Jump to content

Sony Xperia XZ3


JimZe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχοντας το xz1 το οποίο φέρει τον ιδιο αισθητήρα αλλα με κάποιες μικρές διαφορές προς τα πισω εγώ βλέπω οτι εχει πολύ καλη κάμερα.

Ισως φταίω και εγω γιατί ξέρω να τραβάω φωτογραφίες ανθρώπων και μη.

Δεν εχω πιασει ποτε ομως τον ανταγωνισμό και μάλιστα της huawei.

Το p20 pro για εμενα εχει ένα πλήρες πακέτο.

Εναν 40αρι την ημέρα να σου δίνει λεπτομέρεια ο οποίος θα γινει 10mp την νύχτα και θα πάρει φως.

επίσης ναι δεν τραβάει raw.

Αν θέλει κάποιος raw πάει φανατικά huawei να πάρει το αρχειο του 40αρι και να το κανει κουφετο εάν ξέρει.

Σύνοψη.

Έχει πολύ καλη κάμερα με την οποια έχω τραβήξει εξαιρετικές φωτογραφίες και ειδικα τα παιδιά μου αφου η ριπή του είναι ταχύτατη και ποιοτικά ακριβως ιδια με το ενα κλικ.

Κουνημενες με αυτα δεν εχω ξανα δει σε αυτη την συσκευή.

Για αυτον που ασχολείται χομπιστικα δεν κανει,για αυτον που είναι μυρωδιάς επισης δεν κανει αφου η έλλειψη ois θα φανει στην ποιότητα σε χαμηλό φωτισμό.

Υ.γ εχει καλο βιντεο με αρκετά καλη σταθεροποίηση ακομα στο 4Κ.

Επισης στο youtube βλεπω χαμηλο dr και στις φωτό και στο βίντεο.

Εγω καμμενο ουρανο δεν εχω δει και γενικά κακό dr.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν έχεις άδικο... αλλά η Sony λόγω ονόματος, τεχνογνωσίας, εμπειρίας, φακών κτλ θα έπρεπε να είναι πρώτη στις κάμερες και όλες οι υπόλοιπες εταιρίες να ακολουθούν.

 

Όπως και να το κάνουμε είναι απογοητευτικό η Xiaomi (με το Mi8 και όχι μόνο) για παράδειγμα να έχει καλύτερη κάμερα από το καλύτερο Sony.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τωρα οτι και να λεμε ο δημιουργος των φακών και μάλιστα ο imx 400 με δικια του μνήμη να μην εχει ενας ois ειναι σαν να πυροβολας τα πόδια σου.

 

Βασικα ζουν στο δικο τους σύμπαν και δεν βλέπουν τις τάσεις.

Η τάση σωστή η λάθος θελει τα τελευταία χρόνια να τραβας θέματα στο κατασκοταδο να τα βγάζεις χερατα να λες ουαου και μετα;μα φυσικα να τα διαγράφεις!

Τι να κανουμε δηλαδή εκει ειναι κατεύθυνση.

Ολοι στα reviews μα και εδώ μέσα τραβάνε βράδυ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ και τα θέλουν στο χέρι.

 

Κάνω λάθος;μερα οκ,νυχτα ανθρωπο θα βαλεις το παλιο αλλά θαυματουργό flash mode και ένα στατικό κάδρο θα ακουμπήσεις το κινητο θα το κρατας με το χερακι σου θα βαλεις τον χρονο σου το iso σου και θα βγει υπέροχη.αυτη ειναι η φωτογραφία.

Η sony λοιπον δεν ένιωσε την τάση και εχασε πάλι.

Για το ois ειναι αδικαιολόγητη δε το συζητάμε.

 

Επισης ολα ειναι υποκειμενικά,το gallery μου έχοντας μεσα galaxy s3 z5c και xz1 ειναι μακράν καλύτερο απο όσων ξέρω,ανθρωποι και μη σαν θεμα.

 

Οταν εκει έξω βλέπεις κοσμο να τραβανε μια θεα με το κινητο ΟΡΘΙΟ και βίντεο!

 

Η αληθεια για μενα ειναι μια.

Εαν νιώθεις με ενα κινητο max 300 ευρω θα κάνεις παπάδες.

Στο καλλιτεχνικό θεμα εδω στο φορουμ ηρθε ατομο με g6 και έδωσε αγαπη και πονο μαζι,ο bloodmaster βαραει με mate 9 και βγαζει wallpapers.

 

Ας μη χαλασω αλλο το θεμα της συσκευής.

Συγνωμη αλλα ρεπαρω σήμερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, βασικά και εγώ δεν περίμενα η κάμερα να είναι ιδίου επιπέδου με p20-mate-note αλλά γενικά απόψεις και review είναι διφορούμενες. Και έρχομαι σε αυτό που λένε πολλοί, οθόνη και μπαταρία όλες οι ναυαρχίδες τα πάνε καλά. Για να σου σκάσω όμως 600-700 ε κάπου πρέπει σε κάτι να ξεχωρίσεις πχ κάμερα. Και στην τελική ο μεγαλύτερος προμηθευτής αισθητήρων να πηγαίνει τόσο μέτρια στο θέμα κάμερας μου δίνει την προσωπική εντύπωση ότι δε θέλει να ''συναγωνιστεί'' τους πελάτες της.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες εβγαλα μια απλη φωτο νυχτερινη με HDR απλα καποιος πιο ειδικος να μας πει. Χωρις αλλες ρυθμισεις γιατι δεν σκαμπαζω.Μεσα απο μαγαζι ειναι.

DSC-0014.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ειναι θεμα οτι το κανει επίτηδες αλλα δε μπορούν να φτιαξουν jpeg engine σαν την google για παράδειγμα η την apple που θα τραβήξει καλα και ο άσχετος.

Με τα port της gcam όλοι δουλεύουν εκει έξω.

Το sony δεν περνει gcam γιατι εχει παραμετροποιημενο το camera2 api.

Το sony το περνεις για την ταχύτητα και την διαρκεια στο χρόνο και τώρα τελευταία και για τα update.

Και η γνωμη μου το περνεις οταν πέσει η τιμη έτσι ωστε για τα λεφτά που θα δώσεις να εχεις και πολύ καλή κάμερα.

Το xz2p ας πουμε τις αρπαζει κανονικα στο 90% των περιπτώσεων απο iphone pixel mate στην φωτογραφία-βιντεο και κοστιζει εξω ένα σωρό λεφτά.

Ειναι και θεοβαρο και μαλλον ουτε ο ceo της δεν το έχει!!

Απο την αλλη βεβαια εαν βγαλουμε τον φανατικο με την κάμερα απο εξω το xz3 ειναι μια καλη συσκευή και βλέποντας απο το z5c μου δε θα σκεφτείς αλλαγή.

Ειναι για πάντρεμα αν αλλάζεις οχι.

Χανει και σε μεταπώληση.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικοτητα ομως καλως ή κακως ειναι αυτη

https://www.skroutz.gr/s/15690899/Sony-Xperia-XZ3-Dual-64GB.html?keyphrase=sony+xz3

 

Ας ηταν το XZ3 στην θεση του XZ2 και θα σας ελεγα εγω ποσοι θα ειχαν προτιμησει Sony φετος.

 

Αλλα με 640ευρω οταν εχεις απεναντι ενα ανταγωνισμο τεραστιο δεν πας πουθενα επειδη τωρα σου ηρθε να βαλεις amoled.

 

Σε λιγο ετσι οπως παμε θα το φτασει σε τιμη μεχρι και το note 9.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει πολύ καιρό με το τιμημένο g5 γιατί βαρέθηκα να ψάχνω αγοραστές να σπρώξω ένα παλιό τηλ για να πάρω καινούργιο, οπότε ότι πάρω θα έχει ορίζοντα 2ετίας. Το γυροφέρνω να τσιμπήσω ένα καλό overal κινητό αλλά κοιτάω όλες τις παραμέτρους. Κρίνοντας από το xz1 της γυναίκας μου, που είναι πιο ''μικρό'' σε όλα σε σχέση με το xz3, βλέπω τρομερές αναβαθμίσεις-σουπερ μπαταρία-smooth όσο δεν πάει αλλά αυτή η ρημάδα η κάμερα είναι για xiaomi των 150-180 ευρώ. Anyway, εάν το πετύχω σε μαγαζί θέλω να το περιεργαστώ.
Link to comment
Share on other sites

παροτι εχει οτι καλυτερο στους αισθητηρες sony imx παντα τις ξεφευγει κατι!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παροτι εχει οτι καλυτερο στους αισθητηρες sony imx παντα τις ξεφευγει κατι!

 

Κάτι; Ένας αισθητήρας από μόνος του δεν κάνει τίποτα. Θέλει πολύ δουλειά για να βγει ένα καλό αποτέλεσμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

παντως εδω εχω μερικες απο xz1,βραδυ δεν εχω χωρις ανθρωπο μεσα αλλα θα βαλω καποια στιγμη.

το xz3 θα τραβαει καλυτερα,ειδικα βραδυ,ετσι εχω διαβασει.

μερικες ειναι με camera mx το οποιο app εχει καλο hdr στις συσκευες μας,γενικα δινει καλα σε ολα τα sony.

 

https://photos.app.goo.gl/kyq4DrNL2AUdPcpb8

 

tip.επειδη εχουμε το ιδιο app ενεργοποιηστε την ληψη ριπης,ειδικα σε ανθρωπους θα σας ανταμείψει,θα βγαλετε τις πιο ομορφα αυθορμητες φωτογραφιες σε κινηση,must για παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή είμαι απ' αυτούς που λένε ότι αν θες καλή φωτογραφία πας σε κανονική κάμερα

Αν δεν ήταν η τιμή για τα δεδομένα του ακριβή,κατά 99% θα το είχα πάρει

Όλα τα άλλα με καλύπτουν για την χρήση μου

Πιστεύω και αρκετοί άλλοι θα είχαν κάνει το ίδιο

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο... αλλά η Sony λόγω ονόματος, τεχνογνωσίας, εμπειρίας, φακών κτλ θα έπρεπε να είναι πρώτη στις κάμερες και όλες οι υπόλοιπες εταιρίες να ακολουθούν.

 

Όπως και να το κάνουμε είναι απογοητευτικό η Xiaomi (με το Mi8 και όχι μόνο) για παράδειγμα να έχει καλύτερη κάμερα από το καλύτερο Sony.

 

Μετά από "άπειρα" χρόνια με Sony/Sony-Ericsson συσκευές (και σύντομα το ΧΖ3) νομίζω ότι είναι απλώς θέμα στρατηγικής να μην τα δίνουν όλα στις κάμερες των δικών τους κινητών.

Μια ματιά στον ισολογισμό της Sony μας δείχνει ότι κερδίζουν πολλά δις Γιεν από τους σένσορες που πουλάνε στους άλλους, ενώ τα κέρδη από τα κινητά είναι οριακά αν όχι κόκκινα.

Θεωρώ ότι έχουν επιλέξει να μην είναι ευθέως ανταγωνιστικοί με τους "μεγάλους" πελάτες τους (δλδ. τους τρίτους κατασκευαστές κινητών) γιατί αυτοί τους δίνουν τα μεγάλα κέρδη, και παράλληλα εκτιμούν ότι το τμήμα των κινητών δεν έχει τη δυναμική να δώσει τα ίδια κέρδη.

Για μένα το μόνο ερώτημα είναι γιατί μένουν (αν συνεχίσουν) στο χώρο των κινητών.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα δοκιμες σε εσωτερικο χωρο,βραδυ με ή χωρις φωτα, με ή χωρις φλας, με ή χωρις βοηθητικο φως (απο led,οθονη τηλεορασης κλπ).

Δοκιμες κανω παντα φωτογραφιζοντας απο και προς το ιδιο σημειο,περιπου 2 εως 3 μετρα απο τον φακο.

 

Στο τελειως αυτοματο βγαζει αρκετα καλες αλλα ελαφρως πιο σκοτεινες απο οσο θα ηθελε το ματι.

Το ζουμι ειναι στο να βγαλουμε στην μη αυτοματη επιλογη.

Εννοειται με HDR ενεργοποιημενο και φλας στο αυτοματο(δοκιμη χωρις αυτα εγινε πολλες φορες).

Φυσικα σε τετοιες συνθηκες το σταθερο χερι-σημειο απ οπου θα βγει η φωτο ειναι βασικοτατο.

Για ακομα μεγαλυτερη σταθεροτητα,χρονομετρο στα 3sec οποτε γλυτωνουμε και την μετακινηση-χτυπημα του δακτυλου που προκαλει ασταθεια.

Απο τις μεχρι σημερα δοκιμες,κατεληξα οτι σε δωματιο χωρις φως,η καλυτερη φωτογραφια που πηρα ηταν με τις παρακατω ρυθμισεις:

HDR on(αρα δεν μπορουμε να πειραζουμε ISO), Έκθεση ΕV 1,3, κλείστρο στο 1/30sec, WB και AF στο auto.

Αισθητα καλυτερες φωτογραφιες απο το εντελως αυτοματο,πιο φωτεινες που σε κανουν να νομιζεις οτι ξαφνικα δυναμωσε το φλας του κινητου,ειχαν και τον λιγοτερο δυνατο θορυβο και τα χρωματα πολυ κοντυνοτερα στα πραγματικα και βλεπεις αισθητα περισσοτερες λεπτομεριες πανω στα μαυρα χρωματα.

Δεν πρεπει για κανεναν λογο να υπαρχει αντικειμενο ή χερι κοντα στο φακο και το φλας γιατι ειναι τοσο ευαισθητα τα πραγματα που θα σας βγαλει θολουρα-τοπικη λαμψη στο τελικο αποτελεσμα.

Στην αρχη ειχα απογοητευθει με την καμερα του κινητου,προερχομενος απο Huawei P10 αλλα διαπιστωνω οτι η καμερα του ΧΖ3 ειναι παρα πολυ καλη.

Δεν θα ειναι σε ολους το ιδιο αποτελεσμα αλλα δοκιμαστε. Δεν σκοπευω να βγω σαν το χαζο να φωτογραφιζω χωρις λογο μεσα στα σκοταδια για να πετυχω το τελειοτερο αποτελεσμα αλλα ειναι μια πονεμενη ιστορια οι φωτογραφιες με κινητα σε κλειστους χωρους γενικοτερα, οποτε θα μπορω γρηγορα να παιρνω καλες φωτο εχοντας αυτες τις ρυθμισεις.

 

Οι δοκιμες θα συνεχιστουν και σε ανοιχτους χωρους το βραδυ.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζοντας τον μονολογο :lol::lol::lol:

Σημερα παρελαβα μια παμφθηνη θηκη πλατης η οποια τελικα είναι απλα εξαιρετικη.

2.5 ευρω

 

Πλαστικο αλλα σχετικα μαλακο,πολυ λεπτο τοιχωμα ακομα και στις κουρμπες οπου εχει κοψιες.

Υφη εχει σαν καποια μαλακα πλαστικα αυτοκινητου.Ματ εννοείται. Καλο κρατημα αλλα παλι θελει λιγη προσοχή επειδή είναι βαρυ το κινητο. Εγκοπες κουμπια αψογα όλα. Το μονο αρνητικο που βρηκα είναι ότι μπρούμυτα δεν προστατευει το κινητο ουτε εστω 1 χιλιοστο που καλυπτε η άλλη θηκη(αν πχ το αφηνεις με την οθονη προς τα κατω σε καποια επιφανεια,θα ακουμπησει το τζαμι)

Είναι όπως ακριβως φαινεται στην φωτο:

s-l1600.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τόσα χρήματα που δίνει κάποιος για μια τέτοια συσκευή, θεωρώ ότι αξίζει να δώσει κάτι παραπάνω για μια ποιοτική και επώνυμη θήκη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η αρχικη που εχω είναι μια κλασικη σαν καρμπον που κυκλοφορει και στην Ελλαδα. Ουτε 10 ευρω δεν κοστιζει.Αυτη που αναφερω 2,5 ευρω είναι τιμη ΕΒΑΥ και στην Ελλαδα είναι στα ιδια επίπεδα των 10 ευρω. Οι μονες αξιολογες επωνυμες είναι οι γνησιες αλλα είναι περιεργες,πανακριβες και δεν είναι του γουστου μου.

Προς το παρον η καινουρια είναι πιο κομψη και βολικη ενώ δινει ελαχιστο ογκο και bezels.

Δερματινες κλπ flip με τζαμακια ή χωρις αποκλείονται από τα αποδυτήρια.

Αν υπαρχουν αξιολογες προτασεις εδώ ειμαστε.

 

Εξαλλου πολλοι κατασκευαστες συνοδευουν τα κινητα με μια διαφανη σιλικόνης παμφθηνη.Δεν νομιζω παιζει ρολο ποσο κοστιζει το κινητο με το ποσο κοστιζει η θηκη και ουτε θα ξοδεψω τζαμπα λεφτα όταν ιδια προιοντα με διαφορετικη σταμπα-μαρκα πωλουνται σε πιο συμφέρουσες τιμες.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,τελικα δεν αγορασα το sony xz3..Δυστηχως δεν υπηρχε σε καμια αποθηκη στον Γερμανο ή στη Cosmote (σε αυτα τα 2 μαγαζια ειχα επιδοτηση).Οποτε προχωρησα στην αγορα του P20 pro.Τιμια τηλεφωνα και τα 2 παντως!!

Καλες γιορτες σε ολους με υγεια και χαρα! Που και που θα μπαινω να σας λεω την καλησπερα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,τελικα δεν αγορασα το sony xz3..Δυστηχως δεν υπηρχε σε καμια αποθηκη στον Γερμανο ή στη Cosmote (σε αυτα τα 2 μαγαζια ειχα επιδοτηση).Οποτε προχωρησα στην αγορα του P20 pro.Τιμια τηλεφωνα και τα 2 παντως!!

Καλες γιορτες σε ολους με υγεια και χαρα! Που και που θα μπαινω να σας λεω την καλησπερα μου :)

 

Καλημερα και Καλα Χριστουγεννα στην παρεα, οι συσκευες πανε και ερχονται, η εμπειρια χρησης μενει, υγεια να εχουμε. :)

Ισως με με το ΧΖ4 να ανταμωσουμε παλι σε Σονυ καταστασεις.:happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φωτο, auto, stock εφαρμογή,νυχτα. Οι 2 πρωτες είναι μεσα από μαγαζι. Χωρις επεξεργασια.

Χρονια πολλα σε ολους!

 

DSC-0169.jpg

 

DSC-0138.jpg

 

DSC-0155.jpg

 

DSC-0149.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα και χρόνια πολλά. Πρόσφατα δοκίμαζα το βίντεο της κύριας κάμερας της συσκευής σε συνθήκες με έντονο φως. Ρίξτε μια ματιά ;)
Link to comment
Share on other sites

Χιονιζει πολυ και ειπα να ασχοληθω και με βιντεο και με φωτογραφια του κινητου.

 

Slow motion 960fps:

4Κ video:

Full HD 60 fps:

Σε 120 fps αργη κινηση γραφει μεγαλα βιντεο αλλα πεφτει ελαφρως η ποιοτητα.Δεν εχω ανεβασει.

 

Φωτογραφιες στο manual,χωρις καμια επεξεργασια:

DSC-0007.jpg

 

DSC-0034.jpg

 

DSC-0036.jpg

 

Η αγαπημενη μου λειτουργια της καμερας, το μποκε σε συνθηκες ημερας:

20190104-133832.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...