Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια πιστευω οτι θα λυθει το θεμα συντομα....

το ειπα και πιο πανω...δεν ειναι δυνατον το κινητο κατω απο τον ηλιο με 32 και βαλε βαθμους κελσιου και απειρες εφαρμογες ανοιχτες να μην ανεβαζει θερμοκρασια και σπιτι το βραδυ με ενα απλο βιντεο να γινεται καρβουνο....

κατι αλλο παιζει εδω.....θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη ειμαι συμφωνος σε οτι εχει σχεση με την απιστευτη ταχυτητα του γαλαξια και σιγουρα δεν εχει αντιπαλο αυτην την στιγμη.Αλλα ειναι πραγματικα υπερβολη να πρεπει να βαλουμε θηκη στο δαχτυλο για να μην καει στην οθονη κρατωντας το virtual pad του καθε game.Πιστευω οτι ειναι θεμα software οπως ειπε και ενας συμφουριτης λιγες σελιδες πριν οτι σε αλλα παιχνιδια με πιο βαρια γραφικα ειχε χαμηλοτερη θερμοκρασια.Την δυνατοτερη θερμοκρασια στο αιφον την ειδα φορτιζοντας το και παιζοντας infinity blade αλλα και τοτε δεν ειχε τα επιπεδα θερμοκρασιας και καψιμο του γαλαξια.Ισως να πρεπει να προσαρμοστουν τα apps kαι games στον mali 400 η το λειτουργικο με ενα update απο την samsung μιας και απο οτι πιστευω η gpu ειναι η αιτια για την θερμοτητα.

 

Εγω δεν πιστευω οτι θα δουμε rom απο τη samsung να διορθωνει θεματα υπερθερμανσης. Ετσι βγηκε το κινητο, ετσι θα ειναι μεχρι τη δυση της... καριερας του. Οι λογοι ειναι πολλοι και διαφοροι...

Το iphone μονο με τις beta εχει θεμα (εντονο), αλλα μεχρι εκει.

Γενικα, ως εχει το galaxy s II μπορει να δημιουργησει προβλημα για gpu intensive εφαρμογες. Εγω, με τη δικη μου χρηση δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα υπερθερμανσης... καποιος που θελει π.χ. να παιζει αρκετα παιχνιδια και για μεγαλα χρονικα διαστημα θα πρεπει να το σκεφτει διπλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πιστευω οτι θα δουμε rom απο τη samsung να διορθωνει θεματα υπερθερμανσης. Ετσι βγηκε το κινητο, ετσι θα ειναι μεχρι τη δυση της... καριερας του. Οι λογοι ειναι πολλοι και διαφοροι...

Το iphone μονο με τις beta εχει θεμα (εντονο), αλλα μεχρι εκει.

Γενικα, ως εχει το galaxy s II μπορει να δημιουργησει προβλημα για gpu intensive εφαρμογες. Εγω, με τη δικη μου χρηση δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα υπερθερμανσης... καποιος που θελει π.χ. να παιζει αρκετα παιχνιδια και για μεγαλα χρονικα διαστημα θα πρεπει να το σκεφτει διπλα...

 

Δεν χρειαζονται αρκετα παιχνιδια και θελει μονο 2-3 λεπτα σε καποια παιχνιδια για να εχεις το προβλημα θερμοτητας.Το παραξενο ειναι οτι και μερικοι το εχουν χωρις να παιζουν παιχνιδια,απλα με μερικες εφαρμογες......:blink: Ειναι αυτο που λες και εσυ Βαγγελη.Αναλογα την χρηση που του κανει ο καθενας.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

παιδια πιστευω οτι θα λυθει το θεμα συντομα....

το ειπα και πιο πανω...δεν ειναι δυνατον το κινητο κατω απο τον ηλιο με 32 και βαλε βαθμους κελσιου και απειρες εφαρμογες ανοιχτες να μην ανεβαζει θερμοκρασια και σπιτι το βραδυ με ενα απλο βιντεο να γινεται καρβουνο....

κατι αλλο παιζει εδω.....θα δουμε...

 

Και εγω αυτο πιστευω φιλε μου.Δεν υπαρχει λογικη στα σημεια οπως αναφερεις να ειναι στον ηλιο με εφαρμογες ανοιχτες και να ανεβαζει θερμοκρασια απλα με ενα βιντεο.Πιστευω οτι συντομα θα βρεθει λυση με update απο samsung η με λυση απο xda.....

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευω φιλε μου.Δεν υπαρχει λογικη στα σημεια οπως αναφερεις να ειναι στον ηλιο με εφαρμογες ανοιχτες και να ανεβαζει θερμοκρασια απλα με ενα βιντεο.Πιστευω οτι συντομα θα βρεθει λυση με update απο samsung η με λυση απο xda.....

 

και εγω αυτο πιστευω φιλε....:)

στην παραλια πχ που το ΕΣΚΙΣΑ μιλαμε(και gps και 3g και google maps και και και ολα ταυτόχρονα)..το κινητο ηταν παγος...

θερμοκρασια μου εχει ανεβασει 5 με 6 φορες σε τελειως ξεκάρφωτες στιγμες...(παιχνιδι δεν εχω παιξει ποτε δεν με ενδιαφέρουν ετσι και αλλιως....)....

δεν υπαρχει λογικη εδω..πιστευω οτι θα λυθει το θεμα συντομα....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να το δουλέψει με setcpu με max στα 1ghz καιμε on demand governor για να δούμε πώς πάει?

 

*ο αλέκος το δοκίμασε στα 1.2 με conservative και δεν είχε διαφορά, κάτι το οποίο είναι λογικό.

Στο 1ghz όμως με on demand μπορεί να είναι οκ. Δοκιμάστε το οποίος μπορεί.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 2 λεπτα real soccer εφτασα 50 βαθμους και μαλιστα δεν μπορουσα να παιξω λογο το οτι το δαχτυλο δεν αντεχε το καψιμο στην οθονη.Τελεια συσκευη σε ολα αλλα αυτο ειναι fail!!Aυτος ηταν και ο λογος που εδωσα και τα 2 galaxy s2 πoυ ειχα.Υπαρχει περιπτωση να ειναι ολα θεμα software??? Iσως να λυθουν στο μελλον με update????

 

και μετα κλαιγεστε για τους 600αρηδες της νοκια :cool:

 

μολις γυρισα απο το σπιτι του κολλητου μου, καθομασταν παρεα στη βεραντα και μιλαγαμε και του λεω φερε να δω κανα παιχνιδακι... και ειπα να βαλω real football... εφυγα με εγκαυματα :lol: πραγματικα δεν εχω ξαναδει κινητο να γινεται τοσο ζεστο, ουτε με φορτιση σε αυτοκινητο κατω απο τον ηλιο με gps ανοικτο ! (ειχα ξεχασει το Ν78 του πατερα μου, νομισα θα σκασει) σημερα ηταν το κατι αλλο! :confused:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μιλάμε με γεγονότα, μπορείς να κατεβάσεις το battery indicator κάτι να τσεκάρεις ακριβώς την θερμοκρασία.

Επίσης εφόσον το κάνει μόνο σε αυτή την εφαρμογή καλύτερα τρέξε κάποια άλλη.

 

Κάτι άλλο άσχετο επειδή είμαι από τη φύση μου καχύποπτος, ελπίζω να μην αναφέρεστε σε σπασμένες εφαρμογές. Γιατί αν αναφέρεστε και σας καεί το κινητό πραγματικά καλά να πάθετε.

 

 

Υγ; @pgetsopoulos Έχετε ισοπεδώσει, όλα τα θέματα στο mynews, εδώ θα σε παρακαλούσα να μην προκαλείς με την νόκια.

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Σπασμενη εφαρμογη τι διαφορα θα ειχε σε σχεση με του market οσο αφορα θερμοκρασια; (δε το παιζω,οντως δε γνωριζω...)
Link to comment
Share on other sites

Σπασμενη εφαρμογη τι διαφορα θα ειχε σε σχεση με του market οσο αφορα θερμοκρασια; (δε το παιζω,οντως δε γνωριζω...)

Πιστεύεις ότι ένας «hacker» από το ipmart έχει την ίδια αξιοπιστία του αντίστοιχου dev της εφαρμογής;

Προφανώς και όχι. Όσο πιο κακογραμμένη είναι μία εφαρμογή τόσο χειρότερα.

Ακόμα και στο μάρκετ υπάρχουν τέτοιες. Στο sgs2 θέλει προσοχή.

 

 

@ anemelos1 Μα τι ανόητο σχόλιο ήταν αυτό; Να κρύψουμε τι;

Αν το forum είναι σοβαρό η όχι δεν θα το κρίνω εγώ, το θέμα υπάρχει ακριβώς για να μην κρύψουμε τίποτα.

Σε παρακαλώ να σχολιάσεις αν έχεις να πεις κάτι, αλλιώς για οποιεσδήποτε συγκρίσεις υπάρχει αντίστοιχο θέμα.

Επίσης να σου υπενθυμίσω ότι στις capacitive τεχνολογίας οθόνες δεν γίνεται να χρησιμοποιήσεις γάντια.

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Πολλά. Δοκίμασε το ΟS Monitor, πολύ καλό και τζάμπα.

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Το εγκατέστησα αλλά αν δεν κάνω κάτι λάθος (από τις επιλογές) δεν βλέπω κάπου την θερμοκρασία της CPU μόνο της μπαταρίας.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια χαρη.Να δοκιμάσετε πλοήγηση για μια ώρα και να μου πείτε θερμοκρασισες με διαφορες εφαρμογές πλοήγησης.Εγώ με το ίγο έφτασα 58 και με το copilot 58.Τώρα δοκιμάζω το ndrive και μου δουλεύει σε μικρότερη διαδρομή στους 39 περίπου.Οποιος έχει την καλή διάθεση να βοηθήσει να κάνουμε μια συλλογή και να δούμε τι θα χρησιμοποιήσουμε στην συσκευή.Γιατί σε 24 ώρες ταξίδι που έχω για γερμανία σίγουρα δεν την βγάζει με 58 βαθμούς θερμοκρασία το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να έχει βγάλει η samsung λίστα με τις επικίνδυνες εφαρμογές. 58 είναι πολυ ακόμα και CPU desktop pc. Η μείωση της ζωής της συσκευής είναι πολυ πιθανή με τέτοιες θερμοκρασίες. Μη χρησιμοποιείτε gps, το καλοκαίρι.
Link to comment
Share on other sites

52 το μέγιστο που φτάνω στον υπολογιστή και μετά αρχίζει και κόλλα λίγο... 58 παραείναι !

 

Επίσης real soccer οπότε έπαιξα στον φιλο μου σε 2 λεπτά καίει...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το προτείνεις σαν λύση αυτό αλλά... δεν είναι.

Σωστός!Το καλοκαίρι πάμε και κανένα ταξιδάκι,κυκλοφοράμε και πιο πολύ,χρειάζεται το GPS.Αραγε η Samsung τα παράπονά μας τ΄ακούει ή μας έχει συνδεδεμένους με...

Link to comment
Share on other sites

Τελική ετυμηγορία.Η οθόνη οφείλεται για την υπερθέρμανση του κινητού σε κατάσταση πλοήγησης.Δούλεψα το gps με το copilot και κλειστή την οθόνη(άνοιγε μονο στις στροφές) και ήμουν στους 36 βαθμούς!!!Οποτε το θέμα είναι με την oled.’Aσχετο με το θέμα(το nexus s έχει τέτοιο πρόβλημα που έχει lcd?)
Link to comment
Share on other sites

Τελική ετυμηγορία.Η οθόνη οφείλεται για την υπερθέρμανση του κινητού σε κατάσταση πλοήγησης.Δούλεψα το gps με το copilot και κλειστή την οθόνη(άνοιγε μονο στις στροφές) και ήμουν στους 36 βαθμούς!!!Οποτε το θέμα είναι με την oled.’Aσχετο με το θέμα(το nexus s έχει τέτοιο πρόβλημα που έχει lcd?)

 

Έχω δει πάρα πολλές ταινίες στο SGS2 , με ταυτόχρονη φόρτιση και χωρίς. Ποτέ δεν ανέβασε πάνω από 36 βαθμούς. Άρα πιστεύω πως δεν έχει να κάνει με την οθόνη.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει πάρα πολλές ταινίες στο SGS2 , με ταυτόχρονη φόρτιση και χωρίς. Ποτέ δεν ανέβασε πάνω από 36 βαθμούς. Άρα πιστεύω πως δεν έχει να κάνει με την οθόνη.

 

Πρόσθεσε και 2 πράγματα ακόμα.Πλοήγηση(χρήση cpu) και gps.Από μονο του ένα δεν έχεις πρόβλημα.Αν παράδειγμα ανοίξεις μονο το gps test δεν θα σου ανεβάσει θερμοκρασία.Θέλει συνδυασμό...

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να έχει βγάλει η samsung λίστα με τις επικίνδυνες εφαρμογές. 58 είναι πολυ ακόμα και CPU desktop pc. Η μείωση της ζωής της συσκευής είναι πολυ πιθανή με τέτοιες θερμοκρασίες. Μη χρησιμοποιείτε gps, το καλοκαίρι.

 

58 βαθμούς σε CPU/GPU desktop PC??? Μήπως εννοείς idle ή με κανα Plants Vs Zombies να τρέχει? Βάλε καλοκαιράκι κανα Crysis σε full load και κάτω από 70-80 δεν πέφτει χωρίς υδρόψυξη...

Και όσο για την μείωση της ζωής της συσκευής, αν εννοείς τη ζωή της ίδιας της CPU/GPU, όλοι όσοι έχουν Galaxy S2 θα έχουν αλλάξει κινητό πολύ πριν τελειώσει ακόμα και το όποιο μειωμένο lifespan. Εκτός αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω και εννοείς την επίδραση που μπορεί να έχει η αυξημένη θερμοκρασία (εφόσον είναι όλα στριμωγμένα μαζί) σε άλλα parts της συσκευής που είναι πιο ευαίσθητα, οπότε πάω πάσο.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι ένα chipset είναι φτιαγμένο για να ζει με θερμοκρασίες 40-50-60 βαθμών (όχι 24x7 βέβαια) αλλά το πρόβλημα είναι ότι λόγω του πάχους της συσκευής η θερμοκρασία αυτή φτάνει αμείωτη στο χέρι του χρήστη...

Link to comment
Share on other sites

58 βαθμούς σε CPU/GPU desktop PC??? Μήπως εννοείς idle ή με κανα Plants Vs Zombies να τρέχει? Βάλε καλοκαιράκι κανα Crysis σε full load και κάτω από 70-80 δεν πέφτει χωρίς υδρόψυξη...

Και όσο για την μείωση της ζωής της συσκευής, αν εννοείς τη ζωή της ίδιας της CPU/GPU, όλοι όσοι έχουν Galaxy S2 θα έχουν αλλάξει κινητό πολύ πριν τελειώσει ακόμα και το όποιο μειωμένο lifespan. Εκτός αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρω και εννοείς την επίδραση που μπορεί να έχει η αυξημένη θερμοκρασία (εφόσον είναι όλα στριμωγμένα μαζί) σε άλλα parts της συσκευής που είναι πιο ευαίσθητα, οπότε πάω πάσο.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι ένα chipset είναι φτιαγμένο για να ζει με θερμοκρασίες 40-50-60 βαθμών (όχι 24x7 βέβαια) αλλά το πρόβλημα είναι ότι λόγω του πάχους της συσκευής η θερμοκρασία αυτή φτάνει αμείωτη στο χέρι του χρήστη...

 

Aρα η μεταφορά θερμότητας τις cpu (που είναι κατασκευασμένη να δουλεύει εκεί ψιλά)στην μετρούμενη θερμοκρασία τις μπατάρεις,(πάντα θεωρητικά)είναι εντονότερη σε μια λεπτή συσκευή , όπως επίσης και στις εξωτερικές επιφάνειες(οθόνη και πλάτη του κινητού)

Link to comment
Share on other sites

Aρα η μεταφορά θερμότητας τις cpu (που είναι κατασκευασμένη να δουλεύει εκεί ψιλά)στην μετρούμενη θερμοκρασία τις μπατάρεις,(πάντα θεωρητικά)είναι εντονότερη σε μια λεπτή συσκευή , όπως επίσης και στις εξωτερικές επιφάνειες(οθόνη και πλάτη του κινητού)

 

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις, ίσως φταίει και η δουλειά, αν μπορείς γίνε λίγο πιο σαφής :O

Εγώ πάντως αυτό που εννούσα είναι πως βρίσκω λογικά τα παράπονα υπερθέρμανσης όχι λόγω του ότι θα καεί ή θα δυσλειτουργεί η CPU, αλλα λόγω του ότι:

1)επηρεάζει τον ίδιο το χρήστη άμεσα (γιατί τη νιώθει τη θερμότητα στο χέρι του)

2)δεν είναι (έτσι διαβάζω τουλάχιστο) το φυσιολογικό αποτέλεσμα ενός διπύρηνου 1.2Ghz σε τόσο λεπτή συσκευή, αλλά του προβληματικού λειτουργικού που δεν υποστηρίζει σωστά τους διπύρηνους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις, ίσως φταίει και η δουλειά, αν μπορείς γίνε λίγο πιο σαφής :O

Εγώ πάντως αυτό που εννούσα είναι πως βρίσκω λογικά τα παράπονα υπερθέρμανσης όχι λόγω του ότι θα καεί ή θα δυσλειτουργεί η CPU, αλλα λόγω του ότι:

1)επηρεάζει τον ίδιο το χρήστη άμεσα (γιατί τη νιώθει τη θερμότητα στο χέρι του)

2)δεν είναι (έτσι διαβάζω τουλάχιστο) το φυσιολογικό αποτέλεσμα ενός διπύρηνου 1.2Ghz σε τόσο λεπτή συσκευή, αλλά του προβληματικού λειτουργικού που δεν υποστηρίζει σωστά τους διπύρηνους.

 

Το ίδιο πράγμα λέμε και οι δυο , απλά το λέμε διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες χτες που πηγαινα Αθηνα μεσημερι (12:30 με 14:45) με το κινητο στην βαση επανω στο παρμπριζ με ανοικτα τα: Bluetooth, GPS, στην φορτιση και με το Dont Panic να δουλευει συνεχομενα (ασχετο αλλα δεν εχω καταλαβει γιατι εχει fc αυτο το προγραμμα σε πολλους απο εσας..... εμενα δεν μου εχει κλεισει ποτε) και με τον ηλιο να το βαραει κατακεφαλα ανεβασε θερμοκρασια στους 48 βαθμους maximum.

Στην επιστροφη (16:30 με 18:50) με τις ιδιες συνθηκες αλλα με το Igo να τρεχει στην μιση διαδρομη πηγε στους 55 και στην αλλη μιση με το NDrive ξαναεπεσε στους 46.......

 

Τα συμπερασματα δικα σας.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

το γνωστο συμπερασμα.επειδη το λειτουργικο(η καποιες εφαρμογες) δεν εκμεταλευεται(εκμεταλευονται) σωστα τους διπυρηνους καποιες εφαρμογες το κανουν να τηγανιζει αυγο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...