Jump to content

Google Pixel 3 XL


panoramix77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την κάμερα. Τίποτα άλλο. Η αλήθεια θα μου λείψει η παραμετροποίηση που έχει το op αλλα δεν πειράζει. Τα γουστάρω τα pixel.
Link to comment
Share on other sites

Την κάμερα. Τίποτα άλλο. Η αλήθεια θα μου λείψει η παραμετροποίηση που έχει το op αλλα δεν πειράζει. Τα γουστάρω τα pixel.

 

Μόνο για τη κάμερα θα θυσιάσεις ταχύτητα,οθόνη,υποστήριξη απο κοινότητα,γρήγορη φόρτιση και φθηνότερη τιμή με πολύ καλύτερα specs (OP7T Pro)?:X

Πολλά δεν είναι? Επίσης τα OP7 Pro κρατάνε καλύτερα τιμή μιας και ο κύκλος ανανέωσης είναι το 6μηνο...

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για τη κάμερα θα θυσιάσεις ταχύτητα,οθόνη,υποστήριξη απο κοινότητα,γρήγορη φόρτιση και φθηνότερη τιμή με πολύ καλύτερα specs (OP7T Pro)?:X

Πολλά δεν είναι? Επίσης τα OP7 Pro κρατάνε καλύτερα τιμή μιας και ο κύκλος ανανέωσης είναι το 6μηνο...

Εκτός της τιμής δεν βλέπω να υπολείπεται σε κάτι το pixel που θα βγει. Όλα αυτά που αναφέρεις τα έχει, συν ip68 , ασύρματη φόρτιση , τον αισθητήρα soli, και πιθανόν την καλύτερη κάμερα μέχρι στιγμής. Μην ξεχνάμε πως το 7 pro έχει 700€ δεν είναι φτηνό.

 

(Για μένα οποίος θέλει τοπ χαρακτηριστικά αλλά δεν ενδιαφέρεται για κάμερα και αναβαθμίσεις κάθε μήνα, παίρνει rog phone 2 , την κινέζικη έκδοση που παίζει στα 500€. )

 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για τη κάμερα θα θυσιάσεις ταχύτητα,οθόνη,υποστήριξη απο κοινότητα,γρήγορη φόρτιση και φθηνότερη τιμή με πολύ καλύτερα specs (OP7T Pro)?:X

Πολλά δεν είναι? Επίσης τα OP7 Pro κρατάνε καλύτερα τιμή μιας και ο κύκλος ανανέωσης είναι το 6μηνο...

Το Pixel δεν έχει υποστήριξη από την κοινότητα? Η πηγή όλων δηλαδή? Δεν θα το έλεγα. Χώρια που αν θες να μείνεις στοκ τότε τι να την κάνει. Γρήγορη φόρτιση. Και το pixel έχει. Έχουμε κάνει την γρήγορη φόρτιση λες και είναι κόντρα αυτοκινήτων. Οθόνη τι κακό έχει του Pixel που θα βγει και δεν μας αρέσει? Φθηνότερη τιμή συμφωνώ αλλά δεν είναι φθηνό.

Μπορεί να κρατάει καλύτερη τιμή το OP7 αλλά σίγουρα δεν είναι ο λόγος αυτός που λές. Πως γίνεται να κρατάει τιμή καλύτερα κάτι που έχει κύκλο ζωής τους 6 μήνες από αυτό που έχει 1 χρόνο. Κάτι που στους 6 μήνες είναι ήδη "παλιό", αλλαγμένο ή οτιδήποτε και στον χρόνο είναι 2 γενιές πίσω πιο παλιό. Ενώ το άλλο είναι παλιό στον 1 χρόνο. Σίγουρα λοιπόν από αυτό το κομμάτι, αυτό που αλλάζει στο χρόνο, κρατάει και πιο καλά την τιμή του.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα οτι δεν εχει καθόλου υποστήριξη απο κοινότητα, προφανώς και εχει αλλα συγκριτικά σε αυτα που ανέφερα θεωρώ οτι υπερτερεί πολύ το Oneplus σε σύγκριση με το pixel. (δηλ είναι πολύ πιο γρήγορο , φορτίζει πολύ πιο γρήγορα, η οθόνη για μένα θα είναι πολύ καλύτερη και εχει πολύ περισσότερη υποστήριξη αλλα και πολύ καλύτερη τιμή)

 

Το pixel 3XL το βρίσκεις καινούργιο αυτή τη στιγμή κοντα στα 600-650Ε... οταν ξεκίνησε με 1000Ε.

Το OP7 Pro οπως και ολα τα Oneplus δεν χάνουν την αξία τους (τουλάχιστον στον ιδιο βαθμο)

Edited by casabel
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

δεν είπα οτι δεν εχει καθόλου υποστήριξη απο κοινότητα, προφανώς και εχει αλλα συγκριτικά σε αυτα που ανέφερα θεωρώ οτι υπερτερεί πολύ το Oneplus σε σύγκριση με το pixel. (δηλ είναι πολύ πιο γρήγορο , φορτίζει πολύ πιο γρήγορα, η οθόνη για μένα θα είναι πολύ καλύτερη και εχει πολύ περισσότερη υποστήριξη αλλα και πολύ καλύτερη τιμή)

 

Το pixel 3XL το βρίσκεις καινούργιο αυτή τη στιγμή κοντα στα 600-650Ε... οταν ξεκίνησε με 1000Ε.

Το OP7 Pro οπως και ολα τα Oneplus δεν χάνουν την αξία τους (τουλάχιστον στον ιδιο βαθμο)

Δεν μπορώ να καταλάβω πως συγκρίνεις κάτι το οποίο δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, και ιδιαίτερα δεν το έχεις πιάσει καν στα χέρια σου και μάλλον δεν θα το πιάσεις.

Τώρα όσο αφορά το OP 7 PRO εξαιρετική συσκευή, αλλά τώρα μπορείς να το βρεις και 500€ καινούργιο.

Εάν θέλεις σου παραθέτω και Link όχι 1 κανά 2-3.

Και τέλος την υποστήριξη, εκεί τα έχεις λίγο μπερδεμένα.

Η κοινότητα ξεκίνησε με βάση την Nexus σειρά, η οποία διοχετεύθηκε και στις επόμενες συσκευές.

Τα Nexus είναι οι προκάτοχοι των Pixel.

Και εάν δεν κάνω λάθος σε αυτό το κομμάτι η one plus προσπαθεί να μιμηθεί την Google, στις ενημερώσεις, update, software.κ.α.

 

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν είπα οτι δεν εχει καθόλου υποστήριξη απο κοινότητα, προφανώς και εχει αλλα συγκριτικά σε αυτα που ανέφερα θεωρώ οτι υπερτερεί πολύ το Oneplus σε σύγκριση με το pixel. (δηλ είναι πολύ πιο γρήγορο , φορτίζει πολύ πιο γρήγορα, η οθόνη για μένα θα είναι πολύ καλύτερη και εχει πολύ περισσότερη υποστήριξη αλλα και πολύ καλύτερη τιμή)

 

Το pixel 3XL το βρίσκεις καινούργιο αυτή τη στιγμή κοντα στα 600-650Ε... οταν ξεκίνησε με 1000Ε.

Το OP7 Pro οπως και ολα τα Oneplus δεν χάνουν την αξία τους (τουλάχιστον στον ιδιο βαθμο)

 

Δεν είπα ότι δεν την κρατάει. Σίγουρα όμως δεν έχει να κάνει με τον λόγο που ανέφερες. Αυτό σχολίασα ουσιαστικά. Δηλαδή λόγω εξάμηνου κύκλου. Επίσης συγκρίνεις κινητό ούτε καν 6μηνο με κινητό χρόνου. Σε 1 χρόνο με ήδη 2 μοντέλα ανακοινωμενα πόσο θα έχει το OP7pro? Θα έχει πέσει και αυτό αρκετά. Όπως επίσης όσο μεγαλύτερη η τιμή τόσο μεγαλύτερη και η πτώση.

 

Τώρα στα άλλα όπως είπα έχουμε κάνει την φόρτιση κόντρες αυτοκινήτων. Μια χαρά είναι και η γρήγορη που έχει το pixel. Το boost που θες(15-30 λεπτά στα γρήγορα) αν χρειαστεί στη μέρα θα το έχεις. Το βράδυ πόσο γρήγορα φορτίζει δεν σε ενδιαφέρει καν.

 

Οθόνη δεν βρίσκω το λόγο γιατί θα ειναι χειρότερη. Υποστήριξη σαφώς μπορεί να έχει μεγαλύτερη αλλά στην άλλη είναι επίσης αρκετή και μεγάλη. Με ολα τα βασικά custom που μπορεί να θες. Βέβαια αν μείνεις στοκ φεύγει από την εξίσωση.

 

Φοβερό το OP7pro,. φοβερό και το pixel 4 όταν βγει με θετικά και αρνητικά για το κάθε ένα. Πχ fingerprint.

 

Βέβαια μπαίνουν και υποκειμενικά πράγματα μετά. Πχ προσωπικά θέλω στοκ κορυφαία κάμερα αν είναι να δώσω πάνω από 300-400 για κινητό. Και η Google πλέον σε αυτό προσφέρει το τοπ

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πως συγκρίνεις κάτι το οποίο δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, και ιδιαίτερα δεν το έχεις πιάσει καν στα χέρια σου και μάλλον δεν θα το πιάσεις.

Τώρα όσο αφορά το OP 7 PRO εξαιρετική συσκευή, αλλά τώρα μπορείς να το βρεις και 500€ καινούργιο.

Εάν θέλεις σου παραθέτω και Link όχι 1 κανά 2-3.

Και τέλος την υποστήριξη, εκεί τα έχεις λίγο μπερδεμένα.

Η κοινότητα ξεκίνησε με βάση την Nexus σειρά, η οποία διοχετεύθηκε και στις επόμενες συσκευές.

Τα Nexus είναι οι προκάτοχοι των Pixel.

Και εάν δεν κάνω λάθος σε αυτό το κομμάτι η one plus προσπαθεί να μιμηθεί την Google, στις ενημερώσεις, update, software.κ.α.

 

 

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Τι εννοείς δεν έχει κυκλοφορήσει .. είναι το πιο leak τηλ της ιστορίας!:D :D

 

Όποιος ασχολείται με υποστήριξη - και εσυ σαν κάτοχος pixel- κάνε μια βόλτα στο xda και πες μου ποιο τηλ εχει περισσότερη, ΣΗΜΕΡΑ οχι στην εποχή των nexus... αρα μάλλον εσυ τα εχεις μπερδέψει..

 

Σχετικά με τις τιμές ..είπα οτι δεν εχει χάσει αναλογικά τόσο μεγάλο μέρος της αξίας του οπως το pixel που το βρίσκεις μισή τιμή.

 

Δεν εχω τίποτε με τα pixel , απλά νομίζω οτι πληρώνεις ενα μεγάλο premium σε marketing οπως και στην apple ενω μπορείς να εχεις μια καλύτερη εμπειρία με λιγότερα χρηματα.

 

Ακόμα και στο τομέα της κάμερας και μιας και βγαίνουν μαζί οι συσκευές με SD855 ...με port θα κάνει πολύ καλή δουλειά οπότε και εκει δε θα είναι μεγάλη η διαφορά

Edited by casabel
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τσακώνεστε. Πάντως εφόσον του γουστάρετε το op7pro το πουλάω εννοείται,,όταν βγει βέβαια το 4

8/256

nebula blue

Αγορασμένο από το επίσημο σιτε τον Ιούλιο..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν έχει κυκλοφορήσει .. είναι το πιο leak τηλ της ιστορίας!:D :D

 

Όποιος ασχολείται με υποστήριξη - και εσυ σαν κάτοχος pixel- κάνε μια βόλτα στο xda και πες μου ποιο τηλ εχει περισσότερη, ΣΗΜΕΡΑ οχι στην εποχή των nexus... αρα μάλλον εσυ τα εχεις μπερδέψει..

 

Σχετικά με τις τιμές ..είπα οτι δεν εχει χάσει αναλογικά τόσο μεγάλο μέρος της αξίας του οπως το pixel που το βρίσκεις μισή τιμή.

 

Δεν εχω τίποτε με τα pixel , απλά νομίζω οτι πληρώνεις ενα μεγάλο premium σε marketing οπως και στην apple ενω μπορείς να εχεις μια καλύτερη εμπειρία με λιγότερα χρηματα.

 

Ακόμα και στο τομέα της κάμερας και μιας και βγαίνουν μαζί οι συσκευές με SD855 ...με port θα κάνει πολύ καλή δουλειά οπότε και εκει δε θα είναι μεγάλη η διαφορά

Εσύ βγάζεις συμπεράσματα από leak και όχι από προσωπική εμπειρία, πάμε παρακάτω.

Ίσως η μοναδική εταιρεία που στέλνει σε τόσο μεγάλο βαθμό δωρεάν κινητά σε developers και unboxers.

Λογικό είναι να ασχολούνται πολλοί.

Η αναλογία πτώσης τιμής είναι ίδια ακριβώς, επειδή η one plus βγάζει 2 συσκευές το χρόνο και όχι μία.

Σε ένα χρόνο από την κυκλοφορία του 7 PRO πες μου τιμή, και όχι στο 5μηνο που το βρίσκεις στα 500€.

Η διαφορά στην τιμή δεν είναι και τεράστια, 700€ έχει το ένα 950€ το άλλο, δεν θα σου πω για το μικρό που 850€

Και τέλος όσο αφορά την κάμερα θα το αφήσω ασχολίαστο.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Edited by Andreas_1977
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν έχει κυκλοφορήσει .. είναι το πιο leak τηλ της ιστορίας!:D :D

 

Όποιος ασχολείται με υποστήριξη - και εσυ σαν κάτοχος pixel- κάνε μια βόλτα στο xda και πες μου ποιο τηλ εχει περισσότερη, ΣΗΜΕΡΑ οχι στην εποχή των nexus... αρα μάλλον εσυ τα εχεις μπερδέψει..

 

Σχετικά με τις τιμές ..είπα οτι δεν εχει χάσει αναλογικά τόσο μεγάλο μέρος της αξίας του οπως το pixel που το βρίσκεις μισή τιμή.

 

Δεν εχω τίποτε με τα pixel , απλά νομίζω οτι πληρώνεις ενα μεγάλο premium σε marketing οπως και στην apple ενω μπορείς να εχεις μια καλύτερη εμπειρία με λιγότερα χρηματα.

 

Ακόμα και στο τομέα της κάμερας και μιας και βγαίνουν μαζί οι συσκευές με SD855 ...με port θα κάνει πολύ καλή δουλειά οπότε και εκει δε θα είναι μεγάλη η διαφορά

 

Εννοεί προφανώς ότι δεν μπορείς να ξέρεις ότι θα έχει χειρότερη οθόνη ή θα είναι πιο αργό. Αυτό είναι εικασία.

Υποστήριξη από κοινότητα να το δεχτώ, αλλά πρόκειται να ρουτάρεις ή να κάνεις κάτι άλλο; Γιατί αλλιώς δεν βρίσκω το νόημα.

Για το port συγγνώμη διαφωνώ. Βάζει ο κόσμος σε κάτι χλαπάτσες κινέζικες του κατοστάρικου gcam και με το placebo effect νομίζει ότι έχει επαγγελματική Canon. Ε δεν έχει. Τα ίδια χρέπια είναι στις φωτογραφίες. Δεν γίνονται θαύματα με το gcam απλά. Αν ήταν έτσι να το βάζαμε και σε κάτι αρχαία κινητά που έχουμε στο συρτάρι μας.

Τα OnePlus είναι εξαιρετικά κινητά και προσωπικά αυτή τη στιγμή τα μοναδικά που θα αγόραζα αντί για Pixel, αλλά κι αυτά υστερούν σε αρκετά πράγματα (έλλειψη τυποποίησης ip, κάμερα, εξαμηνιαίος κύκλος κ.ο.κ.) και σε άλλα δεν έχουν ουσιαστική διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ασχολείται με υποστήριξη - και εσυ σαν κάτοχος pixel- κάνε μια βόλτα στο xda και πες μου ποιο τηλ εχει περισσότερη, ΣΗΜΕΡΑ οχι στην εποχή των nexus... αρα μάλλον εσυ τα εχεις μπερδέψει..

 

Πλέον το μεγαλύτερο κομμάτι της υποστήριξης βρίσκεται στο telegram. Οπότε μάλλον εσύ τα έχεις μπερδέψει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί προφανώς ότι δεν μπορείς να ξέρεις ότι θα έχει χειρότερη οθόνη ή θα είναι πιο αργό. Αυτό είναι εικασία.

Υποστήριξη από κοινότητα να το δεχτώ, αλλά πρόκειται να ρουτάρεις ή να κάνεις κάτι άλλο; Γιατί αλλιώς δεν βρίσκω το νόημα.

Για το port συγγνώμη διαφωνώ. Βάζει ο κόσμος σε κάτι χλαπάτσες κινέζικες του κατοστάρικου gcam και με το placebo effect νομίζει ότι έχει επαγγελματική Canon. Ε δεν έχει. Τα ίδια χρέπια είναι στις φωτογραφίες. Δεν γίνονται θαύματα με το gcam απλά. Αν ήταν έτσι να το βάζαμε και σε κάτι αρχαία κινητά που έχουμε στο συρτάρι μας.

Τα OnePlus είναι εξαιρετικά κινητά και προσωπικά αυτή τη στιγμή τα μοναδικά που θα αγόραζα αντί για Pixel, αλλά κι αυτά υστερούν σε αρκετά πράγματα (έλλειψη τυποποίησης ip, κάμερα, εξαμηνιαίος κύκλος κ.ο.κ.) και σε άλλα δεν έχουν ουσιαστική διαφορά.

 

φίλε μου οι κινεζιές που αναφέρεις (λες και google και apple δε βγάζουν κινεζιές) εχουν snapdragon και το μυστικό της καλής φωτογραφίας βρίσκεται στους αλγόριθμους αυτού του επεξεργαστή που είναι σχεδόν σε όλες τις συσκευές αυτές..οχι στο φακό. Αν θες λοιπον οταν βγει το Op7Tpro και κυκλοφορήσει η gcam port του pixel 4 , να σου στείλω μερικές φώτος τραβηγμένες με τις 2 συσκευές , και αν καταφέρεις να τις ξεχωρίσεις θα σε παραδεχτώ.

 

Απο εκει και πέρα σίγουρα περι ορέξεως οτι αρέσει στο καθένα πάντως σχετικά με το ip rating test ρίχτε μια ματιά εδώ

 

Επίσης να αναφέρω πως αν ολα τα leak ειναι σωστά η google δε θα βάλει UFS 3.00 μνήμη στο τηλ που για δεδομένα ναυαρχίδας είναι μεγάλο μείον κατα τη γνώμη μου.

 

Απο την άλλη να πω οτι το προτιμώ το pixel σαν εμφάνιση διότι προτίμησαν να πάνε με bezel και χωρίς fingerprint.. παρά με μηχανισμούς pop up και notch και σίγουρα σε αυτό είναι ανώτερη η google απο την OP.

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Πλέον το μεγαλύτερο κομμάτι της υποστήριξης βρίσκεται στο telegram. Οπότε μάλλον εσύ τα έχεις μπερδέψει.
φίλε μου επέτρεψε μου να διαφωνήσω.. το telegram είναι ένα μέσο ακόμα που έχουν πρόσβαση χρήστες. Οι αναγνωρισμενοι devs είναι πολύ συγκεκριμένοι κ έχουν threads κ accounts στο xda, αυτοί στην ουσία οριζουν την υποστήριξη των συσκευών. Φυσικα οι ιδιοι χρησιμοποιουν κ το μέσο που λεγεται telegram

 

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτοί οι dev υπάρχουν και στα Pixel. Οπότε δεν τίθεται θέμα υποστήριξης. Στα της κάμερας, τα πορτ δεν έχουν ούτε την πλήρη λειτουργικότητα ούτε όπως λογικό είναι 100% την ίδια απόδοση. Σίγουρα μπορεί να είναι λεπτομέρειες που ίσως να χρειάζεται έμπειρο μάτι να τις δει. Σε κάποια mode ίσως δεν υπάρχουν και καθόλου. Δεκτό. Αλλά για μένα όταν δίνω high tier τιμή απαιτώ κορυφαία κάμερα χωρίς να χρειάζομαι ports και οτιδήποτε άλλο. Επίσης δεν θέλω καμία εφαρμογή μέσα στο κινητό μου εκτός Play store και manual update. Θέλω να είμαι στοκ, να κάνω τα updates μου και λοιπά. Σε αυτό λοιπόν για μένα ή θα πάω για όλα (1000ρικο ή θα πάω για τίποτα 100-200 xiaomi Και τέλος)

 

Τέσπα εγώ δεν διαφωνώ ότι είναι ένα κορυφαίο τηλέφωνο και έστω και με port θα πάρεις αποτελέσματα κοντά στο pixel. Κυρίως διαφώνησα στην πτώση τιμής που λες. Που αναλογικά Τα 600-700 στα 1000 είναι πτώση 30-40% στον 1 χρόνο. Ας δούμε πόση πτώση θα έχει το OP7pro με 2 νεότερα μοντέλα ήδη από πάνω του. Κάπου εκεί θα παίζει και αυτό. Και φυσικά διαφωνώ στο κομμάτι υποστήριξης και ταχείας. Δεν είναι κόντρες αυτοκινήτων και ποιος έχει μεγαλύτερη και καλύτερη. Είναι και στους 2 πολύ καλή. Καλά για την οθόνη που έχεις βγάλει συμπέρασμα πραγματικά απορώ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτοί οι dev υπάρχουν και στα Pixel. Οπότε δεν τίθεται θέμα υποστήριξης. Στα της κάμερας, τα πορτ δεν έχουν ούτε την πλήρη λειτουργικότητα ούτε όπως λογικό είναι 100% την ίδια απόδοση. Σίγουρα μπορεί να είναι λεπτομέρειες που ίσως να χρειάζεται έμπειρο μάτι να τις δει. Σε κάποια mode ίσως δεν υπάρχουν και καθόλου. Δεκτό. Αλλά για μένα όταν δίνω high tier τιμή απαιτώ κορυφαία κάμερα χωρίς να χρειάζομαι ports και οτιδήποτε άλλο. Επίσης δεν θέλω καμία εφαρμογή μέσα στο κινητό μου εκτός Play store και manual update. Θέλω να είμαι στοκ, να κάνω τα updates μου και λοιπά. Σε αυτό λοιπόν για μένα ή θα πάω για όλα (1000ρικο ή θα πάω για τίποτα 100-200 xiaomi Και τέλος)

 

Τέσπα εγώ δεν διαφωνώ ότι είναι ένα κορυφαίο τηλέφωνο και έστω και με port θα πάρεις αποτελέσματα κοντά στο pixel. Κυρίως διαφώνησα στην πτώση τιμής που λες. Που αναλογικά Τα 600-700 στα 1000 είναι πτώση 30-40% στον 1 χρόνο. Ας δούμε πόση πτώση θα έχει το OP7pro με 2 νεότερα μοντέλα ήδη από πάνω του. Κάπου εκεί θα παίζει και αυτό. Και φυσικά διαφωνώ στο κομμάτι υποστήριξης και ταχείας. Δεν είναι κόντρες αυτοκινήτων και ποιος έχει μεγαλύτερη και καλύτερη. Είναι και στους 2 πολύ καλή. Καλά για την οθόνη που έχεις βγάλει συμπέρασμα πραγματικά απορώ.

 

Αυτα που γράφεις στη 1η παράγραφο απολύτως σεβαστά αν κ θα διαφωνήσω οτι ολοι οι dev ειναι και στο pixel..δεν ειναι ετσι..

 

η γνωμη μου για την οθόνη είναι απο ίδια εμπειρία , εχω πιάσει στα χέρια μου και pixel 3 και op7PRO ... φυσικά δεν εχω πιάσει pixel 4 αν και νομίζω δε θα εχει μεγάλες διαφορές (αν βγάλεις το κομμάτι 90hz).

 

Απο τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω οτι δεν εχεις δει απο κοντά OP7pro , ισχύει?

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που γράφεις στη 1η παράγραφο απολύτως σεβαστά αν κ θα διαφωνήσω οτι ολοι οι dev ειναι και στο pixel..δεν ειναι ετσι..

 

η γνωμη μου για την οθόνη είναι απο ίδια εμπειρία , εχω πιάσει στα χέρια μου και pixel 3 και op7PRO ... φυσικά δεν εχω πιάσει pixel 4 αν και νομίζω δε θα εχει μεγάλες διαφορές (αν βγάλεις το κομμάτι 90hz).

 

Απο τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω οτι δεν εχεις δει απο κοντά OP7pro , ισχύει?

 

Δεν έχω δει για αυτόν τον λόγο όμως αν δεις δεν "κράζω" κάτι στο τηλέφωνο. Κάθε άλλο είναι από αυτά που θα κοιτούσα αν δεν έπαιρνα pixel. Δεν έχω δει την οθόνη του όπως δεν έχεις δει και εσύ του 4. Άρα το καλύτερη, χειρότερη, ίδια είναι καθαρά εικασία. Στα υπόλοιπα δεν χρειάζεται να το δω για να κρίνω. Είναι δεδομένα και όχι εικασίες.

 

Dev community. Επαναλαμβάνω. Είναι και στα 2 μεγάλη με κορυφαίους και αναγνωρισμένους dev και πολύ πάνω από το όριο "αρκετή". Δεδομένο. Δεν είναι κατηγορία να μπαίνουμε σε συγκρίσεις ποιος την έχει μεγαλύτερη.

 

Ταχεία. ΟΚ έχει καλύτερη το OP7pro! Δεδομένο! Και?? Εγώ με PD στο 2XL μου με 15 λεπτά boost βγαίνει μία μέρα υπερβολικής χρήσης. Με 30-40 λεπτά. Φτάνει μέχρι την επόμενη. Το βράδυ πόσο γρήγορη είναι για το full δεν με ενδιαφέρει. Καρφωμένο θα μείνει για 5-8 ώρες οπότε και αργή να είχε. Σημείωση για μένα το κατώφλι είναι το 20%. Είναι σαν τον 0%. Το κινητό δεν πέφτει ποτέ κάτω από 30%. Και εδώ όμως δεν είμαι της λογικής ποιος την έχει μεγαλύτερη. Έχουν και τα 2 ταχεία φόρτιση.

 

Κάμερα. ΟΚ με port παίρνεις ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Δεν παίρνεις όμως το 100% της λειτουργικότητας της εφαρμογής. Λογικό! Αυτό είναι δεδομένο. Δεν είναι εικασία.

 

Πτώση τιμής? Σίγουρα άτοπο το επιχείρημα ότι κρατάει τιμή λόγω 6μηνου κύκλου. Δεδομένο! Έτσι είναι η αγορά. Αν την κρατάει, που δεν είμαι σίγουρος αλλά είναι εικασία, τότε είναι για άλλους λόγους. Αλλά αυτή η συζήτηση καλό είναι να γίνει Μάιο του 2020! Μετά από 1 χρόνο και με 2 μοντέλα στην πλάτη του. Να δούμε ποσοστιαία αν θα είναι -30-40% που είναι τώρα το Pixel.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

κιεγω δεν έκραξα απολύτως τίποτα , αλλα πραγματικά θα σε συμβούλευα να δεις με τα μάτια σου τη fluid display της OP.

 

Σχετικά με τη τιμή τώρα , για κάποιον ο οποίος θέλει να αγοράζει τη τελευταία ναυαρχίδα της OP, θα πάρει 2 συσκευές το χρόνο και οταν θα πουλάει τη μια για να πάρει την άλλη, δε θα εχει τη μεγάλη απώλεια που θα εχει με τα Pixel ,μιας και τα Oneplus 7 Pro ακόμα στις μεγάλες αλυσίδες οπως τα Amazon πωλείται σχεδόν στην ίδια αξία (-50Ε) με την αξία κυκλοφορίας .

 

Αντίστοιχα το pixel 3, που βγαίνει με κύκλο 12μηνο εχει χάσει πολύ μεγαλύτερη αξία αναλογικά. Σε αυτό αναφέρθηκα και μάλλον δεν έγινα αντιληπτός.

 

Αν λοιπόν αλλάζεις 2 ναυαρχίδες το χρόνο, με OP εχεις ενα άριστο συνολικό πακέτο android (πάντα ενημερωμένο hardwarικα) με μικρότερη οικονομική απώλεια αποτι με τα pixel που τώρα οποιος το πουλάει το pixel 3 (XL) (κοντά στα 400Ε) εχει χάσει το 2/3 σχεδόν της αρχικής αξίας του.

 

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεσαι οκ για σενα προσωπικά δε σε νοιάζει το warp charge που φορτίζει το κινητό απο 0-100 σε 1α ωρα γιατί δεν αφήνεις το κινητό κάτω απο 20%..καλά κάνεις.. ουτε η ταχύτητα του τηλ που είναι πραγματικά εντυπωσιακή , σε ενδιαφέρει το πακέτο που λέγεται google services χωρίς να θες να μπεις στη διαδικασία να βάζεις apps κτλπ , ΑΠΟΛΥΤΑ σεβαστό.

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

κιεγω δεν έκραξα απολύτως τίποτα , αλλα πραγματικά θα σε συμβούλευα να δεις με τα μάτια σου τη fluid display της OP.

 

Σχετικά με τη τιμή τώρα , για κάποιον ο οποίος θέλει να αγοράζει τη τελευταία ναυαρχίδα της OP, θα πάρει 2 συσκευές το χρόνο και οταν θα πουλάει τη μια για να πάρει την άλλη, δε θα εχει τη μεγάλη απώλεια που θα εχει με τα Pixel ,μιας και τα Oneplus 7 Pro ακόμα στις μεγάλες αλυσίδες οπως τα Amazon πωλείται σχεδόν στην ίδια αξία (-50Ε) με την αξία κυκλοφορίας .

 

Αντίστοιχα το pixel 3, που βγαίνει με κύκλο 12μηνο εχει χάσει πολύ μεγαλύτερη αξία αναλογικά. Σε αυτό αναφέρθηκα και μάλλον δεν έγινα αντιληπτός.

 

Αν λοιπόν αλλάζεις 2 ναυαρχίδες το χρόνο, με OP εχεις ενα άριστο συνολικό πακέτο android (πάντα ενημερωμένο hardwarικα) με μικρότερη οικονομική απώλεια αποτι με τα pixel που τώρα οποιος το πουλάει το pixel 3 (XL) (κοντά στα 400Ε) εχει χάσει το 2/3 σχεδόν της αρχικής αξίας του.

 

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεσαι οκ για σενα προσωπικά δε σε νοιάζει το warp charge που φορτίζει το κινητό απο 0-100 σε 1α ωρα γιατί δεν αφήνεις το κινητό κάτω απο 20%..καλά κάνεις.. ουτε η ταχύτητα του τηλ που είναι πραγματικά εντυπωσιακή , σε ενδιαφέρει το πακέτο που λέγεται google services χωρίς να θες να μπεις στη διαδικασία να βάζεις apps κτλπ , ΑΠΟΛΥΤΑ σεβαστό.

 

Κατανοητά όλα όσα λες. Για την οθόνη δεν έχω άποψη οπότε σεβαστό. Αλλά φαντάσου έχω 2XL και δεν ζηλεύω καν οθόνη S10+ που έχω δει. Ναυαρχίδες δεν αλλάζω τόσο συχνά. Αν θα αλλάξω στον χρόνο. Οπότε δεν με ενδιαφέρει. Βέβαια θα σου πω ότι τουλάχιστον στο Amazon το 3XL είχε σχεδόν από την αρχή κοντά στα 800 (πχ. Χριστούγεννα με προσφορά που έτρεχε) και οχι 1000. Οπότε άνετα θα μπορούσα να θεωρήσω και τα 800 ως πραγματική τιμή εκκίνησης και όχι τα 1000 σε αντίθεση όπως λες με το OP7pro που παραμένει στην τιμή εκκίνησης/ανακοίνωσης. Και 1 χρόνο μετά τα 400 για 2ο χέρι δεν είναι κακή πτώση. Αλλά εγώ μιλούσα για πτώσεις τιμών σε καινούρια. Εκεί πρέπει να κάνεις σύγκριση σε ίδιο διάστημα. Αναλογικά έχουν χάσει το ίδιο. Σε απόλυτη τιμή λογικό το πιο ακριβό να έχει χάσει μεγαλύτερο ποσό. Άλλο το 50% του 1000 και άλλο το 50% του 700 σαν απόλυτη τιμή.

 

Στα υπόλοιπα όπως τα λες. Γενικότερα όταν παίρνω κινητό θέλω την out of the box εμπειρία του. Το ανοίγω, μπαίνω στο play store/ app store και κατεβάζω τις εφαρμογές που θέλω και είμαι κομπλέ. Ούτε XDA, ούτε τίποτα. Πλέον αυτό θέλω να κάνω. Οπότε εκεί αφού θα μπω στην διαδικασία να τα σκάσω για κινητό από το πάνω ράφι τιμών προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω αυτό που με καλύπτει απόλυτα. Και το οποίο ίσως να με κάνει και να το κρατήσω 2 χρόνια αντί για 1. Το μόνο που διαφωνώ εδώ μαζί σου είναι η ταχύτητα. Όσο απίστευτη είναι στο OP7pro άλλο τόσο είναι και στο 3XL.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

κιεγω δεν έκραξα απολύτως τίποτα , αλλα πραγματικά θα σε συμβούλευα να δεις με τα μάτια σου τη fluid display της OP.

 

Σχετικά με τη τιμή τώρα , για κάποιον ο οποίος θέλει να αγοράζει τη τελευταία ναυαρχίδα της OP, θα πάρει 2 συσκευές το χρόνο και οταν θα πουλάει τη μια για να πάρει την άλλη, δε θα εχει τη μεγάλη απώλεια που θα εχει με τα Pixel ,μιας και τα Oneplus 7 Pro ακόμα στις μεγάλες αλυσίδες οπως τα Amazon πωλείται σχεδόν στην ίδια αξία (-50Ε) με την αξία κυκλοφορίας .

 

Αντίστοιχα το pixel 3, που βγαίνει με κύκλο 12μηνο εχει χάσει πολύ μεγαλύτερη αξία αναλογικά. Σε αυτό αναφέρθηκα και μάλλον δεν έγινα αντιληπτός.

 

Αν λοιπόν αλλάζεις 2 ναυαρχίδες το χρόνο, με OP εχεις ενα άριστο συνολικό πακέτο android (πάντα ενημερωμένο hardwarικα) με μικρότερη οικονομική απώλεια αποτι με τα pixel που τώρα οποιος το πουλάει το pixel 3 (XL) (κοντά στα 400Ε) εχει χάσει το 2/3 σχεδόν της αρχικής αξίας του.

.

 

Το να αλλάζεις 2 ναυαρχίδες τον χρόνο, όταν οι διαφορές είναι αμελητέες (βλέπε τωρινο παράδειγμα 7T & 7T pro), δε νομίζω ότι είναι μεγαλο επιχειρημα πρακτικά.

Άσε που έχοντας Pixel, τα ποιοτικά Χαρακτηριστικά της κάμερας σου ειναι σίγουρα ένα χρόνο μπροστά.

Επίσης τα Pixel 3 xl πωλούνται αυτή τη στιγμή στην περιοχή των 500€ και όχι 400 .

Edited by egoeimai
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Το να αλλάζεις 2 ναυαρχίδες τον χρόνο, όταν οι διαφορές είναι αμελητέες (βλέπε τωρινο παράδειγμα 7T & 7T pro), δε νομίζω ότι είναι μεγαλο επιχειρημα πρακτικά.

Άσε που έχοντας Pixel, τα ποιοτικά Χαρακτηριστικά της κάμερας σου ειναι σίγουρα ένα χρόνο μπροστά.

Επίσης τα Pixel 3 xl πωλούνται αυτή τη στιγμή στην περιοχή των 500€ και όχι 400 .

 

Τωρα η τιμη μεταχειρισμενου δεν ειναι κατι δεδομενο.

Εγω πχ το αγορασα 380 ευρω απο το marketplace στο facebook απο ενα παλικαρι 5 μηνες κινητο.

Το εχω 3 μερες τωρα πρωτη φορα σε pixel .Αυτο το τοσο απλο μενου ειναι hate or love κατασταση.

Της γυναικας μου της φενεται γυμνο τελειως χωρις τα μπιχλιμπιδια του s9 που εχει ενω εμενα αρχιζει και μου αρεσει η αληθεια ειναι.

Η καμερα οκ μιας και εχω μια μεγαλη εικονα απο καλα φωτογραφικα κινητα σιγουρα το point and click του ειναι το βασικο προτερημα του.Αλλα μεγαλη διαφορα σε ποιοτητα απο το V30 με gcam δεν εχει.Σιγουρα ειναι τεραστια η διαφορα στην ευχρηστια της ομως γιατι ειναι Optimized για pixel και τα φριζαρισματα που ειχα μερικες φορες στην v30 με gcam εδω δεν υπαρχουν.

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι μια καλη all around συσκευη που απευθύνεται σε αυτους που θελουν το αμιγώς οικοσύστημα της google με οτι αυτο συνεπάγεται... η τιμη του ομως κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ τσιμπημένη για αυτα που προσφέρει κ ειναι στην ίδια λογική με την apple οπου ο χρήστης καλείται να πληρώσει ένα τεράστιο premium σε ενα μεγαλο παιχτη του χώρου.

 

Φετος αποτι φαίνεται θα αναβαθμησουν τουλάχιστον τη ram, την οθονη κ τις καμερες, επαναφεροντας το bezel αυτη τη φορα με αρκετες τεχνολογίες πανω. Σιγουρα σε οσους ειναι στη λογικη του φιλου πιο πανω που θελουν ενα τηλ google, με out of the box εμπειρία κ εχουν να διαθεσουν ποσα iphone ισως αξιζει να το σκεφτουν μιας κ είναι major update.

 

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου οι κινεζιές που αναφέρεις (λες και google και apple δε βγάζουν κινεζιές) εχουν snapdragon και το μυστικό της καλής φωτογραφίας βρίσκεται στους αλγόριθμους αυτού του επεξεργαστή που είναι σχεδόν σε όλες τις συσκευές αυτές..οχι στο φακό. Αν θες λοιπον οταν βγει το Op7Tpro και κυκλοφορήσει η gcam port του pixel 4 , να σου στείλω μερικές φώτος τραβηγμένες με τις 2 συσκευές , και αν καταφέρεις να τις ξεχωρίσεις θα σε παραδεχτώ.

 

Απο εκει και πέρα σίγουρα περι ορέξεως οτι αρέσει στο καθένα πάντως σχετικά με το ip rating test ρίχτε μια ματιά εδώ

 

Επίσης να αναφέρω πως αν ολα τα leak ειναι σωστά η google δε θα βάλει UFS 3.00 μνήμη στο τηλ που για δεδομένα ναυαρχίδας είναι μεγάλο μείον κατα τη γνώμη μου.

 

Απο την άλλη να πω οτι το προτιμώ το pixel σαν εμφάνιση διότι προτίμησαν να πάνε με bezel και χωρίς fingerprint.. παρά με μηχανισμούς pop up και notch και σίγουρα σε αυτό είναι ανώτερη η google απο την OP.

 

Όταν λέω κινεζιές δεν μιλάω για το OPO. Νομίζω ότι ξέρουμε όλοι για τις συσκευές που θεωρούνται στην ελληνική αγορά "φοβερές" και οι αγοραστές τους πανέξυπνοι που δεν τους πιάνουν κορόιδα να δώσουν πολλά χρήματα. Φέρε μου όσες φωτογραφίες θέλεις από αυτά, θα τις ξεχωρίσω.

Φέρε μου ειδικά νυχτερινές να γελάσει το παρδαλό κατσίκι. Δεν είναι πήραμε μια εφαρμογή και έγινε το κινητό μας καλύτερο. Υπάρχουν ένα σωρό τεστ και φωτογραφίες εκεί έξω. Τι να κάνουμε τώρα. Pixel, Huawei, το φετινό iPhone είναι στην κορυφή της φωτογραφίας.

Ότι θα βγάλεις ικανοποιητικές φωτογραφίες με όλα τα κινητά πλέον, όπως και με το OPO είναι κάτι που γίνεται περίπου εδώ και μια 2-3ετία. Αλλά το να πιστεύεις ότι με ένα port θα βγάζεις εξίσου καλές με κινητά με διαφορετικούς αισθητήρες, διαφράγματα κ.ο.κ. είναι placebo και μόνο.

Και το να τριγυρνάω στα φόρουμ σαν τον κλέφτη για να βρω ένα apk για την κάμερα είναι κάτι που ίσως να το έκανα πριν 5-6 χρόνια. Τώρα όχι. Το θεωρώ επιστροφή στα πέτρινα χρόνια του Android. Έχει πλέον καιρό που παρακολουθούσα σχετικά νήματα φωτογραφίας που αντάλλασσαν ρυθμίσεις και εκδόσεις Gcam διάφορες χρήστες "υπερτούμπανων", σαν τίποτα νοικοκυρές με συνταγές του Πετρετζίκη. Και όλα αυτά για να βγάζουν τις ίδιες λασποφωτογραφίες και να νομίζουν ότι κάτι άλλαξε.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημά μου με τα Pixel δεν είναι ούτε η εμφάνιση (μια χαρά μου φαίνονται εμένα και ειδικά η σειρά 2 στο Panda είναι πανέμορφη), ούτε τα μπέζελ και άλλες ανοησίες. Είναι ότι παντρεύονται όλα τα σφάλματα στο software γιατί έρχονται όλα αμέσως. Και όσο περισσότερο μπαίνεις στο οικοσύστημα της Google και χρησιμοποιείς περισσότερες υπηρεσίες (προσωπικά το κάνω πολύ για τη δουλειά μου), τόσο περισσότερο βλέπεις πράγματα να χαλάνε ή να αφαιρούνται από έκδοση σε έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν θελω να το κανω vs το θεμα απλα επειδη ψανχω τον τελευταιο καιρο να παρω μεταχειρισμενο κινητο.Εχω καταληξει σε ενα Μate 20 pro με 370 ευρω και ενα pixel 3Xl στα 400.

Έχει κάνει κάποιος την διαδρομή απο το ενα στο άλλο να μου πει εντυπώσεις ?

ενω το ματε 20 προ το εχω δει απο κοντα το πιξελ δεν υπάρχει πουθενά σαν δειγμα εστω να δω λιγο οθονη κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 3 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...