Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 minutes ago, aektzhs 1 said:

Και η Vodafone στο VoLTE δεν βγάζει εικονίδιο. Η Nova βγάζει,τώρα σε εσένα γιατί δεν έβγαλε δεν ξέρω 

Εγώ έχω στην καρτοκινητή μου Vodafone ενεργοποιημένο to VoWifi εδώ και χρόνια (δεν χρειάσθηκε κάποια ιδιαίτερη ενέργεια στην εταιρία, αλλά μόνο από τις ρυθμίσεις του Xiaomi Note 9t). Όλα δε δουλεύουν άψογα (δέχεται και κάνει κλήσεις), αντίθετα με την Nova που ενώ το ενεργοποιώ δέχομαι κλήσεις, αλλά ΔΕΝ μπορώ να κάνω κλήσεις (όπως έχω ξαναπεί εδώ)🤔

Είναι δε σωστό ότι στην Vodafone βγάζει μόνο εικονίδιο για το VoWifi. Εδώ όμως δημιουργούνται διάφορα ερωτήματα:

- Λειτυyργεί πράγματι το Volte? Γιατί το έχει απόλυτα συνδεδεμένο με την ενεργοποίηση του Vowifi ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ? https://www.vodafone.gr/ypostirixi/faqs/rythmiseis-kinitis-syskevis/ti-einai-to-volte-kai-pos-kano-energopoiisi-apenergopoiisi

- Πρέπει να το βάλεις να λειτουργεί αποκλειστικά σε 4G? Εγώ που το έχω σε 5G πρέπει να το βάλω σε 4G για Volte?

- Στην ΝΟΒΑ βγάζει ξεχωριστά εικονίδια και με διακριτή ενεργοποίηση κάθε υπηρεσίας.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Στη νοβα όντως βλέπεις στο εικονίδιο του volte και του voWiFi. Στη vodafone μόνο το δεύτερο. Έμμεσος τρόπος (υποθέτω σε όλα τα κινητά γιατί μάλλον είναι θέμα google dialer) για να δεις το volte στη vodafone είναι στο ιστορικό κλήσεων να υπάρχει εικονίδιο HD δίπλα στο όνομα του καλουμένου. Και στην περίπτωση του voice over wifi, υπάρχει και το γνωστό σηματάκι ασύρματου δικτύου. Έτσι καταλαβαίνεις με τι ακριβώς σύστημα έχει γίνει η κλήση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GPOWER said:

Δηλ κατα την διάρκεια της κλησης εχεις τη δυνατότητα να σερφαρεις με 4g?...Εμενα με γυρίζει σε 2g στην κληση και βγαζει θαυμαστικο στο σημα κινητης που σημαίνει οτι δεν επικοινωνεί με Google.

Ακριβώς αυτό που είπες με 4G+ που υποστηρίζει η συγκεκριμένη συσκευή ( συμβόλαιο όλα απεριόριστα ).

Κάλεσα στο 13700 και μου είπαν ότι από την εταιρεία είναι όλα εντάξει όσο αναφορά τις συγκεκριμένες υπηρεσίες.

Τα εικονίδια δεν γνωρίζω γιατί δεν εμφανίζονται, μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση.

Έκδοση λογισμικού Android 12 ( S3RWDS32.123-29-8-2-1.

6 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Και η Vodafone στο VoLTE δεν βγάζει εικονίδιο. Η Nova βγάζει,τώρα σε εσένα γιατί δεν έβγαλε δεν ξέρω 

Στο Moto G31 ή μιλάμε για άλλα smartphones;

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Brainmorf said:

Ακριβώς αυτό που είπες με 4G+ που υποστηρίζει η συγκεκριμένη συσκευή ( συμβόλαιο όλα απεριόριστα ).

Κάλεσα στο 13700 και μου είπαν ότι από την εταιρεία είναι όλα εντάξει όσο αναφορά τις συγκεκριμένες υπηρεσίες.

Τα εικονίδια δεν γνωρίζω γιατί δεν εμφανίζονται, μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση.

Έκδοση λογισμικού Android 12 ( S3RWDS32.123-29-8-2-1.

Στο Moto G31 ή μιλάμε για άλλα smartphones;

Εμενα το moto g60 με έκδοση λειτουργικού android 12 (S2RIS32.32-20-9-9-2-3) δεν δουλεύει volte,vowifi οτι και αν εκανα.Μετα απο αλλεπάλληλες επικοινωνίες με νοβα, η μονη πιθανή λυση που μου προτειναν,ειναι να βαλω τη σιμ σε αλλο τηλεφωνο πρωτα που τα υποστηρίζει.

Δεν το εχω δοκιμάσει ακομη μιας και θα την κρατησω για 2η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παντως παρατήρησα στο moto g32 αρχισε να παίζει το volte. To vowifi με το γνωστό μήνυμα στο μεταξύ ακομα δεν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GPOWER said:

Εμενα το moto g60 με έκδοση λειτουργικού android 12 (S2RIS32.32-20-9-9-2-3) δεν δουλεύει volte,vowifi οτι και αν εκανα.Μετα απο αλλεπάλληλες επικοινωνίες με νοβα, η μονη πιθανή λυση που μου προτειναν,ειναι να βαλω τη σιμ σε αλλο τηλεφωνο πρωτα που τα υποστηρίζει.

Δεν το εχω δοκιμάσει ακομη μιας και θα την κρατησω για 2η συσκευή.

Δεν υπάρχει η επιλογή για κλήσεις 4G στις ρυθμίσεις ( δίκτυο και διαδίκτυο - δίκτυο κινητής τηλεφωνίας μετά τα μηνύματα MMS είναι ) , σωστά; 

Η έκδοση ρυθμίσεων κινητής τηλεφωνίας είναι : 

s20210-310512800.310512800

Δεν γνωρίζω αν σε όλα τα κινητά είναι η ίδια έκδοση ή εάν παίζει ρόλο στις υπηρεσίες.

Ίσως ξεκινούν την υποστήριξη των συσκευών Motorola από τα ποιο χαμηλών προδιαγραφών smartphones αφού αναφέρει ο kmpatra και το G32.

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Brainmorf said:

Δεν υπάρχει η επιλογή για κλήσεις 4G στις ρυθμίσεις ( δίκτυο και διαδίκτυο - δίκτυο κινητής τηλεφωνίας μετά τα μηνύματα MMS είναι ) , σωστά; 

Η έκδοση ρυθμίσεων κινητής τηλεφωνίας είναι : 

s20210-310512800.310512800

Δεν γνωρίζω αν σε όλα τα κινητά είναι η ίδια έκδοση ή εάν παίζει ρόλο στις υπηρεσίες.

Ίσως ξεκινούν την υποστήριξη των συσκευών Motorola από τα ποιο χαμηλών προδιαγραφών smartphones αφού αναφέρει ο kmpatra και το G32.

 

Ναι ειναι ενεργος ο διακόπτης "κλήσεις 4g*...Αυτη την έκδοση λεει το G60: s20210-310483900.310483900

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στις τελευταίες αλλαγές άλλαξαν και τη σειρά που τα εμφανίζει; 😛

image.jpg
 

Παρατηρώ κάποιες αλλαγές στη δρομολόγηση των κλήσεων. Χωρίς να είμαι σίγουρος, αν καλέσετε πχ 1285 (που δεν υπάρχει) μέσω 2G θα ακούσετε το κλασικό μήνυμα της Wind, ενώ αν καλέσετε με IMS (μέσω volte/vowifi) θα ακούσετε ένα ελαφρώς παραλλαγμένο μήνυμα που στην αρχή έχει τη λέξη Nova. Αυτό το μήνυμα είναι επι εποχής σταθερής Tellas και στην ενοποίηση άλλαξαν τη λέξη. 
 

Τι λέει τώρα θα σκέφτεστε, όμως αυτό σημαίνει ότι ενδεχομένως όντως κάποιος IMS κλάτταρε προχθές. Περίεργο που η σταθερή δεν επηρεάστηκε, αφού σταθερή (σε υποδομή Wind) και κινητή μοιράζονται κοινές υποδομές. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν φταίει η τελευταία αναβάθμιση που εκαναν αλλα πλεον δεν εχω volte σε εισερχόμενη κληση απο cosmote...Σε εξερχόμενη δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω των τελευταίων θεμάτων είναι αυτό αλλά έχει αποκατασταθεί… Σε μένα όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Στις τελευταίες αλλαγές άλλαξαν και τη σειρά που τα εμφανίζει; 😛

image.jpg
 

Παρατηρώ κάποιες αλλαγές στη δρομολόγηση των κλήσεων. Χωρίς να είμαι σίγουρος, αν καλέσετε πχ 1285 (που δεν υπάρχει) μέσω 2G θα ακούσετε το κλασικό μήνυμα της Wind, ενώ αν καλέσετε με IMS (μέσω volte/vowifi) θα ακούσετε ένα ελαφρώς παραλλαγμένο μήνυμα που στην αρχή έχει τη λέξη Nova. Αυτό το μήνυμα είναι επι εποχής σταθερής Tellas και στην ενοποίηση άλλαξαν τη λέξη. 
 

Τι λέει τώρα θα σκέφτεστε, όμως αυτό σημαίνει ότι ενδεχομένως όντως κάποιος IMS κλάτταρε προχθές. Περίεργο που η σταθερή δεν επηρεάστηκε, αφού σταθερή (σε υποδομή Wind) και κινητή μοιράζονται κοινές υποδομές. 

Τα κινητα στα γαλλικα και σε καποιες αλλες γλωσσες τα εμφανίζουν ανάποδα. 

Και της μάνας μου που έχει το κινητό στα πορτογαλικά το εμφάνιζε ετσι το καλοκαίρι που ήρθε ελλαδα και πήρε μια κάρτα f2g. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, panos.k2 said:

Τα κινητα στα γαλλικα και σε καποιες αλλες γλωσσες τα εμφανίζουν ανάποδα. 

Και της μάνας μου που έχει το κινητό στα πορτογαλικά το εμφάνιζε ετσι το καλοκαίρι που ήρθε ελλαδα και πήρε μια κάρτα f2g. 

Στον πατέρα μου στα ελληνικά όντως είναι NOVA Wifi Calling

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ένα redmi note 10 pro και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω με τίποτα to vowifi σε κάρτα nova wind.τους διακόπτες τους εμφάνισα αλλά δεν γίνεται τίποτα. Η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη καθώς το vowifi δουλεύει σε iPhone. Επίσης η δεύτερη κάρτα της cosmote δουλεύει άψογα στο note 10 pro. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Το ερώτημα είναι : έχει παίξει σε κανέναν το vowifi της wind σε redmi note 10 pro?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, kmpatra said:

VOW ΝΑΙ στο 1202 τι απαντά? Μη συμβατή συσκευή πιθανόν.

 Ναι αυτό απαντά, αλλα διαβάζοντας διαφορά νήματα νομιζω ότι δεν έχει σημασία. 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο απαντούν και σε εμένα σε iPhone 14. VoLTE και 5G κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση αφορά το vowifi. Το volte μαλλον δουλεύει γενικότερα. Και στο δικο μου έχει volte αλλα το vowifi δεν δουλεύει αφου απαντα αρνητικά

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

https://nova.gr/eksipiretisi-pelatwn/diktio-kalipsi/poies-einai-oi-simvates-siskeues-gia-to-wifi-calling

Δεν θεωρείται συμβατό. Είναι θέμα παρόχου και οχι συσκευής. Αν θέλανε (ή αν μπορουσαν,ποιος ξέρει) θα το υποστήριζαν...

Link to comment
Share on other sites

Σε iphone 6s που δοκίμασα δεν γίνεται. 

Αν όμως το ενεργοποιήσω σε κινητό που έχει αυτή τη δυνατότητα, μήπως θα δουλέψει μετά?

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς pixel 7 pro να μας πει τι δουλεύει από 5G/volte/vowifi?  Για μαμά συσκευή μιλάω με τελευταίο update

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα, εστειλα το γνωστο μηνυμα, μου ηρθε απαντηση ποως η συσκευη δεν εινα ισυμβατη, μου δινουν λινκ για λιστα με τις συμβατες συσκευες, και ειναι μεσα η δικη μου. οτι ναναι (χιαομι 13τ προ εχω). υποτιθεται το κοιτα η τεχνικη υποστηριξη...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, BURNIN_AMBITION said:

καλησπερα, εστειλα το γνωστο μηνυμα, μου ηρθε απαντηση ποως η συσκευη δεν εινα ισυμβατη, μου δινουν λινκ για λιστα με τις συμβατες συσκευες, και ειναι μεσα η δικη μου. οτι ναναι (χιαομι 13τ προ εχω). υποτιθεται το κοιτα η τεχνικη υποστηριξη...

Τα ίδια και εγώ, για vowifi μόνο.

Με Poco X5 pro, συμβατή συσκευή αλλά δεν έχω την υπηρεσία.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2023 at 11:23 ΜΜ, aektzhs 1 said:

Στον πατέρα μου στα ελληνικά όντως είναι NOVA Wifi Calling

Και εμένα έτσι είναι, iPhone 14 Pro

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως τα γαλλικά έφταιγαν. Βέβαια 3 μήνες μετά το είχα ξεχάσει κ εγώ 😛

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...