Jump to content

TWIN Sim/Δύο κάρτες SIM με το ίδιο αριθμό κινητού


pryt4n1s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση οι twin sim για what's up υποστηρίζουν 4g γιατι στο site τους γράφουν 3 γενιά https://www.whatsup.gr/el/twinsim

 

καλημέρα, φυσικα και υποστηριζουν 2 φορες εχω βγαλει και οι 4 ειχαν κανονικα 4G!

πρεπει να στειλεις sms ενεργοποιησης σε νουμερο νομιζω 4G στο 1256? δεν είμαι σιγουρος για το τετραψηφιο.

Αν δεν σου παιζουν ρωτα την COSMOTE ή αν ξερει κανεις άλλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλημέρα, φυσικα και υποστηριζουν 2 φορες εχω βγαλει και οι 4 ειχαν κανονικα 4G!

πρεπει να στειλεις sms ενεργοποιησης σε νουμερο νομιζω 4G στο 1256? δεν είμαι σιγουρος για το τετραψηφιο.

Αν δεν σου παιζουν ρωτα την COSMOTE ή αν ξερει κανεις άλλος.

4G ΣΤΟ 1333 είναι

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ξέρει κάποιος στα σίγουρα τι συνδυασμούς καρτών SIM υποστηρίζει η υπηρεσία twinSIM; Παλιότερα που είχα κινητό με microSIM, είχα μια miniSIM και μία microSIM. Όταν το Μάιο άλλαξα κινητό και πήρα συσκευή με nanoSIM, δεν υπήρχε διαθέσιμη λέει σε nanoSIM η υπηρεσία. Έχει αλλάξει η κατάσταση;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ζευγάρι nano που με βολεύει, ωστόσο φίλος έχει πάρει ζευγάρι με multi sim. Είναι διαφορετικός κωδικός και από ότι θυμάμαι χρειάστηκε παραγγελία να του το φέρουν.

Edit: το ότι δεν υπάρχει είναι δικαιολογία. Κι εμένα έτσι είχαν πει σε Γερμανό, και βρήκα αλλού.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ζευγάρι nano που με βολεύει, ωστόσο φίλος έχει πάρει ζευγάρι με multi sim. Είναι διαφορετικός κωδικός και από ότι θυμάμαι χρειάστηκε παραγγελία να του το φέρουν.

Edit: το ότι δεν υπάρχει είναι δικαιολογία. Κι εμένα έτσι είχαν πει σε Γερμανό, και βρήκα αλλού.

 

Sent from my SM-G930F

 

Multi SIM εννοείς μια μεγάλη με εγκοπές που την προσαρμόζεις σε ό,τι μέγεθος θες;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Στην ουσία nano μαζί με αντάπτορες για να γίνει micro και mini.

 

Sent from my XT1580

 

Τέτοια ακριβώς μου έδωσαν το Μάιο που άλλαξα κινητό και άρα και SIM, αλλά μόνο μία, δεν υπήρχε σε twin SIM λέει... Κατάστημα Γερμανός Βόλου.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, σημερα ανακαλυψα οτι εχασα την twin sim μου.....

εχω μια nano και ειχα και μια μεγαλη και τωρα η μεγαλη εκανε φτερα!

την ηθελα για ενα stick 4G που εχω, το δουλευα σε ρουτερ αλλα εκοψα την συνδεση κινητης γιατι εβαλα εκει ADSL.

Ηθελα να ρωτησω αν το κοστος τελικα ειναι τωρα σχεδον 16 ευρω (15.90) και για τις 2 και αν γινεται η μια να ειναι μεγαλη γιατι το συγκεκριμενο στικ εκει που μπαινει η καρτα εχει βαθουλωμα και υπαρχει θεμα με αυτες που ειναι με ανταπτορες.

Και η αλλη του συμβολαιου ετσι ηταν ειδα και επαθα να την βγαλω, ανοιξε στον ανταπτορα και εκανε κοντρα απο μεσα και εβαλα κατσαβιδακια με κινδυνο να χαλασω τους ακροδεκτες που πατανε στην καρτα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το κόστος (15,90). Μέχρι το περασμένο καλοκαίρι είχα βρει σε κατάστημα twin με μεγάλη τη μια. Λογικά θα υπάρχουν.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το κόστος (15,90). Μέχρι το περασμένο καλοκαίρι είχα βρει σε κατάστημα twin με μεγάλη τη μια. Λογικά θα υπάρχουν.

 

Sent from my moto g(6) play

 

καλημέρα, ευχαριστω! την αφηνω προς το παρον τοτε δεν με καιει τωρα, να δω μηπως την βρω.

 

Και ναι τελικα την βρηκα και ηταν και κανονικη μεγαλη! οποτε ολα καλα!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ειχα παλιά twin sim και τώρα θα χρειαστεί να ξαναβάλω.Επειδή δεν θυμάμαι,τι λύση υπάρχει με τις επαφές;Χάνονται;Μπορώ να τις αποθηκεύσω στο app της Cosmote ή πρέπει μια μια να της βάλω στη συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Ειχα παλιά twin sim και τώρα θα χρειαστεί να ξαναβάλω.Επειδή δεν θυμάμαι,τι λύση υπάρχει με τις επαφές;Χάνονται;Μπορώ να τις αποθηκεύσω στο app της Cosmote ή πρέπει μια μια να της βάλω στη συσκευή;
Οι επαφές σου είναι στην SIM; Αν ναι, όταν αλλάξεις σιμ θα χαθουν. Οι δύο σιμ δεν έχουν κάποιο συγχρονισμό στις επαφες, μόνο τον ίδιο αριθμο.
Link to comment
Share on other sites

Οι επαφές σου είναι στην SIM; Αν ναι, όταν αλλάξεις σιμ θα χαθουν. Οι δύο σιμ δεν έχουν κάποιο συγχρονισμό στις επαφες, μόνο τον ίδιο αριθμο.

 

Άρα πρέπει να τις περάσω και στα 2 τηλέφωνα και να τις αποθηκεύσω εκεί πριν πάρω Twin sim..ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις κάνει, περνά τις επαφές σου στο λογαριασμό Google, και δεν θα ασχοληθείς ποτέ ξανά με το θέμα αυτό.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχεις κάνει, περνά τις επαφές σου στο λογαριασμό Google, και δεν θα ασχοληθείς ποτέ ξανά με το θέμα αυτό.

 

Sent from my SM-G930F

 

Τώρα πήγα να το δω αυτό και πρόσεξα ότι σε κάποιες επαφές λέει σύνδεση με Viber,Google και sim ενώ σε κάποιες άλλες όχι.Δεν ξέρω πως το έκανα,θα τις συνδέσω όλες με Google.Να σαι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!

παιδια ξερει κανεις αν γινεται να εχω σε μια καρτα μονο φωνη και σε δευτερη μονο δεδομενα?

ειμαι με κομμενη γραμμη απο τις 6/2 και θα με βολευε πολυ να την βαλω σε ενα στικ που εχω επανω σε ενα ρουτερ.

Τωρα εχω βρει διαφορους τροπους να μοιραζω την συνδεση απο το κινητο μου επανω στο ρουτερ αλλα νομιζω οχι τοσο βολικο.

Εχω την εντυπωση οτι ειναι εφικτο μονο με παγια συνδεση με 2 καρτες φτιαγμενες ετσι εξαρχης αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος γιαυτο και ρωταω.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

παιδια ξερει κανεις αν γινεται να εχω σε μια καρτα μονο φωνη και σε δευτερη μονο δεδομενα?

ειμαι με κομμενη γραμμη απο τις 6/2 και θα με βολευε πολυ να την βαλω σε ενα στικ που εχω επανω σε ενα ρουτερ.

Τωρα εχω βρει διαφορους τροπους να μοιραζω την συνδεση απο το κινητο μου επανω στο ρουτερ αλλα νομιζω οχι τοσο βολικο.

Εχω την εντυπωση οτι ειναι εφικτο μονο με παγια συνδεση με 2 καρτες φτιαγμενες ετσι εξαρχης αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος γιαυτο και ρωταω.

Ευχαριστω!

 

Όπως το λες είναι. Οι συνδρομητές συμβολαίου μπορούν να πάρουν δεύτερη κάρτα (με διαφορετικό αριθμό SIM) μόνο για δεδομένα, που λειτουργεί ταυτόχρονα με την βασική SIM. Δες στο θέμα του παρόχου σου για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες είναι. Οι συνδρομητές συμβολαίου μπορούν να πάρουν δεύτερη κάρτα (με διαφορετικό αριθμό SIM) μόνο για δεδομένα, που λειτουργεί ταυτόχρονα με την βασική SIM. Δες στο θέμα του παρόχου σου για λεπτομέρειες.

 

καλησπέρα, ναι ευχαριστω οντως τελικα δεν γινεται, γιαυτο λεγεται και twin (διδυμη) ειναι ακριβως δλδ ιδιες.

Η αλλη λειτουργια που ειναι μονο σε παγια συνδεση δεν ονομαζεται twin sim.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα ρε παιδιά ένα ζευγάρι twin sim για what's up, ενεργοποιήθηκαν κανονικά, και ανακαλύπτω ότι από το μεσημέρι έχω φραγή εισερχομένων. Μόνο με VoLTE ή VoWiFi έχω εισερχόμενες κλήσεις. Από κινητό Cosmote αυτοί που με παίρνουν ακούνε ότι υπάρχει βλάβη, από άλλα δίκτυα βουβό το κινητό και κλείνει κατευθείαν.

Τι μπορεί να παίζει; Δεν είχα το χρόνο να πάω από γερμανό ή Cosmote. :mad:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα ρε παιδιά ένα ζευγάρι twin sim για what's up, ενεργοποιήθηκαν κανονικά, και ανακαλύπτω ότι από το μεσημέρι έχω φραγή εισερχομένων. Μόνο με VoLTE ή VoWiFi έχω εισερχόμενες κλήσεις. Από κινητό Cosmote αυτοί που με παίρνουν ακούνε ότι υπάρχει βλάβη, από άλλα δίκτυα βουβό το κινητό και κλείνει κατευθείαν.

Τι μπορεί να παίζει; Δεν είχα το χρόνο να πάω από γερμανό ή Cosmote. :mad:

 

Κάνε μία εξερχόμενη με αυτήν που θέλεις ενεργή και ξαναδοκίμασε. Προφανώς η συσκευή με την άλλη είναι προτιμότερο να είναι εκτός δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία εξερχόμενη με αυτήν που θέλεις ενεργή και ξαναδοκίμασε. Προφανώς η συσκευή με την άλλη είναι προτιμότερο να είναι εκτός δικτύου.

 

Στο κύριο κινητό μου δοκιμάστηκαν και οι δύο κάρτες. Δεν μπήκε καμία κάρτα σε καμία άλλη συσκευή. Από τότε που άλλαξα την παλιά SIM και πήρα το ζευγάρι twin, δεν έχω εισερχόμενες μέσω δικτύου κινητής, μόνο μέσω 4G ή WiFi.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε για λίγο το Wifi calling με END WIFICALL στο 1333.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε για λίγο το Wifi calling με END WIFICALL στο 1333.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

 

Είσαι αρχηγός. Φαίνεται ότι δούλεψε. Απενεργοποίησα την υπηρεσία και έχω κανονικά εισερχόμενες χωρίς χρήση διαδικτύου.

 

Αποδεικνύεται για ακόμα μία φορά ότι η Cosmote είναι μόνο για να παίρνει λεφτά απ' την εξυπηρέτηση πελατών. Λύση καμία... Σαν πορτοφόλια μας βλέπει, όχι ανθρώπους...

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αποδεικνύεται για ακόμα μία φορά ότι η Cosmote είναι μόνο για να παίρνει λεφτά απ' την εξυπηρέτηση πελατών. Λύση καμία... Σαν πορτοφόλια μας βλέπει, όχι ανθρώπους...
Καλησπέρα φίλε, έχω περάσει από όλα τα δίκτυα κινητής κ από αρκετόυς παρόχους σταθερής, η cosmote προσφέρει συνολικά τις περισσότερες κ ποιοτικότερες υπηρεσίες από όλες τις εταιρίες, με επιπλέον όμως κόστος. Είναι άσχημο να κρίνεις μία εταιρία από ένα μεμονομένο γεγονός. Από εκεί κ πέρα φαίνεται ότι το πρόβλημα σου αναφέρεται ότι δεν έχει γίνει πρόβλεψη στις twin sim για το cosmote wifi, στην θέση σου (αν κ εφόσον ειναι αυτό το πρόβλημα) θα το ανέφερα στην τεχνική υποστήριξη ώστε να το διερευνήσουν, να προσφέρουν λύση στους υφιστάμενος κ νέους χρήστες που χρησιμοποιούν την συγκεκριμένη υπηρεσία. Τέλος να σου θυμίσω, ότι κλήσεις μέσω wifi δεν προσφέρει καμία αλλη εταιρία στην Ελλάδα, εμένα προσωπικά με έχει σώσει απειρες φορές διότι λόγω εργασίας δουλευω σε χώρους που δεν έχουν καλό σήμα κινητού. Κ τέλος δεν πληρώνομαι από την cosmote αν αυτή την εντύπωση δημιουργήσω...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...