Jump to content

TWIN Sim/Δύο κάρτες SIM με το ίδιο αριθμό κινητού


pryt4n1s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γιατί η Cosmote δεν προσφέρει ακόμη πουθενά τις συγκεκριμένες κάρτες; Όπου κι αν ρώτησα, οι περισσότεροι ούτε καν ξέρουν περί τίνος πρόκειται, ενώ ακόμη και τα καταστήματά της δεν ξέρουν ούτε πότε θα τις έχουν. Δεν καταλαβαίνω τι σόι προώθηση προϊόντων κάνουν και προς τι η διαφήμιση που προηγήθηκε. Πάντα τελευταία και καταϊδρωμένη...

 

Εγω στο καταστημα γερμανος του Kιλκις τη βρηκα πριν ενα μηνα,εσυ στην Αθηνα που εισαι δυσκολευτηκες? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μάλλον δεν παρακολουθείς το forum. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=161817

Πρόσεξε την ημερομηνία του προηγούμενου post.

Απλά ένα site παρέθεσε. Από που προκύπτει ότι δεν παρακολουθεί το φόρουμ? Πέρασε ένας χρόνος, ξεκίνησε η υπηρεσία και παρέθεσε το σχετικό site. Τόσο απλά

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς δεν μπορείς να τις χρησιμοποιείς και τις δύο ταυτόχρονα. Τώρα τι χρειάζονται 2 συσκευές με 2 sim με το ίδιο νούμερο... Πχ στη δουλειά σου χρέιάζεσαι ένα pda-τηλέφωνο. Το βράδυ θες να βγεις αλλά η μόνη τσάντα που πάει με τα παπούτσια σου είναι πολυ μικρή! Ε τότε παίρνεις το 2ο clamshell κομψό κινητό σου χωρίς να χρειαστεί να αλλάξεις sim!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η wind εχει μια υπιρεσια πυ λεγεται TWIN με τον τρόπο αυτό μπορεις να χρησιμοποιούν τις 2 κάρτες SIM με τον ίδιο αριθμό σε δύο διαφορετικά κινητά.

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=256

 

Υπαρχει κατι αναλογο και με την cosmote???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλό ακούγεται... το έχει κάνει κανένας άλλος ή θα είμαι ο πρώτος;

 

Γιατί βαρέθηκα με δύο κινητά...

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Καλό ακούγεται... το έχει κάνει κανένας άλλος ή θα είμαι ο πρώτος;

 

Γιατί βαρέθηκα με δύο κινητά...

 

Το χρησιμοποιώ εγώ εδώ και έναν περίπου χρόνο και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Αλλά πρόσεξε να έχεις το ένα από τα δύο κινητά ανοικτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ακούγεται... το έχει κάνει κανένας άλλος ή θα είμαι ο πρώτος;

 

Γιατί βαρέθηκα με δύο κινητά...

 

Αν βαρέθηκες με δύο κινητά, μήπως εννοείς την υπηρεσία twin sim που είναι ΔΥΟ αριθμοί σε ΜΙΑ κάρτα=μια συσκευή; Παρέχονται και οι 2 δυνατότητες φυσικά ( 2 κάρτες με τον ίδιο αριθμο ή μια κάρτα με 2 αριθμούς ) απλά είναι διαφορετικές υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Το 2 κάρτες 1 αριθμός το χρησιμοποιώ και εγώ σχεδόν ένα χρόνο χωρίς κάποιο πρόβλημα. Προχώρα άφοβα.

 

PS. Τώρα είδα το σχόλιο για τα 2 κινητά. Μήπως δεν είναι αυτό που θέλεις? Αυτό το πράγμα σε γλυτώνει από το βγάλε βάλε SIM με ότι αυτό μπορεί να έχει σαν επακόλουθο. (Δεν είναι και ότι καλύτερο). Τα 2 κινητά θα τα έχεις και πάλι.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά υπάρχει και το δύο νούμερα 1 SIM σωστά; Άρα μ' ένα κινητό 2 νούμερα απλά ανοιγοκλείνεις το κινητό και διαλέγεις... :)

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Η wind εχει μια υπιρεσια πυ λεγεται TWIN με τον τρόπο αυτό μπορεις να χρησιμοποιούν τις 2 κάρτες SIM με τον ίδιο αριθμό σε δύο διαφορετικά κινητά.

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=256

 

Υπαρχει κατι αναλογο και με την cosmote???

 

Η Wind την έχει με 3€/μήνα,

Η Vodafone με 2,38€/μήνα,

Η Cosmote δωρεάν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά υπάρχει και το δύο νούμερα 1 SIM σωστά; Άρα μ' ένα κινητό 2 νούμερα απλά ανοιγοκλείνεις το κινητό και διαλέγεις... :)

 

Σωστά, υπηρεσία dual sim με κόστος 1,5€ για κάθε σύνδεση συμβολαίου. Αριθμοί καρτοκινητής και εταιρικοί, δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θέλω και εγώ μια twin sim. Για το αυτοκίνητο. Τί γίνεται όμως όταν είναι ενεργοποιημένες και οι 2? Πες οτι ξεχνάω να κλείσω το κινητό όταν βάλω μπρός το αμάξι... μπορεί να είνα κ οι 2 ενεργές? Αν με πάρουν τηλ ποιες απο τις 2 sim θα χτυπήσει ?
Link to comment
Share on other sites

Θέλω και εγώ μια twin sim. Για το αυτοκίνητο. Τί γίνεται όμως όταν είναι ενεργοποιημένες και οι 2? Πες οτι ξεχνάω να κλείσω το κινητό όταν βάλω μπρός το αμάξι... μπορεί να είνα κ οι 2 ενεργές? Αν με πάρουν τηλ ποιες απο τις 2 sim θα χτυπήσει ?

 

Γινεται ενα μπαχαλο φιλε μου. Επισημα δεν δουλευει τιποτα. Ανεπισημα απο πελατες μπορω να σου πω οτι υπολειτουργουν ολα..αν εισαι τυχερος θα κανεις δουλεια σου αλλιως μπορει στο ενα να πηγαινουν μηνυματα στο αλλο κλησεις, το ενα να δεχεται το αλλο να καλει, γενικα μπλεξιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια δεν ειναι δωρεαν.

νομιζω πληρώνεις εφαπαξ 30 ευρώ για την δεύτερη κάρτα.

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΜΠΟΡΕΙ κάποιος που γνωρίζει πραγματικά πώς δουλεύει να μας ενημερώσει?

 

Με ενδιαφέρει για να έχω τον ίδιο αριθμό στο κινητό του αυτοκινήτου. Κάποιος μου είπε ότι υπάρχει η κύρια και η δευτερεύουσα:: όταν δλδ είναι ΚΑΙ τα 2 κινητά ανοικτά, τότε κτυπά η κύρια.

 

Παρακαλώ, όποιος το χρησιμοποιεί άε κάνει ένα κόπο να μας ενημερώσει προσθέτοντας και τις εντυπώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή η κουβέντα έχει γίνει μπάχαλο, σας ενημερώνω:

 

1. O όρος twinsim για την Cosmote, είναι η δυνατότητα να έχουμε τον ΙΔΙΟ αριθμό σε δύο κάρτες SIM. Εξυπηρετεί αυτόν που θέλει να έχει το ένα κινητό μόνιμα π.χ. στο αμάξι, και το άλλο κινητό στο σπίτι, το γραφείο και οπουδήποτε αλλού. Το ζευγάρι καρτών κάνει 28 ευρώ (δεν παίρνεις δηλαδή μία ακόμη κάρτα, καταστρέφεται η παλιά σου και παίρνεις ένα ζευγάρι καρτών που έχουν τον αριθμό σου), και δεν υπάρχει μηνιαίο πάγιο. Δεν μπορούν να είναι ενεργές και οι δύο κάρτες. Στο ερώτημα αν ξεχάσεις το ένα ανοιχτό, εκεί ομολογώ δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση. Λογικά, παραμένει αυτό ενεργό αφού πρόλαβε πρώτο να στείλει σημα στις κεραίες, και το τηλέφωνο που ανοίγει δεύτερο, γιοκ σήμα.

 

2. Το 2 in 1, είναι μια υπηρεσία της Cosmote, με την οποία ο συνδρομητής έχει σε μια κάρτα sim (και άρα σε μια συσκευή), δύο αριθμούς Cosmote. Επιτρέπονται όλοι οι συνδιασμοι (σύνδεση - σύνδεση, σύνδεση - καρτοκινητό, καρτοκινητό - καρτοκινητό). Το πάγιο της υπηρεσίας είναι 1,40 ευρώ / μηνα, εκτός από τα εταιρικά προγράμματα όπου δεν υπάρχει χρέωση. Το κόστος της κάρτας είναι14 ευρώ (εκτός αν εξαρχής στη σύνδεση που κάνεις τη ζητήσεις, οπότε είναι δωρεάν). Σε κάθε περίπτωση, έχεις μία πρωτεύουσα γραμμή (από την οποία κάνεις τις εξερχόμενες κλήσεις), αλλά δέχεσαι κλήσεις και στις 2. (εχεις βέβαια τη δυνατότητα να κλείνεις αν και όποτε θέλεις μία από τις 2). Επίσης, στη δεύτερη γραμμή δεν δέχεσαι μηνύματα. Η διαδικασία αλλαγής γραμμής (ώστε να κάνεις τις εξερχόμενες από την εναλλακτική γραμμή), κάνει από μισό έως 1,5 λεπτό, ανάλογα με τη συσκευή που έχεις. Υπάρχουν συσκευές (ελάχιστες) που δεν υποστηρίζουν τη διαδικασία. Μην το κάνεις π.χ σε iphone, θα έχεις προβλήματα.

 

Δεν ξέρω αν ο αρχικά ερωτήσας εννοούσε την 2 in 1, αν και η διατύπωσή του μιλούσε για twinsim. Εν πάσει περιπτώσει, τώρα νομίζω πως είναι όλα ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
Νομίζω πως δεν παίζουν και τα 2 κινητά ταυτόχρονα

 

Τα δύο κινητα ταυτοχρονα δεν παιζουν. Πρέπει να κλείσεις το ένα. Οπως δεν γίνεται να εχεις κινητό και σύνδεση στο ιντερνετ με το στικάκι της Κοσμοτέ, το παλιό τουλάχιστον. Πως με το τελευταίο που έχουν βγάλει, μέχρι 21,5 μβπς, διαπίστωσα πως και το τηλέφωνο λειτουργεί αλλά και μπορώ να έχω σύνδεση στο ίντερνετ ταυτόχρονα. Εννοείται με την δεύτερη κάρτα. Αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο, μας λέει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τα δύο κινητα ταυτοχρονα δεν παιζουν. Πρέπει να κλείσεις το ένα. Οπως δεν γίνεται να εχεις κινητό και σύνδεση στο ιντερνετ με το στικάκι της Κοσμοτέ, το παλιό τουλάχιστον. Πως με το τελευταίο που έχουν βγάλει, μέχρι 21,5 μβπς, διαπίστωσα πως και το τηλέφωνο λειτουργεί αλλά και μπορώ να έχω σύνδεση στο ίντερνετ ταυτόχρονα. Εννοείται με την δεύτερη κάρτα. Αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο, μας λέει.

Επειδή με ενδιαφέρει η λειτουργία δύο sim σε ένα κινητό, η διαδικασία είναι η παραπάνω, όπως αναφέρεται (ουσιαστικά η μία είναι ενεργή και γίνεται προώθηση των εισερχομένων κλήσεων από τον ένα αριθμό στον άλλο), μήπως ξέρεται εάν είναι συμβατό με κινητά τηλέφωνα windows mobile (htc hd), γιατί στην εταιρία δεν είναι σίγουροι ότι θα λειτουργήσει;

Link to comment
Share on other sites

αυτο παιδια με τις 2 sim που εχουν τον ιδιο αριθμο ξερετε αν γινετε σε whats up ?πηγα σημερα στον γερμανο και δεν ηξεραν την τυφλα τους!μου λεει δεν ξερει αν γινετε αυτο σε καρτοκινητο!και θα με ειδοποιήσουν.:ninja:
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, είναι εξεζητημένη περίπτωση. Βάσει λογικής, πρέπει να γίνεται αφού δεν χρεώνεται με πάγιο η υπηρεσία, μόνο το ζεύγος των καρτών. Σου προτείνω να καλέσεις αύριο στο 1313 και να τους ρωτήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...