Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέχρι στιγμής μόνο η Wind υποστηρίζει αυτόματη ενεργοποίηση. Και δεν είναι και πολύ σύνηθες κάτι τέτοιο. Δεν αγοράζουν όλοι αυτό το feature. Πολύ ωραία! :)

μην λέμε μεγάλα λόγια αλλά πάντα πίστευα οτι η wind όταν ανοίξει αυτές τις υπηρεσίες δεν θα έχει τα θέματα cote και θα τα δώσει στους περισσότερους που μπορεί.

θα δούμε βέβαια.

Για να πω την αλήθεια περισσότερο με καίει το vowifi που νομίζω οτι δεν θα το πάρουν και οσες συσκευές πάρουν το volte, η κάνω λάθος?

Παρεμπιπτόντως δεν ήξερα οτι στοιχίζει που λες.

Link to comment
Share on other sites

Στο P30 Pro τουλάχιστον στην cosmote μένει αναμμένο το volte συνέχεια εφόσον ενεργοποιηθεί και έχεις 4 και σου φυσικά το δίκτυο εδεν κάνει βουτιά ούτε σε 3g ούτε σε 2..τα ίδια και στο leeco που το είχα ενεργοποιήσει μ.. Εκεί πάντως έβγαζε κλήση HD.. Θα κοιτάξεις να μην αλλάζει από 4g μάλλον θα πρέπει να ανάψει και η ένδειξη, όπως και να έχει μετά την αλλαγή του διακόπτη από τον χρήστη πρέπει να γίνει επανεκκίνηση της συσκευής, έτσι θα ανοίξει η ένδειξη

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό θα έλλειπε να μη λειτουργεί στο P30 Pro. Με mate 9 pro που ήταν ΝΑΥΑΡΧΊΔΑ της εταιρείας το 2017 και μας είχε κολλήσει αφίσα διαφήμισης και να μην πω που εδώ στη Σουηδία, το οποίο θα υποστήριζε volte τελικά δεν υποστήριξε ποτέ πάρα μόνο σε ένα δίκτυο με πολλά πολλά προβλήματα... Την Huawei δεν εμπιστεύομαι ούτε για ρολόι με την υποστήριξη που έχει. Μπορεί να πάρει καμία αναβάθμιση και να αρχίσουν τα προβλήματα ξαφνικά...

 

Το autoprovisioning κοστίζει για αυτό κάποια δίκτυα προτιμούν να το κάνουν manually είτε με sms είτε μέσω εξυπηρέτησης πελατών.

Δεν κάνεις λάθος, άρα περίμενε να δεις ποιες συσκευές το υποστηρίζουν πριν αγοράσεις κάποια.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έλλειπε να μη λειτουργεί στο P30 Pro. Με mate 9 pro που ήταν ΝΑΥΑΡΧΊΔΑ της εταιρείας το 2017 και μας είχε κολλήσει αφίσα διαφήμισης και να μην πω που εδώ στη Σουηδία, το οποίο θα υποστήριζε volte τελικά δεν υποστήριξε ποτέ πάρα μόνο σε ένα δίκτυο με πολλά πολλά προβλήματα... Την Huawei δεν εμπιστεύομαι ούτε για ρολόι με την υποστήριξη που έχει. Μπορεί να πάρει καμία αναβάθμιση και να αρχίσουν τα προβλήματα ξαφνικά...

 

Το autoprovisioning κοστίζει για αυτό κάποια δίκτυα προτιμούν να το κάνουν manually είτε με sms είτε μέσω εξυπηρέτησης πελατών.

Δεν κάνεις λάθος, άρα περίμενε να δεις ποιες συσκευές το υποστηρίζουν πριν αγοράσεις κάποια.

Το autoprovisioning είναι απαίτηση της Apple. Και για να δώσει carrier settings πρέπει να υποστηρίζεται. Όποτε οποίος βγει με vote vowifi θα πρέπει να το υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Το autoprovisioning είναι απαίτηση της Apple. Και για να δώσει carrier settings πρέπει να υποστηρίζεται. Όποτε οποίος βγει με vote vowifi θα πρέπει να το υποστηρίζει.

 

H Cosmote πως και δε το υποστηρίζει τότε; :confused:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το autoprovisioning είναι απαίτηση της Apple. Και για να δώσει carrier settings πρέπει να υποστηρίζεται. Όποτε οποίος βγει με vote vowifi θα πρέπει να το υποστηρίζει.

 

Νομίζω είναι απαίτηση για VoLTE στα ρολόγια και όχι στα τηλέφωνα (εκτός και αν άλλαξαν κάτι πρόσφατα στους όρους).

Για το ρολόι θέλουν provisioning server με συγκεκριμένο REST interface ώστε να μπορεί το τηλέφωνο να ανταλλάσει πληροφορίες για την συνδρομή με το δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

H Cosmote πως και δε το υποστηρίζει τότε; :confused:

 

Πριν από 2 χρόνια ίσως δεν ήταν απαίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα xiaomi που κυκλοφόρησαν το 2018 και μετά υποστηρίζουν τις παραπάνω υπηρεσίες. Το θέμα είναι να τα βάλει η wind στην υποστηριζόμενες εταιρείες ή να τα περάσουμε χειροκίνητα εμείς στο apn.
Link to comment
Share on other sites

Τα xiaomi που κυκλοφόρησαν το 2018 και μετά υποστηρίζουν τις παραπάνω υπηρεσίες. Το θέμα είναι να τα βάλει η wind στην υποστηριζόμενες εταιρείες ή να τα περάσουμε χειροκίνητα εμείς στο apn.

Επειδή το έψαξα το θέμα με χειροκίνητες ρυθμίσεις στο redmi 5 plus, δεν κατάφερα κάτι.

Αν γνωρίζει κάποιος, ας ενημερώσει.

Νομίζω όμως ότι δεν γίνεται παρέμβαση στο apn και θα πρέπει να δοθεί update για να έχουμε volte.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα xiaomi που κυκλοφόρησαν το 2018 και μετά υποστηρίζουν τις παραπάνω υπηρεσίες. Το θέμα είναι να τα βάλει η wind στην υποστηριζόμενες εταιρείες ή να τα περάσουμε χειροκίνητα εμείς στο apn.

Δεν είναι τόσο απλό αλλιώς η υλοποίηση είναι στυλ κοσμοτε (δεν υπάρχει περίπτωση)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω το oneplus 6t και επειδη καποιος το ανεφερε πιο πανω παρατηρησα οτι στις κλησεις μου εμφανιζει ενα HD διπλα στον χρονο ομιλιας της κλησης. Σημαινει αυτο οτι εχω VoLTE ?

Παντως δεν εχει πουθενα ρυθμιση ενεργοποιησης απενεργοποιησης και απο οτι θυμαμαι στο νημα του κινητου ειχα διαβασει οτι ειναι ενεργοποιημενο αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω κάτι σε P9 lite.

Θα έπρεπε;

Ούτε και στης συζύγου μου το p9 lite υπάρχει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και στης συζύγου μου το p9 lite υπάρχει.

 

Περιμένετε 1-2 μήνες να πάρετε τουλάχιστον 1 Update ώστε να ανανεωθούν τα Carrier Settings.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε 1-2 μήνες να πάρετε τουλάχιστον 1 Update ώστε να ανανεωθούν τα Carrier Settings.
Αυτό περιμένω κι εγώ, σε Redmi 5 Plus.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανάσταση πάντως που έδωσε η Wind VoLTE με αυτόματη ενεργοποίηση σε όλους,άντε με το καλό και το WiFi Calling.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό περιμένω κι εγώ, σε Redmi 5 Plus.

 

Με την τελευταία ενημέρωση έχω ηδη VoLTE σε Cosmote/Vodafone.

Η Cosmote εδώ και 8 μήνες παίζει άψογα(να είναι καλά τα settings που περνάνε μεσω internet apn).

Vodafone είναι ακόμα σε Beta η υπηρεσία.

Wifi Calling δεν υπάρχει.

Το βλέπω σε λίγο καιρό να εχεις VoLTE το οποίο είναι τρομερό feature.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αυτό περιμένω κι εγώ, σε Redmi 5 Plus.

 

Με την τελευταία ενημέρωση έχω ηδη VoLTE σε Cosmote/Vodafone.

Η Cosmote εδώ και 8 μήνες παίζει άψογα(να είναι καλά τα settings που περνάνε μεσω internet apn).

Vodafone είναι ακόμα σε Beta η υπηρεσία.

Wifi Calling δεν υπάρχει.

Το βλέπω σε λίγο καιρό να εχεις VoLTE το οποίο είναι τρομερό feature.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση λογισμικού έχεις Νικόλα;

Μια και έχουμε την ίδια συσκευή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση λογισμικού έχεις Νικόλα;

Μια και έχουμε την ίδια συσκευή.

 

10.2.1.0 Miui,8.1 Android

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

10.2.1.0 Miui,8.1 Android

Ακριβώς την ίδια έκδοση έχω και εγώ, απλώς σε μένα δεν ενεργοποιείται το volte.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε 1-2 μήνες να πάρετε τουλάχιστον 1 Update ώστε να ανανεωθούν τα Carrier Settings.

Οπότε λαμβάνει αυτόματα setting s apo wind?

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Λογικά, στο επόμενο update θα είμαστε οκ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποια Samsung υποστηρίζονται
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ποια Samsung υποστηρίζονται

Προς το παρόν υποστηρίζονται Huawei μόνο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω το oneplus 6t και επειδη καποιος το ανεφερε πιο πανω παρατηρησα οτι στις κλησεις μου εμφανιζει ενα HD διπλα στον χρονο ομιλιας της κλησης. Σημαινει αυτο οτι εχω VoLTE ?

Παντως δεν εχει πουθενα ρυθμιση ενεργοποιησης απενεργοποιησης και απο οτι θυμαμαι στο νημα του κινητου ειχα διαβασει οτι ειναι ενεργοποιημενο αυτοματα.

εδώ τι συμβαίνει?

φίλε είσαι με wind?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...