής πάμε σε άλλη κατηγορία μιλάμε από 300€ έως 550€ διαφορά τιμής δεν είναι και λίγα.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το mi9 έχει καλύτερη κάμερα και ότι έχει sony ενώ το άλλο έχει άλλον μάλλον έκανα λάθος η έκαναν λάθος. Είχε δει και ένα βίντεο από έναν Έλληνα που φέρνει xiaomi προϊόντα έλεγε ότι το mi9 αξίζει περισσότερο από το mi9t και ότι έχει καλύτερο αισθητήρα.

 

Θεωρώ πως μια χαρά βγάζει φωτογραφίες σίγουρα για ποιο μεγάλη απαίτηση εκεί είναι σίγουρα p30 pro note 10 κορυφή αλλά είναι και το θέμα τιμής πάμε σε άλλη κατηγορία μιλάμε από 300€ έως 550€ διαφορά τιμής δεν είναι και λίγα.

 

το απλό mi 9t ναι έχει κάτι άλλο αρκετά κατώτερο το pro είναι ίδια συσκευή

 

προφανώς το mi9 ειναι καλύτερο απο το mi9t

εγω μηλαω για το mi9t pro

 

πω διαβάζω τώρα τι γράφω και καταλαβαίνω πόσο μπο....ο τα έχει κάνει η xiaomi με τα ονόματα και εκδόσεις :X (τωρα ειδα εβγαλε και το mi 9t pro premium οκ τα παρατάω)

 

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9884&idPhone2=9708&idPhone3=9720

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το mi9 έχει καλύτερη κάμερα και ότι έχει sony ενώ το άλλο έχει άλλον μάλλον έκανα λάθος η έκαναν λάθος. Είχε δει και ένα βίντεο από έναν Έλληνα που φέρνει xiaomi προϊόντα έλεγε ότι το mi9 αξίζει περισσότερο από το mi9t και ότι έχει καλύτερο αισθητήρα.

 

Θεωρώ πως μια χαρά βγάζει φωτογραφίες σίγουρα για ποιο μεγάλη απαίτηση εκεί είναι σίγουρα p30 pro note 10 κορυφή αλλά είναι και το θέμα τιμής πάμε σε άλλη κατηγορία μιλάμε από 300€ έως 550€ διαφορά τιμής δεν είναι και λίγα.

Όπως βλέπεις, ισχύει αυτό που λες.

Το Mi9 έχει καλύτερες κάμερες από το Mi9T Pro

 

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9507&idPhone2=9791

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις, ισχύει αυτό που λες.

Το Mi9 έχει καλύτερες κάμερες από το Mi9T Pro

 

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9507&idPhone2=9791

 

η main camera μας νοιάζει που είναι ίδιος σενσορας απο οτι διαβάζω αλλάζουν άλλα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

η main camera μας νοιάζει που είναι ίδιος σενσορας απο οτι διαβάζω αλλάζουν άλλα πράγματα

Δε συμφωνώ.

Συνολικά οι τρείς κάμερες είναι ανώτερες του Mi9.

Τι πάει να πει η βασική μας νοιάζει;;;

Οι άλλες για μόστρα είναι;!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι κολλήματα έχετε με την μπαταρία του Mi9. Μια χαρά βγάζει την ημέρα και με το παραπάνω. Και αν σε περίπτωση που δεν βγάζει κάποιος υπάρχει και η γρήγορη φόρτιση αλλά και ασύρματη που το mi9t pro δεν έχει. Εγώ το βλέπω ότι είναι απλά ψυχολογικό παρά πρακτικό το θέμα δε και καλά να έχουμε το κινητό 16 ώρες εκτός πρίζας και να το παίζουμε 10 ώρες. Πραγματικά βλέπω κάποιους με 12 ώρες εκτός με 9 ώρες οθόνης. Βρε όλη μέρα να κοιτάς το κινητό?

Και κάμερες του Mi9 δεν είναι ίδιες με του mi9t pro.

Ορίστε και η δική μου χρήση σε μια μέρα μαζί με μισή ώρα παιχνίδι.68c3f9e3f8a36bf97e2e0f3212a4f564.jpgb2dbd862d5e59bd873dead3382c82cb3.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ.

Συνολικά οι τρείς κάμερες είναι ανώτερες του Mi9.

Τι πάει να πει η βασική μας νοιάζει;;;

Οι άλλες για μόστρα είναι;!

 

άλλες δυο είναι δια διάφορα mode πορτραιτα και wide angle ελάχιστα άτομα κάνουν χρήση τους

ετσι και αλλιώς όλοι βαζον gcam το οποίω βλεπει μονο την κύρια

Link to comment
Share on other sites

Πάλι λάθος. Η gcam βλέπει και τούς τρεις φακούς αν βάλεις την σωστή.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Stable ROM

 

Author: MIUI Official Team

 

Version: V10.2.13.0.PFAMIXM (MIUI10)

 

αυτη είναι τελευταία global από οτι λει στο site τους

 

http://c.mi.com//miuidownload/detail?device=1700361

Δηλαδή έχω των τελευταία version απ ότι κατάλαβα.

Ναι αλλά ούτε security updates δεν έχει βγει απ την 1η Ιούνη που έχω το δικό μου?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχω των τελευταία version απ ότι κατάλαβα.

Ναι αλλά ούτε security updates δεν έχει βγει απ την 1η Ιούνη που έχω το δικό μου?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν είναι φυσιολογικό να έχεις την ενημέρωση ασφαλείας του Ιουνίου.

Εμείς έχουμε του Αυγούστου.... αλλά επειδή η Xiaomi έχει σχεδιασμό ανά δύο μήνες, ίσως πάρετε το patch μέχρι τέλος του μήνα.

Άλλος με Global rom μέσα στο νήμα να μας φωτίσει;;;

Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα skroutz κυκλοφορούν δύο εκδόσεις. Μια ΕΕΑ που είναι αυτή που φέρνει και η infoquest και η global που για κάποιο λόγο αργεί να πάρει αναβαθμίσεις. Η ΕΕΑ έχει το πιο πρόσφατο update 10.2.30
Link to comment
Share on other sites

Έχετε πρόβλημα κανένας με τις ενημερώσεις από το play store; Συνέχεια μου δείχνει ότι είναι ανενημερωτο το facebook το netflix και το chrome και προσπαθεί συνεχώς να τα ενημερώσει...Κάνω εκκαθάριση στην μνήμη του play store φτιάχνει 2-3 μέρες και πάλι τα ίδια...
Link to comment
Share on other sites

Πάλι λάθος. Η gcam βλέπει και τούς τρεις φακούς αν βάλεις την σωστή.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

επιβεβαιώνω.. η xtreme έχει επιλογή να τραβήξεις με οποιον φακό επιθυμείς και με night sight μάλιστα

 

καλό είναι να μη γράφουν ασυναρτησίες όσοι δεν γνωρίζουν

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω.. η xtreme έχει επιλογή να τραβήξεις με οποιον φακό επιθυμείς και με night sight μάλιστα

 

καλό είναι να μη γράφουν ασυναρτησίες όσοι δεν γνωρίζουν

 

προφανώς κάποιο mod της το κάνει μαμα gcam μονο εναν φακο βλεπει

Link to comment
Share on other sites

Για πια μαμά gcam μιλάς αυτή από το play store? Αν ναι δεν την βάζει κανένας. Η gcam έχει πολλές εκδόσεις και για κάθε κινητό είναι διαφορετική φτιαγμένη από διάφορους devs. Δεν γίνεται να ταιριάζει μια για όλα τα κινητά γιατί έχουν διαφορετικούς φακούς. Υπάρχουν δύο gcam για το Mi9 και είναι του xtrme και urmyx05 θα τις βρείτε στο https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

Λοιπόν όπως είπε και ο από πάνω μην γράφετε αν δεν ξέρετε.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Απλά κατεβάζω την gcam και κάνω εγκατάσταση? Δεν θέλει root η κάτι? Δε ξέρω γιαυτό ρωτάω ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά κατεβάζεις μια από τις 2 και κάνεις εγκατάσταση.Αν επιλέξεις την xtreme απλά θα πρέπει μετά να βάλεις και κάποιο από τα δύο config εκτός αν ξέρεις να την ρυθμίσεις μόνος σου...Μπορείς να τις κατεβάσεις από εδώ.. https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/xiaomi-mi9/ Edited by Dimitris_1386
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...