Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις μιλησα μ το 13800 μου ειπαν πως γινεται η ενεργοποιηση αυτη τη στιγμη στα συμβολαια μόνο πρός το παρόν.Για τα καρτοκινητα όχι ακόμα καί δε μπορούσε ν μού δώσει χρόνο...Σύντομα από οτι μου είπε.οπότε αναμονή .
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Δυο χρόνια τους περίμενα, Όλο θα δούμε, έρχεται, σε λίγο κλπ , η υπηρεσία WiFi calling για μένα ήταν κάτι πολύ σημαντικό, δε τους περίμενα άλλο. Πήγα κοσμοτε συμβόλαιο και ησύχασα. Μπάι μπάι γουιντ
Link to comment
Share on other sites

Δυο χρόνια τους περίμενα, Όλο θα δούμε, έρχεται, σε λίγο κλπ , η υπηρεσία WiFi calling για μένα ήταν κάτι πολύ σημαντικό, δε τους περίμενα άλλο. Πήγα κοσμοτε συμβόλαιο και ησύχασα. Μπάι μπάι γουιντ

 

Και καλα εκανες ...κ γω με το wu εχω κανονικοτατα την υπηρεσια κ ειμαι καλυμμένος.

Ωστόσο εχω και τό free 2go καί θά θελα ν ενεργοποιηθει κ δω...δε θ αργησει..

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Και καλα εκανες ...κ γω με το wu εχω κανονικοτατα την υπηρεσια κ ειμαι καλυμμένος.

 

Ωστόσο εχω και τό free 2go καί θά θελα ν ενεργοποιηθει κ δω...δε θ αργησει..

Τι εννοείς "δεν θα αργήσει";;;

Έχεις ακούσει κάτι;

Από όσο γνωρίζω δεν είναι καν στα πλάνα τους λόγω εξοπλισμού.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "δεν θα αργήσει";;;

Έχεις ακούσει κάτι;

Από όσο γνωρίζω δεν είναι καν στα πλάνα τους λόγω εξοπλισμού.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

 

Μου ειπαν πως ενεργοποιειται τωρα στα συμβολαια κ σε λιγο καιρο και στα καρτοκινητα.

Αν μου ειπαν ψεμματα δεν το γνωριζω.

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Και πώς το καταλαβαίνουμε στα συμβόλαια;

 

https://www.wind.gr/programmata-kinhths-gia-thn-epixeirhsh/voice-over-lte/

Κανε τις ρυθμισεις που λεει..και αν οντως εχει ενεργοποιηθει θα σου εμμφανισει ενδειξη volte.

Εχω καρτοκινητο κ σε μενα δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα.Μου ειπαν απο το 13800 πως ενεργοποιειται τωρα σε συμβολαια μονο προς το παρον .Τωρα αν μου λενε άλλα δε ξερω τι να πω..

Και αν σου εχει ενεργοποιηθει πεσμας!

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

αυτό το enhanced 4g lte τι είναι; cb35a0ae202d8221098dba12ee5ce853.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

 

 

Η ενεργοποίηση του VoLTE από την δίκη σου πλευρά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση του VoLTE από την δίκη σου πλευρά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

οκ. και το vowifi πως το ενεργοποιώ (εάν το δώσει η wind);

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αυτό το enhanced 4g lte τι είναι;

 

 

Είσαι στην Wind με συμβόλαιο ή με καρτοκινητό;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στην Wind με συμβόλαιο ή με καρτοκινητό;
Δεν είναι ενεργό κανονικά, απλά στην συσκευή του είναι ενεργοποιημένο. Δεν βγαίνει το σηματακι άρα η υπηρεσία είναι ανενεργη.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη η συγκεκριμένη υπηρεσία.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε εντύπωση ότι είναι καρτοκινητό και έχει ενεργοποιημένη την υπηρεσία, αλλά αφού δεν υπάρχει το σηματάκι, ισχύει αυτό που γνωρίζουμε όλοι.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως λέω ότι δουλεύουν κόσμο, θα ρωτήσω ένα φίλο που είναι στα data της εταιρείας και θα επανέλθω.

Αν το λενε ανοιχτά στον κόσμο είναι "μπάζα". Τέτοια παραπληροφορηση δεν θα θέλανε να τύχουν οι ίδιοι πιστεύω αλλά παρόλα αυτά το κάνουν σε άλλους...

Βουρδουλας...

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σχετική ενότητα στο site (αναφέρεται και το link και πιο πάνω) η οποία παρουσιάζει την εν λόγω υπηρεσία τουλάχιστον στα συμβόλαια, επομένως βρίσκονται σε διαδικασία υλοποίησης κατά τη γνώμη μου.
Link to comment
Share on other sites

οκ παιδιά. για το vowifi δεν βλέπω κάποια παρόμοια ρύθμιση;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Η wind δεν έχει vowifi. Κρίμα...

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακούει κανείς στήν wind η ακομα πετατε χαρταετο?Στο κοκκινο δικτυο ενεργοποιειται το volte...Εμας μας εχεις αφησει στο θα δούμε..
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε εντύπωση ότι είναι καρτοκινητό και έχει ενεργοποιημένη την υπηρεσία, αλλά αφού δεν υπάρχει το σηματάκι, ισχύει αυτό που γνωρίζουμε όλοι.

 

Και γω καρτοκινητο εχω και ειναι επιλεγμενος ο διακοπτης του volte στο on εδω και πολυ καιρο...

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα το volte σε Samsung Galaxy a50 αφού έκανα την σχετική ρύθμιση από το μενού του τηλεφώνου, πήρα τον αριθμό που αναφέρεται στην ανακοίνωση της Wind και ζήτησα την ενεργοποίηση της υπηρεσίας (είμαι πελάτης με συμβόλαιο).

Όντως εμφανίζεται πλέον το σχετικό εικονίδιο δίπλα από τις μπάρες της ισχύος του σήματος.

Οι κλήσεις εμφανίζουν έκτοτε την ένδειξη hd και όπως είναι αναμενόμενο παραμένει σε 4g κατά την διάρκεια της κλήσης (δίχως volte κατά την διάρκεια κλήσης κάνει αλλαγή σε 3g κοκ...).

Επίσης οι κλήσεις συνεχίζεται να γίνονται με volte και hd (ποιότητα ήχου) χωρίς να είναι απαραίτητο να είναι ενεργοποιημένα τα δεδομένα κινητού.

Το WiFi calling η Wind όπως μου είπαν δεν το υποστηρίζει ακόμα.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι προς το παρόν πρέπει να τους καλέσεις για να στο ενεργοποιήσουν.

 

Στην 2η κάρτα με Cosmote what's up, με ένα απλό sms ενεργοποιήθηκε (έχοντας κάνει τις ρυθμίσεις και στο κινητό) το WiFi calling και όταν είμαι εκτός WiFi κάλυψης ή με το WiFi ανενεργό γυρνάει σε ένδειξη volte.

 

Επισημαίνεται ότι δεν υποστηρίζεται σε όλα τα κινητά με 2 sim η χρήση και στις δυο γραμμές το volte.

 

Συμπέρασμα το volte είναι γεγονός και στην Wind και δεν έχω έως τώρα κανένα πρόβλημα εδώ και δύο εβδομάδες που το έχω ενεργοποιήσει, αλλά μάλλον γίνεται όταν τους καλέσεις (για καρτοσυμβόλαια δεν ξέρω αν το παρέχουν ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά.

Από ότι καταλαβαίνω, υλοποιήθηκε σωστά η υπηρεσία.

Γνωρίζουμε κάτι και για τα καρτοκινητά;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα δεν ξέρω αν το ενεργοποιούν ακόμα σε πελάτες που δεν είναι με συμβόλαιο.

Γενικότερα το πρόβλημα είναι οι συσκευές.

Σε δύο άλλες συσκευές στην οικογένεια xiaomi mi a1 & Motorola Moto g4 plus δεν υπάρχουν οι σχετικές δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...