Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ψηνει πολυ ασχημα το παρακατω. Ειναι απο το site tradingshenzhen λενε οτι δεν εχει τελωνειο. Ειναι με τον 9200+ το καλυτερο CPU που κυκλοφορει σημερα και γενικα βλεπω ενα εξαιρετικο κινητο για την τιμη του. 12/256 μοντελο με ψηνει και το 16/512 αλλα ξεφευγει 120 ευρω πανω.

 

 

Screenshot_1.png

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Με ψηνει πολυ ασχημα το παρακατω. Ειναι απο το site tradingshenzhen λενε οτι δεν εχει τελωνειο. Ειναι με τον 9200+ το καλυτερο CPU που κυκλοφορει σημερα και γενικα βλεπω ενα εξαιρετικο κινητο για την τιμη του. 12/256 μοντελο με ψηνει και το 16/512 αλλα ξεφευγει 120 ευρω πανω.
 
 
Screenshot_1.thumb.png.0ef7c5882005d56485f87f6d3432f312.png
ένα κινητό που δεν θα κυκλοφορήσει ποτέ Ευρώπη χωρίς καν ευρωπαϊκή ρομ κατά πάσα πιθανότητα χωρίς ποτέ 5g 4g λόγω ελλείψεως Β20 χωρίς λειτουργικό NFC δεν θα το αγόραζα ούτε στα μισά λεφτά, σκέψου κάποια πράγματα πριν προχωρήσεις σε τέτοια αγορά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, chios said:
32 minutes ago, king2009 said:
Με ψηνει πολυ ασχημα το παρακατω. Ειναι απο το site tradingshenzhen λενε οτι δεν εχει τελωνειο. Ειναι με τον 9200+ το καλυτερο CPU που κυκλοφορει σημερα και γενικα βλεπω ενα εξαιρετικο κινητο για την τιμη του. 12/256 μοντελο με ψηνει και το 16/512 αλλα ξεφευγει 120 ευρω πανω.
 
 
Screenshot_1.thumb.png.0ef7c5882005d56485f87f6d3432f312.png

ένα κινητό που δεν θα κυκλοφορήσει ποτέ Ευρώπη χωρίς καν ευρωπαϊκή ρομ κατά πάσα πιθανότητα χωρίς ποτέ 5g 4g λόγω ελλείψεως Β20 χωρίς λειτουργικό NFC δεν θα το αγόραζα ούτε στα μισά λεφτά, σκέψου κάποια πράγματα πριν προχωρήσεις σε τέτοια αγορά.

Ειδα οτι υποστηριζει τις παρακατω μπαντες εχει δηλαδη 4G B3 band που πιανω παντου και 5G εχει Ν1 Ν28 Ν78 ολες τις μπαντες που εχουμε Ελλαδα σημερα και πιανω παντου 5G. NFC λεει επισης οτι υποστηριζει. Το θεμα μου ειναι κυριως το τελωνειο γιατι αν ειναι να δωσω ακομα 150 ευρω τοτε παει το VFM του κινητου. 

 

Σιγουρα δειχνει πολυ δελεαστικο με 120w φορτιστη τρελη οθονη με 2600nits 144hz oled εξαιρετικο soc και UFS 4 και απο GPS επισης υποστηριζει τα παντα. Μονο Β20 δεν υποστηριζει που δεν με απασχολει μιας και πιανω παντου Β3 και 5G. Ρισκο για το τελωνειο αλλα σε αυτα τα χρηματα δεν βρισκεις τιποτα Ελλαδα που να το ακουμπαει εστω στο ελαχιστο για αυτο το σκεφτομαι σοβαρα και να δωσω το Poco F3 που εχω 8/256 στα 200 ευρω και να παω σε αυτο. 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Link to comment
Share on other sites

 όντως δελεαστική η τιμή του ... αλλα.... πάντα υπάρχει ο φόβος του τελωνείου, αν κ πιστεύω ότι πλέον ξέρουν κ τα στέλνουν κ αποφεύγεις το τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 900-1100

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 6,7+

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; όχι ΚΙΝΑ, είμαι οκ με ευρωπαϊκή αποθήκη ή amazon

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) ΝΑΙ 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?  IR BLASTER αλλά δεν είναι deal breaker

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Δεν θέλω να φλασάρω είμαι ΟΚ και με Αγγλικό ακρεί να έχει Google Store και να διαβάζει και να συγχρονίζει άμεσα τις Ελληνικές επαφές και γράμματα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.AMOLED+ 

😎 Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Κάμερα Αυτονομία Ταχύτητα

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. P30 PRO + OnePlus 6+

Link to comment
Share on other sites

Κινητήρα το p30 pro. Αν το έγραφες νωρίτερα την προηγούμενη εβδομάδα στο crazy Sunday είχαν βάλει το s23u 12/512 στα 1100 ευρώ.  Αν σε ενδιέφερε.  

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παμπάλαιο και το έχουν και ακριβά.
Είμαι μεταξύ :
Oppo x90 pro
Honor Find5 pro
Oneplus 11
Εγώ θα πρότεινα κι άλλο ένα πού είναι φοβερό κινητό.
Vivo x90 pro.
Τούμπανο με καθαρό ui και κορυφή κάμερα.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω flagship και αυτό είναι το pro+ .
Όπως είδες θέλω και μπαταρία και δεν είναι από τα καλύτερα ... αν έβλεπα κάποιο λοιπόν θα έβλεπα το vivo x90 pro+ που και αυτό στην μπαταρία δεν πάει τόσο καλά όπως ο ανταγωνισμός.
https://tradingshenzhen.com/en/vivo-x90-pro-vivo-x90-pro-vivo-x90/vivo-x90-pro-plus-12gb512gb-snapdragon-8-gen-2-v2-image-ipu-eu-warehouse
Στο compatibility έχει και την B20 800Mhz που δεν την έχει το pro, κα καλύτερη κάμερα βάση του https://www.dxomark.com/smartphones/  και των video που έχω δεί αλλά και βάση hardware.

Παρόλα αυτά η επιλογή παραμένει ως έχει και αναμένω από κάποιον που γνωρίζει να βοηθήσει 

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά είναι και το pro.
Και σαν μπαταρία από ότι έχω διαβάσει,αρκετά καλό.
Στην κάμερα ειδικά στις νυχτερινές τα πατάει όλα και σαφώς μιλάω για μοντέλα του ανταγωνισμού,πού έρχονται επίσημα Ελλάδα.μόνο στο zoom χωλαίνει αλλα προσωπικά δεν με χαλάει αυτό.αλλωστε δεν βγάζω φεγγάρια.
Το pro + σαφώς και είναι λίγο καλύτερό.
Αλλα ότι αρέσει στον καθένα.


Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ταξιδιωτης22 said:

Μία χαρά είναι και το pro.
Και σαν μπαταρία από ότι έχω διαβάσει,αρκετά καλό.
Στην κάμερα ειδικά στις νυχτερινές τα πατάει όλα και σαφώς μιλάω για μοντέλα του ανταγωνισμού,πού έρχονται επίσημα Ελλάδα.μόνο στο zoom χωλαίνει αλλα προσωπικά δεν με χαλάει αυτό.αλλωστε δεν βγάζω φεγγάρια.
Το pro + σαφώς και είναι λίγο καλύτερό.
Αλλα ότι αρέσει στον καθένα.


Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλησπέρα

Να ρωτήσω αν το έχεις το pro και η εμπειρία σου ποια είναι γενικότερα και από το funtouch αλλά και φωτογραφικά (όχι μόνο νύχτα); Όσο για το ζουμ, μέχρι 5 ή 10Χ είναι usable οι φωτογραφίες; 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα, ψάχνω για κινητό με 2 κάρτες sim και κάρτα μνήμης, σχετικά καλή φωτογραφία,nfc.Η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο μπορώ να δώσω μέχρι 350 ευρώ.

υπάρχει κάποιο σε αυτήν την τιμή;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θέλω να αντικαταστήσω το κινητό του μικρού - Redmi Note 8 - γιατί δεν χωράει πλέον η εσωτερική μνήμη τα παιχνίδια που έχει βάλει (και τα σκουπίδια που δημιουργούνται).

Η χρήση που κάνει είναι η εξής:

  • Παιχνίδια εκτός σπιτιού (διακοπές, στο αυτοκίνητο κτλ)
  • Κλήσεις με viber σε φίλους αρκετές ώρες (βλ. παιχνίδι με PS5 κτλ), αλλά ηχητικές κατά 99%.
  • Μερικές κανονικές κλήσεις εντός οικογένειας.
  • Κάποιες φωτογραφίες που βγάζει μόνος του, όταν πηγαίνουμε καμιά βόλτα. Περισσότερο για πλάκα τα κάνει, δεν ασχολείται σοβαρά, ούτε κοινωνικά δίκτυα κτλ παίζουν.

Τι χρειάζεται:

  • Καλός σχετικά επεξεργαστής, αφού θα παίζει παιχνίδια.
  • Κάμερα, ηχογραφήσεις κτλ δεν ενδιαφέρουν.
  • Οπωσδήποτε 128GB, αλλά καλύτερα 256GB για να χωράει τα παιχνίδια.
  • Τιμή, αφού πρόκειται για παιδί, κάτω από 400€, άρα ναυαρχίδες, iPhone κτλ απορρίπτονται.

Τι να παραγγείλουμε να φέρει ο Αγ. Βασίλης;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα Poco x5 pro 5g. 

Άριστη επιλογή. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα. Μετά από καιρό συμβίωσης με iPhone 12, πολύ φοβάμαι ότι έφτασε η ώρα της αλλαγής. Δεν αντιμετώπισα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, σχεδόν κανένα για να είμαι ειλικρινής, απλά, νομίζω ότι δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις μου, είχα κάποια συγκεκριμένα στάνταρ κατά νου και έχω την εντύπωση ότι δεν μου έκανε. Για να ακριβολογώ, έχω και iPad, από εκείνο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, δεν σκέφτομαι την αλλαγή εκεί, με το iPhone όμως, είναι διαφορετική η φάση, το γεγονός και μόνο ότι έχει παρωχημένα χαρακτηριστικά σε σχέση με τον ανταγωνισμό, με ξενίζει απίστευτα πολύ και επίσης, μου φαίνεται βαρετό να έχω την ίδια εμπειρία χρήσης, το ίδιο interface παντού, κυρίως για αυτό ψαχνομαι για αλλαγή.

Χρόνια χρήστης Android και παράλληλα επειδή χρησιμοποιώ και πάλι Android, δεν έχω ξεκόψει εντελώς, νιώθω πιο οικεία και πραγματικά, έχω εκτιμήσει ένα παραπάνω την ευκολία χρήσης σε κάποια πράγματα, ειδικά στη μεταφορά αρχείων, δεν είναι κάτι που κάνω συχνά αλλά, όσες φορές έχει χρειαστεί, έχω βλαστημήσει την ώρα και τη στιγμή που έχει χρειαστεί να το κάνω με το iPhone, πιο περίπλοκη διαδικασία και πραγματικά δεν με ψήνει να το κάνω κάθε φορά. Ξαναλέω, δεν έχω κάποιο θέμα αλλά, καταλαβαίνω ότι δεν μου κάνει τελικά, καλό χρυσό αλλά, δεν μου έχει κάνει το κλικ....

...όπως κινητά Android τα οποία λιγουρεύομαι. Σκέφτομαι να κινηθώ σε midrange κατηγορία, να κινηθώ σε ναυαρχίδα δεν θέλω, κυρίως για το οικονομικό κομμάτι, πιστεύω ότι και στη midrange κατηγορία υπάρχουν αξιόλογες επιλογές. Σε αγορά συσκευής, είμαι υπέρμαχος το να δοκιμάζω κάτι διαφορετικό συνεπώς, απορρίπτονται εκ των προτέρων Samsung, Xiaomi & Sony, εταιρείες που έχω δοκιμάσει, θέλω το κάτι διαφορετικό. Μεταξύ των οποίων, είμαι ανάμεσα στις μάρκες realme, OnePlus, Motorola, POCO. Για την κάθε μία, έχω συγκεκριμένο λόγο που την σκέφτομαι και εξηγούμαι:

Realme: Πραγματικά πανέμορφο κινητό το 11 Pro Plus, ειδικά στη μπεζ απόχρωση, με την απομίμηση δέρματος, είναι ένα από τα κινητά για τα οποία άνετα αλλαξοπιστούσα και τα οποία με έκαναν να μετανιώσω κατά κάποιο τρόπο το ότι πήρα iPhone, άνετα το είχα πάρει. Βέβαια, παρόλο που είναι ένα καλό κινητό από πολλές απόψεις, πολλοί στάθηκαν στον επεξεργαστή ο οποίος χωλαινει συνεπώς, εκεί κάπου σκαλωσα αν και για να είμαι ειλικρινής, δεν μου λέει και κάτι το να έχει σούπερ ντουπερ δυνατές επιδόσεις, ίσως επηρεάζει τη μακροχρόνια αντοχή του κινητού αλλά γενικά, δεν είναι κάτι που έχω εστιάσει όλα αυτά τα χρόνια. Γενικά, επειδή το έχω περιεργαστεί και από κοντά, μου άρεσε η όλη εμπειρία, η κάμερα, το interface κτλ, δεν υπάρχει κάτι που να με δυσαρεστησε εκ πρώτης όψης. Βέβαια, αναμένω το 12 Pro Plus το οποίο αναμένεται να είναι καλύτερο γενικά συνεπώς, αν είναι σε καλή τιμή, με έχει ψήσει εκ των προτέρων.

OnePlus: Μια μάρκα την οποία σκέφτομαι, επειδή έχει τη φήμη ότι προσφέρει επιδόσεις και χαρακτηριστικά ανώτερης κατηγορίας, κυρίως και το θέμα κάμερας με απασχολεί επειδή καλώς η κακώς, το iPhone είναι αρκετά καλό σε αυτό το κομμάτι. Το Nord 3 απ'όσο έχω καταλάβει, έχει τον αισθητήρα κάμερας κάποιας από τις ναυαρχίδες της εταιρείας. Το interface μου φάνηκε παρόμοιο με του realme, αδελφές εταιρείες βέβαια, μου φάνηκε πολύ εντάξει στη χρήση, βέβαια, σε σχεδίαση δεν μου λέει και πολλά, τουλάχιστον στο γκρι που το έχω δει από κοντά, το άλλο χρώμα από βίντεο που το έχω δει, μου φαίνεται προτιμότερο. Παρόλα αυτά, περιμένω αν κυκλοφορήσει το 12R στα μέρη μας και πόσο θα κοστίζει, ίσως να τσεκαρω κι εκείνο, από τα όσα έχω διαβάσει πάντως, σαν επιλογή κλίνω προς το Nord 3.

Motorola: Πρόκειται για τις πιο VFM προτάσεις στην κατηγορία, με ξετρελαίνει το vegan leather σε κάποια από τα χρώματα και γενικά, έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά για την κατηγορία του αν και απ'όσο έχω διαβάσει, ειδικά το Edge 40 Neo, δεν έχει καλή μπαταρία, στα στατιστικά που έχω διαβάσει, είναι αντίστοιχη με του iPhone μου και ένα από τα θέματα που έχω με το Μήλο, είναι η διάρκεια της μπαταρίας, ειδικά αν το χρησιμοποιήσω αρκετά συνεπώς, εφόσον έχει αντίστοιχη μπαταρία, απορρίπτεται, παρόλο που έχει ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά. Σημειωτέον ότι έχει περάσει από τα χέρια μου και τάμπλετ Lenovo συνεπώς, θα έχω και το θέμα με το παρόμοιο interface που έχω και τώρα με τα μήλα μου, θέλω κάτι διαφορετικό.

POCO: Προσιτές τιμές, δυνατές επιδόσεις αλλά, πραγματικά μου φαίνεται τσίπικη η κατασκευή τους, ειδικά του F5 το οποίο κοστίζει και κάμποσα, καλές και χρυσές οι επιδόσεις αλλά, η ποιότητα κατασκευής του δεν. Επίσης, είναι το γνωστό interface της Xiaomi με κάποιες αλλαγές μεν αλλά και πάλι, δεν μου φαίνεται αρκετά πρωτοποριακό και διαφορετικό. Ενδιαφέροντα φαίνεται να είναι τα ερχομενα X6 και Χ6 Pro στα οποία φαίνεται ότι υπάρχει βελτίωση στην ποιότητα κατασκευής συνεπώς, από αυτό και μόνο, δεν απορρίπτονται.

Μια ακόμα περίπτωση για την οποία αμφιταλαντευομαι, είναι αυτή της TCL, έχει ενδιαφέρουσες προτάσεις, ειδικά αυτή με την καινοτόμα οθόνη, μου αρέσει καθώς είναι μια διαφορετική εμπειρία, κάτι πρωτοποριακό και επειδή είμαι υπέρμαχος του διαφορετικού, το έχω στα υπόψιν. Βέβαια, η κακή εμπειρία που είχα με Alcatel παλαιότερα, με απωθεί από τη συγκεκριμένη φίρμα, είναι αδελφές εταιρείες συνεπώς, εκεί σκαλωνω....

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tsimisde said:

Σημειωτέον ότι έχει περάσει από τα χέρια μου και τάμπλετ Lenovo συνεπώς, θα έχω και το θέμα με το παρόμοιο interface που έχω και τώρα με τα μήλα μου, θέλω κάτι διαφορετικό.

Ως προς αυτό, τα Moto έχουν τελείως καθαρό android οπότε δες λίγο πως είναι το android 14. Το μείον των μοτο είναι πως έχουν 2 χρόνια αναβαθμίσεις λογισμικού, όταν η Samsung πχ θα δώσει στα αντίστοιχα της 4-5 

8 minutes ago, tsimisde said:

OnePlus: Μια μάρκα την οποία σκέφτομαι, επειδή έχει τη φήμη ότι προσφέρει επιδόσεις και χαρακτηριστικά ανώτερης κατηγορίας, κυρίως και το θέμα κάμερας με απασχολεί επειδή καλώς η κακώς, το iPhone είναι αρκετά καλό σε αυτό το κομμάτι. Το Nord 3 απ'όσο έχω καταλάβει, έχει τον αισθητήρα κάμερας κάποιας από τις ναυαρχίδες της εταιρείας.

Η 1+ είχε κάποτε και καλή τιμή, και το Oxygen OS. Τώρα που είναι πιο ακριβά και πλέον realme/oppo/vivo/oneplus έχουν ίδιο UI και συχνά ίδιες συσκευές, νομίζω πως αξίζει περισσότερο να δεις προς realme. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, paanos said:

Ως προς αυτό, τα Moto έχουν τελείως καθαρό android οπότε δες λίγο πως είναι το android 14. Το μείον των μοτο είναι πως έχουν 2 χρόνια αναβαθμίσεις λογισμικού, όταν η Samsung πχ θα δώσει στα αντίστοιχα της 4-5 

Η 1+ είχε κάποτε και καλή τιμή, και το Oxygen OS. Τώρα που είναι πιο ακριβά και πλέον realme/oppo/vivo/oneplus έχουν ίδιο UI και συχνά ίδιες συσκευές, νομίζω πως αξίζει περισσότερο να δεις προς realme. 

Το ζήτημα με τις αναβαθμίσεις δεν με απασχολεί και τόσο, με την έννοια ότι συνήθως αλλάζω ανά 2-3 χρόνια συσκευή αλλά, θα ψάξω κάτι όσο γίνεται πιο "φρέσκο", για να είναι και όσο γίνεται πιο φρέσκο και μελλοντικά, αυτό κυρίως με ξενερώνει με το iPhone μου. Μπορεί να έχει αναβαθμίσεις για πολύ αλλά, είναι ξεπερασμένα κάποια χαρακτηριστικά του.

Όσον αφορά τη Realme, οικονομικά, σαφώς και είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή, πιστεύω ότι είναι η νέα Xiaomi, όπως κάποτε προσέφερε συμφέρουσες οικονομικά επιλογές με αρκετά καλά χαρακτηριστικά, έτσι είναι και η Realme πλέον και επίσης, απ'όσο έχω καταλάβει, το λογισμικό της είναι καλύτερο συγκριτικά με της Xiaomi, είχα ζήσει τα παθήματα του MIUI και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου και δεν θέλω να μπλέξω και πολύ με Xiaomi, πιθανόν βέβαια τότε να ήταν το γεγονός ότι ήταν από τα φθηνά κινητά της, στα ακριβότερα μπορεί να είναι καλύτερα τα πράγματα, η Poco είναι πιο συμφέρουσα επιλογή συγκριτικά με τη μαμά εταιρεία αλλά, η συγγένεια και μόνο, με απωθεί.

Για να είμαι ειλικρινής, για την εμπειρία χρήσης που έχω δοκιμάσει και με τα σχόλια που έχω ακούσει κατά καιρούς, κλίνω προς Realme, μου κάνει κλικ ως επιλογή, στη OnePlus με αποθαρρύνει το γεγονός ότι ξεφεύγει οικονομικά, ενώ μια αντίστοιχη εμπειρία μπορώ να έχω και με τη Realme, παρόλα αυτά, δεν απορρίπτω την περίπτωση του Nord 3, περιμένω όμως να δω τα νέα μοντέλα που θα κυκλοφορήσουν αυτές οι εταιρείες, για να δω αν αξίζουν περισσότερο, θα έχουν και το πλεονέκτημα του "φρέσκου".

Link to comment
Share on other sites

Το OS των realme κλπ είναι αρκετά τίμιο. Η Xiaomi κάτι πάει να κανει με το MIUI αλλά ακόμα έχει πολύ δρόμο. Δυστυχώς αυτά γίνονται αν επι σειρά ετών προσθέτεις συνεχώς χαρακτηριστικά χωρίς να κανεις διορθώσεις από κάτω.

Διαφημισεις από όσο θυμάμαι δεν έχουν τα Realme. Δεν είμαι σίγουρος όμως. 

Προσωπικά μ αρέσει πολύ και το pure, έχει γίνει αρκετά όμορφο στα 13-14. Το θέμα είναι ότι το edge 40 Neo λίγο χωλαίνει σε μερικά σημεία (πχ αυτονομία και λίγο κάμερα αν θυμάμαι καλά). 
 

Στη θέση σου πάντως, θα έμενα στο iPhone για ένα χρόνο ακόμα. Η κάμερα του 12 είναι πραγματικά πολύ καλή και στο 90% των περιπτώσεων, θα δεις υποβάθμιση 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, paanos said:

Το OS των realme κλπ είναι αρκετά τίμιο. Η Xiaomi κάτι πάει να κανει με το MIUI αλλά ακόμα έχει πολύ δρόμο. Δυστυχώς αυτά γίνονται αν επι σειρά ετών προσθέτεις συνεχώς χαρακτηριστικά χωρίς να κανεις διορθώσεις από κάτω.

Διαφημισεις από όσο θυμάμαι δεν έχουν τα Realme. Δεν είμαι σίγουρος όμως. 

Προσωπικά μ αρέσει πολύ και το pure, έχει γίνει αρκετά όμορφο στα 13-14. Το θέμα είναι ότι το edge 40 Neo λίγο χωλαίνει σε μερικά σημεία (πχ αυτονομία και λίγο κάμερα αν θυμάμαι καλά). 
 

Στη θέση σου πάντως, θα έμενα στο iPhone για ένα χρόνο ακόμα. Η κάμερα του 12 είναι πραγματικά πολύ καλή και στο 90% των περιπτώσεων, θα δεις υποβάθμιση 

Είναι ένα από τα θέματα τα οποία ψάχνω, αυτό της κάμερας. Motorola & POCO δεν με έχουν πείσει σε αυτό το κομμάτι. Η πρόταση της Realme, παρόλο που πλασάρει στα φόρτε της τα 200 Megapixels, πιστεύω ότι δεν φαίνονται στην πράξη, να δούμε το καινούριο μοντέλο πως θα τα πηγαίνει σε αυτό το κομμάτι. Το Nord 3 από την άλλη, έχει τον ίδιο αισθητήρα με τη ναυαρχίδα της εταιρείας επομένως, πιστεύω ότι μπαίνει στα χωράφια του iPhone σε θέμα ικανοτήτων και από τα όσα έχω δει, είναι αρκετά κοντά σε ικανότητες, εκ πρώτης όψεως δηλαδή. 

Περιμένω να δω και τις νέες κυκλοφορίες αυτών των εταιρειών και αν αποδειχθεί ότι είναι ισάξιες περιπτώσεις (για καλύτερη το έχω απορρίψει ως ενδεχόμενο), ίσως γίνει η αλλαγή, ειδάλλως, μένω εκεί που είμαι. Και ξαναλέω, δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το Μήλο αλλά γενικά, δε νιώθω πλήρως ικανοποιημένος με την επιλογή μου γιατί αν ήμουν, δεν θα ψαχνόμουν για αλλαγή πιστεύω....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλημέρα. 

Έχω το Samsung s 23 ultra και θέλω να δοκιμάσω μια συσκευή pixel. 

Επειδή θέλω μεγάλη οθόνη δε θέλω να πάω στο7α ή 8 αλλά στο 8pro. 

Τι λέτε αξίζει να πάω σε μια τέτοια αλλαγή; 

Όχι ότι έχω παράπονο από το s23 ultra αλλά θέλω να πάρω και μια δεύτερη συσκευή. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανάμεσα σε Samsung a35 και το περσινό a54 και τα δύο σε 8ραμ/256.

Μήπως αξίζει το a54 σαν φτηνότερο, με καλύτερη καμερα μπροστά και καλύτερη ultra πίσω?

Το μόνο καλύτερο που βλέπω στο καινούριο a35 είναι ένα χρόνο παραπάνω υποστήριξη.

 

Αυτή τη στιγμή έχω το redmi note 7 από το 19

Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 350

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 6,5+

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Δεν έχω πρόβλημα αλλά προτιμώ Ελλάδα η Ευρώπη

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Καλό θα ήταν να έχει.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?  NFC ναι IR καλοδεχούμενο και Dual καλοδεχούμενο

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Οχι δεν θέλω ελληνικό μενου.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.AMOLED 

😎Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχύτητα Αυτονομία Κάμερα 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Redmi Note 8

Σκέφτομαι το Nothing Phone 2a, Samsung A54, Poco.
¨Εχω καιρό να ασχοληθώ με κινητά και δεν ξέρω τι επεξεργαστές αξιζουν κλπ οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη.
Θα προτιμούσα οσο γίνεται  καθαρό android(μην εχει πολυ σαβούρα) και οσο γίνεται πιο καινούριο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Sdouze said:

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 350

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 6,5+

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Δεν έχω πρόβλημα αλλά προτιμώ Ελλάδα η Ευρώπη

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Καλό θα ήταν να έχει.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?  NFC ναι IR καλοδεχούμενο και Dual καλοδεχούμενο

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Οχι δεν θέλω ελληνικό μενου.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.AMOLED 

😎Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Ταχύτητα Αυτονομία Κάμερα 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Redmi Note 8

Σκέφτομαι το Nothing Phone 2a, Samsung A54, Poco.
¨Εχω καιρό να ασχοληθώ με κινητά και δεν ξέρω τι επεξεργαστές αξιζουν κλπ οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη.
Θα προτιμούσα οσο γίνεται  καθαρό android(μην εχει πολυ σαβούρα) και οσο γίνεται πιο καινούριο μοντέλο.

A54 και ξεμπερδευεις με ενημερώσεις λογισμικού.

Καλή κάμερα, αυτονομία και σε λογική τιμή πλέον.

Προς τα κει κλείνω και γω μαλλον

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, takpanos said:

A54 και ξεμπερδευεις με ενημερώσεις λογισμικού.

Καλή κάμερα, αυτονομία και σε λογική τιμή πλέον.

Προς τα κει κλείνω και γω μαλλον

Σκέφτομαι μήπως περιμένω λίγο για το A55
Το nothing και το poco μ αρέσουν αλλα δεν ξέρω τι παίζει με κάμερες.Στο poco φοβάμαι λιγο και το hyperOS

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...