Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να με συγχωρείται για τη μεγάλη φώτο!

 

Τους 42 βαθμούς τους είχα μόνο με χρήση τους ίντερνετ μέσω 3g.

 

ΌΛΑ τα αλλά ήταν κλειστα. :(

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Για θερμοκρασία που λέτε κάποιοι, εγώ το βλέπω να φτάνει 41 εύκολα όταν το χρησιμοποιω και 44 όταν για πολυ ωρα τοχω ανοικτο με wifi, τρεχω προγραμματα κτλ. Πιο πανω δεν το εχω δει, αλλά δεν έχω βάλει gps ακομα.

ΓΙα το σήμα, νομιζω οτι το ομνια που είχα πριν είχε καλύτερο. Στο δωμάτιο μου είχε 4/4 γραμμές , αυτό έχει 2/4. Πάντως δεν εχω παρατηρησει προβλημα να μην πιανει κτλ.

Edited by konsniper
Link to comment
Share on other sites

Κάνε λίγο πλοήγηση με GPS και να δείς που θα πάει 50+

Σε αυτή την θερμοκρασία το κινητό συνεχίζει να φορτίζει κανονικά; το ρωτώ γιατί π.χ. το hd2 έχει κύκλωμα που άμα φτάσει η θερμοκρασία πάνω από 45-47 βαθμούς(πολύ εύκολο για καλοκαίρι με gps και φόρτιση και βάση στο παρμπριζ) σταματά την φόρτιση μέχρι να χαμηλώσει η θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

παντως ρε παιδια το κινητο θα με τρελανει...

χθες ημουνα παραλια με 34 βαθμους:blink: ημουν κατω απο τον ηλιο(θελω να μαυρισω:lol:) και σερφαριζα με 3g για πανω απο μια ωρα....επισης επαιζα και με το google maps για αρκετη ωρα....

το κινητο ηταν κρυο σαν παγακι........κανενα προβλημα.....

σημερα πριν απο λιγο εκανα φορματ το pc και σερφαριζα με το κινητο για να περασει η ωρα....ειδα ενα κλιπ μεσα απο ενα σαιτ και το κινητο πηρε "φωτια"....:blink:

δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το πραγμα πραγματικα.....δεν "στεκει".....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

παντως ρε παιδια το κινητο θα με τρελανει...

χθες ημουνα παραλια με 34 βαθμους:blink: ημουν κατω απο τον ηλιο(θελω να μαυρισω:lol:) και σερφαριζα με 3g για πανω απο μια ωρα....επισης επαιζα και με το google maps για αρκετη ωρα....

το κινητο ηταν κρυο σαν παγακι........κανενα προβλημα.....

σημερα πριν απο λιγο εκανα φορματ το pc και σερφαριζα με το κινητο για να περασει η ωρα....ειδα ενα κλιπ μεσα απο ενα σαιτ και το κινητο πηρε "φωτια"....:blink:

δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το πραγμα πραγματικα.....δεν "στεκει".....

 

Σέρφαρες με τον μαμά browser ε; Κάτι γίνεται με το hardware acceleration. Υπομονή για την 2.3.4.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Σέρφαρες με τον μαμά browser ε; Κάτι γίνεται με το hardware acceleration. Υπομονή για την 2.3.4.

 

φιλε ποτε με μαμα...μονο με οπερα....:p

ειχα επισης ανοιχτα facebook friendcaster και google maps.....(ταυτοχρονα) οπως επισης και go chat και μαλιστα μιλουσα με 2 ατομα ταυτόχρονα....

θερμοκρασια νορμαλ.......παγος...σου λεω....κανενα προβλημα....

σημερα με το βιντεο κουφαθηκα...το κινητο εκαιγε.....

μαλλον κατι παιζει οπως λες εδω...γιατι δεν υπαρχει λογικη.....

Link to comment
Share on other sites

αφού το δουλεύω λίγο καιρό τώρα.. και παρατήρησα την θερμοκρασία του κινητό.. σίγουρα νιώθεις την ζέστη που βγάζει αρκετά και στην οθόνη πάνω και πίσω στην κάμερα (αλλα λογικό ειναι αφου ειναι πολύ λεπτό).. απο θέμα θερμοκρασίας πάνω απο 39 βαθμούς ακόμα δεν το έχω δει να δουλεύει και με ανοιχτό ιντερνετ να σερφάρεις και σε παιχνίδια και με gps.. σταθερά μέχρι 39 φτάνει.. απο κει και πέρα ειναι στους 32 βαθμούς.. :)
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει ξανά, και στο sgs1 έχουμε περίπου ίδιες θερμοκρασίες όποτε δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείτε.

Σήμερα ήμουν παραλία και είχα ανοιχτό συνεχώς facebook, twitter με 3g/hsdpa. Ανέβαζα φώτο, έγραφα σχόλια, σέρφαρα. Το κινητό ήταν συνεχώς κοντά στους 45°.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι με την υπερθέρμανση.. Έβαλα μια rom δοκιμαστικά σήμερα και ήταν κομπλέ δεν ανέβαζε θερμοκρασία πάνω απο 42-43.. Του βάζω ενα theme που βρήκα και άρχισε να ζεματάει χωρίς λόγο και να πέφτει η μπαταρία στα καλά καθούμενα χωρίς να κάνω τίποτα.

Του flasharw μια άλλη rom με το ίδιο theme πάλι και είναι κομπλέ τώρα.

Κάτι περίεργο παίζει με το συγκεκριμένο θέμα και έχει αρχίσει και μου σπάει τα νεύρα..

Edited by UsualSuspect
Link to comment
Share on other sites

Με custom rom δεν μπορει κανεις να είναι σίγουρος για την συμπεριφορα της συσκευής.

Για να δείτε τι πραγματικά συμβαίνει, δοκιμαστε με την official και χωρίς έξτρα themes, launchers κλπ.

Παρακολουθειστε με διάφορα προγραματα όπως το system κάνοντας monitoring την CPU επι 12 ώρες ώστε να δείτε απο το history την συμπεριφορα της σε διάφορες καθημερινές συνθήκες.

Κάντε το ίδιο με τις εφαρμογές που θεωρείτε ότι ανεβάζουν θερμοκρασία εξ αιτίας υπερβολικής χρήσης της CPU.

 

Μέχρι ενός σημείου είναι φυσιολογικό να έχουμε υψηλές θερμοκρασίες τώρα το καλοκαίρι. Όμως όχι πάνω απο 45 c σε σκληρή χρήση.

Απο εκει και πέρα κάτι δημιουργεί πρόβλημα και πρέπει να εντοπισθεί και να διορθωθεί γιατί η παραμονή επι μεγάλα χρονικά διατηματα σ αυτές τις θερμοκρασίες, μακροπρόθεσμα θα βγάλει ζημιές.

Πιστεύω ότι η samsung λειτουργησε για μια ακόμα φορα επιπόλαια επιζητώντας αλλα πράγματα χωρίς να υπολογίζει θερμοκρασία και battery brain.

Κάποια στιγμη θα διορθωθεί με νέο update αλλα θα έχει περάσει το καλοκαίρι :)

Για μένα τέτοια προβλήματα αρμόζουν μόνο σε beta καταστάσεις. Εκτός κι αν όσοι τα αναφέρουν είναι υπερβολικοί η χρησιμοποιούν πρώτη φορα smartphone.

Όταν όμως μιλάνε για 49 και 51c πόσο υπερβολικοί μπορει να είναι?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμένα έχει φτάσει τους 52 βαθμούς αλλά χωρίς να κάνει restart η να παρουσιάσει προβλήματα λειτουργίας.Το μόνο ζήτημα είναι πως αρχίσε να μου καίει το δάχτυλο όσο έπαιζα.Παρατήρησα επίσης ότι πρέπει να είναι θέμα gpu και όχι cpu και εξαρτάται από το προγραμμά που τρέχεις.Πχ το χειρότερο παιχνίδι που έχω πετύχει είναι το Δeath worm που σε λιγότερο από λεπτό βράζεις αυγό ενω παιχνίδια σαν το GraveDefenceHD η ακόμα και το Eternal Legacy δεν μου το ζορίζουν καθόλου (30~)

 

Έχω το Αγγλικό Galaxy με το ΚΕ7.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Απο εκει και πέρα κάτι δημιουργεί πρόβλημα και πρέπει να εντοπισθεί και να διορθωθεί γιατί η παραμονή επι μεγάλα χρονικά διατηματα σ αυτές τις θερμοκρασίες, μακροπρόθεσμα θα βγάλει ζημιές.

 

Το GS2 και σε εντελώς stock κατάσταση υπερθερμαίνεται εύκολα. Με απαιτητική χρήση φτάνει γρήγορα σε θερμοκρασίες πάνω από τους 40 βαθμούς Κελσίου.

 

Η συσκευή εξ' αρχής σχεδιάστηκε και τεσταρίστηκε για να δουλεύει στο 1GHz όπως μαρτυρούσαν οι αρχικές πληροφορίες. Εκτιμώ πως δεν πέρασε τα κατάλληλα test και δεν τροποποιήθηκε αναλόγως για να δουλεύει overclocked στα 1.2GHz (κάτι που έγινε για καθαρά marketing λόγους).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δηλάδη αμα το κανεις underclock στο 1 ghz λυνονται τα προβληματα? φανταζομαι οτι δεν θα χει καμια πτωση στην αποδοση...

 

το χει ο κολλητος μου και του εχει ζεσταθει πολλες φορες και εχει αρχισει να ανησυχει...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

δηλάδη αμα το κανεις underclock στο 1 ghz λυνονται τα προβληματα? φανταζομαι οτι δεν θα χει καμια πτωση στην αποδοση...

 

το χει ο κολλητος μου και του εχει ζεσταθει πολλες φορες και εχει αρχισει να ανησυχει...

είναι αρκετά πιθανό αν το χρονίσεις στο 1ghz να είναι μια χαρά το κινητό χωρίς να ανεβάζει θερμοκρασία.

Δοκίμασε στον φίλο σου να το κάνεις root και να του βάλεις την εφαρμογή setcpu, στην οποία θα βάλεις σαν μέγιστο το 1ghz αντί του 1.2.

Και πες μας αν είναι καλύτερα έτσι. Αναμένουμε :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμη θα διορθωθεί με νέο update αλλα θα έχει περάσει το καλοκαίρι :)

Για μένα τέτοια προβλήματα αρμόζουν μόνο σε beta καταστάσεις.

Όχι μετά το καλοκαίρι. Πιθανολογώ μέσα Ιουλίου θα κυκλοφορήσει η 2.3.4, φυσικά όχι για την Ελλάδα.

Το GS2 και σε εντελώς stock κατάσταση υπερθερμαίνεται εύκολα. Με απαιτητική χρήση φτάνει γρήγορα σε θερμοκρασίες πάνω από τους 40 βαθμούς Κελσίου.

 

Η συσκευή εξ' αρχής σχεδιάστηκε και τεσταρίστηκε για να δουλεύει στο 1GHz όπως μαρτυρούσαν οι αρχικές πληροφορίες. Εκτιμώ πως δεν πέρασε τα κατάλληλα test και δεν τροποποιήθηκε αναλόγως για να δουλεύει overclocked στα 1.2GHz (κάτι που έγινε για καθαρά marketing λόγους).

Συμφωνώ στο πρώτο σκέλος, διαφωνώ στο δεύτερο.

δηλάδη αμα το κανεις underclock στο 1 ghz λυνονται τα προβληματα? φανταζομαι οτι δεν θα χει καμια πτωση στην αποδοση...

 

το χει ο κολλητος μου και του εχει ζεσταθει πολλες φορες και εχει αρχισει να ανησυχει...

Been there, done that. Δεν παίζει ρόλο.

 

 

Η υπερθέρμανση στο κινητό δεν είναι θέμα hardware. Είναι θέμα software.

Με τη δικιά μου χρήση ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και πλέον είναι ψυγείο, όσοι αντιμετωπίζετε προβλήματα περιμένετε το software update.

 

@Αντώνη να ήταν τόσο εύκολο. :)

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να τον πεισω να το ρουταρει :p θα του πω οτι ισως λυθει το προβλημα του και θα τρεξει, εχει τρομαξει με της υπερθερμανσεις :lol:

 

edit. αλεκο το χες βαλει και δεν σου λυθηκε?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου power user, αλλά παράλληλα το build που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή ή αν θες ο τρόπος που το έχω στημένο μάλλον δεν κάνει για όλους.

Αλλά οκ, γιατί όχι. Ας γράψω στο περίπου πως το δουλεύω.

 

ROM: Villain rom 1.4 / 1 tweak έχω βάλει, δεν έχω ασχοληθεί με τα άλλα.

Launcher: LPP

widgets = mini paper / tapatalk / power saving / go weather / google search / tweetcaster / 5 επιφάνειες, σχεδόν γεμάτες με συντομεύσεις.

3 system monitor : System panel / circular battery indicator / zdbox

setcpu = conservative ( αυτό αμφιβάλλω αν παίζει κάποιο ρόλο. )

 

titanium backup ; Freeze status

accuweather / ap mobile / buddies now / days / digital clock / drm content-contentlauncher-protected storage /

dual clock / email 1,0 / email 3,0 / game hub / im 1.00 / kies air-kies wifi / kobo / mobile print / mobile tracker /

music hub / news and weather / pressreader / program monitor / readers hub / sim toolkit / SNS ( ΟΛΑ ) /

social hub / software update / talk 1.3 / twlauncher / twwallpaperchooser / wifi sharing / wifi sharing manager /

yahoo finance / zinio reader /

 

autobrightness off / autosync on / network mode = auto mode

 

 

Ποτέ task killer.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

titanium backup ; Freeze status

accuweather / ap mobile / buddies now / days / digital clock / drm content-contentlauncher-protected storage /

dual clock / email 1,0 / email 3,0 / game hub / im 1.00 / kies air-kies wifi / kobo / mobile print / mobile tracker /

music hub / news and weather / pressreader / program monitor / readers hub / sim toolkit / SNS ( ΟΛΑ ) /

social hub / software update / talk 1.3 / twlauncher / twwallpaperchooser / wifi sharing / wifi sharing manager /

yahoo finance / zinio reader /

 

Πολλά απο αυτα που αναφέρεις μιας και δεν μου χρειάζονται τα έκανα uninstall-αποδεδειγμένα δεν επηρεάζουν άλλες apps η την γενικότερη λειτουργια του κινητού (ap mobile / buddies now / days / dual clock /game hub / im 1.00 / kies air-kies wifi / kobo / mobile print /music hub / pressreader / program monitor / readers hub / sim toolkit / SNS ( ΟΛΑ ) / social hub / / wifi sharing / wifi sharing manager /yahoo finance / zinio reader / email 1,0 / wifi sharing / wifi sharing manager /
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα ότι με το igo έπιασα 53 βαθμούς και με sygic ήμουν κάτω από 40 όπως και με ndrive. Δυστυχώς το πολυαγαπημένο μου igo δεν θα ξαναχρησιμοποιηθεί ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα που να δείχνει θερμοκρασία της CPU σε μη rooted κινητά υπάρχει?
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα που να δείχνει θερμοκρασία της CPU σε μη rooted κινητά υπάρχει?

 

Πολλά. Δοκίμασε το ΟS Monitor, πολύ καλό και τζάμπα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγω με 2 λεπτα real soccer εφτασα 50 βαθμους και μαλιστα δεν μπορουσα να παιξω λογο το οτι το δαχτυλο δεν αντεχε το καψιμο στην οθονη.Τελεια συσκευη σε ολα αλλα αυτο ειναι fail!!Aυτος ηταν και ο λογος που εδωσα και τα 2 galaxy s2 πoυ ειχα.Υπαρχει περιπτωση να ειναι ολα θεμα software??? Iσως να λυθουν στο μελλον με update????

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 2 λεπτα real soccer εφτασα 50 βαθμους και μαλιστα δεν μπορουσα να παιξω λογο το οτι το δαχτυλο δεν αντεχε το καψιμο στην οθονη.Τελεια συσκευη σε ολα αλλα αυτο ειναι fail!!Aυτος ηταν και ο λογος που εδωσα και τα 2 galaxy s2 πoυ ειχα.Υπαρχει περιπτωση να ειναι ολα θεμα software??? Iσως να λυθουν στο μελλον με update????

 

Χρηστο, παρε ενα 4αρι με ios 5 (beta προς το παρον) και θα δεις οτι κι εκει τα ιδια παιζουν (και δεν πιστευω οτι κατι θα αλλαξει δραματικα μεχρι τη final εκδοση).

Που να παιξει και διπυρηνος με το 5αρι (φυσικα εκει το ξερεις το κολπο. Υποχρονισμος στα 800 και βλεπουμε). Απλα τα πραγματα. Η συμβιβαζεσαι με κλασικο "μονοπυρηνο" ή ανεχεσαι την κατασταση με την αυξημενη θερμοκρασια (και στο sensation τα ιδια ειχα), μεχρι να βρουν αποτελεσματικους τροπους ψυξης - απαγωγης της θερμοτητας...

Προσωπικα και ξεροντας τι να χρησιμοποιω στη συσκευη μου, δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα με το γαλαξια μου...

Η συσκευη ειναι πραγματικα απιστευτη (τελευταια του κατορθωματα αρχεια .pdf και word, που δεν πιστευα ποτε οτι θα ανοιγε κινητο σε λιγοτερα απο λεπτο - αυτο ειναι ready to go σε λιγοτερο απο 5 δευτερα)...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Παντως μερικες φορες ειναι σαν κσποια εφαρμογη, φοντο, οτιδηποτε να κολα την cpu και να δουλευει στο τερμα με αποτελεσμα να υπερθαιρμενεται, με εξαιρεση τα παιχνιδια οπου εκει ειναι λογικο λογω ζορισματος

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, παρε ενα 4αρι με ios 5 (beta προς το παρον) και θα δεις οτι κι εκει τα ιδια παιζουν (και δεν πιστευω οτι κατι θα αλλαξει δραματικα μεχρι τη final εκδοση).

Που να παιξει και διπυρηνος με το 5αρι (φυσικα εκει το ξερεις το κολπο. Υποχρονισμος στα 800 και βλεπουμε). Απλα τα πραγματα. Η συμβιβαζεσαι με κλασικο "μονοπυρηνο" ή ανεχεσαι την κατασταση με την αυξημενη θερμοκρασια (και στο sensation τα ιδια ειχα), μεχρι να βρουν αποτελεσματικους τροπους ψυξης - απαγωγης της θερμοτητας...

Προσωπικα και ξεροντας τι να χρησιμοποιω στη συσκευη μου, δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα με το γαλαξια μου...

Η συσκευη ειναι πραγματικα απιστευτη (τελευταια του κατορθωματα αρχεια .pdf και word, που δεν πιστευα ποτε οτι θα ανοιγε κινητο σε λιγοτερα απο λεπτο - αυτο ειναι ready to go σε λιγοτερο απο 5 δευτερα)...

 

Βαγγελη ειμαι συμφωνος σε οτι εχει σχεση με την απιστευτη ταχυτητα του γαλαξια και σιγουρα δεν εχει αντιπαλο αυτην την στιγμη.Αλλα ειναι πραγματικα υπερβολη να πρεπει να βαλουμε θηκη στο δαχτυλο για να μην καει στην οθονη κρατωντας το virtual pad του καθε game.Πιστευω οτι ειναι θεμα software οπως ειπε και ενας συμφουριτης λιγες σελιδες πριν οτι σε αλλα παιχνιδια με πιο βαρια γραφικα ειχε χαμηλοτερη θερμοκρασια.Την δυνατοτερη θερμοκρασια στο αιφον την ειδα φορτιζοντας το και παιζοντας infinity blade αλλα και τοτε δεν ειχε τα επιπεδα θερμοκρασιας και καψιμο του γαλαξια.Ισως να πρεπει να προσαρμοστουν τα apps kαι games στον mali 400 η το λειτουργικο με ενα update απο την samsung μιας και απο οτι πιστευω η gpu ειναι η αιτια για την θερμοτητα.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...