Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω ναι. Δε θέλει να είναι σε Dual SIM όμως. Πήγα να το κάνω στο Xiaomi 11T κρατώντας και τη SIM της Cosmote που είναι του κατόχου και στην απάντηση του μηνύματος ενεργοποίησης έπαιρνα ότι η συσκευή δεν ήταν συμβατή. Όταν την άφησα μόνη της, τότε δούλεψε

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Καλή πατέντα αυτή. 

Άραγε αν βάλω τη σιμ σε iphone 12 θα παίξει μετά; 

Εγώ πάντως που το ενεργοποίησα για το Xiaomi Note 9T (που δεν υποστηρίζεται) μέσω Iphone, ναι μεν ενεργοποιήθηκε, ναι μεν λαμβάνει κλήσεις σε airplane mode μέσω wifi, όμως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ κλήσεις μέσω wifi (βγάζει μήνυμα ότι "ο αριθμός δεν είναι προσβάσιμος μέσω του δικτύου μας")....άρα ΜΙΣΗ ενεργοποίηση.

Αντίθετα όπως έχω πει στην άλλη κάρτα που έχω εκεί Βόνταφον παίζει εξ' ορισμού κανονικά, χωρίς να κάνω τίποτα...αντίθετα εκεί δεν έχει Volte.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ath156 said:

βγάζει μήνυμα ότι "ο αριθμός δεν είναι προσβάσιμος μέσω του δικτύου της WIND"

Το «αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος» ακούς ή το «δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε κλήσεις από αυτόν τον αριθμό»; 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, paanos said:

Το «αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος» ακούς ή το «δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε κλήσεις από αυτόν τον αριθμό»; 

"Ο αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυό μας"

είναι το ακριβές μήνυμα που βγαίνει (παρεπιπτόντως καλώ σταθερό που ανήκει στο δίκτυο της ΝΟΒΑ).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, ath156 said:

Εγώ πάντως που το ενεργοποίησα για το Xiaomi Note 9T (που δεν υποστηρίζεται) μέσω Iphone, ναι μεν ενεργοποιήθηκε, ναι μεν λαμβάνει κλήσεις σε airplane mode μέσω wifi, όμως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ κλήσεις μέσω wifi (βγάζει μήνυμα ότι "ο αριθμός δεν είναι προσβάσιμος μέσω του δικτύου της WIND")....άρα ΜΙΣΗ ενεργοποίηση.

Αντίθετα όπως έχω πει στην άλλη κάρτα που έχω εκεί Βόνταφον παίζει εξ' ορισμού κανονικά, χωρίς να κάνω τίποτα...αντίθετα εκεί δεν έχει Volte.

Δεν σκαλιζω τίποτε επομένως. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει σωστά αλλά πάντα μπορείς να το απενεργοποιήσεις και να κάνεις τη δουλειά σου όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, p_k said:

Δεν σκαλιζω τίποτε επομένως. 

και γιατί να μην το κάνεις?🤔 Τι θα χάσεις? Τίποτα. Απλά πιθανόν να λειτουργεί μόνο το "μισό" vowifi. Μπορεί σε εσένα να είναι "πλήρες". Δοκιμάζεις και βλέπεις. Το πολύ πολύ να μην ενεργοποιείς τον διακόπτη του.😉

1695137103959.jpg

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ath156 said:

"Ο αριθμός που καλέσατε δεν υπάρχει ή δεν είναι προσβάσιμος από το δίκτυό μας"

είναι το ακριβές μήνυμα που βγαίνει (παρεπιπτόντως καλώ σταθερό που ανήκει στο δίκτυο της ΝΟΒΑ).

Θέμα δρομολόγησης. Τους το αναφέρεις και αλλάζουν μια ρύθμιση στο προφίλ σου 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, paanos said:

Θέμα δρομολόγησης. Τους το αναφέρεις και αλλάζουν μια ρύθμιση στο προφίλ σου 

να το αναφέρω που και πως...με chat γίνεται? επίσης τώρα το έχω στο Xiaomi Note 9t, θα πρέπει να το βάλω πάλι στο Iphone για να κάνουν την ρύθμιση (και να μην μου πουν ή ότι δεν γίνεται ή ότι φταίει αυτό?)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

το 13700 πρέπει να καλέσεις και να τους πεις ότι το VoLTE δεν παίζει στο xiaomi σου. Θα το διορθώσουν αυτοι άσχετα με το ότι επίσημα η συσκευή δεν είναι στη λίστα 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paanos said:

το 13700 πρέπει να καλέσεις και να τους πεις ότι το VoLTE δεν παίζει στο xiaomi σου. Θα το διορθώσουν αυτοι άσχετα με το ότι επίσημα η συσκευή δεν είναι στη λίστα 

Λοιπόν ενημέρωση (και για όλους).

Όταν έστειλες το μήνυμα ήδη ήμουν 1+ ώρα στο τσατ μαζί τους...από εκπρόσωπο σε εκπρόσωπο...από έλεγχο σε έλεγχο (τελικά μου είπαν "όλες οι υπηρεσίες είναι ενεργές" και με παρέπεμψαν στο τεχνικό τμήμα)....μετά δε τις 2+ ωρες αποφάσισα εγώ να πάρω το 13700.

Πράγματι εκεί η εξυπηρέτηση ήταν άμεση ("στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα")...η εκπρόσωπος μετά τα διαδικαστικά μου είπε να κάνω επανεκκίνηση και να δοκιμάσω.....όμως "τζίφος", το ίδιο πρόβλημα...νέα επικοινωνία στο 13700 και "θα διερευνήσουν το πρόβλημα"🤔😁).

Πάντως είχες δίκιο. Ηθικό δίδαγμα:   Μόνο το 13700 για τέτοια θέματα.😉

***έκανα και ένα τεστ από μόνος μου...έβγαλα την 2 κάρτα (κόκκινη) μπας και προκαλούσε καμία αλλεργία στην 1η (μπλε)...όμως και πάλι τζίφος...όπως δε έχω πει στην κόκκινη κάρτα το vowifi λειτουργεί άψογα !!

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σου έχει γίνει τώρα @ath156?

ρωτάω γιατί μπορεί να θέλει και μια μέρα για την ενεργοποίηση του. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, hercoulis said:

Σου έχει γίνει τώρα @ath156?

ρωτάω γιατί μπορεί να θέλει και μια μέρα για την ενεργοποίηση του. 

Μπα...ούτε ξαναασχολήθηκα να πάρω πάλι το 13700 που είχαν πει ότι θα το κοιτάξουν...εξακολουθεί σε vowifi να δέχεται, αλλά να μην μπορεί να κάνει κλήσεις....αντίθετα στη Βονταφον όλα ΟΚ σε vowifi στο ίδιο τηλέφωνο😎

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μα ένα μήνα δούλεψε και με της δύο σιμ όπως ακριβώς είναι και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σταμάτησε να δουλεύει; Τι να πω, εγώ είχα ενεργοποιήσει το VoWiFi σε άλλη συσκευή, αρχικά το δοκίμασα με δύο SIM μέσα και δεν το έπαιρνε. Έβγαλα την άλλη SIM και άφησα μόνη της την Nova και δούλεψε. Αμέσως μετακίνησα την SIM στο δικό μου (ασύμβατο) κινητό και παίζει από τότε σε Dual SIM Cosmote+Nova. Έχω κανονικά VoWiFi και στα δύο τη στιγμή που μιλάμε.

Είπα να αφαιρέσεις την μια SIM για τον λόγο που ανέφερα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχει κανεις volte στη nova με κινητο motorola;

Προσφατα πηρα ενα motorola edge 40 pro και δε δουλευει το volte. Σε αλλο κινητο με την ιδια σιμ εχει 

Edited by empeiros
Link to comment
Share on other sites

Τα motorola πρέπει να είναι ακόμα στην απέξω... όπου να ναι ομως θα πωλούνται και απο νοβα οποτε θα υποστηριχθούν λογικά, ειδικά τα νεότερα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, kmpatra said:

Τα motorola πρέπει να είναι ακόμα στην απέξω... όπου να ναι ομως θα πωλούνται και απο νοβα οποτε θα υποστηριχθούν λογικά, ειδικά τα νεότερα μοντέλα.

Μήπως ξέρεις πότε περίπου γιατί έχω σταθερό nova και θα ήθελα να κάνω συμβόλαιο  για το κινητό, χωρίς volte όμως αποκλείεται. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω. Στο fb της motorola είχα δει οτι η διανομή συσκευών θα επεκταθεί στις μεγάλες αλυσίδες. Το πότε θα υποστηριχθούν οι συσκευές απο την νόβα μόνο η ίδια ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κι εγω με παλιοτερο μοτορολα (G60) τιποτα.Εχω dual sim με κοσμοτε whatsup που εκει δουλευουν αριστα τα volte,vowifi.

Εχω κανει τα παντα που εχουν αναφερθει εδω στο φορουμ και μαλιστα στην τεχνικη υποστηριξη,μου ειπαν οτι ενω το ενεργοποιουν απο εκει τους το απενεργοποιει δεν ξερω ποιος (μαλλον η νυχτεριδα της συσκευης μου!)

Ειδικα το volte μου ειναι απαραιτητο γιατι η ποιοτητα κλησης ειναι αθλια.Το μονο που κανω ειναι υπομονη και βλεπουμε μπας  και ερθει η υποστηριξη και για αλλα κινητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, ενημερωτικά λειτουργούν τα VoLTE και VoWiFi στο Motorola Moto G31 ( κλήσεις 4G ενεργοποιημένο ), δεν εμφανίζει βέβαια τα εικονίδια αλλά αυτό ίσως έχει να κάνει με το λογισμικό.

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Δηλ κατα την διάρκεια της κλησης εχεις τη δυνατότητα να σερφαρεις με 4g?...Εμενα με γυρίζει σε 2g στην κληση και βγαζει θαυμαστικο στο σημα κινητης που σημαίνει οτι δεν επικοινωνεί με Google.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Brainmorf said:

Καλημέρα, ενημερωτικά λειτουργούν τα VoLTE και VoWiFi στο Motorola Moto G31 ( κλήσεις 4G ενεργοποιημένο ), δεν εμφανίζει βέβαια τα εικονίδια αλλά αυτό ίσως έχει να κάνει με το λογισμικό.

 

Και η Vodafone στο VoLTE δεν βγάζει εικονίδιο. Η Nova βγάζει,τώρα σε εσένα γιατί δεν έβγαλε δεν ξέρω 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...