Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, kwnana said:

Μεταφορά Cosmote eSIM κατα τη διάρκεια του setup από το παλιό iPhone στο καινούριο γίνεται ????

 

Έχεις χάσει το QR? Αν το έχασες τότε, θα πρέπει να βγάλεις άλλη, αν την έχεις δεν υπάρχει λόγος να κάνεις αντικατάσταση. 

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 ώρα πριν, kastorakos84 said:

Έχεις χάσει το QR? Αν το έχασες τότε, θα πρέπει να βγάλεις άλλη, αν την έχεις δεν υπάρχει λόγος να κάνεις αντικατάσταση. 

Στην COSMOTE είναι μιας χρήσης. Πρέπει να βγάλεις άλλη 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, leo06 said:

Στην COSMOTE είναι μιας χρήσης. Πρέπει να βγάλεις άλλη 

Αλήθεια; Δεν το γνώριζα! Είναι λίγο μ@@@κια αυτό…

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

5€ μου είπε εμένα πριν 10-15 μέρες 

Κι εγώ είχα ακούσει παλαιότερα για 10€ 

Το θέμα δεν είναι τα 5€

Πες αλλάζω κινητό και σήμερα είναι Κυριακή 

Μενω χωρίς κινητό μέχρι να πάω σε κάποιο κατάστημα. Κι αν δεν έχει διαθέσιμη; Πάλι μένω χωρίς κινητό 

Την ευκολία που προσφέρει αυτού του είδους η τεχνολογία μας την κάνουν δυσκολία 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos19s said:

5€ μου είπε εμένα πριν 10-15 μέρες 

Κι εγώ είχα ακούσει παλαιότερα για 10€ 

Το θέμα δεν είναι τα 5€

Πες αλλάζω κινητό και σήμερα είναι Κυριακή 

Μενω χωρίς κινητό μέχρι να πάω σε κάποιο κατάστημα. Κι αν δεν έχει διαθέσιμη; Πάλι μένω χωρίς κινητό 

Την ευκολία που προσφέρει αυτού του είδους η τεχνολογία μας την κάνουν δυσκολία 

Εγώ έδωσα το 13αρι μου και άλλαξα iPhone. Ημέρα Δευτέρα, έκανα το λάθος να διαγράψω e-sim χωρις να βγάλω άλλη.Παω σε Γερμανό, έπεσε το σύστημα προσπάθησαν με χίλια ζόρια να κάνουν την παραγγελία και αποτέλεσμα να μην έρχεται το QR στο email με τίποτα. Το δηλώνουν σαν απώλεια/κλοπή διότι έπρεπε να εχω την παλιά κάρτα μαζί μου ειτε φυσική ειτε e-sim. Ενα 24ωρο έμεινα χωρίς τηλεφωνο και δεν μπορούσαν με τίποτα να στείλουν σε email. Παίρνω στο 13888,πάνε σε κατάστημα να στην τυπώσουν. 
Παω στο Γερμανό της γειτονιάς μου(Χαριλάου Θεσσαλονίκης) και μου λέει ότι ξέρετε δεν έχουμε να πάτε στο κοντινότερο κατάστημα Cosmote. Λεω δεν είναι δυνατον να μην έχετε…και η δικαιολογία τους στο τέλος ξέρετε, δεν μας δίνουν έντυπες e-sim με QR επάνω,δεν το ζητάει και ο κόσμος. Μετά πήγα στον Γερμανό στην Βασιλισσης Ολγας,περιοχή Ντεπω. Ευτυχώς βρήκα λύση, και αυτο ενώ στην αρχή μου έλεγαν θα μείνετε 24 ώρες ακόμα χωρίς σήμα γιατί πρεπει πάλι από την αρχή. 
Για μένα πλέον ούτε η Cosmote δεν είναι για e-sim. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2023 at 8:05 ΠΜ, Nikolas14 said:

Εγώ έδωσα το 13αρι μου και άλλαξα iPhone. Ημέρα Δευτέρα, έκανα το λάθος να διαγράψω e-sim χωρις να βγάλω άλλη.Παω σε Γερμανό, έπεσε το σύστημα προσπάθησαν με χίλια ζόρια να κάνουν την παραγγελία και αποτέλεσμα να μην έρχεται το QR στο email με τίποτα. Το δηλώνουν σαν απώλεια/κλοπή διότι έπρεπε να εχω την παλιά κάρτα μαζί μου ειτε φυσική ειτε e-sim. Ενα 24ωρο έμεινα χωρίς τηλεφωνο και δεν μπορούσαν με τίποτα να στείλουν σε email. Παίρνω στο 13888,πάνε σε κατάστημα να στην τυπώσουν. 
Παω στο Γερμανό της γειτονιάς μου(Χαριλάου Θεσσαλονίκης) και μου λέει ότι ξέρετε δεν έχουμε να πάτε στο κοντινότερο κατάστημα Cosmote. Λεω δεν είναι δυνατον να μην έχετε…και η δικαιολογία τους στο τέλος ξέρετε, δεν μας δίνουν έντυπες e-sim με QR επάνω,δεν το ζητάει και ο κόσμος. Μετά πήγα στον Γερμανό στην Βασιλισσης Ολγας,περιοχή Ντεπω. Ευτυχώς βρήκα λύση, και αυτο ενώ στην αρχή μου έλεγαν θα μείνετε 24 ώρες ακόμα χωρίς σήμα γιατί πρεπει πάλι από την αρχή. 
Για μένα πλέον ούτε η Cosmote δεν είναι για e-sim. 

Ναι άμα σου τύχει στραβή μένεις χωρίς κινητό πολύ απλά 

Απο μια ώρα έως όσο πάει 

e-ταλαιπωρία δηλαδή 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Tasos19s said:

Ναι άμα σου τύχει στραβή μένεις χωρίς κινητό πολύ απλά 

Απο μια ώρα έως όσο πάει 

e-ταλαιπωρία δηλαδή 

Θα την είχα κανονική κάρτα μέσα αλλά εχω μια Nova συμβόλαιο…

Πάντως την επόμενη φορά θα αρχίσω να είμαι με 2 συσκευές…να τελειώνουμε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikolas14 said:

Θα την είχα κανονική κάρτα μέσα αλλά εχω μια Nova συμβόλαιο…

Πάντως την επόμενη φορά θα αρχίσω να είμαι με 2 συσκευές…να τελειώνουμε.

Μπορείς να ψάχνεις iPhone με δυο φυσικές κάρτες 

Υπαρχουν αλλά από εξωτερικό 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις από Wonda Mobile το dual physical sim iPhone. Απο εκεί παίρνω κάθε χρόνο το νέο iphone. 

Για Ασία είναι αυτά; Όχι εγγύηση, αλλά ούτε σέρβις δηλαδή Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pharmex said:

Θα πάρεις από Wonda Mobile το dual physical sim iPhone. Απο εκεί παίρνω κάθε χρόνο το νέο iphone. 

Αν χαλάσει ποιος το φτιάχνει; 🤔 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν χαλάσει ποιος το φτιάχνει;  

Δεν ξέρω στην προκειμένη, γι’αυτο ρωτάω.
Τα αμερικανικά πάντως απ’ όσο γνωρίζω δεν τα ακουμπάει επίσημο σέρβις ακόμα και να πληρώνεις για την επισκευή.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επειδή αγοράζω τα κινητά μου από Βραζιλία, μια φορά που χρειάστηκε να δουν κάτι στο iStorm στο iPhone 13 Pro Max δεν το αρνήθηκαν. Ούτε με την εγγυηση από την apple ειχαν κάποιο θέμα. 

7 ώρες πριν, nikos523 said:


Δεν ξέρω στην προκειμένη, γι’αυτο ρωτάω.
Τα αμερικανικά πάντως απ’ όσο γνωρίζω δεν τα ακουμπάει επίσημο σέρβις ακόμα και να πληρώνεις για την επισκευή.

 

12 minutes ago, Tasos19s said:

Ρίσκο παίρνεις 

Δύσκολα πάντως χαλάνε σήμερα οι συσκευές 

 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Η Apple έχω την εντύπωση ότι δίνει παγκόσμια εγγύηση και για αυτό μόνο ενός έτους. Πέραν τούτου, το ίδιο το κατάστημα (Wonda) σου δίνει εγγύηση ενός έτους, αλλά πρέπει να το στείλεις στη Κίνα. 

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια αν γίνεται. 

Έχω δώσει στη μικρή μου ένα 6s.

Το έστησα, έβαλα και 3 παιχνίδια που παίζει και όλα καλά. 

Ξαφνικά όμως, οπότε μπαίνει σε κάποιο από τα παιχνίδια, μετά από λίγα δευτερόλεπτα την πετάει έξω. 

Τι μπορεί να φταίει;;

Εκανα επανεκκίνηση της συσκευής και επανεγκατασταση των παιχνιδιών αλλά τίποτα..... 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, montoya_42 said:

Μια βοήθεια αν γίνεται. 

Έχω δώσει στη μικρή μου ένα 6s.

Το έστησα, έβαλα και 3 παιχνίδια που παίζει και όλα καλά. 

Ξαφνικά όμως, οπότε μπαίνει σε κάποιο από τα παιχνίδια, μετά από λίγα δευτερόλεπτα την πετάει έξω. 

Τι μπορεί να φταίει;;

Εκανα επανεκκίνηση της συσκευής και επανεγκατασταση των παιχνιδιών αλλά τίποτα..... 

Μήπως τα παιχνίδια είναι καινούργια αλλά το ios που τρέχεις παλιό και δεν ειναι συμβατα? Πότε ξεκίνησε? μετά από κάποιο update?

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την απάντηση. 

Ναι, το iPhone είναι παλιό ( 6s). Όμως το έστησα πριν 2 εβδομάδες και δεν είχε κάποιο θέμα. Δούλευε κανονικά. 

Έτσι τελείως ξαφνικά άρχισαν τα θέματα σε όλα (3 συνολικά) τα παιχνίδια πριν 2 μέρες. Εννοείται καμία ενημέρωση ενδιάμεσα αφού έχει σταματήσει η υποστήριξη. 

Εκανα κσι ολική επαναφορά αλλά τίποτα. 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, montoya_42 said:

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την απάντηση. 

Ναι, το iPhone είναι παλιό ( 6s). Όμως το έστησα πριν 2 εβδομάδες και δεν είχε κάποιο θέμα. Δούλευε κανονικά. 

Έτσι τελείως ξαφνικά άρχισαν τα θέματα σε όλα (3 συνολικά) τα παιχνίδια πριν 2 μέρες. Εννοείται καμία ενημέρωση ενδιάμεσα αφού έχει σταματήσει η υποστήριξη. 

Εκανα κσι ολική επαναφορά αλλά τίποτα. 

Εννοώ αν πήραν καποιο update τα παιχνίδια και για αυτό σταμάτησαν να δουλεύουν...

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, montoya_42 said:

Τα 2 από τα 3 πήραν σίγουρα.

Υπάρχει λύση; 

Πήγαινε στο store σε αυτά τα παιχνίδια, συνήθως αναφέρουν αν είναι συμβατά με το κινητό σου και ποιά εκδοση ios πρεπει να έχεις.

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο store σε αυτά τα παιχνίδια, συνήθως αναφέρουν αν είναι συμβατά με το κινητό σου και ποιά εκδοση ios πρεπει να έχεις.

Αν τα παιχνίδια θα ήταν συμβατά με έκδοση που δεν υποστηρίζεται πλέον από τη συσκευή, το App Store θα κατεβάσει τη τελευταία έκδοση που ήταν συμβατή με τη τάδε έκδοση iOS. Βγάζει και προειδοποιητικό μήνυμα όταν πας να κάνεις λήψη την εφαρμογή ή παιχνίδι.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως τα παιχνίδια έπαιζαν κανονικά. Ξαφνικά σταμάτησαν και τα 3 ταυτόχρονα. Τόσο τυχαίο; Ξαφνικά δεν φτάνει η ram? 

Ξεκινάει και μετά από λίγα δευτερόλεπτα το πετάει έξω. 

 

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, montoya_42 said:

Το θέμα είναι πως τα παιχνίδια έπαιζαν κανονικά. Ξαφνικά σταμάτησαν και τα 3 ταυτόχρονα. Τόσο τυχαίο; Ξαφνικά δεν φτάνει η ram? 

Ξεκινάει και μετά από λίγα δευτερόλεπτα το πετάει έξω. 

 

Ξαφνικά όταν λες; 
Τι αλλαγές έγιναν στην συσκευή από τότε που δούλευαν τα παιχνίδια και τώρα που δεν δουλεύουν 

Αναβαθμιση iOS?

Αναβάθμιση άλλων εφαρμογών; 
Προσθήκη άλλων εφαρμογών πχ Facebook???

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...