Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series


doctor-gio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σου απαντήσω έστω και με μεγάλη καθυστερήση από ότι βλέπω.

Ο καλύτερος τρόπος για backup των κωδικών wifi κι ανάκτηση είναι μέσω Samsung Cloud.

Από το s7 edge θα κάνεις την αποθήκευση κι από το s8 το restore.

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω έστω και με μεγάλη καθυστερήση από ότι βλέπω.

Ο καλύτερος τρόπος για backup των κωδικών wifi κι ανάκτηση είναι μέσω Samsung Cloud.

Από το s7 edge θα κάνεις την αποθήκευση κι από το s8 το restore.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αν και νομίζω οτι το δοκίμασα και αυτό, θα κάνω πάλι μια προσπάθεια...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

έχω ένα n nokia lumia με windows 10.

έχω παραγγείλει το s8 και θέλω, όταν έρθει να συγχρονίσω το outlook.

δηλαδή, επαφές, ημερολόγιο, one drive. κλπ.

γνωρίζει κάποιος, που είχε πριν κινητό με windows να μου πει τη διαδικασία;

υ.γ.

σημαντική σημείωση. οι επαφές μου είναι με όλα τα πεδία γεμάτα.

δηλαδή, σταθερά, κινητά, email, σημειώσεις, κλπ.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετέφερα το S7 σε S8+ με το Smart Switch, το οποίο έκανε σωστά την μεταφορά των κωδικών των δικτύων γουί-φι.

 

Αυτό που δεν μετέφερε ήταν η μαύρη λίστα τηλεφώνων και μηνυμάτων, και τους προσωπικούς ήχους κλήσης ανά επαφή (τα mp3 αρχεία τα μετέφερα κανονικά). Αυτές τις επιλογές τις πέρασα με το χέρι :wacko:

 

...Κατά την μεραφορά των δεδομένων από S7 edge στο S8+ ενω μεταφέρει τα πάντα δεν μου μεταφέρει τους αποθηκευμένους κωδικούς στα δίκτυα wifi.

Δοκίμασα με όλους τους τρόπους (smart switch -ασύρματα & με καλώδιο- , μέσω backup σε pc, μέσω Google Drive Backup κλπ.) αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας. Αξιζει να κανω κατι τετοιο; Προσωπικα είμαι ικανοποιημένος με το edge και στην καμερα, και στην αυτονομια.

Τι παραπάνο θα μου προσφέρει το s8 ή το 8+ εκτός από την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Μονο στο s8 plus αξιζει να πας.

Στο μικρο S8 θα χαλασεις την εμπειρια χρησης σου.

Κι εγω μπριζωθηκα αλλα θα παραμεινω ετσι γιατι περα απο bezeless εμφανιση δεν νιωθω οτι αξιζει να τα σκασω.Οποτε ή σε Note 8 θα παω ή βλεπουμε του χρονου με το 9.

Αποψη μου φυσικα...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι από s7 edge όπου ήμουν απολύτα ευχαριστημένος.

Πηγα στο s8 plus ενώ αρχικά έλεγα οτι δεν θα κάνω μετάβαση και είμαι πέρα για πέρα ικανοποιημένος.

Υπάρχει βελτίωση στην αυτονομία περίπου 5 με 10% αλλα και στην κάμερα αν ασχολείσαι σε βάθος.

Εχει βελτιωθεί η κυρτότητα της οθόνης και είναι αρκετά πιο ανετο στο πιάσιμο.

Επίσης σε καθημερινή χρήση είναι ενα κλικ πιο γρήγορο.

Το μεγαλο όμως προσόν είναι η οθόνη όχι τόσο γιατι μεγάλωσε αλλα για την εμπειρία χρήσης που προσφέρει. Το browsing και η περιήγηση στα social media είναι απολαυστικοτατη. Μόνο αν το δουλεψεις λίγη ώρα το καταλαβαινεις.

Αν έχεις τα λεφτά για μένα αξίζει είναι μια βελτιωμένη έκδοση του ήδη κορυφαίου 7 edge.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το S8 Plus είναι κινητάρα, θεωρώ πως δεν αξίζει αυτή τη στιγμή αφού σε καλύπτει το κινητό που έχεις τώρα.

Για το απλό S8 ισχυεί ότι είπε και ο panosfx.

Να πω επίσης ότι και εγώ έχω μπει το "τρυπάκι" να πουλήσω στο s7 edge και να πάω στο S8+ με αυτά που διαβάζω για την οθόνη αλλά θα κάνω υπομονή για το Note ή για το S9 και δεν θα υποκύψω αφού και το S7 Edge μου δε με έχει απαγοητεύσει πουθενά και στην ουσία με το να μεταβώ στο S8+ μόνο στην οθόνη θα "κέρδιζα"...

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε ναυαρχίδα των τελευταίων ετών, είναι φτιαγμένη για να δουλεύει άψογα 2 με 3 χρόνια.

Οι διαφορές στο επόμενο μοντέλο, συνήθως δεν είναι τόσο μεγάλες ώστε να δικαιολογούν την διαφορά της τιμής.

Από κει και πέρα, σαν "χομπίστας", "γκατζετάκιας" κλπ, εφόσον σου περισσεύει το εκάστοτε ποσό, αγοράζεις αυτό που θέλεις.

Μην περιμένεις όμως διαφορές του στυλ "μέρα με νύχτα" ας πούμε :)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε ναυαρχίδα των τελευταίων ετών, είναι φτιαγμένη για να δουλεύει άψογα 2 με 3 χρόνια.

Οι διαφορές στο επόμενο μοντέλο, συνήθως δεν είναι τόσο μεγάλες ώστε να δικαιολογούν την διαφορά της τιμής.

Από κει και πέρα, σαν "χομπίστας", "γκατζετάκιας" κλπ, εφόσον σου περισσεύει το εκάστοτε πόσο, αγοράζεις αυτό που θέλεις.

Μην περιμένεις όμως διαφορές του στυλ "μέρα με νύχτα" ας πούμε :)

Πάνω κάτω αυτό που λέω σε όσους με ρωτανε όμως επιμένω στο κομμάτι εμπειρία χρήσης της οθόνης.

Σε αυτό υπάρχει αρκετή διαφορά και μενα μου πήρε μια μέρα περίπου να το συνηθισω και αυτό ίσως λένε κάποιοι ότι δεν τους βολεψε που το κοιτανε σε σταντ στα μαγαζιά.

Πλέον το browsing και το σκρολ στα social media είναι σε άλλο επίπεδο για μένα. Ατελείωτη η οθόνη είναι πολύ ξεκούραστο αν δεν το δουλεψεις όμως 1 2 μέρες δεν το καταλαβαίνεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, προσπαθω να περασω μεσω odin το ελληνικο firmware και βγαζει συνεχεια fail. υπαρχει περιπτωση να μην την δεχεται το κινητο ? s6 edge
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, προσπαθω να περασω μεσω odin το ελληνικο firmware και βγαζει συνεχεια fail. υπαρχει περιπτωση να μην την δεχεται το κινητο ? s6 edge
Το πιο πιθανό είναι να είναι corrupted το αρχείο που προσπαθείς να εγκαταστήσεις. Δοκίμασε να κατεβάσεις μία άλλη έκδοση.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα το S7 EDGE σε πολύ καλή τιμή. και πήρα το απλό S8. Μην τρελενόμασται, μιλάμε για 5,8'' κινητό. Μια χαρά εμπειρία χρήσης έχει και είναι και εργονομικό στο χέρι.

 

Ο λόγος που δεν πήγα στο S8+ είναι κυρίως το fingerprint scanner. Είναι σε τόσο λάθος σημείο που το δαχτυλο δεν φτάνει άνετα. Ενώ στο S8 μου ερχόταν τζαστ (και είμαι και 1,90. Δεν έχω τπτ μικρές παλάμες). Επίσης το S8+ είναι μεγαλύτερο απο το s7 edge. Δεν θέλω να νιώθω ότι κουβαλάω και τηλεόραση στην τσέπη.

 

Γενικά αν έχεις να δώσεις τα λεφτά πάρτο χωρίς σκέψη. Απλά πήγαινε σε μαγαζί που τα έχει σε πάγκο να τα δεις απο κοντά και πιο σε βολεύει στο χέρι.

Edited by socratis_g
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απογοητεύτηκα από την μετάβαση μου από το S7 στο S8+ :X

 

Είχα το S7 επάνω στο γραφείο, τσοοουπ πατάω το κουμπάκι με το δαχτυλικό αποτύπωμα και άνοιξε. Τώρα με την μπακατέλα το S8+ πρέπει να το πάρω στα χέρια (είναι και τούβλο βαρύ), να "ψάξω" με το δάχτυλο το δακτυλικό αποτύπωμα, να το ακουμπήσω (αν δεν πιάσω την κάμερα) και να το ξανα-αφήσω στο γραφείο. Παίδεμα βρε παιδάκι μου...

 

Η αναγνώριση προσώπου.... άστα να πάνε... τρατζικ :wacko:

 

Γενικά είναι εκπληκτικό τηλέφωνο... αλλά και το S7 είναι πολύ κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απογοητεύτηκα από την μετάβαση μου από το S7 στο S8+ :X

 

Είχα το S7 επάνω στο γραφείο, τσοοουπ πατάω το κουμπάκι με το δαχτυλικό αποτύπωμα και άνοιξε. Τώρα με την μπακατέλα το S8+ πρέπει να το πάρω στα χέρια (είναι και τούβλο βαρύ), να "ψάξω" με το δάχτυλο το δακτυλικό αποτύπωμα, να το ακουμπήσω (αν δεν πιάσω την κάμερα) και να το ξανα-αφήσω στο γραφείο. Παίδεμα βρε παιδάκι μου...

 

Η αναγνώριση προσώπου.... άστα να πάνε... τρατζικ :wacko:

 

Γενικά είναι εκπληκτικό τηλέφωνο... αλλά και το S7 είναι πολύ κοντά.

 

πάρε μια σωστή θήκη που να χωρίζει την κάμερα απο το αποτύπωμα, και το δάχτυλο σου θα το συνηθίσει.

Link to comment
Share on other sites

To S7edge δύσκολα Ξεπερνιέται απο τη σειρά S8/S8+...εκτός κι αν μιλάμε για την εκδοση με τα 6/128 και τον Snapdragon.Εκει όντως αξίζει η αντικατάσταση γιατι μιλάμε για την πραγματικά επόμενη γενιά συσκευών.

Μόνο γι το 6/128 θα το άλλαζα....αλλα και πάλι περιμένω να δω το ΝΟΤΕ 8...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απογοητεύτηκα από την μετάβαση μου από το S7 στο S8+ :X

 

Είχα το S7 επάνω στο γραφείο, τσοοουπ πατάω το κουμπάκι με το δαχτυλικό αποτύπωμα και άνοιξε. Τώρα με την μπακατέλα το S8+ πρέπει να το πάρω στα χέρια (είναι και τούβλο βαρύ), να "ψάξω" με το δάχτυλο το δακτυλικό αποτύπωμα, να το ακουμπήσω (αν δεν πιάσω την κάμερα) και να το ξανα-αφήσω στο γραφείο. Παίδεμα βρε παιδάκι μου...

 

Η αναγνώριση προσώπου.... άστα να πάνε... τρατζικ :wacko:

 

Γενικά είναι εκπληκτικό τηλέφωνο... αλλά και το S7 είναι πολύ κοντά.

για μενα ειναι πολυ πιο βολικο απο το S7, όσο για την αναγνωριση προσωπου που λες εγω χρησιμοποιώ την ιριδα και ειναι σουπερ. Ποτέ δεν εχει κανει λαθος

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

για μενα ειναι πολυ πιο βολικο απο το S7, όσο για την αναγνωριση προσωπου που λες εγω χρησιμοποιώ την ιριδα και ειναι σουπερ. Ποτέ δεν εχει κανει λαθος

Ετσι ακριβώς η ίριδα είναι αλάνθαστη ακόμα και σε χαμηλο φωτισμό.

Γενικα με βολεύει πιο πολύ και από του s7 edge που ήταν μπροστά.

Δεν χρειάζεται να κουνησεις ούτε δακτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου απάντηση στον τίτλο είναι - άνετα!!

Καλό το s7 edge δεν λέω, η ποιο πλήρες συσκευή του 2016 εξάλλου το έχω ξανά πει.

Αλλά...

Δίπλα στο s8+ μοιάζει "παλιά".

Εξαιρετικός σχεδιασμός του s8+, και το "μακρόστενο" της υπόθεσης που και εγώ έκραζα, κάθε άλλο εκτός από άβολο είναι.

Βολεύει πάρα πολύ σε σερφαρισμα ανάγνωση κτλ όπως έχουν πει και άλλοι.

Οθόνη εμφάνιση μπαταρία κάμερα ομαλότητα, όλα αυτά είναι απόλαυση!.

Είμαι τόσο καιρό με το s8 plus και ούτε καν σκέφτομαι να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Ενώ το προηγούμενο έτος έκανα πολλές αλλαγές παρόλο που κατέληγα στο s7 edge.

Πλέον ούτε καν το σκέφτομαι να δοκιμάσω άλλη συσκευή. Για την ώρα τουλάχιστον.

Αν λοιπόν ψήνεσαι για αλλαγή, ναι αξίζει.

Αν όχι και τόσο, μένεις με μια επίσης πολύ καλή συσκευή.

Είναι πως το βλέπει κανείς και μόνο εσύ θα κρίνεις.

Εγώ λέω αξίζει ο άλλος θα σου πει δεν αξίζει.

Δηλαδή από εμάς θα ακούσεις και ναι και όχι.

Το θέμα είναι εσυ τι θέλεις τελικά.

Αυτά από μένα..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα που σας έχει κολλήσει ότι το S7 Edge έχει αντικατασταθεί από το S8 Plus, τι φάση;

 

Τα πράγματα έχουν ως εξής:

Η Samsung φέτος δεν έβγαλε αντικαταστάτη για το περσινό S7. Τη δουλειά αυτή άφησε να την κάνει το Α5 2017.

Έβγαλε τον αντικαταστάτη του S7E, που είναι το S8 των 5.8 ιντσών. Για όσους δεν πείθονται, μπορούν σε ίδιο μέγεθος γραμματοσειράς να βάλουν τα 2 τηλέφωνα δίπλα δίπλα και θα καταλάβουν τι συμβαίνει με τις οθόνες τους.

 

Και τι είναι το S8 Plus; (θα μου πείτε)

Είναι η Plus, η μεγάλη έκδοση του S8. Νέα κατηγορία.

 

Οπότε όσοι έρχεστε από S7 Edge και αναρωτιέστε, ναι αξίζει να πάτε στο S8 εκτός αν δεν σας αρκούσε η οθόνη του S7 Edge και θέλετε ακόμη μεγαλύτερη, οπότε φέτος -και λόγω κενού του Note 7- προέκυψε S8 Plus.

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι από s7 edge όπου ήμουν απολύτα ευχαριστημένος.

Πηγα στο s8 plus ενώ αρχικά έλεγα οτι δεν θα κάνω μετάβαση και είμαι πέρα για πέρα ικανοποιημένος.

Υπάρχει βελτίωση στην αυτονομία περίπου 5 με 10% αλλα και στην κάμερα αν ασχολείσαι σε βάθος.

Εχει βελτιωθεί η κυρτότητα της οθόνης και είναι αρκετά πιο ανετο στο πιάσιμο.

Επίσης σε καθημερινή χρήση είναι ενα κλικ πιο γρήγορο.

Το μεγαλο όμως προσόν είναι η οθόνη όχι τόσο γιατι μεγάλωσε αλλα για την εμπειρία χρήσης που προσφέρει. Το browsing και η περιήγηση στα social media είναι απολαυστικοτατη. Μόνο αν το δουλεψεις λίγη ώρα το καταλαβαινεις.

Αν έχεις τα λεφτά για μένα αξίζει είναι μια βελτιωμένη έκδοση του ήδη κορυφαίου 7 edge.

 

Η δική μου απάντηση στον τίτλο είναι - άνετα!!

Καλό το s7 edge δεν λέω, η ποιο πλήρες συσκευή του 2016 εξάλλου το έχω ξανά πει.

Αλλά...

Δίπλα στο s8+ μοιάζει "παλιά".

Εξαιρετικός σχεδιασμός του s8+, και το "μακρόστενο" της υπόθεσης που και εγώ έκραζα, κάθε άλλο εκτός από άβολο είναι.

Βολεύει πάρα πολύ σε σερφαρισμα ανάγνωση κτλ όπως έχουν πει και άλλοι.

Οθόνη εμφάνιση μπαταρία κάμερα ομαλότητα, όλα αυτά είναι απόλαυση!.

Είμαι τόσο καιρό με το s8 plus και ούτε καν σκέφτομαι να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Ενώ το προηγούμενο έτος έκανα πολλές αλλαγές παρόλο που κατέληγα στο s7 edge.

Πλέον ούτε καν το σκέφτομαι να δοκιμάσω άλλη συσκευή. Για την ώρα τουλάχιστον.

Αν λοιπόν ψήνεσαι για αλλαγή, ναι αξίζει.

Αν όχι και τόσο, μένεις με μια επίσης πολύ καλή συσκευή.

Είναι πως το βλέπει κανείς και μόνο εσύ θα κρίνεις.

Εγώ λέω αξίζει ο άλλος θα σου πει δεν αξίζει.

Δηλαδή από εμάς θα ακούσεις και ναι και όχι.

Το θέμα είναι εσυ τι θέλεις τελικά.

Αυτά από μένα..

 

Σήμερα είχα την ευκαιρία να παίξω με το S8+ για 2 ώρες και κατάλαβα ότι ισχυεί αυτό που λένε τα παιδιά από πάνω.

Τόσο δίκιο που τελικά υπέκυψα και έβαλα το αγαπημένο μου S7 Edge για πούλημα (που μέχρι χθες έλεγα θα περιμένω το ΝΟΤΕ ή και το S9) και παράγγειλα το μαύρο S8+ μόνο και μόνο για την οθονάρα του και την εμπειρία χρήσης γιατί σε ταχύτητα είναι ίδιο με το S7 Edge... :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα την ευκαιρία να παίξω με το S8+ για 2 ώρες και κατάλαβα ότι ισχυεί αυτό που λένε τα παιδιά από πάνω.

Τόσο δίκιο που τελικά υπέκυψα και έβαλα το αγαπημένο μου S7 Edge για πούλημα (που μέχρι χθες έλεγα θα περιμένω το ΝΟΤΕ ή και το S9) και παράγγειλα το μαύρο S8+ μόνο και μόνο για την οθονάρα του και την εμπειρία χρήσης γιατί σε ταχύτητα είναι ίδιο με το S7 Edge... :)

Με το καλο να σου έρθει.

Στις 2 3 μερες ειδικά θα πεις δεν παω πίσω θα το δεις και μόνος σου.

Σε ταχύτητα είναι ένα κλικ πιο πάνω και με το τελευταίο Update συγκεκριμένα είναι πιο αερατο από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να σου έρθει.

Στις 2 3 μερες ειδικά θα πεις δεν παω πίσω θα το δεις και μόνος σου.

Σε ταχύτητα είναι ένα κλικ πιο πάνω και με το τελευταίο Update συγκεκριμένα είναι πιο αερατο από πριν.

 

Ευχαριστώ! Ποιες 2-3 μέρες; Το διαπίστωσα σε 2 ώρες. Δεν έχω δώσει ποτέ τόσα χρήματα για κινητό. Το συγκεκριμένο με τράβηξε απίστετα (βασικά η οθόνη του).

Ελπίζω να μη δω κόκκινη οθόνη και φάω ξενέρωμα, μόνο αυτό! :p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα Galaxy S series
  • This topic was unlocked and pinned
  • This topic was pinned, pinned, pinned and pinned
  • This topic was pinned, pinned and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...