Jump to content

TWIN Sim/Δύο κάρτες SIM με το ίδιο αριθμό κινητού


pryt4n1s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορώ να κλωνοποιήσω μια vofafone sim συμβολαίου για να χρησιμοποιήσω τον κλώνο sim σε συναγερμό με GSM ώστε να μού στέλνει push notification στο κινητό μες την αρχική sim σε περίπτωση που χτυπήσει συναγερμός;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

7 ώρες πριν, thosklan12 said:

Μπορώ να κλωνοποιήσω μια vofafone sim συμβολαίου για να χρησιμοποιήσω τον κλώνο sim σε συναγερμό με GSM ώστε να μού στέλνει push notification στο κινητό μες την αρχική sim σε περίπτωση που χτυπήσει συναγερμός;

Μπορείς να πάρεις extra SIM / Internet 4 Sharing.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, έχω frog και ψάχνω αν υπάρχει τρόπος διαχωρισμού των φωνητικών κλήσεων & sms από την κίνηση δεδομένων

Θα ήθελα να χρησιμοποιώ ένα feature τηλέφωνο για φωνητικές κλήσεις και sms, κι ένα smartphone για οτιδήποτε άλλο χρειάζεται δεδομένα

Γνωρίζω ότι μέσω της υπηρεσίας twinsim μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς μία κάρτα sim μόνον.

Όμως αν γίνει διαχωρισμός της χρήσης (κλήσεις + SMS vs δεδομένα) μήπως είναι δυνατή η ταυτόχρονη χρήσης τους σε 2 ξεχωριστές συσκευές;

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν γίνεται 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω...με ποιο τρόπο θα μπορώ να χρησιμοποιώ 2 σιμ με τον ιδιο αριθμό σε διαφορετικά κινητά;δηδ να εχω στο s23 την κανονική σιμ και σε ενα αιφον την αλλη σιμ...θα χτυπάει η κλήση και στα 2;πως γίνεται; επίσης με τι κόστος;εχω σύνδεση κοσμοτε οικογενειακό...

Επίσης με το ίντερνετ πως θα γίνεται;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, arxontas2323 said:

Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω...με ποιο τρόπο θα μπορώ να χρησιμοποιώ 2 σιμ με τον ιδιο αριθμό σε διαφορετικά κινητά;δηδ να εχω στο s23 την κανονική σιμ και σε ενα αιφον την αλλη σιμ...θα χτυπάει η κλήση και στα 2;πως γίνεται; επίσης με τι κόστος;εχω σύνδεση κοσμοτε οικογενειακό...

Επίσης με το ίντερνετ πως θα γίνεται;

Η μία σιμ θα πρέπει να είναι κλειστή. 

Μονο μία θα δουλεύει κάθε φορά. 

Επομένως ή κλείνεις το κινητό ή το βάζεις σε λειτουργία πτήσης. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζουν να πουλανε cosmote twin sim για καρτοκινητα ιδιώτη ? Δεν βλεπω να υφισταται η σελιδα. Πηρε καποιος πρόσφατα ;

Μονο για επιχειρησεις το βλεπω. Υπαρχει σελιδα της whatsup, λογικα για ιδιώτες, που λεει 16,9€ αλλα μπορει να μην ειναι ενημερωμενο και της cosmote για επιχειρήσεις.

https://www.whatsup.gr/twinsim

https://www.cosmote.gr/cs/business/gr/servicetwinsim.html

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 18/8/2023 at 3:53 ΜΜ, runner70 said:

Συνεχιζουν να πουλανε cosmote twin sim για καρτοκινητα ιδιώτη ? Δεν βλεπω να υφισταται η σελιδα. Πηρε καποιος πρόσφατα ;

Μονο για επιχειρησεις το βλεπω. Υπαρχει σελιδα της whatsup, λογικα για ιδιώτες, που λεει 16,9€ αλλα μπορει να μην ειναι ενημερωμενο και της cosmote για επιχειρήσεις.

https://www.whatsup.gr/twinsim

https://www.cosmote.gr/cs/business/gr/servicetwinsim.html

Ξέρει κανείς αν γίνεται αυτό? Twin sim σε what's up καρτα? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sosimple2 said:

Ξέρει κανείς αν γίνεται αυτό? Twin sim σε what's up καρτα? 

Έχω twin σε Cosmoκάρτα, που προφανώς μπορεί να γίνει και What's Up.
Δεν βρίσκω λόγο να μην δίνουν νέες.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, minast said:

Έχω twin σε Cosmoκάρτα, που προφανώς μπορεί να γίνει και What's Up.
Δεν βρίσκω λόγο να μην δίνουν νέες.

Και εγω εχω αλλα πλεον βλεπω να εχει τη διαφημιση μονο για τις επιχειρησεις ενω παλιοτερα ειχε και για τους ιδιωτες. Και αρα για αυτο η ερωτηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Το δοκίμασα με ένα samsung galaxy A31 και κάνει κλήση κανονικά. Ενώ με το Asus όχι. Όποτε το πρόβλημα είναι στο κινητό και δεν ξέρω τη να κοιτάξω.

Στάλθηκε από το ASUS_I003D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 11/1/2024 at 9:10 ΠΜ, minast said:

Έτσι για επικαιροποίηση, πόσο σε χρέωσαν;

15.90

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Είμαι κάτοχος cosmote twin sim και θελω να ρωτήσω το εξής .

Στο iphone 12 εχω μια esim στο δίκτυο της nova και θελω να τοποθετήσω την μια απο τις 2 twin sim απο το δίκτυο της cosmote στο εταιρικό τηλέφωνο που έχω ,  ώστε οταν βρίσκομαι στο αυτοκίνητο να συνδέω με το multimedia μονο τηλεφωνο με τα 2 νούμερα . Το άλλο τηλέφωνο θα το έχω σε λειτουργία πτήσης ωστε να κατευθύνονται όλες οι κλήσεις στο iphone 12 που θα είναι συνδεδεμένο με το multimedia του αυτοκινήτου.

Οταν θα βγαίνω απο το αυτοκίνητο πως μπορώ να απενεργοποιώ ΜΟΝΟ την twin sim του iphone 12 ωστε να κατευθύνονται οι κλήσεις και πάλι στο άλλο τηλεφωνό ?

Υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης ΜΟΝΟ της κάρτας sim ωστε το άλλο νούμερο που είναι στην esim να λειτουργεί κανονικά ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει. Μέσω των ρυθμίσεων > κινητό δίκτυο > Cosmote και κλείνεις τον διακόπτη. 
 

Προσοχη: για να μην έχεις θέμα με iMessage, θα πρέπει οι υπηρεσίες αυτές να είναι ενεργές με την κάρτα της Nova. Αλλιώς κάθε φορά που θα απενεργοποιείς την κάρτα θα τις χάνεις και όταν την ενεργοποιεις ξανά θα προσπαθεί να στείλει μήνυμα (με ενδεχόμενη χρέωση 0,07€ κάθε φορά)

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, paanos said:

Ναι υπάρχει. Μέσω των ρυθμίσεων > κινητό δίκτυο > Cosmote και κλείνεις τον διακόπτη. 
 

Προσοχη: για να μην έχεις θέμα με iMessage, θα πρέπει οι υπηρεσίες αυτές να είναι ενεργές με την κάρτα της Nova. Αλλιώς κάθε φορά που θα απενεργοποιείς την κάρτα θα τις χάνεις και όταν την ενεργοποιεις ξανά θα προσπαθεί να στείλει μήνυμα (με ενδεχόμενη χρέωση 0,07€ κάθε φορά)

Καλησπέρα,

Ναι το βρήκα. Και ανοιγω-κλεινω τον διακόπτη οταν θέλω να ενεργοποηθεί στο iphone 12 η δεύτερη γραμμή και παράλληλα στο το άλλο κινητό το βάζω σε λειτουργία πτήσης.

Σχετικά με το imessage είναι ενεργές οι υπηρεσίες απλά καθε φορά που ενεργοποιώ το ένα η το άλλο , μου πετάει μήνυμα για το imessage και που κατευθύνονται τα μηνύματα και οτι ενεργοποιήθηκε στην τρέχουσα συσκευή . Αυτό λές να χρεώνεται ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το iMessage με την nova και δεν ανοιγοκλεινεις την nova τότε δε θα έχεις θέμα. Εγώ έτσι το κάνω συνέχεια και δεν έχω καμία χρέωση. 
 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, paanos said:

Αν έχεις το iMessage με την nova και δεν ανοιγοκλεινεις την nova τότε δε θα έχεις θέμα. Εγώ έτσι το κάνω συνέχεια και δεν έχω καμία χρέωση. 
 

Ναι δεν ανοιγοκλείνω την Nova μονο την Cosmote που είναι twin sim ανάλογα την συσκευή που θέλω να κάνω χρήση.

Επίσης το πρόγραμμα σε Nova είναι απεριόριστα sms & κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο δοκιμές παρατήρησα το εξής. Στο προσωπικό κινητό ( iphone ) με τις 2 κάρτες η εταιρική είναι η δευτερεύουσα γραμμή και η προσωπική ( Nova ) είναι η κύρια. Δεν κλείνω την δευτερεύουσα ποτέ και όταν βάζω σε λειτουργία πτήσης το άλλο εταιρικό κινήτό η κλήση κατευθύνεται στο προσωπικό με τις 2 κάρτες . Οταν ενεργοποιώ το εταιρικό κινητό ανεξάρτητα αν δεν έχω απενεργοποιήσει το προσωπικό με τις 2 κάρτες , η κλήση κατευθυνεται στο εταιρικό παρά το γεγονός οτι είναι ενεργή και η εταιρική γραμμή στο προσωπικό.

Οπότε αφενός γλύτωσα το ανοιγμα-κλείσιμο στο προσωπικό για το δεύτερο εταιρικό νούμερο και αφετέρου δεν έρχεται και το μήνυμα του imessage

Edited by toulge1972
Link to comment
Share on other sites

Στις twin το κινητό που ανοίγει τελευταίο παίρνει τη γραμμή, άσχετα αν δεν έχει κλείσει το πρώτο. 

Αν τα έχεις πάντα μαζί δεν έχεις θέμα, αλλά αν αφήσεις πχ το πρώτο σε θέση καλού σήματος και βρεθείς με το δεύτερο σε θέση κακού σήματος, τότε η κλήση θα πάει στο πρώτο.

Αναθεώρηση: Ακόμη και όταν τα έχεις πάντα μαζί, αν βρεθείς σε θέση κακού σήματος και εν συνεχεία σε θέση καλού, δεν ξέρεις πιο από τα 2 θα πάρει τη γραμμή.

Edited by drgt
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι ανοιχτή παραπάνω από μία συσκευή με twin SIM, πάντα υπάρχει η πιθανότητα να κάνει ξανά register η "λάθος" και να κλέψει τη γραμμή. Διορθώνεται μεν εύκολα εάν ανοιγοκλείσεις τη λειτουργία πτήσης σε αυτή που θέλεις για να την ξανατραβήξει, αλλά υπάρχει κίνδυνος να χάσεις κλήσεις/μηνύματα που θα πάνε στην άλλη συσκευή, χωρίς να το πάρεις είδηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...