Jump to content

TWIN Sim/Δύο κάρτες SIM με το ίδιο αριθμό κινητού


pryt4n1s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κάποιος ξέρει, όταν γίνεται η αγορά twin sim (γίνεται άμεσα αλήθεια; ), αντιγράφουν στο κατάστημα τα περιεχόμενα της παλιάς στις νέες sim (έστω και στη μία μόνο) πριν την καταστρέψουν, ή πρέπει να το έχεις φροντίσει εσύ από πριν;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γιατί παιδί μου να στην καταστρέψουν; :p Απλά δεν πιάνει το δίκτυο με την παλιά και πιάνει με την καινούρια(είτε είναι απλή, είτε twin). Σπίτι σου την παίρνεις. Τα στοιχεία φυσικά και δεν εξαφανίζονται! :cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα μου άρεσε να το κάνω αλλά είμαι συναισθηματικά δεμένος με την παλιά μου SIM που την έχω από το 2001. Είναι ξεθωριασμένη, ξεφτισμένη, με ίχνη σκουριάς απ τα πολλά κινητά που την έχουν φιλοξενήσει, αλλά δε την αλλάζω με τίποτα!
Link to comment
Share on other sites

παρε twin sim και κρατα την παλια να την βλεπεις η σσκουρια παντως δεν ειναι καλο σημαδι αρχησε η οξυδωση
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

νομίζω η cosmote έχει και υπηρεσία που σου κορνιζώνουν την παλιά κάρτα sim δωρεάν, αν την έχεις πάνω από 10 χρόνια, και την στέλνουν στην Εθνική Πινακοθήκη.... :lol:

 

κα κάτι πιο σοβάρο, να ξέρετε ότι υπάρχουν "ζευγάρια" 2 κάρτων twin-sim με τους εξής συνδυασμούς:

 

1) μεγάλη - μεγάλη (2 κλασσικές κάρτες sim)

 

2) μεγάλη - micro sim (για χρήση σε iphone 4, 4s, lumia 610, galaxy SIII κτλ)

 

3) micro sim - micro sim

 

4) nano sim - nano sim (για χρήση σε iphone 5, νέο ipad κτλ)

 

- το κάθε ζευγάρι κάνει 10 εύρω.

 

- δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ήδη υπάρχουσα κάρτα σου (όπως έχει ήδη αναφερθεί)

 

- δεν μπορούν να δουλεύουν οι δύο συσκευές ταυτόχρονα (όπως έχει ήδη αναφερθεί)

Edited by karetsos
Nokia και ξερό ψωμί ... :p
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπαρχει nano sim - nano sim καρτες. Ηθελα και εγω να παρω αλλα δεν υπαρχει μου ειπαν... αλλαξε κατι;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπαρχει nano sim - nano sim καρτες. Ηθελα και εγω να παρω αλλα δεν υπαρχει μου ειπαν... αλλαξε κατι;

 

τις έχω μπροστά μου.... :X

Nokia και ξερό ψωμί ... :p
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υπαρχει nano sim - nano sim καρτες. Ηθελα και εγω να παρω αλλα δεν υπαρχει μου ειπαν... αλλαξε κατι;

 

Φυσικά και υπάρχει.Αυτό που δεν υπάρχει είναι nano-micro ή nano-κανονική. Πολύ απλά παίρνεις το ζευγάρι με τις nano και έναν αντάπτορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μπορω να εχω δλδ κανονικη sim και micro sim με το ιδιο νουμερο. ωραια γιατι ειναι να αγορασω ενα Xperia S που δεχεται micro sim. απλα αργοτερα αν αποκτησω κινητο με κανονικη sim μην τρεχω να αλλαζω καρτα παλι.
Link to comment
Share on other sites

λάθος ποστ παρακαλώ διαγραφή... :) Edited by Red_Alert

Currently Using: Apple iPhone 6s 64GB, HTC One Silver

Πέρασαν...: Nokia 3120, Siemens C55, Siemens SX1, Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson W800i, Qtek S200, HTC TyTN II, Nokia 2680, Nokia 6500 Slide (Silver), Nokia E72, Apple iPad 2 32GB WiFi, Apple iPhone 4S White 16GB, HTC Desire (R.I.P.), Samsung Galaxy S4 Black, Apple iPad 3 32GB Cellular, HTC Desire 310

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά,

κάποιος να έχει δοκιμάσει τη μια sim (master?) στο κινητό και την άλλη στο ipad-pc μόνο για data ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ?

Δουλεύει?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 3 months later...
Guest margarita12
Παιδιά,

κάποιος να έχει δοκιμάσει τη μια sim (master?) στο κινητό και την άλλη στο ipad-pc μόνο για data ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ?

Δουλεύει?

 

Δουλευει αυτη που ενεργοποιηθηκε πρωτη,αλλα ρισκαρεις γιατι αν κατσει στραβη και φαει κολλημα η γραμμη επειδη δεν επιτρεπεται ταυτοχρονη λειτουργια και των 2 καρτων θα ταλαιπωρηθες λιγακι μεχρι την επιλυση της βλαβης

Edited by margarita12
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

κάποιος να έχει δοκιμάσει τη μια sim (master?) στο κινητό και την άλλη στο ipad-pc μόνο για data ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ?

Δουλεύει?

 

Ξέρω ότι η Cosmote δίνει μια ακόμα κάρτα, κανονική ή μικρή μόνο για data. Που ανάλογα με το πρόγραμμα, ενεργοποιεί το 3g ή το 4g. Για τις λοιπές δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρω ότι η Cosmote δίνει μια ακόμα κάρτα, κανονική ή μικρή μόνο για data. Που ανάλογα με το πρόγραμμα, ενεργοποιεί το 3g ή το 4g. Για τις λοιπές δεν γνωρίζω.

 

Με ενδιαφέρει και εμενα αυτο, θελω μια καρτα με το ιδιο νουμερο σε ενα usbstick 3g αλλα να εχω τα data ειτε στο κινητο, ειτε στην συσκευη αυτη, δλδ να κλεινω απο το κινητο τα data και να παιζει αυτη, ειναι εφικτο αυτο? θελω να δωσω σε ενα Routerboard 951 με Mikrotik router OS και εχει θυρα usb. Επισης μιλαω για cosmote whats up. Εδω λεει πως πρεπει να κλεινεις την 1 συσκευη http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T21/xml/Business__service__service_twinsim/section/Additional_services_BUS# εγω ομως θελω να κλεινω ΜΟΝΟ τα data! και εδω τα ιδια http://www.whatsup.gr/el/twinsim

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό που λέω εγώ με πρόγραμμα cosmote δεν χρειάζεται να κλείσεις τίποτα. Για whatsup είναι άλλο

 

εννοεις με πάγιο δλδ ε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να προσθέσω και γώ κάτι από τη μικρή μου εμπειρία. Αγορασμένο Ιnternet on the Go με κάρτα (καρτοίντερνετ) για κάποιους φίλους από το εξωτερικό. Η συσκευασία συνοδευεται από τη Sim με συγκεκριμένο νούμερο και 5GB. Για να συνδεθείτε σε 2 συσκευές (π.χ. usb modem & 3G/4G tablet) πάτε είτε στον ΟΤΕ είτε σε συμβεβλημένα μαγαζιά και ζητάτε μετατροπή του υφιστάμενου νούμερου (άρα και της sim) σε κάρτες twin sim. Αυτόματα καταργείται η παλιά (αλλά διατηρείται το νούμερο). Στη συνέχεια βάζετε τις 2 κάρτες στις δύο συσκευές που εσείς επιθυμείτε. ΠΡΟΣΟΧΗ: καλό θα είναι οι συσκευές που θα φέρουν τις twin κάρτες να μην είναι ανοιχτές ταυτόχρονα.

Επίσης έχεις τη δυνατότητα να ανανεώνεις τα ΜΒytes από οποιαδήποτε κάρτα θέλεις μέσω της εφαρμογης του Cosmote Internet On The Go.

Edited by Greekblogger
Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένο Ιnternet on the Go με κάρτα (καρτοίντερνετ) για κάποιους φίλους από το εξωτερικό. Η συσκευασία συνοδευεται από τη Sim με συγκεκριμένο νούμερο και 5GB.

 

Αν και λίγο off-topic υπάρχει κάτι τέτοιο σε καταστήματα Cosmote και αν ναι πόσο κοστίζει;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Παιδια περιμένω ενα καινούριο κινητό και σκέφτομαι να χρησιμοποιω και το καινουριο και το παλιο, το παλιο κυριως οταν πηγαινω παραλια κτλπ...Εχω μονο έναν αριθμό (καρτοκινητη cosmote) και θα ήθελα να μάθω μήπως γίνεται να πάρω και δεύτερη sim ώστε οποτε θελω να κλεινω το ενα και να ανοιγω το αλλο...Δε θελω να αναγκαζομαι να βγαζω τη σιμ απο το ενα και να τη βαζω στο αλλο κινητο, γιατι στο τελος θα χαλασουν οι υποδοχες σιμ με το βαλε-βγαλε.. Υπάρχει κάτι που να με εξυπηρετεί?
Link to comment
Share on other sites

ναι, φυσικα, πηγαινε σε ενα καταστημα oteshop να παρεις twin sim σε οποιο συνδυασμο θελεις (ή 2 μεγαλες ή μια κανονικη και μια microsim κλπ),

10 ευρω ειναι το κοστος

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα κι' εγώ κάτι παρόμοιο που έχω Wind αλλά προσγειώθηκα απότομα όταν μου είπαν ότι εκτός από την εφ' άπαξ χρέωση των 10 ευρώ περίπου, ακολουθεί και η μηνιαία των 3 και κάτι ευρώ και κάπως έτσι μου κόπηκε η όρεξη.

Θέλω να πω όμως, απλά ενημερωτικά σε όποιους ενδιαφέρονται, ότι το σύστημα δουλεύει ως εξής, πρέπει κάθε φορά που αλλάζεις κινητό ( και κάρτα κατ' επέκταση ), να θυμάσαι εκείνη την στιγμή να κάνεις μια εξερχόμενη στιγμιαία κλήση οπουδήποτε, απλά για να εντοπίσει η εταιρία το κινητό από το οποίο θα πραγματοποιούνται εφ' εξής οι κλήσεις, αν το ξεχάσεις αυτό, έτσι όπως το κατάλαβα εγώ τουλάχιστον, υπάρχει το ενδεχόμενο να είσαι εκτός δικτύου μέχρι να το χρειαστείς και να το ανακαλύψεις.

Edited by Vasileios
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα κι' εγώ κάτι παρόμοιο που έχω Wind αλλά προσγειώθηκα απότομα όταν μου είπαν ότι εκτός από την εφ' άπαξ χρέωση των 10 ευρώ περίπου, ακολουθεί και η μηνιαία των 3 και κάτι ευρώ και κάπως έτσι μου κόπηκε η όρεξη.

Θέλω να πω όμως, απλά ενημερωτικά σε όποιους ενδιαφέρονται, ότι το σύστημα δουλεύει ως εξής, πρέπει κάθε φορά που αλλάζεις κινητό ( και κάρτα κατ' επέκταση ), να θυμάσαι εκείνη την στιγμή να κάνεις μια εξερχόμενη στιγμιαία κλήση οπουδήποτε, απλά για να εντοπίσει η εταιρία το κινητό από το οποίο θα πραγματοποιούνται εφ' εξής οι κλήσεις, αν το ξεχάσεις αυτό, έτσι όπως το κατάλαβα εγώ τουλάχιστον, υπάρχει το ενδεχόμενο να είσαι εκτός δικτύου μέχρι να το χρειαστείς και να το ανακαλύψεις.

 

 

 

 

 

δεν υπάρχει χρέωση στην cosmote{ μονο τα 10 για της καρτες }στην wind ετσι ειναι οπως τα λες

Edited by Vasileios
μορφοποίηση παραπομπής

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! πηγα και εγω χτες που εχω ενα καταστημα στον δρομο μου τωρα, βρηκα θεση απεξω, δεν ειχε κοσμο λεω τι ωραια και δεν ειχε καρτες!!!! :lol::lol::lol: οχι δεν εκανα παρεα τον Μητσοτακη....:lol::lol::lol:

θα φερουν μεσα στην εδβομαδα μου ειπαν. Εχει 10 ευρω και γινεται μπαμ μπαμ και μετα απο κανα μισαωρο παιζουν κιολας.

Αντε να παρω γιατι θελω την 2η για το CarTabletPhone 7" 2DIN μου, τωρα δινω ιντερνετ απο το κινητο και χαλαω μπαταρια του και ακτινοβολιεμαι μονος μου μεσα στο αμαξι! Φανταζομαι να ειναι και 4G για μελλοντικη χρηση ε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...