Jump to content

Nova VoLTE/VoWiFi


mixtri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν έρθεις ξανά προς τα εδώ, στείλε μου pm να σου πω που μένω, όπου στα στενά πιάνει από 1,5 έως 3-4 και στην κεντρική λεωφόρο 12-13 Max.

Είναι πολύ κοντά από ένα σημείο που είχες μετρήσει στον Άλιμο.

Και όλα αυτά σε εξωτερικό χώρο.

Δε συζητάμε για μέσα που παίζεις κυρίως με 3G όταν δεν σε ρίχνει σε edge, και αναλόγως με το σημείο του σπιτιού μπορεί να έχεις και διακοπές στην κλήση.

Αυτό εννοώ ως πρόβλημα, και όχι την ταχύτητα που πιάνει 4G.

Έκανα πείραμα περπατώντας έχοντας την κάρτα που έχει μόνο δεδομένα και κλήση VoIP και δεν κατάφερα να την ολοκληρώσω. Με έριχνε σε edge στα στενάκια. Σε μια βόλτα γύρω στα 600-700 μέτρα βγάζοντας το σκυλί μου.

Πιστεύεις πως θα έχει διαφορά με volte σε τέτοια σημεία;

 

Μόνο το VoWIFI για εντός.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρθεις ξανά προς τα εδώ, στείλε μου pm να σου πω που μένω, όπου στα στενά πιάνει από 1,5 έως 3-4 και στην κεντρική λεωφόρο 12-13 Max.

Είναι πολύ κοντά από ένα σημείο που είχες μετρήσει στον Άλιμο.

Και όλα αυτά σε εξωτερικό χώρο.

Δε συζητάμε για μέσα που παίζεις κυρίως με 3G όταν δεν σε ρίχνει σε edge, και αναλόγως με το σημείο του σπιτιού μπορεί να έχεις και διακοπές στην κλήση.

Αυτό εννοώ ως πρόβλημα, και όχι την ταχύτητα που πιάνει 4G.

Έκανα πείραμα περπατώντας έχοντας την κάρτα που έχει μόνο δεδομένα και κλήση VoIP και δεν κατάφερα να την ολοκληρώσω. Με έριχνε σε edge στα στενάκια. Σε μια βόλτα γύρω στα 600-700 μέτρα βγάζοντας το σκυλί μου.

Πιστεύεις πως θα έχει διαφορά με volte σε τέτοια σημεία;

 

Μόνο το VoWIFI για εντός.

 

Sent from my SM-G930F

Φυσικά. Άλλη αρχιτεκτονική του δικτύου για LTE και το Volte δεν έχει καμία σχέση με τα συμβατικά voip. Δεν κάνει θαύματα αλλά τα kpis του volte σε όλα τα δίκτυα είναι καλύτερα από αυτά του gsm k 3g.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω πως με δίκτυο 4G και κλήση VoIP μέσω εφαρμογής δεν μπορούσες να κρατήσεις την κλήση χωρίς να διακοπεί γιατί έπεφτε σε E/G...

Όσο και χαμηλές απαιτήσεις να έχει σε bandwidth δεν μου φαίνεται ικανό το δίκτυο να το υποστηρίξει.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω πως με δίκτυο 4G και κλήση VoIP μέσω εφαρμογής δεν μπορούσες να κρατήσεις την κλήση χωρίς να διακοπεί γιατί έπεφτε σε E/G...

Όσο και χαμηλές απαιτήσεις να έχει σε bandwidth δεν μου φαίνεται ικανό το δίκτυο να το υποστηρίξει.

 

Sent from my SM-G930F

 

Αν είναι ενεργό PDP session προς το ims APN τα δίκτυα σε κρατάνε σε LTE μέχρι το BLER να φτάσει πιο ψηλά από το Καϊμακτσαλάν.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ενεργό PDP session προς το ims APN τα δίκτυα σε κρατάνε σε LTE μέχρι το BLER να φτάσει πιο ψηλά από το Καϊμακτσαλάν.

 

Με κάλυψες. Επιπλέον το harq procedure είναι διαφορετικό αλλά και το coding στο συγκεκριμένο bearer.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στη θεωρία καλά είναι. Στη πράξη, αφού είναι έτοιμο το δίκτυο γιατί δεν το διαθέτει;

 

Προσωπικά το VoWiFi θέλω περισσότερο. Αφού είναι που είναι χάλια το δίκτυο κινητής εδώ πέρα, να χρησιμοποιώ το σταθερό δίκτυο που είναι μια χαρά για να μιλάω άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θεωρία. Το bearer του volte έχει άλλο QCI και άλλο bler threshold. Δεν έχει καμία σχέση με το voip. Θεωρητικά και πρακτικά ενώ στο gsm δε κάνεις voip μπορείς να μιλάς κανονικά. Δεν έχουν καμία σχέση οι υπηρεσίες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά! Κάνα νεότερο σχετικά με το θέμα; Θα γίνει η Wind η δεύτερη εταιρεία κινητής με VoLTE στην Ελλάδα;
Τρίτη εννοείς... Δεύτερη είναι η Vodafone επιλεκτικά...

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στη θεωρία καλά είναι. Στη πράξη, αφού είναι έτοιμο το δίκτυο γιατί δεν το διαθέτει;

 

Προσωπικά το VoWiFi θέλω περισσότερο. Αφού είναι που είναι χάλια το δίκτυο κινητής εδώ πέρα, να χρησιμοποιώ το σταθερό δίκτυο που είναι μια χαρά για να μιλάω άνετα.

 

Γιατί κοστίζει.

Δεν είναι μόνο ράδιο δίκτυο.

Θα το δώσουν όταν το έχουν budgetάρει να το δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας μπορεί κάποιος να με πει πως ενεργοποιούνται οι παραπάνω υπηρεσίες? Αν τις υποστηρίζει η wind έχω συμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζονται ακόμη. Θεωρητική είναι η κουβέντα.

 

Sent from my moto g(6) play

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Κάνα νεότερο υπάρχει σχετικά με το πότε θα αρχίσουν έστω τίποτα δοκιμές ή κάποιο χρονοδιάγραμμα διάθεσης της υπηρεσίας;

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
στο νεο site της q εχουν απο χτες ενα φορουμ το οποιο εχει και προτασεις προς ψηφιση (φουρνο ιδεων το λενε). Καποιος απο τη διαχειριστικη ομαδα απ'οτι ειδα εβαλε το wifi calling ως προτεινομενη υπηρεσια...δεν ξερω αν σημαινει κατι,ισως το εχουν στα σκαρια...
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να το βγάλουν σύντομα, τώρα που βρήκα και πως ενεργοποιείται το VoLTE στο Xiaomi μου και η συσκευή είναι έτοιμη. Ελπίζω μόνο μην κάνουν την τακτική της cote με ενεργοποίηση σε συγκεκριμένες συσκευές αγορασμενες μόνο απ'το δίκτυο καταστημάτων τους...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει το τελευταίο. Έχω 3 συσκευές που δεν είναι αγορασμένες από το δίκτυό τους και δουλεύουν κανονικά. Οι 2 από τις 3 δεν συμπεριλαμβάνονται καν επίσημα στη λίστα με τις συσκευές που υποστηρίζουν. Δες το τελευταίο θέμα στο αντίστοιχο θέμα της cosmote που εξηγεί ότι δεν είναι θέμα παρόχου πλέον η υποστήριξη, αλλά καθαρά του κατασκευαστή.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω νούμερο στην πράσινη οπότε δεν παρακολουθώ και πολύ τα θέματα που αφορούν το δίκτυο της. Πάντως είχα δει σε διάφορα θέματα και εδώ αλλά και σε άλλα φόρουμ ότι μέχρι πρόσφατα για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία έπρεπε να έχεις συμβατή συσκευή ή να βάλεις την σιμ σε συμβατή συσκευή και αφού ενεργοποιηθεί η υπηρεσία μπορούσες να δουλέψεις σε άλλες συσκευές. Όσο για την Wind ελπίζω να δώσει από την πρώτη μέρα την δυνατότητα σε όλες τις συσκευές που υποστηρίζουν VoLTE. Να δούμε μόνο πότε θα το βάλουν μπρος...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Η wind θα δώσει τις ρυθμίσεις σε όλους τους κατασκευαστές. Από εκεί και πέρα είναι δικό τους θέμα αν θα το υποστηρίξουν.

Η cosmote κάνει το provisioning μια φορά και το αφήνει ενεργό. Σε αλλά δίκτυα το provisioning γίνεται ανάλογα με τη συσκευή που είναι συνδεδεμένη. Δε σημαίνει ότι επειδή η κοσμοτε το κάνει έτσι ότι και οι άλλες θα έχουν παρόμοιο τρόπο...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω νούμερο στην πράσινη οπότε δεν παρακολουθώ και πολύ τα θέματα που αφορούν το δίκτυο της. Πάντως είχα δει σε διάφορα θέματα και εδώ αλλά και σε άλλα φόρουμ ότι μέχρι πρόσφατα για να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία έπρεπε να έχεις συμβατή συσκευή ή να βάλεις την σιμ σε συμβατή συσκευή και αφού ενεργοποιηθεί η υπηρεσία μπορούσες να δουλέψεις σε άλλες συσκευές. Όσο για την Wind ελπίζω να δώσει από την πρώτη μέρα την δυνατότητα σε όλες τις συσκευές που υποστηρίζουν VoLTE. Να δούμε μόνο πότε θα το βάλουν μπρος...

 

 

 

Είπαμε, last year αυτό. Από εκεί και έπειτα να δοθεί σε όλες τις συσκευές το βλέπω λίγο δύσκολο. Αν μιλάμε φυσικά για συσκευές που είναι κάποιας ηλικίας και ενδεχομένως να μην παίρνουν κάποιο update. Είναι λοιπόν και θέμα κατασκευαστή.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ετοιμάζονται και αυτοί... Καιρός ήταν!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Δηλαδη αν καταλαβαινω καλα αυτοματα οσοι εχουμε wind εχουμε πια και volte? Χωρις να κανουμε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καταλαβαινω καλα αυτοματα οσοι εχουμε wind εχουμε πια και volte? Χωρις να κανουμε κατι?

 

έτσι λέει...προς το παρόν το δικό μου δεν έχει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova VoLTE/VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...